De vreemde Erfenis AB'S AVONTUREN WOENSDAG '13 NOVEMBER 1940 Roman van HERBERT STEINMANN. Bewerkt door LIZZY VEEN. (Nadruk verboden). Hij richt zich op. Nu is hij weer heelemaal directeur. r Ik zal enkele van Bing's menschen halen, die zullen de wacht overnemen. Ik zal zoo lang naar hem toegaan. Zij is al in de duisternis verdwenen. Hans staart een oogenblik voor zich heen. het is teveel wat opeens op hem is afgekomen. Hij verlaat den wagen. Als hij voorbij de verlichte raampjes van Quito's wagen komt. ziet hij hoe Juanita zich bezorgd over den zieke heenbuigt. En weer komt de bitterheid in hem op. In den stal is alles rustig, de knechts slapen bij de paarden. Alleen uit het hokje van Bing komt nog licht. Achter de deur klinken ook gedempte stemmen. Nu kan Hans, in de stilte, die nu en dan verbroken wordt door het rammelen van een ketting of het stampen van een paard, de woor den hooren, die gesproken worden. Ik blijf er bij, dat er een man bij Dorothy Keele was, ik wed, dat hij het was. Het is een vrouwenstem. Een ruwe stem antwoordt snel. Als Nancy gelijk heeft, wordt er weer iets nieuws uitgebroed. Wilt u dat allemaal zijn gang maar laten gaan, Bing? En nu komt de gedempte stem van Bing. Als Nancy goed gehoord heeft, is hier de gelegenheid om eindelijk het zaakje hard aan te pakken. Ik denk er over na hoe wij het zullen doen. Mijn innerlijk zegt mij, dat ons uurtje weldra geko men is. Hans staat nog altijd met ingehouden adem in het donker in den stal. Wat gebeurt hier? Wat wordt hier besproken? Wat is er met miss Keele en wie is „hij"? Een leelijke verdenking rijst in Hans' ziel. Is pill Bing niet zoo trouw als 'hij zich voordoet? Weet deze man de oplossing van het-raadsel? Hij krijgt lust de deur open te rukken en de drie menschen in het gezicht te schreeuwen, dat hij alles heeft gehoord. Maar dan beheerscht hij zich. Neen, hij moet voorzichtig zijn. Onbeheerschtheid kan den toestand alleen verergeren. Hij gaat op zijn teenen een paar stappen terug en nu loopt hij luid en dreunend naar voren. Als hij bij de deur komt, merkt hij, dat de stemmen zwijgen. Men heeft hem gehoord. Hij klopt luid' en treedt binnen. Zijn blik vliegt over allen heen. De eerste die hij ziet is Nancy. Zij draagt een witte blouse en onder haar korte rok slingeren haar beenen tegen de sporten van haar stoel. Dan zit daar Bill Bing in zijn donker hemd en donkere broek, die hij altijd 's avonds tegen zijn cowboydracht verwisselt. Hij kijkt verwonderd op van zijn werk, het schoonmaken van zijn revolver. Hallo chef. zegt hij oprecht verrast. Hadt u iemand anders verwacht Bing? Er is hier een klein gezelschap bijeen, zegt Hans vrien delijk. Het antwoord komt van Watermiller, die met zijn kleeren aan op zijn brits ligt. Het is te warm chef. wij kunnen niet slapen en nu slaan wij den tijd dood, zoo goed als het gaat. Hans Wenger gaat hier niet op in. Clrcusmen- schen, die den geheelen dag hard werken, kun nen heusch wel slapen. Met enkele woorden legt hij de zaak uit. Bill Bing sluit de kamer van zijn revolver en steekt het wapen in zijn gordel. Een post voor Quito's wagen, uitstekend chef. zoekt u maar een paar vertrouwde luidjes uit. Hulpvaardig als altijd gaat hij met Hans naar den stal, waar hij peinzend naar de uit het stroo stekende mannenbeenen kijkt. Mister Bing kent zijn menschen blijkbaar aan hun eksteroogen. Hij trekt een paar beenen naar voren. De bezitter wordt vloekend wakker en kijkt verschrikt rond, maar het zien van Hans en Bing kalmeert hem. In een wip wordt hij op de hoogte gebracht. Je weet niet anders dan dat je een zieke tegen elke verstoring van zijn rust moet bewaken. Hans gaat met den man mede om hem naar zijn post te brengen. Bill Bing kijkt hen na, dan keert hij zich plotseling op zijn hakken om en gaat naar zijn hokje terug. De oogen van Nancy kijken hem angstig aan. Zou hij ons gesprek gehoord hebben mr. Bing, vraagt zij bezorgd. De man trekt zijn breede schouders op. Ik hoop het niet, het zou niet goed voor onze plan nen zijn. Intusschen ben ik op een idee gekomen. Die oude Nieman in zijn schuren moet ons helpen. Het wordt tijd, dat dit spelletje uit is, het duurt te lang. Jawel, bromt de snorbaard op zijn bed, het wordt tij dl Hans kan in dezen nacht niet slapen. Zelfs in zijn halven slaap, sluipen nog allerlei gestalten rond en onderwijl suist hij onophoudelijk rond met een motor. Het is nauwelijks dag of hij is weer opgestaan. Juist als hij zich overtuigd heeft, dat de beide wachters nog voor Quito's wagen staan, ziet hij Higgens' wagen voor de circusstad stilhouden. Als de Amerikaan uit de auto stapt en met een vermoeid lachje op hem toekomt, ziet hij hoe doodelijk vermoeid de man er uitziet. Hans geeft hem een hand. Hallo, mr. Higgens. wat brengt u zoo vroeg naar ons toe? De Amerikaan drukt Hans' hand hartelijk. U bent niet de eenige, die zich bezorgd maakt, mr. Wenger, ik denk er al lang over na, hoe ik u kan helpen, u en het circus, maar ik vrees, dat u mijn voorstel van de hand zult wijzen. Hij kijkt den jongen man bij deze woorden onderzoekend aan. Ik ben nieuwsgierig, mr. Higgens. Hans gaat hem voor naar den werkwagen. Wij zullen het hier in alle kalmte bespreken. U vertelt mij wat u gedacht hebt en ik vertel u welke plannen ik heb. Het is misschien mogelijk, dat onze plannen ln overeenstemming zijn te brengen. Dan is het des te beter. De Amerikaan volgt hem zwijgend. Als zij plaats hebben genomen, begint Higgens. Mr. Wenger, ik ben geen rijk man. ook ik heb met moeilijk heden te kampen. Mijn vriendschap voor Rolf' Wenger en mijn liefde voor het circus, hebben mij veel geld en tijd gekost. Het heeft mij vaak verhinderd mijn zaken in Frisco na te loopen zoo als het eigenlijk behoorde, maar toch, ver koopt u mij het circus tegen een billijken prijs? U weet dan tenminste dat de zaak van uw oom in vertrouwde handen is. Hans Wenger kijkt hem verbluft aan. Wij moeten het circus verkoopen. mr. Hig gens? Hoe is het circus daarmee geholpen? De verhoudingen blijven daardoor hetzelfde en daar u, zooals u zegt, ook niet veel bezit om er in te steken, blijft het een mislukte onderneming, die ook u kunt verliezen Higgens schudt het hoofd. Ik zou het alleen doen om u te helpen, mr. Wenger. U en uw vader kunnen zich dan met eere uit de onderneming terugtrekken. Natuurlijk is het moeilijk het cir cus te houden. Maar u moet één ding niet ver geten, u bent vreemdeling en dan zijn de bezits verhoudingen va.n deze onderneming nog niet opgehelderd. Men zal u natuurlijk crediet weige ren dat ik, als man van naam in Frisco, wel zal krijgen. Een verwijt ligt Hans op de lippen. Higgens lacht duister. Ik weet wat u zeggen wilt. Waarom maakt Higgens van dit crediet geen ge bruik om ons nu te helpen? Ziet u zoo is het nu weer niet, het crediet dat ik zou kunnen krijgen, ontvang ik alleen als ik zwart op wit bewijzen kan, dat dit circus van mij persoonlijk is. Gelooft u mij, mr. Wenger, u en uw vader zouden er ook niet slecht bij varen. Hans Wenger heeft het hoofd gebogen, maar nu heft hij het op. Mr. Higgens. ik ontken niet, dat u ons hebt willen helpen, maar u vergeet, dat het hier om meer gaat dan om geld. Dit circus kan alleen gered worden door de Wengers. of zij gaan er mede ten gronde! Dat heb ik mezelf beloofd en daarbij moet het blijven Overigens geloof ik nu iets gevonden te hebben om het weer op de been te helpen. Hebt u daarom mijn voorstel geweigerd, mr. Wenger? Ja, mr. Higgens. hoe goed het ook gemeend is, het is voor ons niet aan te nemen, ik hoop, dat u het ons niet kwalijk zult nemen en onze vrip-nd "B raadgever wilt blijven. Het was maar een voorstel mr Wenger m men denkt niet aan alles in zijn verdriet en zorgen. Misschien komt u er zelf nog eens op terug. Maar nu wil ik graag hooren wat u tad gedacht. Hans vertelt van de plannen en van alles wat er in de schuur ligt omtrent de constructie en de sensatie, die het alles zal verwekken. Het mag een mogelijkheid zijn den toestand van het circus te verbeteren, Mr. Wenger, oor deelt mr. Higgens, maar het is een gevaarlijke mogelijkheid, dat moet u goed bedenken. F"" ongeluk en het is uit met het circus Excelsior. Hans kijkt hem rustig aan. Wij hebben totnogtoe niet anders dan met gevaren te doen gehad, ik zal het wagen. Ik waarschuw u, zet u niet teveel op het spel, Enkele uren later zit Gertrude Wenger op de treden van hun eigen woonwagen. Ze zit daar enkel voor haar plezier. Zij heeft een blauw keu kenschort voor en naast 'haar staat een mana aardappelen en zij heeft een keukenmes m ae hand. Vanmiddag zal het purée zijn. Zij kijkt ra den emmer, ach nu heeft zij vergeten er water m te doen. Zij moet naar een der kranen in ae sta len gaan óf naar een tank, als zij water nooa's heeft. Tot haar vreugde komt juist de staikneerw Watermiller voorbij Mr. Watermiller! roep Gertrude en de man komt haastig naar naar i Kan ik iets voor u doen miss? vraagt ni] leefd- Wilt Gertrude kijkt hem vriendelijk aan. -- u zoo goed zijn dezen emmer half vol watei mij te halen. ,.nt Watermiller neemt den emmer en verdwijn6» mede. Ben dadelijk terug miss! roept hu ona het wegloopen. Ger'rude kijkt hem laenwo Plotseling echter bcort zij van links senr naderen en als zij onki.jkt. staat Eigens met ernstig gezicht voor haar. Goed, dat is u miss Wenger, ik heb iets zeer belangrijks m te deelen, zegt hij. Gertrude kijkt hem verwonderd aan._m>° stig heeft zij Higgens nog nooit gezien, zijn was nooit zonder vriendelijkheid en ook wei derheid als b" met hear sprak en nu? O mr. Ti-oor," -vis ik 11 nW '°te kan IWPM» ^egt zij vriendelijk. (Wordt vtrvolgdJj Bijtijds koopen beteekent ruimere keuze DE NIEUWE GIDS-PRIJS. Maatregelen in Den Haag tegen liet te water raken bij verduistering. Geen hout voor hekken beschikbaar. Op 2 September besloot de Haagsche gemeen teraad op sommige punten houten hekken langs grachten te plaatsen, om ongelukken door het te water raken bij verduistering zooveel mogelijk te voorkomen. De getroffen voorziening bleek niet voldoende te zijn, zoodat door de Duitsche autoriteiten de eisch werd gesteld, dat largs het water gelegen voet en rijwielpaden geheel zouden worden afgezet. Hiermede was reeds een begin gemaakt en 5 K.M. hekken waren reeds geplaatst, toen de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw tegen het ge bruik van hout protesteerde, in verband met de schaarschte. Besloten is nu deze afrasteringen te maken van betonnen palen en glad ijzerdraad. Deze voorzie ning zal moeten worden aangelegd, over een lengte van 19 K.M., waarvan de kosten worden bégroot op f 24.300. De 5 K.M. houten hekken, kostten f 4.600. Loterijgeld bracht geluk eu ongeluk. Voor het Amsterdamsche gerechtshof stond Dinsdag terecht een werklooze Haarlemmer, die zich tegen het vonnis van de Rechtbank te Haarlem van gevangenisstraf verzet had. Deze man, een steun trekker, had zich bezig gehouden met den verkoop van loten in de staatsloterij. Op een der verkochte twintigjes was de honderdduizend gevallen. De ge lukkige winnaar was zoo gelukkig met dezen on- verwachten geldregen, dat hij den verkooper een fooi van honderd gulden en den bemiddelaar, die thans voor het Hof moest verschijnen, een van vijftig gulden gaf. Verd. had deze gift niet bij den steun aangegeven. Hij verklaarde dit geld als fooi te beschouwen. Hem was bovendien ter oore gekomen, dat de verkooper inzake de ontvangst van de 100, welke deze even min had aangegeven, door den Haarlemschen po litierechter was vrijgesproken, terwijl hij twee weken gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. Voor een nader onderzoek is de zaak ten slotte aangehouden tot 10 December e.k. De schade in Roemenië. 's-GRAVENHAGE, 12 November. Op een vraag welke gevolgen de aardbeving in Roemenië voor den Roemeenschen uitvoer zou hebben, is aan het A.N.P. van bevoegde Duitsche zijde verzekerd, dat een belangrijke vermindering van dezen uitvoer niet te verwachten is. De landbouwproducten heb ben geen schade geleden, terwijl de schade aan petroleumbronnen zich tot onbeteekenende branden beperkt. De pogingen der Engelsche propaganda om de voorstelling ingang te doen vinden, dat de voorziening in de Duitsche behoefte ernstig gevaar zou loopen, missen, zoo zeide men aan het A.N.P. eiken grond. Wenken voor de St. Nicolaas inkoopen. Mr. Tj. Dijkstra 75 jaar. Teneinde een vlot en een prettig verloop der Smt-Nicolaas- en Kerst-inkoopen te waarborgen, is het noodzakelijk, dat het publiek eenige wenken in acht zal nemen, die gisteren door den heer Th. S. J. Hooy, namens de Kamer van Koophandel werden verstrekt. Naar aanleiding van een vraag van den heer Hooy werd door de Kamer van Koophandel, onder voor zitterschap van den heer J. J. Swens, een bespre king gehouden met vertegenwoordigers van het groot en het klein bedrijf over het vraagstuk der winkel sluiting'. Er werd een advies uitgebracht waarin den winkeliers wordt verzocht hun zaken de ge- heele week des avonds te zes uur te sluiten. Alleen voor consumptie bedrijven werd een uitzondering gemaakt. De sluitingstijd voor deze winkels is op zeven uur gesteld met uitzondering van Zaterdag avond daar dan de deuren pas te acht uur zullen worden gesloten. Deze regeling geldt voor de maan den November, December en Januari en den in druk van den heer Hooy was, dat alle winkeliers zich hieraan wel zullen houden. De eerste wenk is dus deze: Doe uw inkoopen vroeg, liefst des morgens, want dc winkels met uitzondering van de con- sumptiebedrijven, sluiten om 6 uur. Dit algemeene advies geldt uiteraard slechts voor Haarlem, doch kan misschien ook een leiddraad zijn voor de buitengemeenten. Nu de nikoopen dus, en dit geldt vooral voor de drukke maand December, in een betrekkelijk klein aantal uren moeten worden gedaan is het ook zaak bijtijds de Sinterklaas- en Kerstmiscadeautjes in te slaan. De tweede wenk luidt dus: Wacht met het koopen niet tot een paar dagen voor de feestdagen, want dan is de keuze belangrijk minder. In dit verband werd de wenschelijkheid naar voren gebracht, dat groote en overheidsbedrijven hun personeel, dat maandsalaris ontvangt, reeds op de helft van de maand November een deel van dat salaris zullen betallen, teneinde het bijtijds in koopen te bevorderen. Verder is de service, die de winkelier op het oogenblik kan geven natuurlijk minder dan vroeger We moeten ons allemaal aan de tijdsomstandigheden aanpassen en daarom is de derde wenk: Neemt w pakjes zelf mee. U bespaart den winkelier veel last en voor u is het een kleine moeite. Tenslotte dan nog een paar algemeene opmerkin gen. die zeker ook de aandacht vex'dienen. Het is uitermate ongewenscht en strafbaar te trachten van den winkelier distributie-artikelen zonder bonnen te krijgen. De winkelier, die zijn klanten graag van dienst wil zijn, komt daar door in een netelig parket. Men lokke een dergelijke over treding dus niet uit. Verder kan er nog op gewezen worden, dat de Middenstand natuurlijk alles zal doen wat in haar vermogen lig- om het inkoopen te vergemakkelijken De medewerking van het publiek is daarby echter een eerste voorwaarde. Laat het dus aan die medewerking niet ont breken. (Foto archief H. D.). Mr. Tj. Dijkstra, oud-griffier by de Arrondis- sements-Rechtbark te Haarlem, hoopt Zondag 17 November zijn 75sten verjaardag te -herdenken. De heer Dijkstra, die' een goede gezondheid geniet, werd te Leeuwarden geboren. Hij studeerde te Leiden, waar hij 16 Februari 1892 promoveerde op het proefschrift: „Negotiorum Gestïo'. Daarna werd hij rechterlijk ambtenaar in Nederlandsch-Indië. In 1901 ging Mr. Dijkstra over naar de rechterlijke macht in Nederland. Achter eenvolgens was hij werkzaam als Griffier bij de Arrondissements Rechtbanken te Winschoten en Amsterdam en in 1922 te Haarlem. In 1936 nam hij afscheid. Wij vernemen, dat Mr. Dykstra a.s. Zondag niet thuis zal zijn. PERSONALIA. Op zijn verzoek is Mr. J. G. Escher te Haarlem geroyeerd als advocaat en procureur bij boven genoemde Rechtbank. VOOR DE KINDEREN De belangstelling- voor de Nieuw Gids-prijsvraag is zoo groot geweest, dat de jury eerst thans met haar arbeid gereed is gekomen. Na ampel overleg is de prijs toegekend aan den heer Jan Heil te Nijmegen, die een novelle: Zonne wende, inzond, waarover de jury als volgt oor deelt: Zonnewende is een innerlijke beleving, van binnen uit geschreven en tot een zeer natuurlijke, uiterlijke werkelijkheid gemaakt. Jan Hell is een oorspronkelijk talent. En niet gering! Hij is iemand die, zonder de hulp van veel routine, toch slag op slag zoo geraffineerd goed schrijft. Voorts doet de jury mededeeling van een inzen ding „De lachende actrice", die zonder twijfel met den prijs bekroond zou zijn geworden, wanneer het overigens uitnemende werk niet veel te lang was uitgevallen om in het kader der voorwaarden te kunnen mededingen. Overigens kwamen voor den prijs in aanmerking de bijdragen „De zondige prinses" en „De laatste man", van welke stukken de auteurs niet worden vermeld. Uit het verslag der jury blijkt overigens, dat een groot deel der inzendingen waardeering verdient en dan ook voor latere plaatsing in De.Nieuwe Gids gereserveerd worden. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn geen faillissementen uitgesproken op Dinsdag 12 November 1940. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. M. van den Dool, bakker, wonende te Haarlem, Hagestraat 45. Curatrice Me* Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi te Haarlem. 2. de N.V. Christdaans' Goederenhandel, geves tigd te Haarlem, Van der Vinnestraat 5. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige Uitdee- lingslijst is geëindigd liet faillissement van wijlen mevr. E. S. Bakker, geb. Oostheim, gewoond heb bende te Amsterdam. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi te Haarlem. Simpa had ondertusschen niet stil gezeten. Toen hij dien vorigen nacht het politiedocument uit den borstzak van Speurneus had genomen, had hij direct hieruit opgemaakt, wie „Mafta" eigenlijk was, want hij kende ook hun taal. Eerst was hij er hevig van ge schrokken. De gevreesde politieman was dus nu temidden van hen allen. Hoe makkelijk had hij hem niet kun nen laten binden en hem verder kunnen ontvoeren! Maar neen, hij had een veel beter plan.'s Avonds laat werd in den vloer van de hut een luik opgetild. Een ladder werd uit de diepte opgetrokken en hierlangs moesten Dib en Ab afdalen. Met een stevig touw om zijn middel verdween Ab door het donkere gat. Hij moest aan alles tegelijk denken: Wie was die vreemdeling, die hem dien morgen bij zijn naam noemde? Hij had hem zoo vriendelijk aan gekeken, toen hij vroeg: „Ben jij Ab?"Plotseling zag Ab dat hij niet verder de ladder afkon. Hij raakte met zijn voeten het donkere water. Doch spoedig trokken een paar man nen hem in een schuitje. Nu volgde ook Dib spoedig. De afvalproducten van de veilingen, die anders verloren gingen en de buiten bladeren van de witte kool gaan thans naar de weilanden, waar de nog buiten loopende koeien dit als bijvoer krijgen. (Foto Schimmelpenningh.) maatregelen van tucht, die in artikel 60 van Hooger Onderwijswet zijn genoemd. Ik hoop ev«Ü wel, dat het niet in de eerste plaats de vrees v« deze straffen zal zijn, die de studenten van on'e! pastheden zal weerhouden, maar wel de gemeen schapszin en het gevoel van fatsoen en het juiste begrip van wat de bela-n-gen van het onderwijs aan de Technische Hoogeschool meebrengen,"; HET LEVEN VAN VLEERMUIZEN IN NEDERLAND. Over bovenstaand onderwerp hield voor de leden der afd. Haarlem en Omstreken der Ned. Natuur, historische Vereeniging de heer P. J. Bels, bieb! gisch drs: te Utrecht, een lezing. De heer Bels gaf allereerst eenige bijzonder, heden over den bouw van de vleermuis, van we'll? zoogdier in Nederland thans 16 verschillende soor. ten bekend zijn. Zij vormen de orde der Chiroptera (handvleugelingen), daar de 4 vingers van dehan- den zeer sterk zijn uitgegroeid en de vlieghuid spannen. De achterste ledematen zijn normaal ont. wikkeld; het sterk ontwikkelde hielbeen, het z.g, spoorbeentje, vormt belangrijk materiaal bij dé determinatie, evenals de bouw van de haren waar. mede het lichaam bedekt is. De zintuigen, reuk, ge. zicht, gehoor, zijn matig ontwikkeld; een groote rol spelen echter de tastzintuigen in vlieghuid, ooren en neus. De in ons land voorkomende soorten zijn in. secten-eters. Vier er van béhooren tot de groote vleermuizen en kunnen worden geringd, welk ringonderzoek o.a. heeft bevestigd dat er zooiets als „trek" bestaat eii bovendien heeft geleerd dat deze dieren buitengewoon lange afstanden, wel 700 K.M. vliegend kunnen afleggen. Het ringen moet zeer voorzichtig geschieden aan den onderarmen zoodanig, dat de vlieghuid niet beschadigd wordt Om de levenswijze der vleermuizen te kunnen begrijpen, moet men zich er rekenschap van geven dat de lichaamstemperatuur dezer dieren niet con- stant is, doch wisselt naar die der omgeving. Bij 810 gr. C. treedt de vaste winterslaap op; stijgt de temperatuur van de buitenlucht, dan treedt d» dagslaaplethargie of lichte winterslaap in Bij 31- 40 gr. C. is het dier geheel wakker, kan goedvliegaf en dan functionneeren ademhaling en stofwisseling weer ten volle. Het hangen geschiedt aan de achterpooten, de kop hangt naar beneden. Een mooie studie-plaats zijn de Limburgscha grotten, waar 's winters groote aantallen hun winter slaap houden. Alleen de groote hoefyzerneus wordt ook des zomers aangetroffen. In den Haarlemmerhout vindt men de vleermuizen zoowel 's zomers als 's win ters. De heer Bels toonde zeer mooie lichtbeelden van verschillende vleermuizen. Onteigening op groote schaal. Ten behoeve van den wederopbouw van Middelburg. MIDDELBURG, 12 November. (A.N.P.) - De algemeene gemachtigde voor den wederop bouw is voornemens niet minder dan 617 percee- len grond in Middelburg ten behoeve van den wederopbouw te onteigenen. De lijst van deze perceelen is gedurende veertien dagen ter in zage gelegd. Zij omvat het geheele verwoeste gedeelte van Middelburg en een aantal be staande perceelen, die vermoedelijk zullen moeten vallen wegens de noodzakelijkheid de straten te verbreeden of nieuwe toegangswe gen te scheppen Waarschuwing aan studenten der Technische Hoogeschool. De rector-magnificus der Technische Hooge school, prof. dr. C. J. van Nieuwenburg, heeft zich volgens de Tel. tot d-e Delftsche studenten gewend met de volgende scherpe waarschuwing: „Naar mij ter oore komt, zouden enkele studen ten zich schuldig maken aan onwel-voegelijke cri- tiek in woord en gebaar jegens diegenen onder hun medestudenten, van wie zij weten of meenen te weten, dat zij andere politieke opvattingen huldi gen. Indien ik politieke agitatie door studenten in het openbaar afkeur, zooals blijkt uit mijn aankon diging van 8 November jl., dan spreekt het wel van zelf. dat ik iedere, demonstratie in dien zin, van welken aard ook, binnen de muren van de Techni sche Hoogeschool, met kracht zal tegengaan. Ik ben bereid een ondei-zoek naar wat zich tot op heden heeft voorgedaan, achterwege te laten, indien mij blijkt, dat de studenten, wien zulks aan gaat, door deze waarschuwing tot inkeer zullen ko men. Mocht dit niet het geval blijken, te zijn, dan zul len de overtreders zich blootetellen aan al die Speurneus begon het lange wach ten buiten de hut vreeselijk te ver velen. Hij ontdeed zich snel van zijn langen mantel en muts en kroop ge- ruischloos door de donkerte tot vlak bij de hut. Met zijn eene hand aan zijn oor luisterde hij scherp. Hij ver nam weldra dat de bewoners van de hut niet sliepen, want een zacht ge stommel drong tot hem door. Doch daarna hoorde hij niets meer. Speur neus maakte zich ongerust. Wat be- teekende dat alles? Hij kende maar al te goed de tientallen listen der piraten. Op zijn buik kroop hij tegen de steenen treden op en legde zijn oor tot vlak bij de deur.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6