(fiZH &(auwe km<fy HEEMSKERK Raad Velsen. Voorstellen, die er gemakkelijk „door gingen. Interpellatie over annexatie van Velsen-Noord door Beverwijk. Door den Raad eenstemmig afgewezen. Dinsdagavond vergaderdë de Raad van Velsen onder voorzitterschap van burgemeester Mr. M. M.- Kwint. GELOOFSBRIEF MEVR. M. J. J. POTT-ZINDEL. Mevr. M. J. J. Pott-Zindel is door het Centraal Stembureau benoemd verklaard tot lid van den Raad (vacature-A. J. van Leusen). Een commissie bestaande uit de leden H. H. Meijer, P. F. C. Roelse en R. Verbeek heeft de geloofsbrieven van de nieuw-benoemde onderzocht en die in orde be vonden. Zoo zal dus na een korte onderbreking, nadat mevr. Thomassen-Lind haar functie, van raadslid had neergelegd, de vrouw weer haar intrede in den Raad doen. Na eenige mededeelingen komt aan de orde het ontwerp-verordening betreffende het be waren en ter beschikking stellen van afval van levensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijk afval en van cadavers van hon den en katten. In verband hiermede vragen B. en W. een cre- diet van f 1500 voor het maken van een betonnen put met drie afdeelingen voor het bewaren van cadavers enz. Na een korte discussie wordt het voorstel goed gekeurd. AANGAAN VAN EEN GRONDRUILING. B: en W. stellen voor, een groridruiling aan te' gaan met mevr. de wed. J. Vader-van der Ende te Velsen, teneinde daardoor over te kunnen gaan tot verbetering van den hoek Stationsweg, voorm, Kerk weg te Velsen .Door deze grono'ruLling kan de Stationsweg ter plaatse worden verbreed. Aldus wordt besloten. VERHUREN VAN EEN WONING. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, de op 24 Juli 1940 aangekochte woning, Velserduinweg 228, die later gesloopt moet worden voor het aan leggen van den weg, voorloopig te verhuren aan den vorigen eigenaar voor f 2 per week. NIEUWE STRAATNAMEN. Eveneens wordt op voorstel van B. en W. beslo ten aan de nieuwe wegen ten zuiden van den Kruid- bergerweg en ten oosten van den Kerk weg de na men te geven van Hyacintenstraat en Irissenstraat en aan den weg ten zuiden van het Burgemeester Rykenspark den naam van Olga von Götscnlaan. VERKOOP VAN GEMEENTE GROND. B. en W. geven in overweging, aan het R.-K. kerkbestuur van de Parochie van O.L.V. van Al- tijddurendèn Bijstand te Santpoort te verkoopen tegen f 4.816 M2. grond nabij de R.-K. kerk aan de Frans Netscherlaan aldaar. Goedgekeurd. VERKOOP VAN GROND TE IJMUIDEN. S. P. Schoone, te IJmuïden, heeft verzocht, van de gemeente te mógen koopen tegen f 9.per M2., een perceel bouwterrein op dén hoek van het Ooster- duinplein en een geprojecteerde straat aldaar ter grootte van ongeveer 314 M2. B. en W. stellen voor, tot den verkoop over te gaan. Dit wordt goedgekeurd. VASTSTELLING VAN HUUR PRIJZEN VOOR GRONDEN IN „ROOSWIJK". Bij besluit van 21 Januari 1935 werd aan B. en W. machtiging verleend, de verschillende gebou wen, erven, weilanden en tuingronden in het land goed „Rooswijk", aangegeven op den bij dat besluit gevoegden staat, in huur uit te geven onder de na der door B'. en W. te stellen voorwaarden. Dit be sluit -werd ten aanzien van de verhuring der tuin gronden gewijzigd bij raadsbesluiten van. 26 Jan. en 19 October 1937. De prijzen der verhuring wer den, zooals in het gedeelte der gemeente, ten noor den van het Noordzeekanaal voorheen gebruikelijk was, berekend naar de oppervlakte in hondsbos- sche roeden. Aangezien deze aanduiding van op pervlakte zeer verouderd is en bij de particuliere verpachtingen dan ook reeds geruimen tijd niet meer wordt toegepast, zijn B. en W. van oordeel, dat het gewenscht is, ook van gemeentewege met deze aanduiding te breken en in den vervolge bij de verpachting van gronden in het bovenbedoelde gedeelte der gemeente te spreken van aren of van Rijnlandsche roeden. Tevens achten B. en W. het gewenscht, de prijzen der gronden te herzien. B. en W. stellen nu voor, de prijzen van de tuin gronden in „Rooswijk", te rékenen van 1 Novem ber 1940 af nader te bepalen op f 1.05 per are, voor zoover die gronden 'zijn gelegen binnen het ge deelte, dat met roocle omlijning is aangegeven op de bij de stukken gevoegde teekening, en van f 0.70 per are voor de overige gronden. Deze prijzen ko men overeen met die van resp. f 0.15 en van f 0.10 per Rijnlandsdhe roede. De Raad vereenigt zich hiermede. EXTRA-CREDIET VOOR BOE KEN EN LEERMIDDELEN VOOR DE U.L.O.-SCHOOL (SCHOOL no. 9) TE IJMUI DEN. Door de voortdurende toeneming van het aantal leerlingen der U.L.O.-schooï aan de Platanenstraat as er een groot tekort ontstaan aam boeken en an dere leermiddelen, welk tekort uit het gewone budget der school niet kan worden aangevuld. Daarom vragen B. en W. een extra-crediet van f4500 voor het aanschaffen hiervan/Wordt toegestaan. VASTSTELLING REKENINGEN Voorloopig worden vastgesteld de rekeningen over 1939 van het Grondbedrijf, het Gasbedrijf, de Waterleiding, het bedrijf Openbare Werken, het bedrijf Reinigings- en Ontsmettïngsdienst, den Op haal en Storingsdienst, den Woningdienst, den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en van de gemeente. VERGOEDING BIJZONDERE LAGERE SCHOLEN. Ingevolge art. 103, 2e lid der Lager-onderwijswet 1920 moet de Gemeenteraad jaarlijks vóór 1 De cember het bedrag vaststellen van de vergoeding, bedoeld in art. 101 dier wet, waarop de besturen der bijzondere scholen over het afgeloopen jaar aanspraak hebben, alsmede het bedrag van de-vol gens art. 101, lè lid, voor vergoeding, in aanmer king komende uitgaven. Op voorstel van B. en W. wordt een desbetreffend besluit genomen. BENOEMING VAN EEN ON DERWIJZER AAN DE OPEN BARE SCHOOL VOOR U.L.O. TE IJMUIDEN. Benoemd wordt J. de Geus, onderwijzer aan de Opleidingsschool vooy Examens en Handel te Am sterdam. INTERPELLATIE MEIJER. De heer Meijer krijgt nu gelegenheid tot het hou den de door hem verzochte interpellatie over kwestie „Velseri-Noord bij Beverwijk". Hij memoreerde de besprekingen in de laatste vergadering van den Raad van Beverwijk, waar over hij verwonderd heeft gestaan. Als hij het wel heeft, is dat de derde maal, dat een> aanslag pp dit deel van Velsen wordt gedaan. Het heeft hem ver heugd, dat niet alle Beverwijksche raadsleden het met het Beverwijksche denkbeeld eens zijn. Spre ker ontkent, dat er een meerderheid in Velsen- Noord voor aansluiting bij Beverwijk is. Ook ont kent hij, dat Velsen-Noord op Beverwijk is aange wezen. Velsen-Noordheeft zich sterk ontwikkeld en de winkelstand heeft daarmee gelijken tred ge houden. Hij somt nog. andere argumenten op, tegen aansluiting van Velsen-Noord bij Beverwijk. Hij is er van overtuigd, dat in sommige gevallen grens wijziging noodig is, maar in dit geval ziet hij daar- vap de uiterste noodzaak niet in. Grenswijzigingen moet men zien in groote lijnen, niet uit een oog punt van eigen voordeel. De commissie-Weiter wees destijds op het groote aantal kleine gemeenten en op de grooter worden de moeilijkheden voor deze kleine gemeenten, de steeds grooter lasten te dragen. Zij bepleitte sa menvoeging voor de kleinste gemeenten, maar al leen voor zooverrede gemeenten in verband met ligging en structuur daarvoor in aanmerking kwa men. Zij bepleitte echter niet alleen samenvoeging van gejneenten, doch ook meer samenwer king. Wat zal er van Velsen overblijven? Welke industrieën zullen behouden blijver.? Moet Velsen een noodlijdende gemeente worden? Hoe zouden de menschen, die voor deze samenvoeging pleiten, denken over een samenvoeging van Beverwijk bij Velsen? Spreker dient daarop een motie in. waarin o.a. wordt uitgesproken dat samenvoeging van Velsen- Noord bij Beverwijk noch in het algemeen belang, noch in het belang van Velsen-Noord is. Wethouder W. F. Visser meent óók, dat de in woners van Velsen-N. in meerderheid tegen aan sluiting bij Beverwijk zijn. Niet 5 pet. der bevolking zou hiervoor te vinden zijn. Spreker kan niet be grijpen hoe men dit in Beverwijk kan bepleiten, De structuur van beide plaatsen is zeer verschil lend. Beverwijk is een plaats van tuinders en Vel sen-Noord is een industrieplaats. Deze industrie is aangewezen op de havens en die zal Beverwijk er toch wel niet bij willen hebben. Spreker meent, dat Beverwijk eerder op Velsen is aangewezen, dan omgekeerd. Zondags komen vele Beverwijkers naar Velsen om te genieten van de mooie natuur. Een annexatie andersom zou eerder op haar plaats zijn, wamt tal van arbeiders, die in Beverwijk wonen, verdienen hun brood in Velsen. Economisch is deze door Beverwijk gewenschte annexatie niet te ver antwoorden. De heer Verbeek heeft met eenige ergernis vernomen, wat er over deze zaak in Beverwijk gesproken. Hij heeft echter een bezwaar tegen de motie van den heer Meijer. Het denkbeeld van Be verwijk is in flagranten strijd met de bedoeling, die men in Den Haag met deze samenvoegingen- heeft. Hij meende dat in de motie van den heer Meijer het zwaartepunt moet worden gelegd in het principe der samenvoegingen. De heer F. P. Vermeulen herinnert aan vroe gere pogingen, Velsen te versnipperen. Het is juist van groot belang, dat de beide oevers van het Noordzeekanaal in één gemeente liggen. De motie van den heer Meijer kan hij niet overzien. Hij acht het beter, dat de heer Meijer de motie terugneemt en dat de raad B. en W. verzoekt, de volle aan dacht aan deze zaak te schenken. Zoo wil ook de heer Ten Broeke. De heer Heeremans sluit zich hier eveneens bij aan. De heer Van H e ij s t acht het goed. dat de heer Meijer deze zaak ter sprake heeft gebracht. „We kunnen met deze zaak niet voorzichtig genoeg zijn. Wij willen Velsen-Noord -niet kwijt", zegt hij, De heer M e ij e r is bereid, het denkbeeld van den heer Vermeulen over te nemen. Hij trekt zijn motie in. De heer J a c. v. d. Veer acht het gewenscht, dat duidelijk de eenstemmigheid van den Raad over 'deze kwestie naar buiten komt. Laat Beverwijk zicli houden bij de aardbeien en de spruitjes; daar komen geen ijzer, staal en gas bij te pas. Het zwaar tepunt moet op het feit worden gelegd, dat beide boorden van het Noordzeekanaal in één gemeente behooren te blijven liggen. De motie van den heer Meijer geeft echter teveel relief aan de zaak. „Laat ons aan het college van B. en W. volmacht geven, op te letten". De v o o r z 11 te r zal niet op de verschillende argumenten van vóór- en tegenstanders ingaan. Het heeft hem verheugd, dat de heer Meijer deze zaak ter sprake heeft gebracht. Voorts heeft hem de grootë eenheid van den Raad ten opzichte van deze zaak getroffen. „Het is niet de eerste maal, dat we soortgelijke geluiden van onze bevriende ge meente te hooren". Spreker wil de zaak zoo zien, dat het Noord zeekanaal is als de longen van onze gemeente, waardoor Velsen groot is geworden. Men moet'wel blind zijn, als men niet.ziet het groote verschil tus- sohen de structuur van het landelijke Beverwijk en Velsen met zijn structuur, zooals men die in weinig andere gemeenten van het land ziet. Spreker ziet wat hierover in den Raad is gezegd als een waar schuwing voor Beverwijk „Caveant consules Spreker heeft dit nu voor. de derde maal gezien; hij hoopt, dat 'het nu voor het laatst is. RONDVRAAG. De heer Maas bi-engt de kwestie van het ver zekeren tegen ongevallen van het personeel van den luchtbeschermingsdienst ter sprake. Het is hem gebleken, dat deze menschen niet verzekerd zijn. Willen B. en W. dit vraagstuk onder de oogen zien? De v o o r z i 11. er zegt, dat de zaak nu is ver anderd doordat de opbouwdienst de luchtbescher ming in handen heeft. B. en W. zullen de aandacht hierop vestigen. De heer De Groot vestigt nog eens de aandacht op de honoreering van den assistent van den G. G. en G. D. Morgen zal deze zaak aan de orde komen, ant- woox-dt de voorzitter. De heer Stevens doet eenige vragen over de levering van drukwerk. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. Ch. M. BosmanMeurs, d.; de Gene- stetlaan 43, Velsen; T. SintKoster, z., Stationsweg 83, Velsen; G. Dammersvan Berkum, d., J. P. Coenstraat 63, IJmuiden; G. BroekhuizenWijker, d., Pr. Hendrikstraat 51, IJmuiden; M. A. Teiwoort Smalenaars, z., Noorderdorpstraat 6, Santpoort; J. J. DotingPasveer, d., Wüstelaan 35, Santpoort; J. MooijBuijs, z., Schoolstraat 19, IJmpiden; M. J. C. v. d. Hoi'stv. Hooff, d., Ox-anjestraat 15 rd., IJmuiden; G. H. PlugVieth, z., Stephensonsti'aa 30, IJmuiden; A. MantenDonker, d., Kennemer- plein 5, IJmuiden. Overleden: S. Bakker, 74 j., wedr. v. H. Okhuij- sen, Kortenaerstraat 32, IJmuiden. Werkkamp „De Vosseberg". Het bureau voor Jeugdregistratie schrijft ons: De Moderne Centrale voor Werkloozenzorg heeft met haar onlangs geopend kamp te Oistérwijk (N.B.) veel succes gehad: alle beschikbare plaatsen werden door deelnemers ingenomen en men heeft den indruk, dat het kamp uitstekend „loopt". Vijf werklooze jongemannen uit IJmuiden bevinden zich in dit kamp en 3 -uit. Beverwijk. Intusschen is reeds thans een nieuw kamp op het meest be kende terrein van deze Centrale te Vierhouten in voorbereiding. Het kamp „De Vossenberg" zal op Maandag 2 December zijn pooi'ten openen voor omstx-eeks 170 nieuwe deelnemers! Het mag bekend verondex-steld worden dat de Moderne Centrale een insteling is van het N.V.V. Dit beteekent echter niet, dat het kamp uitsluitend toegankelijk is voor leden of kinderen van leden van moderne vakvereenigingen. Ieder die deel -wil nemeix, kan zich opgeven. Het is evenwel niet zeker, dat ieder ook geplaatst wordt. Is het aantal liefhebbers grooter dan het aantal beschikbare plaatsen, dan worden alle laatkopiex-s op een wachtlijst genoteerd en eerst opgeroepen, wanneer er door vertrek van deelnemers, die bijv. werk ge kregen hebben, een plekje v»ij komt. Men be- grijpt dus, dat spoedige aanmelding gewenscht is. Het kamp „De Vosseberg" is gelegen in één van de mooiste deelen van de Veluwe en biedt een groote hoeveelheid werkmogelijkheden. Naast het kampwerk is er ruimschoots gelegenheid voor studie, waarvoor deskundige leiding aanwezig is. Deelnemers, jongeren van 1624 jaar, moeten als werkzoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven staan en ontvangen in het kamp f 1.75 zakgeld. De kampperiode die op 2 December begint is als steeds 12 weken. Wie verdere inlichtingen wenscht te ontvangen of zich voor het deelnèmen wil opgeven, kan zich melden bij de Jeugdregistratie, en wel te Velsen in de Casembrootzijstx-aat en te Bever wijk aan den Kees Delfweg. Nogmaals wordt hiervoor op spoed aangedron gen. Een nieuw fonds voor arbeiders der papierfabriek. Voor aanvuMing der uitkeeringen bij ziekte en ongevai. Naar wij vernemen is voor ai'beiders der papier fabriek een nieuw fonds gesticht dat ten doel heeft, de uitkeeringen bij ziekte en ongeval, welke 80% van het loon bedragen, aan te vullen. Het fonds wordt genoemd Centraal Sociaal Fonds. In verband met deze .stichting is de volgende bekendmaking uitgegeven. De Commissie van voorbereiding, welke is aan- gewezeix door vertegenwoordigers uit alle afdee lingen der fabriek en bestaande uit de heeren H. B.. Vink, J. v. d. Struys, L. Harsveld, F. A. Kuipers, W. J. F. Laurent en H. J. v. d. Kolk, met het doel de voox'bereidende werkzaamheden te verrichten om te komen tot stichting van een Centraal So ciaal Fonds deelt het volgende mede: ■Naar aanleiding van het feit, dat reeds in en kele afdeelingen onzer fabrieken fohdsen bestaan tot aanvullende uitkeering bij ziekte en ongeval, heeft bij zeer velen de wensch doen ontstaan het geheele personeel in een zoodanig fonds te kun nen ^onderbrengen en te trachten ook in andere dan bovengenoemde aanvullingen te voorzien. Hen, die reeds contribuant zijn van een bestaand afdeelingsfonds worden verzocht, hun besturen te verzoeken of ook zij genegen zijn zich in hun ge-heel bij het Centraal Fonds aan te sluiten. De circulaire deelt vervolgens mede, dat de heeren J..Smit en Ir. W. A. Staring,procuratiehouders, en Ir. M. van der Lee, bedrijfsingenieur, hun volle medewerking hebben toegezegd om de plannen van de comxnissie te steunen. De commissie stelt verder voor aan hen, die thans als lid toetreden de eerste uitkeering te doen geschieden na 4 weken lidmaatschaD en de contributie te bepalen op 10 cent per week met een uitkeering van f 0.50 per werkdag bij ziekte en ongeval. De maximum-uitkeering zal vooxdoopig gedu rende zes weken per jaar plaats hebben, terwijl men na- 2 wachtdagen recht op uitkeering heeft. Het voornemen bestaat om zoo spoedig mogelijk een ontwei'p-reglemexit aan de goedkeuring der leden te onderwerpen. In verband met het bovenstaande deelt men ons nog mede, dat de contributies worden gere kend te zijn ingegaan op 6 November j.l. Dat de stichting van dit fonds in een reeds lang gevoelde behoefte voorziet, blijkt Wel uit het feit dat reeds zeer vele arbeiders in korten tijd als lid rnorvorton J toetraden. „Winterhulp Nederland". Plaatselijk Comité samengesteld. Het Plaatselijk Comité van de Stichting „Win terhulp Nederland" deelt ons het yolgende mede: Er is een commissie samengesteld bestaande uit de heeren: mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen. plaatselijk directeur; W. F. Visser, wethou der vaii Soc. Zaken, vice-voorzitter: P. Waarden- b-ürg\directeur van den Gemeentelijken Dienst van Maatsch. Hulpbetoon, secretaris: A. Zadel, ge meente-ontvanger. penningmeester. Leden zijn de dames: mevr. A. Fiex-straHundt mevr. H. A. Kwint—Wiersum, mevr. J. S. Ruiten— de Bruyn, mej. E. Vijlbrief en de heeren A. J an Kluf, A. Krijger, ir. L. Krijger, C. P. J. Maas, van der Veex-, mr. L. Vorstman, H. J. Wouden berg. Voorbereidingen zijn gaande voor de groote collecte op 30 November a.s. Het comité doet der halve een beroep op alle inwoners der gemeente deze actie metterdaad te steunen. Deze actie kan en moet slagen indien wij toonen dat wij, Neder landers, tot daden in staat zijn. Vooral wanneer het gaat om het welzijn van ons geheele volk slaan wij de handen ineen, Was het zoo voorheen dan is dit zeker nu noodig, nu het gaat om een actie voor het volk door het volk. Welnu, toon dat het ook met u ernst is en meld als collectant aan het plaatselijk bureau dat ge- estigd is in het Raadhuis of aan een der navol gende wijkposten van de Luchtbescherming: Sant poort-Station, Bloemendaalsche Straatweg; Sante poort (Dorp), Burgemeester Enschedelaan; Drie huis, v. d. Vondellaan 55; ÏJmuiden-Oost: Lorentz- straat; IJmuiden: O.K. Vereenigingsgebouw, ingang Wilhelminakade. Organisatie Nederlandsclie Opticiens Onze plaatsgenoot de heer K. de Jong is geko zen in het hoofdbestuur van de onlangs opge richte Organisatie Nederlandsche Opticiens (O.N.OJ Bouwen kantoorgebouw. Aan de Ned. Hoogovens en Staalfabrieken is vergunning verleend tot het bouwen van een kantoorgebouw op het fabrieksterrein. Verbouwingen. Aan den heer G. L. van Leeuwen is vergunning verleend tct het verbouwen van de werkplaats Roggeveenstraat 25. waarop een bovenwoning zal worden gebouwd. Aan' den heer J. Plug alhier is vergunning ver leend tot het verbouwen van het woon- en winkel huis met pakhuis aan de Trawlerkade 70. Cursus in E. H. B. O. voor gevorderden. Voor de R.K. E.H.B.O. „St. Gei-ardus Majella" geeft dr. Vei'sélewel de Witt Hamer een diploma- cursus, waaraan door de x-eeds gediplomeerde en meer gevorderde leden kan worden deelgenomen. De cursus wordt iederen Dinsdagavond gegeven in de R.K. Meisjes U.L.O. aan den Arendsweg. D.E.M.—SANTPOORT UITGESTELD. Dc voor Zondag a.s. vastgestelde ontmoeting D.E.M.Santpoort is wegens kerkelijke redenen uitgesteld. Ook de lagere D.E.M.-elftallen spelen Zondag niet. JUBILé. Op 22 November herdenkt de heer Jac. Heilig den dag, waarop hij 25 jaar geleden als electricien in dienst trad bij den heer D. G. Mrnkema, alhier „Sneeuwwitje" voor <le jeugd. Zondagmiddag wordt in het veilinggebouw „Ken- merland" aan de Breestraat een speciale kinder voorstelling gegeven met de gekleurde film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". RECITEERWEDSTRIJD. Woensdagavond houdt de Chr. Jongemannenver- eeniging „Excelsior" in het Vereenigingsgebouw aan de Populierenlaan een reciteerwedstrijd. Vergadering van Nationaal Front. De afdeeling Beverwijk van Nationaal Front houdt hedenavond in de bovenzaal van Hotel Ter Burg een ledenvei-gadering, waarin gouwleider Tusenius het woord zal voeren. Geslaagd. Voor het examen van ziekenverpleging slaagde te Amstex-dam mej. W. F. G. van der Duim. Uitslag aanbesteding. Het bestuur van den polder „De Buitenlanden" heeft aanbesteed het schieten van 800 M. ring- sloot van den Zuidwijkermeerpolder. Ingeschreven werd als volgt: 1. P. Koornen, Santpoort f 148. 2. W. Schipper, Beverwijk f 174.90. 3. A. Minneboo, Beverwijk f 176.80. 4. Joh. v. Geldex-en, Assendelft f 179. 5. H. Hoogland, Beverwijk f 200. 6. Gebr. Broersen, Assendelft f 244. Het werk is gegund aan den laagsten inschi'ij- ver. „De Witte Non" in hej K. S. A.- gebouw. Opvoering door het Voikstooneel. Benijdenswaardig was het „Groot Neder- landsch Voikstooneel", dat Dinsdagavond in het K.S.A.-gebouw het successtuk „De Witte Non" opvoerde, want deze groep, waar Willem Goossens de directeur van is, speelde voor een uitvei'kocht huis. Welk een voldoening moet het voor deze tooneelisten zijn geweest, dat Katholiek Beverwijk zulk een groote belang stelling had voor hun werk. .JDe Witte Non", de bewerking naar den ge- lijknamigen veelgelezen roman, schildert de tra gedie van een jonge vrouw, die in het- leven al les moest verliezen. De vrouw wordt sterk aangegrepen door dit verlies en in de ziel van deze geloovige vrouw wordt een vreeselijke strijd gevoerd tusschen haar liefde en haar plicht. p In het gebed "wordt haar den weg gewezen en komt zij tot het besef wat eigenlijk haar hoogste roeping is en wélk offer God van haar ver langt. Het kleurige tooneeiwerk werd in even kleuri- gen stijl gespeeld. Er werd duidelijk gearticu leerd. zoodat vrijwel al het gesprokene tot ach ter in de volle zaal goed verstaanbaar was. Met groote aandacht hebben de bezoekers het spel, dat in een vlot tempo werd afgewikkeld, ge volgd en met een dankbaar applaus de spelers aan het einde van elk der bedrijven beloond. Deze medespelenden waren Greta Goosensinde titelrol, Roosje Kohier, als de zuster, Emmy Bouwmeester als de gouvernante, Willem Goos sens als kapitein Severi, Gerard Arbous als de priester, Alex Hock, Lex Poolman, Jan Faassen en nog vele anderen. Het groot Nederlandsch Voikstooneel telt daar goede krachten onder, met name Roosje Köhler's spel hebben we met veel genoegen aanschouwd; de Köhler's en de Bouwmeester's hebben mede de geschiedenis van het Nederlandsche tooneel helpen schrijven. - W. BEVERWIJKSCHE AMATEURSFOTOGRAFEN - VEREENIGING. Dinsdag hield de Beverwijksche Amateursfoto graf envereeniging haar jaarvergadering in het Vereenigingsgebouw in de Oosterwijkstraat. Blij kens het jaarverslag van den secx*etaris, den heer Gonnermann, is het ledental in het afgeloopen jaar weer wat gestegen. Voorts werden in het verslag het 15-jarig bestaan en het groote verlies, dat de Vereeniging leed door het overlijden van den heer P. Kleyne, gereleveerd. Het jaarverslag van den penningmeester ge waagde van een klein batig saldo. Na vaststelling van de bergooting voor 1941 werd den penningmeester décharge vei-leend. Medegedeeld werd, dat aan de afdeeling in De cember de fraaie Zeiss-Ikon-collectie zal worden toegezonden. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heeren Gonnermann, J. Pierik en G. Hartog hei-kozen. Na een bespreking van het winterprogramma werd nog een aantal fraaie kleu renplaten gepx-ojecteerd. MAAR EEN LICHTCEVENDE KNOOP. krijgt U cadeau in al onze za. ken, ter gelegenheid van de feestelijke heropening van ons verbouwde filiaal Rijksstraat weg 8. Dit aanbod geldt slechts deze week. Ons speld je is een lichtend symbool van de ondanks alles gehandhaaf. de kwaliteit onzer artikelen. Wie verstandig is, vult 'van daag, zonder één dag te wachten, zijn voorraad aan. Bekijk ook de speciale Sinter klaas-verpakkingen eens in onze etalages. Geen distribu tie-besognes. Winkels door de geheele stad. (Adv. Ingez. J bedoelde gemeenten op 31 December van jaren 1939, 1940 en 1941 als grondslag 'jgjï worden genomen en niet bepaling, dat na zending van de rekening over 1942 een defhdtieri afrekening van het subsidie zal plaats 7^ waax-bij de over de jaren 1940 en 1941 uitgekeerd subsidie-bedragen als voorloopige uitkeeringea zullen worden beschouwd en de gemaakte bestuurs kosten en geleden verliezen over de geheele drij. jaarlijksche periode als grondslag voor de slot» uitkeering zullen gelden. R.K. VOETBALVEREENIGING Het programina voor Zondag luidt: A.D.O.Halfweg. R:E.O.—A.D.O. 2. A.D.O. 5Meervogels 2. G.V.O. a—A.D.O, a G.V.O. b—A.D.O. b. S.D.E. b—A.D.O. c. PROVINCIAAL SUBSIDIE VOOR BORGSTELLINGSFONDSEN. Ged. Staten van Noox-d-Holland stellen Prov, Staten vóór, te besluiten, aan de in de provincie Noord-Holland gevestigde borgstellingsfondsen Voor den middenstand, welke als zoodanig van Rijkswege zijn erkend, over de .jaren 1940, 1941 en 1942 uit de px-ovinciale kas een jaarlijkscb subsidie toe te kennen ten bedrage van de 'helft van de ten laste van het betreffende fonds ko mende bestuurskosten, benevens de helft van de," na aftrek van de Rijksbijdrage,' geleden verliezen op borgstellingen, een en ander tot een maximum van één cent per inwoner der Noord-Hollandsche gemeenten, welke ten minste een gelijke of ge- lijkwaax-dige bijdrage over hetzelfde jaar aan het betreffende fonds verleenen. Met dien verstande, dat daarbij het vastgestelde bevolgingscijfer van De Provinciale Ziekenhuizen. Memorie van Antwoord van Ged. Staten. Aan de Memorie van Antwoord van Ged. State van Noord-Holland op het algemeen verslag dj afdeelingen van de Prov. Staten betreffende d| eerste suppletoire begrootingen voor 1939 van di Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort en Medemblik, de balansen en rekeningen over 19,. en de begrootingen voor 1941 der Provincial? Ziekenhuizen nabij Santpoort, Duinenbosch Bakkum en te Medemblik, ontleenen wij het v gende: Dat ook dit jaar in het algemeen- verslag waar. deering wordt uitgesproken voor' de behandeling die de verpleegden in de Provinciale Ziekenhuizen ondervinden, stemt Ged. Staten tot groote vol doening. Een vergrooting van het in het Algemeen Reglement voorgeschreven percentage der Staia. leden in de Commissie van Bestuur achten Gei Staten voorshands ongewenscht, omdat daardoor een eventueele keuze van deskundigen buiten ds Staten te zeer zou worden bepex-kt Ged. Staten stx-even bij voortduring naar uni formiteit en centralisatie in het beheer e exploitatie' der Ziekenhuizen. Zoo is door hen bevorderd, dat er een gf en intensief contact bestaat tusschen de oecono- mische en administratieve diensten der drie Ziekenhuizen, hetgeen met name in de huidige bijzondere tijdsomstandigheden goede vruchten afwex-pt. Intusschen is door het vex-schil in den aard der Ziekenhuizen en de zeer uiteenloopende ligging en bouw der Ziekenhuizen geen volslagen uniformiteit te bereiken. Ook door het instellen van een éénhoofdige 'leiding van de oeconomische en administratieve diensten van de drie Ziekenhuizen zou het be- .oogde doel niet kunnen worden bei-eikt. De toeneming van het aantal verpleegden kon, wat de mannen betreft,'slechts voor een klein deel worden opgevangen door de Ziekenhuizen te Santnoort en te Bakkum. Dit heeft ertoe geleid, da sedert eenigen tijd een sterke toeneming van net aantal verpleegden in het Provinciaal Zieken huis te Medemblik valt waar te nemen. Ged. Staten doen hier opmerken, dat de stijging van het aantal patiënten in de inrichtingen voor geestesziekten een verschijnsel is, dat zich over net geheele^ land voordoet en zijn, verklaring hierin vindt, clat met.de toeneming van het aantal geesteszieken de uitbreiding van het aantal daar- vpor bestefde inrichtingen in dé laatste jaren g'""1 gelijken tred gehouden heeft. De kosten van bereiding van voedingsmiddelen zijn pen hoofd honger, naarmate de totale stérkte der ziekenhuisbevolking geringer is. Het Zieken huis te Medemblik heeft de kleinste, dat nabij Santpoort de grootste bezetting. Daarbij komt dat te Medemblik geen gebruik kan worden ge* maakt van de hulp van vrouwelijke patiënten. Uit het vorenstaande volgt, dat deze kosten- verschillen niet zijn op te heffen, zonder in den aard der Ziekenhuizen verandering te bren* De in de Ziekenhuizen aanwezige textielvoor* raden kunnen ruim voldoende worden geacht. Het stichten van een onderhoudsfonds acn Ged. Staten niet noodig. t De invloed van de nazorg doet in het al?en! het aantal in gestichten verpleegde krankzinnig daGeti. Staten meenen, dat .van een verh™2 van de provinciale bijdrage, of juister g f van verlaging van het gemeentelijk aandeel verpleegkosten, dat thans op f 675 is vastge* moet worden afgezien. AGENDA VOOR BEVERWIJK- WOENSDAG 20 NOVEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Vervaagde spar en bijprogramma. 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM- WOENSDAG 20 NOVEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Harald Kr® berg, 8 uur. ,jj Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst ons doel", 10—4 uur. Frans Hals Theater: Stjenka Rasin, 2.30, «wu50 .45 uur. ffl_ Palace: Watt en Half Watt als: Comediantem 6.30 en 8.45 uur. Luxor: Blonde Carmen, 2.30, 6.30 en 8.45 uur* Rembrandt Theater: De Kribbebijter, Z.d 8.45 uur. DONDERDAG 21 NOVEMBER. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Spreekbeurt vs. J. Hoekendijk, 3 uur-

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2