Naar corporatieve organisatie van het bedrijfsleven Jiunst Voor lange avorufe, WOENSDAG 13 NOVEMBER 1940 (hganisatie- commissie inqestetd &thende èedtiifls- schappen- 's-GRAVENHAGE, 12 November. Het Verorde ningenblad van Dinsdag bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende den opbouw van een zelfstandige organisatie ter ont wikkeling van het bedrijfsleven. Artikel 1 van dit besluit bepaalt, dat de secre taris-generaal van het genoemde departement de voorschriften uitvaardigt en de maatregelen treft, welke voor den opbouw van een zelfstandige or ganisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn. Artikel 1 bepaalt verder: voor zoover tot dit doel bedrijfsorganisaties worden opgericht, erkend, ontbonden of vereenigd en het daarbij or ganisaties van ondernemingen betreft, waarvoor het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart niet of niet uitsluitend bevoegd is, neemt de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zijn maat regelen in overeenstemming met den secretaris generaal van het bevoegde departement. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart kan zijn uit lid 1 voortvloeiende bevoegdheden overdragen. Veranderingen in de rechtsverhouding, welke als uitvloeisel van dit besluit en de ter uitvoering daarvan uitgevaardigde voorschriften en be schikkingen ontstaan, geven geen aanspraak op schadevergoeding. Voorts bevat het besluit regelen omtrent straf fen op overtredingen. Het besluit is in werking getreden op den dag zijner afkondiging. Bij dit besluit behooren twee uitvoeringsbeslui ten, welke in de Nederlandsche Staatscourant van Dinsdag zijn opgenomen. Het eerste - uitvoeringsbesluit bepaalt o.m.: Artikel 1. 1. Voor den opbouw van een zelfstan dige organisatie ter ontwikkeling van het be drijfsleven wordt een organisatie commissie inge steld. 2. De leden en de voorzitter worden door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart uit de kringen van het bedrijfsleven benoemd en door hem ont slagen. Zij genieten geen bezoldiging. Zij oefenen hun taak tut met inachtneming van de belangen van het geheele economische leven. 3. Het bureau der organisatiecommissie is ge vestigd te 's-Gravenhage. -De organisatiecommis sie kan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven doen bijdragen in de kosten van het bureau. Artikel 2. 1. De organisatiecommissie heeft tot taak alle voorbereidende maatregelen te treffen, geschikt en noodig om een zelfstandige organisa tie van het bedrijfsleven op te bouwen. Zij is met name bevoegd: a. bedrijfsorganisaties Jn te stel len, als uitsluitende vertegenwoordiging van de betrokken takken van bedrijf te erkennen en te bepalen, voor welk gebied van het bedrijfsleven zij bevoegd zijn; b. bedrijfsorganisaties te ontbin den, te vere enigen en voorschriften omtrent het beheer en het gebruik van haar vermogen te geven; c. het statuut van bedrijfsorganisaties te wijzigen en aan te vullen; d. voorzitters en direc teuren, alsmede andere functionarissen van be drijfsorganisaties aan te stellen en te ontslaan; e. voor ondernemers en ondernemingen het lid maatschap van een bedrijfsorganisatie verplicht te stellen; f. overeenkomstige maatregelen voor andere organisaties van het bedrijfsleven te tref fen. 2. Bedrijfsorganisaties zijn die organisaties en vereenigingen van organisaties, welke de behar tiging van de bedrijfsbelangen van ondernemers en ondernemingen tot taak hebben. In geval van twijfel beslist de organisatiecommissie of van een bedrijfsorganisatie sprake is. 3. De organisatiecommissie treft de in lid 1, onder b en f bedoelde maatregelen in overeen stemming met den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart. Artikel 3. Ter uitvoering van haar taak kan de organisatiecommissie, in het bijzonder in verband met de in het eerste lid van artikel 2, onder a tot en met f genoemde maatregelen: a. commissies voor afzonderlijke takken van bedrijf of vakken, alsmede voor andere organisaties van het bedrijfs leven instellen en haar taak en bevoegdheden be palen, voorzoover deze niet vallen onder de ln artikel 2 aan de organisatiecommissie voorbehou den bevoegdheden: b. aan bedrijfsorganisaties en andere organisaties van het bedrijfsleven op drachten en instructies geven, -met bindende kracht ook voor haar leden. De hieruit voort vloeiende kosten komen ten laste van de bedrijfs organisaties en de andere organisaties ran het bedrijfsleven. Artikel 5. De bedrijfsorganisaties en andere or ganisaties van het bedrijfsleven, alsmede onder nemers en ondernemingen zijn verplicht de orga nisatiecommissie, zooveel in hun vermogen ligt, te steunen, gevraagde inlichtingen te verstrekken en de voorgeschreven aangiften te doen. Artikel 6. De leden der organisatiecommissie even als alle andere personen, die door haar bij de uit oefening van haar taak worden betrokken, zijn verplicht tot geheimhouding van alle zaken- en bedrijfsgeheimen, waarvan zij bij de uitoefening van hun functie kennis krijgen. De plicht tot ge heimhouding blijft ook na beëindiging van de uitoefening der functie bestaan. In 'het tweede uitvoeringsbesluit wordt o.m. be paald Artikel 1. 1. Het bedrijfsleven wordt naar den aard der bedrijven in door de organisatiecommis sie ingestelde en erkende bedrijfsorganisaties ge organiseerd. 2. De industrie (waaronder begrepen de kracht- bedrijven, het ambacht, de handel (waaronder begrepen het hotel-, café, restaurant- en pension- bedrijf). het bankwezen, het verzekeringswezen, alsmede het verkeerswezen worden elk in een af zonderlijke organisatie ondergebracht. 3. Het onderbrengen in centrale organisaties kan ook op andere wijze geschieden. Artikel 2. 1. De centrale organisaties worden onderverdeeld in hoofdgroepen en zoo noodig ln vakgroepen. 2. de centrale organisaties kunnen plaatselijke afdeelingen instellen. 3. de hoofd- en vakgroepen kunnen plaatselijke en gewestelijke afdeelingen instellen. Artikel 3. 1. De organisatiecommissie bepaalt bij algemeene beschikking, in overeenstemming met den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, indeeling en grenzen van het gebied van het bedrijfsleven, waarvoor de bedrijfsorganisaties bevoegd zijn. Door zoodanige beschikking worden ondernemers en ondernemingen (natuurlijke en rechtsperso nen) die op het betrokken gebied van het bedrijfs leven werkzaam zijn, dan wel zoodanige werk zaamheid aanvangen, bij de bevoegde centrale organisatie aangesloten. Onder ondernemingen worden ook de bedrijven van publiekrechtelijke lichamen verstaan. 2. De verdeeling van de leden over de lagere organisaties geschiedt door de centrale organisa tie. Is een onderneming werkzaam op het gebied yan meer dan één bedrijfsorganisatie, dan wordt zij als hoofdlid in die bedrijfsorganisatie inge deeld, op het terrein waarvan het voornaamste deel harer werkzaamheid ligt. In andere organi saties wordt zij als vaklid of, in geval van onbe langrijke resp. slechts in hulpbedrijf plaatsvin dende werkzaamheid, als niet-betalend bijzonder lid ingedeeld. 3. Het lidmaatschap van een bedrijfsorganisatie houdt op met het blijvend stopzetten van de werk zaamheid, welke den grondslag van dat lidmaat schap vormt. (A.N.P.) WÈEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. De burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, heeft Dinsdag den eersten steen gelegd voor het nieuw te bouwen huis, Dorpsstraat A. 162, het eerste in de rij van verwoeste huizen in die gemeente, welke weer worden opgebouwd. (Foto Pax Holland.) in Haarlem en daarbuiten. Five o'clock tea. Ach neen, het is niet waar dat onder jonge men- schen van tegenwoordig de conversatie zoo- geest loos en onbenullig is als zwartkijkers willen jen gelooven: dat voor geest en schoonheid de belang stelling geheel gematerialiseerd zou zijn. Die er werkelijk geheel van vervuld zijn, waren steeds in de minderheid en zijn dat nog. Maar zoo ze elkaar in de geschikte sfeer weten te vinden, komen de tongen los, wrijven de meeningen tegen elkaar, worden bewondering geuit en tegenzin gemotiveerd en gaat de toehoorder rijker heen dan hij kwam. Dat gebeurt niet zoo bij afspraak of op gezette tijden: niet immer is de sfeer geschikt of het gezel schap tot praten bereid. Maar zoo op een namiddag, in het atelier van een schilder, kunnen vrienden samenkomen en ongemerkt uit alledaagsche luch tigheid in de bezonnen bespreking geraken van dingen die hun kunstinzichten raken en beroeren. Een dergelijk studio-gesprek, een atelierpraatje met toebehooren, heb ik dezer dagen mogen aanhooren en het heeft mij van den ernst van de besten der Haarlemsche kunstenaars opnieuw overtuigd. Ik zal geen namen noemen, omdat ik dien ernst ook bij vele niet-aanwezigen veronderstel. Maar aardig was het en blijft het. al worden er geen namen genoemd. De aanleiding was, dat één der jongere Haarlem mers, die lang in het buitenland verbleef, korte lings terugkeerde en aan de peripheric onzer stad een werkplaats vond om zijn arbeid hier voort te zetten. En ter inwijding daarvan hadden hij en zijn vrouw eenige collega-schilders en vrienden van zijn kunst op een glaasje genoodigd in den Zondagmiddag. Het glaasje bevatte een uitnemend vocht waar van geen misbruik gemaakt werd, zoodat de geesten helder en de tongen scherp bleven. Ik heb dat onder kunstenaars wel eens anders beleefd en menig be faamd artist de bekende Haarlemsche begrafenis- bos-wijsheid willen voorhouden: „Uw glas loopt (te) ras". Het gesprek liep trouwens daarover ganschelijk niet. Hoe kwam het over Rodin te loopen? Een lang en buigzaam Haarlemsch schilder had juist zijn bewondering geuit voor de wijze waarop een dichter als Rainer Maria Rilke Rodin's kunst be grepen had, waarop de gastheer terecht op Rodin's gesprekken met Paul Gsell wees, die veel een voudiger en directer Rodin's inzichten doen kennen. Werd daar niet een boeiend vraagstuk opgewor pen? Is het belangrijker wat een dichter ziet in het werk van een beeldend kunstenaar of heeft men meer aan een enkel los uitgesproken woord van dien kunstenaar zelf? Het eerste geeft allicht zeker heid over de visie van dien dichter, die in dit geval bovendien een' tijdlang Rodin's secretaris was, hei tweede is vaak, door zijn gedrongen samenvatting, voor verschillenden uitleg vatbaar, doch voor den collega kunstenaar toch misschien van meer nut dan een dichterlijke uitleg van een schrijver. Jam mer genoeg zat een van Haarlem's beste beeld houwers te veraf in een anderen hoek van het atelier om het gesprek te kunnen hooren en zijn (Adv. Ingez. Med.) De Nederlandsche Vakvereenigings- leiders in Berlijn. Eerste kennismaking met het Düitsche Arbeidsfront. BERLIJN. 12 Nov. Een speciale verslaggever van het A.N.P. meldt: De Nederlandsche vakvereenigingsleiders, die op uitnoodiging van het Duitsche arbeidsfront thans in Berlijn ver toeven, hebben den dag van gisteren even nuttig als aangenaam doorgebracht. De voordrachten, welke vooraanstaande figuren uit het Duitsche arbeidsfront cfës ochtends voor het gezelschap hielden en de bezoeken, welke de Nederlandsche gasten in de middaguren aan twee groote en moderne bedrijven brachten, vormden een eer ste kennismaking met de Duitsche arbeiders organisatie, zooals deze na de nationaal-socia- listische revolutie onder de bezielende leiding van dr. Ley is tot stand gekomen en sindsdien is uitgegroeid tot een organisatie, welke 30.000.000 leden omvat. Dit eerste contact was prettig en aangenaam. Alvorens in Berlijn Tem pelhof eenige fabrieken werden bezichtigd, hield dr. Bötticher van de afdeeling buitenland van het Duitsche arbeidsfront in het nieuwe en in grootsc'nen stijl opgetrokken gebouw van deze organisatie in de Potsdammerstrasse een voor dracht over het Duitsche arbeidsfront en de nationaal-socialistische gemeenschap „Kraft durch Freude", in welke rede de spreker een duidelijke uiteenzetting gaf van de wijze, waar op alle werkende Duitschers in het arbeidsfront zijn vereenigd. Voorts stelde hij in het licht, dat het de taak van het arbeidsfront is het levensniveau van den Duitschen werkenden mensch te verheffen, welk sociaal opbouwwerk niet mogelijk zou zijn zon der „Kraft durch Freude". Deze gemeenschap immers bemoeit zich met de cultureele opvoe ding van de natie en stelt zich tot taak den Duitschen arbeider levenskracht en levensvreug de te geven, alsmede de kracht en den moed meester te zijn over eigen zorgen. De uiteenzettingen van dr. Bötticher werden later op den dag geïllustreerd met eenige films, welke opnamen bevatten van een vacantiereis, die Duitsche arbeiders met een „Kraft durch Freude"-schip naar Italië hebben gemaakt en verder alleraardigste opnamen, waaruit bleek, dat „Kraft durch Freude" zelfs in de kleinste dorpen een avond van vreugde en ontspanning brengt. Prof. Kiesewetter zou oorspronkelijk een voor dracht houden over arbeidsrecht en loonvor ming, doch in verband met den tijd, die voor een zoo veelomvattend onderwerp veel te kort was, beantwoordde prof. Kiesewetter verschil lende vragen, welke hem uit den kring der Nederlandsche gasten werden gesteld en die vooral betrekking hadden op het probleem der loonvorming. De spreker gaf verder een belangwekkende en leerzame uiteenzetting van de wijze, waarop het economische leven in Duitschland zich na den wereldoorlog onder invloed van verschillende internationale politieke en economische om standigheden heeft ontwikkeld. Zoowel prof. Kiesewetter als de Nederlandsche gasten gaven den wensch te kennen elkaar op een der vol gende dagen nog eens te ontmoeten en de ge- dachtenwisseling voort te zetten. Gedurende dezen dag bezocht het gezelschap de fabriek van scheermesjes en scheerappara- ten van Roth-Büchner, waar de bekende Rotbartmesj.es worden vervaardigd en circa 10Ö0 arbeiders en arbeidsters werken en voorts de machine en werktuigenfabriek van Stork en Co., beiden in Berlijn Tempelhof. In laatstge noemde fabriek werken ongeveer 3000 arbei ders. Uiteraard werd tijdens deze bezichtiging bijzondere aandacht aan den dag gelegd voor hetgeen in deze bedrijven de grens van het vol maakte heeft bereikt. 's Avonds bezochten de Nederlandsche gas ten een volkstheater, waar dankbaar werd ge noten van de „Freischütz". Een prettig slot van een welbesteden dag. Vandaag spreekt voor de Nederlanders Amtsleiter Mende over het gebruik van buiten- landsche arbeidskrachten in Duitschland en staat o.m. verder een bezoek aan een tentoon stelling voor vakopleiding en bedrijfsleiding van het Duitsche arbeidsfront op het pro gramma. Het Doelenhuis te Middelburg vernield. MIDDELBURG, 12 November. (A.N.P.) Onder de panden, die op 17 Mei te Middelburg werden verwoest, behoort ook het bekende Doe lenhuis van de schutterij van St.-Joris aan de Balans. Van den gevel van dat in 1582 in Vlaamschen stijl opgetrokken pand was het bo venste gedeelte met als afsluiting St.-Joris met den Draak, verloren gegaan, doch het onderste deel was blijven staan. Vandaag zou men dit juist gaan stutten, doch in den afgeloopen nacht heeft de storm echter ook dit gedeelte geheel vernield. STICHTING „OORLOGSSCHADE" OPGERICHT. 's GRAVENHAGE, 12 November. Men deelt aan het A.N.P. mede, dat „de Nederlandsche stichting tot behartiging van de belangen der getroffenen door oorlogsschade" tot stand is gekomen. Zij is gevestigd in Den Haag en draagt den ver korten naam van stichting „Oorlogsschade". Volgens artikel 3 der statuten heeft de stichting ten doel de behartiging van de stoffelijke belangen van haar leden in verband met door hen geleden oorlogsschade zulks met inachtneming van het alge meen welzijn. Zij wil daartoe bevorderen het tot stand komen en toepassen van zoodanige regelingen van Overheid of derden, welke leiden tot spoidgee vaststelling der voorloopige schade en tot werkende redelijke voorzieningen ter zake van de geleden schade, waaronder mede te begrijpen voorschot- of credietverleening op billijke voor waarden en/of hulpverleening in anderen vorm. De stichting wil voor zoover mogelijk eenheid brengen in het streven naar voorzieningen ter zake van geleden oorlogsschade en haar arbeid verrichten in het bijzonder in overleg en samenwerking met de Nederlandsche autoriteiten en instellingen. Voor het welslagen is dit laatste een onafwijsbare eisch. De stichting is dan ook eerst in het leven ge roepen, nadat uit de met de Nederlandsche in stantie gevoerde besprekingen was gebleken, dat op de medewerking van die instanties mocht worden gerekend. Evenzeer is voor dat welslagen noodig, dat de door oorlogsschade getroffenen zooveel mogelijk als leden tot de stichting toetreden om de inrichting van een goed geoutilleerd bureau mogelijk te maken en voorts om de gegevens te verstrekken, waardoor het mogelijk zal zijn de vraagstukken, die een op lossing behoeven, bij het overleg met de bevoegde instanties met kennis van zaken te kunnen behan delen. Het ligt voorts in het voornemen, aan de leden van tijd tot tijd berichten te zenden, die voor hen van belang kunnen zijn. Leden kunnen zijn natuurlijke personen en vennootschappen, die oor logsschade hebben geleden. Het voorloopig secre tariaat wordt waargenomen door mr. J. S. Hoek, West-Zeedijk 122 te Rotterdam (W.). Het bestuur is als volgt samengesteld: dr. J. J. C. van Dijk, 's Gravenhage, voorzitter; J. G. Both, Rotterdam, mr. K. van Houten, Wageningen, J. A. de Monchy, Rotterdam, mr. C. H. Muntz, Rot terdam, W. Ruys Bzn., Rotterdam en ir. H. C. Wes- seling, Vlissïngen. inzicht te geven: hij amuseerde zijn omgeving door zijn mimische begaafdheid in het .imiteeren van andere beroemdheid. Tot uit een anderen hoek een bekend vriend der artisten den langen schilder op stang kwam jagen. Hij had juist het jongste werk van Pijke Koch, het portret van mevrouw Koch gezien en was ver rukt van haar zilveren schoentjes. Dat portret zou het werk van een jaar geweest zijn. De lange schilder moet van Pijke niet heb.ben en daar is alweer een interessant onderwerp op de proppen gebracht. Is het wat of is het niets? Het werk van Koch, Willink c.s. vindt bewondering of afkeer, een middenweg is er niet. Zullen zij die zich afkeeren, later overtuigd worden, met andere woorden: zullen de bewonderaars in de meerder heid komen en den toon aangeven? In dezen kring hoopt noch gelooft men dat. Reeds de verschijning dezer nieuwe romantische realisten is een studie waard. En zoo gaan door het vertrek de aardigste ge sprekken en de geest blijft vaardig, waarbij ook de vrouwen zich amuseeren. Index-daad is de belangstelling die voor dit por tret van Pijke Koch aan den dag treedt, opmerke lijk. Het was eerst een tijdje in Utrecht geëxpo seerd en verhuist daarna naar het Rotterdamsche Boymans museum, waar ik het hoop te gaan zien. Voorloopig berust mijn indruk op het plaatje er van, dat ik in een krant zag. Dat plaatje zeide mij niet heel veel, evenmin als vroeger werk van dien schilder, dat ik wel zag, mij kon boeien. Wij willen,. wanneer we ons afvragen, waarom anderen daar zoo iets heel superieurs in vinden, onmiddellijk alle bijkomstigheden van persoonlijken aard bui tensluiten. Een schilderij bekijkend, mogen wij er niet aan denken dat de maker vroeger student in Utrecht was, de faam bezit eener groote intelli gentie en dat de voorgestelde, zijn echtgenoote, een dochter van oud-minister De Geer is. De zaak is: wat doet de schilderij ons? En als nu het ernaar gemaakte plaatje ons niet veel meer zegt dan een plaatje uit een advertentie van een duur modehuis uit een der hoofdsteden van de wereld, waar men ook in de advertentiewezen ar tistiek „bij" is, dan wordt het duidelijk dat we be geer ig worden het origineel te zien en daar een reis naar Boymans voor over hebben. Zoodra we er een foto van kunnen opnemen willen we dan aan de hand daarvan nader over de kleur en de werking van de schilderij op het wezen van een beschouwer praten. Aan het hier laatst besproken boek met verhalen, aan een schilderij van Willink ontleend, hebben wij kunnen leeren hoe het vooral litteratoren en intellectueel-kunstgenietenden zijn die voor deze kunstsoort opén staan en ze propa- geeren. Het is mogelijk dat deze tijd, alweer eenige jaren lang, om een anderen kunstvorm in de schil derij vraagt. Er is geen scherper tegenstelling te bedenken dan tusschen Koch's Damesportret en een kinderportret van Thijs Maris. De droom gepolijsl en verstaaldhet kan de weg zijn die voorloopif door te intelligente kunstenaars zal worden ge volgd. J. H. DE BOIS. Achter de schermen van de Amsterdamsche brandweer. Wanneer er geen alarm is, zijn de brandwachts in de werkplaatsen aan den arbeid, want ieder der mannen kent een vak. (Foto Pax Holland.), No. 16. INVULRAADSEL, Te gebruiken letters: aaeeeee?8u,, nnooppssstt. De letters goed ingevuld worden 1 verticaal dezelfde woorden van de teekenis. 1. Witte haren aan de beenen van 2. Menigte. 3. Overwicht. 4. Op wreede wijze ombrengen. 5. Keukengerei. een pi^ OPLOSSINC VORIGE OPGAVE No. 15. KRU1SWOORD-PUZZLE (XfLP). 0 KU S T 0 A L A B A R 0 N RO M P F A TOB B E E I AT I T 0 L 11 STE E O F TER T S a R BER0 E 0 LENDE M i V AL AN A M I C R EMS R M S H ER0 A E A S S X NX S N ER T A A N TELG E I P M AD ERA A R E F E OS A A S E B N ORM N ET L S TE M M A E 8 0 M E A B E R S URN AA R E DR A L I S T A K K E R Beschikken over waarden ten gras van ingezetenen van het Duit' Rijk. Het Verordeningenblad no. 36 van Dinsdag ta een besluit van de sfwetarissen-generaal van departementen van Financiën, v i Handel, Nijve heid en Scheepvaart ën van Landbouw en Visset rij, waarbij artikel 1 van het „deviezenbeslui (67/1940) als volgt wordt gewijzigd: „(1) Het is aan ingezetenen zonder vergunni van het deviezen-instituut geoorloofd ten guns van ingezetenen of ten gunste van natuurlijke rechtspersonen, die binnen het gebied van het Du sche rijk haar woonplaats hebben dan wel aldaa gevestigd zijn, over de volgende waarden te schikken, deze te bezwaren of te vervreemden: 1) Geblokkeerde vorderingen, wanneer de schul denaar zijn woonplaats binnen het gebied van Duitsche rijk heeft dan wel aldaar gevestigd is. 2) Effecten, uitgegeven door een natuurlijke cl rechtspersoon, die binnen het gebied van het Duit! sche rijk haar woonplaats heeft dan wel aldaar gei vestigd is. J 3) Andere onlichamelijke zaken, voor zoover dl daaruit voortvloeiende vorderingen uitsluitend kun nen worden geldend gemaakt jegens natuurlijke ff rechtspersonen, die binnen het gebied van het Duit sche rijk haar woonplaats hebben dan wel aid® gevestigd zijn. J 4) Binnen het gebied van het Duitsche rijk ge* legen onroererde goederen. j (2) De vrijstellingen, bedoeld in het eerste udj gelden ten aanzien van de daarin genoemde waar* den slechts, indien: 1) deze waarden op 1 November 1940 aan "ge* zeteren toebehoorden dan wel na dit tijdstip™* dell of onmiddellijk door tegeldemaking van danige waarden of door overmaking over de -erlandsch-Duitsche clearing van de benoodiga» bedragen zijn verkregen en 2) de beschikking over deze waarden. ring of de vervreemding er van krachtens de Du>* sche bepalingen zonder vergunning kan gescnie* den. (3) Overmakingen tusschen het gebied van Duitsche rijk en het bezette Nederlandsche op grond van beschikkingen, bezwaringen of *e* vreemdingen ingevolge het eerste lid mogen slee over de Nederlandsch-Duitsche clearing den. (4) Geldswaardige papieren en - waarin vorderingen zijn belichaamd, en waarop documwt®i ■cud®" schuldenaar der geldswaardige papieren en v ringen binnen het gebied van het Duitsche nj J woonplaats heeft dan wel aldaar gevestigd is» mede effecten, uitgegeven door een natuur j rechtspersoon, die bi-nen dit gebied haar plaats heeft, dan wel aldaar gevestigdjs, zonder vergunning van het deviezeninstituu het g< voerd' Dit besluit is in werking getreden op ner afkondiging. zonaer vergunning van nei - het gebied van het Duitsche rijk werven AGENDA VOOR HAARLEM. WOENSDAG 13 NOVEMBER. Frans Hals Museum Tentoonstelling ins doel", 104 uur. Luxor Theater: „Onder gele vlag2.30, o 8.45 uur. «jo Frans Hals Theater: „Port Arthur 2.3 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Tusschen roem en i 2.30, 6.30 en 8.45 uur. ht9e. Palace: Heinz Rühmann in ..De mode noot". 2. fi 30 pp R 45 uur DONDERDAG 14 NOVEMBER. - Frans Halsmuseum. Tentoonstelling ons doel", 104 uur. jp«ovon3l Bioscoopvoorstellingen des middags en a»

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2