Melkvoorziening kent vele problemen Vooral in het Westen des lands M A A N D A G 4 N O V EMBER 1940~ Aanvoer van elders noodig 's-GRAVENHAGE. 2 Nov. Een der vraag stukken, welke in den laatsten tijd in het brand punt der belangstelling staan, is wel de melk voorziening van het Westen van ons land met de daarmede samenhangende vraagstukken, zooals de prijsregeling, het beschikbaar zijn van vol doende hoeveelheden enz. Hoezeer dit laatste een vraagstuk is waaraan de volle aandacht moet worden besteed, wordt wel geïllustreerd door de cijfers der consumptie in het z.g. „wettelijke ge bied", d.w.z. het gebied waarin de algemeene ver- eeniging voor melkvoorziening regelend optreedt. Dit gebied ligt ongeveer achter de lijn Beverwijk- Zaandam-Hilversum-Amersfoort-Utrecht-Dor- drecht-Hellevoetsluis. en omvat ongeveer 31/2 millioen inwoners. Per jaar wordt in dit gebied ongeveer verbruikt 425 millioen liter melk voor de consumptie. 50 millioen liter voor melkproducten (waarmede hier niet bedoeld boter en kaas) en 15 millioen liter voor melkbrood. Vooral door de jongste maatregelen, zooals het terugbrengen van het vetgehalte en de prijsver hooging, is deze kwestie zeer actueel geworden, daar het publiek een verkeerden indruk van deze maatregelen krijgt. In dit verband vond het A.N.P. den voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Melkvoorzie ning, dc heer G. J. Blink, bereid een overzicht te geven van het werk en de bedoelingen van de A. V. M.. uiteraard zonder in uitgebreide techni sche beschouwingen te vervallen, hetgeen niet Federatie van onderlinge brand waarborg maatschappijen. Van bevoegde zijde verneemt het A.N.P. dat dezer dagen de oprichting tot stand is gekomen van een Federatie van onderlinge brandwaarborg maat schappijen in Nederland. Tot nog toe zijn er over het geheele land verspreid een aanzienlijk aantal groote en kleine plaatselijke brandwaarborg maatschap pijen. Deze zijn gedeeltelijk aangesloten bij provin- cale bonden, gedeeltelijk bij provinciale onderlinge her verzekeringsmaatschappij en, en gedeeltelijk zon der eenig verband. Van een landelijk verband was tot nu toe geen sprake. Op initiatief van den heer H. J. Avis, oud-burge meester te Mid woud, is een federatie gevormd van deze maatschappijen, die gezeteld is te Amsterdam, waaraan ook op zichzelf werkende onderlinge brandwaarborgmaatschappijen kunnen toetreden. De zes oprichters zijn: 1. De provinciale coöpera tieve vereeniging tot dekking van brandschade in Noord-Holland (G. A.); 2. de Stichtsche Onderlinge Brand-Herverzekering; 3. de Nationale O. B. H.; 4. de O. T. O. S. (Friesland): 5. de Coöp. Herverz. Mij. „Overijssel"; 6. de O. D. H. (Drente). Deze vertegenwoordigen reeds 110 onderlinge brandwaarborg maatschappijen met een gezamenlijk verzekerd kapitaal van plm. 615 millioen gulden.Tot voorzitter werd de heer H. J. Avis te Midwoud gekozen. Tot secretaris werd de heer G. J. Zwaan, te Enkhuizen benoemd en tot penningmeester de heer M. W. G. de Vrankrijker te Utrecht. PREVIA WASCHMIDDEL BESTOND VOOR 95% LIT KRIJT EN KEUKENZOUT. De provinciale keuringsdienst van waren in Gro ningen heeft bij eenige grossiers en talrijke winke liers groote partijen, in totaal meer dan zeven duizend pakken, van een zoogenaamd waschmiddel in beslag genomen, dat voor 95% bestond uit krijt en keukenzout. De fabrikant verkocht deze on deugdelijke waar onder de misleidende mededee- ling, dat het een prima waschmiddel, dat men evengoed kon gebruiken als zeeppoeder en dat het zelfreinigend was, doch dat een en ander niet op de verpakking mocht worden vermeld, omdat het dan onder de distributie zou vallen. Coornhert-hcrdenking te Gouda. GOUDA, 2 Nov. De leden van de maatschap pij der Nederlandsche Letterkunde hebben Za terdagmiddag deelgenomen aan een Coornhert- herdenking in de Sint Janskerk te Gouda. Het was een bedevaart naar het graf van Coornhert, den grooten 16e-eeuwschen denker, aan welke bedevaart deelnamen de leden van het Coorn- hert-comité, de hoogleeraren en de gemeentelijke autoriteiten. Zij namen plaats in het koor der kerk voor de eenvoudige zerk, waarin het bekende grafschrift van Coornhert's vriend Spïeghel is gebeiteld. Het graf was sober versierd. Op deze plaats droeg mej. Waldie van Eek eenige verzen van Coornhert voor. Met groote aandacht werd het voorgedragene aangehoord. Vervolgens sprak prof. dr. C. G. N. de Vooys. Na deze herdenking begaven allen zich naar de Oosthaven 51, waar in het huis, thans eigendom en bewoond door den waarnemend burgemeester mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen, de door den beeldhouwer Theo van Reyn te Haarlem naar de gravure van Goltzius, den vriend van Coornhert, ontworpen en in zandsteen uitgevoerde gedenk steen ter blijvende herinnering aan Coornhert's leven en werken, is geplaatst. Na een kort woord van den voorzitter van het comité, mr. A. A. J. Rijksepen, verrichtte mevrouw M. Jamesvan der Hoop. Gouda's eerste burge res. de onthullingsplechtigheid. Tenslotte werd de zorg voor den gedenksteen overgedragen aan het gemeentebestuur van Gouda, welke zorg door den waarnemend burgemeester met een woord van dank en waardeering werd aanvaard. Verduistering en ongevallen. Donderdagavond is de 36-jarige mej. G. van N. Uit Bolsward uit het hotel te Sneek, waar zij in betrëkkimg was vertrokken en daar niet terugge keerd. Daar zij den nacht wel meer bij familie doorbracht wekte dit geen kwaad vermoeden, doch toen zij Vrijdags niet terugkeerde, begon men een ongeluk te vreezen. In den loop van den dag is het lijk van de vermiste uit het water opgehaald. Blijkbaar is zij fietsend te water geraakt. Te Rotterdam is Zaterdagavond de 46-jarige L. J. door de duisternis misleid in de Zaagmolenkade geloopen. Ofschoon de man spoedig door een voor bijganger op het droge werd gebracht bleek hij, toen een geneesheer arriveerde, reeds overleden te eijm. Bovendien werden te Rotterdam door de rivier politie twee lijken geborgen, onderscheidenlijk van den 23-jarigen W. A. v. B. en den 45-jarigen H. C. H., die evenens blijkbaar tengevolge van de duister nis den weg bijster ztfn geraakt. In Amsterdam zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag niet minder dan 18 gevallen bekend ge raakt var ongevallen, waar bij de betrokkenen in het water terecht kwamen. In drie gevallen kon de redding geen baat meer brengen. Een 25-jarige vrouw, een 39-jarige man en een 23-jarige verpleegster zijn verdronken. Tenslotte wordt nog uit Smilde gemeld, dat al daar een 26-jarige arbeider met zijn fiets de Drent- pohe Hoofdvaart is ingereden, toen men hem na eenigen tijd op het droge bracht, overleden bleek -fe zijn - - mogelijk is in klein bestek door de veelomvattende bijzonderheden van deze materie. De heer Blink stelde op den voorgrond, dat het doel van de A. V. M. is de opbouw in samenwer king met de consumptie melkcentrale van een be hoorlijk productie- en distributieapparaat. Dooi de controle, welke door de A. V. M. en de C. M. C. wordt uitgeoefend op veehouders en melkhande laren is de kwaliteit van de melk in de laatste jaren zeer verbeterd en men kan zeggen, dat het publiek thans melk koopt, die kwalitatief en hy giënisch op een zoo hoog peil staat als thans mogelijk is. tegen een prijs welke economisch vol komen is verantwoord. Het is duidelijk dat de A. V. M. bij het begin van haar werkzaamheden slechts kon uitgaan van den bestaanden toestand, waardoor het niet mogelijk was binnen een half jaar of een jaar tot een Idealen toestand te komen. De melkvoorziening immers is een zeer inge wikkeld vraagstuk, dat tot voor betrekkelijk kor ten tijd een stiefkind was van het publiek. Rede- neerende „melk is melk", kocht men dit artikel waar men het goedkoopst terecht kon. Wel be stond er een toezicht, doch dit was zeer globaal en strekte slechts om de ergste uitwassen te voor komen. De A. V. M., welke uit den crisisnood is gebo ren, vond dus tweeërlei arbeid, n.l. crisiswerk: de regeling van de prijzen, en opbouwende arbeid het brengen van de melk op hooger peil. Dank zij de ordenende bevoegdheid kon de A. V. M. in beide opzichten zeer goed werk doen, waarvan de resultaten duidelijk zichtbaar zijn. Aan de boe ren wordt een premie gegeven voor melk van betere kwaliteit, waarbij gelet wordt op zindelijk heid, gezondheidstoestand van den veestapel, enz. Iedere boer, die is aangesloten, is verplicht mede te werken aan de T.B.C.lbestrijding, waarbij we derom een premie wordt gegeven indien deze resultaat heeft. Deze arbeid werd ook uitgestrekt tot den melkhandel, waar eischen werden gesteld, inzake materiaal, de verzorging daarvan, de win kels, de bewaring van melk, lcoelgelegenheid, enz. Ook op dit gebied is in de jaren die achter ons liggen een enorme verbetering te constateeren. Een zeer belangrijke vraag is echter: hoe komen wij aan een voldoende hoeveelheid melk. In nor male tijden is dit al een moeilijk probleem. In den zomer wordt meer melk geproduceerd dan in den winter. De consumptie gaat echter door, zoodat ook in den winter een voldoende hoeveelheid be schikbaar moet zijn. Wanneer dan ook een boer zijn productie 's winters handhaaft, wordt hem hiervoor een premie toegekend. Het zdu natuur lijk mogelijk zijn in andere districten groote hoe veelheden melk aan te koopen, doch dit ontmoet v/eer groote bezwaren, o.a. voor de industrieën in die districten. Bovendien komen de momenteel zeer liooge vervoerskosten hierbij in het geding, zoodat het voordeelïger is een premie toe te ken nen. Desondanks is thans de productie in het „wettelijk gebied" niet voldoende voor de con sumptie, zoodat het noodzakelijk is bij te koopen in andere streken van ons land. De bevolking van dit gebied, waarin o.a. Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Utrecht en Rotterdam liggen, is zoo groot, dat de productie niet in de behoeften voorzien. Met den aankoop en aanvoer zijn hooge kosten gemoeid, vandaar de hoogere prijzen in vergelij king met elders, welke dus niet te wijten zijn aan den tusschenhandel, zooals oppervlakkige beoor deelaars dikwijls meenen. Integendeel. Ook de tusschenhandel maakt moeilijke tijden door in verband met de op het oogenblik sterk gestegen kosten. Dit alles zijn moeilijkheden, waarvan het groote publiek-wéinig beseft, doch de arbeid dié iii het belang der volksgezondheid op dit terrein is ver richt, geeft de beste waarborgen voor de toekomst. De A. V. M., in April 1938 opgericht, tezamen met de Consumptie Melk Centrale, heeft de controle op ongeveer 12.000 boeren en 8.000 melkhandela ren. Deze krijgen waardevolle adviezen voor hun bedrijven, terwijl zeer veel wordt gedaan op het gebied van onderwijs (cursussen in melkhygiëne, e.d.). Wat betreft de bestrijding der T.B.C. kan worden gezegd dat ook op dit gebied goede resul taten zijn bereikt. De arbeid, die drie jaar geleden is begonnen, is thans zoover gevorderd, dat mag worden aangenomen dit gevaar over een jaar of vijf practisch onder den duim te hebben. Dit alles betreft de regeling in het z.g. „wette lijke gebied". Daarbuiten zijn op enkele plaatsen ook vereenigingen opgericht, doch deze werken zelfstandig, hoewel zij contact houden met de A. V M. De komende regeling, waarbij het vetgehalte van de melk wordt teruggebracht tot 2.5 pCt., schept voor het. bedrijf nieuwe moeilijkheden. Met de belangen van de verschillende bedrijfs groepen moet rekening worden gehouden, zoodat geen belangen onnoodig worden geschaad. Hoe wel niet te voorkomen zal zijn, dat bedrijven zich op een anderen voet moeten instellen. Gezien echter in het licht van hetgeen door de A. V. M. reeds werd bereikt, mag vol vertrouwen de door voering van dezen maatregel worden tegemoet- gezien. De tienduizenden lichtgevende speldjes voor de collecte voor het Leger des Heils te Amsterdam gaven de collectrices in tweeërlei opzicht licht werk. (Foto Pax Holland.) Oude man voor het Feldgericht te Almelo. Kapotte revolver niet ingeleverd, maar in het water gegooid. ALMELO, 1 November. Voor het Duitsche Feldgericht, dat zitting hield .in het paleis van justitie te Almelo, heeft zich te verantwoorden ge had de 76-jarige inwoner van Almelo A. J. van der H., wien ten laste was gelegd, dat hij in de maand Mei in strijd met de desbetreffende verorde ningen een trommelrevolver met munitie niet heeft ingeleverd doch in het kanaal heeft gegooid. Op desbetreffende vragen van den president, ma joor Gabius, deelde verdachte mede, dat hij vroeger in dienst is geweest bij een chemische fabriek te Almelo en thans leeft van zijn pensioen en de ouderdomsrente. Het huisje dat hij bewoont is zijn eigendom. Verdachte verklaarde den Roomsch- Katholieken godsdienst te belijden en niet te behoo- ren tot eenige politieke richting. Hij had zich nim mer met politiek ingelaten en was den Duitschers niet vijandig gezind. „Ik leef met niemand in vijandschap", aldus verklaarde verdachte, die werd bijgestaan door een tolk. De president ging hierna over tot de behande ling van het feit, waarvoor Van der H. zich had te verantwoorden. Reeds jaren had verdachte de trommelrevolver en ook eenige ipunitie in zijn bezit. De veer van het wapen was kapot, waardoor het onbruikbaar vas. De president merkte op, dat verdachte destijds heeft verklaard, dat hij het wapen nog niet zoo heel lang geleden had geprobeerd, waarop verdachte verklaarde, dat dit al vele jaren geleden was. Als mijn dochter niet had gezegd, dat ze in de krant had gelezen dat de wapens moesten worden inge leverd en wanneer niet aan deze vordering werd voldaan er strenge straffen zouden worden gegeven, had het ding, aldus verdachte, nog steeds op de zelfde .plaats in de kast gelegen. Niemand wist dat ik een wapen had en om aan de straf te ontkomen heb ik het, nadat 'men dochter zeide, dat de wapens moesten worden ingeleverd, in het kanaal gegooid. Mijn dochter had mij dit aangeraden. De president vroeg verdachte nog wat hij met het wapen wilde doen. Verdachte: Ik had er heelemaal geen belang bij. Ik zou er ook niet aan gedacht hebben, als mijn dochter er niet over had gesproken. Als getuige werd vervolgens gehoord L. uit Al melo, die verklaarde, dat verdachte aan hem had verteld, dat hij een revolver in het kanaal had ge gooid. Getuige had het weer aan een ander verteld. Op een desbetreffende vraag van den president deelde getuige mede, dat verdachte in zijn om geving gunstig bekend stond en voor zoover ge tuige wist nimmer aan politiek heeft gedaan. De openbare aanklager achtte verdachte schuldig doch vond dit een mild geval, daar verdachte geen kwade bedoelingen heeft gehad. Hij heeft het wapen in het kanaal gegooid om de straf te ont- loopen. De openbare aanklager wees er op, dat in andere gevallen gevangenisstraf, ja zelfs de doodstraf kan worden opgelegd. Mede rekening houdende met verdachtes leeftijd vorderde de openbare aanklager 30 gulden boete. Na raadkamer deed het Feldgericht bij monde van den president uitspraak en veroordeelde ver dachte, rekening houdende met de omstandigheden tot 15 gulden boete, die verdachte in drie termijnen mag voldoen. (A.N.P.) Denk om uw legitima tiebewijs. Nu in het heele land de legitima tieplicht van kracht geworden is, ziet de politie streng toe. Ook de schilder, die de witte strepen trekt voor de donkere avonduren, ontkomt niet aan de controle. (Foto Pax Holland). Belangrijke concentratie op het gebied der geslacht- en wapenkunde. 's GRAVENHAGE. 2 November (A.N.P.) Voor eenige dagen werd door de in Nederland op het gebied der geslacht- en wapenkunde werk zame vereenigingen overgegaan tot een belang rijke concentratie. Onder leiding van den heer A. R. Kleyn te Zeist, werd door de verschillende bestaande orga nisaties besloten tot de oprichting van een centraal lichaam, „Het Nederlandsch Verbond voor sibbe- kunde". Tot deze concentratie traden toe de „Konink lijke Vereeniging voor geslacht- en wapenkunde" meer bekend als „De Nederlandsche Eeuw", de „Nationale Vereeniging voor geslacht- en wapen- kimde" en de eerst kortelings opgerichte „Neder landsche Vereeniging voor genealogen". Het ligt in de bedoeling, dat de verschillende zgn. familie- vereenigingen, waarvan er in ons land verschillende bestaan, zich bij dit verbond zullen aansluiten. Op deze wijze is men er in geslaagd het ge heele organisatorische leven op het gebied der ge- slachts- en wapenkunde in een overkoepeling onder te brengen, hetgeen in de toekomst 'n groot voordeel zal blijken op te leveren voor allen, die op een of andere wijze te maken hebben met deze tak van wetenschap, die vooral in de komende tijden meer dan vroeger een belangrijke rol zal spelen in onze samenleving. Onder voorzitterschap van den heer A. R. Kleyn te Zeist werd een bestuur gevormd tezamen met de heeren dr. Th. R. Valck Lucassen, Driebergen en C. Pama te Voorburg, resp. voorzitter der Koninh lijke Vereeniging voor geslacht- en wapenkunde en de Nederlandsche Vereeniging voor genealogen, terwijl de heer A. R. Kleyn tevens voorzitter dei- Nationale Vereeniging voor geslacht- en wapen kunde is. ONWETTIG STEUN GETROKKEN Op het politiebureau aan de Pieter Aertzstraat te Amsterdam bevindt zich een 66-jarige man, die zé ven jaar lang steun getrokken had, terwijl hij over een vrij behoorlijk kapitaaltje beschikte. Deze man had steun aangevraagd als armlastige, doch bij ambtenaren van den steun rees allengs het vermoe den, dat de man wel degelijk over eenig geld be schikte. Dit vermoeden bestond reeds lang, doch steeds waren geen voldoende bewijzen aanwezig. Woensdagavond is de man echter naar het politie bureau opgebracht, Bij een huiszoeking, welke te zelfdertijd gehouden werd, kwam vast te staan, dat hier inderdaad van eenig kapitaal sprake was. In een gat dat in den muur gehakt was, vond men geld, evenals in de bekleeding van de canapé, in een bloempot en in ander huisraad. Ruim zesduizend gulden aan geld had de man op deze wijze verborgen gehouden. Het kapitaal, dat hij in zijn woning ver borgen had, moet omstreeks negenduizend gulden bedragen hebben, temeer daar hijzelf toegaf met wedden eenig geld verloren te hebben. De man is thans voorloopig voorgeleid. Een „stoomfiets" rijdt proef. Motorfiets uitgerust met een stoommachine. AMSTERDAM 2 November (A. N. P.) Zater dagmiddag hebben wij op de wielerbaan in het Olympisch Stadion het nieuwste snufje op het gebied van mechanisch voortbewogen voertuigen in actie gezien. Vroeger werd iedere motorfiets een „stoomfiets" genoemd doch in werkelijkheid heeft een voertuig, dat op dien naam aanspraak mocht maken, nimmer langs Nederlandsche wegen gere den, De ktns, dat dit werkelijk in de toekomst zal gebeuren is echter niet uitgesloten, want de jeug- ren zins des woords geconstrueerd en daarmede dige H. Gordijn, een neef van Amsterdam's brand weercommandant, heeft een stoomfiets in den wa rnet succes vanmiddag proef gereden. Hans Gordijn was een enthousiast motorspor- beoefenaar en toen in Juni j.l. de besluiten omtrent de benzinedistributie bekend werden, zette hij zich onmiddellijk er toe om zijn Eysink jubileum motor zoodanig om te bouwen, dat zij niet op stal gezet behoefde te worden. Nu was Hans al van kindsbeen af een knutselaar en speciaal stoom machines hij is thans machinist bij de stoom vaartmaatschappij „Nederland" hadden steeds zijn volle aandacht. Tezamen met zijn vader bouw de hij een stoommachine, welke geschikt zou zijn de motorfiets aan te drijven. Ruim 400 werkuren vorderde deze «opgave, vrijwel allen vrijen tijd, welken hij de laatste maanden had. Vanmiddag stond er op de Stadionbaan een motorfiets ont daan van een motor en voorzien van een grooten bagagedrager op het voorwiel, waarop de stoom machine was aangebracht. Deze machine bestaat uit een staanden vlampijpketel met achttien vlam pijpen. Het geheel is niet groot, ook de ketel niet, want de machine zorgt tijdens het rijden er zelf voor, dat de watervoorraad voortdurend uit de voormalige benzinetank wordt aangevuld. Bij het „op stoom komen" wordt het water eerst met een handpomp in den ketel gebracht. De machine is zeer goed geconstrueerd en totaal zelf gemaakt. Op den bagagedrager achterop is een kolenberg plaats gemaakt. Alles zeer gemakkelijk en met zoo min mogelijk complicaties. Als de fiets rijdt dat gaat met een snelheid van 30 KM. wanneer de maximum druk, 6 atmos feer, is bereikt dan steekt de schoorsteen van voren hoog boven den bestuurder uit, terwijl de machine een zacht puffend geluid maakt. De aandrijving geschiedt op het voorwiel. De machine is een tweecylinder met 0.6 P.K. vermo gen. Het verbruik is ongeveer acht Liter water per uur. Wij willen ons niet aan voorspellingen wagen, temeer daar deze eerste „stoomfiets" nog talrijke verbeteringen zal ondergaan, voordat de construc teurs zelf geheel tevreden zullen zijn, hoewel de bekende motorrijder Nortier, die eveneens een proef baantje reed, opmerkte, dat hij sinds jaren niet op zoo'n fijne fiets had gezeten. Zullen in de toekomst op auitoparkeerplaatsen borden verschijnen met het opschrift; „verboden aech te wippen?" De Van tier Hoogt-prijs Voor Clara Eggink. In de j aarlij ksche vergadering van de m schappij der Nederlandsche Letterkunde der voorzitterschap van mr. M. Nijhoff -'c 0iI" stemd over de toekenning van den i'a'Sy*~ uitgeloofden prijs van aanmoediging „Lucie B. en C. W. van der Hoogtprijs" Deze prijs is voor dit jaar toegekend vrouw Clara Eggink, voor haar verzenhnV'5 „Het Schiereiland". erzenbundel Nederlandsche jongens in de S. S. Standarte Westland. 's-GRAVENHAGE, 31 October. meldt: et A^. De „Erganzungsstelle Nordwest" Den Haae ninginnegracht 60. schrijft ons het volgende Gedurenden den laatsten tijd hebben zich» veel Nederlandsche jongelui tusschen de 17 PïKr 25 jaar aangemeld voor opneming in de g? Standarte Westland. Deze jonge kerels, die aa pakt zijn door den geest van den nieuwen tiid 3?" die tot dusverre niet of nauwelijks in staat wa om practisch hun geheele jonge levens- en w? kracht voor hun idealen te geven; die om C overtuiging gehoond, vaak ook geen wérk konï vinden onder het regiem van een systeem slechts stand kon houden door den demorai:4'^ den invloed van de stempellokalen deze Nederlanders hebben zich voor dit regiment aan gemeld in het vaste geloof, dat zij daar in Miiceha zullen worden gevormd tot menschen, die \veer--=r trouwen kunnen hebben in zichzelf. Zij worda daar immers geschoold in en doordrongen van een wereldbeschouwing, die het leven inhoud en waarde geeft. En, omdat ze er militair worden opgevoed worden ze er tevens tot frissche en sterke, aan orde en tucht gewende soldaten. Hoe teleurgesteld waren diegenen, die bij de strenge keuring om de een of andere lichameli tekortkoming moesten worden afgewezen. Laten zij echter niet wanhopen, want voor iederen Ne derlander, die in zijn hart den drang voelt om mee te werken aan de nieuwe toekomst, is werk. ïy elke taak, die dit ideaal dient, is mooi. De S.S. is nu eenmaal altijd een keurkorps de allerbesten geweest en moet dit ook blijven, Vandaar dan ook de vreugde bij hen, die wel wer-; den goedgekeurd en die den dag van hun vertrek naar München nauwelijks konden afwachten. Ve len van hen hadden Duitschland nog nooit gezien hadden vooral vóór den lOen Mei van het nieuwe Duitschland niets dan slechts gehoord wilden zich nu met eigen oogen zoo graag gasa overtuigen. Lang wordt overigens het geduld van hen, die, niet te licht bevonden zijn, niet op de proef ge- steld. Luttele dagen na de keuring kunnen zij als regel reeds -de reis aanvaarden. De reis naar het onbekende.... aan de grens beleven zij reeds öi eerste verrassing, als zij er. worden ontvangen ra verzorgd door zusters van de „National-Sozialisti- sche Volkswohlfahrt" (N.S.V.). En bij hun verde ren tocht door het rijk blijkt een voorbeeldige or ganisatie telkens en telkens weer gezorgd te heb ben, dat alles, wat noodig kan zijn op de reis, ook aanwezig is. Maar meer verrassingen wachten hen op deze lange treinreis, die gedeeltelijk overdag en gedeeltelijk 's nachts plaats heeft. De schoonheid der Duitsche landen en die van de steden met hun prachtige bouwwerken en kathedralen treft hen. De rustige en vriendelijke welwillendheid van al deze Duitsche menschen, van de vijanden van gis teren, die nooit onze vijanden waren. Hoe daar al les en iedereen werkt met vreugde, niet alleen, om dat zij door den arbeid thuis meestrijden voor de grootheid van hun vaderland, maar ook, omdat zij beseffen tevens mee te werken aan de komende groote Europeesche volkerengemeenschap van den vrede. Ook verwondert de toekomstige S,S,~man zich er over, dat hij niets ziet van de vele platgebrande steden, waarover hem in het vaderland zooveel in het oor was gefluisterd door geestelijk-rachitische Nederlanders, die innerlijk door de Engelsche ziek te zoozeer waren aangetast, dat zij alle verhalen ge loofden, die de dienaren van de Engelsche propa ganda nog steeds rond strooien. Onder den in druk van dat alles marcheeren zij dan de kazerne binnen, waar de discipline hen wacht; de discipline welke hun later het recht zal geven te bevelen^ De eerste weken zijn voor velen, door al het ongewone werk, wel zeer inspannend, maar als deze tijd voorbij is, blijkt iedereen 4 op een enkele uit zondering na gewend te zijn. Ze hebben de standplaats, de omgeving en de Duitsche kamera den leeren kennen. Zij zijn op elkaar aangewezen en de echte kameraadschap wordt er geboren, de innige en on verbreekbare band, welke het gemeen schappelijk ideaal geeft. En daarbij wordt alles wat achter hen ligt, vergeten, ook die harde eerste we ken. Zorgen kennen ze verder niet: eten en drin ken is rijkelijk, kleed ing is vrij bovendien krij gen ze nog een zeer behoorlijk zakgeld, dat hen in staat stelt hun vrije avonden gezellig door te bren gen. Is het onder deze omstandigheden dan nog te verwonderen, dat de brieven, die de familieleden en vrienden hier ontvangen, zonder uitzondering overvloeien van geestdrift? Want zij leven nu pas echt, deze jongens. De dienst geeft rijkelijk afwisseling. Er wordt geëxerceerd, veel aan sport gedaan en dan zijn er de schooluren, waarin hun inzicht in de wereldbeschouwing wordt verdiept. Een midda» per week wordt vrij gehouden voor de bezichtiging van München en omgeving. Zoo vliegen dagen 211 weken om. Elke dag brengt wat nieuws en de in nerlijke verbondenheid ook met de Duitsche ka meraden groeit. Van wat er in het vaderland gebeurt, worden öe jongens op de hoogte gehouden. „De Tele£fa „Het Nationale Dagblad" en enkele andere bladen staan ter beschikking. Er is zorg voor gedragen, dat de correspondentie met Holland, via de veldpost, zoo weinig mogelijk vertraging ondervindt en fle briefverkeer is dan ook vrij levendig. Zoo is in korte trekken het leven van de N®30" landsche jongens in de S.S.-Standarte .^es^T Wel verre van „in vreemden krijgsdeinst" te den, zooals dit door kwaadwillige elementen w eens wordt getypeerd, vormen deze ^on^e°s'i nauwe samenwerking met hun Duitsche vrienid a» een keurkorps, dat later als dit noodig mocht jWI ingezet kan worden voor hun eigen land. Deze j gelui behooren tot de besten van Nederlands J gelingensehap, ongetwijfeld. In München een harde, maar gezonde leerschool door. M lijkheden blijven hun niet gespaard, maar ais straks terugkomen in Nederland, zijn het k geworden, flinke, geharde kunners en kenne"' hun volk willen dienen en waarop hun volK ook trotsch zal zijn. Na eeuwen van versiapP' herneemt het Geuzenbloed zjjn rechten!

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2