prankrijk's politiek j0 heden en verleden. Goebbels over de taak van de as. KORT NIEUWS. RACI6 PROGRAMMA SP A G 6 NOV /"EMBER 1940 .J Aê Brinon aan het woord. ferflan •gJlfcB-meldt ParijS! we Fransche ambassadeur, Fernand de nie.U.eft een interview toegestaan aan den vertegenwoordiger van het Amerikaan- ,p° international News Service. Hij if fe"bjj over de inlichtingen en raadgevingen, 1 door den vroegeren ambassadeur Bullitt liters- en aan Fransche staatslieden en die "'T/enden invloed hebben uitgeoefend op de Iclarin0' van Frankrijk aan Duitschland. ièïsrs* uit van de constateering dat de P* ^rkin/met Duitschland bij de oprichting ^'E nieuwe Europeesche orde het doel is der politiek. Samenwerking in dezen zin be- in de eerste plaats de situatie begrepen te - waardoor op onzinnige wijze een oorlog «J en een nederlaag geleden werd. Voort- #?Sde De Brinon o.m.: hland dat thans overwinnaar is, heeft het olie'mogelijkheden om de leiding in een op zich te nemen. Wij hebben alle "z te nemen, dat dit het oprechte streven •^u'tipr is en dat het hem zal gelukken dit werk ten uitvoer te leggen. Daarom is het i ne dat onze Amerikaansche vrienden den Seen toestand van Frankrijk juist be- wii betreuren het te moeten constateeren yèlfö in officieele uitlatingen de neiging f1® toestand aldus voor te stellen, alsof de - a Pétain geen volledige vrijheid bezit, om politiek te voeren. Dat is het resultaat nropaganda, welker inspiraties reeds ver- 0 fT malen den Vereenigden Staten aanleiding K apoeven om verplichtingen op zich te ':^en L een nadeelig effect hadden voor de ^"hP belangen en de goede betrekkingen, die fS-onschen wenschen te behouden tusschen i ük- en het groote volk der Vereenigde Sta- Fh2 is inderdaad niet te bestrijden dat wij door /invloeden in den oorlog zijn betrokken, m- die niet uitsluitend van Franschen oor baren Ik ken den heer Daladier zeer goed ^wpet dat hij persoonlijk geenszins de politiek v, voortzetten, waartoe men hem met geweld f Kort na de overeenkomst van München werd riachtoffer van een machtigen invloed, waar- hH zich niet meer kon onttrekken. Frankrijk Lp daartoe gebracht door lage motieven der rnlandsche politiek en door druk van buiten, T» toe aan het accoord van München en werd «Folg in den oorlog betrokken. Ik kan u be- - dil a SieStsj- Laval bezwoer den Poolschen ambas- unj uun +e> wpnHpn nm ziin resxeerim dK ooaenblik nog wordt uitgeoefend. Ik _her- j.-r mii° zeer goed een bijeenkomst te mijnen Cc" bet begin van het voorjaar van 1939 tus- aldus is be- -an geven voor dezen druk van buiten, die zelfs '•M ui;ir -r>r\<s umrrit nït.peoefend. Ik her- ia? Serre Laval en "den Poolschen ambassadeur ;j. Laval bezwoer den Poolschen ambas- mr zijn invloed aan te wenden om zijn regeering Lnoen tot een verstandige en voorzichtige poli- Poolsclie ambassadeur antwoordde ver- kerlijk: «Wij zullen ze dwingen oorlog te voeren", t! heeft alle reden aan te nemen dat nog een an- U belangrijke persoonlijkheid, die eigenlijk neu- moeten blijven, haar grooten invloed in •-••elfde richting heeft doen gelden. dit verband wees graaf De Brinon er op dat üjdier den Amerikaanschen ambassadeur Bullitt Ito verklaring heeft gegeven, vólgens welke hij oit de mogelijkheid van een deelneming der V'freenigde Staten verwachtte. De druk, -1J— at De Brinon voort, waarvoor Daladier -eken en die ongetwijfeld een grooten invloed op -ti besluiten heeft uitgeoefend, werd verwezen- v "nden vorm van inlichtingen en raadgevingen. deze inliohtingen waren valsch en deze raad- ;vingen slecht. Gij herinnert u zonder twijfel dat ^nige dagen voor het uitbreken van. den oorlog de 'gelsche ambassadeur in Berlijn een" onderhoud ■A mét Hitlei-, na welks einde een mededeeling ai groote beteekenis naar Londen werd gezonden. Ee| mededeeling behelsde het plan voor een medzame bijlegging van alle Engelsch-Duitsche sistvragen. Het Britsche kabinet beraadslaagde ij uur lang. In Polen ontstond terstond een leven de reactie tegen een z.g. „in den steek laten". Ik jdoof dat in deze reactie het spoor van een sterken Woed, die uitgeoefend werd door een hoogge elste' Amerikaansche 'persoonlijkheid, moet wor- fo gezien. Bovendien werd den chef der Fransche veering, die nog steeds talmde, uit dezelfde krih- iadagelijks verteld dat hij niets riskeerde, wanneer [j zich inliet met een oorlog, aangezien het natio- 'iiï socialistische regime geen werkelijken tegen- ad kon bieden en de overwinning zeker was. Dat noemen wij valsche inlichtingen en slechte Edgevingen. Wij weten thans waarheen ons dat luid heeft. Een volkomen verkeerd begrijpen der nxxelijke toestanden moest niet leiden tot een ver ding van het conflict en tot nieuwe catastrofes, is deze reden hopen alle ware Franschen, die hun u-ierland liefhebben en werkelijk komen tot be au voor het verloop van de geschiedenis dat het kerikaansche volk op rechtvaardige wijze den pidigen toestand zal beoordeelen en wantrouwen al gevoelen voor alle slechte raadgevingen en val es berichten, die in het verleden zooveel onheil tben gesticht. SOCIALE VOORZIENINGEN VOOR DEN DUITSCHEN ARBEIDER. Dr. Ley onthult plannen van den Fiihrer. MINIMALE EISCHEN VOOK GEZINSWONING. BERLIJN, 4 November (D.N.B.) Rijksorgani- satieleider dr. Robert Ley heeft vanmiddag op het bedrijfsappèl van een Berlijnsche fabriek A.E.G. (Allgemeine Elektrizitatsgesellschaft) gesproker, over den Duitschen socialen arbeid, die in voorbe reiding is en een veelomvattende reorganisatie van het geheele Duitsche arbeidsleven zal brengen. Dr. Ley gaf in een rede van anderhalf uur een over zicht van de bijzonderheden van deze plannen van den Führer, die ver vooruitzien, ter verzekering van een geordende toekomst voor alle werkende Duitschers. Wat zal de overwinning den Duitschen arbeider brengen?, vroeg dr. Ley. Hij wees er op dat de Führer elk vrij uurtje gebruikt voor een uiterst nauwkeurig onderzoek van plannen, waarvan de snelle uitwerking de opofferende medewerking van front zoowel als binnenland zal erkennen. Op den voorgrond staat daarbij het werk van een veel omvattende ouderdomsvoorziening voor alle wer kers. Dit is reeds voltooid. In het nauwste verband met deze partieel taak die zich het meest op den voorgrond dringt, zoo vervolgde dr. Ley, staat het ontwerpen van een sociale wetgeving van be paald revolutionnairen omvang, waardoor alle ar beidsvraagstukken volkomen nieuw worden ge regeld. De sociale arbeid omvat om te beginnen afzonderlijke maatregelen nopens hulp aan zieken en handhaving der gezondheid. Deze handhaving der gezondheid van den werkenden mensch wordt volgens deze maatregelen beschouwd uit het nor male oogpunt der prophylaxe met behulp van voort durend onderzoek door bedrijfsmedici. Uiteraard behooren tot dit terrein voorts alle maatregelen voor gezonde arbeidsvoorwaarden, zooals gelegenheid tot ontspanning, vrije tijd enz. Mede tot de revolutionnaire maatregelen van de be trokken rijksverordeningen zal een rijksloonordon- nantie behooren, die rekening houdt met het gevaar de zwaarte, de verantwoordelijkheid en de prestatie bij de te meten arbeidskracht. Voorts zullen kleine en zeer kleine woningen, die de ontwikkeling van het gezin slechts tegen houden, in het toekomstige programma voor den woningbouw geen plaats mer vinden. Onder geor dende omstandigheden zijn de minimale eisehen voor een gezin een groote woonkeuken, drie slaap vertrekken, een balcon en een douohe-ïnstallatie. Bovendien zal het Duitsche arbeidsfront de eerste tien jaar na beëindiging van den oorlog voor 6V2 milliard rijksmark extra sociale prestaties in den vorm van herstellingsoorden, hotels, zeebaden, een vloot van „Kraft durch Freude"-schepen enz. leveren. .,U allen, zoo besloot dr. Ley, moet het volgens den wil van den Führer na de beëindiging van dezen oorlog in en voorbeeldig opgebouwd Duitschland stuk voor stuk beter gaan. Franscli Marokko trouw aan de regeering van Vicliy. Telegram van generaal Noguès aan Laval Transkontinent Press meldt int Rabat d.d. 5 No vember: De opperbevelhebber van Fransch Marok ko, generaal Noguès, heeft in verband met de tal- looze vooral door Noord-Amerikaansche nieuws- bureaux verspreide berichten over onbetrouwbaar heid van Fransch Marokko voor de regeering van Vichy een telgram gezonden aan den Franschen minister van buitenlandsche zaken, Laval, waai-in gezegd wordt: Bij de plechtige betoogingen in de -kathedraal van Rabat en' voor het monument der gesneuvelden hebben de Fransche en Marokkaansche bevolking uitdrukking gegeven aan hun wil om de nagedach tenis van de voor hun vaderland gevallenen te ver eeren en onverbrekelijke trouw te bewaren jegens de regeering van maarschalk Pétain. Bewogen dooi de boodschap van maarschalk Pétain hebben de massa's van Fransch Marokko hun wil doen kennen, welke tot uitdrukking komt in hun geloof en in het vertrouwen in de toekomst van Frankrijk en zijn imperium 'onder leiding van den maarschalk. De Ilaliaansche opmarsch naar Fiorina voltrok zich van het Albaneesche stadje Korga uit en vervolgens ten Zuiden van het Prespa Meer naar het Nededska gebergte. Een hevige strijd is gaande om het bezit van den Bigla pas, welke door de Grieken hardnekkig verdedigd wordt; deze pas geeft toegang tot de stad Fiorina, eetn knooppunt van hoofdwegen, alsmede van den spoorweg Bitolj (de Joego-Slavische stad, waar gisteren bommen terecht gekomen zijn) naar Saloniki. Op de kaart kan men den opmarsch volgen welke met dikke zwarte pijltjes is aangegeven. (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers.) Italiaansch legerbericht Engeland wil Griekenland zooveel mogelijk helpen, fcdedeelingen van Churchill in het Lagerhuis. Het D.N.B. meldt: b het Lagerhuis heeft de Engelsche minister-pre sent, Churchill, Dinsdag een verklaring over den Stuwen oorlogstoestand afgelegd. Hij deelde mede dat op Kreta reeds een Engel se vloot- en luchtbasis is ingericht en gaf de ioaegging dat Engeland zal trachten zijn pogingen hulpverleening aan Griekenland voort te zetten. «Britsche luchtmacht is reeds in actie gekomen. kan hier slechts zeggen" aldus Churchill itet nog meer strijdkrachten onderweg zijn, daar wenschen de Grieken tot aan de grens van ons "iïrmogen te helpen. Wij moeten de nieuwe taak Watten met een levendig besef voor de reus- jatige verantwoordelijkheid, die wij in Egypte en moederland hebben te dragen met het oog op de Me en voortdurende gevaren, waartegen wij ons Splaatst zien. Onder deze omstandigheden kunnen uj maar één ding doen en dat zi\llen wij naar Imogen. Op het terrein van den zeeoorlog Men wij vooruitdenken tot 1943 en 1944 om onze M en onze koopvaardij vrij te maken voor de -'^penbewegingen, die wij in in die jaren zeker Mn moeten ondernemen. Het feit, dat de laatste -aanden „in veiligheid" voor ons zijn verloopen, '°rmt een der groote historische overwinningen or he* „Britsche eilandenrijk". ZAL LORD HALIFAX AFTREDEN? if^KROLM, 5 November (D.N.B.) Uit Lon- •^wordt gemeld, dat het Brische ministerie van ktd kijna 24 uur heeft geaarzeld, alvorens öe Britsche pers in kennis stelde van het pro- ödreffende de Donaucommissie én de scherpe h f afwiizinS daarvan. Bij de openbare mee- deze Zaa^ veel opzien gebaard. De pers 'mL ^aar verwondering over het protest niet, f bladen der oppositie hun ontstemming fêri/ en" ^e§ens Halifax, die verantwoordelijk ^-riLWordt, is de stemming in kringen der parle- Verliezen iler Engelsche en Duitsche luchtmachten in October. BERLIJN, 5 November. (DNB) Het aantal der in October vernielde vliegtuigen van het Engelsche luchtwapen bedraagt volgens de gegevens der be voegde Duitsche kringen 419. Dit betreft vliegtui gen, waarvan men nauwkeurig heeft kunnen vast stellen dat zij verloren gegaan zijn. In werkelijk heid moet het aantal hooger zijn. Daarentegen be dragen de Duitsche vliegtuigverliezen in Octo ber 138. Italiaansclie gezant verlaat Griekenland. ATHENE, 5 November (Reuter). De Ita- liaansche gezant te Athene, Grazzi, heeft gister avond in gezelschap van 190 andere Italianen per specialen trein het Grieksche grondgebied ver laten in de richting van de Joego-Slavische grens. Een eere-compagnie heeft hem begeleid. Aan de grens wachtte reeds een speciale trein, waarin zich de Grieksche gezant te Rome bevond. De Zwitsersche radio meldt dait Zwitserland de Grieksche belangen in Italië en Hongarije de belangen van Italië in Griekenland zal behartigen. De strijd in Griekenland. Italianen bereiken in. Epirus de vlakte van Vojussa. In Oost-Afrika Engelsche autotransporten vernield. ERGENS IN ITALIë, 5 November (Stefani). - In zijn weermachtbericht no. 151 maakt het Ita- liaansche opperbevel het volgende bekend: „De operaties van onze eenheden worden voort gezet in den sector van Epirus, waar onze detache menten, na een levendigen weerstand van den vijand te hebben overwonnen, het bovendeel der vlakte van Vojussa hebben bereikt. Onze luchtmacht heeft den geheelen dag krach tige acties van samenwerking met de operaties op den grond tot ontwikkeling gebracht en wegen, troepen- en autocolonnes, barakken en verdedi gingswerken gebombardeerd in de zones van Fio rina, Kastoria en Janina. Batterijen en andere doe len op de noordelijke helling van Janina en langs den weg van Janina naar Kalibaki werden in her haalde duikbombardementen getroffen. Andere vliegtuigen van ons luchtwapen bombardeerden de havens Volos, Preveza en Patras. Tijdens luchtge vechten werd een vijandelijk jachtvliegtuig neer geschoten, een tweede werd waarschijnlijk neer geschoten. Uit hetgeen later is komen vast te staan blijkt dat tijdens de luchtacties van 2 November nog zes vijandelijke vliegtuigen werden vernield, behalve de twee, waarvan melding is gemaakt in legerbericht 150. Het aantal vijandelijke toestellen, dat op genoemden dag is neergeschoten, bedraagt dus 11, terwijl er waarschijnlijk nog een is neer geschoten.' Een van onze. formaties Jagers, die verkenningen uitvoerde boven Malta, verraste eenige groote, voor anker liggende watervliegtuigen, waarop mitrail- leurvuur werd gericht. In Oost-Afrika heeft onze artillerie gepantserde autotransiporten bij den berg Sciusceïb (Kassala) vernield. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Cheren, waailbij een inboorling werd gedood en vier werden gewond, onder wie een vrouw en een kind. Te Neghelli maakte een vijandelijke aanval slachtoffers noch materieele schade. Een vijande lijk vliegtuig werd neergeschoten door het lucht afweergeschut, de bemanning werd gevangen ge nomen. Onze duikbooten, die op den Atlantischen Oceaan opereeren, hebben vijandelijke schepen met een to taal inhoud van 24.000 ton tot zinken gebracht". op den beganen grond vernield. Na nachtelijke aan vallen op Coventry en Liverpool konden verschei dene hevige ontploffingen en branden worden waargenomen. In Hillington, Edinburgh, Leith en andere plaatsen van Schotland kregen fabriekscom plexen zware treffers, welke hevige ontploffingen teweegbrachten. Voortgegaan werd met het leggen van mijnen voor Britsche havens. De vijand ondernam geen vluchten naar het gebied van het Duitsche rijk. Een Britsch vliegtuig, dat de kust van het: Kanaal na derde, werd neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist". FABRIEK VAN ROLLS ROYCE IN BRAND. Het D. N. B. meldt voort: In den nacht van 4 op 5 November is weer de eene golf van Duitsche vlieg tuigen na de andere opgestegen om Londen aan te vallen. Bovendien werden verscheidene steden in Schotland met veel succes door andere formaties bestookt. Naar eerst thans bekend wordt is Hil lington bij Glasgow hevig gebombardeerd. Men heeft vijf zware branden en ontploffingen waarge nomen. Te Hillington staat de bekende fabriek van vliegtuigmotoren Rolls Royce, een der belangrijkste fabrieken voor de Engelsche vliegtuigenindustrie, waar vooral de motoren voor de jagers vervaardigd worden, in brand. In den loop van den dag zijn de spoorbanen te Norwich aangevallen, evenals het vliegveld Swan- ton-Morley, waarbij onderkomens en hangars door kettingbommen vernield werden. Engelsche jagers, die aan de zuidoostkust door Duitsche jagers ver rast werden en, hoewel ze in de meerderheid waren, geen strijd wilden leveren, werden achtervolgd. Een Spitfire werd neergeschoten. lommen op Joego Slavische stad Negen dooden21 gewonden. Naar het D.N.B. uit Belgrado meldt, zijn I gisteren eenige malen bommen gevallen op de Joego-Slavische stad Bitolj (Monastir) waarbij verscheidene slachtoffers vielen. Boven deze Zuid-Servische stad, die dicht bij de Grieksch-Albaansche grens ligt, verschenen drie vliegtuigen van niet herkende nationaliteit, die van een hoogte van 1500 meter twaalf lichie bommen lieten vallen op het station, het officierscasino en het vliegveld. Het Italiaansche gezantschap te Belgrado maakte bekend dat Grieksche toestellen de bommen hebben laten vallen. Tegen drie uur plaatselijken tijd verschenen boven Bitolj opnieuw vliegtuigen van onbekende nationaliteit. Zij lieten ook nu bommen vallen en beschadigden daarbij o.a. ook het stafgebouw van de divisie aldaar. Het Joego-Slavische afweerge schut kwam niet in actie. Van Italiaansche zijde te Belgrado wordt op de meest besliste wijze ontkend dat dit Italiaansche vliegtuigen konden geweest zijn. Men neemt aan dat het Grieksche of nog waarschijnlijker Engelsche toestellen waren, die op deze wijze gepoogd fceb- ben de betrekkingen tusschen Joego-Slavië en Italië te vertroebelen. Het Joego-Slavische persagentschap Avala deelt omtrent de bombardementen mede: „Wij zijn gemachtigd het volgende te publi- ceeren. Heden den vijfden November, zijn vlieg tuigen van vreemde herkomst tusschen 13.40 en 15.10 uur driemaal achtereen over ons gebied ge vlogen en hebben daarbij boven de stad Bitolj (Monastir) 21 bommen laten vallen. Daarvan zijT er 19 ontploft. Er zijn negen dooden en 21 ga kwetsten te betreuren. De materieele schade i, eveneens zeer groot. Er zijn terstond streng» maatregelen genomen om met alle middelen van da militaire macht voortaan elke nieuwe poging tot schending van onze grenzen en tot het- onderne men van een aanval op ons gebied te beletten. Commissis van deskundigen zijn uitgezonden om de herkomst van deze vliegtuigen aan de hand van ter plaatse verzamelde gegevens vast te stelen. Na dit onderzoek zal de regeering de noodige stap pen ondernemen, waartoe dit incident noopt". Duitsch legerbericht: Luchtaanvallen op Londen en Schotland. BERLIJN, 5 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weerwacht maakt bekend: „Ondanks de aanhoudend zeer ongunstige weers gesteldheid deed, het luchtwapen overdag en des nachts aanvallen op Engeland en Schotland met Londen als hoofddoel. In den tijd van 19 uur tot 6.30 lieten de gevechts vliegtuigen zonder ophouden meer dan 1500 bom men van allerlei kaliber op Londen neerkomen. Op 4 November en in den nacht van 4 op 5 November ondernamen formaties gevechtsvliegers bovendien talrijke aanvallen op belangrijke militaire doelen, zooals vliegvelden, industrie- en verkeersinrichtin- gen alsmede op munitieopslagplaatsen en barakken. Daarbij werden o.a. in Wattïsham en Ford opnieuw hangars getroffen en een groot aantal vliegtuigen er in politieke kringen van overtuigd is, tó«~tav eden van den minister van buitenland- Ken nog slechts een kwestie van tijd is. De Amsterdamsche brandweer rukt uit op ieder alarm, ook het baldadige. De wagens verlaten de kazerne. Er zijn in één maand zeventig baldadige alarmeeringen geweest. .(Foto Pax Holland.); tfEuropa in een groot wordingsproces Rede fe Praag. Het D.N.B. meldt uit Praag: Op een groote be tooging in de Jaarbeurshal te dezer stede heeft rijksminister dr. Goebbels Dinsdag een omvang rijke politieke rede gehouden. De minister kwam tegen vier uur in gezelschap van rijksprotector Freiherr von Neurath en gouw leider rij-kss-tadhouder Konrad Henlein in de over volle Jaarbeurshal aan. Na de hartelijke welkomst toespraak van Konrad Henlein gaf rijksminister dr. Goebbels een beeld van den lotsstrijd, die het Duitsche volk opgedrongen is en van Europa, zoo als dat onder leiding van de as in wording ver keert. Het Duitschland van Adolf Hitler met zijn negentig millioen mensohen, zoo verklaarde Goeb bels o.a., kan thans, innerlijk eensgezind en van buiten af onaantastbaar met het fascistische Italië er toe overgaan ook het gelaat van Europa een nieuwen vorm te geven. De taak, die Duitschland zelf zich daarbij thans stelt, is onmetelijk groot geworden. De revolutie van het nationaal socialisme en van het fascisme zijn een Europeesch fenomeen geworden. Aan haar dynamiek kan enkeling noch volk zich meer ont trekken. Europa, bevindt zich thans in een groot wordings proces. Engeland's continentale degens zijn ver brijzeld. Het vasteland van Europa is voor Groot Brittannië gesloten. Evenals eens enkele volken uit de vechtende stammen ontstonden, zoo staat het vasteland van Europa op het punt zich op nieuw aaneen te sluiten. De verantwoordelijkheid voor de leiding van dit nieuwe Europa kunnen echter slechts naties dragen. De as voldoet aan alle eisehen, die deze taak stelt. Duitschland is te zamen met het fascistische Italië in dezen oorlog drager van een vorm van wereldbeschouwing. Derhalve draagt de strijd met Engeland niet slechts het karakter van een volksoorlog, die door nationa- len hartstocht gedragen wordt, maar hij beteekent veeleer ook een gevecht tegen de Joodsch-Britsche plutocratie, die tijdenlang Europa uitgezogen heeft. In dezen oorlog is ook de superieure geeste lijke oorlogvoering een wapen van de grootste uit werking. In Duitschland is het tot in het kleinste dorp iederen volksgenoot duidelijk waarom het in den oorlog tegen Engeland gaat. Het Duitsche volk bevindt zich in een lotsstrijd om zijn levensbelangen, die hem opgedrongen is. Het Middeleeuwsche rijk der -Duitschers is aan zijn innerlijke tweedracht ten gronde gegaan. Het Europa, waar Duitschland slagveld was, is onder de macht van het Britsche eiland geraakt, dat het vasteland vijandig gezind is. Zijn lot is door Londen bepaald volgens het beginsel „Verdeel en heersch". Dit duivelsche beginsel van den eeuwigen on vrede in Europa in datgene, wat door de Engelschen geveinsd „evenwicht der krachten" genoemd wordt. De oorlog, dien Duitschland en Italië thans gedwon gen zijn tegen de uitdagingen van Engeland te voeren, is niets anders dan een opstand van Europa tegen den Engelschen onruststoker. Voor de volken van Europa rijst thans de vraag of er iets oneervols in ligt rnet alle krachten aan de reorganisatie van dit werelddeel mede te wer ken. Uit het antwoord moet blijken of ook de kleine naties geleerd hebben natuurlijke geschiedkundige ontwikkelingen te begrijpen. Thans is het tijd om een aanvang te maken met de ecomomisohe en Het Duitsche volk van 90 millioen kent slechts sociale reorganisatie van dit oude werelddeel, dezen dienst. Het veracht een ledig, gemakkelijk leven in oneer. Het bevindt zich in een beslisssen- den strijd om zijn leven en zijn toekomst Dr. Goebbels besloot zijn rede met een opwekking aan de Duitschers te Praag om op hun belang rijken voorpost het moederland op hoog geheven handen te dragen. „Gij moet het vasthouden, opdat het tot in de verste tijden blijft bestaan". De vroegere president van het Pan-Indische congres, Pandit Nehru, die onlangs wegens zijn anti-Engelsche houding gearresteerd was, is gis teren tot vier jaar zware kerkerstraf veroordeeld. (DJJ.B.) Het Noorsche Telegraaf Agentschap publiceert bijzonderheden over de toepassing van den arbeids dienstplicht. Deze dienstplicht geldt voor iederen Noor, die den leeftijd van twintig jaar bereikt. Naar men verwacht zullen' voorloopig 18.000 personen worden opgeroepen, aldus het D.N3. - Reuter meldt dat Churchill gisteren te Londen door den koning in Buckingham Palace is ontvan gen. Uit Bern verneemt het D.N.B. dat Engelsche vliegtuigen van 22.20 uur af Zwitserland binnen gevlogen zijn. Er werd luchtalarm gemaakt, dat tot 24 uur duurde. Volgens te Lissabon ontvangen berichten heb ben de passagiers- en vrachtschepen van de Japan- Europa lijn, de „Harkome Max'oe", de „Durban Maroe", de „Hoesini Maroe" en de Hakohaki Mafoe, die Lissabon pleegden aan te doen, de vaart gestaakt. Daarmede ligt 't geheele passagiers- en vrachtvervoer ter zee tusschen Japan en Lissabon stil (D.N.B.) Uit Brussel vex-neemt het D.N.B. dat in een nieuwe verordening van den militairen bevelhebber voor België en Noord-Frankrijk wordt bepaald, dat alle Joden, die het. zestiende levensjaar ingegaan zijn, zich moeten aanmelden voor inschrijving in het Jodenregister. De Japansche minister van handel, Kobajasji, heeft Dinsdag het kabinet gerapporteerd dat de on derhandelingen met Nederlandsch-Indië een vlot verloop hebben. De minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft naar het D.N.B. verneemt, het kabinet een rapport voorgelegd betreffende het Italiaansch- Grieksche conflict en den toestand op den Balkan. In een officieele Japansche verklaring wordt er, blijkens een D.N.B.-bericht, op gewezen dat in strijd met anders luidende geruchten Japan niet het voornemen heeft Grieksche schepen, die goe deren naar Japan brengen, in beslag te nemen of te verhinderen uit Japansche havens uit le loopen. Naar de vertegenwoordiger van het Roemeen- sche ministerie van landbouw mededeelt heeft de Roemeerxsche regeering 1000 tractoren van Duitsch land gekocht. Zij wil daarmede de grondbewerking intensiever uitvoeren. Met de opleiding van trac- toren-bestuux'ders wordt tex-stond begonnen en tot dit doel is met behulp van Duitsche ondernemingen een groote school bij Boekarest ingericht (D.N.B.) De regeex-ingen van 14 koffie exporteerende Latijnsche en Zuid-Amerikaansche landen zijn thans volgens de Associated Press aan het wex*k om met de Vei-eenigde Staten een verdrag op te stel len, waarbij de koffiemarkt der Vereenigde Staten verdeeld zal worden onder deze landen (D.N.B.) DONDERDAG 7 NOVEMBER. JAARSVELD 414.4 M. KRO-uitzending, 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig half uurtje. 12.00 KRO-orkest. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.00 KRO-orkest. 1.45 Gra mofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en gx'amofoon- muziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Zang met pia no-begeleiding. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Zang met pianobegeleiding. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.10 Cabaretprogramma (gr. pl.). 4.30 Ziekenpraat- je. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 VPRO: Cyclus Lezen in den Bijbel. 5.15 Vragen van den dag en beurs berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 Gramo foonmuziek. 6.00 Rococo-octet en soliste. 6.35 Px-o- paganda-toespraak. 6.45 Actueele reportage of gx-a- mofoonmuziek. 7.00—7.15 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK 1875 M. NCRV-uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Berichten Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muizek (gr. pl.). 8.35 Gra mofoonmuziek. 9.00 Berichten Duitsch. 9.15 Gramo foonmuziek. 10.50 Cello met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 11.30 Berichten Engelsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Jac. Stoffer's sextet (1.301.45 Berichten Engelsch). 2.00 Be richten Duitsch. 2.15 Jac. Stoffer's sextet en gramo foonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berich ten Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.10 Quatre- mains en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Vragen van den dag en beursberichten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmu ziek. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten En gelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuws berichten ANP, sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3