v R tj DA G 1 NOVEMBER 1940 Puitsch legerbericht: Bommen op Engelsche havens en fabrieken. j}ritsche oorlogsschepen aan Vlaamsche kast beschoten ptSLIJN 31 October (D. N. B.) Het opper- van de weermacht maakt bekend: De vergeldingsaanvalen op Londen en belang- militaire doelen in Midden- en West-Engeland T»tai voortgezet. Daarbij gelukte het vooral een '-Kriek der vliegtuigindustrie, een fabriek in de t irt van Sheffield en een troepenkamp ernstig beschadigen. Driehonderd K.M. ten westen van r land bracht een vliegtuig door bommen een loopvaardijschiP van 5000 ton tot zinken. In den f o van den dag ontstonden er verscheidene voor succesvol verloopende luchtgevechten. De ö1^-ieiijke vergeldingsaanvallen op Engeland wer- in versterkten mate voortgezet. Aan beide zij- A n van de Theems konden in de fabrieks- en ha- ncomplexen ontploffingen en branden worden genomen. yoorts werden havens aan de Brit se westkust en bewapeningscentra in Midden- Bigeland, vooral in Coventry, op succesvolle wijze ^Vijandelijke tcn-pedomotorbooten probeerden bij Jg weer de kust van Vlaanderen te naderen. Marine-artillerie nam de booten onder doeltreffend vuur en dwong hen om te keeren. Een torpedo- motorboot schijnt vernietigd te zijn. Britsche vliegtuigen vlogen ook vannacht naar j Westelijke grensgebieden van het Duitsche rijk wierpen hier en daar bommen, die echter op het ooen yeid vielen en daarbij sleohts een hoogspan- ïngskabel vernielden. pe vijand verloor gisteren dertien vliegtuigen, waarvan twaalf in luchtgevechten en een door luchtdoelartillerie. Vijf eigen toestellen worden vermist." Italiaansch legerbericht: Opmarsch in Griekenland vordert. Grieksche troepenkampen en- schepen door bommen getroffen. ERGENS IN ITALÏë 31 October (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 146 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: ,0nze troepen zetten hun opmarsch in den Epinis (Griekenland) voort en bereikten op ver schillende punten de rivier de Kalamas. De on gunstige weersomstandigheden en het oponthoud veroorzaakt door den terugtrekkenden vijand ver traagden de beweging van onze troepen niet. In weerwil van het slechte weder en van het hevige vijandelijke afweergeschut, bombardeerde onze luchtmacht de haven van Patras, waarbij vijande lijke schepen, die met troepen geladen waren, ge troffen werden. Voorts bombardeerde onze lucht macht de basis van Lepanto, Grieksche troepen- barakken aan de pas van Metzovon, alsmede belangrijke installaties en knooppunten van wegen in het dal van de Kalamas. Een vijandelijk vlieg tuig werd door onze jagers aangevallen er omlaaggesohoten. Een van onze machines is niet teruggekeerd. In Oost-Afrika werd een aanval van een mechaniseerde vijandelijke afdeeling ter hoogte van Gadurra (grens van Kenya) met verliezen voor den vijand afgeslagen. Aan onze zijde werden geen verliezen geleden. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Boena, Massoea, Lugh-Fer- randi, Keren en Berbera, waarbij in totaal vijf personen gedood en zestien gewond werden, van wie dertien onder de inlandsohe bevolking. Andere vijandelijke aanvallen op El Oeak en Sardo ver oorzaakten geen sdhade en maakten geen slacht offers." Overstroomingen in de Pyreneeën richten groote verwoestingen aan. Verbindingen met Spanjei verbroken. Het D.N.B. verneemt uit Parijs: De staatssecre taris van het ministerie van verkeer, Berthelot, die zoojuist van een inspectiereis is teruggekeerd, heeft een beschrijving gegeven van de door de overstroomingsramp in de Pyreneeën aangerichte schade. De Parijsche bladen, die hierover berichten publiceeren, melden dat de verwoestingen nog er ger zijn dan men zich eerst voorstelde. In de ge troffen gebieden is het water binnen een dag twintig meter gestegen. In Perpignan heeft men in enkele .dagen 347 millimeter neerslag gemeten. In verscheidene dalen is de grond tot op de diepte van tien meter door de watermassa's weggespoeld. De wegen zijn ernstig beschadigd. Voor het her stellen van de ernstigste schade is een bedrag van honderd millioen francs noodzakelijk. De verbin dingen met Spanje zijn verbroken en men za minstens zes wekèn moeten werken om een voor lopige verbinding tot stand te kunnen brengen. De 'ramp wordt geweten aan de ontbossching ter plaatse. Men wil thans, om in de toekomst een her haling van de ramp te voorkomen, in deze streken weer bosschen gaan aanleggen. Invalide legde reeds 50.000 K.M. in eigengemaakt wagentje af. PITTSBURGH, October. Frank Harper uit Los Angelos, die op 17-jarigen leeftijd kinderverlamming weg en sedertdien kreupel is, heeft zelf een zxe- «enwagentje ontworpen, waarmede hij groote rei zen maakt. Harper, die thans 32 jaar is, vertelde dat een vriend hem eens „allerlei oude rommel" cadeau had gedaan. Hieronder bevonden zich een oud fietsframe, wielen van motorfietsen en tand wielen, Hiervan maakte hij een zieken wagentje, waarin hij een 2 PK motortje bouwde. In dit voer tuig heeft Harper het afgeloopen jaar 50.000 KM afgelegd en zelfs het Allegheny-gebergte in den staat Pensylvania „genomen". De maximumsnel- fie'd van het vreemde voertuig is 50 K.M. per uur. (United Press). Japanners verbeteren wereldrecords gewichtheffen. Tijdens de sportfeesten ter gelegenheid van et 2600-jarig bestaan van het Japansche keizer- wk te Tokio, werden bij het gewichtheffen twee Th cords verbeterd. n vedergewicht verbeterde Juitso Nan zijn ude wereldrecord tweehandig drukken met 2.5 door dit van 105 K.G. te brengen op 107.5 v.!n middengewicht verbeterde Shusei Kin Au§ustus 1936 door den Egyptenaar Touny s vestigde wereldrecox-d tweehandig drukken eveneens met 2.5 K.G., door dit van 117.5 K.G. Teugen op 120 K.G. Het Italiaansch-Grieksclie conflict. Turksche overwegingen. Het D.N.B. verneemt uit Istanboel: In Turksche kringen schijnt men zich in verband met het Italiaansch-Grieksche coixflict vooral met twee problemen bezig te houden. In de eerste plaats bespreekt men de vraag, in welken omvang en met welke snelheid de Engel sche hulp volgens de aan Griekenland gegeven garantie effectief kan worden, een kwestie, waar in Griekenland na het falen, resp. dralen van Engeland ten aanzien van Polen en Noorwegen en na het catastrofale einde van de Engelsche hulp voor Nederland en België in zekeren zin den laatsten toetssteen vormt voor het effectief wor den van een Engelsche garantie voor kleinere staten in het algemeen. In de tweede plaats houdt men zich bezig met de kwestie der verkeersproblemen, nu de weg door het Grieksche gebied in Thracië versperd is en daarmede Turkije is afgesneden van den land weg naar Europa. Met het oog op den naderen den whiter, die doet verwachten dat de Donau- weg door gebrek aan water of ijsgang zal worden gesloten heeft de spoorlijn de grootste betëeke- nis voor het personen- en goederenverkeer, voor al daar bemoeilijking van de verbinding met Europa op het oogenblik volledig is geworden door het staken van de Roemeensche scheepvaart tusschen Constanza en Istanboel. Tegelijkertijd maakt de ontwikkeling van den oorlogstoestand in de Middellandsche Zee even- tueele hoop op het verkeer door die zee dubieus, ondanks de van Engelsche zijde aangekondigde beloften van convooien naar de Middellandsche Zee. Verscheidene economische kringen houden deze beloften reeds sinds lang voor bluf. BESCHOUWING VAN DE GIORNALE d'ITALIA. Het D.N.B. meldt: Men de houding van de Bal- kanstaten in het huidige Italiaansch-Grieksche con flict houdt het „Giornale d'Italia" zich in een op merkelijk artikel bezig. Het blad acht het Engelsche plan om den ge- heelen Balkan tegen Italië in het geweer te brengen om zich zoo te onttrekken aan de verplichting tot hulpvex-leening aan Griekenland mislukt. Ten be wijze hiervan vestigt het blad er de aandacht op dat het fabeltje van den opstand in Albanië reeds ondubbelzinnig door de feiten weerlegd is en het andere fabeltje van een verstrakking in de houding van Joego-Slavië tegenover Italië eveneens slechts een Engelsche „wenschdroom" is. Joego-Slavië, al dus het blad, blijkt rustig en intervenieert niet. Het weet zeer wel welke concrete redenen voor de Ita liaansche actie bestaan. Het weet eveneens nauw keurig dat de Italiaansche Balkan-politiek het niet op avontuur gemunt heeft, doch immer op verhelde ring der betx-ekkingen met de Balkanmogendheden en stabilisatie van den vrede op loyalen grondslag. Joego-Slavië heeft dus geenerlei reden tot ongex-ust- heid en tot een vijandige houding. Maar ook Engeland's hoop, dat Bulgarije zich zou roeren, zoo gaat het blad voort, is bedrieglijk ge bleken. Bulgarije heeft sympathie voor ce zaak van Italië. Zijn politiek van verantwoordelijkheids besef getrouw ziet het er van af complicaties te scheppen. Onder deze omstandigheden heeft ook Tui'kije geen reden om ernstig het probleem van interventie te overwegen. Ondanks het bezoek der Bx-itsche generaals aan Ankara en den koox-tsachti- gen druk van de Grieksche regeering en de Engel sche diplomatie blijft Tux-kije het beginsel getrouw zijn onafhankelijkheid te verdedigen, die in tegen stelling tot het gekonkel van de Engelsche politiek van de zijde der as-mogendheden rechtstreeks noch zijdelings bedx-eigd wordt. Wat Rusland betx-eft, dat de Engelsche pluto craten als hun laatste troef beschouwen, zijn hou ding is x-eeds, naar te verwachten was, rustig en objectief gebleken. Men kan dus constateeren, zoo besluit het „Giornale d'Italia", dat Griekenland en Groot-Brittannië volkomen geïsoleerd zijn. De brand in liet Amerikaansche ministerie van oorlog. WASHINGTON, 31 October (D.N.B.) De mi- nister van oorlog, Stimson, heeft volgens een ver klaring van den minister van marine, Knox, mede gedeeld dat de brand in het ministerie van oorlog niet is ontstaan door sabotage. Nehroe gearresteerd. Oud-president van het Indische Nationale Congres. NEW-YORK (D.N.B.) Associated Press meldt dat volgens een radiobericht uit Delhi, Pandit Jawaharlal Nehx-oe in Allahabad ge arresteerd is. Pandit Jawahaxdal Nehroe behoort tol de be kendste Indische politici. Reeds vi-oeg sloot hij zich aan bij de passieve tegenstandsbeweging van Gandhi. In 1929, 1936 en 1937 was hij president van het Indische Nationale Congres. Wegens zijn anti-Engelsche houding is hij talrijke malen in de gevangenis geworpen. Nehroe heeft zich thans ook vei-klaard tegen het deelnemen van Indië aan den oorlog en dienovereenkomstige redevoeringen ge houden. Als gevolg van deze i-edevoeringen zou hij gearresteerd zijn. Over deze arrestatie meldt Reuter nog dat zij Donderdagavond na een bespreking tusschen Nehx-oe en Gandhi is verricht. Amerika en de oorlog. Poolsch document van 1939 gepubliceerd. BERLIJN, 31 Oct. (ANP) De Amerikaansche ambassadeur Bullitt, zoo schrijft de „Völkischer Beobachter", heeft het noodig geoordeeld zich eenige dagen geleden in een redevoering te Chicago tegen het verwijt te verdedigen dat hij en andere Amerikaansche diplomaten in Europa met alle mo gelijke hun ten dienste staande middelen Engeland en Frankrijk er toe gedreven hebben aan Duitsch- land den oorlog te vei-klaren Zinspelende op de of- ficieele Poolsche documenten, die na de verovering van Wax-schau in Duitsche handen zijn gevallen en in Januari 1940 door de Wilhelmstrasse zijn gepubli ceerd, pi-obeert hij de door deze documenten bewe zen feiten te ontzenuwen door een brief aan te halen van den vroegeren Franschen premier Daladier, geschreven op 4 April 1940 De publicatie van dezen brief van Daladier, zoo vervolgt het blad, vormt een zwakke poging van den heer Bullitt om de verantwoording van zich af te schuiven en te leggen op den vroegeren minister president der Fransche republiek, die z.g. zijn be slissing voor den oorlog uit vrijen wil en zonder eenige beinvloeding genomen heeft. Met bij zonderen nadruk wordt in den brief verklaard dat deze beslis sing genomen werd zonder rekening te houden met de Amerikaansche politiek en vooral zonder i-eke- ning te houden met de vraag of "Amerika aan den ooi-log zou deelnemen, ja of neen. Wij kunnen niet zwijgen, wanneer een Amerikaansch <|iplomaat, die zoowel in Europa als in zijn eigen land als een ha ter van Duitschland en een der meest onscrupuleuse oorlogsophitsers bekend is, de waarheid zoo sterk verdraait. Tegenover deze onwaarachtige, zwakke en ten aanzien van zijn vroegeren vriend Daladier, weinig ridderlijke poging van Bullitt om zich schoon te wasschen, zouden wij daarom een nieuw Poolsch document willen plaatsen. Het is een rap port van den Poolschen ambassadeur in Washington, graaf Potocki, van 7 Maart 1939, dat evenals de reeds gepubliceerde documenten, de noodlottige oor logsactie van de Amerikaansche diplomatie voor het uitbreken van den ooi-log aantoont: Het werd gericht aan den Poolschen minister van buitenlandsche zaken. Potocki schrijft o.a.: „Niet alleen de Amerikaansche regeering maar de geheele openbare meening in Amerika houdt zich bezig met de buitenlandsche politiek van de Ver. Staten. In de eerste plaats beti-eft dit de uitingen van president Roosevelt, die in bijna elke openbare redevoering op de noodzakelijkheid wijst de buiten landsche politiek tegenover de chaos der begrippen en stroom ingen in Europa actiever te maken. Deze uitingen worden door de pers overgenomen en dan op handige wijze onder de aandacht van den gemid delden Amerikaan gebracht ten einde het geheele volk in zijn vooringenomen meening te versterken. Daarbij hamert men steeds op hetzelfde aambeeld, n.l. het gevaar van den oorlog in Europa en de red ding der democratieën voor het vijandelijke fascis me. In alle uitingen zit echter gewoonlijk slechts een gedachte nl. het gevaar van het nationaal-socia- lisme en van het nationaal-socialistische Duitschland voor den vrede der wereld. Het gevolg van deze redevoeringen is dat men opi'oept tot bewapening, tot het besteden van enorme bedragen voor de vloot de luchtmacht. Daarachter steekt ongetwijfeld de gedachte dat de Ver. Staten, indien er een ge wapend conflict uitbreekt, niet daai'buiten kunnen blijven, maar daaraan actief moeten deelnemen. Het resultaat der krachtige jvoorden van president Roo sevelt, die daarbij steunt op de pers, is dat thans de Amerikaansche openbare meening bewerkt woi'dt in de richting van haat tegen alles wat riekt naar tota liteit en fascisme." .Onlangs heeft de buitenlandsche politiek van president Roosevelt een levendige discussie verwekt in het Huis van Afgevaardigden en in den Senaat. De z.g. isolationisten, waarvan er in beide Kamers een groot aantal zijn namen een scherpe houding tegen den president aan. De opmei-king van Roose velt, dat de grenzen der Ver. Staten aan den Rijn liggen lokte onder de afgevaardigden en senatoren de scherpste discussie uit. Maar president Roosevelt, die het verstaat zich op het geschikte oogenblik uit een delicate positie terug te trekken, verbond zeer verstandig en handig de kwestie der buitenlandsche politiek met de Amerikaansche her-bewapening Daax-bij wees hij nadrukkelijk op de noodzakelijk heid om reusachtige sommen uit te geven voor hand having van een defensieven vrede. Hij zeide nadrukkelijk dat de Ver. Staten zich niet bewapenen om in te grijpen of om zich in geval van oorlog te vereenigen met Engeland en Frankrijk doch omdat het noodig is in geval er een gewapend conflict in Europa uitbreekt, blijkt te geven van kracht en militaire paraatheid. Naar zijn meening komt dit conflict steeds dichterbij en is het niet te vermijden. Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat keurden het bewapeningsprogram van i-uim 1 milliard dollar goed. Onder den mantel der bewa peningspolitiek voert president Roosevelt zijn bui tenlandsche politiek echter verder, welke officieus tegenover de wereld tot uiting brengt dat de Ver. Staten in geval van oorlog met hun geheele militaire en financieele macht aan den kant van de democra tische staten zouden komen. Samenvattend kan men zeggen dat de technische en moreele voorbereiding van het Amerikaansche volk tot deelneming aan een oorlog, indien zulk een oorlog in Europa zou uitbreken snel vorderingen maakt en het ziet er naar uit dat de Ver. Staten van i het begin af aan Frankrijk en Groot-Brittannië met hun geheele macht te hulp zullen komen. Ik ken echter de Amerikaansche openbare meening en de gezanten en senatoren, die het beslissende woord hebben en ik ben van meening dat de waarschijn lijkheid dat Amei-ika evenals in 1917 aan den oorlog deelneemt, niet groot is, want het grootste deel der staten in het Midden-Westen en het Westen, waarin het landelijke element overheerscht, wil in geen geval bij de Europeesche oneenigheden betrokken geraken. Zij herinneren zich het verdrag van Ver sailles en de bekende phrase dat de ooi-log moet dienen om de democratieën in de wereld te be schermen. Noch het verdrag van Versailles, noch dit slagwoord hebben de Ver. Staten met den oox*- log verzoend. Bij vele millioenen Amerikanen bleef slechts een bittere nasmaak over wegens de onbe taalde milliardenbëdragen, welke de Europeesche landen nog aan Amerika schuldig zijn." De nieuwe ordening in Oost-Azie. De „Kokoemin Sjimboen": Japan kan de vijan dige houding van Engeland en Amerika in de kwestie van Ned.-Indië niet langer dulden." Uit Tokio verneemt het D.N.B.: In de voorge schreven nieuwe politiek overeenkomstig de keizer lijke vex-ordening meent de „Kokoemin Sjimboen" een nieuw diplomatiek offensief te zien van prins Konoje tot regeling van het Chineesche conflict en tot uitvoering van de nieuwe ordening in Oost- Azië. Het blad hecht groote beteekènis aan een on derhoud van Konoje met den uit Nanking terugge keerden specialen afgezant generaal Aoe. Het voornaamste onderwerp van bespreking zou geweest zijn de regeling van de diplomatieke be- trekkingen tusschen Japan en Nanking-China, en het vraagstuk van den afloop der Chineesche kwes tie. Men constateert dat Tsjoengking nog altijd op de hulp van Engeland en Amerika rekent en den hopeloozen tegenstand voortzet. De houding van Japan tegenover Nanking zal een nieuwe ontwikkeling der betrekkingen tus schen Japan en China doen ontstaan, waardoor aan Tsjang Kai-sjek een nieuwe zware slag wordt toe gebracht. Vooils kan Japan de vijandige houding van Engeland eri Amerika in de kwestie van Ne- cerlandsch-Indië niet langer dulden. Ook hier zou, waaneer de minister van handel, Kobajasji, die hier uit Batavia teruggekeei-d is, verslag heeft uitge bracht, een dienovereenkomstig optreden van Ko noje venvacht lcunnen worden. De parade te Krakau bij de herdenking van den eersten verjaardag van het opbouwwerk in het generaal-gouvernement. (Foto Weltbild.) Laval over de besprekingen met den Fülirer. „Nog een lange weg moet worden afgelegd." Het D.N.B. meldt: De Fransche minister van buitenlandsche zaken i plaatsvervangende minister-president, Laval, heeft gisteren in Parijs tegenover de pers een ver klaring afgelegd, waarin hij o.a. het volgende zeide: De eerste besprekingen zijn gevoerd in een at mosfeer van hoffelijkheid en in een geest van wederzij dsch begrip, hetgeen na een nederlaag on gebruikelijk is. Er moet nog een lange weg worden afgelegd, voordat alle bestaande kwesties zijn ge regeld. Het is niet mogelijk in enkele dagen of zelfs in enkele weken alle schaden te herstellen en de •uïnes te hei-bouwen, die door op een zoo gevaarlijke wijze begonnen oorlog zijn ontstaan. Hij, Laval, zal van de beide ontmoetingen, die hij heeft bijge woond, een ontroerende herinnering bewaren. ,Toen ik", zoo verklaarde Laval letterlijk, „maar schalk Pétain tegenover den Führer Adolf Hitler zag, begi-eep ik dat men op een andere wijze dan door veldslagen het lot van de beide naties kan regelen". 9 Frankrijk zal zich in de toekomst tegen buiten landsche inmengingen weten te verdedigen en in vrijheid de verantwoordelijkheid voor zijn daden alleen op zich nemen. Laval zal, naar uit Vichy wordt gemeld, heden Parijs verlaten en naar Vichy terugkeeren. Een bijenverliaal. Hoe de heer Morley zijn ontvluchte insecten terugkreeg. SAN RAFAEL. 31 Oct. (United Press). De heer Morley uit Santa Cruz is een bekend imker. Onlangs had hij een merkwaardige belevenis met zijn bijen. Juist toen hij met een groot transport bijen, die in stevige kisten verpakt op een vracht auto geladen waren, door de stad reed, begon de lading te glijden en viel deze op de sti-aat. De kisten sprongen open en zwermen woedende bijen vlogen door de straten. Morley. die spoedig ai-ri- veerde, begon met beshulp van verscheidene andere bijenliefhebbers de diei-.tjes weer op te vangen. Toen hij een deel wederom in de kisten in veiligheid gebracht had, verklaarde hij tegen over de toeschouwers, die op eerbiedigen afstand dekking gezocht hadden, dat hij thans genoeg bijen opgevangen had en dat zij zich om de rest niet meer bezorgd behoefden te maken. De om standers waren echter slechts half overtuigd en voorzichtig bevrijdden zij zich van de bijen, die zich in hun kleeren hadden verborgen. Maar zie, toen de vrachtauto zich in beweging zette, volgde een wolk van bijen den wagen, een vyxlk, die elk oogenblik grooter werd. Wat was gebeurd? Mor ley had alle koninginnen gevangen en weer op gesloten terwijl een groot aantal werkbijen in vrijheid was gebleven, die thans overal den wagen volgden waarheen deze zich ook wendde. Crematie ir. J. E. F. de Kok. HAARLEM Vrijdag, r^enmiddag kwart over één heeft in het Crema torium op Westerveld onder veel belangstelling de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van ir. J. E, F. de Kok, directeur-generaal van de Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van Petroleumbronnen in Ned.-Indië. Jbr. ir. H. Loudon voerde het woord. „Ofschoon de groote expansies van het bedrijf reeds bereikt waren", aldus spreker, „zette de groei zich toch nog voortdurend voort. Voor de chemisch-technische zij de van het bedrijf heeft De Kok steeds een open oog gehad en wanneer ons concern, wat betreft de research aan de spits staat, dan is dit grootendeels aan zijn invloed te danken. Hij was een energiek man en daarenboven een buitengewoon sympathieke figuur, eerlijk en rechtvaardig. Het personeel, dat onder zijn leiding werkte, was hem dan ook zeer genegen. Ook door zijn Engelsche collega's werd hij bijzonder gewaardeerd, hetgeen voor den algemee- nen gang van dit groote bedrijf een zeer belangrijke factor was. De gezondheidstoestand van De Kok was de laatste jaren niet bijzonder goed. Zijn geest kracht was echter van dien aard, dat hij zich toch nog met alle kracht en energie van zijn zware taak wist te kwijten. De Kok was iemand, die zeer terug getrokken leefde. Zijn groote liefhebberij was de vliegsport, waarin hij zich zeer snel wist te be kwamen en de vereischte brevets wist machtig te worden. Zijn groote tochten naar Nederlandsch-Indië en Zuid-Afrika zijn ons allen bekend. In 1938 zou hij voor de tweede maal naar Indië zijn gegaan, maar moest, toen hij in Karachi was, wegens de on gunstige politieke omstandigheden naar Nederland terugkeeren. Als voorzitter van de Nederlandsche Vereeniging voor de Luchtvaart en van den raad van bestuur van de K. L. M., van het Fokker- cn het Luchtverdedidingsfonds heeft De Kok ontegen zeggelijk voor de ontwikkeling van de vliegsport in Nederland zeer veel gedaan. Toen de bezetting van ons land een gewijzigden toestand vex-oorzaakte, heeft De Kok een zeer moeilijken tijd doorgemaakt; ofschoon zijn gezondheidstoestand achteruit ging, heeft hy toch nog belangrijke regelingen weten te treffen, waardoor de belangen van het personeel zooveel mogelijk werden behartigd. In Juli moest hij op advies van zijn geneesheeren in het Roode Kruis Ziekenhuis worden opgenomen, waar hij tot diep leedwezen van allen die met hem gewerkt heb ben en hem gekend hebben, op 28 October is over leden. Voor het groote concern, waarvan hij de lei ding had, is zijn heengaan een zeer ernstig verlies. Wij, zijn collega's, zijn diep getroffen door dit ver scheiden en het personeel betreurt den gewaardccr- den leider, die steeds voor hun belangen optrad. Wij begrijpen hoe groot het verlies ook zijn meot voor de naaste familieleden, naar wie onze oprechte sym pathie uitgaat". Na jhr. Loudon sprak nog de heer C. Kolff, voor zitter van de Nat. Luchtvaartschool. Onder de vele aanwezigen zagen wij o.a. baron C. Th. Krayenhof, eere-voorzitter van het A. N. V. V. en lid van het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B., C. van Ede van de Pais namens den secretaris generaal van Waterstaat, A. Plesman, directeur Luchtvaart Maatsch., Hans Martin, chef van de Indië-lijn, M, C. Heymans, directeur Rott. Lloyd- Ruys en Co., Bouwe Vlas, commandant Leger des Heils, J. W. H. Lanbach, namens de directie Fok kerfabrieken, R. J. H. Patijn, voorzitter commissie van Aardolie-aangelegenheden, mr. J. van der Meulen, onder-voorzitter Raad van Beheer Lucht vaart Maatsch., ir. W. van Alphen de Veer namens de Organisatie Toegepast Natuurwetensch. Onder zoek, luit.-generaal v. d. Kasteele, alg. adviseur van dr. ir. Ringers, jhr. mr. O. E. W. Six, secretaris generaal van Koloniën, Paul Nijgh, pi'esident- eommissaris, van Ph. van Ommeren's Scheepvaart bedrijf. dr. ir. M. H. Damme, bestuurslid Ned. Ver. voor de Luchtvaart, mr. E. L. G. den Doorn de Jong, directeur R. Mees en Zn. te Den Haag, prof. Mekel van de Technische Hoogeschool te Delft, ir. J. de Bruin Kops, directeur van Werkspoor, H. Lock- ner, beheerder van de Ned. Petroleum Maatsch. cn de Bataafsche, jhr. mr. R. van Lennep, directeur Tarafcan Petroleum Mij.. P. Klaar, directeur Stan daard A. P. C.. jhr. ir. C. E. W. van Panhuys, na mens het Instituut voor Ingenieurs, gen.-majoor Dumont, namens de ver. „Ons Leger", dr. M. W. Holtrop, directeur der Hoogovens, vertegenwoordi gers van de sociëteit Phoenix" Delft, J. van Krim pen, namens prof. C. J. Nieuwenburg, rector-mag- nificus der Technische Hoogeschool te Delft en prof. dr. H. B. Dorgelo, secretris van den Senaat der Technische Hoogeschool en zeer vele anderen. De Japansche troepen rukken Fransch Indo-China binnen. Een der leger- afdeeliiigeii op den toegangsweg tot de havenstad Haiphong. (Foto Weltbild.). De ondergang van den Griekschen kruiser „Helli". Naar Italiaansche meening door Engelsche torpedo van Italiaansch maaksel bewerkstelligd. Het D.N.B. meldt uit Rome: In een Reuterbericht uit Athene is medegedeeld dat het onderzoek in het geval van den eenigen tijd geleden door een onbekende duikboot tot zin ken gebx-achten Griekschen kruiser „Helli" heeft uitgewezen dat het schip door torpedo's van Ita- liaansdh maaksel is getxbffen. Deze technische bij- zondeiJheid was om politieke redenen tot dusver niet békend gemaaJlct. In venband hiermede wordt van bevoeglde Ita liaansche zijde verklaard: In het Engelsche beridht wordt angstvallig het onbetwistbare feit vei*zwe- gen dat de groote torpedofabrieken van Fiume, alsmede de andere Italiaansche torpedofabrieken veel aan buitenlandsche marines leveren. Ook aan de Engelsche marine zijn indertijd groote Italiaan sche torpedoleveranties gacaa-n. Het feit, dat uit de gevonden splinters de Italiaansche herkomst van de torpedo's is gebleken, bewijst derhalve niet in het minst dat ook de duikboot, die den Griekschen kruiser tot zinken bracht, een Italiaansche duikboot was. Het is duidelijk dat voor de uitvoering van deze Engelsdhe provocatie, het gebruik van een torpedo's van Italiaansch fabrikaat een bijna onver mijdelijke noodzakelijkheid was. De zoo lang ver zwegen en' plotseling zoo sterk op den voorgrond geplaatste technische bijzondex-heid bewijst en be krachtigt slechts dat de Grieksche kruiser „Helli" juist door een Engelsche duikboot met een Ita liaansche torpedo tot zinken is gebracht. RADIOPROGRAMMA. ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940. JAARSVELD. 414.4 M. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsbex-ichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 Gezongen Requiem-Mis. 10.00 Gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Fragmenten uit de opera „La fox-za del destino" (gr.pl.). 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 KRO-kamerox'kest. 3.454.10 Gramo foonmuziek en „In memoriam, gewijd aan de oor logsgesneuvelden". 4.40 „AllerzielengedacMen", voordracht, 5.00 VPRO: Bijbelvertellingen. 5.15 Vragen van den dag (A. N. P.). 5.30 Reportage. 5.50 Propaganda-toespraak. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.20 Propaganda-toespraak. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-uitzending. 7,00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gi'amofoonmuziek. 7.30 Berichten, Engelsch, 7.45 Gramofoonmuiziek. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.009.15 Be richten, Duitsch. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gra mofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.15 Orgel spel. 11.3011.45 Berichten, Engelsch). 12.00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusemenstoi-kest. 1.301.45 Berichten, Engelsch. 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 AVRO-Amusementsorkest. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Radiotooneel. 3.05 Cyclus „Leven en daden onser Doorluchtigste zeehelden". 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Verkorte opera „Norma". 4.40 Gra mofoonmuziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Vragen van den dag (A. N. P.) 5.30 AVRO-Musette-ensem- ble en solist. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Bex-ich- ten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A. N. P. en sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5