VELSEN KORT EN BONDIG. Geen verlaging van het vastrecht. tfinkeliersvereeniging E. M. M. vergaderde. jandagavum* hield de Vereeniging van Win- gil Neringdoenden „Een-dracht maakt macht" '^^tKennemer Hotel haar jaarvergadering, waar- L rdecbts weinig belangstellig bestond. v -iin openingswoord memoreerde de voorzitter, per G W. P. Stoutenbeek, de belangrijke wij- ^a®en welke zich den laatsten tijd hebben vol den. waaronder ook de middenstand wordt be tten.' De winkeliersvereeniging en ook de Hanze flrii moeten verdwijnen. De middenstand zal op 1 andere basis georganiseerd worden, aldus =en gj. zaj nl. een middenstandskamer komen, van alle vakgroepen één vertegenwoordiger krijgt. Die kamer voert dan het beleid van S^heelen middenstand. Mie middenstanders zullen verplicht worden om hierbij te organiseeren. In deze vergadering, spr., is deze wijziging nog niet aan de orde. u bestuur zal echter overleggen hoe op de beste rnanier gehandeld kan worden. In aansluiting op de notulen werd medegedeeld, 'door de tijdsomstandigheden van een feestavond Ürloopig niets kan komen- De secretaris, de heer C. Dingier Jr. uitte zijn voor 't feit, dat alle gemobiliseerde jen weer behouden in hun zaken mochten terug- Eren. Ondanks het veelbewogen jaar bleef het ledental vrijwel gelijk en bedraagt thans 69. Groote ctiviteit in het afgeloopen jaar werd niet zoozeer ntolooid, daar thans de Midza hiervoor zorgt. Het financieele verslag, dat uitgebracht werd ,jen heer L. Gillissen, sloot met een batig Ido van f 148.58. De financieele toestand van de s,3 eniging was zoo goed, dat de contributie in het Ifseloopen jaar slechts voor de helft geïnd is. Dit har zal dit waarschijnlijk wel niet het geval zijn, daar de afdracht aan den bond belangrijk meer is dan vorig jaar. Namens de kascommissie deelde de heer D. Slecht mede, dat de boeken enz. in orde waren be- V°fc de kascommissie werden benoemd de heeren K, Groot, Van Leeuwen en Kessel. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren L. Gillissen en G. van der Wel. bij acclamatie her-kozen. Aan het bestuur werd 'oef'evoegd de heer G. Boeke. Vervolgens deed de voorzitter eenige mededee lden betreffende pogingen, die zijn aangewend om in verband met de verduistering, Verlaging te ver- krijgen van het vastrecht voor electrischen stroom. De# zaak had spr. aanhangig gemaakt in de Ka- jner van Koophandel, welke zich daarop tot het PEN. heeft gewend. Op deze bemoeiingen is van bet P.E.N. een positief antwoord gekomen, nl. dat er geen verandering in den bestaanden toestand zal kómen. De bedrijfsonkosten enz. voor het P.E.N. 7;aren dezelfde en daardoor kan geen verlaging in gevoerd worden. Zelfs was het de vraag of de stroomprijs dezelfde zal blijven in verband met de duurte van de kolen. Hierna deelde de" voorzitter mede, dat de Kamer ran Koophandel zal trachten een uniforme win kelsluiting te krijgen voor dit rayon. De Kamer ad viseert om op werkdagen de winkels om 6 uur te eveneens op Zaterdag; de consumptie-be drijven 7 uur te sluiten en Zaterdags te 8 uur. De vergadering was echter van meening, dat aan de bestaande regeling van winkelsluiting (bij zons ondergang) de voorkeur gegeven moet worden. De toestand blijft dus hier, zooals hij nu is. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat een groot deel van de reserve van de Onderlinge Glas- verzekering ongeveer f 1700 omgezet is in Dit glas is nog voor den ouden prijs gekocht, terwijl bovendien de aangeslotenent bij het breken van een etalageraam ondanks de huidige moeilijk heden om aan glas te komen, direct door den maat- w 1 van. het bestuur aan nieuwe ruiten geholpen kunnen worden. Waarschijnlijk zal de premie ech ter verhoogd worden om weer een nieuwe reserve te kweeken. Het bestuur ontving voor haar wijze van hande len in deze zaak eenige hartelijke woorden van dank van de vergadering. Hierna werden eenige mededeelingen gedaan over onderzoekingen inzake Molestverzekerinig. Bij de rondvraag drong één der leden er op aan pogingen in het werk te stellen de hekjes in de Breestraat, in verband met het gevaar dat zij ople veren in. -de duisternis te laten verwijderen. Hierna sluiting. Koopt zooveel mogelijk 's morgens, Reeds in normale tijden, zonder verduistering en oorlog, heeft niet alleen de Beverwijksche mid denstand maar de geheele Nederlandsche midden stand er reeds meermalen bij het publiek op aan gedrongen zooveel mogelijk 's morgens en 's mid dags inkoopen te doen. Vaak toch stonden 's avonds vlak vóór sluitingstijd de winkels nog vol klanten, die allen nog geholpen moesten worden, waardoor pas ver over sluitingstijd personeel en publiek de winkels verlieten. En vooral op Zaterdag was dit het geval. Nu de winkeliers in onze gemeente bij plaatse lijke verordening reeds hun zaken bij zonsonder gang moeten sluiten is de tijd, waarin de Bever wijksche dames inkoopen plegen te doen met eenige uren ingekrompen. Daarom is het juist nu van be lang. dat het publiek de winkels zooveel mogelijk 's 'ochtends en 's middags bezoekt. Hieraan hapert echter nog zeer veel en vooral Zaterdags. Zaterdags'is het namelijk voorgekomen, dat een groote manufacturenzaak 's middags eenige keeren de deuren heeft moeten sluiten, omdat de winkel stampvol was. Alle Beverwijksche dames kwamen '~"n 's middags hun inkoopen doen, terwijl het per soneel in dezelfde zaak 's morgens en vroeg in den middag het heel gemakkelijk had gehad. Ook de banketbakkers klagen over het feit, dat de menschen laat in den middag hun bestellingen opgeven. Deze moeten dan meestal nog gereed ge maakt worden en doordat dan alles tegelijk komt moeten vaak in diepe duisternis de bestellingen worden uitgevoerd. Het spreekt vanzelf, dat al deze dingen groote bezwaren met zich meebrengen voor de winkeliers "~a niet te spreken van het personeel, dat na een vermoeienden dag graag na sluitingstijd naar huis Wil. Een beroep op het publiek om toch zooveel mo- Sfiüjk 's morgens en 's middags vroeg te koopen is dan ook hier wel op zijn plaats. afdeeling van de ned. soc. werk gemeenschap opgericht. Naar wij vernemen is hier ter plaatse een afdee lt opgericht van de Nederlandsche Socialistische Jwkgemeenschap. Het bestuur van de nieuwe af daling is als volgt samengesteld: W. van Dok, voorzitter; Ph. van Groningen, sécr.; J. Visser, Penningmeester; mevr. T. Kemp-Haan en J. Berg- *5> commissarissen. Van de voormalige S.D.AP.-raadsfractie die uit -eden bestond, zijn dus mevr. Kemp-Haan en de «er W. van Dok, tot de N.S.W.G. toegetreden. ttdoortraning van de kennemers. .oensdagavond begint in het gymnastieklokaal an de Julianaschool aan de Schoollaan de indoor- eining van De Kennemers. Om half acht beginnen ae, 6e en 7e elftal en de Junioren, terwijl om 311 Degen de eerste vier elftallen verwacht worden. De uitreiking van bloemkaarten. Op Woensdag 6 November zal in het gebouw van de voormalige Arbeidsbeurs in de Raadhuisstraat van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur de uitreiking plaats hebben van bloemkaarten en wel voor len. wier geslachtsnamen beginnen van E. tot en met J. Bij de afhaling dienen de distributiestamkaar- ten van alle gezinsleden te worden overgelegd. Vandaag zijn de letters A. tot en met D. aan de beurt. VEREENIGDE VEILINGEN „KEXNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spinazie per KG 1018. Rapen per kist 65. Sla per 100 krop 2.50. Wortelen per bos 69. Andijvie per 100 krop 1.002.6G Raapstelen per bos 33.20. Radijs per bos 2yz. Selderij per bos iy23. Peterselie per bos 23. Tomaten per KG 1425. Prei per KG 48. Uien per KG 4y28; Waspeen per KG 48 Va- Bloemkool I per st.uk 1219 Idem II per stuk 79. Knollen I per stuk 610y2. Idem II 2y24. Gele kool per KG 36. Roode kool per KG 3y26. Groene kool per KG 2yz5. Bieten per KG 44.20. Breekpeen per, KG 4 y25. Schoi'seneeren per KG 1014. Peren per KG 1016. Druiven per KG 30—48. Chineesche kool per KG 34. Boei'ekool per KG 3y26y2. Spruiten per KG 1423. De expositie van schilderijen en teekeningen. Zoowel in den winkel als in de étalage van Boek handel Dingier aan de Breestraat is een expositie ingericht van schilderijen en teekeningen van den bekenden illustrator Anton Pieck. De fa. Dingier heeft voor deze expositie op een groote collectie oorspronkelijke penteekeningen en schilderijen be slag kunnen leggen, welke op overzichtelijke wijze zijn tentoongesteld. De boeken, welke Anton Pieck illustreei'de, o.a. „Eeuwig zingen de bosschen" van Gulbranssen en „Gejaagd door den wind" van Mitchell en het geïllustreerde werk „Tuin dei- Goden" vinden naast zijn werken een ruime plaats. Al met al een aardige expositie die het bezichtigen alleszins waard is. DE WERKTIJDEN AAN DE PAPIERFABRIEK. In verband met de verduisteringsvoorschriften is voor enkele afdeelmgen van de Papierfabriek der Firma van Gelder Zonen besloten, den begintijd van den werkdag te bepalen op half 9. Enkele af- dcelingen beginnen echter nog om 8 uur. In de wisseldiensten voor de verschillende afdeelirgen is geen verandering gekomen. Het wisselen van de ploegendiensten blijft op 's avonds 9 uur gehand haafd. Ook bij de N.V. Plaatwellerij zijn de beginuren gewijzigd, waardoor het persoreel 's avonds een half uur later met het werken eindigt. Raad Heemskerk. B. Wanneer samenvoeging noodig blijkt dan met Beverwijk. marktberichten. Noteering van Beverwijk, den 4 Nov. 1940. Spinazie per kg 1217 cent. Andijvie 100 str. f 11.70. Koolrapen per zak f 1.60. Wortelen per bos 68 cent. Bieten per kg 6 cent. Aardappelen, klei per kg 5y2 cent. Spruitjes per kg 14—28 cent. Boerenkool per bak 57 cent. Roode kool per kg 6% cent. Savoije kool per 100 f 14. Bloemkool per 100 f 6—18. Uien per kilo 8 cent. Prei per kg 5—7y2 cent. Sla per 100 krop f 2.50. Pieterselie per kistje 16 cent Selderie 7 cent. Appelen per kilo 20—30 cent. Peren per kilo 20—45 cent. Druiven per kilo 40—56 cent. Brusselsch lof per kg 10—28 cent. Distributienieuws. Uitreiking van bloemkaarten. De uitreiking van bloemkaarten aan de houders van een distributie-stamkaart zal geschieden te IJmuiden (Oud en West) in het gebouw van het Leger des Heils, te IJmuiden (Oost) in het Pa tronaatsgebouw en wel naar de beginletters van den familienaam van Donderdag 7 tot en met Woensdag 13 November, In Santpoort en in Vel- sen (Nooi-d) geschiedt de uitreiking op Donder dag 7 tot en met Zaterdag 9 November, resp. in het jeugdlokaal van de Ned. Hervormde kerk, Burgemeester Enschedélaan en het gebouw van den R.K. Volksbond. Voor Velsen (dorp) en Drie huis is de uitreiking in het Raadhuis op Vrijdag 8 en Zaterdag 9 November. Begrooting Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De begrooting van het bedrijf van den Reinigings- en Ontsmettingsdienst wijst een totaal aan baten en lasten aan van f 116.810.57. Onder de baten vinden we de volgende posten: Huur ambtswoning van den directeur f 400 (onv.), ontvangsten voor werkzaam heden ten behoeve van andere gemeentebedrijven f 950 (ohv.), ontvangsten voor werkzaamheden en leveranties ten behoeve van derden f 900 (v.j f 1300), ontvangsten voor werkzaamheden en leve ranties ten behoeve van de gemeente f 66650, ontvangsten wegens opslag van indirecte kosten op wei'kzaamheden ten behoeve van de gemeente f 28977.75 (v.j. f 26326.39), uitkeering van de ge meente tot dekking der kosten van beheer van den Reinigingsdienst f 9799.25 (v.j. f 9.814.95). Voor den Ontsmettingsdienst is hiervoor geraamd f 1143.75 (v.j. f 1127.35). Onder de lasten van den algemeenen dienst staan o.a. vermeld: jaarwedden f 11506 (v.j. f 11140) kosten van verificatie f 900 (onv.), bureaubehoeften enz. f 330 (v.j. f 525), onderhoud, schoonmaken, verlichting en vex-warming van het kantoor f 550 (onv.). Voor den Reinigingsdienst o.a. nog: onderhoud van rollend matex-ieel f 10700 (v.j. f 9060), aankoop en onderhoud van gereedschappen f 500(vj. f430) aankoop en ondex-houd van kleeding en schoeisel voor werklieden f 750 (v.j. f 425), onderhouden en schoonhouden van gebouwen, schaftlokalen tei-reinen f 1325 (v.j. f 1070), uitgaven voor wekzaamheden ten behoeve van de gemeente f 66650 (v.j. f 71125). teraardebestelling a. e. van dishoeck. Op de begraafplaats Westerveld heeft Maandag middag de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer A. E. v. Dishoeck, oud-corrrespondent bij de N.V. Mirandolle, Voute en Co te Amsterdam, op 72-jarigen leeftijd te Velsen overleden. In de aula herdacht een neef van den over ledene, wat deze voor de familie was geweest; daarna sprak de heer P. J. Heimaal namens den Nederl Bond van oud-onderofficieren bij Land- en Zeemacht, die den overledene dankte voor zijn toewijding en trouw aan den Bond en voor zijn warme vriendschap. De organist speelde een Prelude van Aug. Kern en bij het uitdragen van de baar het Largo van Handel. Bij de groeve dankte een broer van den overledene voor de belangstelling. De voorgestelde samenvoeging met Castricum besproken. w, on Raad staan er afwijzend tegenover. De heer Outenaar mex-kte op, dat de raad eensgezind tegen de fxxsie is en dat ook de bur gerij er tegen is. Een volksstemming zou uitmaken, aldus spr" dat zeker 99 pCt. van de Heemsker- kex's tegen de voorgestelde samenvoeging is. De voorzitter antwoordde, dat aan de hand van deze besprekingen het rapport uitgebreid zal worden. Het voorstel van B, en W. wex*d hierna met algemeene stemmen aangenomen. rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Klin kenberg naar den bijslag op de ziekenfonds premie. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak nog in bewerking is. Hierna sluiting. A.D.O.'s NAAM GEWIJZIGD. De voetbalvereeniging A.D.O. heeft bericht' ont vangen, dat haar naam, dien zij sinds 15 Mei 1920 bezit is gewijzigd en door den bond geregistreerd is in „A.D.O. 1920". BEVORDERING VAN DE TEELT VAN MAÏS. Op den tuin van den heer Chr. v. d. Outenaar worden in een groot droogrek maïskegels gedroogd. Deze zijn afkomstig uit verschillende deelen der provincie. De teelt van maïs, iets geheel nieuws voor deze omgeving, zal hier wel door bevorderd worden. Van de straat af is het een prachtig ge zicht, die zware goudgele kegels. Maandagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzittex-schap van burgemeester W. J. A. M. Vreugde. Afwezig was de heer P. Klaasse. Het voorstel tot wijziging van de gemeentebe- grooting 1940 werd goedgekeurd. Het voorstel tot verhaal van de couponbelas- ting werd zoxider hoofdelijke stemming aange nomen. heemskerk—castricum. Behandeld werd de brief van den waaxmemend secretaris-gexieraal van het departement van Binnenlandsehe Zaken omtrent de voorgestelde samenvoegixig tusschen de gemeenten Heemskerk en Castricum. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. 's morgens een vooxloopig rapport hadden sa mengesteld, waarin de bezwaren tegen de samen voeging zijn omschreven. Voor 15 November a.s. moet het advies over deze zaak uitgebracht worden. In verband met de samenvoeging stelden B. en W. den raad voor in de eerste plaats met kracht de zelfstandigheid van de gemeen te te bepleiten op gronden, die in de memorie uitvoerig worden aangegeven. Ten tweede geen samenvoeging te erlangen met Castricum, dgar beide gemeenten prac- tisch geen gemeenschappelijke belangen heb- ben. Ten derde: Mocht oxiverhoopt de zelfstan digheid niet gehandhaafd kunnen worden, dan zou een samenvoeging met Beverwijk te prefereeren zijn. Het rapport werd hierna door den secretarxs voorgelezen. Het bevat o.a. het volgende: Overtuigd, dat in de toekomst de land- en tuixibouw een grooter plaats in het economische leven zal gaan innemen dan voorheen, omdat de welvaart ten slotte „in den grond zit", is reeds daarom de Raad van oordeel dat deze gemeexite grootendeels bestaande van land- en tuin bouw, tevens in verband met hare geaardheid, mede uit zelfrespect prijs blijft stellen op hare zelfstandigheid. Noch geografisch noch in maatschappelijk opzicht heeft de2e gemeente met Castricuxn iets gemeen. Als deze gemeente zal moeten worden samengevoegd 'met een andere, is zij daarin het meest aangewezen op de gemeente Beverwijk. de belangen van beverwijk. Met de gemeente Beverwijk heeft Heemskerk al zijn belangen op het gebied van onderwijs, ziekenhuiswezen, winkelstand, gas, rioleering, arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, verkeer, markt-, kade-, slacht-, post- distributie- en strandwezen gemeen, als gevolg waarvan zij gemeenschappelijke regelingen met Beverwijk heeft op deze gebieden, terwijl nog meer te regelen belangen als rioleering, medische con trole enz. in het verschiet liggen. Heemskerk ligt tegen Beverwijk aangebouwd. Aan de Maerten van Heemskerckstraat en Jan van Kuikweg behooren de Zuidelijke bewoners van die wegen tot de gemeente Beverwijk en de Noordelijke tot die van Heemskerk, terwijl eerst- genoemdexi hun electrisch licht ontvangen via het Heemskerksehe net. Voorts is Heemskerk opgenomen in het streekplan IJmond-Noord, waardoor het met Beverwijk als één geheel wordt beschouwd, en eventueele uitbreidingsplannen hiermede rekening dienen te houden. En dan vooral ook is Heemskerk op Beverwijk aangewezen door den afzet van haar land- en tuinbouwproducten. Als bewijs hiervan moge die nen dat alleen van de veilingvereenxging „Ken- nemerland" te Beverwijk ongeveer 70% der leden uit Heemskerkers bestaat. EEN HISTORISCHE FOUT. Tenslotte wordt er met klem op gewezen dat het doen verdwijnen dezer oer-oude ge- meerite een groote historische fout zou zijn. De heerlijkheid Castricum was sedert eeuwen een onderdeel van de ambachtsheerlijkheid Heemskerk. Eerst in 1644 kwam daaraan een einde toen de toenmalige vrouwe van Assum- burg. Jonkvrouw Anna de Renesse vrij vrouwe van Heemskerk, Assendelft en Castricum, de heerlijkheid Castricum verkocht voor f 30.000 aan Mr. Cornells Geelvinck te Amsterdam, en nog in 1888, voor 't laatst, was de burge meester vari Heemskerk tevens burgemeester van Castricum. Mocht onverhoopt de gemeente Castricum weer bij Heemskei-k worden gevoegd, dan ware nóg de naam Heemskerk te handhaven. De heer Beentjes kon zich met dit rapport vereenigen, doch vond dat het zwaartepunt te veel op een samenvoeging bij Beverwijk was ge legd. Spr. had gaarne gezien, dat er meer op eigen zelfstandigheid was aangedrongen. De voorzitter antwooi'd'de, dat dit rapport nog maar een ontwerp is en nog geen definitief rapport en zegde toe, in het rapport nog meer op zelfstandigheid aan te zullen dringen. De heer Beentjes had er ook graag in ver werkt gezien, dat er voor den land- en tuinbouw thans betere perspectieven zijn dan voorheen. Aangezien Heemskerk vrijwel geheel van den land- en tuinbouw afhangt was hij er van over tuigd, dat in de toekomst die gemeente weer zelf standig kan worden. Dat we noodlijdend zijn, is niet onze schuld, aldus spr. De heer Muyen was van meening, dat door betere perspectieven in den land- en tuinbouw de kans bestaat, dat Heemskerk weer zelfstan dig wordt. Castricum voelt niet veel voor een aansluiting. Voorts wees spr. op het feit, dat Heemskerk ruim drie kwartier van de kom van Castricum af ligt en dat de bebouwing van Heemskerk samenvloeit met die van Beverwijk. Ook wethouder Duivenvoorde geloofde, dat in de toekomst Heemskerk zijn zelfstandig heid weer zou terug krijgen. De heer B e e n tj e s betoogde, dat men in Castricum heel andere belangen heeft, dan in deze gemeente. Goering over de luchtaanvallen op Engeland. ,Het hoogtepunt nog niet bereikt De eenheid in den vischhandel. 's-GRAVENHAGE, 5 November. De „federa tie van Organisaties in het Vischbedrijf" schrijft ons het volgende: Dezer dagen is een persbericht, afkomstig van het bureau voor economische bedrijfsorganisatie, in de dagbladen verschenen. In dat persbericht werd medegedeeld, dat er twee stroomingen zou den zijn, die beiden'trachten de zoo hoog noodige eenheid op het tei-rein van den vischhandel en van de vischverwerking tot stand te brengen en dat het secretariaat van een dezer stroomingen", de Federatie van organisaties in het vischbedrijf, zou worden waargenomen door het secretariaat van het „Vexhond van prot.-chr. werkgevers in Nederland". Dit laatste is onjuist. Er bestaat geenerlei organisatorisch verband tusschen laatst genoemd vex-bond en eerstgenoemde federatie, de F.O.V. Het voorloopig secretariaat der F.O.V. berust bij Mr. A. Hoekema, advocaat te 's-Gravenhage, die naast enkele andere secretariaten ook dat van den Bond van Nederlandsche harlngexpoi'- teurs waarneemt. Het is overigens aan twijfel onderhevig in hoe verre gesproken kan worden van twee ..stroo mingen". die de eenheid in het vischbedrijf zoe ken. De F.O.V. wil namelijk zijn een fedex-atie van. de op het gebied van de visscherij. vischhandel en vischverwerking in Nederland bestaande organi saties. Zij wil dxxs met behoud van het organisato risch gegroeide een organisatie tot stand brengen, in wier boezem de verschillende belangenconflic ten tot oplossing moeten worden gebracht. Het zal uit het bovenstaande duidelijk zijn dat er geen intrinsiek verschil bestaat tusschen dat gene, wat de F.O.V. wil en hetgeen de z.g. andere sti'ooming zou beoogen. (A.N.P.) Het A. N. P. meldt uit Berlijn, d.d. 4 Novem ber. „International News Service" publi ceert het volgende interview van haar corres pondent Huss met rijksmaarschalk Göring. „Rij ksmaarschalk Göring, die van de Fransche Kanaalkust uit de voortdurende aanvallen op Engeland leidt, heeft zich omstreeks midder nacht den tijd gegund om voor een exclusief bliksempersgesprek aan de telefoon te komen. Hij verklaarde dat de Duitsche luchtaanvallen hun hoogtepunt nog niet hebben bereikt en dat de Britsche beweringen, dat zij het rijk en inzonderheid Berlijn succesvol gebombardeerd hebben, leugens zijn, die slechts ten doel heb ben de Amerikaansche verkiezingen te be ïnvloeden. Göring bevond zich blijkbaar 's nachts op het vliegveld, want ik hoorde het doffe grommen der vliegtuigmotoren, terwijl ik op mijn bureau te Berlijn telefoneerde. Dit is de eerste maal sedert het begin der massale aanvallen op Londen, dat Göring een persgesprek toestond. Hij scheen in uitstekende stemming en beantwoordde bereidwil lig mijn eerste vraag, waarom de militaire censuur haar berichten over de aanvallen van de Royal Airforce op Berlijn gedurende de laatste dagen zich plotseling baseerde op de verslagen van bui- tenlandsche correspondenten. Göring zeide: „Ik zal u zeggen waarom: De Brit ten verspreiden den laatsten tijd zulke groteske leugens over de zoogenaamde verwoesting van Berlijn en van andere belangrijke steden zouden het Potsdamer- ,Anhalter- en Stettiner Bahnhof in vlammen staan en de electrisohe cen trale Klingenberg zou verwoest zijn dat ik graag zou willen zien tot-hoever men met deze leugens wel kan gaan. Er is ook nog een tweede reden: De Engelschen hebben huin bommen op zoo grooten af stand van hun doelen geworpen dat ik geen reden heb hun door een opgave overeenkomstig de feiten mede te déelen dat zij geexiszins daar geweest zijn, waar zij meenden te zijn. ,Wij willen nu eens zien hoever de geestelijke verwarring in den tegenwoordigen tijd kan - gaan. U, als correspondent te Berlijn, hebt de beste ge legenheid uzelf te overtuigen. Ik heb mijn toestem ming gegeven dat u Maandag met luitenant- generaal Weise een vlucht boven Berlijn onder neemt om de schade persoonlijk vast te stellen. „Als de Engelschen beweren, dat wij op een dag 185 vliegtuigen verloi-en hebben, waarvan er meer dan honderd boven Londen vernietigd zouden zijn, maken zij eenvoudig van eiken bomtreffer een ver nietigd vliegtuig. Hun tactiek is zoo kinderlijk dat wij wel eens wilden zien, hoever deze idiotie nog opgevoerd kan worden." Ik vroeg hem of de censuur voor den duur van den oorlog zoo zou blijven. Göring antwoordde: .Geenszins. Ik zou alleen willen zeggen dat ik niet geloof dat de Britsche vliegers zulke onzinnige rapporten uitgebracht hebben. Daarvoor houd ik nog altijd te eerlijk. Ik kan me alleen voorstellen dat het ministerie van voorlichting onafhankelijk van de feitelijke gebeurtenissen steeds doorliegt. Ik ben er van overtuigd dat de Britsche vervalschin- gen in deze dagen een bepaalde bedoeling hebben, die met de presidentsverkiezingen verband houdt Door de verspeiding van berichten, dat Berlijn in vlammen staat en dat stations en electrische cen- tx-ales verwoest zijn, willen zij de aandacht van de ontzaglijke te Londen aangerichte verwoestingen afleiden. De Engelschen beweren bijv. dat de Royal Air Force in den nacht van 29 October tijdens een sneeuwstorm boven Berlijn geweest is. Ik zeg dat 'dien nacht geen enkel vliegtuig het Duitsche ge bied is binnengedrongen. Het feit, dat de Engelschen het Amerikaansche volk dergelijke leugens opdis- schen in de veronderstelling, dat dit volk daaraan geloof zal hechten, is niet vleiend. Den afgeloopen nacht hebben ze in Berlijn bijv. anderhalf uur alarm gehad, hetgeen veroorzaakt was door een Duitsch vliegtuig, dat zijn richting kwijt was ge raakt. Gisternacht is geen enkel vliegtuig binnen gedrongen en u kunt er verzekerd van zijn, dat ook vandaag geen zal binnendringen." Ik vroeg Göring, of de grootscheepsche aanval len op Londen ondanks de Britsche beweringen van het tegendeel, voortgingen. Göring antwoordde: „Ik heb 7 September de grootscheepsche aanval len op Londen geopend. Tot dusverre is er geen enkelen nacht voorbijgegaan, zonder dat er Duitsche vliegtuigen boven Londen vlogen. Met uitzondering van vier dagen zijn de Duitsche vliegtuigen ook overdag boven Londen geweest. Ik geef de verze kering dat met uitzondering van een enkel geval, in hetwelk de dekking door de wolken gunstig was, niet één enkel Britsch vliegtuig overdag boven Duitsch gebied is doorgedrongen, terwijl de Duit sche vliegtuigen bij dag en bij nacht hun bommen uitwierpen. Deze aanvallen zullen niet ophouden. De Engelschen weten dat ik tot dusvei-re onze vol ledige sterkte nog niet in het vuur gebracht heb, maar dat de actie van het luchtwapen tot nu toe op bepexhte schaal geschied is." Ik wees er op dat de Engelschen bestrijden dat het mogelijk zou zijn nog grooter resultaten te be reiken. Göring zei daarop: „Dat beweren ze. U meent dat de Engelschen ontkennen dat ik ongeveer 20.000 vliegtuigen be zat. Nu, zij beweren dat zij er al 15.000 neerge schoten hebben. Men kan zich dit alles slechts ver klaren als men Churchill's boek kent, waarin hij hymnen aan de leugen wijdt. Dit is niets anders dan een poging om de verkiezingscampagne Amerika te beïnvloeden. Ik geloof dat er in Ame rika een verstandig volk woont, dat in staat is den wei-kelijken toestand te beoordeelen, als men het de feiten voorlegt. Ik geloof dat de Amerikaansche ambassade, voor zoover zij nog aanwezig is, getui genis over de Britsche leugens kan afleggen. Ik kan u verzekeren dat geheele wijken van Londen verpletterd zijn en dat de haveninstallaties een chaos vonnen. Ik kan slechts betreuren dat ik u niet tot een vlucht boven Londen kan uxtnoodigen." 2 milliard dollar voor vliegtuigen in de S. A. WASHINGTON, November (EPE). William Knudsen, lid van de Amerikaansche commissie en president van de General Motors, kondigde te Detroit een geweldig programma aan voor den bouw van vliegtuigen. Het gaat hier om een bedrag van 2 milliai-d dollax*, waarvoor, naar Knudsen mede deelde, 8000 twee-motorige en 4000 vïer-motorige bommenwerpers zullen worden gebouwd. Orders voor de uitvoering van dit programma zijn nog niet gegeven, daar nog voorbei-eidingen worden getroffen worden om met de productie te kunnen beginnen. In dit verband verdient ook de opmerking van Knudsen de aandacht tijdens een conferentie van automobielfabrikanten, dat in het voorjaar van 1941 voor een bedrag van lJ/2 milliard dollar aan orders voor vliegtuigonderdeelen bij de automobiel industrie zal zijn geplaatst. NOORWEGEN VERKOOPT GEZONKEN SCHEPEN. OSLO, November (EPE). De.Noorsche molest- verzekering voor schepen biedt gezonken schepen ter groote van 700 'tot 4000 ton te koop aan. Zij liggen op een diepte van 10 tot 35 meter. Een van de schepen is reeds verkocht. Een of twee an dere zullen worden gesloopt. Reorganisatie van het Japausche bankwezen. Opheffing van kleine banken. TOKIO, November (EPE) Volgens mededee lingen van het Japansche ministerie van Financiën is men voornemens, in het kader van de nieuwe ordening van het economische leven ook het Ja pansche bankwezen te reorganiseeren. In de uit schakeling der kleine banken, die, in verband met het kleine kapitaal, waarover zij beschikken, het - publiek geen volodende waarborg kunnen bieden, ziet de minister van Financiën momenteel een der belangrijkste opgaven. Het is verheugend te kun nen constateeren, dat het proces der samensmelting reeds zoo ver gevorderd is. Terwijl er in 1939 nog meer dan 1700 kleine banken in de Japansche pro vincie zaken deden, is hun aantal thans tot 291 ge daald. Daar echter het totale bedrag aan deposito's van 232 van déze banken minder dan 50 millioen yen bedraagt, schijnt het in het belang van het economische leven en van het kleine publiek noodzakelijk tót verdere saneering van het bank wezen over te gaan. Men heeft het voornemen, de bankwet, waarvan het statuut van 1927 een mini mum kapitaal van 1 millioen voox-schrijft, dusdanig te wijzigen, dat in de toekomst de banken een mi nimum kapitaal van 5 millioen yen moeten bezitten, zoodat dan banken met een geringer kapitaal zullen worden opgeheven. Hiermede zou het bankwezen van Japan op een heel wat gezoridex'e basis worden gesteld. Slachtoffers der duisternis. Velen te water geraakt en verdronken. Het komt helaas maar al te veel voor, 'dat menschen in het donker den weg niet goed kun nen vinden en te water raken. Uit de Nieuwe Achtergracht en uit de Da Costakade bij de Pot gieterstraat te Amsterdam zijn de lijken opge haald van een 60-jarigen en een 75-jarigen mam Drie bewoners van de Croeselaan te Utrecht, die samen aan het wandelen waren in de duis ternis zijn in den Katharijnesingel geloopen. Op hun geroep om hulp sprongen een inspecteur van politie en twee agenten van het bureau Tolsteeg- singel in den singel en het gelukte twee van de drenkelingen te redden. De derde, de 39-jarige Van Doorn uit de Croeselaan, is verdronken. In Rotterdam is een melkauto in de Nieuwe Haven gereden. De 24-jarige A. Kromwijk die naast den chauffeur zat, heeft zich niet tijdig kunnen redden. Na eenige uren dreggen is zijn lijk opgehaald. De chauffeur wist op den wal te komen. In Alkmaar is een 30-jarige man verdron ken en in Vianen reed de heer J. Baas, xnisleid door de duisternis, met zijn fiets te water, en kwam om het leven. De Broederschap der Notarissen in Neder land zal Zaterdag 16 November zijn jaarlijksche algemeene vergadering houden in de groote zaal van het American Hotel te Amsterdam, (ingang Marnixstraat) Maandagavond gebeurden in Amsterdam verschillende ongelukken. Op de Ceintuurbaan stapte een 50-jaxIge dame uit een rijdenden motorwagen van de tram en raakte met haar rechterbeen bekneld tusschen motor- en bijwagen. In de Tesselschadestraat is een 42-jarige dame van de trap gevallen; zij kreeg een hersenschud ding. Een 70-jarige man liep door de duistexmLi misleid nabij de Utrechtschestraat in het water van de Prinsengracht, maar werd door een agent gered. Hij kon verder onder geleide huiswaarts gaan. Maandag is een 24-jarige los werkman te Rotterdam aangehouden wegens diefstal van f 1400 ten nadeele van een winkelier aan de Oranjeboomstraat, wiens achterkamer hij was binnengeslopen. Maandagmiddag heeft te Utrecht een 14- jarige jongen een 8 m.M. hagelpatroon, dien hij" van een vriendje had gekregen uit zijn zak laten vallen. De patroon ontplofte en de knaap wer<| ernstig gewond.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5