De betrekkingen tusschen Berlijn en Moskou. ^finnering aan Bismarck's Engeland's economische vraagstukken. KORT NIEUWS. PROGRAMMA tfygPAG 12 NOVEMBER 1940 «NB. meldt: Hot tijdschrift „Berlin-Rom- dat nauw contact onderhoudt met de Wil- ••^trasse wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan i^hWische verhouding en begint met te ,.eQ aan de nieuwe uitgave van Bismark's •'^hien en herinneringen", welke 7.00 juist te jn (je Russische taal verschenen is. ^°hlad vergelijkt de politiek van Bismarck met politiek en verklaart vervolgens: Wan- f!men thans in Moskou aan het tijdperk van rek herinnert, dan vloeit daaruit een ver- met het huidige tijdperk voort. Het poli- hecld der wereld is sindsdien sterk gewijzigd, tè* jj constellatie van dé groote mogendheden is '^riezelfde. De Oostenrijksch-Hongaarsche mo- 'e bestaat evenwel niet meer en daarmede is putsch-Russische verhouding gemakkelijker ge- 1'Tn Evenals toen berust de Duitsch-Russische ing op de behoefte aan wederkeerige aan- - oi juister gezegd op een elementaire nood- nkheid der beide volken. Ook de positie van Britsehe rijk jegens Rusland is essentieel gelijk, ■beslissende beteekenis evenwel voor de ver min* dei' beide mogendheden onder elkaar is r Mi hun verhouding tot Duitschland. Rusland ^ersis in at z'ïn uitbreide machtsgebieden alleen "'"door Engeland als wereldmacht erkend en ge deerd wanneer het den ruggesteun had van itsche vriendschap. Verviel deze ruggeseun 1 het blad herinnert hierbij aan de opzegging het door Bismarck aangegane verdrag, aan Aland's nederlaag in 1905 tegen Japan e.a. dan Engeland in zijn streven om de Russische fldoolitiek te verzwakken, vrij spel. De Duitsch- Msche: tegenstelling was daarbij voor de Brit- t^,1;^ eenvoudig niet te missen, ifet de reis van den Duitschen rijksminister van JLlandsche zaken naar Moskou, een jaar gele- f met de handelsbesprekingen en met het V'cch-Russische verdrag van vriendschap, is in '^Vesten een wereld van illusies ineengestort, ^rnrak van „schijmvriendschap' of „gemeenschap nood" en ondernam tenslotte aanhoudende po- om deze vriendschap te verstoren, verdacht en te ondermijnen. Zou de op 26 Augus- vernieuwde vriendschap tusschen beide -lai in het verloop der laatste maanden inder- n proefnemingen om haar uiteen te scheu- v zijn blootgesteld, dan constateert het blad vrij die glansrijk hebben overwonnen. Waar de Lgen der beide rijken elkaar raakten, zijn zij rver afgebakend en erkend geworden. Bij het w|d past ook het betrekken van het Duïtsch-Rus- Üe verdrag van vriendschap, bij het onlangs ge- tón pact van drie tusschen Duitschland, Italië r Japan. Nog voordat de bepalingen hiervan be swaren, meenden degenen, die voordeel den ote halen uit alle tegenstellingen in de wereld- vtiek te kunnen verklaren dat het tegen Rusland richt was. Toen een later communiqué hun mee- jeWdat Rusland van de onderhandelingen op de S Was gesteld, was het met hun politiek voor- üfimgsvermogen afgeloopen. Kei Duitsch-Russische verdrag van vriendschap bet drie-landenpact heffen elkaar niet op, be- S het blad, veeleer grijpen zij in elkaar om als haak groote deelen der „Eurasische" landen j vreemden druk te beveiligen. Een vergelijk Lschen Rusland en Japan is even tegengesteld aan fBritsehe belangen als de Duitsch-Russische radschap. Beide mogendheden zijn in Azië de ituurlijke tegenstanders van Engeland, die slechts blagen zouden kunnen worden, wanneer zij ge- iheidén werden. Oostenrijksch bud-minister staat terecht. Tezamen met vijf andere beklaagden. Het D.N.B, meldt uit Weenen: Voor het Landsgerecht is Maandag het proces kgonnen tegen den vroegeren Oostenrijkschen sinister Ludwig en vijf andere beklaagden, die h verband met verduisteringen, ambtsmisbruik a medeplichtigheid aan frauduleuze hande len terecht moeten staan. In het middelpunt nn het proces staat de gepensionneerde mi- öterialrat Schier, die een aantal fondsen be- tode, waarvan de gelden ten behoeve van den Knmaligen bondspersdienst voor het grootste ;«1 gebruikt werden voor het omkoopen van linnen- en buitenlandsche personen, die door Mngen gunstig gestemd moesten worden ?»r het Dolfuss- en Schuschnigg-regime. De gewezen buitengewone gezant en gevol- üchtigde minister Ludwig, de leider van den Knmalige bondspersdienst, verduisterde te- anen met Schier in den loop der jaren een &rag van meer dan 300.000 schelling. In 1932 werd bovendien door den eveneens «recht staanden Amtsrat Hanisch een bedrag 20.000 schelling in een koeriersvalies met ctduiking van de deviezenbepalingen naar Pa- gebracht. Schier, Hanisch en de vriendin 'u den ministerialrat, de ambtenares Hermine itenlsek, die van Schier contant geld en fórdepapieren ten bedrage van 100.000 schel- benevens waardevolle geschenken kreeg, ^hinderden door geknoei in de boeken, dat de nvangrijke fraude bekend werd. Schier, die dikwijls gast was in de woning van sn vroegeren Oostenrijkschen bondspresi- '•:üt Miklas, gebruikte bovendien waardevolle meubelstukken uit het hofmeubelendepöt voor •■inrichting van zijn eigen woning en die van vriendin. stijgend nationaal inkomen der ver staten. In eerste 8 maanden '40 2.4 milliard hooger dan in 1939. ®W-YORK, November. (Europapress). De van den binnenlandschen Amer-ika an-schen 1.. 1 wordt voor de eerstkomende maanden als *r gunstig aangezien. Bemoedigend is vooral de ï9hie stijging van het nationale inkomen, dat jl. 5.7 milliard dollar tegen 5.4 millard dol- m Augustus van het vorige jaar bedroeg. In de e waanden van het loopende jaar was het •™g van het totale inkomen 2.4 milliard hoo- uan in het vorige jaar. De vooruitzichten voor «komst worden dan ook geacht als de beste ««tt 1930. toename van het inkomen moet vooral wor- geschreven aan de vermindering van de uosheid. Sedert het voorjaar hebben meer m'lboen arbeiders weer loonend werk ge- «1, hetgeen evenwel niet weg neemt dat het werkloozen nog zeer respectabel is. Island wil canadeesche tarwe koopen. Een aanvrage voor 5 millioen bushels. P^TAWA, November (Europapress). Van 'e z'Jde is aan Canada verzocht een hoe- ^scht Van 5 millioen bushels Canadeesche tarwe :-vor Pen' **oewel Canadeesche regeering jL l^e soortgelijke aanvragen steeds een wei- neeR gegeven, is ditmaal aan te nemen, dat ünig °P deze aanvrage zal worden beschikt. Canadeesche tarwe-verbouwers, door li sZ. <arwe-overschot, in groote moeilijkheden te verkeerem Italiaansch leger bericht. Italiaansche luchtmacht op Kreta. Twee kruisers door bommen getroffen Vlootbasis van Alexandrië bestookt. ERGENS IN ITALIë, 11 November (Stefani) In zijn weermaehtsbericht no. 157 maakt het Ita liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In het centrale bekken van de Middellandsche Zee is een Engelsche vlootformatie door een van onze luchtformaties getroffen en ondanks het hevige afweervuur zwaar gebombardeerd. Op Malta hebben onze jachtvliegtuigen drie op den beganear grond staande tweemotorige vlieg tuigen met machinegeweren beschoten. Twee van onze machines zijn niet teruggekeerd. Ondanks het zeer slechte weer ondernamen onze bommenwerpers aanvallen op militaire doelen te land en op schepen in de Golf van Soeda (Kreta), waarbij twee kruisers getroffen werden. Andere formaties deden met succes aanvallen op de vloot basis van Alexandrië in Egypte, waarbij haven werken getroffen werden, op El Hamman, El Daba. op barakken en militaire inrichtingen ten zuiden van Mersa-Matroeh, op verbindingswegen en spoor lijnen tusschen El Oassaba, 'Maaten-Bagush en Foeka, waarbij zeer zware branden uitbraken, en op vijandelijke luchtbases te Helwan (Kaïro) en te I.smailia, waar eveneens zeer hevige branden ont stonden, welke tot op grooten afstand zichtbaar waren. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden onze stellingen te Sidi el Barrani zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. Vijandelijke pantserwagens werden op ongeveer zestig kilometer ten zuidwesten van Sidi el Barrani op de vlucht gedreven. In Oost-Afrika vuurde de vijand met zijn ar tillerie op Gallabat zonder schade aan te richten. Onze luchtmacht bombardeerde de verdedigings werken van Reijan ten westen van Gallabat en trof een op het vliegveld Saraf staand vliegtuig van het type Wellesley. Vijandelijke luchtaanval len op Metemma, Gondar, Massaoea, Keren- Assab veroorzaakten in totaal twee dooden en eenige in- landsche gewonden. De materieele schade is van geen beteekenis". Duitsch legerbericht: Luchtaanvallen op doelen te Londen en in Zuid- en Oosf- Engeland. BERLIJN, 11 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „De vergeldingsvluchten naar Londen werden op 10 November en in den nacht van 10 op 11 No vember zonder onderbreking voortgezet. Bovendien werden in Zuid- en Oost-Engeland overdag talrijke aanvallen op militaire doelen ondernomen. In de havens van Bexhill, Hastings, Dover, Clacton-on-Sea en Great-Yarmouth gelukte het pakhuizen en ver- weerswerken in Eastbourne, Margate en op ver scheidene plekken van de spoorlijn Ipswich-Nor- wich de rails en in Chatham een fabriek te treffen. In de troepenkampen van Westlutworth en Dunge- ness vernielden bommen verscheidene barakken en troepenschuilplaatsen. Des nachts werden Bir mingham en Liverpool, alsmede een wapenfabriek bij Granham met goed succes gebombardeerd. In het zeegebied ten Oosten van Middlesborough bracht een gevechtsvliegtuig een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. tot zinken. Vijandelijke vliegtuigen wierpen in den nacht van 10 op 11 November bom men op yerscheidene plaatsen in het Duitsche rijks gebied, waarbij op een plek een houtopslagplaats in brand geraakte. In twee andere plaatsen werden hoogspanningsleidingen beschadigd. Voorts bescha digden vijandelijke bommenwerpers twee boerde rijen en een woonhuis. Er werd een persoon gedood en een zwaar gewond. Voorts werden negen per sonen licht gewond. In de luchtgevechten van gisteren werden vier vijandelijke vliegtuigen omlaaggeschoten. Vijf Duitsche toestellen worden vermist". FRONTBERICHT. Het Maandag door het D.N.B. uitgegeven front- bericht luidt als volgt: „Het weermachtbericht van 11 November be vestigt opnieuw een feit, dat voor de Duitsche ver- geldingsaanvallen van den laatsten tijd kenmerkend is, nl. het uitbreiden van de acties in de lucht tot een steeds grooter gebied. Zeker, Londen blijft als de militaire centrale en het centrum van bestuur van Groot-Brittannië, dat van de grootste betee kenis is voor de voorziening en bewapening van het land, het zwaartepunt van de daglijksche aan- allen, doch daarnaast echter worden zeer ver van elkaar verwijderde objecten met bommen bestookt en vernield. Een veelvoud van doelen en een ruste loos optreden van de gevechtsmachines zijn er prachtig voor geschikt de afmatting van de ver dedigingskracht van den vijand te bespoedigen. De Britsehe hoofdstad is bijgevolg op 10 November en in den nacht van 10 op 11 November zonder on derbreking aangevallen. Dan noemt het weermachtbericht van 11 Novem ber een groot aantal voor den oorlog belangrijke objecten in Zuid- en Oost-Engeland, die gebom bardeerd werden. Zoo zijn Zondag in Bexhill ha veninstallaties en stationsgebouwen getroffen. In twee vlak na elkaar komende aanvallen werden spoorwegen vernield en verscheidene opslagplaatsen in het havengebied in brand geworpen. Ook in de havensteden Hastings, Dover, Clacton-on-Sea en Great Yarmouth waren de Duitsche luchtaanvallen op dezelfde doelen gericht, waarbij eveneens zware vernielingen werden aangericht. Felle acties wer den ondernomen op de spoorlijn Ipswich-Norwich, die verscheidene malen door voltreffers onbruik baar werd gemaakt. In Eastbourne en Margate zijn eveneens verkeersinstallaties zwaar beschadigd. In Stowmarket vielen bovendien bommen in een troepenkamp West-Lutworth. Ook de aanval op een fabriek 'in Chatham had een schitterend succes. Ook hier constateerden de waarnemers zonder eeni ge twijfel verscheidene bom treffers, waardoor zware ontploffingen ontstonden en groote steek vlamen omhoog schoten. De talrijke op zich zelf staande acties werden deels in zeer stoutmoedige duikvluchten ondernomen. Hierdoor stijgt de tref zekerheid van de neergeworpen bommen, terwijl tegelijkertijd met het grootste succes gebruik kan worden gemaakt van de aan boord zijnde wapens. Bij een gisteren ondernomen aanval op een troe penkamp op Dungeness een balkonachtige land tong aan den westelijken uitgang van het Kanaal brak onder het vliegveldpersoneel een paniek uit, toen het aanvallende gevechtsvliegtuig vlak over de hangars vloog en tijdens het neerwerpen der bom men een levendig machinegeweervuur op de man schappen en de op het veld staande vliegtuigen opende. Het personeel van de Royal Airforce ren de radeloos weg en niemand dacht ook maar aan een afweer. Op deze wijze werden hangars en on derkomens in aanzienlijke mate vernield, terwijl het vliegveldpersoneel gevoelige verliezen leed. De nachtelijke acties van het Duitsche luchtwa- pen richtten zich opnieuw tegen de grootste haven stad aan de Engelsche Westkust, Liverpool, en te gen het industriecentrum in de Midlands, Bir mingham. Beide steden werden sedert langen tijd dagelijks gebombardeerd, omdat zij voor de voor ziening en de bewapening van het land even be langrijk zijn. Verder is nog een fabriek bij Granham met groot succes met bommen bestookt. De con stateering, dat de Britsehe marine steeds minder in staat is de zeeroutes naar het moederland te verdedigen en aan de verhoogde Duitsche activi teit op het gebied der tegenblokkade het hoofd te bieden, werd op 10 November opnieuw duidelijk bevestigd. Een gevechtsvliegtuig bracht in het zee gebied ten oosten van Middlesborough, dus voor de noordelijke oostkust van Engeland, een koopvaar dijschip van 8.000 br.t. tot zinken. Met het oog op de dwangpositie van Engeland, waarin het afhan kelijk is van de aanvoeren van overzee, schijnt ook dit nieuwe verlies, dat slechts een schakel vormt van de niet brekende keten van het tot zinken brengen van vijandelijke handelsscheepsruimte dooi de marine en het luchtwapen, smartelijk te zijn. Britsehe vliegtuigen vlogen opnieuw alleen des nachts het rijksgebied binnen. On verschillende plaatsen werden bommen neergeworpen doch mili faire schade werd niet aaneeri^ht.. Haar geen ob- ;ecten van militairen aard werden getroffen". TURKSCHE WOL TEGEN ROEMEENSCHE BENZINE. ISTANBOEL. November (EPE). 1070 ton wol en 500 ton mohair, waarvan de verzending naar Roemenië eenigszins was vertraagd, zijn van Istan- boel uit verzonden. De daaryoor in .ruil overeenge komen Roemeensche petroleum is reeds aangeko men. FINSCHE NIKKELMIJNEN TE PETSAMO WEER IN BEDRIJF. HELSINKI, November (EPE). De productie in de nikkelmijnen te Petsamo zal, naar de direc teur-generaal der onderneming, baron Wrede, aan de Finsche pers mededeelde, in den loop van Decem ber wer ter hand worden genomen. Het algeheele herstel van de tijdens den Finsch-Russischen oor log verwoeste gebouwen der maatschappij zal bin nen 3 maanden gereed zijn. Wanneer de productie in de nikkelmijnen weer een aanvang zal nemen kan nog niet met zekerheid worden gezegd. In ieder geval kan de productie hier ook in dagbouw plaats vinden. MEXICAANSCHE OLIE NAAR AUSTRALIë. MEXICO CITY, November (EPE). Momenteel worden onderhandelingen gevoerd tusschen de be voegde instanties van Mexico en Australië over de leverantie van Mexicaansche petroleum aan De besprekingen zouden zich reeds in een verge vorderd stadium bevinden. Full speed in open zee. De golven slaan over dek, terwijl de Duitsche onderzeeër boven komt. (Foto Weltblld.) Bedreiging der revitailleering. Het A.N.P. verneemt uit Berlijn: De successen van de Duitsche strijdkrachten tegen Engeland's aanvoer uit het biutenland stellen de moeilijkheden, waarvoor de Engelsche economi sche leiding staat, in een bijzonder helder licht. Uit uitlatingen van Britsehe politici is bekend dat het in den wereldoorlog is voorgekomen dat de voorraden en essentieel belang nog slechts voor enkele dagen toerekend waren. Destijds echter wa ren de Engelsche revitailleeringsmogelijkheden niet alleen aanzienlijk grooter, daar de geheele Europee- sche markt den Britten ter beschikking stond, ook de Duitsche aanvalskansen op de Britsehe convooien hadden tegelijkertijd een veel geringeren omvang. Het ligt voor de hand bij een vergelijking met den toestand van den wereldoorlog tot de slotsom te kom, dat de bedreiging van de Engelsche ravitail leering thans veel ernstiger is dan destijds. Ver zekeringen van het tegendeel van de zijde der En gelsche propaganda houden volgens Duitsche op vatting reeds daarom geen steek, omdat dezelfde Engelsche politici, die zich over den catastrofalen toestand van de ravitailleering tijdens den wereld oorlog geuit hebben, tegelijkertijd hebben aange toond, dat de Engelsche instanties er in '14'18 in zijn geslaagd deze moeilijkheden voor de wereld verborgen te houden. In Duitschland worden de officieele ver-slagen uit Engeland over speciale terreinen van het econo mische leven zorgvuldig gevolgd. In het ergste jaar van 'den wereldoorlog hebben de werkelijke oor logskosten 1.975 millioen pond bedragen. In de be grooting voor 1940/'41, die iedere maand gewijzigd moest worden, daar de bedragen te laag bleken, is tot dusver evenwel drieduizend millioen pond opge nomen. Enkele dagen geleden werd van bevoegde zijde te Londen medegedeeld dat de dagelijksche uitgaven voor den oorlog gedurende de laatste weken van 9 tot 12y2 millioen pond zijn gestegen Dit cijfer verklaart reeds dat drie milliard pond voor het loopende jaar onvoldoende is. Door een eenvoudige vermenigvuldiging komt men tot een totaal van 4y2 millard pond. Indien de Engelsche minister van financiën meent dat hij in het loo pende begrootingsjaar aan gewone ontvangsten in het gustigste geval 1.46 milliard pond kan binnen krijgen, dan zou een tekort van ten minste 3 mil liard te dekken zijn. Niet minder ernstig ziet het er op het gebied van den buitenlandschen handel uit. In de eerste drie kwartalen van dit jaar bedroeg het invoer- overschot 505 millioen pond, waardoor de beschik bare hoeveelheid liquide deviezen en goud in wezen verslonden is. Daar de omzetten van den buiten landschen handel voor Engeland als gevolg van de devaluatie van het pond, de internationale prijs stijging en de verhooging van de vrachtkosten ten minste veertig procent duurder zijn geworden, ligt de uitvoer (die naar de waarde 343 millioen pond of twee procent lager is dan in de eerste negen maanden van 1939) quantitatief meer dan vier pro cent onder het peil van vorig jaar. De invoer is naar de waarde met 33 procent tot 872 millioen pond gestegen. Zij kan volgens dezelfde berekening quantitatief ten hoogste tien procent geringer ge weest zijn dan verleden jaar. Daar de tot zinken gebrachte schepen van zeven millioen b.r.t. in totaal als regel geladen waren, moet hun lading, die in de cijfers omtrent de waarde van den buiten landschen handel natuurlijk tot uiting komt, nog afgetrokken worden van de hoeveelheid van in- en uitvoer, die alleen beslissend is. Daaruit blijkt dat de Engelsche uitvoer de helft, de invoer, die in derdaad de kust bereikt heeft, twintig procent ge ringer heeft moeten zijn dan in vredestijd. TE WEINIG SCHEEPSRUIMTE. Het gebrek aan scheepsruimte is, naar uit onmis bare teekenen blijkt, oorzaak van andere ernstige moeilijkheden. Volgens Amerikaansche gegevens is de staalexport naar Engeland in September wegens gebrek aan tonnage geringer geweest dan in Augus tus. Als de Engelschen al niet in staat zijn het voor de oorlogvoering belangrijkste materiaal, uit Ame rika te halen, dan kunnen zij onmogelijk voldoende schepen ter beschikking hebben voor minder be langrijke goederen. Daarop wijst ook het feit dat met alle middelen is gepoogd, in Amerika vracht schepen te koopen. De Ainerikaansche reeders -wei- geren evenwel nog meer scheepsruimte af te geven, nadat zij hun met verlies werkende eenheden de laatste maanden tegen fancy-prijzen naar Engeland hebben verkocht. De Britsehe inkoopcommissies pro- beeren nu bij Amerikaansche werven bestellingen op te geven, die echter niet kunnen worden aan genomen met het oog op het feit, dat deze indus trie door de Amerikaansche bewapening in beslag wordt genomen. Interessant is voorts in dit verband, dat in West-Atlantische havens omvangrijke een heden neutrale tonnage zijn opgelegd. De officieren en équipages van deze schepen het zijn behalve andere nationaliteiten vooral Noren en Denen weigeren naar Engeland te varen en zijn voor den duur van den oorlog liever werkloos. De drie aangehaalde voorbeelden werpen slechts even een flits op de economische situatie in Enge land. Zij zijn daarom van bijzondere beteekenis, daar zij met officieele Engelsche of Amerikaansche berichten te staven zijn. Aangenomen kan worden, dat er nog veel meer kritieke punten in het Engel sche economische leven bestaan, die men niet aan de internationale beoordeeling heeft prijsgegeven. De houtvoorziening, de schrootvoorziening, het ont brekende papier, het tekort aan staal, het gebrek aan werktuigmachines voor de wapenindustrie en nog veel meer behoort hiertoe. INTERVIEW MET KENNEDY. Pleidooi voor met-deelneming aon den oorlog. ENGELSCHE SCHEEPSVERLIEZEN GROOTER DAN IN DEN WERELDOORLOG. Het D.N.B. verneemt uit New-York: De op het oogenblik in Amerika vertoevende Amerikaansche ambassadeur te Londen, Ken nedy, heeft in een interview, dafc hij heeft ver leend aan de .New-York Journal American" een niet deelnemen van Amerika aan den oor log bepleit, doch kwam aan den anderen kant op voor alle mogelijke hulp aan Engeland. De democratie, aldus Kennedy, is in Engeland af geloopen. Op de vraag, wat hij dacht over de kansen van Amerika om buiten den oorlog te blijven, ant woordde Kennedy: De kansen zijn op het oogenblik beter dan drie maanden geleden. De ambassadeur herinnerde er aan dat de Engelsche scheepsverliezen in dezen oorlog veel grooter zijn dan in den wereldoorlog, daar Engeland niet zooveel torpedojagers heeft als toen. Bo vendien moet de Engelsche vloot gebruikt wor den voor convooidoeleinden, voor de verdediging van Engeland zelf en in de Middellandsche Zee. De Duitsche duikootbases liggen dit keer veel dichter bij de scheepsroutes. Men mag nooit vergeten dat Hitier alle Europeesche ha vens in zijn bezit heeft. Wanneer de Ver- eenigde Staten aan den oorlog gaan deelnemen, aldus verklaarde Kennedy, zal de democratie ook in de Vereenigde Staten afgeloopen zijn. En geland strijdt niet voor de democratie, dat is klinkklare onzin. Engeland strijdt voor zijn eigen bestaan. De vraag is alleen hoe lang En geland het kan volhouden. Wanneer de Ver eenigde Staten aan den oorlog zouden gaan deel nemen, zouden zij de zwaarste last te dragen krijgen. De Vereenigde Staten moeten met betrekking tot de bewapening, 'al het mogelijke doen. Wanneer de V. S. koel, realistisch en. zuiver Amerikaansch blijven, zal Engeland de Vereenigde Staten niet in den oorlog kunnen betrekken. Bovendien zou Amerika troepen noch schepen kunnen zenden. Tenslotte verklaarde Kennedy dat een deel nemen van Amerika aan den oorlog slechts „over zijn lijk" mogelijk zou zijn. Hij zal alles doen om Amerika van den oorlog verre te houden. Een nader D.N.B.-bericht deelt mede: Het in terview met Kennedy heeft in politieke krin gen te Washington zeer groot opzien gebaard. „Washington Post" verneemt in dit verband dat men in officieele kringen niet twijfelt aan de juistheid van het interview, want men wist reeds lang dat Kennedy de positie van Enge land pessimistisch beoordeelde. Blijkbaar, zoo wordt in officieele kringen verklaard, heeft Kennedy thans dit verleend om zich definitief te diskwalificeeren voor een terugkeer op zijn post te Londen. De vroegere Spaansche minister van bin; nenlandsche zaken, Ugazagoitia, en de schrijver Cruz Salido, die door den krijgsraad ter dood veroordeeld waren, zijn, naar het D.N.B. meldt, gefusilleerd. De gouverneur van Tanger en gevolmach tigde van den hooge commissaris in Marokko, kolonel Yuste, heeft, blijkens een D.N.B.-bericht de internationale politie van Tanger ontbon den. Tevens heeft hij een inheemsch corps ge vormd. De Britsehe vlootstrijdkrachten, die met de bewaking van Wei Hai Wei belast waren, zijn volgens een Reuterbericht uit Hongkong terugge trokken en het marinedepot is naar Hongkong overgebracht. Volgens een te New-York uit Melbourne ontvangen bericht zouden de overlevenden van het Amerikaansche vrachtship „City of Rayville" te Sydney, eenstemmig verklaard hebben, dat dit schip het slachtoffer geworden is van een sabotagedaad en niet van een mijn. (D.N.B.) De Amerikaansche minister van justi tie, Jackson, heeft bekend gemaakt dat ver tegenwoordigers van de Ver. Staten en Canada heden te Ottawa overleg zullen plegen over verscherping van de politiecontrole in het Canadeesch-Amerikaansche grensverkeer, voor al met het oog op grensoverschrijdingen van personen of groepen met misdadige of revolu- tionnaire bedoelingen. (D.NJ3.) Tusschen Roemenië en Sovjet-Rusland zullen 20 November te Moskou economische onderhandelingen beginnen. Leider der Roe meensche delegatie zal de onderstaatssecretaris Nemoianu zijn. .(D.N3,), JONG JAPAN IN UNIFORM. Een drietal jeug dige bewoners van Tokio als hoofdfiguren tij dens de festiviteiten, welke onlangs in de Japan- sche hoofdstad werden gehouden. (Foto Weltblld.) WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940. HILVERSUM I 415 M. NCRV-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP.. 8.10 Schriftle zing en meditatie, 8.25 Gewijde muziek (opn.), 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 10.10 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 12.30 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P., 1.00 Orgelspel. 1.45 Marcan- do-ensemble en gramofoonmuziek. 3.00 Christ, lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.50 Viool, piano en gramofoonmuziek. 4.-30 Voor de jeugd. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, econo mische- en beursberichten A.N.P. 5.30 Berich ten. 5.35 Hartvelt-kwartet (opn.) 6.00 Gramo foonmuziek. 6.15 NCRV-Harmonie-orkest (opn.) 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-uitzending. 8.00 Nieuwsbernchten ANP., gramofoonmu ziek. 8.30 Orgelspel. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. 10.30 Voor arbeiders in de conti nubedrijven. 12.00 Esmeralda en solist. 12.45 Nieuws en economische berichten ANP., 1.00 Or gelspel. 140 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Voor de kinderen. 5.00 VPRO: Cy clus „Het geestelijk karakter van ons-volk". 5.15 Nieuws-, economische enbeursberichten A.N.P., 5.30 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00- 7.15 Brabants praatje en niewsberichten A.N.p. en sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Wij begin nen den dag. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Geestelijke muziek (gr. pi.) 8.00 Nieuwsberich ten ANP., 8.15 Gramofoonmuziek. (9.00—9.15 Berichten Duitsch. 11.3011.45 Berichten En gelsch). 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodis- ten. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- cn economische berichten ANP. 1.00 Musi- quette (1.301,45 Berichten Engelsch). 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek ,2.302.45 Berichten Engelsch). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Rococo-octet. 4.15 Gramofoon muziek. 4.30 Musiquette. 5.00 Berichten fDuitsch) 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en cyclus „De waterwegen in West-Europa". 6.00 KRO-Melodisten. 6.30 Berichten (Engelsch) 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Brabants praatje en nieuwsberich ten a.N.p. en sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3