KORT VERHAAL ftaar de 22000 inwoners. aantal inwoners is in de maand October fil toegenomen. Op 1 November telde onze geen* zielen. toonee'voor'ite"'n" voor Hoogoveii Statenleden. zaieiUa5 16 November voert de Haarlem- Tooneelclub voor leden van Hoogoven Sta- het Kennemer Theater „Mijnheer Pim" blijspel in drie bedrijven. Hierin treden 0"°' mr. M. C. Wijt, L. v. d. Broek, W. v. d. tLdele Jr.. en de dames M. Boldingh, A. Bierens - Naessens de Haan en L. Schmal. Haan, regie is in handen van den heer Wim pauff. get onderhoud van wegen enz. in de gemeentbegrooting voor 1941 wordt voor l onderhoud van wegen en voetpaden f 6951-50 begroot, tegen vorig jaar f 6907, voor «derh'oud van markten f 1607,45, voor onder houd van pompen en riolen f 1010,40, voor kos- L van havens, vaarten, kaaimuren en andere havenwerken f 8203,45. Daaronder zijn de darwedden van het personeel begrepen. Er is onder f 3000 voor het baggeren van de ha- 'U. Voor onderhoud en bediening van klokken, uurwerken enz. wordt een bedrag geraamd ad f 277,50, voor kosten van de algemeene begraaf plaats en kosten van begraving f 4317,92, ter wijl de kosten van de gemeentereiniging op f 31690.25 (v.j. f 29.678.75) worden begroot. Het hoofdstuk Openbare Werken sluit met een nadeelig slot f 89.202.21. WINST OP HET SLACHTHUIS. Blijkens de gemeente begrooting wordt de winst van het openbaar Slachthuis over 1941 op f 1000 geraamd. De inzameling van afval. Volgens de verordening, welke de wijze regelt, waarop afval moet worden bewaard en ter beschik king gesteld moet worden, blijkt o.m., dat de be waring van afval van levensmiddelen afzonderlijk cschiedt, zonder vermenging met andere stoffen ui voorwerpen en behoorlijk afgedekt. De terbeschikkingstelling van afval moet ge schieden door dit afzonderlijk, zonder vermenging -et andere stoffen en behoorlijk afgedekt aan den orenbare weg te plaatsen, zoodra de wagen, waar- a-ede met vergunning van B. en W. wordt inge zameld, in de nabijheid is of de komst daarvan door roepen, bellen of op andere wijze wordt aangekon- digd. Afval van veilingen en markten moet door de houders ter beschikking gesteld woi-den aan de houders van een door B. en W. verleende vergun ning. De cadavers van honden en katten moeten on verwijld ingeleverd worden op de plaats, door B. en f.. aangewezen. De terbeschikkingstelling van dierlijk afval moet, onverminderd het bepaalde bij of krachtens de Yleeschkeuringswet, geschieden door beenderen en ander dierlijk afval afzonderlijk en behoorlijk af gedekt gereed te houden ter inzameling door de per sonen of lichamen, die door B. en W. hiertoe zijn aangewezen. Met het opspeuren van de bij de afval-besluiten gpbaar gestelde feiten zijn belast de ambtenaren van Rijks- en gemeentepolitie, benevens nader aan te wijzen ambtenaren van den dienst van Open bare Werken en van het Openbaar Slachthuis. Deze verordening treedt in werking op 22 Novem ber, Hedenavond zal de verordening door den raad van deze gemeente vastgesteld worden. 3500.- VOOR VERSTREKKING VAN VOEDING EN KLEEDING GERAAMD. Voor verstrekking van gemeentewege van voe ding en kleeding aan schoolgaande kinderen wordt op de begrooting 1941 een uitgaaf geraamd van f 3500.-. Is hier iets van Ubij? Aan het politiebureau zijn de volgende gevonden en verloren voorwerpen en dieren aangegeven: Gevonden: schildersoverall, zadeldekje, één ünderhandschoen, distributiestamkaart, dames handschoen, zweep, armband, gebreid mutsje, een paar blauwe huispantoffeltjes, rijwielbelasting- nerk, kerkboekje, zilveren manchetknoop, postduif, gladde gouden ring, portemonnaie met inhoud, tcodschappentasch, lintzaag, varkenslederen hand schoenen. Verloren: idxtiteitsbewijs, ceintuur, heerenhand schoen, een paar kinderpantoffels, hondje (pincher), stamkaart en bloemkaart, heerenportemonnaie met choud, rijwielbelastingmerk, boodschappentasch, bankbiljet van 25, portemonnaie met inhoud, dis- tü'outiebonboekje, gladde gouden ring, twee be- Jötingmerken. HOOGOVEN-SCHA AKCLUB. De uitslagen van de onderlinge competitiewedstrij den zijn: Groep 1: Kroon—J. C. de Haas 0—1 v. d. Plas—v. Ikelen 01 de BruinC. v. Krimpen afgebroken, Paardekooper-V eldheer --.uuwujiav ciuncct 01 VogelzangZandbergen 10 Wulmsv. d. Plas 0—1 Groep 2: Mulderv. d. Broek 01 van AalstUilenbroek 10 van AalstScherer y2y2 H. AndréaSchouten 10 C. de BoerScherer 10 Groep 3: W. Steemanv. d. Abeele 10 v. d, AbeeleW. Steeman 01 van Loon—Blok 0—1 v. ZomerenK. de Boer 10 Vergunst—ten Kate 1—0 Delleman—Offerhaus 1—0 G. Klein—A. Blauw 0*—1 PROMOTIE-KLASSE A. B. M. H. C. 2—STRAWBERRIES (3—0). M. H, c. 2 had zich voorbereid op een zwaren wed- r!U tegen Strawberries en pakte dan ook onmiddellijk net aanvangssignaal stevig aan, na 15 minuten stond reeds 3~0. De Strawberries verdediging bleek in deze orte periode zwak, de flinke achterstand demoraliseer- het geheele elftal, waarvan lang niet die kracht uit- sn?i waarover men al eenigen tijd sprak. De wijzigingen ce voorhoede van de gasten bleken mislukkingen te in. zoodat Strawberries over alle linies een slechten wostnjd speelde. Vf C. 2 toonde zich dan ook veel sterker, terwijl lediging en keeper de Kadt uitstekend op dreef wa- In de voorhoede ging het nog al eens rommelig en paue kansen gebruikt waren -sa fraaie through pass van L. de Roos bracht het "j'e doelpunt; goed werk van M. Oei had het tweede PUnt ten gevolge en door inloopen van Wolterbeek na comer kwam het derde doelpunt tot stand. Een doel- ntenreeks, welke het groote overwicht van B. M. H. C. ^feerde en waartegenover de Strawberries een Het S' welnig technisch aanvalsspel te zien gaven, uVerdere verloop van den wedstrijd speelde zich wel Ur 'n hoofdzaak op de helft van Strawberries af, voorhoede van B. ?vr. H. C. verknoeide ettelijke waaronder eenige zeer gemakkelijke zelfs. M. H. c. 2 won verdiend en Strawberries kwam er "-•we met 3-0 nog goed af. Ecnigc belastingopbrengsten. Onder hoofdstuk 12 (belastingen) van de ge- meentebegrooting voor 1941 worden o.a. de vol gende opbrengsten geraamd: 75 opcenten op hoofd som Gem. Fondsbelasting f 100.000; 150220 opc. pers. bel. f 100.000; 38 opc. vermogensbeif 5400: belasting op de honden f 3750; vermakelijkheids belasting f 15000; opbrengst van het vergunnings recht wegens verkoop van sterken drank in het klein f 2050 en de opbrengst van het verlofsrecht op f 450. Een nieuwe heffingsverordening zal der Raad van beide laatste posten ter vaststelling wor den aangeboden. Het batig slot van het hoofdstuk belastingen wordt geraamd op f 340.072.18. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". prijsnoteering van 11 November 1940. Spinazie per kilo 818 ct. Sla per 100 krop 23.90. Andijvie per 100 krop 12.30. Wortelen per bos 58V2 Raapstelen per bos 33 yz Selderij iy22 per bos. Peterselie per bos 23. Tomaten per kiló 1536 Prei per kilo 3y26% Waspeen per kilo 36. Bloemkool I per stuk 1016. Idem II per stuk 79. Knollen per stuk 511. Idem II per stuk 33 y2 Gele kool per kilo 2y24 1/2. Groene kool per kilo 34 1/2 Roode kool per ldlo 4 1/25 Bieten per kilo 2y23y2 Breekpeen per kilo 2 1/24 1/2 Schorseneeren per kilo 512. Druiven per kilo 4458. Boerekool per kilo 25. Spruiten per kilo 1121. Aardbeien per doosje 15. VERGADERING UITGESTELD. De ledenvergadering van de afdeeling Beverwijk van 't Nationaal Front, die gisteravond in het Ken- nemer Hotel gehouden zou worden, kon wegens onvoorziene omstandigheden niet doorgaan, de bij eenkomst is uitgesteld tot een nader te bepalen datum. MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 11 Nov. 1940. Spinazie per kg 714 cent. Andijvie, 100 str. f 12. Koolrapen per zak f 1.40. Wortelen per bos 58 cent. Bieten per kg 6 cent. Schorseneeren per kg 7 cent. Aardappelen klei per kg 5T/2 cent. Snijboonen per kg 32 cent. Spruitjes per kg 1318 cent. Boerenkool per kg 3cent. Roode kool per kg 46V2 cent. Savoije kool per 100 f 13. Bloemkool per 100 f 713. Uien per kilo 8 cent. Prei per kg 46 cent. Pieterselie per kistje 12 cent. Selderie 12 cent. Appelen per kilo 1335 cent. Peren per kilo 2040 cent. Brusselsch lof per kg 22—28 cent. Politie-elftal tegen Staatsvisschers- havenbedrijf. A.s. Woensdagmiddag 3 uur wordt de revanche wedstrijd gespeeld tusschen het IJmuider politie- elftal en het elftal van het Staatsvisschershaven- bedrijf, ook nu weer op het terrein van Stormvo gels. De eerste wedstrijd eindigde in een flinke overwinning der politiemannen. Het elftal van het Staatsvisschershavenbedrijf heeft echter eenige wij zigingen ondergaan, waardoor het ongetwijfeld krachtiger tegenstand zal bieden, zoodat een aar dige wedstrijd verwacht mag worden. MARKTBERICHT SCHEVENINGEN. Scheveningen, 11 Nov. 1940 (A.N.P.) Schar f 6.90f 14.50 per 40 K.G., Wijting f 10.20—13.80 per 40 K.G. Aan de markt waren Maandagochtend drie motorloggers en dertig schokkers. 0 De besommingen der motorloggers waren: Sch. 325, A. Taal, met f 16. SCH. 39, M. Taal, met f 12, SCH. 284, P. den Heyer, met f 22 en 30 schokkers met tezamen f 2132 besomming. Gisteren zijn tengevolge van den sterken wind slechts enkele schepen ter visscherij vertrokken, zoodat Dinsdag de aanvoer van versche visch uit zee niet groot zal zijn. Een viertal Scheveningsche motorloggers wordt intusschen nog voor de kustvisscherij in gereedheid gebracht. Is liier iets van Ubij? Lijst van in het tijdvak van 31 October tot en met 7 November 1940 in de gemeente Velsen ge vonden voorwerpen, waarover aan het Hoofdbu reau van Politie, Tiberiusplein 1, inlichtingen te bekomen zijn op eiken werkdag van 1112 uur v.m., met uitzondering van Zaterdagmiddag. (Niet per telefoon). Een blauw ratiné jongensjas, een lederen cein tuur, een lichtblauwe want, een snelbinder, een kompasje aan ketting, een blauwe want met gele manchet, een actetasch, waarin een map, een sleu tel, een rechter glacé handschoen, een bruin wollen kinderhandschoen, een hond (Iersche setter), een étui met vulpotlood, een groen rechts kinderwantje, 2 heerenhoeden, een 'linksche roodbruine dames handschoen, een blauwe dameshoed, een damesrij wiel, een rijwielbelastingmerk, 'een groen en een rood regenkapje, een paar lederen heerenhandschoe nen, een bruine dameshoed, een blauwe kinder handschoen, een trui, een grijs zadeldekje, een rijksdaalder, een beige jongensjasje, een nikkelen autodop, een zwarte poes, een gouden ringetje, een paar br. led. handschoenen met kappen, een grijze gleufhoed, een beige portemonnaie met inhoud, een bruin lederen label, een celophaan mantelceintuur, een paar roodbruine heerensokken, een heerenrij- wiel „Gazelle", een nieuwe zwart gelakte rechter kinderschoén, en een bruine alpino met klep. SANTPOORT SCHAKEN. De schaakclub „Santpoort" mag zich ondanks de tijdsomstandigheden, wat haar clubavonden betreft, in een flinke belangstelling verheugen, wat o.m. blijkt uit het feit, dat op den laatsten clubavond 30 van de 33 leden aanwezig waren. De club neemt met een 5-tal leden deel aan de clubwedstrijden te Haarlem. DAMMEN. De damclub „Stabiel", welke voorheen in „Spaarn- berg" gedomicilieerd was, heeft thans een „tehuis" gevonden in het Vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente, VERKIEZING KIESCOLLEGE. Bij de gehouden verkiezing voor het Kies college der Ned. Herv. gemeente te Velsen zijn herkezen de heeren C. Breet, G. van Karsber- gen en R. Speelman. In de plaats van den heer H. M. Strating, aftredend is gekozen de heer J. H. Schoo, terwijl tusschen de heeren C. Drooger, aftredend en B. M. Mulder op na der te bepalen datum een herverkiezing zal plaats vinden. HEEMSKERK A. D. O.—D. I. O. (1—0). Eindelijk heeft A.D.O. een overwinning behaald, wel geen groote maar met een weinig meer ge luk was de overwinning veel sprekender geweest. Het begin van A.D.O. is uitstekend. Met snelle open aanvallen wordt het D.I.O.-doel bedreigd. Dan komt ook D.I.O. meer in den aanval; vooral de linkervleugel is actief. De achterhoede van A.D.O. doet in deze periode wat onzeker doch Kloes be hoeft er niet aan te pas te komen. Langzamerhand wordt het beter, goed opgestuwd door de halflinie, waarin vooral de jeugdige kanthalfs op den voor grond treden, valt de voorhoede aan. Beide vleugels wórden herhaaldelijk in het spel betrokken. Hachelijke situaties ontstaan voor het doel der gasten. Als bij een der aanvallenVoor- meer zich vrijmaakt, geeft hij met een prachtig schot Bijster geen kans, doch de scheidsrechter an nuleerde dit doelpunt wegens buitenspel. Tot de rust behoudt A.D.O. het beste van het spél doch gedoelpunt wordt er niet. Na de rust was A.D.O. over alle linies haar te genstanders de baas. Herhaaldelijk wordt het doel onder vuur genomen, doch tot doelpunten komt het voorloopig niet. Als Meijer een corner forceert, welke hij ook voor doel plaatst, kopt Beentjes den bal in den uitersten hoek. (10). Direct hierna is A.D.O. weer terug. Enkele ma len, als de Haarlemsche doelman zijn doel heeft verlaten, gaan de schoten nog over of tegen den paal. Een fout in de voorhoede van A.D.O. was, dat bij de vele voorzetten, het binnentrio steeds te veel teruggetrokken stond. Eenige verre schoten van Beumer bezorgen Kloes nog moeite. Ieder denkt in de laatste minuten, dat de score verhoogd zal worden, doch het lukt niet. Verdere uitslagen zijn: S.D.E. 1—A.D.O. 7—2 A.D.O. 3—W.S.V. 2 0—10 U.S.V. 3—ADO 4 6—1 Limmen aA.D.O. a 01 V.V.Z. bA.D.O. b 6—1 CREMATIE Dr. Ch. E. H. BOISSEVAIN. VELSEN Maandag Onder zeer groote belangstelling is het stoffelijk overschot van dr. Ch. E. H. Boissevain vanmiddag te Velsen verascht. Onder de tallooze aanwezigen zagen wij de hee ren mr. dr. A. baron Röell, Commissaris van de provincie Noord-Holland, Joh. E. Gerzon, voorzit ter der sectie Nederland voor de Int. Vereeniging voor Handelsonderwijs, Walrave Boissevain, oud wethouder van Amsterdam, mr. R. J. G. Boiss- vain, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-wet houder van Amsterdam, A. Dubbimk, secretaris van de Nat. Vereeniging voor Handelsonderwijs, mr. P. G. van Tienhoven namens de Ver. tot behoud van Natuurmonumenten, dr. Paul Cronheim, alg. secretaris v. d. Maatsch. tot bevordering der Toon kunst, mevr. mr. H. van Dam-van Isselt namens het gemeentebestuur van Amsterdam, F. de Boer en Jonkheer, directeuren van de Maatsch. Nederland dr. Rudolf Mengelberg, namens het bestuur van het Amstérdamsche Concertgebouw, H. Spits, na mens het Concertgebouw-orkest, F. J. Roeske, di rigent te Amsterdam, mr. H. M. Planten, directeur Alg. Handelsblad en D. J. von Balluseck, hoofdre dacteur v. h. Alg. Handelsblad en tallooze anderen. In de aula heeft de heer H. de Booy namens de familie het woord gevoerd. Vervolgens spr. mr. A. Bruch namens de Nat. Ver. voor Handelsonderwijs. Deze organisatie, al dus spreker, was het troetelkind van den thans overledene. Hij had haar mede opgericht, was ja renlang voorzitter en deed haar na den' wereldoor log weer herleven. Dr. Boissevain was eein der eer ste pioniers voor wetenschappelijk-economisoh on derwijs waarvan hij het groote belang inzag. De heer De Jong Schouwenburg, sprak namens het Amsterdamsche Concertgebouw en schetste de beteekenis van dr. Boissevain op muzikaal gebied. Hij was geruimen tijd bestuurslid van het Concert gebouw en heeft in die functie belangrijk werk ge daan, o.m. nam hij het initiatief tot het instellen van het Instituut van Volksconcerten, dat later zoo'n grooten omvang zou krijgen. Dr. Paul Cronheim sprak namens Toonkunst en de heer Chr. P. van Eeghen, pres.-comm. van het Alg. Handelsblad schetste de beteekenis van den thans ontslapene voor dit bedrijf. Nadat nog een zoon een persoonlijk woord had gesproken, zong Jo Vincent „Ruhet in Frieden van Schubert, op het orgel begeleid door George Robert, waarna de kist onder orgelspel daalde. CASTRICUM UITVOERING ZUSTERKOOR. In de tooneelzaal gaf het zusterkoor onder leiding van de altzangeres mej. Jo Immink een uitvoering. De zaal was geheel met belangstel lenden bezet, o.m. waren directie en veel per soneelleden aanwezig. Medewerking- werd verleend door den heer Grondsma, declamator, die met mooie stem en voordracht de zaal wist te boeien met gedichten van Gezelle, Van Scheltema e.a. Een goed ge kozen afwisseling van het programma. Mej. Toos Middelhof, die ook de zang begeleidde, speelde een ballade van Chopin. Een mooi gezongen Laudate Dominum van Mendelssohn opende het zangprogramma; na een nerveuze inzet was alles spoedig in het goede spoor. Drie leerlingen van mej. Immink zongen daarna een lied uit Elias van Mendelssohn; dit optreden viel buiten het karakter van de uit voering. Gott meine Zuversicht, van Schubert, werd verzorgd en met overtuiging gezongen; de leiding van mej. Immink was hier wel te bewonderen. Het fijne „Standchen" voor vrou wenkoor en alt, door de dirigente gezongen, verdient extra vermelding. Een goede verhou ding tusschen solo en koor, goed ingestudeerde zang bij de mooie alt van de dirigente. „Twee liederen van Cesar Franck, voor duet geschreven, werden door het koor ondanks moeilijke passages fijn gezongen, evenals Les Norvégiennes van Delibes, een geestig werkje Hoogere straffen voor verkeers overtredingen. HAARLEM Maandag De officier van justitie bij de Arr. rechtbank te Haarlem heeft den ambtenaar van het O.M. van het kantongerecht alhier opgedragen om voortaan hoogere boeten te eischen voor verkeers-overtre- dingen, zooals het rijden zonder achterlicht, of zon der deugdelijk afgeschermd voorlicht, het niet rechts rijden enz. Tijdens de zitting van het kantongerecht van he denmorgen eischte de ambtenaar voor verkeers overtredingen de boete van f 6, welke hem in staat zal stellen, van de vonnissen van den kantonrechter, die niet conform den eisch waren, in hooger beroep te gaan. De oudste Brusselaar. •door F. VAN AMSTEL. Toen Karei Jansen in den trein zat op de terugreis naar huis rees er in zijn bin nenste een gevoel van zelfvoldaanheid. Nooit, neen, nooit had hij zich zóó geamuseerd als deze week. Karei Jansen was niet zoo heel veel gewend en een bescheiden mensch was hij bovendien. Negen en veertig jaren en elf maan den was zijn leven kalm voortgekabbeld met zijn kleine vreugden en verdrietelijkheden. Karei was vrijgezel gebleven, in zijn jonge jaren omdat hij met zijn bescheiden salaris als ambtenaar ten kantore van den Ontvanger der Directe Belastingen de lasten van een huwelijk, vreesde, op lateren leeftijd, toen hij het beter stellen kon, omdat zijn vrijgezellenbestaan hem ten slotte nog zoo kwaad niet leek. Maar nu had hij het er eens van genomen. Karei Jansen, die het nimmer verder gebracht had in zijn vacanties dan een Veluwsch pension had een bui- tenlandsche reis op stapel gezet. Drie dagen naar de Ardennen, twee naar het Maasdal, twee naar het schoone Vlaanderenland. Dat was de eerste week. De tweede was volle zeven dagen voor Brussel gereserveeerd geweest en Karei Jansen had met volle teugen de genoegens van het groote stadsleven genoten, overdag op pelgrimage naar het stedenschoon, de musea, de omstreken, des avonds rustig zittend op een terras aan den boulevard en kijkend naar lichtreclames en wandelaars. En om 't nu maar dadelijk te zeggen: Den eersten dag den besten had hij het traditioneele bezoek gebracht aan het steenen beeldje van den oudsten Brusselaar, die in zijn aantrekkelijke onschuld in een der oudste wijken van Brussel spot met alle fatsoensbegrippen en daar, in 'a volle publiek doet wat u en ik onzen kinderen nimmer zouden permitteeren. Karei Jansen had gedaan, wat duizenden voor hem deden: hij had de verleiding niet kunnen weer staan, uit een der winkeltjes in de buurt een beeldje mee te nemen, een fraaie, koperen repro ductie van het origineel en nu, boven zijn hoofd in de koffer, sluimerde de kleine schalk, die slechts in Roozendaal was gestoord door een douane, die even geglimlacht had. Karei Jansen soesde behaaglijk in zijn coupé en overdacht zijn reis. Dat had hij er tenminste van genomen en niemand die hem de herinnering aan deze veertien dagen zou kunnen ontrooven wat had hij anders in zijn leven veel gemist negen en veertig jaar envolgende week vijftig en dan zouden Brouwer en Muller en Bekker wel komen en feliciteeren enen Karei dutte in. Den volgenden morgen pakte hij zijn koffer en kwam aan het doosje met het beeldje toe. Jajaalles goed en wel, maar wat zou hij er mee doen?Het hier of daar neerzetten? Met een kleinen schrik dacht hij aan juffrouw van Strijen, zfjn hospita; hij zag in zijn verbeelding haar vleezige koonen, waar je de braafheid en zedelijk heidsprincipes van afschepteuitgesloten.... ze zou hem zonder meer voor een gemeenen geniepi gerd houden en hem een halven dag nadat hij het beeldje te pronk had gezet verzoeken, met zijn zedelooze beeldjes elders onderkomen te vinden, den. Nood maakt vindingrijk. Hij pakte het beeldje weer in, nam het onder zijn arm en ging naar kantoor. „Plezier gehad?", vroeg collega Pieterse, die niet uit was geweest. Karei hing een opgewonden tafereel van de Bel gische hoofdstad op. E11 nu heb ik ook aan jou ge dacht, Pieterse". „Is 't waarachtig?" „Toch. Hier heb je den zuiveren en effectieven oudsten Brusselaar". „Mannekeriep Pieterse, het jongslee bij naam en toenaam noemend. „Precies. Is 't niet aardig?" „Zal waar zijn. Hartelijk bedankt, Karei!" Pieterse kwam 's avonds thuis en vertelde 't geval voorzichtig aan zijn vrouw, die furieus werd. „Is ie getikt, die stiekemerd? Laat ie zooveel snoepreisjes houden als hij wil maar zijn malle prullen kan hij houden. Meent hij misschien dat ik zooiets hier zou dulden? 'k Sloeg hem er net zoo lief mee op zijn...." „Ze worden daar in Brussel toch bij duizenden verkocht", zei Pieterse flauwtjes. „O ja? Maar je ziet ze toch maar nergens!" „Stil maar", zei Pieterse, die het beeldje alweer inpakte. 's Avonds maakte hij over de haag een praatje met zijn buurman van Tiggelen, hoofd van een school voor Uitgebreid Lager Onderwijs. Het gesprek met een argeloos mensch in een bepaalde richting leiden is geen kunst en Pieterse slaagde er dan ook gereedelijk in, een gedachten- wisseling op stapel te zetten over de waarde van aeslhetische begrippen bij het onderwijs. Van Tig gelen beaamde, dat eenige kennis- van de bekendste sculptures van niet geringe beteekenis mag genoemd worden. „Dan kan ik u misschien van dienst zijn!", merkte Pieterse meer dan schijnheilig op. Hij wipte even binnen, haalde het doosje met het beeldje en drukte het zijn ietwat verbouwereerden buurman in de handen. „Voor de beeldengalerij!" grinnikte Pieterse. „Tjatjaaardig, heel interessant, 't Is toch niet te veel begeerd?" „In 't minst niet!" antwoordde Pieterse haastig. „Wat moet ik er mee uitvoeren?" peinsde Van Tiggelen, toen zijn buurman in huis was verdwe nen. „Weigeren staat zoo hondsch, maar ik kan zoo- iets toch nietIn diep nadenken wandelde hij zijn begoniaparkje rond, totdat zijn gezicht opklaar de. Hij ging naar binnen en belde den heer Garve- link, directeur van het gemeentelijk museum op. „Hallo?" „Met Van Tiggelen, meneer Garveling. Het is weer zoo'n beetje de tijd van ons jaarlijksch bezoek met de hoogste klas aan het museum". „Juist, u wilt een afspraak maken?" „Als 't gelegen komt!" „Welzeker. Schikt u overmorgen?" „Met genoegen, 'n Uur of twee?" „Afgesproken. So long!" Dien Woensdagmiddag wandelde de heer Van Tiggelen met de hoogste klasse naar het Museum. In zijn boekentasch torste hij het beeldje. De di recteur ontving het gezelschap, leidde het rond, gaf uiteenzettingen en leerzame toelichtingen. De jeugd toonde de gebruikelijke matige belangstelling. Om vier uur was 't bezoek afgeloopen. „Nu heb ik nog een kleinigheid", zeide Van Tig gelen bij het na-praatje. „Ik weet natuurlijk niet, of het iets voor uw verzameling is, maar ik heb hier iets, dat ik u gaarne zou afstaan, als het dienen kan.en hij pakte een klein beetje nerveus het beeldje uit". „Kijk, kijk, in Brussel geweest?" „Ik dacht, dat u het hier misschien.mompel de Van Tiggelen. „Dank u zeer", zeide Garvelink, het beeldje aan nemend, en in stilte bedenkend dat dit het vieren twintigste exemplaar was dat hij in den loop der jaren cadeau had gekregen. „Bij gelegenheid krijgt het zeker een plaatsje!" Van Tiggelen groette en vertrok, uitgeleid door een bediende die zich vervolgens naar den directeur begaf. „Nog iets voor vanmiddag, meneer?" „Neen. Hebben de jongelui nergens aangezeten?" „Niet dat ik weet", antwoordde de ander, kijkend naar het beeldie. „Moet dat weggezet?" „Merci. Gooi het maar bij 't oude koper!" „We kunnen De Haan wel weer eens laten ko men", merkte de knecht op. „Er staat al weer heel wat". „Uitstekend. Maak maar af". Den volgenden morgen kwam de heer De Haan, opkooper en handelaar in tweedehandsch artikelen aan de achterdeur van het museum. „Zoo, Haantje", zei de bediende, die hem gewaar schuwd had, „kom je weer eens een graantje pik- ken?" ,,'t Zal wat zijn als 't voor de heeren komt! „Meer dan je denkt. Minstens twintig koperen beelden!" „Afval van 't museum!" „Natuurlijk. Dacht je, dat jij 't goeie spul kreeg?" Het loven en bieden begon. De koop kwam tot stand en 's middags liet De Haan de partij afge keurde afgietsels halen. Zijn afdeeling „antiquitei ten" onderging een belangrijke uitbreiding. Juist toen ieder beeld zijn plaats had gekregen ging de winkelbel. De Haan trok zijn jas recht en ging naar voren. Er stonden drie heeren. „Menceren.begon De Haan en maakte een zwaai met zijn bovenlijf. „Goeienmiddag" begon een van de drie. „De zaak is deze. Een vriend van ons wordt dezer dagen vijf tig jaar en nu gaat het om een cadeautje, waarbij we aan iets hebben gedacht van oudheidkundige waarde. En nu is u wel niet precies antiquair, maar misschien heeft u wel iets dat in onzen geest is". „O ja, meneer", haastte De Haan zich. „Ik heb juist een bijzondere collectie ontvangen. Als de hee ren eens willen zien?" De drie volgden hem naar achteren. In een uit bouw van den winkel stond de verzameling uitge stald. „Is dat nu allemaal oud?" vroeg een van de drie. „Zeg Brouwer, heb jij er kijk op?" „Niet te veel", bekende Brouwer. „Wat denk jij er van, Muller?" ,Als hier meneer De Haan het ons verzekert. zei Muller. De Haan had al genoeg gehoord. Er viel wat te verdienen. „Effetief oud spul, heeren. Och, hoe doen men- schen als wij, hè? Je komt hier en daar en overal en wanneer je iets zuiver moois ontdekt, daar pro beer je dan de hand op te leggen, nietwaar?" De heeren antwoordden niet. „Zeg Bekker", riep Brouwer plotseling, „is Karei niet pas in Brussel geweest?" „Jawel. Hoezoo?" „Wel, dan hebben we hier iets toepasselijks. J0 weet toch wel De beide anderen keken. Ja, ze wisten het wel. „Zou dat „Misschien. „Of.... eh...." „Och nee.waarom. „Mooi stukje, heeren", prees De Haan. „Twee honderd jaar in de familie van der Does van Slangenvecht geweest, voordat ik het met de groot ste moeite loskreeg. Schitterend gedreven en nog heelemaal gaaf De drie keken elkander aan. „En hoeveel vraag je?" „Zestig gulden, heeren, omdat ik contanten kan gebruiken. U ziet zelf wel, dat het te geef is. Als u mij een rijksdaalder minder bood zou ik spijt van het tijdverlies hebben". Na een kwartier werd men het eens op veertig gulden. De oudste Brusselaar werd netjes ingepakt en het drietal verliet den winkel. Karei Jansen zat 's avonds op zijn kamer. Ter eere van zijn verjaardag had juffrouw van Strijen zijn lievelingskost, bloemkool met saucijsjes, op het menu gezet en eigenhandig een drie in de pan met krenten als toespijs gebakken. Nu. na het tukje na den eten wachtte hij zijn visite, het drietal, dat nimmer op zijn verjaardag ontbrak. De sigaren ston den klaar. Straks zou de juffrouw de thee brengen en wat later een feestelijken dronk. De bel ging. Karei hoorde het bekende gestommel beneden in de vestibule, dat even later naderbij kwam. De deur werd geopend. Bekker opende den stoet. „Zoo, jarige man. Geef me de vijf. Van ganscher harte!" „Dank je, Bekker. Zoo mannen broeders. Heb je me niet vex'geten?" Ook de beide anderen wenschten geluk. „Ja maar", begon Bekker, „we komen niet mot leege handen. Bij een kroonjaar hoort een geschenk en nu je pas dié Belgische reis hebt gemaakt dach ten we je genoegen te doen met een kleine_ herin nering daaraan. Alsjeblieft, Karei, van ons drieën. En Karei peuterde het touwtje los en opende het doosje (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbehouden). Helden der zee geëerd. IJMUIDEN, 11 November. Hedenmorgen heeft de voorzitter der Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. in tegenwoordigheid van enkele be stuursleden, de commissie van plaatselijk bestuur der N. Z. I-L R. M. te IJmuiden en de bemanningen der reddingbooten van dit station onderscheidingen uitgereikt aan de bemanning van de motorred dingboot „Neeltje Jacoba" voor de moeilijke en ge vaarlijke reddingen verricht te IJmuiden, toen o.a. 18 opvarenden van het onder Nederlandsche vlag varende hospitaalschip L.A.Z. 47 werden gered. De schipper van de „Neeltje Jacoba", J. v. d. Meulen, kreeg de kleine gouden medaille van de N. Z. H. R. M. met getuigschrift, terwijl de beman ning, bestaande uit G. Stam, stuurman, F. Varkc- visser, motordrijver, A. Y. Kramer, K. Veldman en J. v. d. Oever, de groote zilveren medaille van de N. Z. H. R. M. ontvingen met getuigschrift. Tevens werd de vorige schipper van de motor- reddingboot „Neeltje Jacoba", P. J. A. Kramer, die 1 Augustus 1940 werd gepensionneerd, bedankt voor zijn langdurige en zeer goede diensten aan het reddingwezen. Hem werd een binocle overhan digd. De opstapper, S. Smit, van de „Neeltje Jacoba", die op 3 Auguskis 1940 werd gepensionneerd, ont ving de kleine bronzen medaille voor langdurige diensten met getuigschrift. N. S. B. en Verdinaso. De leiding van het Verdinaso verpsreidt de vol gende bekendmaking: Bij bespreking is ons gebleken, dat het program ma van de Nationaal Socialistische Beweging in Nederland en het programma van het Verbond van Dietsche nationaalsolidaristen, hoewel verschillend geformuleerd, op hetzelfde doel, dat in hoofdzaak in de volgende .drie punten is samen te vatten, zijn gericht. lo. De vestiging van de hiërarchische en orga nische orde in een Nederlandsche gezagsstaat, waar- in pex-soon, groep, gemeenschap en staatsgezag (met hun bezit) elkander hebben te dienen; waarin de vrijheid van godsdienst en de bescherming van den christelijken godsdienst in zijne kerken door het staatsgezag worden gewaarborgd; waarin het on derwijs door gemeen overleg van alle betrokken groepen zoo wordt geregeld, dat de eenheid der natie en de godsdienstige belangen der leerlingen het best worden gediend. 2o. De vereeniging van het vofk der Nederlan den en van zijn grondgebied in en buiten Europa in het rijk der Nederlanden. 3o. De samenwerking van een vrij Nederland in de eerste plaats met eender-gefundeerde staten, 4ie ras-verwante volkeren omsluiten. Gezien deze overeenstemming van doelstelling, gezien het feit, dat de verdeeldheid der gx-ootendeels gelijk gerichte politieke groepen onder de huidige omstandigheden uiterst gevaarlijk is, gezien het onderling gegroeide vertrouwen, hebben wij beslo ten het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. te vereenigen, (get.) E. Voorhoeve, J. F. van As, J. J. van der Hout. De leider van de N.S.B. teekent hierbij aan: Deze bekendmaking heeft mijn instemming. Van harte begroet ik onze nieuwe kameraden. Mussert,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5