hftiU ik. - BoktWitlttü St Hkaiaas geschenken! s IJMUIDEN VELSEN NUTTIGE HEEMSKERK Belangrijke veiling van landerijen. Iii het veilinggebouw „!t Centrum" is Woens dagmiddag ten overstaan van den candidaat- notaris-plaatsvervanger W. Boerlage, waarne mende het vacantie kantoor van wijlen notaris G. D. Boerlage, een openbare verkooping ge houden van aaneen gelegen perceelen wei- of hooiland, tezamen groot 35.80.43 H.A.. Voor de landerijen werden hooge prijzen be steed. De verkooping, waarvoor groote belang stelling bestond, had het volgende resultaat: 1. I-Iet Zuid-Westelijk gedeelte van een per ceel wei- of hooiland, genaamd het „Zuider- Eiland", ter groote van 4.15.60 H.A. Opgeboden door K. Commandeur, alhier tot f 15.600. Niet gemijnd. 2. Het Noord-Oostelijk gedeelte van perceel 1, ter grootte v.an 5.77.50 H.A. Opgeboden door N. Beentjes, Heemskerk tot f 21.800 Niet gemijnd. De combinatie van deze twee perceelen staande op f 37.400 werd op f 50 gemijnd door P. v. d. Stoel. Opbrengst f 37.450. 3. Het Zuid-Westelijk gedeelte van een per ceel wei- of hooiland, genaamd het „Noorder Eiland", ter grootte van 4.72.10 H.A. Opgebo den door G. Res, Castricum tot f 17.300. Niet gemijnd. 4. Het middelste gedeelte van perceel 3, ter grootte van 3.60.50 H.A. Opgeboden door G. Res Castricum tot f 13.100. Niet gemijnd. 5. Het Zuid-Oostelijk gedeelte van de per ceelen 3 en 4. ter groote vaji 3.91.60 H.A. Op geboden door P. Sinnige, alhier tot f 14.200. Niet gemijnd. De combinatie van de perceelen 3, 4 en 5 staande op f 44.600 werd op f 1 gemijnd door N. Beentjes, - Heemskerk. Opbrengst f 44.601. 6. Het Noord-Westelijk gedeelte van een perceel wei- of hooiland, genaamd „de Binnen- en Buitenstrooken", ter grootte van 3,48.80 H.A. Opgeboden door de Ruyter, alhier tot f 11.850. Niet gemijnd. 7. Plet Zuid-Oostelijke gedeelte van perceel 6, ter grootte van 3.85.23 H.A. Opgeboden door De Ruyter, alhier tot f 13.000. Niet gemijnd. De combinatie van deze beide perceelen werd niet gemijnd. 8. Een perceel wei- of hooiland, genaamd de „Oostelijke Zuider binnenstrooken", ter grootte van 2.99.60 H.A. Opgeboden door N. J. Schuit, alhier, tot. f 11400. - 9. Een perceel wei- of hooiland, genaamd de „Middelste Zuiderbinnenstrooken", groot 3.29.50 H.A. Opgeboden door N. J. Schuit, alhier, tot f 13.350. De combinatie van beide laatste perceelen werd niet gemijnd. De combinatie van de perceelen 1 tot en met 5 staande op f 82051 werd op f 900 gemijnd door D. Bus. Velsen. Opbrengt f 82951. De combinatie van de perceelen 6 tot en met 9 staande op f 49600 werd niet gemijnd. De slotcombinatie van de perceelen 1 tot en met 9, staande op f 132.551, werd op f 13.000 gemijnd door D. Bus qq. te Velsen. Opbrengst f 145551. 10. Een perceel bouwland, gelegen aan het Noordzeekanaal en aan den Noorderkanaal- weg\ onder Assendelft, groot 3.28 H.A. Opgeboden door Asjes, Den Haag, tot f 8600. Gemijnd door W. Appel qq. op f 7. Bijdragen aan andere gemeenten voor onderwijs. Iedere gemeente, die geen gemeentelijke hoogere burgerschool, in stand houdt, moet een bijdrage in de kosten van elke Rijksschool verleenen voor de leerlingen uit die gemeente, welke lot de genoemde school zijn toegelaten. Deze bijdrage is de helft van het verschil tusschen het jaarlijkseh school geld voor iedercn leerling verschuldigd en dooi den Minister telkens voor vijf jaar vast te stellen bedrag. Naar aanleiding van de uitgaaf over 1939 wordt op de begrooting over 1941 voor de Rijks H.B.S. te Velsen geraamd een bedrag van 7600. Vermoe delijk zullen nog enkele leerlingen een andere school bezoeken, waardoor een bedrag van 400 wordt geraamd. De bijdrage aan Alkmaar voor de handelsdag school en de hoogere handelsschool wordt voor drie leerlingen uit Beverwijk geraamd 175. Voor drie kinderen die het Gymnasium te Alle rnaar bezoeken, wordt geraamd 400. De bijdrage aan Haarlem voor de leerlingen uit Beverwijk, die het gemeentelijk gymnasium, aldaar bezoeken, wordt vpor 1941 geraamd op 400. BIJDRAGE AAN_ LYCEA. Bij raadsbesluit van 20 November 1936 werd besloten, met elders gevestigde inrichtingen voor Middelbaar of Voorbereidend Hooger Onderwijs regelingen aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit Beverwijk. Krachtens deze regeling heeft deze gemeente zich verbonden voor iederen leerling uit Beverwijk, te vergoeden een bedrag van 100. Het aantal leerlingen op de elders gevestigde in richtingen voor Voorbex-eidend Hooger Onderwijs wordt als volgt geraamd: Kennemer Lyceum, Bloemendaal, 8 leerlingen. Chr. Lyceum, Haarlem, 4 leerlingen. R.K. Lyceum, Overveen, 13 leerlingen. R.K. Lyceum „Santa Maria", Haarlem, 7 leerlin gen. Totaal 32 leerlingen a 100 is 3200. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Uit Beverwijk bezoeken o.a. leerlingen de am- bachtsschool te Velsen. De bijdragen aan gemeenten in de kosten van scholen voor het lager Nijverheids onderwijs worden voor 1941 geraamd op 4500. De bijdragen in de kosten van scholen voor het Middelbaar Nijverheidsonderwijs zijn geraamd op 550. DE OPSTELLING VAN V. V. B. De vierdeklasser V. V. B. komt Zondag a.s. in de derby tegen V. V. E. met liet volgende elftal uit: DoelOlivier. Achter: ilantsink en Strobbe. Midden: v. d. Bosch. Bravenboer en v. d. Steen. Vóór: v. d. Wal, Morlang, Spruit, Bakker en Nooi. Luxor AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 22 NOVEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Het mysterie van de Mondscheinsonate", 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. DONDERDAG 21 NOVEMBER. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. Spreekbeurt Ds. C. J. Hoekendijk, 3 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij on£ doel", 104 uur. Frans Hals Theater: Stjenka Rasin, 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: Watt en Half Watt als: Comedianten. 2 6.30 en 8.45 uur. Luxor: Blonde Carmen, 2.30, 6.30'en 8.45 uur. Rembrandt Theater: De Krïbbebijter, 2.30. 6.30 en 8.45 uur. VRIJDAG 22 NOVEMBER. Rembrandt Theater: Snip en Snap in de Revue: „Kop op!", 7.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ons doel", 104 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds (nieuw programma). „Het mysterie van de Moftdschein Sonate". Een spannende film. Aan den inhoud van „Het mysterie van de Mondscheinsonate" hebben wij het volgende ont leend: Op een avond ontvangt de Russische danser Da- rinoff in zijn kleedkamer van het cabaret „Casa nova" een briefje van zijn vroegere partnerin Enrica, die sinds korten tijd de tweede vrouw is van den schatrijken zakenman Maerlant. Zij ver zoekt hem den volgenden avond in haar villa te komen. Darinoff gaat hierop in. Enrica Maeiiant kan maar niet wennen aan het regelmatige leven, dat zij thans leidt. Haar hart hunkert naar het oude kunstenaarsleven met Darinoff. Voor den dans, die zij samen repeteeren is een revolver noodig en men gebruikt hiervoor de revolver van Maerlant. Enrica verzekert, dat het wapen ongeladen is, maar onder het dansen gaat het wapen in zijn hand af en de jonge vrouw zakt getroffen ineen. Darinoff vlucht, maar wordt gezien door Maerlant. De politie wordt ijlings, gewaarschuwd. Inspecteur Lund belt de villa oren hoort de Mondschein sonate van Beethoven. Enkele maten slechts, die spoe-dig worden afgebroken. Darinoff wordt gearresteerd en bekent Enrica met de revolver te hebben getroffen. Maar inspec teur Lund is niet tevreden. Er klopt iets niet. 'Op iedereen komt nu verdenking te rusten. Moeizaam en energiek zet Lund het onderzoek voort. Dan na enkele dagen, roept hij allen, die iets met de moordzaak te maken hebben, bij elkaar. Degenen, die tenslotte verdacht waren, vernemen nu tezamen met de toeschouwers van de film de zeer verrassende ontknooping van het span nende drama, waarin Wiesje van Tuinen, Louis Saalborn, Annie Verhulst, Louis de Bree en Ank d. Moer de hoofdrollen vertolken. Verder draait er een uitgebreid voorprogramma. RECITEERWEDSTRIJD VAN „JEUGDIG WIJK AAN DUIN". In het Vereenigingsgebouw aan de Populieren laan hebben Woensdagavond de Chr. Meisjesver- eeniging „Wijk aan Duin" en de Jongemannenver- eeniging „Excelsior" een reciteerwedstrijd ge houden waaraan 24 leden deelnamen. Beoordeeld wei'den de voordracht, de mimiek en de keuze van de voordracht. De deelnemers hadden over het algemeen zeer veel aandacht aan hun voordrachten besteed. De uitslag luidde als volgt: 1. M. Joor, 2. C. Tijms, 3. N. Half, 4. N. Passchier, 5. Gerténbasch, 6 G. Tabak, 7. A. van den Outenaar. De prijzen waren een aantal fraaie boekwerken. De jury bestond uit jkvr. P. Boreel, ds. A. J. Bronkhorst en dén heer B. Hagen. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Spinazie per KG 918. Sla per 100 krop 2.002.20. Andijvie per KG 2y26. Wortelen per bos 47. Selderij per bos 1—2. Peterselie per bos 23. Tomaten per KG 17. Prei per KG 3—6. Uien per KG. 2.804. Waspeen'per KG 48. Knollen I per stuk 511. Idem II 24. Bloemendaalsche gele per KG 45. Groene kool per KG 35. Breekpeen per KG 2y23'/2- Schorseneeren per KG 614. Boerekool per KG 2 y25. Spruiten,per KG 1318. BEWERKING VAN DEN GROND. Woensdagavond hield voor de Voikstuingroep van Hoogoven Staten de heer J. Muyen' een lezing over „De bewerking van den grond en hoe we den mest in den grond moeten brengen". Het doel der grondbewerking is verbetering van den teeltgrond te verkrijgen met betrekking tot water, licht en' lucht. Als de bemesting op tijd wordt uitgevoerd, krijgt men het beste resultaat. De grond wordt door de bewerking los. en daardoor wordt hij ge makkelijker doordringbaar voor de fijne planten wortels. In het slot van zijn causerie gaf de heer Muyen met enkele voorbeelden aan. op welke wijze men de bemesting voor de cultuur der verschillende roenten moet aanbrengen. De met aandacht gevolgde voordracht werd door een gedachtenwisselïng besloten. Het onderhoud aan scholen. Voor het instandhouden van schoolgebouwen -wordt blijkens de begrooting voor 1941 een bedrag geraamd van 3000 (v.j. 2100). Gedeputeerde Staten hebben gedurende de laat ste jaren geen hooger bedrag dan 2100 kunnen goedkeuren. Gelet op de stijgende materiaalorijzen en op het feit, dat genoemde bedrag niet toereikend is, den in de laatste jaren ontstanen achterstand in te halen zijn B. en W. van meening, dat voor 1941 een bedrag van 3000 moet woi'den geraamd. In de -begroeting van Openbare Werken is geraamd f 3889.41. DE UITVOERING VAN K.D.O. Het bestuur van de R.K. Tooneelvereeniging .K.D.O." verzoekt ons mede te deelen, dat alle donateurs Zaterdagmiddag a.s. van 4 tot 5 uur zich gratis een plaats 'kunnen bespreken voor de uitvoering van Donderdag 28 November in het K.S.A.-gebouw. Uitslagen van de Schaakclub „Ween hik". De uitslagen van de wedstrijden voor -de onder linge competitie dei' schaakclub „Weenlnk" luiden als volgt: Groep 1: V. Ph. v. d. Kolk—P. Hart G. L. WijsmanPh. Bakker 01 Groep 2: W. VisserJ. Muyen V2 J. Los—D. Kikke 0—1 H. NijmanIJ. Mooi afgebr. A. PekelA. Slings afgebr, Groep 3: C. NijmanG. Dil 1—0 P. SchagerJ. Muis 01 Groep 4: J. SchulpA. Schoenmaker 10 J. T. GrootN. Molenaar 01 H. IJzelen doornN. Roos 01 MARKTBERICHTEN. Noteering van Beverwijk den 20 Nov. 1940. Spinazie per kg 817 cent. Andijvie, 100 str. f 23.50. Koolrapen per zak f 1.50. Wortelen per bos 6—7 cent. Bieten per kg 6y2 cent. Schorseneeren per kg 10 cent. Aardappelen, klei per kg. 58 cent. Spruitjes per kg 1214 cent. Boerenkool per 'ke 4—7 cent. Roode kool per kg 34 cent. Bloemkool per 10O f 714. Uien per kilo 7 cen't. Prei per kg 7y2 cent. Sla per 100 krop f 3—4. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per bos 2y cent. Druiven per kilo 42—54 cent. Brusselsch lof per kg 2036 cent. Om het clubkampioenschap van D. C. IJ. H. Laros heeft de leiding. H. Laros heeft de lèidlng. De uitslagen der elfde ronde van de onderlinge hoofd klasse-competitie van D. C. IJ. luiden: B. Dukel wint van H. A. Htlhl; H. Laros remise met H. de Boer; J. Kramer wint van Hühl: C. Suyk remise met Postma; Ligthart afgebroken met Hoek: K. de Jong af gebroken met Buis; Ligthart wint van K. de Jong. Bij het begin van het tournooi is bepaald, dat de boven ste acht speler met behoud van punten elkaar in de selectiegroep nog eens een keer "ontmoeten om den titel. De onderste zeven spelers spelen om het behouden van hun plaats in de hoofdklasse. Laros heeft thans de leiding doch hij wordt ernstig beoreigd door Ligthart, die vrijwel gewonnen staat in de afgebroken partij tegen Hoek. De stand van de hoofdklasse luidt: gesp. gew. rein. verl. pnt. H. Laros" 11 6 5 0 17 Suyk 11 - 5 5 l 15 v. d. Heijde 11 6 3 2 15 K. de Jong 10 5 3 2 13 Ligthart 8 4 4 0 12 B. Dukel 9 5 1 3 11 Diederiks .10 4' 2 4 10 Postma 8 3 2 3 8 H. de Boer 6 2 3 17 M. A. Hü'n! 12 3 2 7 -8 J, Kramer 9 2 16 5 J. Boon 5 2 0 3 4 Hoek 8 0 17 1 Bal 8 0 1X 7 1 De uitslagen der eerste' klasse luiden: J. Snel wint van Muntz; J. Smit wint van Koetsier; v. Straten remise met J. Smit Schager verliest van Post ma; Ott remise met Koetsier. J. Snel heeft wel zeer fraai de leiding met 12 gesp. 20 punten. Alleen J. Smit heeft nog kangen met 8 gesp. 13 punten. De partij Snel—Smit is hier van groot belang. Dinsdagavond wordt het tournooi voortgezet. Om het clubkampioenschap van Noord-Holland. Stabiel is er in geslaagd, met 17—3 van Beverwijk- 1:e winnen voor de hoofdklasse competitie Rènriemerfand. Theoretisch kan de Santpoortsche club dus nog het kampioenschap veroveren, maar zij zou daartoe niet 18—2 van D. C. IJ. moeten winnen, hetgeen wel niet zal geschieden. De kampioenen van de districten Haarlem en Zaandam zijn thans bekend. Te Haarlem is „Oosterkwartier" er in geslaagd het kampioenschap te winnen. Voor de afdeeling Zaanstreek is dit aan de Damclub Zaandam gelukt Daardoor zullen „Oosterkwartier", Zaandam en zeer waarschijnlijk D. C. IJ. een dubbele competitie spelen om het ciubkampioenschapvan den Dïstrictbond Noord- Holland. De kampioen van Noord-Hohand komt .uit tegen de kampioen van Amsterdam, vermoedelijk „Van Ernbden". Deze twee kampioenen spelen om een plaats voor den landelijken eindstrijd. WIJZIGING WERKTIJDEN. De directie der N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen heeft gistermiddag, in verband met de verduisteringsmaatregelen, alsmede tengevolge van het steeds later komende daglicht, wijziging in den werktijd voor de dagarbeiders aangekondigd, welke verandering Maandag 25 No vember a.s. ingaat. Medegedeeld wordt, dat voor arbeiders, die 40 uren per week werken de regeling voor hen, die „binnen" arbeid verrichten zal zijn van 8 tot 12 v.m. en van 13 tot 17 uur en voor de buitenwerkers van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17.30 uur. Voor diegenen, die 36 uren per week werken en zoowel binnen- als buiten arbeiden zal de werk tijd zijn van 9 tot 12.30 uur en van 13 tot 17.30 uur, terwijl door deze groep des Vrijdag alleen van 9 tot 13 uur zal worden gewerkt. Voor hen, die in Hitier heeft in Berchtesgaden de ministers van Buitenlandsche Zaken van Spanje cn Italië, Suner en graaf Ciano, ontvangen. Hierbovende Führer begroet zijn gasten. .(Foto Stapf Bilderdienst.) Taschmoffen Shawls Vossen Bontmantels Barteljorisstraat 26-28 (Adu, Ingez, Med,) de 40-urige werkweek zijn ingedeeld zal het werk dus op Vrijdagavond eindigen. In de werktijdregeling van hen, die in continu dienst werkzaam zijn is geenij wijziging gekomen, zoodat de bestaande regeling blijft gehandhaafd. Ook aan de N.V. „De Plaatwellerij" is deze week een wijziging in de werktijdregeling gekomen. Alle afdeelingen van ditb edrijf wordt van Maandag tot en met Vrijdag gewerkt van des mor gens 8.45 uur tot des avond 17.45 met een kwartier rustpoos. Des Zaterdags wordt gewerkt van v.m. 3.45 tot n.m. 3 uur. Aan de Plaatwellerij wordt nog de volle werk week van 48 uur gearbeid. RAAD HEEMSKERK. Gemeentebegrooting sluit met een tekort van 33.056.19. Ook een tekort op het Woningbedrijf. Woensdagmiddag vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester W. J. A-. M. Vreugde d'e gemeenteraad. De heer P. Klaasse en wethouder Henneman waren afwezig. Het voorstel van B. en W., de vergoeding vast te stellen, bedoeld in art. 101 der L.O. wet 1920, waar op ,de besturen der Bijzondere Lagere Scholen over 1939 aanspraak hebben, werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Voor de Chr, School werd .de vergoeding vast gesteld op f 9 per leerling (totaal f 675) en voor de R.-K. Meisjes- en Jongensschool eveneens op f 9.per lèerling (totaal 6039). Het bedrag, bedoeld in art. 101 der L. O. Wet 1920 voor het jaar 1941 werd eveneens met. alge meene stemmer op f 9 bepaald. Besloten werd met de Bank voor Nederlandsche gemeenten een geldleening aan te gaan voor 1941 van ten hoogste f 146.000 ter voorziening in de kas geldbehoefte en f 10.000 ten behoeve van de tuin ders cred ie ten. Het voorstel tot vaststelling van een verorde ning betreffende het verzamelen van afval van le vensmiddelen enz. werd met algemeene stemmen aangenomen. Een wijziging in de gemeentebegrooting '1940 vond de raad eveneens goed. DE GEMEENTEBEGROOTING 1941. Namens de commissie, die de gemeentebegroo ting over 1941, heeft nagezien bracht de heer Beentjes verslag uit. De commissie heeft ge constateerd, dat de begrooting er op wijst, dat de gemeer'te ver boven haar financieele draagkracht leeft. Het nadeelig saldo bedraagt ruim f 33.000. Dit is echter ook bittere noodzaak door de plich ten door de overheid opgelegd, o.a. distributie, en luchtbeschermingsdienst. Aan den anderen kant zijn echter posten zeer sober gehouden. Voor het onderhoud van de wegen is een bedrag geraamd van f 4700. Dit bedrag lijkt de commissie wat laag toe, temeer daar verscheidene wegen in een'desolaten toestand verkeeren. Bovendien zijn de materialen voor wegverbetering in prijs geste gen. De commissie stelde voor dezen post met f 1000 te verhoogen en hem te brengen op f 5700. De voorzitter merkte op, dat deze post ieder jaar verhoogd, maar door Ged. Staten ook weer ieder jaar verlaagd wordt. Wethouder Duivenvoorde was de meening van den heer Beentjes toegedaan. De Noord-Made- weg behoeft ook dringend verbetering. De heer v. d. Kolk zei, dat ook de Duinder- streng verbeterd moet worden. Voorts wezen verscheidene leden op de verhoog de mater iaalprij zen. Het voorstel, dezen post met f 1000 te verhoo gen werd met algemeene stemmen aangenomen. De verhooging van het bedrag voor den vuilnis ophaaldienst tot f 900 kon eveneens de goedkeu ring wegdragen. De heer Beentjes vond het bedrag f 650 dat uitgetrokken is voor de schoolvoeding, niet vol doende om effect te sorteeren, temeer om de prijs stijgingen en slechtere levensomstandigheden. De commissie zou dit bedrag met f 100 willen ver hoogen. De voorzitter antwoordde, dat de school voeding in de eerste plaats'door het particulier ini tiatief gesteund moet worden, wat aangevuld wordt door de gemeente. Herhaaldelijk is het reeds ge probeerd dit bedrag"te verhoogen, maar steeds is dit mislukt. Ook nu zal het als deze post verhoogd wordt denzelfden weg gaan. De heer Beentjes deelde vervolgens mede, dat de commissie van onderzoek den indruk heeft gekregen dat f 2000 op de begrooting voor Armen zorg wel wat veel is voor het werk. De voorzitter antwoordde, dat dit bedrag onderverdeeld is, als volgt: vroedvrouw f 800, tv^ee doktoren f 600 en een controleerend geneesheer f 600. De bezoldiging van de 'vroedvrouw is vroeger f 1000 geweest, maar toen verlaagd tot f 800. De voorzitter zegde toe, deze zaak in het college nader te zullen onderzoeken. Als in den loop van het jaar blijkt, dat deze post te hoog is, kan het bedrag altijd nog verminderd worden-. B. en W. stelden hierna voor de gemeente begrooting vast te stellen op een eindbedrag van f 266.186.40, waarin begrepen een nadeelig saldo van f 33.056.19 BEGROOTING VAN HET WONINGBEDRIJF. Over de begrooting van het gemeentelijk woning bedrijf merkte de heer Beentjes namens, de. commissie op, dat de huurachterstand van de ge- meer tewoningen groot-is. De voorzitter.antwoordde, dat deze kwestie ook al in het college besproken was. Van de on- willigen is toen wat binnengekomen. Maar waar niets te halen valt verliest de keizer zijn recht. Van de administratie van hét Woning wordt er echter aandrang geoefend, om achtem lige huurpenningen binnen te krijgen. Dod- tijdsomstandigheden, stijging van den levensg aard is dit wel wat moeilijker geworden Voorts vroeg de heer Beentjes of de *em- te de woningen niet kon verkoopen. De voorzitter zei hierop, dat dit reeds paar jaar geleden was geprobeerd, maar het maakte er toen bezwaar tegen. Maar als er s genheid komt om ze te verkoopen, dan verbn" B. en W. gaarne hun volle medewerking. De heer v. d. Kolk inforhieerde hoe gro0j huurschuld in totaal was. De voorzitter: „Ongeveer 1500 a den". De begrooting van het Woningbedrijf werd vat. gesteld op een eindbedrag van f 15539,69. waa>'' begrepen een nadeelig saldo van f 104.16. De° komsten werden geraamd op f 14135,53. RONDVRAAG, De heer Muyen vestigde er de aandacht od dat door den abnormalen regenval van den M sten tijd de beken dreigen te verzanden, wat goede waterloozirig verhindert. Spr. zou willen, J het gemeentebestuur, de menschen aanschreef geregelde tijden het aangestipte zand uit de te verwijderen. De voorzitter meende, dat de waterloi zingscommissie er misschien iets aan kon doen.' - De heer Castricum drong er op aan, dh Zuid-Madeweg en den Cieweg te verbeteren,V deze wegen in een onhoudbaren toestand .verl ren. De v o o r z it t e r zegde toe, te zullen tracht! hierin verbetering te krijgen. De heer B e e n t j es drukte zijn spijt er over dat de begrooting van het Burgerlijk Armbestüï nog niet is aangeboden. De voorzitter antwoordde, dat dezë ting zoo spoedig fnogelijk den raad aaniget worden. Voorts deelde de voorzitter nog op vraag van den heer Vendel, mede dat de aanynjj voor gas voor de Duinderstreng en Kleine Ho weg reeds verzonden is. De heer Klinkenberg vroegj of er al met i schoolvoeding begonnen was. De voorzitter antwoordde, dat er voor jaar geen geld meer voor beschikbaar is, zoodat' schoolvoeding pas kan beginnen in het niejwJ dienstjaar. Hierna sluiting. Plannen van „Vreugde cn Arbeid". Het A.N.P. heeft een dezer dagen een onderhoit. gehad met den pers- en propagandaleider val „Vreugde en Arbeid", den heer J. de Haas, die t( een en ander mededeelde over het werk van di„ organisatie en de plannen voor de naaste tce-J komst. De beide concerten die ter opening van het! werk van Vreugde en Arbeid zijn gegeven zijnl in ieder opzicht geslaagd. In de weken, die hierop! volgen, heeft de leiding van „Vreugde en Arbeid'11 geenszins stil gezeten. Allereerst moest men een eigen apparaat! bouwen, dat parallel loopt met een deel van da organisatie van het N.V.V. Het ligt voor de hand] dat de grootste behoefte aan ontwikkeling en i ontmanning op het platteland heerscht. Deze week is nu in Friesland een tooneel-1 i tournee aangevangen van het gezelschap „Da I Voortrekkers"", dat Zaterdagavond in Leeuwarden J een druk bezochte en gewaardeerde voorstelling heeft gegeven van het blijspel „Niet voor de Poe-', f In de eerste week van December zal „Vreugde en L Arbeid" in samenwèrking met den Arti-filmdienst 1 van het N.V.V. een tournee aanvangen, welke zich I zal uitstrekken over verschillende plaatsen van.l Brabant en Limburg. I Al deze objecten zijn in de eerste plaats be- i stemd voor de Nederlandsche arbeiders, die lid I zijn van de vakbonden van het N.V.V. en hun huisgenooten en verwanten. De tournees van eigen gezelschappen zullen, indien de vervoersgelegenheden dit toelaten, tal- rijker worden. Hierbij wordt o.a. gedacht aan een 1 cabarettournee. Reeds thans zijn onderhandelingen gaande met bestaande gezelschappen en met, I kunstzinnige instellingen van vermaak, voor de j grootere plaatsen. Dat de huidige omstandigheden op vele punten remmend moeen werken kan de leiding van „Vreugde en Arbeid" niet weerhouden het werk zoo sterk mogelijk uit te breiden, terwijl tege lijkertijd alle voorbereidingen worden getroffen om bij terugkeer van normale verhoudingen ook het deel, dat thans stil moet liggen, met volle kracht te kunnen aanpakken. Een ander terrein waarop Vreugde en Arbeid werkt is de bedrijfssport De invoering hiervan wordt degelijk voorbereid. Hiertoe moeten sport- velden, turnlokalen en vooral goede, deskundige j leerkrachten worden gezocht. Aan het centraal bureau van de gemt- is nu reeds een reisbureau verbonden, dat in net voorjaar met groote plannen voor den dag komen om de verzorging van de arbeidsvacantie op zich te kunnen nemen. Aardschokken in Japan. TOKIO, 20 November (Domei). Een uitge strekt gebied van Japan, van Tokio noordwaarts tot het'zuidelijke deel van Hokkaido, is kort na middernacht opgeschrikt door een aardbeving, uj het noordelijke deel van de prefecturen Iwate en Miyagi waren de schokken hevig genoeg om d klokken tot stilstand te brengen. De menscnen renden hun woningen uit. Het seismologische ïnsu- tuut heeft- een aardbeving opgeteekend om twe minuten na middernacht. Het epicentrum, zoui ge legen zijn in den Stillen Oceaan op dertig Kilo meter van de kust der prefectuur Iwate, in a® prefectuur Gumma is gisteravond een asenrege neergevallen welke afkomstig was van den vul kaan Asama, die des middags gedurende onge veer een half uur verschijnselen eener uitbarsu o vertoonde, gepaard gaande met verscheidene on ploffingen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2