Spoorwegongeluk bij Herkenbosch eischt twee dooden Uit de Pers. AB'S AVONTUREN De vreemde Erfenis M A A N D A G 18 X O.V E M R E R 1940 Nationaal Herstel richt zich tot Nationaal Front, de N.S.B. en de Ned. Unie Het A.N.P. meldt: Het Verbond voor Nationaal Herstel heeft een open brief gericht tot het Ne- derlandsche volk en in het bijzonder tot de drie grootste bewegingen in Nederland: de N.S.B.. Na tionaal Front en de Ncderlandsche Unie. waarin het pleit voor het staken van den onderlingen strijd en opheffing van alle partijen en groepen, Nationaal Herstel inbegrepen. „Terwijl de overgroote meerderheid van ons volk zich nog steeds afzijdig houdt van deelne ming aan de politieke stroomingen van het oogen blik en terwijl de drie voornaamste groepen in hardnekkigen wedijver den grootsten massalen aanhang trachten te verkrijgen, is in den laatsten tijd een zichtbare verscherping in de bestrijdings- met-hoden aan den dag getreden. Hiertegenover past ons een ernstig waarschuwend woord te laten hooren zegt het verbond en vervolgt: „Op de drie groepen: Nationaal Front, Neder- landsche Unie en N.S.B. rust de verantwoordelijk heid bij net jonge en komende geslacht de leer der nieuwe orde ingang te doen vinden. Deze niet gemakkelijke taak dienen genoemde bewegingen zich steeds weer opnieuw voor oogen te stellen ondanks tegenslagen, ondanks onderlinge bestrij ding, ook ondanks „nederlagen". Het verbond meent, dat het „leiderschap" van groote waarde kan zijn voor een volk in tijden van rampspoed en algemeenen neergang, maar het vraagt in Nederland van de verschillende leiders bereidwilligheid tot het offer en het besluit. Het Is allereerst noodig, dat het Ncderlandsche volk zich in den nationalen staat, in tegenstelling met den partijenstaat. hervinde. Als principieele grondslag is daarom opheffing van alle partijen en groepen op korten termijn gebiedend noodzakelijk, zoodat bestaande scherpe tegenstellingen van goedwillenden verdwijnen. Op deze wijze zal de rijkseenheid, d.w.z. een zelf standig' Nederland, verbonden met zijn overzee- sche gebieden, bewaard kunnen blijven en het voeren van een Europeesoh gerichte politiek mo gelijk zijn. Als allervoornaamste voorwaarde ter vervulling van onze taak en roeping in het'wereld bestel zal de innerlijke rust van Nederland moe ten wederkeeren". Het Verbond voor Nationaal Herstel is bereid de steeds verder van elkaar zich verwijderende volksgroepen tot elkaar te brengen ter verkrijging van een harmonisch samengestelde volksgemeen schap. zonder opoffering van geestelijke en ver worven cultureele waarden. De versche vischaanvoer. Flinke prijzen te Scheveningen. Voor'het eerst sinds Maandag j.l. was Za terdagmorgen wederom aanvoer van versche visch uit zee te Scheveningen. De vangsten der meest schepen waren niet groot. Aan de markt waren een paar honderd kisten wijting. Tong en Tarbot was slechts zeer schaarsch vertegen woordigd. Doordat de markt de geheele week van versche visch uit zee verstoken was, viel de aangebrachte visch als het ware op een gloeiende plaat. Zeer hooge prijzen werden besteed. De fijnvisch, o.a. tong en tarbot bereikte een record- prijs en ging van f 3.50 tot f 5.50 per K.G. Wij ting liep op tot f 22 per kist van 40 kilo. Snoek baars noteerde f 1.301.40 per K.G. welke nó- teering tot op heden nog niet voorkwam. Door het- ruwe weer hebben ook de garnalenvis- schers niet kunnen uitvaren. Alleen Vrijdag en Zaterdag hebben zij de garnalenvisscherij kunnen uitoefenen. De weekaanvoeren waren dan ook gering. Aan levende garnalen werd 560 Kilo aangevoerd. De prijs van levende garnalen was f 14 per mand. Aan gekookte garnalen werd naar Amsterdam en elders 910 K.G. verzonden tegen den vastge- stelden prijs. Ook deze week is in het geheel geen versche visch uit Denemarken aangevoerd. De handel was geheel op Zoetwatervisch aan gewezen. Aan de markt waren 10 motorloggers, 15 kot ters en 27 schokkers met een totale besomming van f 3461, een drietal Texelsche kotters maakte nog een mooie besomming van f 200 f 355 per vaartuig. Surrogaten voor geneesmiddelen. Beschouwing van prof. dr. W. C. de Graaff. In het Pharmaceutisch laboratorium te Utrecht is Zaterdag de algemeene vergadering gehouden van de Nederlandsche Vereeniging voor Geneeskruid tuinen. Voor de pauze hield prof, dr. W. C. de Graaff een voordracht over het onderwern „ver vangingsmiddelen voor geneesmiddelen". Spr. begon met erop le wijzen dat de Ne derlandsche Vereeniging voor Geneeskruidtui- nen aan den oorlog haar ontstaan dankt. Het waren de problemen, door den oorlog 19141918 ten opzichte van den geneesmiddelenvoor- raad hier te lande opgeworpen, welke naar od lossing drongen. Het was de Nederlandsche Vereeniging voor Geneeskruidtuinen. die voortdurend wees op de groote beteekenis van het bestaan van kweekerijen van geneeskrach tige, aromatische en aanverwante gewassen in den lande, mede met het oog op de genees middelenvoorziening in abnormale tijden. De ontwrichting van den aanvoer van buiten dwingt als vanzelf naar middelen te zoeken, om daarin te voorzien. Men zal zich hebben af te vragen, hoe de vaderlandsche bodem en de vaderlandsche industrie hierin kunnen tege moet komen. Wanneer men geroepen is de voorradige ge neesmiddelen van een land te schatten, dan heeft men zich tevens de vraag voor te leggen aan welke geneesmiddelen kan gebrek ont staan. Hieronder zijn speciaal de exotische middelen aan een onderzoek te onderwerpen, want hier doet zich de vraag voor of en zoo ja, op welke wijze in dat dreigend tekort zal zijn te voorzien. Het moet dan onder oogen worden gezien niet slechts inlandsche. West- en Midden- Èuropeesche kruiden in cultuur te nemen, maar bovendien tevens exoten te beproeven. Voor die gene onder de laatstgenoemde, welke hier te lande niet of slechts oneconomisch te kweeken zijn, is naar vervanging uit te zien. Spr. bracht vervolgens een aantal voorbeelden ter sprake. De geneeskruiden uit gematigd Azië en Amerika bieden groote kans zich ten onzent met voordeel te laten kweeken. Voor tal van tro pische of uit warme luchtstreken afkomstige dro gerijen zijn Europeesche vervangingsmidde len aan te wijzen. Dit streven, dat een gezonde bescherming van het vaderlandsche genees middel inhoudt, voorkomt de noodelooze geld verspilling naar het buitenland, het is zeker nationaal. Het zal dan ook noodig zijn op dit gebied waakzaam en werkzaam te zijn, omdat hier de kans geboden wordt onze vaderlandsche voortbrengselen in het voordeel te brengen. Na de voordacht van prof. dr. W. C. de Graaff kwam de bestuursverkiezing aan de or de. In de vacature J. A. L. Bouma (niet her kiesbaar) werd gekozen de heer I. M. J. N. Schuursma. pharmaceutisch inspecteur van de volksgezondheid. De secretaris de heer F. H. L. van Os. die medé aan de beurt van aftreden was. werd met algemeene stemmen herkozen. Nadat in hotel „Noord-Brabant" gemeen schappelijk een koffiemaaltijd was gebruikt, hield de heer S. P. Dijkstra uit Vreeland een voordracht over het onderwerp: „Geneeskruiden aan de Loosdrechtsche plassen". Vertegenwoordigers der Duitsehe metaalindustrie in Den Haag. Conferentie met Nederlandsche industrieelen. Gelijk gemeld, ziin vertegenwoordigers van de 12 bedrijfsgroepen der metaalindustrie en van de bedrijfsgroep der bouwindustrie uit het Duitsehe Rijk in den Haag aangekomen om in gedachten- wisseling te treden met toonaangevende vertegen woordigers van 't Nederlandsche bedrijfsleven. Reeds op den eersten dag hadden ontmoetingen plaats van vertegenwoordigers van verschillende groepen waar bij men in diepgaande discussies trad. In 't bijzonder kwam de kwestie ter sprake van de overdracht van orders van Duitschland naar de bezette Ne derlandsche gebieden. De onderhandelingen hadden ten doel om ter opheffing van de Nederlandsche werkloosheid tot nu toe nog niet gebruikte moge lijkheden der Nederlandsche industrie zoo uitge breid mogelijk te benutten. Op de eerste plaats stond mede het thema van de grondstoffenleve- ring. Gelukkig bleek aan beide zijden de grootste bereidwilligheid tot samenwerking te bestaan. Bin nen de overeenkomstge groepen zal het contact, in overeenstemming met de reeds tot stand gekomen overeenkomsten, ook in den vervolge blijven be staan en worden uitgebreid. Op uitnoodiging van den Rijkscommissaris kwa men des avonds de Duitsehe en Nederlandsche deelnemers in een gezellig samenzijn bijeen, dat in een geest van wederzijdsch begrip den verschillen den deelnemers de gelegenheid gaf, de persoonlijke kennismaking in ongedwongen onderhoud verder te verstevigen (A.N.P.) TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Op Dinsdag 19 November houdt de afdeeling Haarlem van de Nederl. Mij. voor tuinbouw en plantkunde .een vergadering in hotel Lion d'Or. De heer A. J. Herwig te Bussum houdt een lezing met gekleurde lichtbeelden over den belangwekkenden plantengroei op het eiland Madeira. Vrijdagavond om kwart over zeven is nabij het station Herkenbosch een spoorwegongeluk ge beurd. Twee personen werden gedood. Twee wor den vermist. De gewonden zijn naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Het opruimingswerk is onmiddellijk begonnen. De eenige gobelin-werker in ons land oefent zijn bedrijf uit te Baarle Nassau, dat als een waar museum van zijn werk is ingericht. De heer Geeraerds aan het weefgetouw. (Foto Het Zuiden). TOENADERING? Onder den titel „Wegen en Overwegen" wijdt de N.R.Ct. een hoofdartikel aan het initiatief van van Nationaal Herstel om de Ned. Unie, het Natio naal Front en de N.S.B. te bewegen den onder lingen strijd te staken. Misschien, zegt schrijver, heeft het Verbond voor Nationaal Herstel intusschen al een vonkje van hoop geslagen uit die zinsnede uit de jongste van- week-tot-weeksche beschouwing van De Unie. waarin gezegd wordt: „De leiding van de Neder landsche Unie heeft nooit op het standpunt gestaan, dat de Unie doel op zichzelf is. Het eenige doel is altijd geweest en zal altijd zijn: het welzijn van het Nederlandsche volk. Terwille van ons volk is nog nooit in de geschiedenis de noodzaak van eenheid zoo groot geweest als nu. En mocht die eenheid werkelijk bereikt kunnen worden, op den grond slag dat de toekomst van ons volk daarmee is ge baat, dan zal de Nederlandsche Unie de eerste zijn om dit ideaal te helpen verwezenlijken". D e U n i e heeft daarbij echter nog geenszins aan zelfontbinding gedacht. Boven het artikel staat „Toenadering" en naar den vorm is het een ant woord op een beschouwing onder denzelfden, vra- VOOR DE KINDEREN De verzorging van Nederlanders in het Duitsehe Rijk. Nederlandsche ambtenaren naar Duitschland. De leider van de afdeeling Sociale Zaken deelt mede: Op grond van een overeenkomst tusschen de afdeeling Sociale Zaken en het departement van Sociale Zaken zijn ambtenaren van het Neder landsche rijksarbeidsbureau naar het Duitsehe Rijk gereisd. Met vertegenwoordigers van de Duitsehe arbeidsbureaux en van het Duitsehe Ar beidsfront zullen zij de in Duitschland werkzame Nederlanders bezoeken en de genoemde Duitsehe organen bij hun verzorgingsarbeid ondersteunen. (A.N.P.) Boven in het kraaiennest stond Ab. Overal was het donker om hem heen. De motorsloepen waren ver achter de D. III. Plotseling ontdekte hij in de verte, vlak voor hun schip, de lichten van een grooten Oceaanstoomer met twee pijpen. Zou dat schip hun geen redding kunnen geven? Maar wat was dat nu? Hij bemerkte dat de D III van koers veranderde en in de rich ting van den Oceaanstoomer voer. Hij haalde zijn zeekijker uit zijn broek zak, die hij altijd bij zich droeg. Ja, nu kon hij duidelijk het helverlichte schip zien. In de radiohut zit Dib. Om zijn hoofd droeg hij de koptelefoon. Snel tikte hij een korten zin met den morsesleutel. Achter hem stond Simpa, die hem voorzegde wat hij seinen moest. Simpa had zich, tot groote verwondering van Dib, gekleed in een uniform van een Chineeschen offi cier. Hij had echter geen tijd om hier lang over te denken, want Simpa dicteerde. Stophier D. III politie. Verwonderd tikte Dib dezen korten zin. Even verwijderde Simpa zich uit de radiohut, doch uit veiligheid liet hij een bewaker bij Dib achter. Nu had Dib gelegenheid om een blik door de donkere ruiten te slaan. Plotseling ontdekte hij buiten een verlicht schip. Ha! nu begreep hij Simpa natuurlijk. Die Oceaanstoomer daar in de verte moest natuurlijk halt houden. Simpa deed voorkomen alsof hij van de poli tie was. Hij zou natuurlijk het groote passagiersschip grondig onderzoeken en dan daarna geheel plunderen. Zoo stond Dib te piekeren. Toen ineens ontdekte hij boven in de mast van hun schip een licht, dat knipperde. gend gestelden titel in De Weg van een w daarvoor. In wezen gaat het bij allebei om a kwestie van toenadering tusschen deze twpp oJ5 pen en de N.S.B. Overigens, zegt de schrijver verder, is de JJedor landsche Unie daarom nog niet zoover, dat N.S.B. en Nationaal Front op één lijn stelt. De he Meijer zou er tevreden mee zijn, wanneer 'de Nsr om te beginnen wilde aanvaarden, „dat zij niet d eenige beweging is, die ons volk binnen zulk een nationaal-socialistisch Europa kan binnenleiden" De Nederlandsche Unie schrijft weiliswaar rf?» het programma, waarop de N.S.B. en Verdinas elkaar gevonden hebben, door de Unie geheel onderschreven wordt (en, voegt zji eraan toe, waarschijnlijk ook door Nationaal Front) Maar, vervolgt zij, dit programma is nog niet voU doende om beide groepen tot samenwerking ine» de N.S.B. te laten besluiten. Geen van beide groepen is voorloopig echter hoop gestemd. „Eenheid op politiek gebied is on dit oogenblik nog niet mogelijk" heeft De Weg in het voorlaatste nummer geschreven. „Wat niet- temin wel mogelijk is", schreef de heer Meijer toen, „is samenwerking op ander gebied. Bijv. on sociaal-oeconomisch, op cultureel gebied enz.". Hij kondigde toen een geschrift aan. waarin hij des betreffende voorstellen aan de Duitsehe autoriteiten, aan de N.S.B. en aan de Nederlandsche Unie hoopte voor te leggen. „Niet alleen met belangstelling" ziet althans de Nederlandsche Unie deze voorstellen thans tege moet. Wij weten wel, dat de N.S.B. tot dusver al heel weinig toenaderingsgezind gebleken is. Anderzijdi doet zij echter zelve voortdurend moeite om door middel van een agrarisch front en vele andere fronten in aanraking met niet bij haar beweging aangeslotenen te komen. Haar arbeidsfront heeft zij zelfs ontbonden, om voor de leden daarvan in het N.V.V. op een zoo veel breeder grondslag sa menwerking te zoeken. Het hoeft dus niet heelemaal ondenkbaar te won den geacht, dat een samenwerking, welke de poli- tiek voorloopig op den achtergrond houdt, kans vsn slagen heeft. Het zou, zoo is men geneigd te denken, een goede gelegenheid voor de verschil lende groepen zijn om elkaar van hun goede be- doelingen te overtuigen, voordat de raad van het Verbond voor Nationaal Herstel ten einde raad komt. ECONOMIE IN OORLOGSTIJD, Aan een hoofdartikel in de „Msb." is het vol gende ontleend, dat geschreven werd naar aan leiding van de organisatie van het bedrijfsleven en het bezoek van Duitsehe industrieelen aan ons land. „Terwijl de oorlog nog in al zijn felheid woedt, schijnt het ook al gaat men uit van de veronder stelling dat de overwinning tenslotte door de as- mogendheden zal worden behaald op het eerste gezicht voorbarig te zijn, de ordening van het be drijfsleven thans reeds ter hand te nemen. Een zienswijze waartegen stellig zwaarwegende bezwa ren zijn in te brengen. Het voornaamste bezwaar is wel het volgende. Onverschillig de vraag, hoe de oorlog zal eindi gen, schijnt toch wel één ding vast te staan, t.w. dat de oude orde van zaken niet zal terugkeeren. Wie dezen oorlog ziet als de laatste fase m den strijd tegen het individualisme, kan zich aan dezen consequentie onmogelijk onttrekken. Doch, wie deze consequentie aanvaardt, zal zich dan ook niet kunnen onttrekken aan de taak, thans reeds alles in het werk te stellen om de nieuwe orde der dingen in een daaraan beantwoordende organisatie van het maatschappelijke leven, dus ook van het bedrijfsleven voor te bereiden. Zonder deze voorbereidingen zou er immers een goede kans bestaan op een chaos. In dit licht bezien, is het derhalve alleszins rede lijk dat er daden worden gesteld". 'y.C Roman van HERBERT STEIN MANN. Bewerkt door LIZZY VEEN. (Nadruk verboden). ,26) Higgens' stem klinkt uit het apparaat. -Wat er met Brouwers is gebeurd is jouw schuld. Jij stond op het punt mij bij den ouden Wenger te verraden alleen omdat ik in een zwak oogenblik een beetje vriendelijk tegen hem was, iedereen heeft zijn zwakke oogenblikken. Je wilde mij in den steek laten, je wilde haar allang trouwen en al je plannen in het water laten vallen, vergeet dat niet, James. Nu ja, dat is voorbij Dorothy. Ik heb ons er uit geholpen toen jij bijna, door je jaloezie, de zaak deed mïsloopen. Er bleef mij niets anders over dan Brouwers in den steek laten en hem zoogenaamd te ontmaskeren. Maar hij heeft zwaar moeten boeten, hij zwerft hier rond en dreigt het ons ook in Lasalle moeilijk te maken. Ik betaal hem zooveel ik missen kan. Meer komt er niet uit het aparaat. Bing stelt de naald af. Helaas, zegt hij zakelijk. nam ons apparaat niet meer op. de microfoon, die wij in den wagen van miss Keele hadden gesmokkeld, was zeker gestoord. Dat ik deze plaat niet eerder kon laten hooren, is natuurlijk alleen een tech nische kwestie. Het. gereed maken van deze olaat kostte veel tijd en daarom konden wij pas in grijpen nadat mr. Higgens zijn laatste comedie had gespeeld. Het is stil in het vertrekje. James Higgens veegt zijn voorhoofd af. Hans' toorn is verdwenen. Koel bekijkt hij den man. Nu, mr. Higgens. wat hebt u nu te zeggen? De bankier richt zich op. Alles is bedrigerij ik heb het altijd goed met jullie gemeend. Wij jübben elkaar verkeerd' begrepen, laat u mij den tijd, dan zal ik u alles uitleggen. Hij kijkt on zeker rond en ziet alleen booze gezichten. Wan hopig gaat hij voort. Gelooft u mij toch, denkt u aan het geval van vlektyphus. Waarin was ik toen schuldig? Denkt u aan de inbraak in dezen wagen, wat had ik daarmede te maken? Maar midden in zijn bede om hulp, zijn wanhopig gesmeek, klinkt nu dui delijk de vrouwenstem. Hij liegt, zeide Doro thy Keele, hij liegt zooals hij altijd heeft ge logen. Ieder woord, dat de plaat gesproken heeft is waar. Ik ben zijn medeschuldige, ik ben in zijn macht, omdat ik van hem hield, omdat hij mij beloofd had. mij te zullen trouwen. Alles wat hij tegen u gedaan heeft, ging tegen mijn gevoel in. Vergeeft u mij. Hulpzoekend doet Dorothy Keele een paar stappen naar den ouden Wenger toe, die haar treurig aankijkt. Hij steekt haar de hand toe. Ik vergeef u miss Keele. Higgens keert zich om. Comedie. bromt hij, nu heb ik er genoeg van! Bill Bing geeft Watermiller een wenk en deze gaat weg van de deur. Higgens heeft reeds de hand op de knon gelegd als er hard geklopt wordt. Het is'een luid en dreigend kloppen alsof het noodlot zelf aanklopt. De deur wordt geopend en op den drempel staar mr. O'Connor de politie commissaris van Lasalle. Hi.i kijkt, strak naar Higgens. U hebt vanmiddag op mijn kantoor een verzoek gedaan om een document, ik meen een huwelijksbede te laten bevestigen. Ja. zegt Higgens toonloos. U toonde een door mrs Wenger. geboren Keele. onderteekende volmacht. Ik verzocht u de volmacht op mijn kantoor te laten. Nu, en? Higgens ziet er uit als een dier in een val. De trouwacte, mr. Higgens was een ver- valscbing. wii hebben het document onderzocht. Ik wilde alleen tijd winnen en daarom liet ik u gaan. Weet u waarom? Higgens' gelaat is grauw hij heeft het hoofd gebogen. Maakt u er een eind aan. het is toch alles voorbij, zegt hij toonloos. Nu. ik wilde de inkt in uw vulpen laten on derzoeken. u hebt haar bij ons laten liggen, hier is zij. O'Connor haalt een zwarte vulpen uit zijn zak. De inkt, mr. Higgens, heeft den eigenaardigen glans en dezelfde chemische samenstelling als die, waarmede de aanklacht over de vlektyphus indertijd werd gedaan. Ook dat nog, zegt Hans verbluft. Higgens heft het hoofd op. Brengt u mij weg, mr. O'Connor, alles is uit! De politiebeambte kijkt hem rustig aan. Dit is nog niet alles, mr. Higgens. Onze ontdekking gaf ons aanleiding inlichtingen in San Francisco te vragen. Wij hoorden juist, dat men een bevel tot inhechtenisneming tegen u had uitgevaardigd wegens onregelmatigheden in het beheer van uw bankzaken. Hier is de telegrafische verklaring. O'Connor's gelijkmatige stem is plotseling hard en luid geworden. James Higgens, ik arresteer u. En op hetzelfde oogenblik heeft Higgens een paar armbanden aan. Het is alsof hij in elkaar zal zakken, maar hij beheerscht zich. Bill Bing treedt naderbij en reikt den politie man de plaat. Een klein geschenk, dat het cir cus „Excelsior" de politie vereert, dat inlichtin gen Maar hij komt niet verder. De oude Wen ger heeft de plaat gegrepen en breekt haar in stukken. Neen, Bing, neen, wij zullen niet wraakzuchtig zijn. Alleen de ware schuldige moet gestraft worden, het andere is een zaak voor ons persoonlijk. Dorothy kijkt hem vol dankbaarheid aan. Bill Bing treedt terug, Hij trekt de wenkbrau wen op. In orde chef, zegt hij kalm, de lady moet het dus maar met zichzelf uitmaken. Kom. Higgens. O-Connor pakt Higgens bij den arm. Hij doet enkele stappen, maar dan keert hij zich om. Kijkt u dien edelen mr Bing eens aan. roept hij woedend. een fijne vent die zijn waren naam verbergt, deze Bill Willem Glauving. ik ben daar te laat achter gekomen, anders Vooruit, Higgens! snauwt O'Connor's anders zoo vriendelijke stem. Hij duwt de deur open, buiten staat een auto met enkele geuniformde mannen. Maar dan slaat dp deur reeds dicht. Een oogenblik lang heerscht er zwijgen in de kleine ruimte. Hans is de eerste, die zich van zijn schrik herstelt. Bent u werkelijk Willem Glau- ving, de onderteekenaar van het testament, de man die alles weet, Bill? De cowboy trekt verlegen aan zijn gordel. Als u er niets tegen hebt chef, het is inderdaad zoo. De oude Wenger springt op. Wel Bill, dat is interessant, maar waarom verander jij je naam? Nou mr. Wenger, zei de cowboy verlegen. mr. Rolf Wenger vond het beter en hij had gelijk als altijd. Dus ik zal nu alles moeten vertellen. Hans en zijn vader kijken verwonderd en ont roerd naar den man, wien zij zooveel te danken hebben en die zij vaak gewantrouwd hebben. Gertrude heeft haar tranen weggewischt. Wa termiller heeft zich bescheiden op een stoel in een hoek gezet en volgt alles opmerkzaam. Een lachje ligt om Bill's lippen. Wel directeur, hoe zou het zijn met het halve millioen? Plotseling ligt de revolver op de tafel en Bill Bing's vingers grabbelen in zijn revolvertasch, hij haalt twee opgevouwen papieren te voorschijn die hij aan Hans geeft. Daar is het chef. zegt hij met zijn Mexicaanschen tongval. Hans vouwt de papieren open Dat is een depötbewijs, dat er een half mil lioen dollars op de National Bank in San Fran cisco ligt. Het andere is een volmacht voor mr. Bill Willem Glauving, genaamd Bill Bing. Het be noemt den gezegden Bill Willem Glauving tot executeur testamentair met de opgave naar eigen goeddunken den proeftijd van de Wengers te ver korten als zij blijken goede leiders van het circus te zijn en als de belagers van het circus ontmas kerd zijn. Volgens den datum is deze volmacht kort voor Rolf's dood in San Francisco opgesteld. Toentertijd, vertelde Bill Bing, begon direc teur Rolf Wenger. die mij zijn vriend noemde Higgens te wantrouwen. Hij had hem in een speel bank gezien en tevens hoorde hij, dat het misliep met Higgens' bank. Maar hij wilde iemand, enkel op geruchten, niet veroordeelen, bovendien voelde hij zich ziek en vermoedde zijn spoedig sterven. Hi.i deed afstand van de gedachte, zijn geld aan Higgens' bank toe te vertrouwen. Hij wijdde mij in alles in en gaf mij het depötbewijs en de vol macht. Hij wilde het idee, dat u zich als circus- menschen door het leven zoudt slaan, echter niet loslaten. Maar aan een anderen kant wilde hij u, gezien de kuiperijen tegen het circus, niet heelemaal zonder helper laten. Dat is geloof ik alles. Hij zwijgt en kijkt verlegen naar den grond. Maar de anderen grijpen zijn handen en drukken deze hartelijk. De woorden, die zij vinden, zijn onsamenhangend maar hartelijk. Intusschen zit Watermiller vergeten in zijn hoek. Hij strijkt onrustig over zijn snor en trekt aan zijn oogklep en mompelt iets voor zich heen. Totdat Gertrude hem ontdekt en naar voren trekt. Ook u moeten wij bedanken, mr. Wa termiller. zegt hij hartelijk. U hebt druk meege holpen met de gramofoon en zoo Dat heeft hij. zegt Bill. hij is een betrouw baar mensch miss Gertrude als hij zich toen maar eens goed wilde scheren, Maar wij hadden ook een derde kameraad, die ons trouw heeft ge holpen. Wel en wie dan? roept Hans verwonderd Nou chef. daar de proeftijd weldra verstre ken is. bent u nu werkelijk chef. ja. wat wilde ik eigenlijk zeggen, o ja. de derde kameraad wacni buiten, in de cantine. al een heelen tijd °P ze vieren daar zoo'n beetje feest. Als u lust heoc chef. het is nu toch wel tijd om een beetje vroo- lijk te zijn. Hans straalt van vreugde Het is waar Bing- we zullen gaan. Kom vader kom Gertrude, wij gaan naar de anderen, daar hooren wij. De vijf menschen verlaten den werkwagen en loopen door den nacht. Voor hen ligt de geheele eircusstad met naar tenten en wagens en stallen Maar nu heersen^ er vreugde en gejubel weerklinkt uit de en ook muziek, Zii gaan er heen Dicht bi] ingang ontmc°t°n zii epn slanke aestglte. het is Nancv het balletmeisje Bill Bing wijst naar haan Als het niet zoo donker was. zoudt u haar kunnen zien blozen. Kameraad nummer drie en., als u er niets tegen hebt, mijn meisje. jiWordt vervolgd!»

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6