IJmuider Courant Bon 65: eieren Peulvruchten in distributie DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Groot aantal slachtoffers van luchtaanvallen. Vliegvelden en militaire doelen in Engeland aangevallen. Eendvisscherij. De verduistering j6e JAARGANG NO. 311 jiji* Lourens Coster, Maatschappij voor £c«"nl" l-Ultgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. Ufljide' n«'o°n 95, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, *0 fCg#nomen ev9n voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiiaive op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM MAANDAG 4 NOVEMBER 1940 Abonnementen per week /0.12J4, per maan? 0.52J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per posf 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex Advertentiën: 1-5 regels 0.40. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.10. J?0Uwf66St. [0 dit felbewogen jaar 1940 worden twee grooten Kunst herdacht, die in 1840 het eerste levens- ,agen. En men kan zulke herdenking waarlijk „eeuwfeest noemen als het menschen geldt, wier Afpingel1 voor zoovelen tot een feest van 'eving zijrj geworden, wier arbeid --czeer de gemeenschap heeft gediend en verrijkt. Ljgn waren zij begenadigden: de Fransche beeld- fcouwer Auguste Rodin en de Russische componist pe'cr Iljitsj Tschaikowsky, al is onze tijd geneigd Alleen den eerste onder de allergrootste scheppers Kunst te rekenen jjel jS vaak gezegd dat de gemiddelde Hollander *einig gevoel voor beeldhouwkunst bezit en de jfhaarschte aan standbeelden in ons land, de ge- <e belangstelling die zoovelen toonen, die de va- bewondering voor de schilderkunst loch wel bezitten, schijrft dat te bewijzen. Misschien lijn wu jchien b Hollanders er te weinig toe opgevoed, mis- de schaarschte van groote beeldhou ders in onze eigen historie er veel mee te maken. j[jj wil het voorkomen dat de belangstelling voor ^houwkunst in de laatste kwart eeuw sterk ge groeid is In ons land, waartoe dan ook het werk van verscheidene zeer begaafde Nederlandsche kunste naars heeft bijgedragen. En de groeiende toepassing Jjn beeldhouwwerk in de architectuur niet min der. In elk geval is gebleken dat ook de Hollander «rd gegrepen door de ruige, hartstochtelijke, frige scheppingen van Auguste Rodin. Ik weet niet aeer hoevele duizenden de Rodin Tentoonstelling -obben bezocht, die enkele jaren geleden in Am- sterdam werd gehouden. Maar ik herinner mij wel ie geestdrift, die zij wekte. Er zijn talloozen in ons ridden die het Musée Rodin te Parijs hebben be zocht, waarin zoovele werken van den meester ciieen zijn gebracht. En wie maar eenmaal werken ii die prachtige groep De Burgers van Calais, als frPenseur, als de geweldige figuur van Honoré de jalrac heeft aanschouwd dien blijft de herinnering •laraan in het geheugen gegrift. Die burgers van Calais.... menschen die zich in 1347, bij het beleg van hun stad door de Engelschen, opofferden hst geen wonder des levens dat hun offer en hun beproeving vier en een halve eeuw later op zulk een levende, aangrijpende wijze herschapen kunnen worden, dat zij nogmaals uit het stof der historie verrijzen en de menschen ontroeren? Die figuur ran Balzac, in 1895 geweigerd ja, geweigerd! door de opdrachtgeefster, de Société des Gens de Leitres, is zij niet het levende monument van de geniale krachtfiguur in de Kunst, van Rodin zelf wellicht niet minder dan van zijn sujet? Rodin stierf in 1917, na een leven van harden arbeid. Hij liet een zeer rijken, uitgebreiden en veelzijdigen arbeid na en die kwam ook tot stand in het veel kortere leven van zijn Russischen tijd— t Peter Tschaikowsky, den componist. De datum van Tschaikowsky's geboorte was 7 Mei in na honderd jaar is die dag bijna samengevallen net de oorlogsuitbarsting op het Europeesche vas teland. Zoodat herdenkingen ook in ons land ver- d zijn in en Haarlem de H. O. V. pas Vrijdag avond een bijzonder concert aan Tschaikowsky wijdde, waarop het Vioolconcert en de Vierde Symphonie gegeven werden. Die avond zal wellicht velen met mij het gevoel hebben gegeven dat veel in deze muziek voor ons verouderd is. Maar dat bewijst nog niet, al voelen wij het zoo, dat latere 3 zich van hem af zullen wenden. Wel is foor de muzikale critiek Tschaikowsky immer een .epigonen-natuur" toegerekend, is ook voor mu- riekliefhebbers de sterke invloed vooral van de Duitsche romantici op zijn werk sterk waarneem bar en is hij merkwaardig ongelijk in zijn schep- I, zoodat zelfs in één werk geniale vondsten ams afgewisseld worden met thema's die triviaal ajn, zoodat er onder zijn kleine composities zijn ëe men goedkoop zou kunnen noemen.maar 1 hij die geniale vondsten en toch was er feel krachtige persoonlijkheid te ontdekken in zijn «rbeid. In het programma der H. O. V. werd ge tuid op de eigen „klankkleur" in zijn orkestrale eeuvre en velen zullen die Vrijdagavond weer her- eend hebben. Het is zeker dat hij sinds meer dan een halve eeuw (hij stierf in 1893) op het reper toire is gebleven met een zekerheid die alleen den Rarlijk grooten ten deel valt en dat nog steeds de eersten onder de uitvoerende kunstenaars zijn scheppingen vertolken. Daartoe behooren dan in de Rrs'e plaats een zijner vijf pianoconcerten, zijn vioolconcert, de nummers 4, 5 en 6 van zijn zeven fjmphonieën, de ouverture-fantasie Romeo en Julia een deel van de ballet-suite Casse-Noisette. Er B onetodig veel meer. Er zijn marschen, kamer - Euz'ek. liederen, pianomuziek, verschillende bal den, zelfs eenige opera's en velen zullen zich de merkwaardige Ouverture 1812 herinneren, die ge dreven is voor uitvoering in de open lucht en men daarom niet zoo vaak hoort. Ook zijn Van tschaikowsky verzamelde kritieken gebundeld Verschenen; als criticus heeft hij ook nog een groo te hoeveelheid arbeid verzet. publiek, overmachtige beoordeelaar der is hem trouw gebleven. Het is hem dank- 6aar ^bleven. En zoo is ook zijn herdenking een dwfeest. p_ De bloemenkweekers en grossiers van Den Haag en omgeving hebben in de Residentie een centrale markthal in gebruik genomen. (Foto Schimmelpenning!!.) trsMr- aansluiting op hetgeen reeds met be- nitor g de distributie van eieren is ge- jjuouceerd, wordt medegedeeld, dat gedurende a- j van en met 10 November de met „65" genmmerde bon van het ffsemeeti distributiebonboekje recht geeft op vn °?Pen van één ei. De bonnen, welke 10 Vöa t Ë1' a"s' no2 toet gebruikt zijn, blijven ^rts nog tot en met 17 November a.s. gel- Tot en met 18 November verkoop stopgezet De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat met ingang van 4 November 1940, tot en met 18 November d.a.v. de verkoop en aflevering aan den consument voor alle soorten groene en grauwe erwten en spliterwten, capucijners, witte boonen, bruine en andere soorten gekleurde boonen, zijn verboden. Op 19 November 1940 neemt de distributie van peul vruchten een aanvang. Het rantsoen zal bedragen Vi K.G. voor nader vast te stellen perioden en verstrekt worden op nader aan te wijzen bonnen van het algemeen distributie bonboekje. Aanvankelijk zullen slechts groene erwten en spliterwten en wellicht ook capucijners be schikbaar worden gesteld. De detaillisten, die peulvruchten verkoopen, kun nen zich in de week van 4 tot en met 8 November a.s. op de voor hen aangewezen dagen, tot de plaatselijke distributiediensten wenden ter verkrij ging van voorschottoewijzingen. Deze toewijzingen moeten zij onmiddellijk bij hun leveranciers inleveren, teneinde gedurende den spertijd de daarop vermelde hoeveelheden peul vruchten te ontvangen. De grossiers moeten, zoodra zij de toewijzingen van hun afnemers in hun bezit hebben, de peul vruchten bij de groot-grossiers bestellen voor een aantal rantsoenen overeenkomende met de door hen ontvangen toewijzingen. Zooals vermeld, is 1 rantsoen y2 K.G. De toewijzingen,- welke de grossiers ontvangen hebben, moeten zij niet naar den groot-grossier doorzenden, doch tot nadere aankondiging bewaren; zij kunnen deze derhalve voorloopig ook niet tegen verzameltoewij zingen bij de distributiediensten in wisselen. Thee- en koffiesurrogaten. Voor bereiden, verhandelen en vervoeren, vergunning noodig. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij deelt mede, dat het bereiden, verhandelen, ver vreemden, afleveren en vervoeren van thee- en koffiesurrogaten door producenten van deze artikelen verboden is, tenzij daarvoor schrif telijk toestemming van de Nederlandsche Meel centrale is verkregen. Al degenen, die zich met het bereiden van koffie- en theesurrogaten bezig houden, zijn herhalve verplicht de noodige vergunning bij de Nederlandsche Meelcentrale aan te vragen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat voor het bereiden en afleveren van koffie- en theesur rogaten en -extract, thans 2 vergunningen zijn ver- eischt, n.l. die op grond van het koffie- en thee- besluit ingevolge de warenwet en die vorengenoemde vergunning, te verleenen door de Nederlandsche Meelcentrale. (A.N.P.) 's-GRAVENHAGE, 2 November. Het A.N.P. meldt Gisteravond laat hebben Engelsche vliegers wederom een aanval gelaan op Amsterdam, waarbij nogmaals het Wilhelminagasthuis het mik punt was. Het ziekenhuis kwam er dezen keer niet zoo goed af als bij den vorigen aanval. Het werd zwaar beschadigd en daarbij kwamen verschillende per sonen om het leven. Ook in nabijliggende straten is de schade zeer groot. In totaal zijn in de stad Amsterdam bij dezen luchtaanval 24 dooden, 28 zwaar en 38 licht gewonden te betreuren. Ook in andere plaatsen van het land hebben Engelsche bommen dooden geëischt. In totaal zijn buiten Amsterdam nog zeven dooden, acht zwaar en ongeveer dertig licht gewonden te vermelden. Ongeveer tien huizen zijn bezwaar beschadigd. Optreden der Duitsche luchtmacht onder ongun stige omstandigheden. BERLIJN, 4 Nov. (D.N.B.) Duitsche vlieg tuigen hebben, naar het D. N. B. verneemt, in den loop van den Zondag bijzonder stoutmoedige aan vallen op voor den oorlog belangrijke doelen in Engeland ondernomen, ofschoon de weersgesteld heid de activiteit van het luchtwapen zeer belem merde. Daarbij onderscheidden zich de beman ningen van een gevechtsgroep onder leiding van den ridderkruisdrager kapitein Storp door stout moedig uit geringe hoogte ondernomen succesvolle aanvallen op vliegvelden en andere militaire doe len. Het vliegveld Stradishall staat geheel in vlam men. Het vliegveld Wattisham is verwoest. Duitsche gevechtsvliegtuigen vlogen op 5 meter hoogte over een Londensch rangeerstation en wierpen hun bommen in de daar staande goederentreinen en opslagplaatsen, die daarop in vlammen opgingen. Op daken opgestelde lichte afweerkanonnen bescho ten de vliegtuigen op de thuisvlucht. Zij werden terstond door machinegeweervuur tot zwijgen ge bracht, waarop de thuisvlucht kon geschieden zon der dat van afweer eenige hinder werd ondervon den. DE AANVALLEN IN DEN NACHT VAN ZATERDAG OP ZONDAG. STOCKHOLM, 3 Nov. (D.N.B.) In het com muniqué van de Britsche ministeries van lucht vaart en binnenlandsche veiligheid wordt medege deeld dat in den afgeloopen nacht een aantal slachtoffers is gevallen tengevolge van de Duitsche luchtaanvallen. Op Londen en omgeving en in Oost- en Zuid-Oost-Engeland zijn bommen geval len. Op verscheidene plaatsen is schade aange richt. Kort voor de ochtendschemering vlogen nog Duitsche toestellen boven het oosten van Enge land. In een Reuterbericht wordt gezegd dat de bom menwerpers van de Royal Airforce tengevolge van de slechte weersomstandigheden in den nacht van Zaterdag op Zondag geen aanvallen hebben on dernomen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Italianen overschrijden de Kalamas. Activiteit der luchtmacht Van het GriekscheAlbaansche front, 3 Nov. (Stefani). De oorlogscorrespondent van Stefani meldt dat de Italiaansche troe pen overal de Grieksch-Albaansche grens verschillende kilometers achter zich hebben gelaten en dat deze troepen de objecten aan gene zijde van de Kalamas hebben bereikt. In het gebied van Janina biedt de vijand een zekeren tegenstand. Men kan waarnemen dat de Grieksche divisies zeer goed zijn uitgerust, een groot aantal stuks goede artillerie en mitrailleurs bezitten en gesteund worden door vliegtuigen van verschillende types. Na fce hebben opgemerkt dat er desondanks met geen mogelijkheid een vergelijking is te ma ken tusschen de Grieksche strijdkrachten en de troepen van het fascistische Italië, die het in Epirus in het veld heeft gebracht, legt de cor respondent van Stefani den nadruk op de enorme moeilijkheden, die zich voodoen in dit gebied zonder wegen en als gevolg van de slechte weers omstandigheden. De Albaansche soldaten hebben echter reeds hun broeders in Epirus kunnen om helzen. Met de troepen mede marcheeren Albaan sche fascistische detachementen, die de bevolking hulp verleenen. De bevolking merkt op dat een kleine koning is weggegaan om plaats te maken voor een groot keizer. Ontploffingen en branden te Saloniki en op Korfoe. Uit Rome meldt het D.N.B.Over de, na de ver betering van het weer zeer levendige actie van het Italiaansche luchtwapen tegen Griekenland en in het bijzonder tegen Korfoe, Saloniki, Salamis, Corinthe en Larissa, deelen de speciale bericht gevers van de „Popoio di Roma" een aantal be langwekkende bijzonderheden mede. Bij de aan vallen op Saloniki zijn de beide groote petroleum- tanks van de Shell en de Standard Company in brand gevlogen. Bovendien werd in de haven een schip in brand geworpen. Bij de hervatting der aanvallen op Saloniki op Zaterdagmiddag zijn nieuwe ontploffingen en groote branden ontstaan. De Zaterdag in verscheidene golven ondernomen luchtaanvallen op Korfoe golden d'e vesting en in de eerste plaats den verscheidenen forten als mede den Monte Salvatore, waarop, naar onom- stootelijk kon worden vastgesteld, een munitie depot in de lucht vloog. Bovendien werd het Ka naal van Corinthe, alsmede de daar in de buurt loopende spoorweg met zichtbaar succes aange vallen. Te Salamis, het arsenaal van het moderne Griekenland, werden verscheidene schepen in de haven getroffen en een droogdok vernield. Te Larissa, de voornaamste verzamelplaats van de Grieksche reservisten, werd het station volko men vernield, terwijl tevens een trein tot ont sporing werd gebracht. Alle successen werden fotografisch vastgelegd. Uit de ontvangen be richten blijkt dat aan de luchtaanvallen op Sa loniki werd deelgenomen door den tot luitenant kolonel bevorderden ïtaliaanschen minister van buitenlandsche zaken graaf Ciano en de beide zoons van Mussolini, kapitein Bruno en Vittorio Mussolini. De te Belgrado verschijnende Zondagsbladen melden, naar het DJST.B. mededeelt, van de ver schillende plaatsen aan de Joego Slavisch-Griek- sche grens dat het artillerievuur nog overal dui delijk te hooren is. Het heeft zich echter meer naar het Grieksche binnenland verplaatst, zoo dat men daaruit reeds de conclusie kan trekken dat de Italiaansche troepen vorderen. Voorts melden alle correspondenten alhier eenstemmig dat de bedrijvigheid van de Italiaansche lucht macht Zaterdag zeer levendig was en volgens de van Grieksche zijde binnenkomende berichten omvangrijke uitwerking had. De „Politika" meldt van de Grieksche grens dat Zaterdag van Grieksche zijde is toegegeven dat de Italiaansche troepen oprukken. Voorts is Zater dagavond van Grieksche zijde bevestigd dat de Italianen de stad Filijates aan de Ionische kust hebben bezet. Spoorwegverkeer AtheneSaloniki onmogelijk? ROME, 4 Nov. (D.N.B.) Volgens een Stefani- bericht uit Belgrado verluidt dat de spoorlijn Athene-Saloniki door de Italiaansche luchtaan vallen onbruikbaar is geworden. Deze onderbre king van de eenige verbinding met de buitenwe reld belemmert ook de Grieksche mobilisatie, daar het de eenige spoorwegverbinding is, die het land van het zuiden naar het noorden doorkruist. In tegenwoordigheid van Mussolini heeft te Rome de onthulling plaats gehad van het monument voor den Albaneeschen vrijheidsheld Skanderberg. (Foto Romolo). (De IJsselmeervisschers vangen thans niet zoo veel snoekbaars, maar er raken veel wilde eenden in hun netten verstrikt.) Zij die 't IJsselmeer bevisschen, Moeten heden heel wat missen, Als zij denken aan 't verlêe; Toen zij vrijuit konden varen Op de nog gezouten baren Van de oude Zuiderzee. Veel visch nam sindsdien de beenen, Of zij is althans verdwenen, Daar zij 't zout des levens mist, Maar de visschers moeten leven, Kan het meer dan minder geven, Er wordt steeds nog op gevischt. Daar kwam snoekbaars in de mode, Als een lichtpunt in de nooden, Snoekbaars, sander, was een visch, Die men nauwelijks nog kende, Maar waaraan men dankbaar wende, Aan den vaderlandschen disch. Maar zie, als men snoekbaarsnetten Nu vol vischlust uit gaat zetten, Vangt men daar veel eenden door, Hoe die dieren blijven hangen In een net om visch te vangen? Tja, daar zijn het eenden voor. Zonsondergang 18.06 Zonsopkomst 8.42 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 13.18 Ondergang 22.26 Schijngestalten der maan 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 20 Nov. N.M. CASTRICUM De sabotage-gevallen in Castricum. Bevolking met wegvoering bedreigd. De burgemeester van Castricum maakt be kend, dat de Duitsche Overheid heeft beslist, zulks in verband met de voorgekomen sabo- tagegevallen tegen de Duitsche Weermacht, dat bij herhaling de geheele bevolking zal worden weggevoerd en in kampen onderge bracht. BEVERWIJK Intrede van Pastoor Oudejans. Zaterdag heeft de nieuw-benoemde pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad, de zeereerw.heer L. H. Oudejans, zijn plechtige intrede gehouden in zijn nieuwe parochie te Be verwijk. De nieuwe herder is door zijn parochianen op buitengewoon hartelijke wijze verwelkomd. Het kerkgebouw was op eenvoudige, doch smaakvolle wijze versierd; in de omgeving van de kerk hadden velen de vlag uitgestoken. Pastoor Oudejans werd aan het station verwel komd door Deken P. J. Simons van Beverwijk, kapelaans en door leden van het kerkbestuur. Na de hartelijke begroeting ging het per rijtuig naar den Arendsweg, waar in de omgeving de school jeugd en leden van de Katholieke Jeugdbewegin gen ter begroeting stonden opgesteld. Nadat een koortje van schoolkinderen hem een welkomstlied had toegezonden, werd de pastoor de kerk binnengeleid, voorafgegaan door een stoet van bruidjes. De kerk was geheel gevuld; ook burge meester mr. H. J. J. Scholtens was aanwezig. Toen Deken Simons de installatieplechtigheid had verricht, richtte hij zich tot den nieuwen herder. Spr. herinnerde er aan, dat hij in vervlogen tijden groote voorgangers heeft gehad zooals St. Willibrord en St. Engelmundus, die in deze streek Gods woord hebben verkondigd. De nieuwe herder mag er verzekerd van zijn, dat de bijzondere steun en zegen van deze heiligen op zijn arbeid zullen rusten; hij twijfelde er niet aan of pastoor Oudejans zal al zijn gaven van geest en hart aan zijn volk geven. Daarbij mag hij rekenen op de hartelijke medewerking van zijn gemeente. Ver volgens spoorde spr. de parochianen aan voor hun priesters te bidden. De plechtigheid was daarmee ten einde. Zondagmiddag maakten velen van de receptie gebruik om met pastoor Oudejans kennis te maken. IJMUIDEN PERSONALIA. De heer J. A. J. van Zoelen, sluiswachter bijl de Noordzeesluizen alhier, is benoemd tot brug wachter en overgeplaatst naar Nigtevegt. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN OCTOBER. Aan het postkantoor IJmuiden en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand October 1940 Ingelegd f 53.056,59. Te rugbetaald f 125.796,81. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 29679. VELSEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Onder buitengewoon groote belangstelling van een groote schare van vrienden en kennissen heeft? het echtpaar E. J. Malensteinvan Beek, Koningsweg 20, zijn gouden huwelijksfeest ge vierd. Behalve vele bloemen, welke ook reeds in groote hoeveelheid in de voorgaande dagen de woning vulden, mocht het gouden paar eenige taarten met gelukwenschen, alsmede vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen op den dag van 31 October j.l. ontvangen. Zaterdag j.l. werd het heuglijk feit in den fa miliekring gevierd.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1