AB'S AVONTUREN lg3? De vreemde Erfenis W OENSD 'X G 20 NOVEMBER 1940 Het nut van de volkstuintjes. Vooral in dezen tijd gestegen. Zooals bekend zal op 23 dezer in het Vei- ligheidsmupseum te Amsterdam de ten toonstelling „Voeding in Oorlogstijd" ge opend worden. Hierop zal ook een standplaats ingenomen worden door den bond van volkstuinders. Dezè zal daar van voor lichting dienen omtrent de juiste bewerking van den volkstuin en vele nuttige werken geven. Er o.m. op wijzen, dat onkruiden niet vernietigd dienen te worden, doch integendeel wel degelijk ten voordeele van de productie toegepast kunnen worden. Men zal er voorts een uitvoerig over zicht aantreffen van de indeeling der verschil lende tuingroepen, terwijl tevens door middel van plakkaten een duidelijk inzicht zal worden geboden, van wat een volkstuin van driehon derd vierkante meter per jaar kan opbrengen aan voedsel. In verband hiermede had het A.N.P0 een on derhoud met den voorzitter van den Bond van Volkstuinders, den heer J. Vroegop, zelf een gedegen tuinder, die nogmaals den aard en de groote waarde van den volkstuin niet alleen op economisch gebied, doch ook op sociaal ge bied naar voren bracht. Immers, het gevoel van saamhoorigheid en de gemeenschapszin vormen de grondbeginselen van den Volkstuin, waarop voortgebouwd kan worden. De Bond van Volkstuinders zit niet bij de pakken neer, vooral niet onder de gegeven om standigheden. Er' zijn aanwijzingen te over, dat de volkstuintjes een plaats zulien gaan inne men in het vraagstuk der voedselvoorziening. Zoowel in de hoofdstad als In de andere centra des lands wordt het streven om den volkstuin een definitieve plaats te bezorgen, voortgezet. In Amsterdam heeft men thans onder oogen gezien de vereeniging in een tuingroep van tien perceelen tot een gezamenlijk te bewerken oppervlakte van 3000 vierkante meter. Een eerste vereisehte voor het welslagen van dit plan, dat op de tuingroep Amstelveen in uitvoering is, is natuurlijk de volledige solida riteit tusschen de tien gegadigden onderling. Ontworpen is een teeltplan voor een jaar, waar in driemaal verschillende groentensoorten oogst zullen worden. De afscheiding tusschen de tuintjes komt te vervallen, al zal in naam iedere gegadigde huurder van een bepaald gedeelte blijven. Naar schatting, en deze rekensom heeft geleid tot een dergelijke proefneming, zullen de tien tuinders op hun gemeenschappelijk bezit in staat zijn een opbrengst te bewerkstelligen, welke 50 pet. meer is dan wanneer zij indivi dueel te werk gegaan waren. Dat dit ten aan zien van de voedselvoorziening een factor van belang is, hoeft geen betoog. Voorts beoogt de Bond van Volkstuinders het tot elkaar brengen van de huurders en ver huurders van volkstuintjes, ten einde op dit ge bied tot een volledige concentratie te komen. In Amsterdam alleen al telt men- buiten den bond ruim 5000 „wilde" tuintjes. Eenheid is zoodoende onmogelijk. Ter hand having van een goede en algemeene regeling dient toenadering gezocht te worden. E^n uni forme regeling kan slechts te eigen voordeele strekken, en daar de Bond van Volkstuinders beschikt over een centraal lichaam, dat den in koop van zaad en meststoffen regelt, kan men gerust van het denkbeeld uitgaan, dat de „wilde" tuinder daar evengoed van mag profiteeren. Nooit zal echter uit het oog verloren worden, dat het uiteindelijke doel van het volkstuinen ls dit bedrijf een blijvende waarde te verzeke ren en den stadsbewoner liefde schenken in het kweeken van bloem, plant en vrucht, waarmede in menig opzicht zijn éigen belang gediend wordt. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE HAARLEM. Door het. verbindend worden der uitdeelïngs- lijst is geëindigd het faillissement van: Klaas Walst, melkslijter, wonende te Oos't- zaan. Curator: Mr.'. F. M. Hagemeijcr te Haarlem. Na gedaan verzet is geëindigd het faillissement van A. van Egmond, verkooper, wonende te Haar lem. Curator: Mr. A. W HeNeman- te IJmuiden, gem. Velsen. Als advocaat en procureur bij de Arr. Recht bank is beëedigd Mr. C. A. Steketee alhier. BOND VAN RIETHANDELAREN IN NEDERLAND. Op 16 November j.l. is te Utrecht opgericht de Bond van Riethandelaren in Nederland.- De bond is opgericht om de leden bij te staan het hoofd te bieden aan de moeilijke tijdsom standigheden, zooals het vervoerprobleem en de inpoldering van goed rietland. Eikenschors mag vrvoerd worden. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat het voor schrift d.d. 7 Juni 1940, waarbij is bepaald, dat alle eikenhout ter plaatse van den kap van de schors moet worden ontdaan en dat het ver voer van ongeschild eikenhout zonder vergun ning verboden is, wordt ingetrokken. Het startsein is gegeven en de manschappen van een der Italiaansche vliegtuigbases gaan in de booten, om naar de machines te varen, welke op eenigen afstand verankerd liggen. (Foto Weltbild.) De Winterhulp. Krachtige aanbeveling van burgemeester De Vlugt. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, richt den volgenden oproep tot de Amster dammers: Reeds menigmaal heb ik een beroep moeten doen op den weldadigheidszin der Amsterdamsche burgerij. En met dankbaarheid mag ik constateé- ren, dat de hoofdstad mild en gul weet te geven. Ik weet intusschen, dat ik spaarzaam moet zijn met opwekkingen tot het doen van giften. Immers, het beroep op hen, die iets te missen hebben, komt van zoovelerlei kant en wordt zoo vaak herhaald, dat- de aanvankelijke bereidwilligheid bij velen als van zelf geremd wordt. Toch meen ik, dat ook thans ik niet mag na laten, mij opnieuw tot u te wenden. De Winter hulpactie staat voor de deur, op 29 en 30 Novem ber a.s. wordt zij ingezet met een straat- en huis collecte. Haar doel is ons allen welbekend, n.l. dit': hulpbetoon door Nederlanders, voor Nederlanders en onder toezicht van Nederlanders. Ik wil niets te kort doen aan het prachtige werk, dat door kerkelijke en particuliere instellingen op onbekrompen wijze wordt verricht, als ik des niettemin deze winterhulp krachtig bij u aanbe veel. De ongunst der tijden heeft ontelbaar velen diep getroffen en de nooden in allerlei geledingen zijn dienovereenkomstig gestegen. Hierin te hel pen voorzien is gewetensplicht en nationale plicht. Amsterdam toone dat het hiervan doordrongen is. Opgave van niet eigen vee. Aangezien blijkt, dat verschillende personen tot nu toe verzuimd hebben, opgave te doen van runderen, paardën en ander vee, dat gedurende de oorlogsdagen of daarna is komen aanlöopen of werd opgevangen, wordt men verzocht hiervan als nog ten spoedigste opgave te doen aan het bureau ontruiming, Laan van Meerdervoort 51 te 's-Gra- venhage. Dit betreft alle vee in en rondom de evacuatie- gebieden, dat r.iet door toewijzing vanwege het bureau ontruiming of op andere regelmatige wijze bij den houder is terechtgekomen. De gemeentebesturen wordt hierbij medewer king verzocht, hun bekende gevallen als hier be doeld ter kennis te willen brengen van het bureau ontruiming. Houders van toegeloopen vee, die verzuimen hier van aangifte te doen stellen zich uiteraard aan vervolging bloot. Ook degenen, die nog gelden of opbrengstep on der zich hebben als gevolg van de vee-ontruiiming dienen hiervan ten spoedigste kennis te geven aan het bureau ontruiming. Zes jaar legen berucht misdadiger geëischt. In den nacht van 3 op 4 Februari werd in gebroken in den juwelierswinkel van de firma Sie- bel aan den Ouden Binnenweg te Rotterdam, waar bij ruim 21.000 aan horloges en juweelen werd gestolen. Bij het onderzoek leidde het spoor naar Am sterdam en wel naar een onden bekende van de justitie. Hij werd geschaduwd en de recherche zag, dat hij zich op zekeren avond in Maart begaf naai de woning van den 38-jarige diamantbewerker J. A. de R. in de Preangerstraat. Bij een huiszoeking vond men een belangrijk deel van de kostbaarheden van dé fa. Siebel op zolder verstopt. Ook de oude bekende van de justitie, de 59-jarige boekhouder M. H. van der S was, vóór tot huiszoeking bij De R. werd overgegaan, gearresteerd. Van der S. had een groot aantal kostbaarheden bij zich. Aanvan kelijk ontkende hij, doch de rechtbank veroordeelde hem wegens heling tot vier jaar gevangenisstraf, De R. werd tot anderhalf jaar veroordeeld, in beide gevallen werd de voorloopige hechtenis in minde ring gebracht. Van der S. ging van het vonnis in hooger beroep en vandaag stond hij voor het Amsterdamsche hof terecht. Hij had zijn houding gewijzigd: Ik geef nu toe, dat ik de kostbaarheden geheeld heb. Ik wist wel, dat ze van Siebel afkomstig warén. Hij hield vol, dat hij ze bij De R. had gehaald. Een zekere Bob S. had hem overgehaald zich met de zaak te bemoeien. Hoewel hij aanvankelijk zijn leven had willen beteren, had hij zich door Bob laten bepraten, aldus had verd. in een brief aan den president van het hof geschreven. Bob S. zoo schreef hij verder had hem later verraden aan de politie. Verdacht wil nu hij heeft reeds 24 jaar van zijn leven in de gevangenis doorgebracht zijn leven verbeteren en hij riep de uiterste clementie van het Hof in. De procureur-generaal mr. J. Versteeg deed een boekje over verd. open. Behalve zijn groot aantal veroordeelngen zijn er nog 32 processen-verbaal tegen verdachte opgemaakt van diefstallen, die niet vervolgd kpnden worden, omdat hij reeds het maxi mum had gekregen. Verd. is een „centraal punt van misdaad in Ne derland', meende mr. Versteeg. Deze man speelt thans de rol van den berouwvollen zondaar, een rol, die weinig indruk maakt. Verd. geeft nu de schuld aan Bob S.. die hem verleid zou hebben. Dat zou misschien mogelijk zijn bij een jongen van een jaar of achttien, maar niet bij een geraffineerd man als Van der S. Ook is aan dezen verd. heling van twee fietsen ten laste gelegd. Die feiten ontkent hij, want daarvan kan hij niemand anders de schuld geven. Van een verbetering van Van der S. geloof ik dan ook niets, aldus het O.M. en men mag met hem geen clementie betrachten. Een straf van vier jaar is voor hem te laag. Spr. vorderde wegens heling zes jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De verdediger mr. dr. Benno J. Stokvis belichtte den figuur van verdachte en pleitte clementie. Arrest 3 December. VOOR DE KINDEREN Ab haalde ruimer adem toen hij het reuzenschip in de verte, eerst lang zaam en daarna met groote snelheid zag verdwijnen. Ook D4b zag door de ruiten van zijn hut dat het groote schip snel stoomde. De woede van Simpa was vreeselijk. Hij balde zijn geweldige vuisten tegen Dib en be schuldigde hem ervan, dat hij den Oceaanstoomer had gewaarschuwd. Zwaar geboeid werd Dib weggeleid en in een donker hol geworpen. De mar conist van den Oceaanstoomer zat nu niet stil, doch seinde achter elkaar: S. O. SS. O. s.*. De eerste, die de S. O. S.-seinen opving, was de marconist van de kustpolitie, dertig mijlen verwijderd van dit schip. Bij de eerste teekens van het S. O. S. was hij vol aandacht. Vlug noteerde zijn potlood den naam en ligging van het schip, dat in nood verkeerde. Het tweede wat hij op ving was, dat het schip achtervolgd werd door de D. III, die geheel in handen was van de piraten. Een kleine motorsloep schoot met razende snelheid over het water dooi den inktzwarten nacht. Plotseling stopte de krachtige motor en ^met een sierlijke bocht lag de sloep een oogenblik later langszij een geweldig groot watervliegtuig. Twee mannen in donkere leeren vliegerspakken stap ten vlug over van de sloep op een dei- vleugels. De open motorboot verwij derde zich weer en was spoedig in de donkerte verdwenen. De beide man nen stapten in den stuurstoel. Kort daarop vloog de machtige machine over het donkere water en verhief zich in de donkere lucht. Eerst bekentenis, daarna hertw Voor het Amsterdamsche Gerechtshf door Mr. M. Jolles gepresideerd werd st t recht een 25-jarige gedetineerde, woóriachr Hilversum, onder de verdenking van dief t 15 een geldkistje, inhoudende ongeveer neeenV gulden. De diefstal wasgepleegd in 1933 e-'i cafetaria te Hilversum. u 111 Eerst in Februari van dit jaar kwam een a in'de zaak door een gesprek tusschen twee'^'^ plichtigen in een militair hospitaal in Deiwi55" De militaire politie werd met het onderzo last en reeds direct bij het verhoor doT majoor der militaire politie legde de man voor het gerechtshof stond, een bekenteni^ <-3' fff de cel bevestigde hij deze door alles uitvoe"^1 papier te zetten, daarbij op verzoek een teek t? van het interieur van het huis overleggend5* Ook bij het nader onderzoek had de verd den rechter-commissaris bekend, volgen? V°': verklaring in de verwachting vrij te komen V Februari tot 1 Mei had de politie hem echter gehouden. Toen had hij deze bekentenis plo/y"' herroepen en verklaard alles maar gefantaseSl hebben. Hij had het interieur van de cafetaria maar geschetst, toen pressie op hem was us?] oef end. *e- De procureur-generaal, mr. L. Verstee* f' in zijn requisitoir, dat de rechtbank te die den man tot twee jaar gevangenisstraf maf? trek van preventieve hechtenis veroordeeld h vonnis gewezen had op de bekentenis tegen 5 den rechtercommissaris en terecht de heir®3' van den verd. net aannemelijk had geacht ïp pressie kon z.i. geen sprake zijn. Daar hij in siaan i een inwendige teekéning van het huis te verva digen, terwijl hij beweerd had het niet te nen, sloot de procureur-generaal zich bij het v nis van de rechtbank aan en vroeg bevestig' ei-van. s at ia De verdediger, mr. Sprenger, gaf als zijn indn-i e kennen, dat verd. aan wien hij was toegeven- thans geacht kan worden de waarheid te sof* ken wat betreft zijn ontkenning van schuld {.7 bracht de mogelijkheid naar voren van een kortkoming bij het politieel onderzoek. De schrijving van het huis was verd. wellicht geven door den werkelijken dader. Toen daarop echter de verd. verklaarde het huis niet te kennen, zag de verdediger van verder pleidooi af en legde hij zich neer bij de t van het hof. Uitspraak over 14 dagen. ;SCl Dienstbode stal juweelen. Vriend verdacht van heling. In de maand October zijn. zooals men zich herinneren, bij een alleenwonende dame op den Witte Vrouwensingel te Utrecht juweelen gestolen só' ter waarde van bijna 500. De zaak werd in handen gelegd van de politie, die na korten tijd de dader? opspoorde. Dit was de dienstbode van de dame, die op het moment dat zij gearresteerd werd, ziek bed la^. Dinsdag heeft de meervoudige sti,lvl van de Utrechtsche rechtbank dezen diefstafbel handeld. Allereerst werd gehoord de 24-jarige dienstbode G. W., die sedert eind October in het Huis van Bewaring was ingesloten. Zij bekend» 11 de sieraden en zilveren voorwerpen van haar me-r" vrouw te hebben gestolen en antwoordde op een vraag van den president, hoe zij tot deze daad wa? gekomen, dat zij elke maand 10 aan haar ouder? moest geven en dat zij die van de 25 welke zij verdiende, niet altijd kon missen, zoodat zij tot dief. stal was overgegaan. Hierna werd de vriend van de dienstbode, de 22- jarige vertegenwoordiger H. van V. gehoord, wies heling van de sieraden ten laste was gelegd. Ver dachte ontkende geweten te hebben, dat de juwee len waren gestolen. De dienstbode, zijn meisje, had hem volgens "zijn zeggen, verteld, dat zij de sieraden 'A van haar moeder ten geschenke had gekregen. Daar zij in geldnood zat. had zij hem gevraagd de voor- werpen te verkoopen. Als hem dit gelukte zou hij, 1 belooning ontvangen. De jongeman lieptallerki goud en zilversmidswinkels af en zag inderdaad kans, de kostbare voorwerpen van de hand le doen. Alhoewel de sieraden een bedrag van bijna 500 vertegenwoordigden, ontving de man voor zijn goud,- zilver en juweelen, alsmede voor l. platina broche slechts 32.50. Bij zijn meisje terug gekeerd vertelde hij haar, dat hij niet meer dan 14 had gekregen. Hij gaf die 14 en verdween met de rest naar een dorpje bij Nijmegen waar hij zijn „echte" meisje had zitten en met wie hij de restee- rende 18.50 ging verbrassen. Als getuige werd gehoord de dienstbode, die ver telde, dat zij inderdaad aan haar vriend bad ge zegd dat zij de juweelen van haar moeder had kregen. De Officier van Justitie mr. Twiss Quarles van Ufford, zeide, dat door de bekentenis van de dienst bode het gestelde in de dagvaarding was bewezen. Wat de andere verdachte betreft, deze moet'volgen? spreker geweten hebben, dat de juweelen van dief stal afkomstig waren. Het is een ernstig feit en bei den behooren flink gestraft te woeden. Zoowel tegen de dienstbode als tegen den ver tegenwoordiger eischte spreker een gevangenisstraf voor den tijd van 6 maanden met aftrek van pre ventieve hechtenis. Voor de dienstbode pleitte mej. mr. Henket. Voor den vertegenwoordiger mej. mr. Sebus. De rechtbank zal heden over 14 dagen uitspraak doen. Geen schade door Engelsche luchtaanvallen. In den nacht van Maandag óp Dinsdag heb ben de Engelsche luchtaanvallen hier te lande geen noemenswaardige schade aangericht. (A.N.P.) Roman van HERBERT STEINMANN. Bewerkt door 28) LIZZY VEEN. (Nadruk verboden). Er bestaat geen twijfel, Floreales wordt vrij en Benor Quito wordt nu senor Salas y Gomez. Wilt u mij nu ten gronde richten, senor, doet u 'het. zegt Alvarez. Senor Salas y Gomez kijkt zijn tegenstander aan. Ik weet te goed, senor Alvarez, wat het be- teekent geslagen te zijn, om nu overmoedig te worden. Uw middelen waren niet altijd goed en edel, senor Alvarez, maar u streed voor uw over tuiging, zooals ik voor de mijne. U bent nu wat ik was, een man zonder land, een vluchteling. Ik zal het u niet moeilijk maken, wij zijn quitte. Hij (keert zich om en Hans Wenger volgt hem. Alvarez kijkt hen lang na, dan sluit hij het deksel van zijn koffer en een uur later heeft hij het circus voor altijd verlaten. Quito en Wenger loopen door den zonneschijn naar hun wagens. Wilt u ons nu ook verlaten, senor Gömez? Ja. mr. Wenger. mijn'ïand roept mijMaar ik zal nooit vergeten wat u voor mij hebt gedaan. Zij blijven staan en kijken elkaar in de oogen. Een "bange vraag staat in de oogen van den jon gen man. De ander toegrijpt. Nu zoudt u graag willen weten hoe lik tegen over Juanita sta, niet? Zij is noch mijn verloofde, noch mijn vrouw, zij is de dochter van een vriend, een voornaam man in mijn vaderland. Mercedes Juanita Marquez heet zij. Haar vader heeft zich nooit met politiek bezig gehouden. Hij stierf kort ryoordat men mjj begon te vervolgen; in zijn tes tament stond ik als voogd voor zijn eenige dochter genoemd. Ik nam haar toy mij, kort voor mijn val. Zij echter wilde mij in mijn ongeluk niet verlaten. De bezittingen van haar vader lagen in een ge bied waar hard gevochten is. Juanita ging met mij mee als mijn partnerin, meer niet. Niemand wist iets van haar af, niémand kon haar verraden. Dat is alles! Vaarwel! Quito drukte Hans de hand en ging naar zijn wagen. Hans Wenger weet nauwelijks hoe hij de laat ste uren doorgebracht heeft. Hij weet alleen, dat hij in den cassawagen heeft gewerkt, dat hij de brug des' doods heeft gecontroleerd en een rond gang door de stallen heeft gemaakt. Maar kleinig heden weet hij niet. Juanita is vrij! jubelt het steeds in hem. Als hij 's middags langs de manege loopt, hoort hij een vluggen 'Stap achter zich en een aarzelen de stem roept: Mr. Wenger. Daar staat Juanita en kijkt Hans met haar donkere oogen fceeder aan. Quito, mijn voogd, senor Salas y Gomez, is naar de stad gegaan; ik geloof dat hij voorbereidingen treft om te vertrekken. Een bitter verdriet is in het hart van Hans Wenger opgekomen. Nu gaat u ons ook verla ten. miss Juanita? Zij weert met een lachje af. Neen, mr. Wen ger. Quit-o heeft mij gevraagd hem naar ons va- 'derland te vergezellen, maar ik kan niet. In Hans Wenger's hart begint het zachtjes te jubelen. U kunt niet, miss Juanita.' is dat niet een beetje dwaas? U zult nu in Floreales een groote positie in de society kunnen innemen. U zult bezittingen hebben en een prachtige villa en de jongelui van Floreales zullen u het hof maken. Juanita schudt treurig het hoofd, Haar oogen worden treurig. Wilt u mij kwijt zijn, mr. Wen ger? Wilt u een andere partnerin, o, dat had ik niet gedacht. Nu kan Hans het niet meer misverstaan, waar om de rijke, mooie Juanita liever een arme ar tieste blijft. r- Juanita, wil je mijn vrouw' worden? vraagt hij stil en hij merkt niet, dat hij zijn moedertaal spreekt. Maar het meisje zegt ook in zijn taal: Ja, Hans, dat wil ik. Spreek je dan mijn taal? vraagt Hans blij verwonderd. Zij lachte vroolijk. Ja, Hans, we leerden het op school. Daarom weet ik ook al lang, dat je van mij houdt. Hoe kon je dat weten, liefste? Je hebt het zelf gezegd, indertijd met dat mislukte schot van Quito, toen je mij buiten bracht, lief, dapper meisje, moed Hans legt zijn arm om haar heen. Juanita, smeekt hij, zeg nog eens, dat je van mij houdt. Ja, Hans, ik houd van je. Intusschen heeft Gertrude ook een vreemd avontuur. Zij is op weg naar de cantine, waar zij enkele dingen wil koopen. maar daar komt Bill Bing haar in den weg. Neem mij niet kwalijk, miss Wenger, zegt hij beleefd, hebt u een oogènblikje tijd? Ik zou u graag iets in den stal willen laten zien. Gertrude stemt onmiddellijk toe, zij meent, dat zij weet. waar het om gaat. O, ja, mr. Bing, heeft de grijze nu eindelijk haar veulen gekregen, ja. dat moet ik zien. Is het aardig? De man wrijft de kin.-Ja, kijkt u eens, miss, een veulen is het nu niet bepaald, maar dat moet u zelf zien. Het beste is. dat u het diertje bekijkt, wedden, dat het de moeite waard is. U maakt mij nieuwsgierig mr Bing. Gertrude loopt lachend naast hem. Zij weet, dat Bill Bing haar ieder nieuw dier laat zien, elk jong geboren dier en beiden hopen zij, dat hij eens iets bijzon ders voor het circus zal hebben. Als zij den stal binnengaan, brengt Bing haar regelrecht naar zijn kamértje. Voor de deur blijft hij staan. Daar binnen is het beest, niet bang zijn, het bijt niet. Gertrude opent voorzichtig de deur. Maar zij ziet alleen den rug van een welbekende mannen- gestalte. Maar Bill, dat is Watermiller! zegt zij teleurgesteld. De stalmeester grijnst. Nou miss, dat is het nu juist. En voordat zij erop verdacht is heeft Bing haar de kamer bin nengeduwd en is zelf buiten gebleven. In hetzelf de oogenblik keert Watermiller zich om. Nu, Truusje, wat zeg je nu wel? vraagt een bekende stem. Gertrude staat stil en kan haar oogen niet ge- looven. Ja, dat is Watermiller's bekende, slordige jas, maar zijn gezicht is het niet. Glad geschoren en bruin verbrand is dit gezicht, zonder oogdoek. Koert, Koert Wolter, zegt Gertrude, diep ademhalend. Ja, het is Koert Wolter, het moederszoontje, de slappe jongeman, nu flink en kranig en hij bewijst dit door Gertrude zonder commentaar in de armen te nemen en haar kussen. Ben ik nu man genoeg. Truusje? Gertrude sluit de oogen, gelukkig. Als een bonte droom trekt alles aan haar voor bij. De gedachte wat deze Watermiller allemaal heeft gedaan en dat zij eigenlijk alleen van Koert heeft gehouden. Eindelijk kan zij zich losmaken. Maar hoe is dat mogelijk. Koert, hoe kom je hier? Hij lacht geheimzinnig. Heel gewoon, Truus je, weet je nog, dat wij ruzie hadden en ik zoo jaloersch was op een zekeren Amerikaan, wel', toen ben ik naar mijn oom geloopen, je weet wel den ontdekkingsreiziger Korting. Hij toonde mij den weg om man te worden en bij jou te komen. Hij had een ouden vriend bij het circus, Bill Bing. Hij schreef Bill Bing en kondigde mijn komst aan met het verzoek mij grondig te leeren aanoakken. Eerst stuurde mijn oom mij naar New-York. waar ik. in een restaurant borden moest wasschen. Men heeft mij niets cadeau gedaan, de reis naar het jiircus „Excelsior", heb ik als blinde passagier boven op een goederenwagen meegemaakt. Ik wist niets van de overeenkomst tusschen oom Korting en Bill Bing. O, Koert, zeide Gertrude ontroerd, wat heb i° terwille van mij allemaal meegemaakt. Koert trekt haar tegen zich aan. Niets erg hoor schat, het was voor mijn bestwil! Bing is tevreden over mij, hij heeft mij, nadat hij zeker hij van mij was, over alles ingelicht, ook over den brief van oom Korting heeft hij gesproken. Van daag vond ik dat het genoeg was met de comedie, ik moest nu kleur bekennen. Dat is alles. Ach. Koert, en wat zal er nu gebeuren? Hij rekt zich. Nu gaan we eerst naar je vader om onze verloving te vertellen. Het circus kan Ik niet meer missen. Hans zal zijn zwager wel een baantje moeten bezorgen, al is het dan niet stalknecht. Wat denk je ervan, Gertrude? Neen. ik wil het circus ook niet meer verlaten, Vader zal wel naar huis gaan. Wij kunnen dus, als wij willen, daar altijd rust vinden. Bill Bing kijkt om den hoek van de deur. Hier is allés in orde, ik heb het wel gezegd, de jonge man behoeft zich maar te scheren, dan ziet er heelemaal niet zoo slecht uit. Des avonds voor de groote voorstelling laat Hans allen bij zich komen. Zij zijn er allen, vader wen ger en Gertrude naast Koert. Bill Bing en Nancy en natuurlijk Juanita naast Hans. Eerst vertelt hij. dat Dorothy Koele haar con tract heeft opgezegd en vertrokken is. Mijn va der heeft besloten de leiding van het circus aan mij over te dragen. Hij zal zich terugtrekken 1» ons huis. dat ver hier vandaan is. doch dat altp voor ons open blijft staan als wij het verlangen. Een beetje ver voor een vacantiereisje, ener, bromt Bill Bing. Hans lacht. Bill heeft gelijk, maar wie we« wat er gebeurt, wij trekken met het circus de we reld door, wij zullen overal komen. En nu heo 1. nog een verzoek Bill Bing en Koert Wolter zouij graag aan mijn zijde willen zien als medeleiaer van deze onderneming. De beide betrokkenen knikken ernstig. Buiten klinkt de muziek uit de groote toescnou- werstent. Hans' blik gaat naar Juanita, belden kijken naar het aanplakbiljet, waarop de orug des doods is afgebeeld. Aan het werk. kinderen, het is tijd! zegt Hans en gearmd met Juanita loopt hij voor de anderen uit naar de zadelplaats. EINDE, 11c

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6