Leiding en gemeenschap in Europa. De spil tegen Europeesch particularisme. mJr^Êkm vK TJ D A G 15 NOVEMBER 1940 geschouwing van jr. Karl Megerle. vet A-N.P meldt: In het tijdschrift „Berlin-Rom- JL"'wijdt dr. Karl Megerle een artikel aan het i^Vwerp: „Leiding en gemeenschap in Europa". tv cónceptie van 't driemogen dhedenverdrag, aldus »erle. begint zich te verwezenlijken De beginsë- van leiding, solidariteit, levens- en vredesge- fl-schap- d'e daarin zijn neergelegd, betrekken j en volken in hun invloedssfeer. In de Euro- i;Che sfeer valt de leidende taak, die op de spil- eendheden rust. voor een groot deel samen met ■overwinning van het Europeesche particularis- het herstel van datgene, wat eenmaal in -?e' mitnsten zin van het woord het Avondland "I's en met het winnen van het nieuwe Afrikaan- Se gebied voor de economische levensbehoeften an het nieuwe Europa. Dat deze taak is opgedra- L san de beide volken van de spil, is in over- Lnstemming met de historische en geo-politieke .jen. Beide volken hebben reeds eens een Euro- L'sche opdracht ten uitvoer gelegd: zij hebben tamelijk bet toen bekerde Europeesche gebied tot pootere eenheid gebracht en geleiid, „EUROPEESCH EVENWICHT". Toen Düitschland en Italië tot overeenstemming i-wamen, trokken zij niet alleen de consequenties uit de aardrijkskundige ligging, zij schiepen ook de oerwaarde voor het herstel van een natuurlijk Europeesch evenwicht., dat zijn zwaartepunt in U droeg. Als de belangrijke leden van de eesche spil voelen zij zich zoo met het lot ,"an Europa, in goed en kwaad, verbonden dat zij looit tegen, maar alleen vóór Europa kunnen wer- De Westelijke Randstaten leefden van het oeesche particularisme. Een uniforme leiding jjj strijd met hun speciale belangen, die door •vet-Europeesche factoren bepaald werden. Het tijdvak van het altijd onzekere „Europeesche even wicht". dat slechts door allianties en oorlogen ge handhaafd of hersteld kon worden, begint met het verdringen van de Europeesche middenas uit haar natuurlijke functie. Met het verplaatsen van het nvaartepunt van den Rand naar het Midden wordt «n eeuwenlang tijdperk van onrust afgesloten. De oiken van Europa korden zich thans weder om Ietnatuurlijke middelpunt scharen. Bij het overwinnen van het Europeesche parti cularisme hebben de spil-mogendheden ook de neeniogen OP sociaal en economisch gebied bestu urd. De bondgenootschappen hebben geen vrede, .jgjj veiligheid en geen echte vrijheid en zelfstan digheid gebracht. Men voelt thans dat op alle ter reinen van het leven aanpassing aar de moderne tolitieke. economische en technische omstandighe den noodig is. dit inzicht heerscht in de landen in verschillende mate, doch het bestaat overal en vooral in de landen, die zich door het tot dusverre geldende stelsel aan den afgrond gebracht, mis trust of bedreigd zagen en üe door de harde les- «»n van den oorlog zich weer bezinnen op de wet ten van aardrijkskunde en geschiedenis. Het zou :nu in het belang van allen zijn. wanneer de verwezenlijking der nieuwe orde in het Euro peesche gebied tot stand kwam op den grondslag ran vrijwillige overeenstemming. De organische veg is overal mogelijk, waar genoeg, goede wil en jpontaneïteit zijn. Zonder den moed om van het oude af stand te doen gaat het niet. Waar men dezen moed niet vindt, zal 'de ontwikkeling toch in de richting van het nieuwe gaan, bepaald door de kracht der gl omstandigheden en de nieuwe lijnen van grootere 'afmetingen. Deze ontwikkeling is reeds zoover ge vorderd dat men met het toetreden tot de nieuwe orde eerder te laat dan te vroeg kan kennen. Onder deze omstandigheden is veel afhankelijk van het vertrouwen, dat de leidende Europeesche macht kan hebben in de oprechtheid van de leden der nieuwe orde. Hef. door vijandigheid en dubbel zinnigheid geïnspireerd vasthouden aan het parti cularisme, dat wil zeggen aan het Engelsche stelsel, zal zeker niet loonend zijn. Hoe meer vrijwillig heid betoond wordt bij de aansluiting van het af zonderlijk lid, des te vrijer kunnen de vormen der samenvatting van het geheel zijn, des te minder zal de kwestie van de beveiliging van de nieuwe orde door machtsaanwending aan >de orde komen. De machtsmiddelen van hetnieuwe Europa moe ten in de eerste plaats gebruikt worden ter be- fchenning van de nieuwe gemeenschap tegen aan tallen van buiten en ter beveiliging van haar ele mentaire levensmogelijkheden. Hier ligt de groote femeenschappelijke taak van Europa, en het mede- raken daaraan moet geen dwang, maar een eer rijn De beveiliging van de drie groote levensbe hoeften, vrede, arbeid en welstand, laat de zelfbe schikking, de vrijheid en onafhankelijkheid der le ien onaangetast. De aardrijkskundige ordening van het Ewopee- zche gebied is in den kiem reeds zichtbaar. Met de erkenning van de Alpen als natuurlijke scheidslijn tcsschen noorden en zuiden is reeds een princi- ïieele beslissing gevallen. Hierdoor valt Duitsch- •ind de leiding van het vasteland in engeren zin lei deeL De overwinning van het Europeesche par- twlarisme in dit gebied staat voor een belangrijk kei gelijk met het overwinnen van het Gernjaan- Khe particularisme, dat zijn bijzondere problemen heeft en zijn bijzondere mogelijkheden en ook spe cie methoden verlangt. in midden-Europa en het Donaugebied is de reor- [aisatie reeds ver gevorderd. De belangrijke wagstukken zijn hier opgelost. Op den Balkan al met gemeenschappelijke verantwoordelijkheid :sr beide leidende mogendheden een oplossing wor tel gevonden, die met alle belangen rekening houldt De hardnekkige pogingen van het Europeesche f particularisme, hebben de reorganisatie vertraagd ten nadeele van de volken van dat gebied. Ten zuiden van de Alpen begint het groote gebied, waar het Italiaansche rijk de leiding heeft. Het heeft hier de bijzondere taak ook de streken in de Euro peesche sfeer te betrekken, die in ruimen zin tot het avondland behooren. Met de overwinning in dezen oorlog zal er een einde komen aan de ver vreemding dezer gebieden van Europa en aan hun degradatie tot strategische steunpunten van het Britsche ryk. Het verlies van Egypte zal een ge heel politiek strategisch systeem van landen en volken op de helling brengen en zoo ook hier de voorwaarden voor de reorganisatie scheppen. AFRIKA. Aan den zuidrand van het Italiaansche invloeds- gebied ligt de omheining van het avondland, het Afrika, dat voor Europa teruggewonnen moet wor den. De orde, waarnaar de leidende mogendheden hier streven, moet allen ten goede komen. Afrika is als het ware de bruidsschat, die bij het Europeesche huwelijk wordt ingebracht. Een doelbewuste ontwikkeling op economisch en verkeersgebied is een Europeesche behoefte en een Europeesch vraagstuk. De politiek van blokkeering van het gebied en de economische mogelijkheden in Afrika, zooals die door Engeland en Frank rijk werd toegepast, moet verdwijnen en met haai de oververzadiging van zekere volken met ko loniën, welker ontwikkeling zij opzettelijk ver waarloosden of niet aan konden. Dat den beiden leidenden mogendheden als volken met een groot zielental en een groote ontwikkeling de plaats moet worden ingeruimd, die haar toekomt, wordt in de geheele wereld begrepen. Deze dingen zullen echter niet van imperialistisch, maar van nationaal socialistisch fascistische standpunt ge regeld worden. Levensvatbare gebouwen van nationale struc tuur zullen niet vernietigd worden, goede koloniale prestaties zullen worden geëerbiedigd. Er zal wor den gezocht naar een uitwisseling tusschen alle volken volgens de gerechtvaardigde behoeften. Het is in overeenstemming met de Europeesche omstandigheden, dat bij de geheele reorganisatie Spanje een rol van beteekenis krijgt. Het was sedert lang met de leidende mogendheden be vriend en met haar verbonden door de nationale revolutie en heeft van den aanvang af openlijk de reorganisatie van Europa beleden. De ver wezenlijking dezer reorganisatie beteekent tevens dat Spanje zijn gerechtvaardigde nationale eischen ingewilligd zal zien. Het zal daarom aanwezig zijn, niet alleen bij het ontwerpen, maar ook bij het tot stand brengen en het verdedigen der nieuwe orde en daarmede een Europeesche bijdrage van beteekenis leveren. Op grond van het verantwoordelijkheidsgevoel der leidende mogendheden wordt ook Frankrijk bij de Europeesche overwegingen betrokken. Dit onderstelt natuurlijk een totaal breken piet de traditioneele voorvechters van het Europeesche particularisme. Frankrijk heeft jegens Europa veel goed te maken en door zichtbare bijdragen van goeden wil zal het mogen bewijzen, dat het oprecht bereid is tot het nieuwe Europa toe te treden en dit te verdedigen tegen de anti-Europeesche krachten. De harde lessen van leerstellingen der buiten- landsche politiek heeft een deel van het Fransche volk gebracht tot bezinning en tot het inzicht, dat ook Frankrijk zich niet kan onttrekken aan een ontwikkeling, die Europa een nieuw gelaat heeft ge geven. Als dit inzicht sterk en oprecht genoeg is om de overwinning te behalen, zal ook voor Frankrijk de plaats openstaan, die het toekomt en zijn eerlijk gebrache bijdrage tot een betere toekomstvan et Avondland zal welkom zijn. Demobilisatie der Roemeensche weermacht Ruim een millioen man naar huis. Hst D.N.B. meldt:: Krachtens een door generaal Antonescu nog vMr zijn vertrek naar Rome onderteekende en thans gepubliceerde wet wordt de geiieele Roe- "leensohe weermacht te land, te water en in de lucht gedemobiliseerd. De demobilisatie be- f&t heden 15 November, des middags om 2 uur. Het ministerie van landsverdediging heeft echter de bevoegdheid om zoo noodig reservis ten op te roepen en tot opvorderingen over te ?aan, Tot de mobilisatie van het Roemeensche leger jrerd, zooals bekend, overgegaan ter gelegen heid van het afstaan van Bessarabië en de ^ordelijke Bóekowina aan de Sovjet-Unie, einde Juni van dit jaar. "olgens een verklaring van den woordvoer der der regeering aan United Press, kan door oezen maatregel meer dan een millioen man huis gaan. Roemenië keert terug naar f'-rmale toestanden, zoo zeide de woordvoerder ïttder. Molotof's vertrek uit Berlijn. Leidende figuren van staat, partij en weermacht deden hem uitgeleide. Het D.N.B. meldt: Na twee drukke dagen is Donderdagmorgen, zooals reeds kort gemeld, de voorzitter van den raad van volkscommissarissen der Sovjet Unie en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, Mo- lotof, uit de rijkshoofdstad vertrokken. Tegen 11 haalde de rijksminister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop, president Molotof van kasteel „Bellevue" af, om hem te vergezellen naar het station Anhalt. Voor het station stond een eerecompagnie der weermacht opgesteld. Zij be wees den Sovjet-Russischen regeeringsleir! er de militaire eerbewijzen. De voorzitter van den raad van volkscommissarissen schreed met den rijks minister van buitenlandsche zaken langs het front van de eerecompagnie. Daarop begaf hij zich naar het feestelijk versierde perron. Naast leidende fi guren van staat, partij en weermacht bevonden zich hier ook de leden van de Sovjet-Russische am bassade in Berlijn en de zaakgelastigde der Italiaan sche ambassade. President Molotof gaf den leden van de Sovjet-Russische ambassade de hand. Ver volgens bleef hij eenige minuten lang in druk ge sprek met de leidende mannen van den nationaal- socialistischen staat, die te zijner begroeting aan wezig waren. Van elk afzonderlijk nam hij met hartelijke woorden afscheid. Precies 11 uur stapte Molotof in den trein, ver gezeld van den den ambassadeur der Sovjet-Unie in Berlijn, Schkwarzew. Door het open raam van zijn coupé wisselde president Molotof woorden van afscheid met minister Von Ribbentrop. Toen de trein zich in beweging zette, hieven de achter geblevenen de hand ten groet omhoog. Twee dagen vol belangrijke besprekingen waren daarmede ge ëindigd. BETREKKINGEN VERDIEPT EN VERNIEUWD. Officieus wordt uit Berlijn aan het A.N.P. gemeld: Het bezoek van den voorzitter van den raad van volkscommissarissen, Molotof, aan Berlijn heeft naar men in politieke kringen te dezer stede verklaart de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Düitschland en Rus land vernieuwd en verdiept. De actueele vraagstukken, die beide staten in teresseeren, zijn in persoonlijke gesprekken van den Führer en minister Von Ribbentrop met den Russischen gast behandeld. Hierbij kon volledige overeenstemming geconstateerd worden bij de be oordeeling van alle belangrijke problemen. Düitschland, zoo verklaart men voorts in ge noemde kringen, ziet in de politiek, die vorig jaar met het sluiten van het non-aggressiepact begon nen is, den vasten, duurzamen grondslag voor een samenwerking, die haar nuttigheid voor beide mogendheden bewezen heeft en daarom verder uitgebreid moet worden. De besprekingen te Berlijn hebben aangetoond dat de Sovjet-Unie deze opvatting deelt. Duitsch leger bericht: Onderzeeboot torpedeert vijf koopvaardijschepen. Aanval op convooi. Carol niet met mevrouw Lupescu gehuwd. Transcontinent Press meldt: Ex-koning Carol, die zich nog steeds met me vrouw Lupescu in Sevilla bevindt, heeft aan de pers aldaar verklaard, dat hij niet met mevrouw Lupescu getrouwd is. Deze verklaring was klaar blijkelijk een gevolg van de berichten uit Madrid van twee Londensche dagbladen, die beweerd had den dat het huwelijk van den ex-koning met de gescheiden Jodin Lupescu reeds jaren geleden was gesloten ZEEP UIT ZEEWIER. OSLO, 14 November (E.P.E.) Na geslaagde proefnemingen met de bereiding van zeep uit zee wier heeft een Noorsche fabriek 2500 ton zeewier aangekocht, teneinde daaruit zeep en glycerine te bereiken. De uit zeewier bereide zeep heeft een natuurlijke groene kleur, de reuk is heerlijk en de zeep bevat een hoog percentage vet. BERLIJN, 14 November (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijande lijke koopvaardijschepen met in totaal 28.840 b.r.t. tot zinken gebracht. Ondanks het zeer ongunstige weer heeft het luchtwapen ook in den nacht van 12 op 13 No vember zijn vergeldngsaanvallen met sterke krach ten voortgezet. Talrijke branden en ontploffingen ontstonden, vooral in de verkeerswerken in hel noordwesten van Londen, in de West-India Docks, in een groote gasfabriek en andere voor de oorlog voering belangrijke doelen der stad. Ook Liverpool en Coventry waren het doel van succesvolle bom aanvallen. Gisteren deden gevechtsvliegtuigen aanvallen op Londen en op andere voor de oorlogvoering be langrijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland cn bestookten vooral vliegvelden, spoorwegtrajecten en een wapenfabriek bij Birmingham met bommen. In het zeegebied van Kinnaird-Head werden twee aanvallen ondernomen op een convooi, dat door een kruiser en andere oorlogsvaartuigen krachtig werd beschermd. Bij den eersten aanval werd een koop vaardijschip van 6000 b.r.t. tot zinken gebracht, een ander schip werd zwaar beschadigd. Bij een tweeden aanval kreeg een blijkbaar met ontplof bare stoffen of munitie geladen vrachtschip van 8000 b.r.t. een voltreffer, welke het schip tot ont ploffing bracht en volkomen vernietigde. Op 360 kilometer ten westen van Ierland bracht een Duit- sche bommenwerper een Britsch vrachtschip van 6000 b.r.t. tot zinken. De nachtelijke vluchten van Britsche vliegtuigen naar gebied van het Duitsche rijk waren zonder noemenswaardig gevolg. Slechts bij een pletterij beschadigde 'n in de omgeving ingeslagen bom ver scheidene gebouwen door scherven. Een poging om de rijkshoofdstad aan te vallen mislukte. Hevig luchtdoelgeschut dwong de enkele vliegtuigen die tot aan de grens der versperring van Berlijn doordron gen, om terug te lceeren, nadat zij in de randge bieden van de stad hun bommen eerder dan het voornemen was, hadden uitgeworpen. Hier en in dakbranden, welke echter door he* krachtige op- dakbranden, welke echter door het krachtige op treden van den veiligheids- en hulpdienst en van den eigen veiligheidsdienst binnen korten tijd gc- bluscht konden worden. In den nacht van 12 op 13 November werd een Britsch bombardementsvliegtuig door het luchtdoelgeschut neergehaald. In de luchtgevechten van gisteren verloor de vijand nog twee vliegtuigen. Drie Duitsche toestellen worden vermist". VLIEGTUIGEN VIELEN CONVOOI AAN. Het D.N.B. meldt nader: Inzake den aanval van Duitsche vliegtuigen op een door verscheidene kruisers beschermd groot Engelsch convooi aan de Oostkust van Schotland verneemt het D.N.B. nog dat het koopvaardij schip van 8.000 ton een voltreffer kreeg en na een zware ontploffing reeds binnen twee minuten zonk. De ontploffing was zoo hevig dat er op het schip een waar vuurwerk ontstond en de scheepsromp duizend stukken barstte, die honderden meters hoog in de lucht schoten. Men kan aannemen dat het hier een schip betrof, dat met sterk ontplofbare munitie geladen was. Met stelligheid kan voorts worden aangenomen dat ook het schip van 5.000 ton, dat midscheeps getroffen werd en onder zware rookontwikkeling bleef liggen, gezonken is. Het sohip van 6.000 ton kreeg twee zware treffers, waarvan een op den boeg en eer in machine kamer, zoodat het vaartuig terstond zonk ÏJe.-, ar> der vrachtschip kreeg een bom vlak op den boeg, waardoor ide wand werd opengereten en het schip binnen twintig minuten zonk. FRONTBERICHT. BERLIJN, 14 November (D.N.B.) - Ook de bouw en de indeeling van het weermachtsbericht van heden bevestigen de vervulling van de beide des tijds genoemde voornaamste opdrachten voor den strijd, n.l. verwoesting van voor den oorlog belang rijke doelen in Engeland en het tot zinken brengen van vijandelijke seheepsruimte. Deze beide opgaven dienen hetzelfde doel, te weten het stelselmatig murw maken van de defensieve kracht, die den tegenstander nog rest. Het opperbevel van de weermacht plaatst het tot zinken brengen van vijf gewapende koopvaarders aan de spits van de berichten van heden over be haalde successen. Uit den mond van den leider der Britsche regeering, Churchill, heeft men vernomen dat de scheepsverliezen, die de laatste weken sterk toegenomen zijn, den Engelschen groote zorgen be reiden en de op zichzelf reeds uiterst moeilijke po sitie van Groot-Brittannië ontzaglijk verzwaren. De afhankelijkheid van het eiland van overzeeschen aanvoer is na het verlies van alle posities op het vaste land steeds onmiskenbaarder geworden en wel wat de voortzetting der bewapening, zoowei als ook wat de ravitailleering van dit uitgesproken industriegebied betreft. Engelsche marinekringen hebben beweerd dat het bezit van de Kanaal- en Atlantische kust met haar talrijke steunpunten be lemmerend moest werken op de paraatheid van de Duitsche marine. De Duitsche duikbooten hebben intusschen metterdaad 't tegenbewijs voor deze onzin nige redeneering geleverd en bewezen dat de nieuwe „uitloophavens" de tegenblokkade aanzien- vergemakkelijken en mede aansprakelijk zijn vooi de snelle stijging van de tot zinken gebrachte seheepsruimte. Met de gisteren door Duitsche gevechtsvliegtuigen vernietigde vijandelijke seheepsruimte van 20.000 b.r.t. stijgt het heden gemelde Britsche totaalver- lies met 48.840 b.r.t. Een cijfer, dat zich er wel toe leent de Engelsche leiding van den oorlog ter zee een nieuwen schrik op het lijf te jagen en de oude zorgen te vergrooten. aangericht en geen slachtoffers vielen. Twee vliegtuigen van het type Blenheim werden ia de omgeving van Pantellaria door onze jacht vliegtuigen neergehaald. Een ander vliegtuig van hetzelfde type werd ter hoogte van Cagliari neergehaald. In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee hebben onze zee-verkenningsvliegtuigen, die door vijandelijke jagers werden aangevallen, twee hiervan neergehaald en waarschijnlijk nog twee andere. Onze torpedovliegtuigen, op gestegen voor een aanval op een vijandelijk convooi. eveneens in het oostelijk deel der Mid dellandsche Zee, torpedeerden twee mailbooten, waarvan er een. zooals later door een van onze zee-verkenningsvliegtuigen werd gecontroleerd, zonk. Een andere vliegtuigformatie bestookte een kruiser in de haven van Alexandrië in Egypte, welks vlootbasis in den nacht het doel was van andere met succes ondernomen luchtacties. De spoorwegen van Foeka naar El Daba en Maa- ten Bagoesh waren eveneens het doel van een luchtaanval, die branden veroorzaakte. Het kamp van Maaten Bagoesh werd met mitrail leurs beschoten: een vijandelijk bombarde mentsvliegtuig geraakte in brand en drie an dere werden ernstig beschadigd. Al onze vlieg tuigen welke aan bovengenoemde acties deel namen, zijn op hun bases teruggekeerd ondanks de vijandelijke luchtafweer, die overal zeer hevig was. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Bardia, Derna en Benghazi, waarbij lichte schade aangericht en een Mo hammedaan gewond werd. In Oost-Afrika deden zich schermutselingen voor tusschen patrouilles, die voor ons gun stig verliepen, o.a. nabij Lakitaoeng (Rodolf- meer) en Joebdo (ten zuiden van Mega). De vijand heeft gisteren onze stellingen te Gal- labat zonder succes met artillerie beschoten. Luchtaanvallen op Assab en Diredaoea ver oorzaakten zeer geringe schade en geen slachtoffers. Vijandelijke vliegtuigen onderna men een aanval op Crotone, waar de bommen in zee vielen en op Tarente, waar onder de bur gerbevolking een doode en drie gewonden vie len en onder de militairen 2 dooden en 9 ge wonden, terwijl eenige schade aan woonhuizen werd veroorzaakt. Twee vijandelijke vlieg tuigen werden waarschijnlijk neergehaald." DE OORLOG TER ZEE. Duitsche torpedojagers op verkenningstocht in de Noordzee (Foto WeltbilcU Italiaansch legerbericht. Luchthavens in Griekenland bestookt. Italiaansche torpedovliegtuigen brengen twee mailbooten tot zinken. ERGENS IN ITALIë, 14 November. (Stefa- ni). Het 160e weermachtsbericht luidt: „In Epirus hebben onze plaatselijke acties gesteund door bombardementen door de lucht, zich in het gebied van Kalibak gunstig ont wikkeld. Eenige vijandelijke aanvallen in het gebied van Korciano werden volkomen afgesla gen met medewerking van de luchtmacht, dip vijandelijke troepen in het gebied van het Presbameer bestookte. Onze luchtmacht bom bardeerde de luchthavens Papas, bij Argostoli, en Preveza, waarbij militaire doelen werden getroffen, terwijl zij bovendien vijandelijke colonnes met mitrailleurvuur bestookte. Vijan delijke vliegtuigen wierpen bommen op Valona, waarbij zes personen gedood en 30 gewond werden, en op Durazzo, waar geen schade werd Franscbe regeering richt zich tot De Gaulle's manschappen. Het vaderland is bereid hen weer op te nemen. De Fransche ministerraad is, naar het D.N.B. meldt, gistermorgen onder voorzitterschap van maarschalk Pétain opnieuw bijeengekomen. Ook Pierre Laval nam aan de beraadslagingen deel. Hij was daartoe gisterochtend uit Parijs naar Vichy teruggekeerd. De regeering heeft een oproeping gericht tot de soldaten, die zich in goed vertrouwen bij de beweging van De Gaulïe hebben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit heb ben naar Frankrijk terug te keeren. Deze op een dwaalspoor geleide jongelieden, zoo luidt de op roeping, hebben thans begrepen in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list be trokken zijn. Angstig vragen zij zich thans af hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer hen hun gelukt "zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streef hen te com- promitteeren, om hen tegen te houden, verzekert hun dat zij na hun terugkeer in Frankrijk aan een collectieve straf en militaire degradatie bloot gesteld zijn. Daar deze jonge soldaten begrepen hebben dat de geheele natie een ondeelbaar blok om den roemvollen leider maarschalk Pétain vormt, is het vaderland bereid hen met open armen te ontvangen en hun de zelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter opmerkzaam op maken dat deze oproeping in gee-1. geval kan worden uitgebreid tot de onwaar dige ieiders der opstandige beweging, die hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hebben op een oogenblik dat het gewonde vaderland zich weer opricht. Sonja Henie verliest haar proces. NEW-YORK, 13 Nov. Sonja Henie is door het Gerechtshof veroordeeld haar manager De- nis Scanion wegens contractbreuk 77.113 dol lars te betalen. Gedurende de verhandelingen, die 6 dagen duurden, verklaarde Scanion dat Sonja Henie het aan hem te danken had dat zij filmster geworden was. Hij had met haar in 1936 een contract afgesloten, op grond waarvan hij 10 procent van de inkomsten zou ontvan gen, die zij als filmster zou krijgen. Bovenge noemde som vertegenwoordigt die 10 procent plus de rente daarvan. Verder wordt Sonja ver oordeeld Scanion ook in de toekomst 10 pro cent te betalen van de gelden, die zij als film ster verdient. Sonja is tegen dit oordeel in hoo- ger beroep gegaan. (United Press.) PROERAMMA ZATERDAG 16 NOVEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. VARA-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 VARA-orkest. 12.45 1.00 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 1.15 Gramofoonmuziek. 2.00 Vragenbeantwoor- ding over Beeldende Kunsten. 2.15 Esmeralda en soliste. 3.00 Tuinbouwpraatje. 3.30 Bravour cn Charme. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 „Wat, hoe, waar is onze aarde?" lezing. 4.45 Orgelspel en zang. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 VARA-orkest. 6.00—6.15 „Van Staat en Maatschappij", causerie. 6.45 Aetüeele reportage of gramofoonmuziek. .7.007.15 Vragen van den dag en hieuwsbarichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 KRO-Uitsenduig. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Musiquette. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.00 Rocoeo-octet. 1.20 KRO-orkest. 2.00 Voor de jeugd. 3,00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO: Bijbelver- tellingen. 5.15 Nieuws-, economische- en beursbe richten A. N. P. 5.30 Actueele aetherflitsen. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Gro- ningsch praatje en nieuwsberichten A. N. P. cn sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO-Uitzending. 7.00 Berichten. Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.307.45 Berichten, Engelsch. 8.008.15 Nieuws berichten A. N. P. 9.009.15 Berichten, Duitsch. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 11,30 Berich ten, Engelsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.0012.15 Berichten. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten. A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.30 Berichten. Engelsch. 145 Gramofoonmuziek. 2 002.15 Berichten, Duitsch. 2.302.45 Berichten, Engelsch. 3.05 Cyclus „Leeven en daden onser Door luchtige zeehelden". 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 „Mijnwerkersleven en mijnwerkersliederen", cau serie met koorzang. 4.15 Concertgebouw-orkest en solist (opn.) 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Om roeporkest en soliste. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Groningse!» praatje en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7