KORT EN BONDIG. J)e samenvoeging van Castricum en Heemskerk Zoü samenvoeging van Beverwijk en Heemskerk beter zijn fj.enW- van Beverwijk antwoorden bevestigend. Gedp. Staten van deze provincie hebben het aavies van den Raad der gemeente Heemskerk gewonnen over een plan tot samenvoeging van de gemeenten Castricum en Heemskerk. Naar aanleiding daarvan heeft de gemeente raad van Heemskerk bereids zijn standpunt bepaald, namelijk dat een zoodanige samen voeging in allerlei opzichten verwerpelijk moet worden geacht en dat, indien aan het zelfstan dig voortbestaan van Heemskerk als gemeen ten onverhoopt een einde zou moeten komen, alles pleit voor een samenvoeging met de ge- „terfe Beverwijk. Nu deze uitspraak, waarop B. en W. van Be verwijk rechtstreeks noch zijdelings eenigen invloed hebben uitgeoefend, i.s gegeven, komt j,et B. en W. van Beverwijk noodzakelijk voor, het denkbeeld van ,epn samenvoeging der ge meenten Beverwijk en Heemskerk aan het oor deel van den Beverwijiksohen Raad te onder werpen. Weliswaar is daaromtrent d'oor Ged. Staten niet het advies van den Raad gevraagd maar liet komt B. en W. practisch voor, tijdig aan de hoogere instanties te doen weten welk eindpunt door Beverwijk ten aanzien van het door Heemskerk aanbevolen denkbeeld wordt ingenomen. Met betrekking tot deze belangrijke vraag bren gen B. en W. den Raad in herinnering dat de ge meentelijke bemoeiingen zich reeds op menig ge- fted over de gemeente Heemskerk uitstrekken of daarmede nauw samenhangen. Zij betreffen met rjme: 1- Den dienst der werkloosheidsverzeke- -ing en arbeidsbemiddeling. (Men kan aannemen dat ongeveer het vierde gedeelte van het werk van oen betrokken dienst voor Heemskerk geschiedt.) 2 Den distributiedienst. 3 De gasvoorziening. 4. De Uitvoering der vleeschkeuringswet. 5. Het openbaar ja»er onderwijs. Sedert 1926 geldt een gemeen schappelijke regeling omtrent de toelating van leer lingen uit de gemeente Heemskerk op de open bare lagere scholen te Beverwijk. Dientengevolge wordt door Beverwijk het geheele openbaar gewoon lager onderwijs voor de ge beente Heemskerk verzorgd. 6. Het buitengewoon lager onderwijs. 7. Tuinbouwonderwijs. De leerlin gen van de R.-K. lagere tuinbouwschool te Be verwijk zijn voor de helft afkomstig uit Heems kerk. Land- en tuinbouwcursussen te Beverwijk ielien onder hun deelnemers een vrij groot percen- ae ingezetenen van Heemskerk. De tuinbouwbe- langen van Heemskerk zijn voornamelijk geconcen treerd in en gericht op Beverwijk, evenals Bever wijk wederkeerig belang heeft bij de ontwikkeling van den Heemskerkschen tuinbouw. 8. De zuive ring van rioolwater. Voor de zuivering van het af valwater zal het rioolstelsel van Heemskerk op de door Beverwijk te bouwen zuiveringsinrichting worden aangesloten. 9. Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht. De functie van gemeenteopzich- r, tevens belast met het bouw- en woningtoezicht ie Heemskerk, wordt vervuld door een ambtenaar jan den dienst van O: W. te Beverwijk. 10. Het streekplan. De gemeente Heemskerk is met Be- verwijk en een gedeelte van de gemeente Velsen in haar geheel betrokken in het streekplan, voor den IJmond Noord'. 11. De 'haven. De haven te Be verwijk is ook voor Heemskerk de aangewezen los- en laadplaats. Dat dit belang ook reeds vroeger werd gevoeld kan worden afgeleid uit het aandeel" van de gemeente Heemskerk in de door Bever wijk gemaakte kosten van verbetering van deze ha ven in 1908. 12. De badplaats Wijk aan Zee. Het zeestrand is slechts over een lengte van 1200 Meter in de gemeente Beverwijk gelegen, terwijl onder Heemskerk een strook ligt van 3500 Meter. De gemeentegrens snijdt zelfs de kom van Wijk aan Zee. Het Heemskerksche strand is uitsluitend toe gankelijk door Beverwijk en de kom van Wijk aan Zee, De huidige situatie belemmert een gezonde ontwikkeling van de badplaats en geeft aanleiding tot zeer ongewenschte verhoudingen, zoowel wat bebouwing, dorpsaanleg als badexploitatie en het politietoezicht betreft. Overigens is de gemeente grens tef plaatse oorzaak van voortdurende admi nistratieve en practische moeilijkheden. In aansluiting hiermede dienen nog de volgende omstandigheden te worden overwogen. 1. De ge meenten Beverwijk en Heemskerk zijn geografisch ten opzichte van elkander zoodanig gelegen dat voor Heemskerk geen andere orienteering dan op Beverwijk voor de hand kan liggen, temeer om dat de bebouwingen elkander raken. Practisch is geheel Heemskerk dan ook uitsluitend op Bever wijk georienteerd. De afstand tusschen de kom van Beverwijk en die van Heemskerk bedraagt 1600 Meter, terwijl de kom van Heemskerk 5500 M. ver wijderd is van de kom van Castricum. De kommen van Bevei-wijk en Heemskerk zijn door drie ver keerswegen verbonden. 2. Veilingwezen. De tuin bouw- en bloementeelt, die in Heemskerk de voor naamste bestaansbron vormen, zijn voor den afzet van hun producten geheel aangewezen op de Bever- wijksche Veilingen. 3. Winkelcentrum enz. Dit brengt ook mede, dat de Heemskerksche ingeze tenen hun inkoopen grootendeels plegen te doen in de te Beverwijk gevestigde winkelzaken. Bij ge breke aan eigen notariaat en advocatuur trekt de praktijk van de alhier gevestigde notarissen en advocaten zich ook uit over de buurgemeenten. Hetzelfde geldt voor de medische specialisten en tandartsen, terwijl de ziekenhuizen in Beverwijk en Velsen gevestigd zijn. 4. Forensen. In den laat ste» tijd blijkt Heemskerk in trek te zijn als woonge- meente voor het in de bedrijven van de Zaange- meente werkend personeel en voor personeel der bedrijven in IJmuiden en Beverwijk. 5. De bewo ners van Heemskerk zoeken hun ontwikkeling en ontspanning in hoofdzaak in Beverwijk. 6. Het be gin- en eindpunt van de spoorverbindingen wordt voor Heemskerk in hoofdzaak gevormd door het station Beverwijk, dat daarvoor ook het snelst te bereiken is. Tusschen de kommen der beide ge meenten bestaat een directe autobusverbindir.g. 7. Do rijkspolitieorganen, bij wier bewakingskring de gemeente Heemskerk is ingedeeld, hebben hun standplaats in Beverwijk. Het contact tusschen de beide gemeenten- op politieel gebied is vrij nauw. 3- In den postdienst wordt te Heemskerk voorzien vanwege het kantoor te Beverwijk. 9. Wat de rech- •crlijke indeeling aangaat behoort Heemskerk even als Beverwijk tot het Arrondissement, zoowel als »°t het kanton Haarlem. Uit het vorenstaande blijkt dat het gemeen telijk zoowel als maatschappelijk leven van Beverwijk en dat van Heemskerk reeds gedeel telijk ineengrijpen, en dat zij tezamen een eco nomisch sociaal en cultureel geheel vormen. De ingezetenen zijn dan ook van ouds door Plaatselijke betrekkingen nauw met elkander verbonden. Naarmate de verkeersmiddelen en V-egen verbeteringen ondergaan, zal dit on- oo'hnge verkeer blijven toenemen. Beverwijk neert voor de economische belangen van heemskerk belangstelling en heeft bij een zoo goed mogelijke behartiging daarvan recht streeks belang. Derhalve zijn B. en W. van meening dat samenvoeging van deze sociaal geografisch zoozeer verbonden gemeenten wenschelijk is en in het kader der voorgeno- nomen herziening der gemeentelijke indeeling gelukkig moet worden geacht. De aldus gevormde gemeente zal een oppervlak te beslaan van ongeveer 4700 H.A. en rond 27000 ingezetenen tellen. Uit een samenvoeging zou een niet onbelangrijke vereenvoudiging van de admi nistratie voortvloeien. Daarnevens zou de nieuwe gemeente door haar outillage beter het hoofd kun nen bieden aan de eischen van modern beheer en bestuur en ook beter kunnen waken voor de eco nomische belangen van beide deelen. De omstan digheid dat beide gemeenten tijdelijk in een, toe stand van financieele afhankelijkheid verkeeren mg-a naar de meening van B. en W. geen reden zijn om af te zien van haar samenvoeging. Samenvoe ging van Beverwijk en Heemskerk zal een levens krachtige gemeente scheppen, op den duur beter in staat om de niet geringe ontwikkelingsmogelijk heden, welke in de beide deelen aanwezig zijn, tot haar recht te doen komen. B. en W. stellen den Raad voor, boven staande overwegingen mede te deelen aan Ged. Staten van Noord-Holland met het verzoek in dien het zelfstandig voortbestaan der gemeen te Heemskerk niet kan worden gehandhaafd. samenvoeging der gemeenten Beverwijk en Heemskerk te bevorderen en alsdan voor de nieuwe gemeente Beverwijk aan te bevelen. De melkhandel en de duisternis. Medewerking gevraagd. De besturen van de melkbezorgersorganisaties te Beverwijk verzoeken ons opneming van het vol gende: In verband met de duisternis in de morgenuren zal de melkhandel steeds later met het bezorgen van melk en andere producten moeten beginnen, omdat het onmogelijk is dit in het donker te doen. Van de medewerking van het publiek hangt echter zeer veel af, of de bezorging op tijd kan ge beuren. Laat de melkbezorgers niet te lang wach ten. Leg de boter- en eierenbonnen enz. steeds klaar en neem desnoods wat meer melk voor den volgenden morgen. Mocht de melkbezorger later komen dan gewoonlijk, mopper dan niet, want de melkhandel doet alles wat in zijn vermogen ligt om het publiek op tijd te bedienen. Door de duisternis en mede door het feit, dat de meeste melk aangevoerd moet worden met paard en wagen, inplaats zooals voorheen met auto's, is het vaak met den besten wil niet mogelijk om vertraging te voorkomen. De melkbezorgers rekenen echter op de volle medewerking van de Beverwijksche huisvrouwen. Landerijen onder water. Als gevolg van den hevigen regenval in de laat ste dagen zijn weer verschillende landerijen onder water geloopen. Vooral de weilanden tusschen den St. Aagtendijk en de spoorlijn hebben met een over vloed van water te kampen. Vrijwel geregeld staan deze landen onder water. Ook vorig jaar stonden zij blank toen de strenge vorstperiode inviel. Hier door ontstond toen een prachtige ijsbaan. POSTDUIVENVEREENIGING „DE REISDUIF". Zondag 10 November zal de Postduivenvereni ging „De Reisduif" des morgens een ledenvergade ring in het Veilinggebouw 't Centrum houden. De agenda vermeldt o.m. een bespreking over het opgeven van leden voor het Nieuwe Verbond van Postduiven-houders. LEDENVERGADERING PATRIMONIUM. Het Christelijk Werkliedenverbond „Patrimo nium" zal op Woensdag 13 November een ledenver. gadering beleggen in het gebouw bij de Geref. Kerk aan het C. H. Moensplein. In deze vergadering zullen verschillende aange legenheden van huishoudelijken aard worden be handeld. Wijziging in de lesuren bij de R.-K. Scholen. In verband met de kolenrantsoeneering en ver duistering zal aan de Kath. Lagere Scholen voort aan op de volgende uren les gegeven worden: van half 10 tot 12 uur, van half 2 tot 4 uur. De vrije Woensdagmiddag vervalt, maar de kinderen krijgen Zaterdags den geheelen dag vrij. HET CONCERT VAN O.K.K. UITGESTELD. Het concert van het Mandoline-orkest O. K. K., dat op 17 November met medewerking van het mannenkoor „Zanglust" in het Kennemer Theater gegeven zou worden, gaat in verband met het dans- verbod niet door. DE FEESTAVOND VAN PLAN WEST. Voor den feestavond van de Winkelierscombin-atie ,Plan West", waaraan Tholen en Van Lier mede werken, blijkt een zeer groote belangstelling te be staan. Zoo zelfs, dat de zaal reeds geheel uitver kocht is De uitreiking van bloemkaarten. Op Donderdag 7 November zal in het gebouw van de voormalige Arbeidsbeurs in de Raadhuis straat van 9 tot 1 uur en van 2 tot 6 uur de uit reiking plaats hébben van bloemkaarten en wel voor hen, wier geslachtsnamen beginnen van K. tot en met O. Bij de afhaling dienen de distributiestamkaar ten van alle gezinsleden te worden overgelegd'. Is hier iets van Ubij? Aan het politiebureau zijn inlichtingen te be komen over de volgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: gewicht van twee kilo, kinderwantje, glacé dameshandschoen, notitieblokje, handfiets pomp, zadeldekje, kosteloos rijwielbelastingmerk, heerenrijwiel, paar kin der wantjes, kinderporte- monnaie met inhoud, ceintuur, vergunning B. ver bruik motorbrandstof, gouden oorbelletje, kinder handschoen, want, heerenhandschoen, kerkboekje, heerenrijwiel, rozenkrans, halssnoer van kippen ringen, belasting-merk, paar gymnastiekschoenen, portemonnaie met inhoud, dameshoed, halve Liter maat, zwarte dameshoed, paar handschoenen, geld zakje met inhoud, leeren riem, rechter heeren handschoen. Verloren: 6 rijwielbelastingmerken, gebreide rechterhandschoen, schooltasch met inhoud, paar dendek, 4 identiteitsbewijzen, paar heerenhand schoenen, toewijzing van 2300 rantsoenen brood voor „Heliomare", passerdoos, portemonnaie met i inhoud, vulpen, damesrijwiel, kolenkaart, porte feuille met inhoud, ceintuur. Lezing over Jeanne d'Arc. Voor den R.-K. Vrouwenbond. Voor de afdeeling Beverwijk van den Ned. Kath. Vrouwenbond hield mevr. SteygerAsper- slagh uit O verveen Dinsdagmiddag een lezing met lichtbeelden over Jeanne d'Arc, de Maagd van Orleans, de vrouw, die in de 15e eeuw Frankrijk voor den ondergang heeft gered. De bijeenkomst werd geopend door d.e vice- presidente, mevr. Vermeulen die tot haar spijt moest mededeelen, dat de presidente mevr. Habers- d. Linde voor deze functie had bedankt. Mevrouw Steyger schetste het heldhaftige leven van het eenvoudige meisje van Domrémy, het boerenkind, dat geroepen werd, Frankrijk te verlos sen en den armen koning Karei VII tot grooten luister te verheffen. Ondanks de moeilijkheden en tegenkantingen van vele zijden wist zij aan deze roeping gevolg te geven. Bejubeld door een groote menigte deed ze met Karei VII haar intocht in Reims, waar de koning gekroond werd. Jeanne d'Arc die later ter dood werd veroordeeld, stierf op den brandstapel. Na haar dood werd haar eerherstel gegeven: zij werd door de Kath. Kerk heilig ver klaard. „Ook thans leven wij", zei spreekster, „in een ontredderde maatschappij. Evenals Jeanne d' Are moet n wij onze taak vervullen als Katholieke vrouwen bezield met een sterk gemeenschapsge voel. De wereld heeft aan zulke energieke vrouwen behoefte". De lezing werd door de dames met groote aan dacht gevolgd, evenals de lichtbeelden die mevr. Steyger hierna vertoonde. Mevr. Vermeulen sloot de bijeenkomst met een woord van dank aan mevr. Steyger. WERKAVOND AMATEUR FOTOGRAFEN. Dinsdagavond hield de Beverwijksche Amateur- fotografenvereeniging een werkavond in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat. Na de gebruikelijke opening door den heer Broer tjes werd besloten, voor de bibliotheek der vereeni- ging eenige boekwerken over porti*et-fotographie aan te schaffen. Vervolgens besprak de heer Broertjes de recepten en de werking der stoffen in den ontwikkelaar. Hierna werden de platen, welke op den vox'igen wei-kavond gemaakt waren, ontwikkeld. Er volgde een geanimeerde bespreking over de resultaten der platen en ontwikkelaars. Repeteert weer in gebouw „Concordia". Het gebouw „Concordia" van de Vereen. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen dat ruim een jaar niet beschikbaar is geweest, kan thans weer als repetitie- en uitvoeringslokaal gebruikt worden. De gymnastiekvereniging „Sparta", evenals de hai*moniekapel „De Eendracht", die tijdens de mo bilisatie nun toevlucht in de Maria Cornelia Frö belschool moesten zoeken oefenen thans weer ge regeld in „Concordia". Het mannenkoor „De Eendracht" is echter de Fröbelschool tot heden trouw gebleven. Nu de omstandigheden in verband met het feit dat men zien tot des avonds twaalf uur op straat mag begeven, hel mogelijk maken, dat uitvoeringen weer plaats kunnen vinden, -heeft het bestuur van de toon-eelvereeniging „Concordia" besloten, een nieuw stuk in studie te nemen. De repetities wor den in gebouw „Concordia" gehouden. Het is nog niet bekend welk werk gekozen zal worden, doch, ndren een uitvoering wordt gege ven, zal regisseur L. W. Boeree ongetwijfeld zijn spelers aanmoedigen, er het beste van te maken. DRANKWET. Bij Burgemeester" en Wethouders van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van Joh. L. Monster van beroep koffiehuishouder, wonende te Sant poort, om een verlof B, voor den verkoop van uit sluitend alcoholvrijen- drank in de benedenvoor- localiteit van het perceel Hoofdstraat no. 198 te Santpoort. Vóór 19 November 1940 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd in brengen. PERSONALIA. Tot tijdelijk leeraar aan de R.H.B.S. te Velsen is bij beschikking van den waarn. secr. gen. van het departement van Onderwijs opnieuw benoemd de heer C. Hensbroek. AANTAL WERKLOOZEN WEER GESTEGEN. Het aantal werkloozen, dat op 26 October jl. 1125 bedroeg, was op 2 November gestegen tot 1313, In hetzelfde tijdvak daalde het aantal bij de Gem. Arbeidsbeurs als werkzoekenden ingeschrevenen van 1716 tot 1706. Ingeschreven waren 243 (187) bouwvakarbeiders, 167 (158) metaalbewerkers, 24 (23) houtbewerkers, 23 (24) landarbeiders, 197 (192 havenarbeiders, 199 (228) visschers, 72 (71) kantoorbedienden, 560 (575) losse arbeiders en 230 (249) arbeiders in overige beroepen. Verder stonden ingeschreven 114 (103) mannen onder 18 jaar, 34 (34) vrouwen boven en 19 (18) vrouwen onder 18 jaar. Distributienieuws. De uitreiking van bloemkaarten. De leider van den Distributiedienst verzoekt ons plaatsing van het volgende: Door het te laat ontvangen van de noodige distributiebescheiden was het niet mogelijk om de uitreiking van bloemkaarten enz. als gewoonlijk te beginnen op Maandagmox-gen.. De uitx-eiking loopt nu over 2 weken, n.l. van Donderdag 7 November t.e.-m. Woensdag 13 No vember a.s. DRANKWET. Bij Bui'gémeester en Wethouders van Velsen is ingekomen een vex-zoekschrift van Johan de Haan. van beroep electricien, wonende te IJmuiden om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank in de benedenlocaliteit van het per ceel Kanaalstraat no. 144 te IJmuiden en van Joh. Fr. Neve, van beroep los werkman, wonende te IJmuiden om een verlof A, voor den verkoop van zwak-alcoholischen dx-ank in de benedenvoorlocali teit van het perceel Frogerstraat no. 12 te IJmuiden. Vóór 19 November 1940 kan een ieder tegen het verleenen van deze verloven schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd in brengen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: G. Kuiper-van Pel. d., Fultonstraat 17, IJmuiden: W. M. van LadestijnMiddelkoop, Alex. Bellstraat 37, IJmuiden: J. van Wonderen van Dok, z., 2e Alex. Bellstraat 1, IJmuiden; A. PrinsBoes. z., v. d. Helststraat 14, IJmuiden. Overleden: M. Oosterom, 77 j., wed. v. W. Wam- steker, Kweekerslaan 28, Santpoort; G. J. Klepper, 3 m., z. v. A. J. Kieper, Planciusstraa 30, IJmuiden; A. van Batenburg, 23 j„ ongehuwd, Brederoodsche- weg 10 b, Santpoort; D. Zeegers, 64 j., wed. v. J. C. Porck, Zeeweg 6, IJmuiden. VERBETERING. In ons nummer van 25 October stond onder het) hoofd „Nieuwe bonnen" o.m. door een zetfout abu sievelijk, dat kaas van 28 October tot 10 November verkrijgbaar wordt gesteld op bon 29. Dit moest zijn: bon 39. H. H. Belgraver gehuldigd. Veertig jaren in dienst bij de spoorwegen. In de ryk versierde wachtkamer van het station Velsen-IJmuiden-Oost had gisteren de huldiging plaats van den heer H. H. Belgraver, commies bij de Nederlandsche Spoorwegen, in vei'band met het feit, dat hij dit jaar zijn 40-jarig dienstjubilemn vierde. De huldiging, die reeds eerder plaats gehad zou hebben, kon toen in verband met de omstandig heden, geen doorgang vinden. De jubilaris was ver gezeld van zijn familie en de huldiging werd door velen zijner vrienden bijgewoond. Onder de aan wezigen merkten wij voorts nog op een commissie van N. K. B„ leden van den Kerkeraad der Ned. Hervormde Kerk, IJmuïden-Oost, dr. G. F. Callen- bach, Ned. Hervormd pi-edikant en het bestuur van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs, waarvan de heer Belgraver voorzitter is. De stationschef de heer H. de Noo richtte aller eerst een woord van welkom tot den heer Belgraver en zijn familie. Hij wees op het groote aantal aan wezigen, wat een bewijs is: dat de heer Belgraver zich vele vrienden heeft verworven. De heer André de la Porte, secretaris van de Maatschapij voor Nij verheid en Handel, die den jubilaris namens deze instelling huldigde, wees er op, dat deze huldiging als een groote bijzondex-heid moet worden be schouwd. Spreker vond het een groot genoegen den heer Belgraver in tegenwooi-digheid van zoovelen namens de Maatschappij te mogen toespreken. Het is een groot voorrecht, zeide spreker een 40-jarig jubileum te mogen vieren en hij vond het een eer, den heer Belgraver te mogen feliciteeren. Personeel, dat, als de heer Belgraver plichtsgetrouw weet le wex-ken is de bloem der maatschappij. In de 40 jaren van dit jubileum is heel wat gebeurd. Zij getuigen mede van een plichtsgetrouwe, doorzet tende arbeidskracht van deix jubilaris. Ook me vrouw Belgraver betrok spieker in zijn geluk- wenschen. Ook zij deelt in dit jubileum doordat zij haar man gesteund heeft in zijn dagelijksche zor gen en zijn dagelijkschen arbeid. In het groot aan tal belangstellinden ziet spreker het bewijs, dat de jubilaris niet alleen als ambtenaar, maar ook als mensch velen aan zich verbonden heeft. Namens de Maatschappij overhandigde de heer André de la Porte den heer Belgraver het getuigschrift met een gouden draagmedaille, dat door het stationsperso- neel is bekostigd. De heer De Noo herinnerde er aan, dat de heer Belgraver thans bijna 32 jaar werkzaam is op het zelfde station. Dit gebeurt niet veel bij spoorwegen. Veelal worden zij overgplaatst. De heer Belgraver heeft slechts dx-ie standplaatsen gekend, n.l. Amster dam, Hoorn en Velsen-IJmuiden-Oost. In de 40 jaren is de heer Belgraver ambtenaar, zakelijk man en mensch geweest. Zakelijk omdat hij altijd klaar stond voor iedereen. Ook vond hij tijd om op kerke lijk en philantropisch gebied te werken. Als amb tenaar heeft hij altijd de volle 100 procent gegeven. Ook namens de Verenigde Papiex-fabrieken Van Gelder Zonen en namens de Plaatwellerij bracht de chef den jubilaris dank voor hetgeen hij voor deze bedrijven uit hoofde van zijn functie gedaan heeft en namens handel, industrie en forensen bood de chef hem een gouden horloge met ketting aan. Hierbij ging een keurig uitgevoerd album met de namen der schenkers. Hierna werd de jubilaris nog gecomplimenteerd door de héeren W. v. d. Voet uit Haarlem namens de B. A. N. S., P. Verhoog namens den N. K. B. en A. Kool namens de Vereeniging voor Christelijk V olksonder wij s De heer Belgraver dankte ten slotte met eenige welgekozeix woorden. Hij zeide dat hij zulk een huldiging niet had durven verwachten. In het bij zonder richtte de heer Belgraver zich tot den heer André de la Porte en den stationschef, van wien hij zeide, dat deze zich de achting vaxx het geheele personeel heeft weten te verwerven. Alle aanwezigen scheidden daarop met 'n fermen handdruk. VISSCHERIJCONTRACTEN WORDEN NIET OPGEZEGD. Bij een eventueele hervatting van het bedrijf in 1941 kunnen wijzigingen worde,n voorgesteld. De contx-acten, afgesloten met de reedersvereeni- ging te IJmuiden, zoowel voor de zeevisscherij als voor de havenarbeiders, moeten vóór 1 November 1940 worden opgezegd, tenzij partijen de overeen komsten met een - jaar ongewijzigd willen ver lengen. Momenteel nemen er van IJmuiden uit geen schepen aan de visscherij deel, behoudens dan de kleine kustvisschers. Al is het, dat de contracten thans niet zooveel beteekenis hebben, het is' toch wel moeilijk, ons opnieuw voor een jaar te binden, aldus schrijft „Toenadering". In verband hiermede hebben de samenwerkende organisaties in een be- bespreking met het bestuxxr van de Reedersvex-eeni- ging de positie nader bepaald. Algemeen was men van oordeel, dat de bestaande contracten niet moes ten worden opgezegd, terwijl anderzijds rxiimte moest worden gelaten, bij eventueele wijzigingen in deix toestand gelegenheid te hebben, vrije be sprekingen te kunnen voeren. Als resultaat van deze besprekingen is de vol gende brief aan de Reedersvereeniging verzonden: „Wij vestigen hiermede de bespreking tusschen de besturen van de samenwerkende organisaties en het bestuur van de Reedersvereeniging, op Maandag 21 October 1940, inzake den opzegteimïjn van de loopende collectieve contracten. Partijen kwamen overeen, dat de contracten voor: de loon- en ar beidsvoorwaarden der schepelingen ter trawlvis- scherij, met uizondering van die der verre Noord en IJsland-visscherij, met aanhangsel, afgesloten 1 Maart 1940; de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het vischlossen van Noordzeetrawlers, etc,, afge sloten 22 April 1940; de loon- en ax-beidsvoorwaar- den voor het vischlossen van verre Noord-, IJsland en trawlharingvangsten met aanhangsel, afgesloten 22 April 1940; de loon- en arbeidsvoorwaarden voor het lossen van lever en kuit voor stoom- en motor- tratvlers, afgesloten 22 April 1940, voor onbepaal- den tijd worden verlengd. Evenwel onder uitdrukkelijk beding: dat, in ge val de uitoefening van de IJmuider trawlvisscherij in 1941 door het eindigen van den oorlogstoestand of door welke andere omstandigheden ook, wederom van IJmuiden of een andere Nederlandsche haven uit, dan wel op een andex-e wijze onder beheer van uw reederijen mogelijk wordt, partijen bij de col lectieve ax-beidsovereenlcomst gerechtigd zijn, even tueele wijzigingen in de genoemde overeenkomsten voor te stellen en in bespreking te brengen en dat, wanneer geen overeenstemming wordt bereikt, beide partijen het recht hebben, met ingang van den datum, waarop partijen niet tot overeenstemming kunnen geraken, gerechtigd zijn de collectieve con tracten genoemd in dezen brief, op te zeggen. Indien u met het hierboven omschrevene accoord kunt gaan, zien wij uw schriftelijke bevestiging tegemoet". Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 6 November 1940. Deensche consignatieviseh. Kleine schol f44f30, Schar f30—f23, Schar- tong f45—f42,50, Kabeljauw f62—f37, Koolvisch f36f35, Lommen f23, Lengen f33f31, Wijting f20—f 16,50, KI. wijting f 14—f 11 alles per 50 K.G. Tongen f 3,80—f 2,40 per K.G. Zoetwatervisch per K.G.: Snoekbaars 68 cent, Baars 3228 cent, Voorn 11 cent, Blei 2423 cent. SANTPOORT GEREF. KERK. De kerkeraad der Geref. Kerk alhier heeft in de vac. voortdurend door het bedanken van dr. W. G. I-Iarenstein thans op het tweetal geplaats de predikanten ds. H. J. ten Brink te Twijzel en ds. H. de Moor te Nes (W. D.). De Nederlandsche Unie is tot kadervorming overgegaan. In het belang van de geestelijke heroriënteering van ons volk. Van de zijde van De Nederlandsche Unie deelt men ons mede: De leiding van De Nederlandsche Unie heeft on langs aan den algemeenen secrtarïs opdracht ge geven, een „Unie-kader" in het leven te x-oepen. Deze kadervorming is inmiddels ter hand geno men en zal spoedig ook in de vijftien gewesten, waarin De Nederlandsche Unie het land heeft ver deeld worden doorgezet. Het is immers de indrukwekkende taak van Dc Nederlandsche Unie, een geestelijke vernieuwing in het Needrlandsche volk te verwezenlijken. Dit wordt niet bereikt door het adnxinistreeren van honderdduizenden Nederlanders, die zich als mede werkers van de Nederlandsche Unie kwamen aan melden, noch door het organiseeren van al dezen in onderling verband. Voor het bereiken van dit doel zal De Nederlandsche Unie de volksopvoeding moeten ter hand nemen, omdat alleen de geestelijke heroriënteering van ons volk een grondslag kan zijn voor waardevolle daden voor de toekomst. Degexxen, die deverantwoording dragen voor het werk van De Nederlandsche Unie in de verschil lende gewesten en plaatsen, moeten van dezelfde vernieuwende idee uit werkzaam zijn, want anders zal ons werk door al te groote verscheidenheid vruchteloos blijven voor ons volk. Zij moeten de geestelijke revolutie van dezen tijd hebben door leefd en bewust hebben doorvoeld. Dan alleen zul len zij in staat zijn, de speciale verantwoordelijke functies, die bij het uitgroeien van ons werk steeds grooter en talrijker worden, goed te vervullen. De voorloopige bezoldiging van liet personeel van den Opbouwdienst. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken is ten aan zien van de voorloopige bezoldiging van het per soneel van den opbouwdienst een aantal bepalingen uitgevaai-digd, in afwachting van een nieuwe regeling. De voornaamste bepalingen zijn: De bezoldiging van officieren op nonactiviteit, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal bedragen het ver-schil tusscheix de nonactiviteits-bezoldiging en de activiteitsbezoldiging, welke zij bij de landmacht zouden hebben genoten. Kindex-toelage wordt niet in rekening gebx-acht. Inhoudingen voor pensioen bijdragen hebben niet plaats. De bezoldiging van officieren en militairen be neden den rang van officier, ontslagen onder toe kenning van wachtgeld en ingedeeld bij den Op bouwdienst, zal ingaan drie maanden na den dag, waarop zij in het genot van wachtgeld zijn ge steld en zal bedragenvoor gehuwden 15 pet. en voor ongehuwden 25 pet. van het voor de eerste drie maanden vastgestelde wachtgeld. De bezoldiging van reserve-officieren, verlofs onderofficieren en personeel der marine-reserve, ingedeeld bij den opbouwdienst, zal gelijk zijn aan die, welke zij vóór 15 Juli 1940 bij de Nederlandsche weermacht genoten, behoudens het hierna bepaalde. Voor zoover de betrokkenen in het tijdvak 15 Juli 1940 tot en met 14 October 1940 zijn gehuwd, worden zij berekend voor een bezoldiging, welke zij zouden hebben genoten, indien zij op 14 Juli 1940 reeds gehuwd waren. De sergeanten (wachtmees ters)- titulair worden va.n 15 October 1940 af berekend voor de minimum-bezoldiging van een sex-geartt bij de landmacht. Officieren van de marine-reserve ontvangen het traktement voor plaatsing aan wal, benevens de kindertoelage Personeel van de marine-reserve beneden den rang van officier ontvangt de soldij voor plaatsing aan boord, benevens de kindexioelage; de bezoldiging geschiedt uitsluitend volgens de algemeene schaal, zoodat vaklieden e.d. niet langer als zoodanig hoogex-e soldij ontvangen. Personeel van den vrij- willigen reserve-hulpschependienst geniet de be- ginsoldijen voor plaatsing aan boox-d der over eenkomstige categorieën beroepspersoneel, be nevens de kindertoelage. De zakgelden bij den opbouwdienst zullen per dag bedragen voor: a. het gewezen beroepspersoneel: korporaal met geschiktheid voor den naasthoogeren rang f 0.70; korporaal f 0.65; soldaat 1ste klasse f 0.55; soldaat b. het gewezen verlofspersoneel: korporaal f 0.40, soldaat f 0.30. i Het besluit is Dinsdag in werking getreden, met terugwerkende kracht tot 15 October 1940. Na overleg met het bureau voor vreemdelingen verkeer heeft het provinciaal bestuur van Gro ningen een commissie in het leven geroepen, welke tot taak heeft een plan te ontwerpen voor den aan leg van een rywielpadennet in de provincie Gro ningen. De 23-jarige H. van Egmond is te Oegstgeest in den Ouden Rijn gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag is de 34-jarige heer A. H. C. van Eekelen, die op de Boompjes te Rotterdam fietste door een vrachtauto aangei-eden. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is Dinsdag aan de ge volgen overleden. Dinsdagavond om zeven uur is de elfjarige J. Schipper, wonende in de Stokroosstraat te Rotter dam, onder een tramM/an de R.T.M. geraakt. De jongen is enkele oogenblikken later overleden. Dinsdagmiddag is op de Ceintuurbaan bij dc Dusartstraat te Amstex-dam een 22-jarige schilder van het dak gevallen. In hoogst ernstigen toe stand is het slachtoffer door den G.G. en G.D. naar het Wilhelminagasthuis vervoex-d. In de vergadering van de Provinciale Staten van Utrecht is Dinsdag als opvolger van ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten, jhr. mr. K. J. Schorer. Niet-scliriftelijke pachtovereen komsten. Ten behoeve van partijen bij mondelinge pacht- overeenkomsteix wordt vanwege het departement van justitie bekend gemaakt, dat vermoedelijk bin nen zeer korten tijd een besluit tot stand zal komen ten aanzien van pachtovereenkomsten, welke vóór 1 November 1938 niet schriftelijk zijn aange gaan. Het ligt in het voornemen te bevorderen, dat be paalde voorschriften, die de loopende oude over eenkomsten met nietigheid bedreigen, tijdelijk buiten werking worden gesteld.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5