Port Centil in handen van De Gaulle. KORT NIEUWS. Nieuwe Uitgaven. RADIO ff OE N SDAG 13 NOVEMBER 1940 yernioedelijk ook Libreville vaar het Fransche ministerie van koloniën mede- «"•«J1. thans ook de verbindingen met Port Ebroken. Men concludeert hieruit dat het den op- -andigen strijdkrachten van dé Gaulle is gelukt, 5lT ook met geweld meester te maken van deze jLj die even geïsoleerd en onverdedigd is al Libre ville. "de op één na grootste haven van Gaboen, Op het bovenstaande kaartje geven de pijltjes de richting van De Gaulle's actie aan. (Cartografisch Bureau Ned. Dagbladpers) Het ministerie heeft tot dusverre niet bevestigd (jat Libreville door de opstandige strijdkrachten is ingenomen. Sedert eenige dagen ontbreken echter uit Libreville alle berichten, zoodat men, naar uit Vichy gemeld wordt, het in kringen aldaar als waar schijnlijk beschouwt dat de stad zich inderdaad in handen bevindt van de Engelschen en De Gaulle. De Fransche ondei-zeeër „Poncelet" is, bij opera ties tot het afwenden van een landingspoging van de strijdkrachten van De Gaulle in de bocht van Libreville tot zinken gebracht. De bemanning is gered. (D.N.B.) Europa en Azië in nieuwe banen. Karl Megerle overziet den toestand. Het A.N.P. meldt: Een overzicht van de totale situatie in de wereldpolitiek, zooals deze zoowel als gevolg van de militaire, als ook van de politieke ontwikkeling, vooral de herkiezing van Roosevelt, ontstaan is, geeft de bekende diplomatieke mede werker van de „Berliner Börsenzeitung", Kai-1 Megerle. Hij begint zijn uiteenzettingen met te constateeren dat de totale situatie voor de Engel schen volafgrijzen is, voor Duitschland vol van de verhevenste bevrediging en voor de rest van de wereld een' veilig fundament voor hun toekomstige houding tegenover de kampen der strijdenden is. Het vasteland van Europa mobiliseert zich langzaam, terwijl het zich op zichzelf bezint. Engeland's po ging om Europa te balkaniseeren is mislukt en van nu af is Engeland de definitieve vijand van Europa, de verstoorder van zijn vrede, aansprakelijk voor iederen dag, dien Europa nog in oox-log moet door brengen. Evenwel is het kristallisatieproces om de kern, die de Europeesche as vormt, in volle ont wikkeling. Vervolgens gaat Megerle op Azië over en betoogd dat het proces van zelfbezinning en hervinding van zichzelf ook Azië heeft gegrepen en dat dit proces zich hier in dezelfde richting zal ontwikke len. Ook in Azië zal de rol van Engeland en van diegenen, die achter dit land staan, steeds sneller afzakken tot louter die van rustverstoorder. De noodzakelijkheid voor alle hier gevestigde groote volken en rijken om hun betrekkingen te reoi'ga- niseeren, hun belangen af te palen, te coördineeren en te respecteeren, zijn machtiger en vruchtbaarder dan de pogingen van elders om met de middelen der intrige datgene uit een te houden en tegen elkander op te hitsen, dat volgens aardrijkskunde en economie bijeen behoort. Omtrent de situatie op het gebied der buiten- landsche politiek, waarin Rooseveit door zijn voor ingenomenheid en zijn politiek van persoonlijke hatelijkheden de Vereenigde Staten heeft gebracht, verklaart de officieuze zegsman van de Wilhelm- ïirasse, dat zij voor geen enkel ander volk eenigerlei aantrekkelijkheid heeft. Evenmin als Engeland thans nog aanknoopingspunten aantreft om zijn mogelijkheden op militair gebied en op dat van de buitenlandsche politiek nieuw leven in te blazen, met uitzondering dan van de Vereenigde Staten, zoo zijn ook deze aanknoopingspunten voor laatst genoemd land beperkt. Engeland en ook de V.S., indien deze zich de Engelsche fouten eigen maken, zouden nopens de toekomst van „Eurazië" slechts de krachten zijn, die het kwade willen en toch het goede tot stand brengen. Want al wat de volken van „Eurazië" thans moeten ontberen omdat Engeland de nieuwe wereld van de oude scheidt, zal hen er toe brengen door samenwer king, ontwikkeling en 't stelselmatig nagaan van alle mogelijkheden in het eigen rijke, reusachtige ge bied, datgene te vinden wat men hun wilde ont houden. Indien Engeland en de nieuwe wereld dat zouden wenschen, zouden de volken van „Eurazië" ook zonder genoemde landen kunnen leven, gedijen en in vrede bestaan. brie ontploffingen in de Ver. Staten. In totaal dertien dooden en 38 gewonden. NEW-YORK, 13 November. (D.N.B.) Bij drie ernstige ontploffingen, die zich in ver schillende steden der Vereenigde Staten heb ben voorgedaan, zijn volgens de laatste berich ten 13 personen om het leven gekomen. Ver ter werden 38 personen gewond. Een zware ontploffing, die men mijlen ver kon Moren en waardoor de huizen in verren omtrek «ilden, deed zich voor in de fabrieksinstallatie van re United Railway Signal Corporation te Wood- wage in New-Jersey. De oorzaak is onbekend. De doriek vervaardigt explosieve stoffen voor spoor- ^oeleinden. veertien gebouwen werden verwoest en vijf hienschen kwamen hier om het leven. Vei'der heb- p zioh ontploffingen voorgedaan in de kruitfa- '!es te Allentown in Pennsylvanië, waarbij drie mannen gedood zijn en in de kruitfabriek te Edin- J&S in denzelfden staat, waar eveneens 3 slacht- Ters te betreuren zijn. bef, tuighuis te Atlanta heeft een brand ge- welke een schade van 15.000 tot 20.000 dol- aanrichtte. De oorzaak is onbekend, t gens de tot dusverre bekende resultaten van onderzoek zijn de ontploffingen te Woodbridge tentown niet door sabotage veroorzaakt. Italiaansche verkenningen in Griekenland. Cavalerie in actie. Een speciale correspondent van Italiaansche agentschap Stefani meldt uit „een plaatsje in het veroverde gebied" aan het Grieksche front, dat de verkenningen der cavalerie tot aan de oevers van de rivier Vuvos, waarvan een Italiaansch commu niqué melding heeft gemaakt, in staat hebben ge steld, tot nadere tactische verkenningen zoozeer dat de cavaleristen doordrongen tot Paramissa, voorbij de grenzen van Tsjamoerië. Bij deze koene acties kwam de cavalerie tot Stanati aan de lijn van Splanca, die tot Kanalak leidt, vanwaar een weg naar Arta loopt. Een blik op de kaart is voldoende om een denkbeeld te geven van het tactische belang dezer verkenningen. De escadrons slaagden er in een belangrijke buit te maken aan wapens en ge- schutmateriaal, dat zij niet konden meenemen, te vernielen. De aanwezigheid der Italiaansche regi menten cavalerie in 'het hart der vijandelijke linies vormt een voortdurend gevaar voor de Grieken, die er voortdurend door worden aangetast en die on verwacht de charges der escadrons op zich zien los breken, waardoor hun plannen worden gedesor ganiseerd en hun inrichtingen worden vernield. De Italiaansche luchtmacht. TIRANA, 12 Nov. (Stefani. De oorlogscorrespon dent van het agentschap Stefani meldt dat aan de geheele linie der operaties in Epirus, evenals op het Albaansche gebied, het fascistische leger den ver- jaai-dag van den koning-keizer heeft gevierd. De luchtmacht, die gebruik maakt van de verbe tering in de weersomstandigheden heeft op de ver kenningsacties van de beide laatste dagen machtige golven van tactische en strategische bombardemen ten doen volgen! In Epirus is de luchtafweer zwak gebleken, daarentegen is het versperringsvuur bij sterkten belangrijker of zeer sterk. De Italiaansche vliegtuigen drongen echter overal door en daalden zeer laag, waarbij zij bommen van zwaar en middel zwaar kaliber wierpen op opslagplaatsen en mili taire installaties. De fascistische luchtmacht be- heerscht het Heleensche luchtruim volkomen en zijn optreden wordt steeds strenger. Troepencolonnes die op marsch waren in Macedonië en Thessalië za gen Italiaansche vliegtuigen naar zich neerdalen en zij ondergingen bombardementen en mitrailleur- vutxr. Dit lüchtoffensief brengt den vijand enorme verliezen toe en de Grieksche soldaten toonen het steeds meer te vreezen, zoozeer zelfs, dat er ware wanorde ontstaat. De luchtmacht strijd ook in nauwe samenwer king met het landleger door groepen te verplaatsen ze tusschen de bergen door te leiden in Epirus, door de artillerie bij te staan en met zijn verkenningen behulpzaam te zijn bij omsingeling van stellingen. Gevallen van vergiftiging in de Ver. Staten. NEW-YORK. 11 November (D.N.B.) Te Pittsburgh hebben zich gisteren na een gemeen- schappelijken maaltijd bij 53 personen vergif tigingsverschijnselen voorgedaan. Tien hunner zijn reeds gestorven. Vermoed wordt, dat in het gebak rattenvergif in plaats van meel is ver werkt. Volgens berichten in de bladen zijn te New-York 400 arbeiders, die aan den aanleg van een militair vliegveld werkten, ziek geworden. Uit het onderzoek is gebleken dat de oorzaak gezocht moet worden in levensmiddelenvergifti ging. Van eenige arbeiders is de toestand ern stig. Volgens berichten uit Chicago worden 12 vis- schers op het Michigan-meer vermist. Men vreest dat zij tijdens een storm allen om het leven zijn gekomen. (D.N.B.) Tijdens een sneeuwstorm zijn 15 eendexxjagers om het leven gekomen, aldus een D.N.B.-bericht uit New York. Bij Windsor (Ontario) heeft men de lijkerx van twee doodgevroren eendenjagex-s gevon den. Er worden nog 9 jagers vermist en men heeft de hoop opgegeven, hen nog levend te zullen vin den. Blijkens een bericht uit Valleyfield (Quebec) zijn 19 leden van de bemanning van de sleepboot „Abex-deen" verdronken, doordat het vaartuig in het Beauhax-nis-kanaal omsloeg. (D.N.B.) Uit Rome verneemt het D.N.B., dat de Duit- sche rijksminister van arbeid Seldte te middernacht in Rome aangekomen is. Transcontixxent Px-ess bericht uit Algeciras dat in Gibraltar eeh schip met schipbreukelingen van den Engelschen hulpkx-uiser „Rinston Saphir" aan gekomen is, welke door een Duitsche duikboot bij Huelve tot zinken is gebracht; 13 leden der be manning zijn omgekomen. Sedex-t het uitbreken van den Europeescherx oorlog heeft Finland naar de „Kauppalehti" meldt 22 schepen met een totalen inhoud van ongeveer 50.000 ton verlox-en. Een exx zeventig opvarenden zijn om het leven gekomen. (D.N.B.) Naar volgens het D.N.B. uit Londen wordt gemeld, hebben Lord Halifax, Churchill en ver schillende afgevaardigden gisteren het woord ge- voex-d bij de hei-denking van Neville Chamberlain in het Lagerhuis. Het debat over de oorlosbijdragen van Britsch-Indië, Birma en de koloniën werd uit gesteld. Uit Kopenhagen wordt aan het D.N.B. gemeld dat verscheidene Engelsche versperringsballons over Jutland gedreven zijn. Op verschilleide plaatsen hebben zij schade aangericht. Te Vejrs werd het lichtnet gestoord. Het D.N.B. vei-neemt uit Madrid dat de vx-oe- gere republikeinsche ministerpresident, Largo Ca- ballero in de eerstvolgende dagen voor een Madri- leenschen krijgsraad zai verschijnen. WACHTERS AAN DE KUST. Lichtseinen wor den gegeven naar een binnenloopenden oorlogs bodem. (Foto Weltbild.) De aardbeving in Roemenië. Bijzonderheden over de ramp. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: In een officieel communiqué wox-den thans bijzondex-heden mede- gedeeld over de gevolgen van de aardbeving. Te Galatz heeft men tot dusverre 34 dooden en veertig gewonden geteld. Onder de puinhoopen liggen waar schijnlijk nog meer slachtoffers. Het raadhuis, de prefectuur, het bisschoppelijke paleis en verschil lende scholen zijn onbruikbaar geworden, de treinenloop naar Galatz is verbroken, doordat brug gen beschadigd zijn. De Duitschex-s hebben krach- tigen steun verleend bij de hulpactie en het op- ruimingswerk. Tweeduizend bedden uit het repa- treeringskamp der Volksduitschers zijn ter be schikking van de dakloozen gesteld. Buitengewoon groot is de schade ook te Tar- govista, waar alle huizen min of meer hebben ge leden. De bekende kathedraal van Alexandx-ia is in gestort. Ernstige schade is aangericht te Gampina, waar de gebouwen in het centrum en aan den rand der stad geheel ingestort en vrijwel alle huizen zwaar beschadigd zijn. Ook te Mizil, Jassy en Foksjan is de schade aanzienlijk. In al deze plaatsen zijn men- schen gedood en gewond. Zoo zijn er te Foksjan twaalf dooden en meer* dan twintig gewonden. DE SCHADE IN BESSARABIë. Uit Kisjinef verneemt het D. N. B.: Ilinski, de vice-president van den raad van volkscommissaris sen der Moldavische republiek, is benoemd tot voox-zitter van de commissie tot bestrijding -van de gevolgen der aax-dbeving. Tegenover vertegenwoor digers van de pers verklaarde hij: De aardbeving heeft voornamelijk de wooncentra in Noord-Bessarabië geteistei'd en veel minder het zuiden van Bessarabië. Kisjinef heeft zwaar geleden. Terstond na de aardbeving is medische hulp ge organiseerd. De dakloos geworden bevolking is in nieuwe behuizingen ondergebracht. Vierhonderd gezinnen zijn reeds verhuisd, nog 50 of 60 zullen spoedig gehuisvest worden. De slagex-ijen en restau rant beginnen weer nox-maal te functioneeren. De electrische centrale functionneert goed. De water leidingen zijn zoo goed als intact. De tramdienst wordt hersteld. De P.T.T. heeft het werk hervat bijna terstond na de aardbeving. Talrijke fabrieken en werkplaatsen zijn weer geopend. Sommige fa brieken eischen groote herstellingen. KONING MICHAEL BEZOEKT GETEISTERDE GEBIEDEN. BOEKAREST, 12 November (DJNLB.) De ko ning heeft vandaag de voornaamste verwoestingen bezocht, die door de aardbeving te Boekarest aan gericht zijn, vooral het tooneel van de ramp bij het Carlton-gebouw. WAPENSTILSTANDSDAG. Naar uit Londen wordt gemeld, zijn Maandag op Wapenstilstandsdag niet de gebruikelijke plechtigheden bij de Cenotaaf gehouden. Ook zijn de twee minuten stilte ditmaal niet in acht ge nomen. In Australië en Nieuw-Zeeland zijn de in vroeger jaren gebruikelijke plechtigheden gehou den. In Britsch-Indië heeft mexi van „officieele parades" afgezien. Ook in Frankrijk is de dag zonder officieele plechtigheden verloopen, zoo wordt uit Vichy meld. Maarschalk Pétain woonde slechts een dooden- mis bij voor de gesneuvelden in den wereldoorlog, in de kathedraal van Clermont-Ferrand. Hij was daartoe door den bisschop uitgenoodigd. In aan sluiting op deze kerkelijke ceremonie legde de maarschalk een krans bij 'het monument voor de gevallenen der stad. In geheel Noord-Amerika is des'morgens om elf uur de wapenstilstand herdacht door een stilte van twee minuten. Het American Legion hield bij het „eeuwige licht" een parade. (D.N.B.) DE STRIJD IN HET VERRE OOSTEN. Een Japansche zoeklichtbatterij tast den duisteren hemel af. (Foto Weltbild.), Duitsch legerbericht Bommen op Engelsche fabriekscentra. Van Britsch convooi zeven schepen tot zinken gebracht. BERLIJN, 12 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend. „De gisteren bekend gemaakte vergeldingsaan- vallen van Duitsche gevechtsformaties op Londen in den nacht van 10 op 11 November hebben in de verkeerswerken ten noorden van Waimond, Scrxiss en in het stadsgebied van Willesden, Har- lesden en South-Clacton groote branden veroor zaakt. Een groote gasfabriek kreeg verscheidene zware tx-effers. In het stadsgedeelte Leyton alsmede in Bex-mondsey ontstonden nieuwe groote branden. In een fabriek der vliegtuigindustrie bij Birming ham werden groote steekvlammen waargenomen Ook in den loop van 11 November deden gevechts vliegtuigen, ondanks de zeer moeilijke weersge steldheid aanvallen op Londen en op talrijke mili taire bedrijven in Zuid- en Midden-Engeland, Daarbij gelukte het bij Blough een motorenfabriek, bij Birmingham een gasfabriek en fabriekscom plexen, bij Oxford een >wapenfabriek en in Flokestone een brug zwaar te treffen. Duikbommenwei-pers deden, zooals reeds gemeld, in het zeegebied ten zuidoosten van Harwich, aan vallen op een krachtig beschermd Britsch convooi. Ondanks het zeer hevige afweergeschut en het op treden van jagers gelxxkte het zeven koopvaardij schepen met ongeveer 44.000 b.r.t. tot zinken te brengen en vijf andere vaartuigen zwaar te be schadigen. Een verkenningsvliegtuig bracht in den Atlantischen Oceaan een vrachtschip van 2500 b.r.t, tot zinken. Zeevliegtuigen plaatsten twee treffers op twee Britsche koopvaardijschepen met tezamen 14.000 b.r.t. Overdag ontstonden hevige luchtgevechten, waarbij veertien vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten. De vijand ondernam in den nacht van 11 op 12 November geen vluchten naar het Duitsche rijksgebied. Bij de gevechtshandelingen op 11 November onderscheidden zich fox-maties van het Italiaansche vliegercorps door een succesvollen aanval op een haven aan de Engelsche Oostkust. Daarbij ontston den hevige luchtgevechten, in welker verloop de Italiaansche jagex-s zeven Britsche jachtvliegtuigen neerschoten. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 22 vliegtuigen, waarvan een door luchtdoelartillerie. Zeven Duitsche en zes Italiaan sche toestellen worden vermist". Italiaansch legerbericht. Optreden van Italiaansche duikbooten in de Middellandsche Zee. Militaire doelen in Griekenland gebombardeerd. ERGENS IN ITALT a 12 November (Stefani). In zijn weermacht^oex'icht no. 158 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In den nacht van 9 op 10 November heeft een van onze duikbooten in het centrale bekken van de Middellandsche Zee een belangrijke Engelsche vlootmacht aangevallen en een groot schip stellig met twee, maar misschien met drie tox*pedo's ge troffen. Het verlies van deze vijandelijke eenheid, die zeer ernstig gehavend werd, kan als waar schijnlijk woi'den aangenomen. Een nieuw suuces werd den volgenden nacht behaald door onze duik booten, die twee schepen met torpedo's tot zinken brachten, welke deel uitmaakten van een convooi, dat zich van het centrale bekken der Middelland sche Zee naar het Oosten begaf. In de eerste nachtelijke uren van 11 op 12 No vember deden vijandelijke vliegtuigen aanvallen op de vlootbasis van Tarente. Het luchtdoelgeschut en de gemeerd liggende schepen weerden zich krach tig. Slechts een schip werd ernstig getroffen. Ex- vielen geen slachtoffers. Zes vijandelijke vliegtui gen werden neergehaald en een gedeelte van de be manningen werd gevangen genomen. Drie andere vliegtuigen werden waarschijnlijk neergehaald. In Epirus (Griekenland) werden de aanvalspo- gingen van den vijand op Kalibaki verijdeld. Onze luchtmacht ondernam hevige en herhaalde bombar dementen op militaire doelen van Janina, Metzovo, Kastoria, Korfoe, Larissa en op de landengte van het Prespa-meer. Al onze vliegtuigen keerden terug. In Noox-d-Afrika werden de vijandelijke geme chaniseerde strijdmiddelen door onze snelle colon nes in het gebied van Alam el Hatsci (ten zuid oosten van Sidi el Barrani) op de vlucht gejaagd. Onze vliegtuigformaties bombardeerden met suc ces het vliegveld en het spoorwegstation van Burg el Arab (ten Zuid-Westen van Ale.*wdrië) het vliegveld Maaten-Bagush, barakken en vijandelijke inrichtingen te Mersa-Matroeh. Vijandelijke vlieg tuigen hebberi bommen geworpen op Derna, waarbij •woonhuizen werden getroffen; twee dooden vielen en tien gewonden, vooral onder Mohammedaansche kinderen. Voorts op Benghazi, waar een verbete ringsgesticht werd getroffen en onder de Mohamme danen drie dooden en tien gewonden vielen. Verder op het gebied van Bardia en Sidi el Bax-rani, waar geen schade werd aangericht. In Oost-Afrika werden herhaaldelijke vijandelijke aanvallen op Gallabat krachtig afgeslagen". Kees Hana: Van zee tot meer. Zwerftochten rondom de Zuiderzee. Met het schrijven van dit boek heeft Kees Hana een welkome bijdrage geleverd tot de ken nis van en de liefde voor het eigen schoone land. Het zijn boeiende tochten, die de lezer met den schrijver op en om onze onvolprezen binnenzee onderneemt en uit den titel kan men opmaken dat ook de historie en niet te vergeten de voorhistorie, want aan het ontstaan der Zuider zee is ook de aandacht gewijd haar deel krijgt. Als echt natuurliefhebber heeft Hana een be langrijke plaats aan de planten- en dierenwe reld in het behandelde gebied toegekend en daarover vertelt hij bijzoxiderheden, die menig een wel onbekend zullen zijn. Veel ook verne men wij over de schildex-achtige kustplaatsjes en de eilanden, waarbij de respectieve bewoners, hun bedrijf en gebruiken ter sprake komen. De schrijver geeft in het laatste hoofdstuk een be schouwing over de mogelijkheden, die het IJselmeer in bilogisch opzicht biedt. J. M. Meulenhoff te Amsterdam is de uitgever van dit boek, dat van voortreffelijke foto's en een aantal teekeningen voorzien is. VOOR DE JEUGD. „Knikkernik, Knakkernak en Knokkernok"; drie trouwe broers in het bos door Dola de Jong. Ge- illustreerd door M. Toonder. Uitgave van Holkema en Warendorf N.V. te Amsterdam. In een aardig, klein huisje wonen de drie oude mannetjes Knikkernik, Knakkernak en Knokker- nok, die uiterlijk precies op elkaar lijken en daarom besluiten hun baax'd te verven. Knikkernik is de dapperste van het drietal en het zijn de avonturen, die deze dx-ie broers met Corneiis, den leeuw en later ook met andere dieren van den die rentuin beleven, die in dit boek alleraardigst wor den beschreven. Ook de illustraties dragen er veel toe bij om het geheel aantrekkelijk te maken. Het verhaal leent zich ook uitstekend om aan onze kleintjes voor te lezen. „Wout de bx-andweerjongen" door C. E. Pothast- Gimberg. Omslagteekening en platen van Aax-t van Breda. Uitgeverij Ploegsma te Zeist. Kleine Wouter heeft een grenzelooze bewonde ring voor zijn oom Wouter, die brandweerman is en Wout wil dat zelf later ook wox-den. Hij zit ademloos te luisteren, wanneer Oom Wouter bij hen komt logeeren en van zijn ervaringen bij de brandweer vertelt. Tenslotte bij een brand in zijn woonplaats gedraagt Wout zich zoo dapper, dat de commandant tot hem zegt: „Uit jou zal een brand weerman groeien!" Inderdaad schijnt het brand- blusschen Wout in het bloed te zitten. Een boeiend verhaal waar jongens en meisjes van pl.m. 1014 jaar van zullen genieten. De schrijfster is erin geslaagd er een aardig, bevattelijk boek van te maken. Fransche werkgevers, en werk nemersorganisaties ontbonden. Vermogen wordt voorloopig door den Staat beheerd. De officieele Fransche staatscourant behelst, -naar bet D.N.B. meldt, verscheidene decreten, waar bij bepaald wordt dat alle werkgevers- en werkne mersorganisaties worden ontbonden. Hierdoor wor den getroffen de Conféderation Générale des Pa- tronats Francais, de Marxistische C.G.T., de Chris telijke werknemersorganisatie en de Bond van Fransche beroepssyndicaten. Het vermogen der ontbonden organisaties wordt, tot er definitief over beschikt is, door den staat beheerd. De defi nitieve beslissing is voox-behouden aan het ministe rie voor de productie. VERDEELING VAN FRANKRIJK IN 20 DISTRICTEN. Het Fx-ansche blad „Candide'' publiceert een on derhoud met maarschalk Pétain, waarin deze o.m. zeide, „het is mijn plan Frankrijk te verdeelen in twintig districten. Elk district zal worden bestuurd door een gouverneur, die onmiddellijk onder de centrale regeering staat. De prefecten zullen nog slechts de functie van administrateur hebben. Tus schen de centrale regeering en de gouverneurs mag niemand meer staan. Wij zijn bezig aan den opbouw van een stelsel, dat orde en gezag zal herstellen. Dit stelsel zal weldra in werking treden. Het zal te beter en sneller werken, wanneer iedere Fransch- man van goeden wil is. De tijd der persoonlijke be langen is voorbij, in het vervolg telt nog slechts het algemeen belang". i De klim-ijzers vergemakkelijken het werk vat! den veldtelefoondienst, die in oorlogstijd een ver antwoordelijke taak vervult. (Foto Weltbild.) ._JJr—J PROGRAMMA DONDERDAG 14 NOVEMBER. HILVERSUM I, 415 M. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Rococo-octet en gramofoonmuizsk. 10.30 Concertgebouw-orkest (gr. pl.) 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 KRO- orkest (12.451.00 Nieuws- en economische berich ten ANP) 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Orgelconcert en zang. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Pianovoor dracht (3.203.40 Gramofoonmuziek). 4.00 KRO- Melodisten (4.304.45 Ziekenpraatje). 5.15 Nieuws- economische en beux-sbeiichten ANP. 5.30 Jeugduit zending. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Chansons met pianobegeleiding. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.007.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 Mox-genwljding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Georg Stefanescu en zijn Roemeensch orkest. 11.00 Fietskleeding, causerie. 11.20 Vervolg concert en gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek met toelichting. 12.45 Nieuws- en economische berich ten ANP. 1.00 Reportage. 1.15 AVRO-Amusements orkest-en solist. 2.15 Omx-oeporkest en solist. 3.00 Voor de vrouwen. 3.10 Omx-oepoi'kest (4.004.15 Reportage). 5.00 VPRO: Cyclus: Lezen in den Bij bel. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ten ANP. 5.30 De Jonge Acht en soliste. 6.00 Gra mofoonmuziek: 6.15 Omroeporkest en solist (opn.) 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Persoverzicht voor binnen- en buitenland en nieuwsberichten ANP en sluiting. VARA-uitzendlng. KOOTWIJK 1875 M. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Gramofoonmxxziek. (7.307.45 Berichten Engelsch. Om 8.00 Nieuws berichten ANP. 9.009.15 Berichten Duitsch. 11.30 11.45 Berichten Engelsch). 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten Dxiitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Es meralda. 1.30 Berichten Engelsch). 1.45 Gramofoon muziek. (2.002.15 Berichten Duitsch). 2.30 Be richten Engelsch. 2.45 Orgelspel. 3.30 Berichten En gelsch. 3.45 Ca Valeria Rusticana, opera (gr. pl.) 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek. (6.306.45 Berichten Engelsch). 7.007.15 Pers overzicht voor binnen- en buitenland en nieuws berichten ANP en slixiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3