IJmuider Courant DAGBLAD VUOK VELSEIN, IJMLIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Nieuwe bonnen. Bloemen. De verduistering ■I6e JAARGANG NO. 7 Lourens Coster, Maatschappij voor .Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gf. (pjtani* uja, 95, Haarlem, Telefoon 1072-4. Bureau jlder Courant: Kennemerlaan 42, llmuiden, «toon 5301, Postgiro 510791. Alle Advertenties, ,v«n voor dit blad, worden kosteloos In de Kennemer Courant. Directie: P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredactenr: ROBERT PEEREBOOM VRIJDAG 8 NOVEMBER 194Ö Abonnementen per week 0.12J4, per maand f 0.52*4, per 5 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels O.dO, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-5 regels 0.25, elke regel meer 6.10. Brood der met „14" genummerde bonnen van de art geeft gedurende de week van Maandag v vernber tot en met Zondag 17 November a.s. hi°0P bet koopen van 125 gram roggebrood óf Jam: ander brood. De op 17 November nog gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig cnde de week van 11 tot en met 24 No vern is11 met dien verstande, dat zij gedurende W«noemde week niet gebruikt mogen worden het koopen van brood in hotels, restaurants Boter en vetten durende het tijdvak van Zaterdag 9 November en met Vrijdag 15 November a.s. geeft de met «nummerde bon van de boterkaart recht op -Apen van een half pond boter. Van de vet- f rt geeft gedurende genoemd tijdvak de met „16" timmerde bon recht op het koopen van een half 1 margarine of boter. bonnen, welke op 15 November a.s. nog niet jikt zijn, blijven nog geldig tot en met Vrijdag jTflovember a-s- y Vleesch en vleeschwaren Van de vleesohkaart geeft gedurende het tijd- o van Maandag 11 November tot en met Zondag !rVovember a.s. elk der vier met „08 vleesch" ge- 'ue bonnen recht op het koopen van 100 gram r: ch, been inbegrepen, óf een rantsoen vleesch- -Iren.De met „08 worst, vleeschwaren" gemerkte «éeft gedurende dat tijdvak uitsluitend recht het koopen van een rantsoen vleeschwaren. bonnen, welke op 17 November a.s. nog niet uaruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 'i November a.s. Ook voor deze bonnen geldt, dat -■ gedurende de tweede week van hun geldig- Pdsduur dus van 18 tot en met 24 November niet gebruikt zullen mogen worden in hotels, grants e.d. Hei rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan wor- gekocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of pkookt varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor ge- •xkte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worst- o?rten. rolpens en knakworst. 125 gram voor lever- i-iikelen. tongenworst en nierbrood en 150 gram "jr bloedworst. Kaas Gedurende het tijdvak van Maandag 11 Novem- Vj- tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de set ,.25" genummerde bon van het algemeen dis- ributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram laas. De bonnen, welke op 17 November a.s. nog set gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 24 November a.s., met dien verstande, dat c'aé bonnen gedurende de week van 18 tot en met H November a.s. niet gebruikt mogen worden ter rtrkrijging van kaas in hotels, restaurants e.d. Eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 11 Novem- t»: tot en met Zondag 17 November a.s. geeft de net „38" genummerde bon van het algemeen dis- iributiebonboekje recht op het koopen van één ei. De bonnen, welke op 17 November nog niet ge knikt zijn blijven voorts geldig tot en mét 24 No vember a.s., met dien verstande, dat ook zij ge weende de-week van 18 tot en met 24 November riet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants, e.d. Koffie en thee De met „81" genummerde bon van het algemeen Jlstributiebonboekje geeft gedurende het tijdvak ren Zaterdag 9 November tot en met Vrijdag 20 December a.s. recht op het koopen van 250 gram koffie óf 75 gram. thee. In verband met bovenstaande bonaanwijzingen roor eieren en kaas wordt er nogmaals de aandacht gevestigd, dat de bonnen 1 tot en met 13 van algemeen distributiebonboekje niet aan wezen zullen worden en dus vernietigd kunnen lorden. P.etroleum Gedurende het tijdvak van Maandag 11 November u. tot en met Zondag 15 December a.s. geeft de -et „periode b" gemerkte zegel van de serie, welke 5uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlich ts in het huishouden Uitsluitend op het gebruik rai petroleum zijn aangewezen, recht op het koo pt van twee liter petroleum. Prijszetting peulvruchten. Het Centrale Bureau voor het Kruideniersbe- Jijf deelt ons het volgende mede: De desbetreffende instanties hebben maatregelen Women teneinde te komen tot een algeheele prijs- klling van distributiepeulvruchten. Zoo zijn niet alleen uniforme inkoopprijzen >teld voor groote grossiers, maar tevens is - d welke prijzen de detaillist voor de onder- "radene soorten zal hebben te betalen. ïen zijn voor de verschillende soorten, •staüverkoopprijzen vastgesteld, waarbij het door it ^en*ra*e Bureau voor het Kruideniersbedrijf omgebrachte advies door de autoriteiten is aan aard. Tevens is van officieele zijde als eisch gesteld, at in de winkels aanwezig zal moeten zijn een Mg vermeldende de soorten peulvruchten, welke Wen verkocht, met daarbij aangegeven de ver- pprijzen. Deze verkoopprijzen zijn: Groene erwten (incl. peenerwten) (basis dub ben geschoond) 14 cent per pond. ophterwten (middel kwaliteit) 19 cent per Schokkererwten (basis handgelézen) 17 cent Per pond. Grove capucijnërs (Mansholt/Hale) (basis dub bel geschoond) 20 cent per pond. kleine capucijnërs (Wijker vale en blauw- Peulen) (basis dubbel geschoond) 16 cent per pond. Grauwe erwten (Gruno rozijn of half lang- or°o) (basis dubbel geschoond) 23 cent per pond. Grauwe erwten rozijn of langstroo (basis dub- 1 geschoond en platte vale capucijnërs) foasis dubbel geschoond) 27 cent per pond. bekend, zal van de hiervoren genoemde }nt de eerstë dïstributieperiode hoofdzake- c~ ook H -zijn het artücel groene erwten. Zoo- "e artikelen bruine en witte boonen en toü s°erten in voldoende mate beschikbaar zijn ^esUd ^'ervoor winkelverkoopprijzen worden Het geblokkeerde Marken-belastingbesluit Beschikking op 1 November in werking getreden 's GRAVENHAGE, 7 November. De secretaris generaal van het departement van financiën heeft een tweede beschikking uitgevaardigd ter uitvoe ring van de verordening no. 198/1940 betreffende het in Duitschland belegde Nederlandsche kapi taal. In deze beschikking komen o.m. de volgende be palingen voor: Onder het „besluit" wordt in de navolgende arti kelen verstaan: het „geblokkeerde marken-belas tingbesluit 1940" (verordening no. 198/1940). Bij overgang van den eigendom van een be legging of vordering aan een ingezetene in den zin van de deviezenverordening 1940, blijft de voor waardelijke belastingschuld verbonden aan het overgegane. Bij overgang van den eigendom van een beleg ging of vordering aan een niet ingezetene, zonder dat overmaking van de tegenwaarde plaats heeft gaat de voorwaardelijke belastingschuld over op de beleggingen, vorderingen en andere zaken, welke middellijk of onmiddellijk verkregen zijn door herbelegging van de niet overgemaakte tegen waarde. Deze zaken worden gelijkgesteld met de beleggingen of vorderingen, waaruit zij door her belegging zijn voortgekomen. Indien ter zake van den overgang van den eigendom of de delging van een belegging of vor dering reeds vooraf een overmaking heeft plaats gehad, wordt alsnog een aanslag aan den begunstig de opgelegd. Een aanslag wordt mede opgelegd in alle geval len, waarin blijkt, dat inhouding van de belasting ten onrechte is achterwege gebleven. Hij, die aan het Nederlandsche Clearinginstituut uitbetaling van eenige vordering verzoekt, is ver plicht een schriftelijke verklaring af te leggen, in gericht volgens door dat instituut vast te stellen model, indien de desbereffende betaling bij zijn weten noch direct, noch indirect, strekt tot het overmaken van een bedrag, waarvan krachtens het besluit of de uitvoeringsvoorschriften daarvan de geblokkeerde-markenbelasting moet worden ge heven. Voor de wetgeving inzake directe belastingen wordt de geblokkeerde-Markenbelasting als een directe belasting beschouwd. De aangeslagene, die bezwaar heeft tegen den opgelegden aanslag, kan binnen twee maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet een bezwaar schrift indienen bij den inspecteur der geblokkeerde Markenbelasting te 's Gravenhage. Degene, te wiens laste de belasting bij de uit betaling is ingehouden, kan binnen twee maanden, nadat de inhouding heeft plaats gehad, een be zwaarschrift indienen bij den hierboven genoemden inspecteur. De beschikking wordt geacht met ingaing van 1 November 1940 te zijn in werking getreden. In vérband met de kwestie van de Markenbelas ting meldt het A.N.P. nog: Naar verluidt, bestaat de opvatting, dat de mar kenbelasting niet zal worden toegepast op zooge naamde Duitsche aankoopen te Amsterdam. Deze opvatting is onjuist. Déze aankoopen toch geschieden met uit Duitschland overgemaakt geld. Zij leiden derhalve tot een realiseering in guldens van Nederlandsch kapitaal in Duitschland belegd. De belasting beoogt juist een dergelijke realisee ring te treffen. Naar aanleiding van bovenstaande mededeeling 'heeft het bestuur der Vereeniging voor den Effec tenhandel Donderdagmiddag om 1.15 bekend ge maakt, dat met ingang van Donderdag de handel (De Westlandsche veilingen maken goede prijzen voor herfstbloemen door flinke vraag, zoowel voor het binnenland als voor export) Dit is waarlijk goede tijding, Die mag stemmen tot verblijding, Bloemen loopen op in prijs; En de werkers die ze kweeken Mogen dus van voordeel spreken, Maar het is ook een bewijs, Hoe men graag de bloemenkleuren Zoekt, om zich wat op te fleuren, Als het buiten grauwer wordt. Want door bloemen te bekijken Kan men het bestaan verrijken, Ook al duren ze maar kort. Zwijgend staan ze daar te pronken, Stil en „steelsgewijs" te lonken, Maar ze spreken toch een taal Die in stilte meer kan zeggen, Dan de meeste menschen leggen In het bloemrijkste verhaal. in Duitsche fondsen alleen mocht geschieden, in dien de kooper den verkooper vrijwaart voor de financieele gevolgen, welke voor den verkooper kunnen ontstaan door een hem eventueel op te leg gen aanslag op grond van het „geblokkeerde Mar- kenbelastingbesluit 1940". Dr. CH. E. H. BOISSEVAIN OVERLEDEN. Gisternacht is, 72 jaar oud, te zijnen huize te Bla- ricum overleden dr. Charles E. H. Boissevain, een bekende figuur op politiek-, economisch-, in dustrieel-, onderwijs- en kunstgebied in de hoofd stad en oud-president-commissaris van het „Al gemeen Handelsblad". De crematie geschiedt Maandag 11 November op „Westerveld". Met het Nederlandsche muziekleven, en vooral met dat van de hoofdstad heeft dr. Boissevain, die zelf begiftigd was met een fraaie bariton, van zeer nabij meegeleefd, o.a. als voorzitter van Toon kunst. Als bestuurslid van het Concertgebouw en voor zitter der Nederlandsche Koorvereenigimg heeft hij de groote reputatie van ons nationale muziekleven in Europa helpen bevorderen. In den gemeenteraad, waarin hij van 19051907 en van 19091919 en in de Provinciale Staten van Noord-Holland, waarin hij van 19101916 zitting had, verdedigde dr. Boissevain de vrijzinnig-demo cratische beginselen. Daar, evenals in de Kamer van Koophandel te Amsterdam, waarvan hij van 1922 tot December 1937 lid was, bleek zijn groote belangstelling voor de economische zijde van de openbare vraagstuk ken. Verscheiden jaren heeft deze koopman en in dustrieel ook aan het hoofd gestaan van het depar tement Amsterdam van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Hij was van 19131917 lid van het hoofdbestuur van die maatschappij. Het meest blijvende van zijn werk ligt echter on getwijfeld op het gebied van het handelsonderwijs op nationaal- en internationaal gebied. Een reeks van jaren heeft de heer Boissevain gestreden voor meer doeltreffende opleiding van den handelsman. In het Palazzo Vecchia te Florence tüdens de conferentie tusschen Adolf Hitler en Mussolini. Men onderscheidt den Führer en den Duce in gezelschap van minister von Ribbentrop en generaal-veldmaar schalk Keitel. - (foto Holland Atlantic). De groote rivieren sttfgen onrustbarend en veroorzaken reeds op verschillende plaatsen overstroomingen. Het pontveer over de Maas bij Elsloo in benarde positie. (foto Het Zuiden.) Britsch-Russische betrekkingen. Dr. Karl Megerle aan het woord. Het D.N.B. meldt: In een interessante kant- teekening wijst de diplomatieke redacteur van de „Berliner Börsenzeitung", dr. Karl Megerie, op de verwikkelingen in de huidige betrekkingen tus schen Engeland en Sovjet Rusland. De bekende publicist herinnert aan de onlangs afgelegde verklaring van den Britschen minister van buitenlandsche zaken dat de Engelsche ambassadeur te Moskou ook verder actief blijft en dat hij er hopelijk in zal slagen „alle oorzaken, die in de toekomst tot misverstanden zouden kunnen leiden, weg te nemen". Deze oorzaken, zoo meent Megerie, zijn gelegen in het nog steeds niet opgeheven voor nemen der Engelschen om de Sovjet Unie toch nog op een of andere manier in hun 'oorlog te betrek ken. Voorts liggen zij op principieel terrein. Want Engeland heeft zich met de Ver. Staten verbon den geen wijziging in den territorïalen status quo te erkennen, die naar hun meening door geweld of bedreiging met geweld tot stand gekomen is. Engeland weigert dus pricipieel erkenning van de gebiedswinsten, die de Sovjet-Unie in Finland, het Oostzeegebied, Polen en Roemenië verkregen heeft. Of Engeland handhaaft zijn standpunt van de principieele niet- erkenning der territoriale wijzi gingen, zoo vervolgt Megerie, of het geeft dit standpunt prijs en verliest daarmede tegelijkertijd den zedelijken en juridischen titel om zich elders tegen de zelfde ontwikkelingen te verzetten. Welis waar ligt het 'zeker wel in de lijn van de Engel sche politiek een fraaie formule - te zoeken, die haar veroorlooft zich tusschen deze beide princi pieele beslissingen door te kronkelen, maar daar mede is het wantrouwen te Moskou niet uit de' wereld. Daar houdt men van zuivere verhoudin gen en ontzegt Engeland het recht,'naar de afwij zing van het Britsche protest inzake de Donaucom- missie toont, zich te bemoeien met vraagstukken en streken, die Engeland niets aangaan. Men zal er zich te Londen dus voortaan in moeten schikken dat het met de Sovjet Unie niet naar Engeltnd's wench gaat, doch integendeel in een richting, die men in het geheel niet waardeert De nieuwe pasfoto's. Het departement van Binnenlandsche Zaken, deelde na ingewonnen inlichtingen thans definitef aan „Het Volk" mede, dat de pasfoto's voor de de finitieve identiteitskaarten moeten worden ver vaardigd op papier, waarop geen druk, schrift of stempel aan de achterzijde mogen voorkomen. Er moeten twee gelijke exemplaren worden ingeleverd. BEVERWIJK Brandje in een schuur. Motorspuit kon thuis blijven. Donderdagmiddag omstreeks kwart over één werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in een schuur achter het perceel Cornells Amse- straat 30. Het schurutje werd gebruikt als op slagplaats voor bollen. Met een slang op de waterleiding én eenge em mers water had men spoedig de vlammen gedoofd, zoodat de motorspuit geen dienst behoefde te doen Het schuurtje werd nogal beschadigd. Kinderen, die met vuur gespeeld hebben, zijn waarschijnlijk de oorzaak. Auto's van O. W. loopen voorloopig nog niet op gas. Met de voorbereidende werkzaamheden, de auto's van den dienst van Openbare Werken te voorzien van gasgeneratoren gaat het niet zoo vlot, daar men op verschillende moeilijkheden stuit, die niet voorzien waren. Het zal dan ook voorloopig nog wel even duren, voordat de eerste auto van de gemeentereiniging op gas door de Beverwijksche straten rijdt. Beverwijk, Heemskerk en Assendelft Eén gemeente? De gemeenteraad van Assendelft heeft zijn stand punt bepaald omtrent de samenvoegingsplannen met de andere Zaangemeenten. B. en W. haddden zich in een advies aan den raad uitgesproken tegen de gedachte om Assendelft, Krommenie en West- zaan bij elkander te brengen. Alleen uit stedebouwkundig oogpunt is dit reeds niet wenschelijk, terwijl bovendien Assendelft zoo veel toekomstmogelijkheden heeft, dat zij zich zelf best dan redden. B. en W. komen dan in het advies tot de conclusie, dat deze gemeente niet bij de Zaan streek behoort, maar eerder nog op Kenne- merland en Beverwijk is aangewezen. De voorgestelde combinatie zal stellig niet tot bezuiniging leiden. Zou samenvoeging onvermij delijk zijn, dan behoort Assendelft de centrumge meente te zijn en de naam behouden te wor den. De raad was het met deze zienswijze van B, en W. volkomen eens en nam het voorstel met alge- meente stemmen aan. Jongen onder paard en Magen geraakt. Ongeval op den Alkm. weg. Donderdagmiddag is op het kruispunt Alkmaar- scheweg-Hoflandervveg en Kerkstraat het 7-jarig zoontje van den heer Waanders onder een met een paard bespannen wagen, die geladen was met mest, geraakt en overreden. Waarschijnlijk heeft het knaapje een wiel van den zwaar beladen wagen over zich heen gehad. Dr. M. A. de Ruiter, die spoedig ter plaatse was, constateerde een ernstige kneuzing aan één der armen, een inwendige verwonding in den buik en lichte verwondingen aan de beenen.. De toestand van het knaapje is ernstig. Vandaag gaat de zon onder om 17.59 9 November gaat de zon op om 8.50 .9 Nov. gaat de zon onder om 17.57 Gedurende den tusschenliggenden tijd moet worden verduisterd. Maansopkomst 15.28 Ondergang 1.41 Schijngestalten der maan 15 Nov. V.M. 22 Nov. L.K.29 Nov. N.M, 6 Dec. E.K. VELSEN Geringe vermindering der bevolking in September. Het zielental dezer gemeente, dat op 1 Septem ber j.l. 48957 bedroeg, daalde in den loop van genoemde maand met 15 en bedroeg op 1 October dus 48942. De bevolking vermeerderde door vestiging met 136 m. en 156 vr., totaal 292 en door geboorten met 38 m. en 48 vr. totaal 86. De geheele vermeerde ring was dus 378. De bevolking verminderde door vertrek met 173 m en 199 vr., totaal 372 en door overlijden met 12 m. en 9 vr. totaal 21. De geheele vermin dering bedroeg dus 393. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat niet minder dan 80 personen meer vertrokken dan zich vestig den, welke achterstand door het geboorte-over schot niet kon worden ingehaald. IJMUIDEN Werk voor de A. B. Mij. De Amsterdamsche Ballast Mij. was met f 1.855.000 de laagste inschrijfster voor den aan leg van een aardebaan, gedeelte van weg no. 2 van Rijkswegenplan 1938 tusschen den Amstel en de Oudekerkerlaan in de gemeenten Amsterdam en Ouder Amstel. VANDALISME. Bewoners van de Torricellistraat hadden inder tijd een kastje met verhandmateriaal aangeschaft, waarvoor zij allen een kleinigheid hadden bij gedragen. De bedoeling was, het kastje steeds bij de hand te hebben, om bij het een of ander on geluk de directe beschikking over verbandmidde len te hebben. Tot dit doel had men het kastje tegen de schutting van het huis van een der be woners opgehangen, zoodat iedere bevoegde er bij kon. Nu hebben onbevoegden ook den weg naar dit kastje gevonden. Zij hebben het deurtje ver wrongen en op deze wijze een deel van den in houd machtig weten te worden. Noodgedwongen heeft men het kastje nu een veiliger plaats moeten geven. Marktberichten en besommingen. IJmuiden, 8 November 1940. Deensche visch. Wijting f 17.50—f 16.75. Kleine gul f 26—f 22, Kleine schar f 8.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervïsch. Snoek 5348 ct. Snoekbaars 84 ct. Baars 16 et. Voorn 10 ct. Blei 177 ct. Alles per K.G.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1