m - Echtpaar door projectiel gedood. KORT EN BONDIG. week-abontnementen DINSDAG 12 NOVEMBER 1940 Een aantal studenten van de Technische Hoogeschool te Delft heeft een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken, waarbij het in aanbouw zijnde gemaal en de schutsluis bij Vollenhove werden bezichtigd. (Foto Pax Holland.) Noodlottige nieuwsgierigheid. Maandagmiddag is in den Burg een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee dooden, een jong echtpaar, zijn te betreuren. De man had op het strand achter de Westermient een projectiel gevon den en dit mede naar huis genomen. Daar heeft hij het waarschijnlijk willen bekijken, waardoor het projectiel plotseling tot ontploffing kwam. De man en zijn vrouw werden vrijwel op slag gedood. Nogmaals zij erop gewezen, hoe gevaarlijk het is een projectiel aan te raken. Indien men zoo iets vindt, waarschuwe men direct de politie en blijve zelf op een afstand. De prijzen voor minerale smeeroliën en vetten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, heeft bepaald, dat in afwijking van art. 1, 2 en 3 der prijzenbeschikking 1940 no. 1 de prijzen voor de uiteindelijke verbruikers van alle soorten minerale smeer-oliën en vetten voorloopig met maximaal f 9 per 100 K.G. mogen worden verhoogd. Deze verhooging geldt van 12 November 1940 af. Om misverstand te voorkomen wordt hierbij ver meld, dat de hier genoemde verhooging gelegd mag worden op de prijzen, welke de handelaren bereken den of noteerden voor het meerendeel hunner transacties op 9 Mei 1940 of, wanneer op 9 Mei 1940 geen transacties of noteeringen plaats hadden, in de periode 9 April9 Mei 1940. Bepalingen voor witte kool. In voorraad hebben enz. aan zekere voorwaarden verbonden. Volgens mededeeling van den secretaris generaal wnd. hoofd van het departement van land bouw en visscherij, in de Ned. Staatscourant, is het veilen, het voorhanden of in voorraad hebben van alle soorten witte kool aan verschillende voor waarden verbonden. Het veilen kan slechts geschie den met in achtneming van een maximumprijs voor herfstwittekool van f 2.50 per 100 kilo netto. Het voorhanden of in voorraad hebben van witte kool is slechts toegestaan indien de betrokkene bij be paalde organisaties is aangesloten. Het besluit treedt 12 November in werking. HET RIJKSBUREAU VOOR PAPIER. Volgens mededeeling in de Ned. Staatscourant is benoemd tot lid en voorzitter van het bestuur voor het rijksbureau voor papier te Haarlem, prof. ir. E. L. Selleger, terwijl tot leden van dat be stuur zijn benoemd N. F. Allan, P. Dekker Jzn. en D. G. Landweer. INSTELLING VAN EEN INSPECTIE DER GEBLOKKEERDE MARKENBELASTING. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Financiën, heeft een inspectie der geblokkeerde-markenbelasting te 's-Gravenhage ingesteld, welke gerekend wordt op 1 Nov. te zijn ingegaan. Deze inspectie zal rechtstreeks ressortee ren onder het departement van Financiën. De bevoegdheid van een hulpofficier van Justitie tot arresteeren. Bestaat alleen als liet optreden van den Officier van Justitie niet kan worden afgewacht. Ten aanzien van E. J. J., zaakwaarnemer te Eindhoven, heeft het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch bewezen verklaard, dat hij op 11 October 1939 te Eindhoven zich verzette toen de wachtmeester der marechaussee J. V., die hulpofficier van justitie was, hem wilde arresteeren als verdacht van over treding van art. 246 van het Wetboek van Straf recht. Het was de bedoeling van den wachtmeester zijn arrestant te geleiden naar de marechaussee kazerne ten einde hem een verhoor af te nemen. Met vernietiging van een vonnis van den politie rechter te 's-Hertogenbosch veroordeelde het. hof J. wegens wederspannigheid tot een geldboete van 25 of 25 dagen hechtenis. Van dit arrest kwam de veroordeelde in cassatie, waarbij hij onder meer aanvoerde, dat de wacht meester op het oogenblik van de arrestatie niet was in de rechtmatige uitoefening zijner bediening aan gezien hier geen sprake was van een ontdekking op heeterdaad en de officier van justitie geen bevei tot inhechtenisneming had uitgevaardigd. De Hooge Raad heeft nu overwagen, dat de be voegdheid van een officier van justitie om een ver dachte van een strafbaar feit, waarvoor voorloopige hechtenis is toegelaten, te doen aanhouden, aan een hulpofficier alleen toekomt indien het optreden van zijn officier van justitie niet kan worden af gewacht. Hiervan is in de bewezenverklaring niets te vinden, zoodat hier geen verzet werd gepleegd tegen den hulpofficier terwijl deze werkzaam wa« in de rechtmatige uitoefening zijner bediening. Het arrest is mitsdien vernietigd, het bewezene piet strafbaar verklaard en de zaakwaarnemer van rechtsvervolging ontslagen. Tandartsen vergaderden te Utrecht. UTRECHT, 11 November. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der tandheelkunde en Vereeniging van Nederlandsche tandartsen, hiel den Zaterdag en Zondag een gecombineerde ver gadering in Utrecht, onder leiding der voorzitters resp. de heeren B. J. Brugman en Ch. F. L. Nord, beiden tandarts in Den Haag. De Zaterdagmiddag was geheel gewijd aan de behandeling van het actueele vraagstuk der so ciale tandheelkunde. Na een inleiding van den voorzitter werd achtereenvolgens het woord ge voerd, voor de ontvangende afdeeling Utrecht door tandarts J. N. Tekenbroek, over de noodzakelijk heid van aïgemeene invoering van schooltandver- zorging, door tandarts H. C. Kranenburg, die in een uitvoerige beschouwing den aard en opzet der tandheelkundige verzorging der groote massa uit sociaal oogpunt gezien, uiteenzette, terwijl door tandarts W. van Eupen in het licht werd gesteld, hoe de onderlinge verhouding der verschillende verrichtingen dient te zyn, als op bedoelde wijze gewerkt wordt. Zaterdagavond werd het cariesvraagstuk aan de orde gesteld, ingeleid door tandarts R. W. Broek man. Hij sprak over: tandcaries en erfelijkheid, terwijl J. J. Backer Dirks beschouwingen over de caries-prophylaxe hield. Zondagmorgen hadden demonstraties plaats. Tandarts J. A. M. de Decker gaf een methode voor onzichtbare verandering der uitneembare partiee- le prothese, tandarts J. A. C. Duyzings toonde eenige linguale bevestigingsmogelijkheden, tand arts P. M. A. Huurman demonstreerde enkele ge vallen van elbrecht-paradentose-spalken van vi- talliummetaal en tandarts M. H. J. Koenen deed desgelijks met vele modellen met betrekking tot preventieve orthodontie. De ochtend werd besloten met een interessante voordracht van prof. dr. B. C. P. Jansen over: de voedingsleer in verband met den toestand van het gebit. Tandartsenfroiit opgericht. De persdienst van de N.S.B. meldt: Zaterdag 9 November j.l. is in hotel „Pays Bas" te Utrecht in een vergadering van tandartsen door den leider van het medische front het tandartsen front opgericht. Vastgesteld werd: 1. Dat in ons land vrijwel het geheele volk lijden de is aan tandziekte en de gevolgen daarvan; 2. dat het practisch mogelijk is de tandziekte met succes te bestrijden; 3. dat het oude regeeringsstelsel het nemen van noodzakelijke maatregelen in den weg stond; 4.dat er thans een einde moet worden gemaakt aan de verwaarloozing der tandheelkunde bij de opleiding van artsen en dat de opleiding der tand artsen op een breedere medische basis moet worden geplaatst; 5. dat iedere volksgenoot de gelegenheid moet krijgen van een doelmatige mondverzorgïng. Het 10-jarenplan, dat de verwezenlijking van dit ideaal mogelijk maakt, werd uiteengezet en vond aïgemeene instemming. Onder de vele aanwezigen bevond zoch o.a. de directeur van het tandheelkundige instituut der rijksuniversiteit te Utrecht, die er zijn groote vol doening over uitsprak de oprichting van het tand artsenfront te hebben-kunnen bijwonen. Groningen worstelt met een flink tekort. Verschenen is een voordracht van B. en W van Groningen tot aanbieding der begrooting van de plaatselijke inkomsten en uitgaven voor 1941. Voor den gewonen dienst sluit de gemeeritebe- grooting met een tekort van 1.580.000. De ongun stige resultaten hiervan zijn een gevolg van de bui tengewone omstandigheden. Het geraamde tekort houdt geen verband met de uitkomst der rekeningen voor 1939, daar op deze rekening het tekort slechts 8.782.12 bedi'aagt. In normale omstandigheden was het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven dan ook wel bewaard gebleven. In de voordracht wijzen B. en W. nog speciaal op de huns inziens minder aanvaardbare wijze van de verdeeling der kosten van de werkloozen- zorg tusschen rijk en gemeente. VAN DEN NOOD EEN DEUGD GEMAAKT. Ten behoeve van de bezoekers van het melkhuis in het Amstredamsche Vondelpark zijn de verduis teringsgordijnen voor de ramen van artistieke teekeningen voorzien. (Foto Pax Holland.). Kettinghandel in zeep ontdekt. Enkele personen gearresteerd. AMSTERDAM, 11 November. De afdeeling handelsrecherche van het hoofdbureau van politic heeft in de afgeloopen dager, de hand weten ie leggen op een partij van ongeveer 6.000 dubbele stukken huishoudzeep ter waarde van ongeveer f 1000. Het was deze afdeeling ter oore gekomen, dat aan een pakhuis in de binnenstad door een vracht auto een partij zeep was afgeleverd. Een nader on derzoek bracht aan het licht, dat men hier te doen had met een kettinghandel in zeep. In het pak huis werden twee personen aangetroffen, afkom stig uit de Zaanstreek. Deze bleken de partij zeep gekocht te hebben van twee Amsterdammers, doch haar reeds te hebben doorverkocht aan een man in Hilversum. Niet alleen werden door de Amsterdamsche po litie de Zaankanters en de Amsterdammers ge arresteerd, doch ook de Hilversummer werd in arrest gesteld. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat deze man een nog grootere partij zeep had willen koopen en dat hij daartoe reeds een bedrag van f 5000 ter beschikking van een der Zaankanters gesteld had. Deze had toegezegd de zeep bijeen ie krijgen en haar in het pakhuis in de Amsterdamsche binnenstad te zullen opslaan. Het onderzoek, dat door den brigadier-recher cheur Doll en de rechercheurs van Schaik, Eecen en Regtien ingesteld was, werd voortgezet. Hierbij bleek, dat een deel der partij afkomstig was uit de buurt van Hoorn. Twee rechercheurs gingen naar Noord-Holland en arresteerder, daar den man, die de zeep naar Amsterdam vervoerd heeft, terwijl men ook een bezoek heeft gebracht aan den grossier in zeepartikelen, die de waar geleverd heeft. Het is niet uitgesloten, dat nog nadere arresta ties zullen volgen. (A.N.P.) FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam.) Mutatie: 30 October 1940 is in het faillissement van H. van Esdonk, te Eindhoven, in de plaats van Mr. G. J. Jansen tot Curator benoemd Mr. Th. de Kroon, te Eindhoven. Uitgesproken: 7 Nov. D. W. ten Braak, bakker, Apeldoorn. R. C. Mr. A. A. H. v. d. Giesen, Cur. Mr. T. Vroom, Apeldoorn. 7 Nov.: J. Wunderik, schilder, Brammen. R. C. Mr. H. L. Wilkens, Cur. Mr. J. L. Sölner, Zutfen. Opgeheven wegens gebrek aan actief: G. J. Jeurink, rijwielhandelaar, Overdinkel. Gedeponeerde Uitdeelingslijsten: 3 Nov.: J. J. M. Hammers, tandtechniker, destijds te Wormerveer. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uitk. nihil aan conc. crediteuren. 5 Nov.: Ph. Wijngaarden, koopman in koloniale waren, Harlingen, thans te Leeuwarden. Idem. Uitk. 3,87 pet. A. B. Maaneman, Utrecht. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. W. J. B. Hulshof, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. I. M. H. Teitel, den Haag, Geëindigd door het verbindend worden der 2e, tevens slotuitdeelings lijst. Belangrijke morfinediefstal opgehelderd. Dertig ampullen in een niet brandende kachel gevonden. 's-GRAVENHAGE, 11 November. De Haagsche politie is dezer dagen door het aan het licht bren gen van een kleedingdiefstal tevens op het spoor gekomen van een belangrijk morfinediefstal. Vrijdag 24 October stond in de Emantsstraat in Den Haag een transportrijwiel onbeheerd, waarop eenige doozen, inhoudende heerencostuums, win terjassen en een dames-bontmantel. Het rijwiel werd ontvreemd. Aangifte bij de politie volgde en al speurende kwamen de politiemannen tot de con clusie, dat een oude bekende, die reeds een paar veroordeelingen achter den rug hadwoor diefstallen n.l. de 21-jarige bloemist H. van T., wel meer van deze affaire zou afweten. Van T. werd geschaduwd en verleden week Maandag zag de politie hem naar een familielid in de Van Bassenstraat gaan, n.l den 32-jarigen schipper B. J. B. Terwijl hij daar op visite was, verscheen al spoedig de 33-jarige grondwerker C. S., die bekend stond als de vroe gere compagnon van Van T. Deze verdween even eens in de woning. De politie achtte het toen raad zaam een inval te doen en dit had in zooverre geen resultaat, dat de gezochte kleeding in de woning niet werd gevonden. Men deed echter wel een andere ontdekking. In een niet-brandende kachel werd een doos gevonden, welke 30 ampullen mor fine bevatte en tv vendien een injectiespuit. Geen van het drietal vrklaarde iets van de herkomst van deze artikelen af te weten, doch de politie vond aanleiding de drie mannen te arresteeren. Boven dien werd nog aangehouden een dienstbode F. W.. die een kennis van Van T. bleek te zijn en eveneens in de woning aanwezig was. Na lang zoeken leidde het spoor van de ont vreemde morfine naar Eindhoven, weer bleek, da; Van T. de morfine gekocht had van een zekere S. verpleger aldaar. S. werd door de politie in Eind hoven gearresteerd en vast kwam te staan, dat de morfine en de injectiespuit inderdaad in Eindhoven waren gestolen. Wat de ontvreemde transportfiets betreft, kwam aan het licht, dat Van T. op den bewusten avond in gezelschap van het familielid B. deze diefstal had gepleegd. De doozen hadden zij meegenomen en het transportrijwiel bij donker in het water van den Zuidwal gegooid, waar dit thans door de politie te opgevischt. De kleeding hadden zij verkocht voor 100 aan den 31-jarigen brandstoffenhandelaar B. A., die sinds kort het opkoopersbedrijf uitoefende Deze werd eveneens gearresteerd alsmede de broer van Van T., die ook een rol in dezen diefstal had gespeeld. De kleeding, welke een waarde vertegenwoor digde van 600 is in een pakhuis aan de Paulus Potterstraat in beslag genomen. Onder groote belangstelling heeft Maandag in het crematorium te Westerveld de crematie plaats gehad van wijlen prof. mr. A. S. de Blécourt, oud- hoogleeraar aan de universiteit te Leiden. In den nacht van Zondag op Maandag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een fabrieksgebouw aan den Omval te Amsterdam. Zij wisten via een open terrein aan de achterzijde van het gebouw en door een tuimelraam binnen te komen. Er worden vier rollen kunstzijde ter waar de van ongeveer f 100 vermist. Op 5 November werden uit een magazijn op den Zeedijk te Amsterdam achttien leeren jassen ontvreemd. De politie is er thans in geslaagd den dader aan te houden. Het is een 37-jarige man, die reds meer op zijn kerfstok heeft. Hij had reeds eenige jassen te gelde gemaakt. Door geboorteaangifte bereikte Steenbergen een inwonertal van 10.000. Maandagmiddag is de 64-jarige winkelbediende J. de Graaf uit de Zoutziederstraat bij het over steken van de Havenstraat over een uitstekenden steen gestruikeld. De man kwam te vallen, doch strompelde, na opgestaan te zijn. nog naar de Voetstraat, waar hij weer neerviel. Toen genees kundige hulp aanwezig was, bleek de bejaarde man reeds te zijn overleden. Waarschijnlijk had hij bij den val een schedelbasisfractuur opgeloopen. Het scheepvaartkanaal Blokzijl—Vollenhove is gereed. De beide baggermolens zijn door het land naar elkaar toegewerkt en brengen het laatste stukje op diepte. (Foto Pax Holland.) HET VERDINASO VEREENIGT ZICH MET DE N.S.B. Ter persconferentie ïn het Willem de Zwijgerhuis in Den Haag, waar mededeeling was gedaan van de samenwerking van het Verdinaso en de N.S.B. en waaromtrent wij in ons nummer van gisteren reeds mededeelmgen hebben gedaan, is ook nog het woord gevoerd door ir. Mussert. De leider der N.S.B. sprak de journalisten als volgt toe: Ik erken dat het waarlijk niet eenvoudig is, in dezen tijd aan de pers verbonden te zijn. Vroeger was dit wel eenvoudig, want toen wist iedere journalist tot welke partij hij behoorde of tot welke politieke richting hij zich wenschte te rekenen. In de toekomst zal het voor hen allen wel weer eenvoudig worden. Thans heeft zich een groep menschen bij de N.S.B. aangesloten, die wist wat zij wilde. Het is begrijpelijk, dat men eigen belangen niet zoo gauw opgeeft, doch Verdinaso heeft zulks jedaan; omdat het noodig was in het belang van ons volk, en omdat ieder lid van de groep daarvan overtuigd was geworden. Misschien klinkt het nog wat arrogant, maar wij, nationaal-socialisten mogen zeggen dat wij de eenige werkelijke vaderlanders zijn. Begrijpe lijk is het, dat anderen eveneens goede vaderlan ders willen zijn, doch zij kunnen dit dan slechts toonen door aansluiting bij de N.S.B. Het is niet aan te nemen dat Nederland een landje in Europa zal worden, waar het nationaal-socialisme niet de leiding heeft. Indien Engeland zou winnen dan zouden wij in Nederland een toestand krijgen veel erger nog dan in de dagen van 1015 Mei toen 6000 nationaal- socialisten gevangen werden gehouden en tien hunner werden vermoord. Spreker is niet van plan een dergelijken toestand voor den tweeden keer te dulden. Meer dan 5000 leden van de W.A. getuigen in Amsterdam hoe onze opvatting over tucht en orde zijn. Het is mijn vaste overtuiging dat niet Engeland doch Duitschland zal winnen. De groep van mannen die weten wat zij willen en die zich heden bij de N.S.B. hebben aangeslo ten is op zichzelf niet zoo heel groot, zij is kleiner dan het aantal personen dat per week tot de N.S.B. toetreedt. De leden der N S.B. hebben in de afgeloopen jaren zeer veel ondervonden en al het onaangename dat zij hebben ervaren moet worden gerekend tot het werk van het grootste gedeelte der Nederlandsche pers. van vele predi kanten. vele pastoors, bestuurders van vakorgani saties enz. Zij hebben haat gekweekt tegen Duitschland en tegen den Führer. Indien de Führer een gewoon mensch was dan zag het er voor hen. thans niet prettig uit want indien hij slechts een tiende zou doen met het Nederland sche volk van hetgeen men hem heeft toegedacht dan bleef en van het Nederlandsche volk geen spaan heel. Het Is echter de grootheid van den Führer dat dit niet zal geschieden en dat het Nederlandsche volk zijn zeffstandigheid zal mogen behouden. Onze taak is het thans daarmede in overeen stemming ons te gedragen. Ik zal mijn best daar voor doen en eens zal het tijdstip komen waarop het lot van Nederland zal worden uitgemaakt door den Führer en den Duce. De democratische regee- ring van Nederland is gevlucht en heeft ons volk achtergelaten zonder regeering zonder goud en zonder leger. Op een herhaling van 1813 toen de bark te Scheveningen landde valt niet te rekenen Wij allen hebben slechts dit eene voor pogen te houden: denkt om uw volk. Dit volk heeft ieder van u noodig om te begrijpen wat thans moet geschieden. Daaraan zullen wij de noodige leiding geven. Na een korte pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Op de vraag hoe het staat met het Verdinaso in België deelde de heer Voorhoeve mede dat het Verdinaso in België niet bii deze aansluitins is inbegrepen aangezien de N.S.B. niet in België werkt, doch wel nauw contact daarmee houdt. Op de mededeeling van een blad dat het nimmer aan de legendevorming, als zou de N.S.B. verraad gepleegd hebben, heeft meegedaan verklaarde de leider der conferentie dat hij aanneemt, dat menig blad hetzelfde zal kunnen zeggen. Noch tans bestond de fluistercampagne alsmede de in vloed van pers en radio. De leider der N.S.B. heeft terzake een algemeen oordeel uitgesproken dat door niemand in zijn algemeenheid zal worden weersproken. AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 12 NOVEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Kinderarts di Engel" en bijprogramma, 8 uur. WOENSDAG 13 NOVEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Kinderarts dr Engel" en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden; DINSDAG 12 NOVEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zi ons doel", 104 uur. Luxor Theater: „Onder gele vlag", 2.30, 6.30 er 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Port Arthur". 2.30 6.3 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Tusschen roem en geluk' 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Heinz Rühmann in „De model echtge noot". 2, 6.30 en 8.45 uur WOENSDAG 13 NOVEMBER. Frans Halsmuseum. Tentoonstelling „Kunst zli ons doel", 104 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds De invoer van betaalmiddelen ca effecten. 's-GRAVENHAGE, 9 Nov. In het Verordenin. genblad is opgenomen een besluit van den secre taris-generaal van het departement van finatt! ciën betreffende den invoer van binnenlandse^ en. buitenlandsche betaalmiddelen en effecten Hierin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. (1) De invoer van binnenlandsche fe. taalmiddelen en van buitenlandsche betaalmiddë- len, uitgedrukt in Rijksmark, rentenmark, in In het protectoraat Bohemen en Moravië uitgege- ven Kronen en in Zloty, met inbegriD vanViêt meer gangbare betaalmiddelen van dezelfde soort is slechts met vergunning van het deviezeninsti-' tuut geoorloofd. (2) Het bepaalde In het vorige lid is niet v toepassing op den invoer van binnenlandsche in rijksmark en rentenmark uitgedrukte betaal middelen. voor zoover de invoer geschiedt uit h; gebied van het Duitsche Rijk en wel in het reis verkeer tot ten hoogste zevenhonderd vijftig gul- den of duizend rijksmark bij iedere grensover schrijding, in het grensverkeer tot ten hoogste vijf en zeventig gulden of honderd rijksmark oer dag. ten hoogste echter zevenhonderd vijftig gulden of duizend rijksmark per maand. Artikel 2. (1) De invoer van buitenlandsche ef- fecten. uitgegeven door een natuurlijke of rechts persoon, die zijn woonplaats binnen het gebied van het Duitsche rijk heeft of aldaar gevestigde is slechts met vergunning van het deviezeninsti. tuut geoorloofd. (2) Het bepaalde in het vorige lid is niet van toepassing op den invoer van de daar bede effecten uit hét gebied van het Duitsche rijk. zoover de uitvoer uit het Duitsche rijk overeen komstig de aldaar geldende voorschriften toege laten is dan wel met vergunning plaats vindt. Artikel 3. (1) Ingezetenen zijn verplicht van de ontvangst van waarden, als bedoeld in de artike len 1 en 2. die hun uit het buitenland toegezonden of door een uit het buitenland binnenkomend persoon overhandigd zijn en waarvan zij weten of redelijkerwijze moeten aannemen, dat zij in strijd met de bepalingen van de artikelen 1 en 2 zijn in gevoerd. binnen drie dagen bij het deviezeninsti- tuut aangifte te doen. (2) Het deviezeninstituut bepaalt, op welke wijze met uit het buitenland in strijd met de bepalin gen van de artikelen 1 en 2 ingevoerde waarden zal worden gehandeld. Artikel 4. Het deviezenbesluit kan uitzonderin gen op de beperkende bepalingen van de artikelen 1 en 2 vaststellen. Artikel 5. Dit besluit treedt heden in werking. Nederlandsche Unie. Door den Gewestelijk Secretaris voor Noord- Holland Mr. A. A. Aberson zijn tot leden van het „Voorloopig Plaatseik Comité Zwanen- burg-Halfweg en omstreken" benoemd de heeren: J. j. van As, Zwanenburg, ambtenair; G. C. Dijkstra, Halfweg, boekhandelaar; W. P. van Epenhuysen. Zwanenburg, techn. opzichter H. M. P.; P. Leu ver, Zwanenburg, Administra teur Z.K.B.: JE. Noorderbroek, Zwanenburg, fa- broeksarbeider; J. Vlegels. Halfweg (IJpolder), landbouwer; C. F. van Vliet. Halfweg, bank bediende. Er blijft nog een plaats in het comité gereserveerd voor een vrouwelijke afgevaardigde. Voorbereidingen worden getroffen tot aanstelling van propagandisten in de polders en buiten wijken. Met het secretariaat is belast de tn°" P. Leuver. Deze afdeeling strekt zich uit over het geheele gebied tusschen Amsterdam en Haarlem, ooste lijk begrensd door den ringspoorweg voorbij Slo- terdijk, noordelijk door het Noordzeekanaal en omvat de buurtschap Zwanenburg tot den Spaarnwouderweg en de geheele gemeente Haarlemmerliede" en Spaarnwoude. Engelsche luchtaanvallen, Het A. N. P. meldt: 's-GRAVENHAGE, 11 November. In de twee afgeloopen nachten zijn verschillende bomaanval len op Nederlandsche plaatsen gepleegd. Bijna alle bommen vielen op het vrije veld of m mi water. Door luchtdruk en scherven zijn eenige huizen beschadigd. Een huis moest ontruimd wor den. Andere huizen kregen glasschade. Zo°^ brandbommen als brisantbommen zijn geworpen. Personen hebben geen letsel bekomen. Onbekende visch gevangen. Gewicht 900 K.G. ALICANTE, 10 Nov. (DNB) De bemanning van den treiler Joven ta Matilde heeft op 2 mijl de kust zoo'n geweldige visch gevangen dat n haar eerst na groote inspanning gelukte het naar den wal te brengen, waar de visschers het doodsloegen. De visch is van een tot dusverre bekende soort. Men veronderstelt, dat het een uit den Atlantischen Oceaan is, die in de M: landsche Zee verzeild is geraakt. Het beest w 900 kg. en is 6 m. lang. dienen uiterlijk Woensdags avon betaald te zijn, daar de bezorgers p Donderdaq moeten afrekenen. DE ADMINISTRATE

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2