IJmuider Courant Voortaan één ei per persoon per week Koekjes, gebakjes enz. ook op de bon DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN gillist in de Buurt. Ntfatij Bfomttté Distributie gaat Maandag in. - Verkoop heden en morgen verboden. Tevens wordt een „bloemkaart" ingevoerd Extra broodrantsoen voor de jeugd. ELZER'S Nieuwe bonnen voor grutterswaren Britsche vliegvelden aangevallen. JAARGANG NO. 310 lourens Coster, Maatschappij voor UHgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Kennemerlaan 42, IJmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, 0 .,v8n voor dit blad, worden kosteloos Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen of 00 In de Kennemer Courant. Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 2 NOVEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal Losse nunnmers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.40 elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. eerste avond waarop wij weer later thuis komen: uiterlijk twaalf inplaats van uiter- .:en uur. heeft er zich niet toe geëigend om dit •i" J jn het licht te stellen. Ik bedoel dan nog °-irlyk licht. Anderszins was er heelemaal geen van. De weinigen die zich in storm, regen iMstethis waagden om van hun verlengde avond- tnassie profijt te trekken moesten behoedzaam de trottoirs sluipen of, per fiets voortkruipend --den rijweg, steeds bedacht blijven op mogelijke 'neen met die trottoirs, met boomen, lantaarn- een dier tallooze paaltjes die onzichtbare '^eersaanwijzingen dragen. Het was aardedonker -allen zullen zij opnieuw hun huiskat benijd heb- (iie jntusschen rustig thuis bleef en te knip- ]ag tegen den potkachel i zulke avonden en wij zullen er zeker nog .s] van dit soort krijgen gaat men niet graag '.flier van huis dan noodig is. Er komt bij, dat de lengde avondpermissie niet begeleid is door over- jjaioinstig-verlate tramdiensten, maar integendeel een nieuwe beperking van het openbare ver- rers-programma. Al neemt ons aller behendigheid het ontwijken van obstakels in de duisternis toe, ij moeilijkheden worden ook grooter met het vor mde winterseizoen. zal zich wel opmaken om die te overwinnen ie het mooie concerten, tooneel- of filmvoorstellin- p geldt, maar het aantal concerten en tooneeluit- •dngen. al zijn ze dan zooveel mogelijk naar Za- gdsg- en Zondagmiddagen verplaatst, zal heel wat f-Bger zijn dan in vorige jaren en allen die a heil zochten in de kunst, die de radio weergeeft, nu ook beperkt in hun mogelijkheden om zich laven aan deze bron. Al vroeg in den avond zij grootendeels op. Dus moet er in de kunst dzngens van velen, die in dezen zorgelijken tijd dan ooit behoefte aan hun bevrediging voe- wel een leegte ontstaan. En deze gedachte «li mij aanleiding om terug te komen op een inbeeld, dat ik al eens terloops heb geopperd. Tarora zou men het tekort niet trachten aan te dien met enkele uitvoeringen „in de buurt"? 1L: iemand, die in het bezit van een ruime woning bij zich thuis een concert of een voordracht- rad organiseert en daarvoor uitnoodigingen tot Deoschen in zijn buurt richt, worden groote af- aden vermeden, dient men de kunst en de kun- en is men er zelf mee gebaat. Het is een sloten bijeenkomst, extra-kosten zijn er niet, de t van den bescheiden entreeprijs kan dus aeel aan de uitvoerenden ten goede komen. Het igewone zal de aantrekkingskracht nog sterk' trhoogen. Ik heb al eens zoo'n concert in kleinen ring meegemaakt en het was éèn onbetwistbaar icces. Natuurlijk moet men de gedachte aan zoo'n fiuwigheid eerst eens even verwerken. Door de Helling van onze vervoermiddelen kennen wij liaar veel minder „buurtgewijs" dan onze voor aren deden. De gelegenheid doet zich dus voor den kennissenkring op den korten afstand te pan ontwikkelen. Dat zullen sommige menschen Seniet zoozeer éénkennig zijn en niet in hun eigen renden- en kennissenkring vastgeroest zijn, als a voordeel beschouwen. Maar gezien den Hol- rèchen aard zullen de meesten het wel iets erg ienws vinden, menschen in hun huis te invitee- a die zij niet of nauwelijks kennen. Via kennis svan kennissen schijnt dit ijselijk bezwaar deels loverwinnen: Maar overigens dienen wij toch ook «denken dat de tijden zeer bijzonder zijn en -A dus leenen voor het ongewone Er zijn op an- ed al zooveel afgetreden paadjes verlaten, r het dan veelal gedwongen. Waarom zouden we ook niet eens vrijwillig doen, als daarmee ve em wijzelf gebaat zijn? Voor uitvoerende kunstenaars, wier mogelijkhe id tot optreden in dezen tijd natuurlijk sterk ver eerd zijn, zouden er in de toepassing van dit irSeeld nieuwe kansen dagen. Daar moet u niet f-'-cg over denken: er zijn er velen voor wie de toe zij in dezen winter aan den kost moeten nijpend is. En als men dan denkt aan het- zij ons aan schoons kunnen bieden, dat wij tA heel graag van hen zouden hooren en op ons "Men werken, maken de bezwaartjes wel een erg '-itigen indruk. En zal de gastvrouw zelfs een toe- i kunnen aanvaarden,, waarin zij haar gasten spijs en drank aanbiedt omdat de rantsoenee rt onmogelijk maakt. De salamander-kaohel, oen stilgelegde centrale verwarming vervangt c met precies in de omgeving past, haar zelfs •m ontsiert, zal bijdragen tot het scheppen van "3 zekere gemoedelijke en ongedwongen sfeer, die Ls oen beetje aan het traditioneele cabaret her- toert.... een sfeer die we vroeger alleen in het Onland meenden te kunnen vinden. Maar die Plechtiger, geenszins cab ar e ttis t is oh en vorm ge- iichton wakker roept aan het gezellige avondje bij r Familie Stastok, waarop mevrouw Dorbeen „het -ijntje" van Borger voordroeg. Deze tyd kent andere en hoogere kunstverlan- &s. Wij kunnen meer doen dan nu gebeurt om die vervullen. R. P. even op wilt letten wopt dan Uw Cr ystallosetten, sü toch wilt koopen gaan - "DE BLOMME", Rembrandtlaan. vetcptenboek hierbij cadeau SMS - IJMUIDENIO.). - Rembrandtlaan 15 (Adu. Ingez. Med.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat met ingang van Maandag 4 November een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van eieren aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren worden begrepen kippen- en eendeneieren, in of uit de schaal, versch zoowel als geconserveerd. Het rantsoen zal voorshands één ei per persoon per week bedragen. Heden en morgen is de verkoop van eieren geheel verboden. Voor de eerste distributieperiode, welke loopt van Maandag 4 November tot en met Zondag 17 November a.s., zal nader een bon van het algemeen distributiebon boekje worden aangewezen ter verkrijging van één ei. Allerzielen bij het militaire graf op den Grebbcberg. (Foto Pax Holland.) 's-GRAVENHAGE, 1 November. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat met ingang van Zaterdag 2 November 1940 een aanvang wordt ge maakt met de distributie van de z.g. bak kerijproducten, d.z. alle voor menschelijke consumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tar wemeel, tarwebloem, roggemeel, rogge bloem, rijstemeel, rijstebloem, boekweitm eel of gruttenmeel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o.a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wafels, taart en gebakjes, beschuit,cake, alsmede alle soorten groot en klein korstgebak, zooals bijvoorbeeld boterletter en amandel broodjes. De distributie van deze artikelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de brood kaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze kaart gedurende het tijdvak, waarvoor zij gel dig waren verklaard, uitsluitend recht op het koopen van brood. In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedurende be doeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van betzij 100 gram brood, hetzij een rantsoen van de opgesomde bakkerijproducten. Dit rant soen, kortheidshalve te noemen: „een rant soen gebak", zal voor de verschillende soorten bakkerüproducten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te wor den verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bonnen van hun broodkaart niet of moeilijk kunnen mis sen voor het koopen van koekjes e.d., in de ge legenheid te stellen deze artikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrantsoen, hetwelk tot dusverre eens per vier weken op een bon van het algemeen distributiebonboekje beschikbaar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, ge bakjes enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenko mende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrekken, zullen meel en bloem in den ver volge niet meer worden gedistribueerd op de bonnen van het algemeen distributiebonboekje, doch op een speciaal daarvoor uit te geven „bloemkaart". Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koekjes e.d., desgewenscht ook recht zal geven op het koopen van brood. Aflevering van meel of bloem op de bonnen van de broodkaart blijft, evenals tot dusverre het geval was, verboden. De bloemkaarten, die door de distributiediensten worden uitgereikt, zullen bestaan uit 8 met „1" ge nummerde bonnen, 8 met „2" genummerde bonnen enz. Voor elke periode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewezen voor het koopen van meel en bloem of brood of koekjes e.d. Men heeft dus telkens gedurende de vier weken de beschikking over 8 bonnen. Twee van deze bon nen staan gelijk met één bon van de broodkaart. Angezien één bon van de broodkaart recht geeft op 100 gram brood of 1 rantsoen „gebak", geeft dus één bon van de bloemkaart. recht op 50 gram brood of y2 rantsoen gebak. Voorts geven de 8 bonnen van de bloemkaart tezamen recht op het koopen van 1 rantsoen meel of bloem, d.i. 280 gram. Elk der 8 bonnen geeft derhalve recht op 1/8 rantsoen meel of bloem 35 gram. Het invoeren van de distributie van bak kerijproducten houdt verband met de geble ken wenschelijkheid aan jongens en meisjes, die in de ontwikkelingsperiode verkeeren, een extra-broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bakkerijproducten te besparen hoeveelheid meel en bloem zal worden be steed voor het verstrekken van een extra- broodrantsoen van 400 gram per week aan jon gens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daar toe zal, gelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van de stamkaarten van hen, die op 0 October 1940 den leeftijd van 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben bereikt, een extra-broodkaart worden uitgereikt, waarop van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen desgewenscht worden gebruikt voor het koo pen van koekjes e. d. 1 (Vervolg elders in dit nummer.) Personen, die op medische gronden behoefte hebben aan een extra rantsoen eieren, zullen hier toe op gecontroleerd medisch attest van de distri butiediensten bonnen kunnen krijgen. De gasten van hotels, restaurants e.d. zullen voor de eieren, welke afzonderlijk worden ver strekt dus b.v. gekookte of gebakken eieren bonnen dienen af te geven. Voor een toe wijzing voor de eieren, welke de hotels, restau rants e.d. in de maaltijden verwerken, dienen deze instellingen zich op nader te bepalen dagen te wenden tot de plaatselijke distributiedien sten. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen toewijzingen ontvangen volgens een afzonderlijke regeling. De directies van deze instellingen kunnen zich daartoe wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Aan de eierverwerkende industrieën, daaronder b.v. ook begrepen de banketbakkers, zullen zoo noodig door de Nederlandsche Meelcentrale, Riouw- straat 174180 te 's-Gravenhage "toewijzingen wor den verstrekt. Belanghebbenden dienen zich der halve tot genoemde centrales te wenden. In een officeele publicatie worden regelingen, welke voor detaillisten, grossiers, handelaren en pluimveehouders van belang zijn. bekend gemaakt. Katwijksche logger op een mijn geloopen. Alle opvarenden om het leven gekomen. Het A.N.P. meldt: Donderdag is een Kat wijksche motorlogger, de K.W. 55 op een mijn geloopen, waarbij de bemanning, bestaande uit vier of vijf koppen, het leven verloor. Het ongeval is te wijten aan het feit, dat de schip per,, hoewel van de aanwezigheid van het mijnenveld op de hoogte, zoo onvoorzichtig was, zich in de gevaarlijke zóne te begeven. De ramp werd gezien door de bemanning der Scheveningschen logger SCH. 69, die in de nabijheid vischte, doch alle pogingen die in het werk werden gesteld om opvarenden van de K.W. 55 te redden, bleven zonder resul taat. Het A.N.P. sprak Vrijdagmorgen aan boord van zijn schip, dat weer gereed lag om uit te varen, schipper D. Pronk van de SCH. 69, die in een voudige woorden het relaas deed van deze ramp. Schipper Pronk vertelde, dat zij Donderdagmiddag om ongeveer 12 uur 40 doende waren het vïschtuig uit te zetten, toen op een afstand van ongeveer 400 meter de K.W. 55 in een mijnenveld terecht kwam. De bemanning van de KW. 55 was benedendeks. Het schip had de boei gepasseerd, waardoor het mijnenveld wordt aangegeven. Dadelijk daarop weerklonk een ontzettende explosie. De voormast en het zeil, alsmede de achtermast van de K.W. 55 vlogen in de lucht terwijl het schip totaal werd vernield. Onmiddellijk sneed de benjanning van de SCH. 69 het vïschtuig af om, indien mogelijk, hulp te bieden, dit kon echter niet meer baten. in anderhalve minuut was alles gebeurd en was op de plaats des onheils niets anders meer te zien dan een groote olievlek, welke getuigde van de ramp, die hier was geschied. De bemanning van de SCH. 69 stelde alles in het werk om nog te redden wat er te redden was. Ruim anderhalf uur bleef zij zoeken, zonder acht te slaan op het ge vaar, dat zij hierbij zelf liep. Van de pogingen om een sloep uit te zetten moest worden afgezien in verband met de ruwe zee. Tweemaal kwam de Sch. 69 nog terug op de plaats van de ramp, doch alles was te vergeefs, van de bemanning van de verongelukte K.W. 55 werd niets meer gevon den. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de KW. 55 waarvan schipper was G. Guit uit Katwijk aan Zee, eerst een week geleden begon deel te nemen aan de vissscherij. Een lid van de bemanning, die eenige dagen geleden, tengevolge van een on geval in het ziekenhuis werd opgenomen, heeft het hieraan te danken, dat ook hij niet het slachtoffer is geworden van deze ramp. HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 - IJMUIDEN-OOST, Alleen bete te kivaÜteiteiv- (Adv. Ingez. Med.) Sago en aardappelmeel op de bon RIJST enz. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Novem ber tot en met Vrijdag 29 November a.s. geeft de met 82" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem of grut tenmeel (gemengd meel). Gruttenmeel zal n.l. niet meer op den bon voor tarwebloem, niaai ui den vervolge op den bon voor rijst verkrijgbaar zijn. HAVERMOUT enz. Met betrekking tot havermout, havervlok ken. gort en grutten is een wijziging in de distributie gebracht. Deze producten zullen niet meer verkrijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt verklaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aan gewezen, die elk acht weken geldig zullen zijn. Voorts zullen in den vervolge haver bloem, gortmout en uit aardappelmeel bereide vlok ken, welke bestemd zijn voor menschelijke consumptie, slecht tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Novem ber tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft de met „83" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout óf havervlokken óf haverbloem óf aardappelmeel vlokken óf gort óf gortmout óf :rutten. De met „88" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 November tot en met Vrijdag 27 December uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort óf gortmout óf grutten. De met „88" genummerde bon zal der halve niet gebruikt kunnen worden voor het koopen van havermout, havervlokken, haverbloem of aardappelmeelvlokken. De detaillisten zullen in verband met het voor gaande een voorschottoewijzing voor gort van de distributiediensten ontvangen. Deze toewijzingen zullen worden berekend naar het aantal ingele verde bonnen, welke voor havermout zijn aan gewezen. VERMICELLI enz. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 Novem ber tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft voorts de met „98" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermicelli óf macaroni óf spaghetti. MAÏZENA enz. Ook alle soorten sago en aardappelmeel zullen in den vervolge uitsluitend tegen af gifte van een bon gekocht kunnen worden. De met „93" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak van 2 November tot en met 27 December a.s. recht op het koopen van 100 gram maizena óf griesmeel óf sago óf aard appelmeel, dan wel een hoeveelheid pudding poeder óf puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op éen bon wordt gekocht, mag ongeacht de samen stelling over niet meer dan zes pakjes ver deeld zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in de vervolge alle soorten puddingpoeders, dus ook de met behulp van aardappelzetmeel bereide puddingpoeders onder de distributie vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn vervaardigd. Als voor 75 jaar. Twee leerlingen van de Indus die driekwart eeuw bestaat, toonen haar kunst bij costuum uit den tijd van de oprichting der school. trieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, het teekenen van twee poppen, gekleed in het (Foto Pax Holland.). Het D.N.B. meldt: Twee Engelsche vliegvelden waren gistermorgen het aanvalsdoel van enkele Duitsche gevechtsvliegtuigen. Op het vliegveld Norwich-Catton in Midden-Engeland werd bij een krachtigen duikaanval de tankinstallatie getrof fen, waardoor groote ontploffingen volgden en dikke, zwarte rookwolken opstegen. Drie vlieg tuigen, die bij de tankinstallatie stonden, werden vernietigd. Dezelfde formatie viel aan de kust van geringe hoogte een patrouille-vaartuig met mitralleuv- vuur aan. Ook hier werden effectvolle treffers waargenomen. De tweede aanval richtte zich op hangars en onderkomens op een ander vliegveld in Midden- Engeland, waax-bij verscheidene bommen van zwaar kaliber op deze doelen geworpen werden. Een der hangars werd volkomen in de asch ge legd, naar duidelijk waargenomen kon worden. Een vliegtuig viel een opslagplaats van motor brandstof in een stad in Zuid-Engeland zoo doel treffend aan, dat men den grooten brand met daaropvolgende rookontwikkeling kon waarne men. In de luchtgevechten, die zich hierbij ont wikkelden, werd een Spitfire neergeschoten. Bij de gevechtshandelingen van Vrijdag hebben eenige luchtgevechten boven Engeland plaats ge vonden. In totaal werden acht Britsche en een Duitsch vliegtuig neergehaald. De staartschutter van een Heinkel bommenwerper heeft een Brit- schen jager neergeschoten.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1