IJmuider Courant Bonnen die thans geldig zijn DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN italiaansche opmarsch Distributie. Gewapende verkenning boven Engeland. De verduistering Ver. Staten heden ter stembus. Jóe 10» (jöüiitraa1 JJXRGANG NO. 312 Looren» Coster, Maatschappij voor Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. „Kloon Si'!»"" m*" 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DINSDAG 5 NOVEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand /0.S2J4, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentlön: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. BIJ abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 0.25, elke regel meer 0.18, Ook d BEVERWIJK fljeuwe schooluren bij het Chr. Onderwijs. Zaterdags geen school. verband met de brandstoffenbesparing is voor "flw school aan de Meerensteynstraat een vrij- 'zelfde maatregel genomen als aan de Open- Scholen. De leerlingen hebben Zaterdags den '^elendag vrij: de vrije Woensdagmiddag vervalt, essen zijn echter thans vastgesteld van v.m. tot 12 en van uur" Chr. Kleuterschool heeft eenzelfde rege- pe schooltijden beginnen hier echter te 9.30 eindigen te 11.45 uur en 's middags van f» tot 3.45 uur. 4an de Christelijke School aan den Noorderwijk- eveneens een nieuwe regeling ingegaan. school begint voortaan te 9.30 uur. Zaterdags Jben de leerlingen den geheelen dag vrij. De ^Woensdagmiddag is echter ook aan deze school vervallen. IJMUIDEN IpIs meer visch uit zee in October. de consignaties vormden nog het leeuwenaandeel. je omzet in den Rijksvischafslag, die in de ■aanden Augustus en September resp. f 109754 en [54466 bedroeg steeg in de maand October tot 18 tegen f 342732 in dezelfde maand van het .jrige jaar. De geleidelijke stijging in de laatste jpe maanden is in hoofdzaak het gevolg van een ;.jl jioogere opbrengst der consignatiezendingen, tie Je vorige maand steeg tot f 184970. Trekt men |t bedrag af van den totalen omzet dan verkrijgt -en de opbrengst van den aanvoer uit zee, ten be- jnge van bijna f 4000, welk bedrag is samenge- uit de opbrengst van 15 motorkustvisschers, ra booten en 1 Deensche motorkotter, die in f 667 besomden en van den drifter (logger) ;rcum Corda IJM 209, die in twee reizen f 3150 cesomde. ONGEVAL OP DE STAALFABRIEK. Gistermiddag 12.15 uur kreeg de 36-jarige ge huwde arbeider G. v. d. Leede uit Beverwijk bij het [ieten van staal een hoeveelheid over het linker den, waardoor hij eenige brandwonden opliep. Na- is! hem ter plaatse door den verbandmeester van ci'. hoogovenbedrijf eerste hulp was verleend, is in per bedrijfsauto naar het Roode Kruis Zieken- tois te Beverwijk overgebracht, waar hij werd i^eoomen. cafébezoekers gearresteerd. Toen een caféhouder in de Amstelstraat twee bezoekers, die al onder den invloed van alcohol verkeerden, weigerde te tappen, ontstaken zij hier over zoodanig in woede, dat zij den inventaris ge- c'eeltelijk vernielden. Daarna vielen zij de andere caiébezoekers lastig en toen inmiddels politie- hip v/as gekomen, richtten zij hun aanval tegen ie politie. Een der daders werd gearresteerd; de andere wist u ontvluchten, maar later werd ook hij gegrepen in ingerekend. MARKTBERICHTEN. IJmuiden, 5 November. Deensche consignatievisch: Kleine schol f 36f 32; schar f 30f 24; kabel- Jïuwf 48; lom f 20; groote wijting f 16; kleine wij- ïng f 13.50—f 8; alles per 50 K.G. Tongen f 3.30f 2.40 per K.G. Zoetwatervisch per K.G. Snoek 48 ct., snoekbaars 7063 ct., voorn 16^— 11 cent, blei 2521 ct., brasem 32 ct. in Griekenland duurt onverminderd voort. Engelsche troepen op Kreta geland. BELGRADO, 5 November. (D.N.B.) De correspondenten der hier verschijnende bladen melden eenstemmig van de Joego-Slavisch- Grieksch-Albaneeseh grens dat de Italiaansche troepen met onverminderde kracht de aanval len voortzetten, waarbij zij vooral door de Ita liaansche luchtmacht doeltreffend gesteund worden. De „Politika" meldt dat men Maandag van den vroegen ochtend af uit de richting van Saloniki bomontploffingen gehoord heeft. Blijkens een Stefanibericht wordt officieel uit Londen gemeld dat Britsche troepen op het eiland Kreta aan land zijn gegaan. Het is niet mogelijk, aldus vervolgt het communiqué, de belangrijkheid en de sterkte van deze troepen nader aan te geven, noch de datum waarop de ontscheping heeft plaats gehad. Men merkt te Rome volgens Stefani op dat het eenvoudig lezen van de Italiaansche weermachts- berichten voldoende opheldering verschaft over het voorbehoud, dat in. het Engelsche communiqué wordt gemaakt. In het weermachtbericht nummer 148 van 2 November werd medegedeeld dat den vorigen dag Italiaansche bommenwerpers aan de Britsche strijdkrachten, die ontscheept werden op het eiland, zware verliezen hebben toegebracht. Het is eveneens bekend, dat de Italiaansche dag bladen reeds gepubliceerd hebben dat Britsche strijdkrachtèn zich op het eiland Kreta bevonden, lang voor het Italiaansche ultimatum en dat hun aanwezigheid een van de oorzaken vormde voor de Italiaansche actie in Griekenland. In de afgeloo- pen dagen hebben de Britsche strijdkrachten op Kreta versterkingen ontvangen. Dit beteekent niet alleen geen enkele wel kome hulp voor de Grieksche troepen, die in den steek gelaten en alleen in Epirus strijden, doch brengt ook geen verandering in de bestaande fac toren van den toestand in het oostelijk gebied van de Middellandsche Zee, maar vormt het bewijs, dat Groot-Brittannië zich slechts uitsluitend op Grieksdh grondgebied bevindt wegens de strate gische belangen van zijn vloot en luchtmacht. ITALIAANSCHE DIPLOMATEN TERUG NAAR HUN LAND. Van de Grieksch-Joego-Slavische grens, 4 November (Stefani). Uit Athene wordt vernomen, dat de eerste groep Italiaansche diplomaten Dinsdagmiddag de Joego-Slavische grens zal overschrijden en aan het station van Dzjevedzjelja zal aanko men. Een. tweede groep met alle personen van de Italiaansche kolonie zal hierop volgen. De telefoon- en telegraafverbinding met Saloniki is nog verbroken. Talrijke vluchtelingen hebben deze stad verlaten om zich naar Athene te bege ven, waar men optimistische "berichten verspreidt en Grieksche successen uitbazuint, die in het ge heel niet bestaan, om het moreel der bevolking op te beuren. Men legt wat te. zeer den nadruk op de nauwe samenwerking tusschen Grieken en Engel- schen, zoodat wel doorschemert dat de bevolking onaangenaam verrast is over de ontoereikendheid van de beloofde Engelsche hulp. Van de grens ziet men de besneeuwde toppen van de Grieksche bergen. Maar ofschoon de ther mometer nog laag staat, is het weer toch heel goed. Vernomen wordt dat de activiteit van de Italiaan sche luchtmacht onvermoeibaar wordt voortgezet met zeer doeltreffende resultaten. Het gebulder der bon 13 v. 4 t.m. 17 Nov. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. koffie en thee bon 114 Algem. Distributie- bonboekje van 28 Sept. t.m. 8 Nov. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER bon 42 Algem. Distributie bonboekje van 26 Oct. t.m. 22 Nov 1 K.G. suiker. vieesch en vleeschwaren bon 07 vleesch van de Vleeschkaart. Van 4 t.m. 17 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet. bon 07 „worst of vleesch- mren" 75-150 gr. vleesch- waren. bon 06 geldig t.m. 10 Nov. boter en vetten bon 15 Boterkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond boter. bon 14 Boterkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond boter. bon 15 Vetkaart. T.m. 15 Nov. 1/2 pond margarine of boter. bon 14 Vetkaart. T.m. 8 Nov. 1/2 pond margarine of boter. kaas bon 52 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t-m. 17 Nov. bon 39 Algem. Distributie boekje. l ons kaas. Geldig t-m. 10 Nov. petroleum zegel periode 7 (alleen Voor hen, die uitsluitend op Petroleum kunnen koken), van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 82 Algem. Distributie boekje T.m. 29 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel. BON 83 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappël- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. gort of gortemeel of grutten. BON 98 Algem. Distributie boekje T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 1 van de Bloemkaart. (Deze kaart moet nog worij den uitgereikt.) T.m. 1 Dec. 50 gram brood of 65 gram roggebrood of 35 gr. meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. EIEREN BON 65 Algem. Distriebutie- boekje. T.m. 17 Nov. 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 12 v. d. Broodkaart. T.m. 5 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 13 v. d. Broodkaart. T.m. 18 Nov. 1 rantsoen koek of gebak. BON 1 van de Bloemkaart. (Deze kaart moet nog wor- gereikt) T.m. 1 Dec.: 1/2 rantsoen koek of gebak. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korst gebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) ZEEP BON 55 T.m. 12 Nov. ISO gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crême of l pot scheerzeep. BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 07. 08, 09, 10, 11. 12. 13, 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, 2e perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09. 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht mien geen turf dan kati men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November HONDENBROOD BON 6 Tm. 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 6 T.m- 30 Nov. 11/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Gaandeweg is de verbruiker Grondig in den bon gezet, Brood en koffie, thee en suiker, Boter, zeep en vleesch en vet. Bloem en bakmeel, gort daarnevens, Brandstof, havermout en rijst, Kaas, petroleum en tevens Griesmeel, sago, wat een lijst. Er is nog meer bij gekomen, Koek, beschuit, gebakjes, taart, Koekjes zijn ook opgenomen, Cake en dingen van dien aard. Nog meer ging men er op zetten, Eieren, u weet het reeds, Overtreders van de wetten (Maar die waren het al steeds) Dan textiel niet te vergeten, En nu boonen, elke soort, Erwten, die we 's winters eten, Capucijners, enzoovoort. Z' is niet prettig om te lezen, De lectuur op dit terrein, En we zullen bon af wezen, Als we van den bon af zijn. Maar we zullen ze verdragen, Met veel kalmte en geduld, Met de monden en de magen Waarlijk toch nog wel gevuld, Onversaagd en onverdroten, Van 't moment toen het begon, Tot de serie wordt besloten Met, naar 'k denk, den bonbon bon. kanonnen verwijdert zich merkbaar als gevolg van den opmarsch der Italiaansche troepen. Daarente gen dringt het geluid van de ontploffingen, teweeg gebracht door het bombardement van de Italiaan sche vliegtuigen op Saloniki en weerkaatst door de echo's der bergen en den waterspiegel van de golf van Saloniki, zeer duidelijk tot Dzjevedzjelja door, dat hemelsbreed op een vijftig kilometer afstand gelegen is. Eveneens wordt vernomen, dat belangrijke centra der spoorverbindingen gebombardeerd en bescha digd zijn, hetgeen de mobilisatiewerkzaamheden, die in gang zijn, nog moeilijker heeft gemaakt. Het Grieksóhe opperbevel hoopt dat het bergachtige terrein, dat geen ruim gebruik van gemotoriseerde strijdmiddelen veroorlooft, den opmarsch der Ita lianen zal vertragen. Het gerucht doet de ronde, dat het Grieksche opperbevel er naar streeft op de lijn Larissa-Tricala troepen te concentreeren, die een slagboom moeten vormen. Een banketletter van een pond op één bon. De oude boterletters zullen meer dan ooit in trek zijn bij de inkoopen voor St. Nicolaas en de banketbakkers houden met dit verheugende feit terdege rekening. (Foto Pax Holland.) Geen vredesvoorstellen van Duitschland en Italië. Geruchten te Berlijn tegengesproken. BERLIJN, 4 November. Van semi-offi cieele zijde wordt medegedeeld: Ten aanzien van geruchten, die kortelings weer in de buitenlandsche pers zijn opgedoken betreffende „beweerde vredesvoorstellen van den kant van de spilmogendheden" heeft men vandaag in de Wilhelmstrasse op vragen van buitenlandsche journalisten verklaard dat er wel geen speciale verwijzing voor noodig is dat Duitschland en Italië bij hun huidige bui tenlandsche politieke en militaire positie geen aanleiding hebben om den vijand een vredes aanbod te doen. De V.P.B. correspondent te Berlijn meldt: Uit Engeland duiken den laatsten tijd herhaaldelijk berichten op omtrent vredesstappen van Rome en Berlijn, die door bemiddeling van een Ameri- kaansch gezantschapsattaché te Parijs zouden zijn overgebracht. Naar wij hier vernemen bestaat er te Parijs geen dergelijke gezantschapsattaché en valt er ook overigens geen enkele aanwijzing voor belang stelling van de spil t.a.v. vredesinitiatieven te bespeuren. Men wijst in dit verband niet alleen op dé militaire situatie, die aan de spil geen aanleiding tot vredespogingen geeft, doch even zeer op de politieke ontwikkeling sinds Florence, die men hier met veel voldoening beoordeelt. iDe tal rijke geruchten over het verblijf van den üuit- schen gezant te Ankara, Von Papen, in Duitsch land, evenals over een reis naar Duitschland van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, duiden er op al wordt ten opzichte van deze geruchten te Berlijn geen en kele verklaring afgelegd dat men in interna- tiinale kringen concrete politieke en diplomatieke uitwerkingen van de ontmoeting te Florence ver wacht. Ook in het geval van het Grieksch-Ita- liaansche conflict acht men alle vredesgeruchten uit de lucht gegrepen. Men gelooft hier dat er voor Italië geen aanleiding bestaat om de periode der daden opnieuw door een periode van woorden te vervangen. In de Duitsch-Grieksche betrekkingen is noch van de zijde van Berlijn, noch van die van Athene eenige verandering te verwachten. Doelen bij Londen en in Zuid-Engeland aangevallen. Het D. N. B. meldt: In weerwil van het buitengewoon slechte weer hebben zich ook Maandag Duitsche vliegtuigen bo ven Engeland bevonden. Bij de gewapende ver kenning konden de vliegers de doelen slechts met moeite onderkennen, doordat het zich zeer slecht was ten gevolge van den aanhoudenden zwaren regen en het wolkendek, dat tot op honderd meter hing. Bij Londen en in Zuid-Engeland zijn bij duikvluchten spoorbanen en troepenkampen be schadigd. Een fabriek, die voor den oorlog van be lang was, werd door rechtstreeksche bomtreffers geheel vernield. De uitwerking der aanvallen in duikvlucht werd nog versterkt door vuur uit de kanonnen en machinegeweren der vliegtuigen. Vijftig kilometer ten oosten van Dover is een Blenheim-toestel neergeschoten. Het viel bran dend in het Kanaal; In een communiqué van de Engelsche ministeries van luchtvaart en binnenlandsche veiligheid, waar in melding wordt gemaakt van de aanvallen van Maandag op Engeland wordt gezegd dat de Duit sche vliegtuigen in den loop van den dag Londen, de Midlands en Eeast Anglia hebben aangevallen en gebombardeerd. Convooien aangevallen. Een kleine groep Duitsche gevechtsvliegtuigen, zoo meldt het D. N. B. verder, heeft in de nabij heid van de Oostkust van Schotland een koopvaar dijschip van ongeveer 10.000 ton in het oog gekre gen, dat begeleid werd door een torpedojager en een patrouilleboot. De vliegtuigen gingen terstond tot den aanval over en troffen van geringe hoog te het stoomschip met twee bommen. Spoedig daarop stegen zwarte rookwolken omhoog. De tor- pedobootjager werd door een zware bom mid scheeps getroffen. De patrouilleboot kreeg een treffer van middelzwaar kaliber. Behalve dezen aanval is nog een tweede convooi in het noorden van de Noordzee aangevallen. Een stoomschip van 6000 ton kreeg van zeer geringe hoogte midscheeps een treffer. Na de explosie bleef het schip met sterke rookontwikkeling liggen. GEVANGENE ONTSNAPT EN WEER TERUGGEBRACHT. Vrijdagavond is zekere S. uit Amsterdam, die wegens een klein delict in de Strafgevangenis te Haarlem vertoefde, maar die de laatste dagen in het Ziekénhuis St. Johannes de Deo verpleegd werd, daaruit ontsnapt. Onmiddellijk werd zijn opsporing verzocht. Van bevoegde zijde vernemen we, dat de man reeds weer naar de strafgevangenis terug ge bracht is. =23S= Generaal-veidmaarschalk Von Branchitsch bracht dezer dagen een bezoek aan de Maginot-linie, waar hij de ondergrondsche spoorwegtunnels en installaties bezichtigde. .(Foto Weltbild.), ZONSONDERGANG 18.04 ZONSOPKOMST 8.44 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 14.00 Ondergang 23.31 Schijngestalten der maan 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K. 20 Nov. N.M. 50 millioen stemmen verwacht. NEW YORK, 5 Nov. (DNB) Het New Yorksche stadsbeeld werd Maandag in sterke mate beheerscht door de komende verkiezingen. Propaganda-auto's, redenaars op de hoeken der straten en het toenemen de aantal partij-insignes wezen op de groote belangstelling van het publiek. Algemeen wordt aangenomen dat de deelneming aan de verkiezingen alle vroegere records zal breken. Naar schatting zouden in totaal 50 millioen stemmen kunnen worden uitge bracht. De belangstelling voor de verkiezingen is in alle staten even groot. De staat New York heeft 12.000 politiebeambten voor den dienst beschik baar. De rechtbanken blijven Dinsdag tot het einde der verkiezingen open, teneinde minder zware overtredingen terstond te kunnen behandelen. De verkiezingsmachines zijn reeds opgesteld en in be paalde stadsdeelen zijn bijzondere voorzorgsmaat regelen tegen verkiezingszwendel getroffen. De verkiezingen eindigen in New York om 3 uur 's nachts (Midden-Europeesche tijd) en in de westelijke staten naar verhouding later. De ver kiezingsuitslag in New York zal waarschijnlijk tus schen 5 en 6 uur 's morgens (M. E. T.) bekend zijn. De definitieve uitslag der verkiezingen is wel licht pas Woensdag tegen den middag (M. E. T.) bekend, daar een felle strijd verwacht wordt en de laatste stemmen nog de beslissing kunnen brengen. Reuter meldt uit New York; De laatste redevoeringen van Willkie en Roose velt vormden het hoogtepunt van de tot dusverre heftigste verkiezingscampagne. Uit de laatste gepubliceerde niet-officieele en quêtes blijkt dat de republikein Willkie, dank zij zijn energie, groote voordeelen heeft behaald. Will kie beschikt over een specialen trein met twaalf wagons, waarin deskundigen en persvertegenwoor digers met hem meereizen. Het is de vraag of het vertraagde besluit van Roosevelt om zijn tournéa te bepalen tot de oostelijke gebieden, den toestand in zijn voordeel zal veranderen. Over het algemeen is men van meening dat da strijd tusschen de beide candidaten zoo fel is, om dat eventueel de doorslag zal worden gegeven door het aanzienlijk aantal kiezers, de z.g. onafhanke- lijken, die lid zijn van geen van beide partijen. Deze kunnen nL 't laatste beslissende gewicht in de weegschaal gooien. Een onbekende factor is de invloed van den onlangs genomen maatregel tot in voering van den dienstplicht, welke factor hoofd zakelijk bij de vrouwelijke kiezers, die veertig procent der stemmen vertegenwoordigen, even tueel een belangrijke rol kan spelen. In een gisteravond tot de vrouwen der Vereenig- de Staten gerichte radiorede heeft Willkie Maan dag nogmaals de verzekering gegeven dat hij tegen deelneming aan den Europeeschen oorlog v/as. Hij kende den oorlog uit ervaring en haatte hem. Elk zijner handelingen als president zou erop gericht zijn de V. S. buiten vreemde oorlogen en in vreda te houden. De opbrengsten der P. T. T. in Augustus. De verschillende onderdeelen van het Staatsbe drijf der P.T.T. hebben in Augustus j.l. in totaal 6.062.227 opgebracht. Dit is 621.008 minder dan In Augustus 1939. De mindere ontvangst over de onderdeelen was: posterijen 189.771; telegrafie 273.681; telefonie 303.196. De postchèque en girodienst gaf een meerdere opbrengst van 145.640 te zien. De opbrengst over de maanden Januari t/m Augustus van dit jaar was 48.924.969, dat is 2.390.296 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1939.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1