|pe publieke opinie is nog niet wat zij wezen moet. JCunsf WINTERHULP NEDERLAND. fassiviteit mag het Ned. volk zelf niet schaden. eikicutin U E K s D A G 20 N O V E -M F. E R 1940 pf tribunes van de algedankte kunstijsbaan bij liet Sportfondsonbad in de Linnauesstraat te Air sterdam zijn publiek geveild. Voor deze verkooping was veel belangstelling. (Foto Pax Holland.) Isslangrijke mededeelingen van den heer C. Piek. een persconferente heeft de heer C. Piek, di- „ur-generaal van de Winterhulp Nederland, ge- taken over eenige onderwerpen, die in verband deze actie actueel zijn. de eerste plaats behandelde hij de kwestie van collecteeren. De verordening 109 bevat een al- igneen verbod, waarop uitzonderingen mogelijk ta Ia den beginne zijn die uitzonderingen door de •rocureurs-generaal vrij veelvuldig toegestaan, aar in de afgeloopen weken is men de verordening rafter gaan toepassen. Natuurlijk hebben de be- ■okkenen. levendig gereageerd, en om nu den üöom van aanvragen op het hoofdkantoor van Winterhulp eenigszins te stuiten deelde de heer Piek alvast mede, dat er eerlang een verduidelijking .fficieel zal worden bekend gemaakt, waarin het kerkelijk leven in breeden omvang zal worden vrij platen op het punt van collecteeren. Ook wordt lij wijze van algemeene dispensatie voor de St. i'icolaasfeestjes de verordening buiten werking ge ijld. Deze feesten kunnen naar vast gebruik door- taan, zijn worden daarbij verondersteld onder de isspiciën van Winterhulp te worden gehouden. De ifjanisatoren van dergelijke feestjes kunnen dus lp den gewonen .voet hun gang gaan, alleen zal de ,;«r Piek de toezending van een beknopt verslag ip prijs stellen. Voor het overige moeten allen, die j twijfel verkeeren of de verordening 109 op hen ;;n toepassing is. zich wenden tot den secretaris- (cneraal van het departement van Justitie, dus niet fel Winterhulp, Tot het hoofdbureau van Winterhulp tè 's-Gra- fflhage kunnen zich de organisaties o.p charitatief ibied wenden, die op de eigen wijze binnen 't raam ia Winterhulp willen verder werken. Het is niet |t« bedoeling, dat de actie dezer organisaties wordt '=:|éknakt. Coördineeren, niet opruimen of becon- Weeren is de taak van Winterhulp, zooals de |lcer Piek die ziet. Dergelijke aanvragen kunnen hter eerst na 25 November worden ingezonden. Wat het werk van Winterhulp Nederland zelf keft, kon de heer Piek gewagen van de groote reiewerking, welke hij van de zijde der secreta- :«en-generaal en de commissarissen der provin ce; ondervindt. Ook het contact met de burge meesters verloopt aangenaam. De heer Piek reist ie! land rond en houdt in elke provincie bespre ken in vergaderingen van telkens 60 tot 80 bur gmeesters. De organisatie groeit intusschen en vordt uitgebouwd over alle groepen der Nederland- jtóe samenleving. Geen groep, welke dan ook, |ttrdt daarbij uitgeschakeld. De publieke opinie echter is nog niet wat zij we en moet. De heer Piek moest daarover bittere vorden zeggen. Is het geen kwajongens werk, wan- :eer in het land 60 tot 70 proqent van de plakkaten un Winterhulp worden afgescheurd? Dit getuigt hsn een geest, die tegengesteld is aan het ware "ksbelang. Hetzelfde geldt voor de verspreiding un allerlei dwaze geruchten. Er is gezegd, dat het it'd naar Duitschland zou gaan. Alsof Duitschland f;r niet op veel eenvoudiger wijze geld zou kun- •a krijgen, als het dat wilde. Heeft de heer Piek ta in zijn financieele commissie, in de accoun- ialscontrole en in de samenstelling van den staf ton medewerkers dan nog niet genoeg waarborgen Jtschapen tegen dergelijke praatjes? Zelfs komt voor, dat hij voor een Duitscher wordt aange- !;fn' „Hij spreekt goed Nederlandsch", zegt men fen verwonderd. Nogmaals, aldus de heer Piek, de Winterhulp Nederland werkt alleen ten gunste van hl Nederlandsche volk, zooals de Rijkscommissaris to anderen toch afdoende duidelijk hebben ver aard. PASSIVITEIT. Ons volk leeft in een toestand van passiviteit. Daar wil de heer Piek niet over oordeelen, als deze mentaliteit maar niet de belangen van het e'gen volk schaadt. Het Nederlandsche volk tooet zijn krachten bijeenrapen en sterk wor den. Tegen hen, die' zich in deze dagen tegen de gemeenschapsgedachte meenen te moeten verzetten, zal de heer Piek den handschoen opnemen. inden arbeid van Winterhulp ziet hij een middel (to te komen tot een organisatie der liefdadigheid to breeder verband, tot een coördinatie van de vole met de beste bedoelingen opgezette particuliere waardoor een groote vereenvoudiging en ö'.eiency zal worden verkregen. Indien men' weet in 1939 in Nederland 9400 collectes zijn gehou- 5® en men vergelijkt daarbij de sociale nooden (:e toch ongedekt bleven, dan ziet men toch wel to dat op het gebied der liefdadigheid nog wel een w ander te doen is. De inzameling van 29 en 30 'November wordt gehouden onder de directe ver- I Woordelijkheid van de burgemeesters. Dezen wen hun best. Moge de bevolking, aldus de heer vs. hen in hun arbeid steunen, opdat deze een **«3 worde. p datums 29 en-30 November zijn gekozen om- op die dagen de meeste menschen wel over hun loon kunnen beschikken en omdat andere data moeilijk waren. Mochten er menschen zijn die liever later een gift zenden, dan wordt bij dezen herinnerd aan het gironummer 5553, en aan de mogelijkheid om bij elke bank op de rekening van Winterhulp bij de kasvereeniging te Amsterdam bijdragen te storten. (A. N. P.) De organisatie van het bedrijfsleven. Geen verwarring brengende concentraties. De organisatie-commissie voor het bedrijfs leven deelt mede: Het is de commissie bekend, dat momenteel in het bedrijfsleven zelf allerlei plannen be staan tot concentratie, tot het oprichten van nieuwe vereenigingen enz. Hoe begrijpelijk dit initiatief op zich zelf ook moge zijn, het kan thans slechts tot verwarring leiden en de wer kelijkheid niet lichte taak der commissie slechts bemoeilijken. De commissie wenscht zich een overzicht ^e verschaffen van dat wat bestaat en zal zich .der halve systematisch tot het bedrijfsleven wenden, teneinde zoo spoedig mogelijk de noodige gegevens te verzamelen. In afwachting hiervan moet de organisatie commissie het bedrijfsleven met nadruk verzoe ken deze plannen tot nader order geen vasten vorm te laten aannemen. De commissie neemt aan, dat het bedrijfsleven zal begrijpen, dat een overzicht als bovenbedoeld voor de commissie noodzakelijk is en niet te ver krijgen is, indien voortdurend veranderingen blij ven voorkomen. De commissie wenschtderhalve voor alles vol komen rust in den bestaanden organisatie-vorm van het bedrijfsleven. De beslaande organisaties en hare besturen blijven derhalve voorloopig hun werkzaamheden als tot dusvere voortzetten. Het omweidsysteem heeft belangrijke voordeelen. Weidegronden geven 20 tot 40% meer rentabiliteit. In verband met het thans gunstige tijdstip voor onze veeteelt-bedrijven om over te gaan tot het reeds vaak besproken „ormveidsysteem" heeft het A.N.P. een onderhoud gehad met dr. ir. H. J. Frankena, van de afd. grasland van het centraal instituut voor landbouwkundig onderzoek te Wa- geningen. Over het algemeen, zoo zeide dr. Fran kena, behoeven wij onze boeren niet te vertellen wat een economisch beheer is. Zij weten, door hun goed verzorgde vakbladen, reeds lang, dat hiermede wordt bedoeld een zoo danig beheer, dat met de minste kosten en arbeid het meeste profijt en resultaat oplevert. Wij willen daarmede niet zeggen, dat alle landbouwbedrijven in Nederland reeds hierop zijn ingesteld. Integen deel, de zoo veel besproken intensiveering van den landbouw is nog slechts tot enkele takken van het bedrijf doorgedrongen, en het iseigenaardig, dat de prachtige resultaten hiervan, bijvoorbeeld van onzen tuinbouw, nog nooit de beoefenaars van de andere landbouwbedrijven aan het denken hebben gebracht. Het is immers "ruimschoots bekend, dat er in het Westland tal van tuinbouwbedrijven zijn. welke thans in het levensonderhoud voorzien van vele gezinnen, hoewel dit vroeger nauwelijks mogelijk was voor één gezin. Het weidebedrijf bijvoorbeeld, gaat op enkele gelukkige uitzonderingen na, nog steeds zijn ouden, ingewortelden gang. En toch is ook hier een belang rijke vermeerdering van opbrengst mogelijk, met dezelfde oppervlakte aan grond en zelfs met nog minder kosten, dan thans het geval is. Men zal zich alleen geheel en terdege op de ver anderingen moeten instellen, en het „omweidings- systeem" ter hand moetennemen. Nu, in de komende wintermaanden, is er gelegenheid te over om het bedrijf voor het nieuwe seizoen hiervoor in te richten en zich volkomen op de hoogte te stellen van alle bijzonderheden. Wanneer men in Mei ca. 30 koeien in ongeveer 6 a 7 bunder brengt, dan kunnen zij omstreeks den langsten dag nog net voldoende gras tusschen de mestflatten en onsmakelijke bossen vinden. Ze zien dan erg naar het etgroen uit, het nieuwe gras dus, en de boer niet minder, omdat het melkbriefje "be denkelijk lagere cijfers vertoont. Jaren is dit al zoo geweest, van geslacht op geslacht en altijd is het vrijwel uitgekomen, dat er tot het etgroen niet behoefde te worden verweid. Maar het is typisch, dat men eigenlijk nooit bedenkt, dat op deze wijze de helft van het heele groeiseizoen van het gras in beslag wordt genomen,. Want iedere boer weet nu zoo langzamerhand wel, dat, zoolang de dieren in de weide loopen, het gras zoo goed als niet groeit. Direct na het inscharen worden allereerst de "bo venste tolperi geweid en de grasgroei houdt op. Anders is het echter gesteld met een perceel, dat direct wordt kaal geweid. De groei daarvan kan onmiddellijk weer beginnen en het levert bin nen een maand opnieuw versch, jong gras. Alleen tallooze vragen van conservatieven aard weerhouden tal van landbouwers er nog van, om uit deze, toch zoo eenvoudige en bekende feiten, de conclusies te trekken en het bedrijf zóó in te richten, dat daarvan terdege profijt wordt getrokken. Op dit oeroude idee berust ook het omweidings- systeem, al gaan wij hierbij natuurlijk de koeien niet aan een paal zetten. Wat wij wél gaan doen is dit: we gaan de weide, welke anders in haar geheel werd gebruikt, in vier of meer stukken deelen. Men moet daarbij trachten de grootte van de perceelen zóó te kiezen, dat per melkkoe ongeveer 5 are beschikbaar is. Nu wordt om de 5 a 6 dagen verweid, waarna in het afge- grazen stuk dan nog klein vee, bijv. schapen komen om het gras juist voor den nieuwen groei de zoó noodige kortheid te geven. Op deze wijze kunnen schapen worden gehouden van gras, dat anders als waardeloos verloren ging. Voor de uitbreiding van onze schapenteelt kan dit van bijzonder belang zijn. De voordeelen van deze omweiding'smethode zijn verder vele. De dieren loopen maar kort in een perceel en onderbreken den grasgroei dus maar enkele dagen. Hierdoor krijgt men van dezelfde oppervlakte natuurlijk meer gras. Men kan hiervan direct profiteeren om een perceeltje over te slaan en voor wintervoerwinning te bestemmen. Na tuurlijk dient echter daarbij aan den alge- meenen toestand van de weide belangrijk meer aan dacht te worden besteed. Men dient de mestflatten direct na de verweiding te verzamelen of te ver spreiden en de ontstane bossen te verwijderen. Op deze wijze kan men, hoewel natuurlijk met iets meer werk, een aanzienlijk betere opbrengst ver krijgen, welke zonder eenige overdrijving op 20% en ijieer zelfs nog kan worden gesteld. Vakschool voor schoenherstellers. Te Amsterdam is een vakschool geopend, waar in de reeds gevestigde schoenherstellers, die niet over voldoende vakkennis beschikken om aan de concurrentie van geschoolde herstellers het hoofd te bieden, een eenvoudige en practische bijscholing kunnen ontvangen. Ter gelegenheid van de opening van den eersten cursus heeft de heer H. W. Henderson een inleiding gehouden over de vakbekwaamheid. LIEVEN DUVOSEL VERTREKT NAAR BRUSSEL. A.s. Zondag afscheidsreceptie te Haarlem. LIEVEN DUVOSEL. (Cliché archief Haarlem's Dagblad.) De besturen van het Haarlemsche mannenkoor „Die Spaerne-Sanghers" en van „Haarlem's Vrou wenkoor" hebben per circulaire aan de leden van deze vereenigingen medegedeeld, dat hun dirigent, de heer Lieven Duvosel, wegens het aanvaarden van een functie in zijn geboorteland zich binnen kort te Brtfssel gaat vestigen. Daarom heeft hij bij de twee bovengenoemde koren zijn ontslag aan gevraagd. „Het zal u bekend zijn", zoo schrijven de bestu ren, „dat de heer Duvosel de twee koren sedert de oprichting heeft geleid; in de tien jaren van het be staan mochten wij ons in een groote belangstelling verheugen, een belangstelling die haar oorzaak vond in de belangrijkheid der uitgevoerde programma's en in de wijze, waarop de heer Duvosel ons leidde op het terrein van de muziek". In verband met zijn vertrek hebben de besturen besloten, den heer Duvosel een afscheidsreceptie aan te bieden op Zondag 24 November, 's middags van half 3 tot half 5, in Café-Restaurant „Lido" aan het Plein. PURMEREND 19 November 1940. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 39.000 K.G. Handel vlug. Hoogste prijs f35,25. Kaasmarkt. Gewicht 541. Handel matig. Kleine Boeren f 32,50 per 50 K.G. Boter 305 KG. f2,04—f2,10 per K.G. Runderen, totaal 350 stuks. Vette koeien 200 voor de le vering. Gelde koeien 05 200—275 per stuk, matig. Melk koeien 55 275—380 per stuk, matig. Stièren 10 voor de leve ring. Vette kalveren 51 *oor de levering. Nuchtere kal veren voor de slacht 149 voor de levering. Nuchtere kal veren voor de fokkerij 18—24 per stuk, rustig. Magere varkens 53 25—40 per stuk, rustig. Biggen 213 7—14 per stuk, goed. Schapen ltG 2540 per stuk, matig. Bokken 130 8—30 per stuk, goed. Kipeieren 107 per K.G. Oude kip pen en hanen (wit en rood), oude kippen en hanen (blauw) 3900 resp. 0,80—0,85 en 0,900,95 per K.G. Eenden 2100 oude 0,60—0,70 per stuk. Duiven 0,40 per paar. Ganzen 214 7—7,50 per stuk. BODEGRAVEN Dinsdag Aangevoerd 104 partijen Goudsche kaas, waaronder 4680 met rijksmerk,. wegende 42.120 K.G. Prijs met R.M., le soort 142,50, 2e soort f40,50, zwaar dere tot f41,50. Handel vlug. in Haarlem en daarbuiten. CORNELIS STEFFELAAR. Een Haarlemsch Kerkinterieur. Cornells Steffelaar, in 1797 te Amsterdam ge boren, behoort tot die thans nog slechts weinig ge noemde schilders uit de eerste helft der vorige eeuw, die, hoewel verdienstelijk, door een beperkte productie, weinig sporen daarvan hebben achter gelaten. Een curieus schilderij, dat hierbij wordt afgebeeld, is in het bezit van de Oud-Katholieke gemeente alhier, en is om verschillende redenen interessant. Het geeft een blik in de schuilkerk dier gemeente, zooals die nog tot voor weinig ja- en op de Bakenessergracht te vinden was en Stef felaar moet dat volgens de dateering erop, toen hij nog pas even twintig was, geschilderd hebben. Het nuchter-zakelijke, het ietwat vervelende dat in de reproductie zoo sterk spreekt en dat in hoofdzaak door het op den voorgrond dringen van Koorhek, galerijbalustrade en tongewelf wordt veroorzaakt, is in de schilderij zelve minder hin derlijk, omdat daarin de wel koele maar "zeer zuiver gevoelde kleurnuanceering de zaak redt en den beschouwer op rüstig- verrassende wijze binnen de charme der schilderij betrekt. Vooral het link- sche gedeelte, waar het figuurtje staat voor de door zonlicht doordrongen wit linnen gordijnen is prachtig van sfeér en doet allerlei bezwaren tegen de aésthetiek der compositie vergeten. De geheele voorstelling is in een koelen grijsblauwen toon ge houden waarin het gelig-bruin der hekken niet zoo sterk spreekt als op een reproductie in zwart en wit. Zelfs, al leende dit bouwwerk ér zich reeds al lerminst voor, toch voelen wij aan de behandeling van het onderwerp dat wij hier nog ver af zijn van den tijd van Bosboom's romantiek. In zulk een werjc van Steffelaar is een streving naar zakelijke klaar heid die juist na het impressionisme als réactie .tegen te zorgelooze vormverdoezeling weer op moest komen. Het één verdringt om beurt het ander en wat nieuw lijkt, is dat slechts schijnbaar, door de lichte variaties die in een oud thema worden aangebracht. Een bewust consequente zakelijkheids- maniak is Steffelaar niet geweest: uit ander Haar lemsch bezit kennén wij een geaquarelleerde dames portret, dat technisch heel vaardig gemaakt geheel in den stijl van de dweepzieke romantiek van ongeveer 1840 is. Een curieus artist is hij met dat al. Immerzeel, wiens schilderslevens in 1845 verschenen, is erg ge reserveerd over onzen artist, die dan toch al de veertig gepasseerd is. Nadat verteld is dat Steffe- laar's voorouders schildersbaas en glazenmaker in Amsterdam waren, volgt, dat Cornelis zich heeft trachten (let wel: trachten) te bekwamen in het schilderen van landschappen en dat hij daartoe reizen naar België en Duitschland heeft onder nomen. Maar eenig belangrijk werk vermeldt Im- mërzeel niet, terwijl hij daar in andere gevallen bij zijn tijdgenooten vrij gul mee is. Wij stellen het dan maar met zijn mededeeling dat „de heer Steffelaar ook een ossen en een koeijenkopje ge- etst" heeft We stellen ons Cornelis Steffelaar als een rustig en bescheiden kunstenaar voor die juist technisch een groot quantum kundigheid in zijn mars had. Hij was toen hij wilde trachten landschappen te schil deren naar den knappen J. Kobell van wien men op de tentoonstelling in het Stedelijk Museum zulk mooi werk zien kan gestapt, en zal van dien meester wel nuttige lessen hebben ontvangen. An ders zou het onwaarschijnlijk zijn dat veel latei- kunstenaars als Eymer en W. Verschuur weer bij Steffelaar kwamen om door dezen onderricht te worden. En hier ligt dan misschien meteen de op lossing van het geval dat er van Steffelaar zoo wei nig vermeld wordt in de kunsthistorie der roman tiek van vóór 1850. Hij zal, als zoovelen die begaafd waren, doch weinig eerzuchtig, in het leeraarschap zijn opgegaan en daarin bevrediging gevonden hebben. Het is een veronderstelling, die een grond vindt in.sommige qualiteiten van het weinig werk van zijn hand dat ons voor den geest staat. DaarAzit iets van den geboren teekenmeester in. Met- zoo nu en dan de innerlijke bewogenheid van den ech ten artist. Het is een categorie van kunstenaars aan wie de faam voorbijgaat, doch die vaak op bezitters van fameuse namen van grooten invloed zijn geweest, terwijl daar niet altijd de sporen van zijn aan te wijzen. J. H. DE BOIS. C. Steffelaar: Kerkinterieur. (Foto De Haas.). W EDEROM BEDORVEN VARKENS- VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Steeds meer Distributie-over tredingen. Het aantal Distributieovertredingen neemt te Haarlem steeds toe, maar de politie is gelukkig i waakzaam. Zoo heeft zij Maandag bij een winkelier in Haarlem-Noord wegens prijsopdrijving in bezit I genomen 31 busjes witte peper, in totaal wegende zeven KG. Tegen den winkelier werd proces-ver- baal opgemaakt. Dit geschiedde ook tegen een grossier te Haarlem wegens overtreding van de Hamster-, Vleesch- keurings- en Prijsopdrijvingswet. De politie nam bij hem dertig pond varkensvleesch in beslag. Het werd ter keuring naar het Openbaar Slachthuis gezonden, waar het bedorven bleek te zijn. Twee mannen vervoerden Maandagavond op een I driewielijgc bakfiets een hoeveelheid benzine. De politie hield hen aan; het bleek haar bij onderzoek dat zij benzine van een 39-jarigen koopman ge kocht hadden. De twee aangehoudenen hadden de (benzine inmiddels weer tegen verhoogden prijs ver- kocht aan een waschindustrieel. Tegen koopers en verkooper werd proces-verbaal opgemaakt wegens ,het verhandelen van benzine zonder bon en boven dien wegens overtreding van de Prijsopdrijvings- I en Hamsterwet; de wasch-industrieel kreeg een be keuring wegens het koopen van benzine zonder bon. Er werd zestig liter benzine in beslag ge- 1 nomen. De Provinciale Bedrijven. Aan de Memorie van Antwoord van Ged. Staten op het algemeen verslag der afdeelingcn van de Provinciale Staten van Noord-Holland, betreffende de balansen en verlies- en winstrekeningen over 1939 en de begrootingen voor 1941 der Provinciale Bedrijven ontleenen wij het volgende: Over uitbreiding van de medezeggenschap kun nen Ged. Staten nog geen toezegging doen, al blijft de aandacht hierop gevestigd. Wat het Provinciaal Electriciteitsbedrijf betreft: Ged. Staten zijn volkomen bekend met de moeilijk heden, welke zich door gebrek aan petroleum ten plattelande voordoen. Terwijl het steeds hun stre ven is geweest zooveel mogelijk perceelen en be drijven aan het net te doen aansluiten, is dat in de huidige omstandigheden nog zooveel te meer het geval. Men heeft intusschen terdege rekening te houden met de schaarschte aan materialen, die zich hoe langer hoe meer doet gevoelen. De invoering van het vastrechttarief heeft het gebruik van stroom voor verlichting zeer doen toe nemen. Het gevolg is geweest, dat het verbruik, waarop het vastrecht destijds gebaseerd was, verre is overschreden. Dit brengt mede, dat het gebruik der K.W.U.'s die met 5 ct. worden betaald, sterk is toegenomen en de gemiddelde prijzen, die de af nemers betalen, belangrijk zijn gedaald. Bovendien is de vastrechtbasis in de laatste jaren nog twee maal met 10 pet. verlaagd (1936 en 1939). Is in1 de zomermaanden vooral door de verduiste ringsmaatregelen het lichtverbruik teruggeloopen, thans valt, in het algemeen gesproken, een ver meerdering van gebruik te constateeren, hetgeen zijn oorzaak vindt in de omstandigheid, dat men op normale wijze van de electrische verlichting kan gebruik maken door de in schier alle woningen getroffen maatregelen om geen licht naar buiten te doen uitstralen. Ged. Staten scharen zich aan de zijde van die leden, die tegen het invoeren van gedifferentieer de tarieven waarschuwden. Zij achten .dusdanige tarieven onvereenigbaar met de eischen van een juiste bedrijfsvoering en tevens onuitvoerbaar we gens de daaraan verbonden financieele consequen ties. Ged. Staten hebben met leedwezen gezien, dat zelfs tegen het ten geschenke geven van een strijk ijzer aan ieder jonggehuwd paar, bezwaren zijn geopperd. Zij meenen, dat dit huiselijk geschenk de ontvangers er van aan het bedrijf zal binden. Van de rond f 3.266.000.aan geldmiddelen van het bedrijf, is een bedrag van f 1.800.000.Ln de provinciale kas gedeponeerd. Dit geld blijft niette min ter beschikking van het bedrijf, doch gedu rende de periode, dat het bedrijf laatstgenoemd be drag niet direct noocLig heeft waarover regel matig overleg gepleegd wordt wordt dit dienst baar gemaakt aan de kasgeldbehoefte van de Pro vincie. Over het Provinciaal Waterleidingbedrijf wordt o.a. het volgende opgemerkt: De vraag of door de directie maatregelen zijn getroffen, die, bij eventueele schade aan de water- leidingwerken ten gevolge van oorlogsgebeurtenis sen, een ongestoorde watervoorziening aan de pro vinciale bevolking waarborgen, meent het College zoodanig te mogen opvatten, dat men wenscht te weten of binnen de perken van het technisch en economisch verantwoorde, het noodige gedaan is om de watervoorziening zooveel mogelijk te waar borgen; dikwijls toch zal niet te ontgaan zijn, dat beschadiging van waterleidingwerken eenige sto ring teweeg brengt. De gestelde vraag kan. aldus opgevat, bevestigend beantwoord worden. De zich voordoende vraagstukken, zoowel wat betreft de geschiktheid van het IJselmeer als bron van waterwinning als van andere bronnen, welk® wellicht in aanmerking komen, zijn van dien aard dat nadere bestudeering, mede aan de hand van de gedurende den oorlogstijd opgedane ervaringen, noodig is. Medegedeeld kan voorts worden, dat de directies van het P.W.N. en van de Gemeentewaterleidin gen van Amsterdam omtrent him wederzijdsche plannen reeds meermalen overleg met elkander hebben gepleegd. Het College is diligent wat het in het oog hou den van het belang der duinterreinen voor de re creatie betreft. Voor goede hygiënische toestanden in het kampeer terrein wordt gezorgd. rROVINCIALE ZIEKENHUIZEN. Aan het algemeen verslag der afdeelingen van de Provinciale Staten van Noordholland, betref fende de eerste suppletoire begrootingen voor 1939 van de Provinciale Ziekenhpizen nabij Santpoort en te Medemblik de balansen en rekeningen over 1939 en de begrootingen voor 1941 der Provinciale Ziekenhuizen nabij Santpoort, Duinenbosdh t<7 Bakkum en te Medemblik is het volgende ontleend'. Een lid verzocht de mogelijkheid te overwegen om tot meer centralisatie ten aanzien van de eco- nomischè en administratieve diensten te komen. In verband met dit verzoek werd gevraagd, of meer ovèrleg tusschen dendrie hoofden dezer diensten dan wel aanwijzing van één hoofd dezer diensten der drie ziekenhuizen niet tot het gewenschte re sultaat zou kunnen leiden. Een lid prees de zuinige begrooting van het Zie kenhuis nabij Santpoort. Eén der leden had het getroffen, dat de kosten voor kleeding en bereiding van voedingsmiddelen, per patiënt per dag, in de drie ziekenhuizen zeer ongelijk zijn. In Medemblik zijn deze kosten aan zienlijk hooger dan in Duinenbosch en daar weer veel hooger dan in het Ziekenhuis nabij Santpoort. Gaarne zou dit lid daarvoor een verklaring ont vangen, alsmede beantwoording van de vraag, hoe eventueel daarin verandering zou zijn te brengen. Eenige leden achtten de textielvoorraden in de ziekenhuizen te gering. Naar hun meening had het bestuur in 1939 kunnen voorzien, dat grootere voor raden gewenscht waren. Gaarne zouden deze leden hierover opheldering ontvangen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5