De wederopbouw van D getroffen gebieden Jiiuist WOENSDAG '6 NOVEMBER "194Ö De taak van dr. ir. J. E. Ringers EIND VAN DIT JAAR WORDT OVERAL CEBOUWD. Ondanks talrijke moeilijkheden werd reeds veel tot stand gebracht. (Van een onzer redacteuren). E wederopbouw in ons land is met energie ter hand genomen. De moei lijke en zware arbeid, die achter dit zinnetje schuil gaat is nog niet voldoende tot iederen Nederlander doorgedron gen. Over den wederopbouw bestaat zelfs veel misverstand. De volgende zakelijke gegevens zullen ieder een indruk van het waarlijk grootsche werk geven, dat op dit gebied onder leiding van dr. ir. J. A. Ringers werd, en nog steeds wordt, verricht. Reeds op 18 Mei aanvaardde dr. ir. Ringers zijn taak als Algemeen Gemachtigde voor den wederop bouw. Zijn taak zou zijn: het herstel van het ver keerswezen, de drooglegging van onder-water-zet- tingen, de wederopbouw van steden, dorpen en ge bouwen en al hetgeen daarmede samenhangt. Het droogmalen der inundaties heeft een vlot verloop gehad en is binnen den gestelden termijn gereed gekomen. Het bevaarbaarmaken van rivie ren en het openen van de spoorwegen is van groot belang voor de voedselvoorziening en het kolen- transport. De directie* van den Waterstaat en van de Nederlandsche Spoorwegen hebben hier zeer ver dienstelijk werk gedaan. Voor men aan den eigenlijken wederopbouw kon beginnen stond men voor tal van typische moei lijkheden. Zoo waren er bij de afdeeling Vaartui gen (een afdeeling, die thans 5 maanden met zeer goed resultaat heeft gewerkt) 1400 beschadigde schepen geregistreerd waarvan een groot deel was gezonken. Deze schepen moesten worden gelicht. De schade werd opgenomen en zoo spoedig mogelijk op werven hersteld. Het Rijk geeft een schadeloos stelling waarop voorschotten kunnen worden gege ven. Slechts een zeer gering aantal is onherstelbaar beschadigd. Het totale bedrag van deze schade be loopt ruim f 10 millioen. Dit herstel brengt een aanzienlijke hoeveelheid werk mee voor de op reparatie ingestelde werven, waarvan Nederland gelukkig een zeer groot aantal telt, vooral in Rot terdam en omgeving. Zoowel economisch als sociaal was dit vraagstuk van groot belang om de ver voerscapaciteiten op peil te brengen en menschen weer in het bezit van bedrijf te stellen. Reeds 350 beschadigde schepen zijn hersteld en nemen deel aan het verkeer. Een aantal van circa 400 schepen bevindt zich in een meer of minder vergevorderd stadium van herstel. Speciaal de voor de uitvoering van de werken voor den Noord-Oostpolder benoo- digde vaartuigen zijn in korten tijd weer voor het gebruik gereed gemaakt. Het Puinruimen. Een reusachtig werk was ook het puinruimen in Rotterdam en in veel mindere mate in Middelburg. De getroffen oppervlakte in de havenstad bedroeg 270 H.A., de hoeveelheid op te ruimen puin werd geschat op 2y2 a 3 millioen M3. benevens vele dui zenden tonnen ferro en non-ferro metalen. Het ge meentebestuur van Rotterdam heeft onmiddellijk energieke maatregelen genomen om het puin te ruimen. Aanvankelijk waren hierbij 30.000 arbeiders te werk gesteld. Dit vereischte natuurlijk een om vangrijke organisatie. De eerste welcen was het verkeer het moeilijkst. Geleidelijk kwam er echter ordening. Het aantal werklieden werd verminderd tot 20.000. Eind Augustus wei-den er weer. 2000 en in September 8000 man ontslagen. Thans is dit aan tal tot 5000 ingekrompen. Niet onvermeld mag blij ven, dat de heer H. G. J. TerMarsche inspecteur van de Rott. Llóyd, die met de leiding werd belast, door de invoering van taakwerk de prestaties minstens heeft verdubbeld. Natuurlijk waren er tal van administratieve en sociale moeilijkheden te overwinnen. Dat het gelukt is de organisatie in den letterlijken zin van het woord uit den grond te stampen is te danken aan de samenwerking van den Gem. Technischen Dienst in Rotterdam, den Rijks dienst voor de Werkverruiming en het Commissa riaat voor den Wederopbouw en zeker niet minder aan de dagelijksche leiding bij de puïnopruiming. Ook de Duitsche autoriteiten deden alles wat in haar vermogen was om den arbeid te vergemakke lijken. Aanvankelijk werd gedacht, dat men eerst in Februari van het volgend jaar klaar zou zijn en dat de kosten van het werk f 19 millioen zouden bedragen. Thans kan men echter vaststellen, dat het werk half November geëindigd zal zijn en be langrijk minder namelijk f 12 millioen zal kosten. In Middelburg was 80.000 M3. puin op te ruimen. Ook dit werk vordert zeer bevredigend. Drie honderd man zijn erbij betrokken; de kosten bedra gen f 350.000 Plannen voor verschillende steden. De voorbereiding van den directen wederopbouw eischte allereerst het ontwerpen van gemeentelijke plannen waarbij stedebouwkundige vraagstukken onder de oogen moesten worden gezien. Dit betee- kent dus meestal, dat het plan niet beperkt kon blijven tot het verwoeste gebied doch dat men ook andere projecten moest ingrijpen. In de verwoes te kern kunnen minder menschen dan voorheen wonen. Het wederopboüwplan strekt zich dan ook verder uit. Een goed voorbeeld hiervan is Rotter dam. Een commissie bestaande uit ir. P. Bakker Schut, Jhr. M. J. de Jonge van Ellemeet, en ir L. S. P. Scheffer brengt den Algemeen Gemachtigde advies uit over de verschillende plannen. Voor de hierna volgende gemeenten zijn in de afgeloopen maanden plannen gemaakt. Deze zijn thans klaar en hebben voor het grootste deel de instemming van den Algemeen Gemachtigde. Er zijn enkele plannen, waarover nog besprekingen gaande zijn: Alblasserdam. Amersfoort, Bleskens- graaf, Boxtel, Kruiningen, Middelburg, Middelhar- nis, Mierlo, Mill en St. Hubert, St. Oedenrode, Rhenen. Roosendaal en Nispen. Rotterdam, Sas van Gent, Scherpenzeel, Valkenburg (Z.-H.), Veenen- daal, Wageningen, Wychen, Yerseke, Zevenbergen. Voor Den Helder en Vlissingen is men nog bezig een plan op te stellen. Ook andere problemen deden zich hierbij voor. Aangezien alle huizen niet op dezelfde plaats zullen kunnen worden herbouwd, moest als regel alle grond in een bepaald plan worden onteigend. Er zijn ook gevallen, dat nog stukken grond buiten het plan onteigend moeten worden in het belang van den woningbouw. Onteigening is reeds geschied in Bleskensgraaf, Mierlo, St. Oedenrode, gedeeltelijk in Rhenen, Sas I van Gent, Mill en St. Hubert, Roosendaal en Nis pen en in Rotterdam. De ruilverkaveling is in alle gemeenten in gang en verkeert in een meer of minder vergevorderd stadium. In Bleskensgraaf is men gereed. In Al blasserdam zeer ver en in Middelburg moet men nog beginnen. In Rotterdam is een Commissie van deskundigen voor de vaststelling van de waarde van den grond. Uit het voorgaande blijkt, dat er veel admi nistratieve moeilijkheden te overwinnen waren. Ook blijkt, dat uitgebreide voorbereidingen on vermijdelijk waren, wilde men aan het nage slacht iets schenken, dat technisch en aestlie- tisch in alle opzichten verantwoord is. Het stadium van plannen maken en voorbe reidingen is thans voorbij. Nu wordt binnen kort de eigenlijke wederopbouw overal met kracht aangevat en het is niet te optimistisch om te zeggen, dat deze tegen het einde van dit jaar reeds overal in gang zal zijn. Het aan staand voorjaar zal de bouwerij in ons geheele land dan op volle toeren draaien. Financiëele regeling. Ook de financieele regeling is natuurlijk, in de eerste plaats voor de betrokkenen zelf, uitermate belangrijk. Het wachten is nog steeds op de ver ordening inzake de schadeloosstelling. De Algemeen Gemachtigde heeft ter bespoediging van den op bouw een voorschotregeling getroffen waardoor vast 80 pet. wordt betaald voor arbeidex-s en mid denstandswoningen tot 450 M3. Inhoud (bedrijfs ruimte niet inbegrepen). Behalve voor geïsoleerde gevallen werkt deze voorschotregeling reeds voor den herbouw van verwoeste kernen in Roosendaal en Nispen, Westdorp en in Veenendaal. Binnenkort zal ook Bleskensgraaf met voorschotten gaan bou wen. Yan de verschillende plannen zijn die voor Rot terdam, Middelburg en Rhenen het meest verstrek kend en interessant. HET PLAN VOOR ROTTERDAM. De grondslag is geweest, dat een Rotterdammer zijn eigen stad zal moeten herkennen. Het specifiek Rotterdamsche karakter zal dus behouden moeten blijven. Zoo zal men ook weer de oude straatnamen in het herbouwde gedeelte terug vinden, zij het dan op andere plaatsen. In het centrum zijn 25.000 woningen vernield. Ongeveer 10.000 zullen hier herbouwd worden, waarvan 6000 woningen in een apart woonkwartier ten Noorden van den Goud- schen 'Sngel, met in het midden een plantsoen. In Rotterdam bestond altijd moeilijkheid met het rivierwater, waarvan de stad bij hoog water last had. Men heeft deze gelegenheid aangegrepen hierin tevens verbetering te brengen en daarom langs de Maas een grooten boulevard te projectee ren, welke als waterkeering dienst zal doen. Voorts is er het spoorwegprobleem. Het centrale station zal Delftsche Poort worden, het Maasstation ver dwijnt. De spoorweg blijft echter op een viaduct door de stad heengeleid, doch dit viaduct zal aan het nieuwe stadsbeeld worden aangepast, zoodat het leelijke bouwsel, dat tot nog toe Rotterdam ont sierde, verdwijnen zal. In de oude stad waren vele industrieën, die in. het herbouwde Rotterdam niet meer een plaats zullen kunnen krijgen. Daarom is buiten het verwoeste gebied, in d'en z.g. Spaanschen Polder, een groot terrein onteigend, waar deze be drijven zich zullen kunnen vestigen. Het volgend jaar zullen in Rotterdam 8000 woningen gereed komen. Thans reeds staat vast, dat 600 woningen gebouwd zullen worden in Varkensoord, 600 in Tuindorp-Vreewijk, voorts 3 flats met 100 wonin gen elk aan het Zuidplein, dan 109 woningen voor alleen-wonende personen bij het Noorderkanaal. Voorts zullen nog plannen uitgewerkt worden voor andere bouwrijpe terreinen. MIDDELBURG. Hier is veel vernietigd, dat in den waren zin des woords onherstelbaar is. Historische gebouwen, uitingen van waardevolle cultuur en architectuur uit vroegere eeuwen zijn in Middelburg verloren gegaan. Daar is het dubbel moeilijk geweest een plan voor den herbouw samen te stellen, dat be vrediging kan schenken en dat een zoo gelukkig mogelijke oplossing brengt in de leegte, welke in de oude Zeeuwsche stad is ontstaan. Middelburg is, zooals op de kaart blijkt, langzamerhand ge groeid. Het nieuwe plan gaat er van uit, dat het karakter van de stad zooveel mogelijk bewaard moest worden. Twee complexen: de Abdij en het Raadhuis geven ook nu weer den toon aan. Het doorgaand verkeer zal niet meer door het centrum worden geleid. In de stad waren 546 huizen ver woest. RHENEN. De Cur «ra toren Is het domineerende element in Rhenen. Ook in het nieuwe plan zal de Cunera- toren dit blijven. De kern met 175 huizen is ver woest. Er zal van de gelegenheid gebruik gemaakt worden om het karakter van het Cunera-complex meer tot uitdrukking te brengen en den toren meer vrij te leggen. Dwars door Rhenen loopt de Rijks weg UtrechtArnhem langs den Rijn. Deze ver keersweg kan door het stadje blijven loopen, mits de straat behoorlijk breed is. Daarom worden de herbouwde huizen iels naar achteren geplaatst en komt in het midden een plein, de nieuwe Frederik van der Palshof. Ten Westen van den Cuneratoren zal terrein vrij komen, waar in de toekomst markt gehouden wordt. Industrieën worden buiten de oude kom gebracht. Een rustige, harmonieerende ar chitectuur zal gevolgd worden. Problemen. Tenslotte stippen wij nog enkele problemen aan, die met den wederopbouw verband hóuden. Met het oog op de te verwachten moeilijkheden met materiaal werd de toestemming tot het bouwen in ons land aan de goedkeuring van den Algemeen Gemachtigde onderworpen. Verder werden richt lijnen uitgegeven, voor materiaal besparing en werd de mogelijkheid van vervangingsmateriaal onder de oogen gezien. Ook de architectuur en de volkshuis vesting stelden haar speciale eischen. Op plaatsen, waar het het meest urgent was. zijn semi-pèrmanente woningen gebouwd. Voor Rot terdam zijn ook in de omgeving dergelijke wonin gen.gebouwd. In Rotterdam zelf 1000, in Overschie 200, in Vlaardingen 400 en in. IJsselmonde 500. Deze semi-permanente woningen komen in den loop van den winter klaar. Hiermede is hét programma voor semi-permanente noodwoningen afgeloopen. Op groote schaal zal normale woningbouw be vorderd worden. Ongeveer 40.000 woningen per jaar is normale productie. De gevolgen, indien wo ningbouw eenige jaren stop zou staan, zouden ern stig zijn. In Rotterdam zal voor den winter van 1941 in de ergste behoefte voorzien worden door bouw van c.a. 8000 permanente woningen. Zoo wordt alles gedaan wat binnen menschelijk bereik ligt en wat met de ter beschikking staande middelen verwezenlijkt lean worden om de schade door oorlogsgeweld aan het leven van land en volk toegebracht te herstellen, opdat ook het- uiterlijk aanzien van Nederland het vertrouwen in een nieuwe toekomst zal wettigen. EEN BRON VAN WARMTE EN LICHT. In deze dagen van petroleumschaarschte en steenkool distributie verrijzen op het platteland steeds meer brongasketels. (Foto Pax Holland.) De oude korenmolen „De David" te St. Pancras is voor sloop bestemd. Reeds is de oinlopo verwijderd. (Foto Pax Holland.) Begrafenis Duitsche militairen. Rijkscommissaris bij de plechtigheid aanwezig. AMSTERDAM, 5 November. Het A.N.P. meldt: Op hoogst plechtige en indrukwekkende wijze en in tegenwoordigheid van den Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, is Dinsdag met mili taire eer het stoffelijk overschot van twee-en-twin tig leden van de Duitsche weermacht, die Vrijdag avond bij den vliegeroverval op het Wilhelmina- gasthuis voor htm vaderland het leven hebben ge laten terwijl zij werden verpleegd in het lazaret, voorzien van -de kenteekenen van het Roode Kruis, ter aarde besteld. Behalve de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart, woonde generaal Siburg, commandant van de Luftwaffe, Gau Holland, de Ortscommandant van Amsterdam en vele andere hooge.Duitsche mi litaire en partij-autoriteiten deze indrukwekkende teraardebestelling bij. In de hooge aula stonden de kisten, gedekt door de Duitsche oorlogsvlag en bloemen, opgebaard. Zacht ruïschten de orgeltonen door de stille doo- denhal. Naast de baren hadden leden van het lucht- wapen, de marine en de Grüne Polizei, de dooden- wacht over hun gevallen kameraden betrokken. Buiten, op het door de milde herfstzon overgoten plein, stond een eerecompagnie aangetreden, even als de kapel van het Tuohtwapen en formaties van de Grüne Polizei. Ook een deputatie van de Deut sche Verein in den Niederlanden stond met om floerste vaandels aangetreden. Van Nederlandsche zijde waren de heerban van de W.A. der N.S.B., een afdeeling van de N.S.N.A.P., en van de Nationaal Socialistische Partij aanwezig om een laatste hulde aan de gevallenen te brengen. Ook hadden zich langs de paden van de dooden honderden leden van de Duitsche kolonie en andere belangstellenden geschaard. Prachtige kransen, w.o. van den Rijkscommissa ris, en den bevelhebber van het Duitsche leger hier te lande en van de vele onderdeelen van de Duit sche weermacht, politie-instanties en partij-orga nisaties waren opgesteld om de graven te dekken. Een veldprediker hield in de aula een korte predi katie, gevolgd door gebed. Daarna klonken korte bevelen op het plein, de eerecompagnie presenteerde het geweer en gedra gen door soldaten werden de kisten de inmiddels geformeerde stoet opgenomen. De kapel speelde „Der gute Kamerad". Onder de sta tige tonen van een koraal schreed de indrukwek kende stoet, waarin wij ook een deputatie verpleeg sters zagen, grafwaarts. Aan de geopende groeven, waaromheen de auto riteiten, de familieleden der gevallenen en de troe pen, stonden opgesteld, sprak een veldprediker. „Wij Duitschers, zoo zeide hij, „weten te sterven alsmannen en soldaten en wanneer wij onze ka meraden naar den'doodenakker brengen, zijn wij. bezield met de gedachte verder te strijden in dienst van het vaderland en de overwinning te verwezen lijken. Wij hoorden uit eigen land van de laffe aanval len op ziekenhuizen, welker namen ons allen be kend zijn. Thans hebben wij dat, wat ons van een •diepe verbetenheid vervulde, hier van nabij mee gemaakt. Het bloed van deze dooden schreit ten hemel en roept om wraak. Want het sterven van deze kameraden is het gevolg geweest van een mis daad, die in de annalen der geschiedenis met bloe dige letters zal worden geboekstaafd. Het zij den nabestaanden een troost, dat hun dierbare betrekkingen gevallen zijn in dienst van volk en vaderland en wij nemen van den dooden- in Haarlem en daarbuiten. TENTOONSTELLING K. Z. O. D., FRANS HALS-MUSEUM. Daar ze vermoedelijk niet verlengd zal worden en a.s. Zondag 10 November sluit willen wij nog eens tot een bezoek aansporen en eenige aanleeke- ningen over het geëxposeerde aan de reeds vroe ger geschrevene toevoegen. In de groote zaal zal het groote doek van Van Egmond met den zittenden man (portret van een ander Haarlemsch schilder) gemakkelijker aan spreken dan zijn „Vrouwtje", dat waarschijnlijk voor den leek moeilijk genietbaar zal zijn. Toch zijn er dezelfde qualileiten in en al is het bij dezen schilder altoos verrassend zijn evoluties te volgen, al vertoont het werk ook vaak een zekere onrust, een verdrongen ontevredenheidsgevoel met zichzelf, een gemis aan blijheid om het „doen", het is altijd als schilderlijke uitingswijze van belang en is nim mer banaal. Een meisjesportret met een wijnrooder. achtergrond, dat men vlak naast Van Egmond ge hangen heeft, is. wat dat betreft, leerzaam en pijn lijk tegelijk. Dat tachtig procent der beschouwers het meisje „mooier" vinden dan Van Egmond's werk, heeft met schilderkunst niets te maken. Maar dat is voor een artist als Van Egmond een schrale troost. Zijn vriend Janus Wagemaker zal met zijn koeienschets en varkenskop ook niet di rect aller harten stelen, maar zijn teekening van een liggend kalf heeft tenminste een waardeerend kooper gevonden. De grootste der vier door Kees Verwey ingezonden studies, de dame in. donkere kleedij, „gereed om uit te gaan" vertoont het meest de qualiteiten, waaraan deze schilder op zijn laatste tentoonstelling hiér zijn succes te danken had. Zijn Herfstbouquet is nuchter en kil vergeleken bij het kleine stilleventje van een veel minder onderleg den schilder als Kloes, dat er vlak naast hangt. In die groote zaal loopt men ongemerkt nog wel aar dig kleingoed voorbij: een naaktje door Kamp, een schetsje hoe lang geleden gemaakt van een ventje in een werkplaats, door Wesseling; een Theehuis en een Strandje met golfbrekers door Van den Burg. Terwijl hier ook nog een paar open landschapstudies door Eling (vooral 33 Herfststu- cie) vermeld mogen worden. Wij willen nu een kleine wandeling door de kleine kabinetten maken en daaruit hét opvallend ste vermelden. In het eerste verrast Albert Arens met een paar schetsen voor muurschilderingen, die, misschien van al wat ouderen datum, hem op een terrein vertoonen, waarop wij den schilder nog niet hadden ontmoet. Zij bewijzen zijn welonder- legd-zijn, zijn uitstekenden goeden smaak in kleur en arrangement en doen betreuren dat de pittigheid van die schetsen in ander werk wel eens ontbreekt. Er dichtbij hangt Kamp'.s smakelijke aquarelschets van de St. Bonifaciusbrug te Brugge. Een roodkrijt- teekening door mevr. Julia Giesberts, een baai met strand en stad in de verte, blijft door de gezond- directe manier van neerschrijven in het geheugen. En velen zullen in dit kabinetje genieten van de aardige en illustratief knappe geteekende herin neringen aan de mobilisatie door L. van Dijk In het tweede kabinet wordt de aandacht spoedig getrokken door een drietal forsche aanzetten met voorstellingen van teekenende personen, op club avonden of in atelier. Er is nog niet veel variatie in de wijze, waarop al die teekenende lieden be keken zijn, maar-er zit een genoegelijke breedheid van aanpakken in deze kleurkrijtstudies, waarvan de maker, G. Kroone, in deze aanteckeningen naar ik meen voor het eerst genoemd wordt. Er dicht bij hangt een aquarel met schelvisschen door Maria Rompelman: pootig voor zoover men dat van schelvisch zeggen kan neergepenseeld, waar door men eenige familierelatie tusschen deze die ren en de „geep" van mej. Laarman (in de groote zaal) zou kunnen ontdekken. Een frissche, directe natuurstudie van jhr. Teding van Berkhout hangt er boven, een fijnkleurig liggend naakt, door v. d. Burg, in de nabijheid. Aan de overzijde hebben de schikgodinnen door Boer-Leffef denkelijk aan de bescheidenheid van him maker te danken,.dat zij hier als „studie" gepresenteerd worden. Terzij de schil der de verdedigbare meening aanhangt, dat alle kunstproductie eeuwig studie blijft. Echte studies en recht plezierig om naar te kijken zijn in dit ver trek De Wijn's gecostumeerde figuurstudies en in een andere richting de nog wat aarzelende maar gevoelige sneeuwstudies op Amsterdamsche grachten door Van Heusden. Het derde kabinet tenslotte wordt beheerscht door twee groote, knappe werkteekeningen door Roelf Gerbrands voor de gebrandschilderde ra men, in de Remonstrantsche Kerk te Haarlem door hem uitgevoerd. Er order vallen een Kamerinte- rieur door zijn studieuze nauwkeurigheid een Kapel met kerkhofje door de stemmingsvolle sfeer en een naaktfiguurtje door de stille fijnkleurigheid gereedelijk in het oog van den bezoeker: alle drie keurige werkstukjes van mevr. Woutersen-van Doesburgh. Mej. Mies Deinum tee- kende illustratief aardige kinderfiguurtjes en een blad met uiterst grondig bekeken korenbloemen en kamperfoelie-vormen. Dan nemen wij afscheid van deze kabinetten en van de tentoonstelling met een waardeerend saluut aan een stilleventje van Gerard Kerkhoff, een mansportret en een teeken avondje door Jan Wiegman, een naaktstudietjè door Van der Weiden en een donker dreigend land schap door Daniel de Lange. Dus: tot a.s. Zondag blijft dit alles te zien. J. H. DE BOIS. instonüne Md». Injej, Mejj akker met ons het innig geloof in de 2 ons volk en de de gelukkige toekomst^!?1 wacht. Uw offers, zoo besloot spreker' tevergeefsch gebracht. 2l-in fe; Nadat de namen en rangen der gevall ren afgeroepen en het Onze Vader sehfr11 trad Oberstabsartzt, dr. Blackstein, naar v een woord van afscheid te spreken. HiiVi0ren °Ci ieder graf een krans, waarna Rij'kscom - CJ Rijksminister Seyss Inquart, naar voren een fraaie krans neer te leggen op de groeven. Eenige oogenblikken bleef hij onder dien verwijlen, terwijl hij den Duitschen groet brad? Weer klonken korte bevelen. Drie salvo' vA ten over den doodenakker. s Hierna drukte de Rijkscommissaris de nab -1 den de hand, waarop ook andere autoriteiten deputaties gelegenheid kregen de kransen i? men op de graven te leggen; oloe* Prof. dr. Van Schelven 11 Novembe, 60 jaar. Prof. dr. A. A. van Schelven, hoogleer*»- de vaderlandsche- en algemeene geschiedeni -Q middeleeuwen en van den nieuweren tijd to ,C? 1648 aan de Vrije Universiteit te Amsterdam nende te Bentveld, zal Maandag 11 Novembe den 60-jarigen leeftijd bereiken. Prof. van Schelven werd 11 November ito te Haarlem geboren bezocht het Gereformï! Gymnasium te Amsterdam, waar 2ijn Z predikant was en studeerde aan de vSf Universiteit aldaar. In 1908 promoveert! hij als docter in de theologie op een mS schrift: „De Nederlandsche vluchtelingenkS" der 16e eeuw in Duitschland en Engeland" Na eerst als Geref. predikant te Maarsum Vlissingen werkzaam te zijn geweest werd hii W 1918 hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te A sterdam. Prof. dr. A. A. van Schelven. (Foto Archief KD.) Prof. van Schelven is bestuurslid van het Histo risch Genootschap en van Groep Nederland vaa het Internationale Comité voor historische weten schappen en redacteur van het tijdschrift „Neder landsche Hist. Bladen". Hij bereisde Zuid-Afrik» en vele landen van Europa. Hij heeft steeds geijverd voor het behoud van een eigen taal in Zuid-Afrika. Zooals wij meldden is prof. van Schelven onlangs toegetreden tot Nationaal Front. Hij is voorzitter, geworden van de door Nationaal Front c cultureele kamer. Het werk van de Winterhulp Nederland. 's-GRAVENHAGE, 5 Nov. (A.N.P.) - De peis- dienst van de Winterhulp Nederland' meldt: Nogmaals vestigen wij er de aandacht op dat het hoofdbureau van de Winterhulp Nederland is gevestigd: Hofweg 7 in Den Haag, telefoon 182940 en 182941, terwijl het gironummer is: ,e!M ten name van de Winterhulp Nederland. Zij, die zich willen opgeven voor vrijwillige medewerking, gelieven zich in het vervolg uit sluitend te wenden tot den plaatselijken direc teur van Winterhulp Nederland, welke functie wordt vervuld door de burgemeesters der ver schillende gemeenten. De toevloed van sollicitanten bij het hoofd bureau van winterhulp is zoo groot dat naar men ons mededeelt het inzenden van verdere solli citaties geen doel meer kan hebben. Twintig lichtingen reservisten in Turkije opgeroepen? ROME, 5 November. Blijkens een mededee- ling aan diplomatieke kringen uit Ankara zou den in Turkije twintig lichtingen reservisten opgeroepen zijn. (United Press.) AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 6 NOVEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Singende Jugend en bijprogramma, 8 uur.. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 6 NOVEMBER. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Frans Hals Theater: „Mysterie Kamer 12 6.30 en 8.45 uur. <n Luxor Theater: „Op een avond in Mei 6.30 en 8.45 uur. Palace: „De avonturier van Parijs", 2, v.30 8.45 uur. q on Rembrandt Theater: „Amor doet in kousen i 6.30 en 8.45 uur. DONDERDAG 7 NOVEMBFR. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „K111151 ons doel", 104 uur. j. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avon

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2