De bouw van scholen tot 1942 stop gezet Uitzondering De Torenwachter AB'S AVONTUREN KORT EN BONDIG. DONDERDAG 21" ÏTOVEWB1TE 19W voor gevallen van Ook stichting van Gymnastieklokalen toegestaan O orlo g S Schade Ais de winter voor de deur staat, vraagt de schaatsenfabricage weer de aandacht, Cn Friesland, de bakermat van deze echte Hollandsche industrie, zijn alle hens nan dek om de gladde ijzers te vervaardigen. De „reedens" worden gesmeed. (Foto Pax Holland.) De Staatscourant van Woensdagavond beva een besluit van .den secretaris-generaal van hc departement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen betreffende het stopzetten van scholen bouw, alsmede de invoering van het onderwijs in lichamelijke -oefening aan lagere scholen. In dit besluit is o.m. bepaald, dat tot 1 Januari 1942 door de gemeenten geen besluiten genomen mogen worden tot het doen van uitgaven voor stichting van nieuwe of uitbreiding, verbouw of verandering van inrichting van bestaande school gebouwen voor gewoon of uitgebreid lager on derwijs. Evenmin worden tot dien datum door de gemeenten zonder bovenbedoelde stichting, uit breiding enz. openbare scholen voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs opgericht of uit de openbare kassen vergoeding toegekend ten behoe ve van bijzondere scholen voor gewoon of uitge breid lager onderwijs, in een gemeente, gevestigd anders dan met gebruikmaking van de bepalingen der Lager Onderwijswet 1920. De eerstgenoemde bepaling geldt niet in gevallen van oorlogs schade: voorts gelden bovengenoemde bepalin gen niet in gevallen, waarin het onderwijs in lichamelijke oefening de stichting van een lokaal of de inrichting van een lokaal of de inrichting van een terrein voor dat onderwijs noodig maakt, alsmede in andere bijzondere gevallen, ter beoor deeling van den Secretaris-Generaal. In dit laatste geval en ook in het geval van oorlogsschade, kunnen voorwaarden worden ge steld betreffende het minimum getal leerlingen, dat per klasse moet kunnen worden toegelaten, en het aantal klassen, met dien verstande, dat in de daartoe leidende gevallen, het getal leerlingen, waarvoor het gebouw ruimte moet bieden, even redig wordt verlaagd. Bij toepassing van de uit zonderingsbepalingen ten aanzien van bijzondere scholen kunnen ook voorwaarden worden gesteld betreffende de beschikbaarstelling van een be staand gebouw als schoolgebouw. Gedeputeerde Staten bevelen geen stichting van een lokaal of inrichting van een terrein voor het onderwijs in lichamelijke oefening en verleenen geen goedkeuring aan een daartoe strekkend be sluit van den gemeenteraad, tenzij hun gebleken is, dat niet op andere wijze kan worden -voorzien' in dat onderwijs. Eenzelfde houding neemt de &e- meenteraad aan tegenover een aanvrage van een schoolbestuur betreffende de stichting van een lokaal of den aankoop en de inrichting van een terrein voor genoemd onderwijs. De gemeenteraad kan, binnen het. raam van de lager-onderwijswet 1920, een lokaal of een terrein gedurende bepaalde uren in gebruik geven onder verschillende voor waarden. Heeft de gemeente geen lokaal of terrein be schikbaar, dan kan zij met het bestuur eener bij zondere school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs, die een uit de openbare kassen bekos tigd lokaal of terrein voor het onderwijs in licha melijke oefening heeft, een overeenkomst sluiten, waarbij zij het recht verkrijgt, het medegebruik van dit lokaal of dit terrein gedurende bepaalde uren op de bovenaangegeven wijze, aan te bieden. Is ook een lokaal of terrein als bovenbedoeld niet beschikbaar, dan kan een overeenkomst als bovenaangegeven worden aangegaan met het be stuur eener van rijkswege gesubsidieerde bijzon dere school voor middelbaar of voorbereidend hooger onderwijs. Het afleveren van aardappelen. Het rijjtsbureau voor de voedselvoorziening in oor logstijd vestigt de aandacht op het volgende. In de afgeloopen weken moest meermalen tegen telers van aardappelen een tuchtrechtelijke verklaring worden opgemaakt wegens het afleveren van aardappelen zonder dat afleveringsbriefjes In ontvangst werden genomen. Den telers wordt, in hun eigen balang aangeraden, voor het sluiten van de koopovereenkomst, den han delaar te vragen of hij is aangesloten bij de V. B. N. A. (Vereeniging tot Behartiging van den Nederlandschen Aardappelhandel) en derhalve afleveringsbrïefjes kan afgeven. Daar de afleveringsbriefjes In de practïjk ge woonlijk eerst worden afgegeven, wanneer de partij aard appelen is afgeleverd, kunnen op genoemde manier de voor den teler onaangename gevolgen geheel worden vermeden. OPVOERING VAN „TOONEELSPEELSTER". Zaterdagavond 23 November wordt in den Stadsschouwburg te Haarlem door Het Neder- landsch To&ieel, (directeur: Cor van der Lugt Melsert) opgevoerd „Tooneelspeelster", comédie in vijf bedrijven van Roland Schacht. Dit stuk had bij de première te Amsterdam een gunstig onthaal bij het publiek. Medewerkenden zijn: de dames: Mien Duymaer van Twist, Lena Kley, Myra Ward, Aline Markus, en de heeren: Jan van Ees, Cor Hermus, Anton Roemer, Johan te Wechel, Cornelis Henke. De regie is van Cor Hermus, de décors zijn uitgevoerd door Karei. Brückman. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 1) HOOFDSTUK I. Aangespoeld. Den heelen nacht had de bel op den vuurtoren haar waarschuwende stem door de mist doen klin ken. Het geluid scheen den heelen toren, die even hecht en sterk leek als de rots vain graniet, waarop hij was gebouwd, te doen beven voor het met groote kracht de duisternis invloog. In de hoogte bescheen een duizenden kaarsen sterk licht d*e laaghangende wolken. Tienduizenden malen versterkt door een ingenieus lenzenstel trachtte het de dikke mist te doorborgen; maar het licht kreeg een bondgenoot; uit zee kwam een wind opsteken, die de mist deed optrekken. En even later had men van den hoogen, sterken toren een schitterend uitzicht. Aan den horizon sloot een zee, die van transpa rante zijde gemaakt scheen, aan bij een turkooisen hemel. In het Westen wenden enkele eilanden nog door de laatste mistbanken gevangen gehouden, maar weldra zag men daar een door de eerste stra len der zon met purper overgoten landschap te voorschijn komen. Over de wateren schoten groene en blauwe strepen, die een gloed verspreidden alsof er bergen edelsteenen lagen. Een man op de smalle galerij, die om den toren loopt, bleef even staan om te genieten van de schoonheid, die hem omringde; een schoonheid, die op hem des te grooter indruk maakte, daar hij van daag voor het eerst na vele dagen weer de kust zag van zijn geliefd vaderland. De deur naar de vertrekken van den vuurtoren- Ten aanzien van van rijkswege gesubsidieerde bijzondere kweekscholen tot opleiding van on derwijzers en nijverheidsscholen vindt het boven- bepaalde, voor zoover mogelijk, overeenkomstige toepassing. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Alsdan vervallen voor of op dien datum genomen besluiten tot het doen van uit gaven voor de stichting van schoolgebouwen enz., ter uitvoering waarvan bij de inwerkingtreding de gunning nog niet heeft plaats gehad. Voor of op dien zelfden datum ingekomen aanvragen, als be doeld in de artikelen 72. 34 en 88bis der Lager Onderwijswet 1920, betreffende voorzieningen, be doeld in den g.anhef van dit besluit, worden ge acht niet te zijn ingediend. FAILLIS SEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. MUTATIE: Bij beschikking der Arrondissements-Rechtbank te Breda d.d. 15 November 1940 is Mr. P. G. A. J. Horsten, Stationsstraat 26 te Bergen op Zoom. benoemd tot Curator in de navolgende faillissementen: 1. Johannes Antonissen. fabrieksarbeider, wonende te Roosendaal. Achterstraat 126. 2. De Naamlooze Vennootschap: N.V. Handelsmaat schappij W. K. D. Haze v/h. S. Dietvorst—Musters, ge vestigd te Bergen op Zoom, en aldaar kantoorhoudende aan de Boschstraat. 3. Petrus Lazaroms, aannemer, wonende te Rucphen, ter plaatse de Brand I 64, en zulks ter vervanging van Mr. J. p; van As, wegens vertrek naar eldei's. UITGESPROKEN: 18 Nov. Joseph Tokkle, kleermaker, wonende te Am sterdam, Lange Neckstraat 20-ni. Recht. Comm. Mr. P. B. Dijksterhuis, Cur. Mr. L. Hartkamp, Keizers gracht 207, Amsterdam. OPGEHEVEN WEGENS GEBREK AAN ACTIEF: 31 Oct. B. van Baaren, te Leiden. 13 Nov. J. Willeman Jr., Rotterdam. 14 Nov. J. M. de Vries, Blaricum. 14 Nov. A.--C. Jung, weduwe van W. van Niel, A'dam. GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 11 Nov. G. J. Krul, Rotterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenlge uitdeelingslijst. Uitk. 10,96 »/o. 12. Nov. N.V. Handel Mij. „Centra", Rotterdam. Idem. Uitk. 7,94 °/o. 15 Nov. P. de Visser, kapitein b/d. Prov. Stoomboot- dienst, Vlissingen. Geëindigd door het verbindend wor den der uitdeelingslijst. VOOR DE KINDEREN Een breede baan wit zoeklicht schoot ,uit den donkeren hemel over de wijde watervlakte.. Zij vlogen vlak boven het water. Toen wees een der mannen in de verte. De motor werd afgezet en in een glijvlucht schoot de machine langzaam de zee tegemoet. De bemanning van dé motorsloepen had spoedig het geronk van het vliegtuig gehoord. Direct hadden zij met het zoeklicht signalen gegeven. Spoedig lagen zij bezijden het water vliegtuig. In het kort vertelden Speur neus en kapitein Flink wat er ge beurd was. Afgesproken werd nu dat kapitein Flink en Speurneus in het vliegtuig zouden overstappen. wachter stond open. De man, die binnen druk be zig was met het schoonmaken van enkele onder- deelen van het licht, staakte zijn werk om zijn hoofd naar, buiten te steken en te vragen: Riep je mij? Deze zakelijke woorden deden den droomer ont waken en hij antwoordde met een glimlach: Ik ben me er niet van bewust, hoor! O, dan is het in orde. Ik dacht, dat je om vuur riep. De ander boog zijn hoofd om het vlammetje van een lucifer tegen den wind te beschutten. De man binnen snoof verlangend de geur van de tabak op, maar hij dacht er niet aan de regels te overtreden en binnen een pijpje op te steken. In plaats daar van gaf hij den ander een goeden raad. Als ik jou was, zei hij, zou ik naar beneden gaan. Ik zal wel wat voor je bewaren van het ont bijt: eieren en schelvïsch. Je zal je na die twee da gen ook wel moe voelen. Ja, ik ga dadelijk naar beneden, eerst wil ik nog even een pijp rooken. Ofschoon de beide mannen in de uniform van onder-vuurtorenwachter gekleed waren, was het duidelijk, dat de één een heer en de ander een ruwe zeebonk was, die meer om eieren en visch gaf, dan om de bekoring van een mooi landschap. De „heer" wendde zijn blik haar den zeekant. Een dertig kilometer naar het Zuidwesten duidde een rookwolk op het naderen van een mailschip. Over ëen uur, zou het schip vlak bij zijn. De wach ter was er vrijwel' zeker van, 'dat het de „Princess Royal" was, die uit New-York naar Southampton terugkeerde. Over een paar uur zouden de opvarenden in Southampton zijn en dien middag in Londen...4 Londen, bedacht de torenwachter, waaruit hij twee jaar geledén wegvluchtte met een afkeer, die aan waanzin grensde. Dat groote schip haast een drijvende stad droeg honderden en honderden, die niets anders verlangden dan naar Londen te komen. En de man, die hier nu stond te rooken het was duidelijk, dat hij een beschaafd man was en hij had een fijnbesneden gezicht had aan dat alles den rug toegekeerd om hier zich op een eenzame rots op te sluiten. Zorg voor het gebit. Sanecrcn is noodzakelijk voor het behoud. Bij het bouwen van een huis begint men met het leggen van een stevig fundament, waar op het gebouw kan worden opgetrokken. Zoo moet ook bij het herstellen van het ge bit, wanneer het door het zoo zeer verbreide tandbederf is aangetast, een fundament worden gelegd, waarop de gezondheid van het gebit in de toekomst verzekerd kan worden. Een dergelijke fundeering kan alleen verkre gen worden door de ziekte geheel uit te roeien, door het gebit te saneeren, dat wil zeggen alle aangestoken tanden en kiezen gezond te maken en de onherstelbare te verwijderen. Half werk doen is daar voor onvoldoende, want dan breidt de ziekte zich binnen korten tijd opnieuw uit. Uit de overgebleven haarden worden de met veel moeite herstelde tanden en kiezen spoedig opnieuw door de ziekte aangetast. Een tandarts met veel ervaring vertelde, dat hij zijn patiënten daarom voor de keuze stelde: alles of niets. Hij wilde geen half werk doen, wetende hoe weinig succes daarvan het gevolg zou zijn; hij had dan ook als stelregel, systema tische saneering van de gebitten, die aan zijn zorg werden toevertrouwd. En nu hij na vele jaren de goede resultaten daarvan kon overzien, bleek dat dit het eenig juiste standpunt was. Het gebit saneeren wil zeggen, het gebit weer volkomen gezond maken, zoodat er geen enkele slechte plek of wortelrest overblijft, van waaruit de ziekte zich opnieuw kan verbreiden. Alleen op een dergelijke fundeering heeft het zin, verder te bouwen aan de gezondheid van het gebit. Door geregelde controle minstens tweemaal per jaar is het dan mogelijk, een gesaneerd gebit met weinig moeite gezond te houden. Hoe vroeger men tot algeheele sanee ring van het gebit overgaat, hoe beter de fundeering is, waarop de gezondheid van het gebit kan worden gehandhaafd, door middel van geregelde controle. Daarom is de schooltandverzorging met haar half jaar lij ksch onderzoek zoo'n uiterst nuttige instelling en evenals moederzorg en kleuterzorg zoo'n belangrijk onderdeel der sociale voorzorg en der maatschappelijke hygiëne. „De cost gaet voor de baet uyt"geldt zeker ook voor de gebitsaneering. Maar hoe eer der men hiertoe overgaat des te lager zullen de kosten zijn, die aan deze noodzakelijke verzor ging van het gebit verbonden zijn. Want door een vroegtijdige saneering voorkomt men kost bare behandelingen op latere tijdstippen. Bo vendien en dat is het hoofddoel behoudt men daardoor zijn eigen natuurlijke tanden en kiezen tot op hoogen leeftijd. Want ho.e nuttig en noodig een kunstgebit ook in sommige geval len moge zijn, er gaat toch niets boven ons na tuurlijke, stevig in de kaken geplante gebit, dat een veel belangrijker rol speelt voor het be houd van onze gezondheid, dan velen wel be seffen. Een gesaneerd gebit is nu een maal ook voor de algemeene gezondheid van het grootste be lang. Spoedig was de machine weer de lucht ingeschoten en lieten zij de beide motorsloepen met de gewapen de mannen achter. Afgesproken werd de D. III zoo spoedig mogelijk op te zoeken. Zij kruisten een kwartier door de. donkere lucht en lieten telkens hun zoeklichten over het water schij nen. Daar ineens zag kapitein Flink beneden zich weer datzelfde knippe rende licht. Dat was de D. III. Hij wenkte den piloot, die nu in groote cirkels om de D. III heen vloog. Kapi tein Flink en ook Speurneus waren vol aandacht. Zij spelden de seinen van het licht beneden zich: „Hier..., D. IIIAben Dib." Vreemd, zoo verschillend als de menschen aan gelegd zijn; en de vrouwen vooral. Bij deze ge dachte kwam een harde trek op zijn gelaat, die zijn maat, die binnen lustig zat te zingen, zeer ver baasd zou hebben. De mam buiten scheen uit een pijnlijke droom gewekt te worden door een deuntje, dat zijn kame raad aanhief. Hij klopte zijn pijp op de leuning uit en stond op het punt naar binnen te gaan om zijn slaap te gaan inhalen toen zijn oog op iets, dat nog e~n kilome ter of twee verwijderd was, maar nader kwam, bleef rusten. Op het oogenblik woei er een zwakke wind uiit het Westen en deze wind dreef de golven met kracht tegen de verraderlijke rotsen, waarvoor de sche pen door dezen vuurtoren gewaarschuwd werden. Met kalm weer was het haast onmogelijk veilig aan de kust te landen, maar als een storm opstak was het eenvoudig uitgesloten.. De man op den om loop staarde aandachtig naar wat nu een reddings boot met een gebi-oken mast bleek te zijn. Doordat de boot wit geschilderd was, had hij ze niet eerder tusschen de schuimkoppen ontdekt. Misschien zou hij ze ook nu nog niet gezien hebben, als niet een aantal meevliegende meeuwen verrieden, dat er iets bijzonders aan de hand was. Aan de kleur van het bootje ha^d de wachter direct gezien, dat het niet een scheepje was,, dat tusschen de kleine eilanden op en neer voer, maar een reddingsboot van een groot schip; hoogstwaar schijnlijk was er dus een ongeluk gebeurd. Jim, riep hij. Zijn maat, die .mank, maar toch vlug ter been was, kwam op zijn geroep. Wat denk jij daarvan? Reddingsboot, merkte hij kalm op. Aanvaring, dagen geen wind geweest. Het was duidelijk te zien, dat de boot niet be-' stuurd werd. Door den wind zou ze de baai inge dreven worden, en door het getij op de rotsen ge worpen worden. Een oogenblik staarden de beide mannen spra keloos naar de naderende boot tot Jim naar bin nen ging om even later met een zeekijker terug te keeren. Nu, die ligt ook niet boog boven het water, JDawes. en Youngleening. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het Departement van Finarïciën deelt mede. dat: a. De aanwijzing tot opneming in de dage- lijksche noteering in de prijscouranten dei- beurzen wordt ingetrokken ten aanzien van de volgende fondsen: 7 pet. obligatiën 1924 in ponden Duitschland (m. st.) Dawesleening. 7 pet. idem 1924 in dollar, Duitschland (m. st.) Dawesleening. 5Vs ct. idem 1930 in gld., Duitschland (m. st.) Youngleening. b. De opheffing van het vérbod tot handel in buitenlandsche fondsen en het verlof tot handel in regelmatig beursverkeer worden ingetrok ken ten aanzien van de fondsen hierboven onder A. vermeld. NAJAARSSHOW „FELIVé" De Najaarsshow van „Felivé" zal Vrijdag 22 No vember a.s., des avonds te 8 uur, in het gebouw St. Bavo, Smedestraat, te Haarlem, worden ge opend door den burgemeester van Haarlem, dr. J. iE. baron de Vos van Steenwijk. Het vliegtuig bleef in cirkels rond om de D. III vliegen. In het vliegtuig zat Speurneus naast den tweeden piloot. In zijn hand had Speurneus een groot stuk papier, waarop hij met Chineesche letters had geschreven „Geeft u spoedig over; politie." Hij rolde het papier op, bevestigde het aan een touw en een klein zakje met zand en gaf het aan den' tweeden piloot. Handig klauterde deze op één der vleugels en liet zich zakken op een der drijvers. En toen nu het vlieg tuig rakelings over de D. III vloog, liet hij het zakje met papier op het dek vallen. mompelde hij, een beetje zee en ze is er geweest. Maar onder het zeil en achter in ligt wat; ik kan niet zien wat het is. Maar met dit getij komt de boot vlak langs ons;' dan kunnen we zien wat het is. De ander keek in het ronid. Ik geloof, dat wemoeten probeeren de boot te pakken te krijgen. Jim staarde nog steeds door den kijker. - Het is de moeite niet waard, was zijn oordeel; wat krijg je er voor? Hoogstens een twintig gul den en dan, we hebben hier geen boot en je kunt er toch- ook niet naar toe zwemmen. Dat wou ik nu juist voorstellen. Jim liet zijn kijker zakken en keek den ander verbaasd aan. Dat is de eerste keer, dat ik jou gekkepraat hoor uitslaan, Stephen Brand. Wat vind je er nu zoo dwaas aan? Hoe weet je nu, wat er aan boord is? Wat willen die vogels? Wat is er onder dat zeil? Mis schien wel lijken en dan kan je er zeker van zijn, dat er ook haaien zijn. Haaien! Loop rond, het is hier de Roode Zee niet. Ik ben niet bang uitgevallen. Ik ga het Jones vragen. Die zal er niet van willen hooren. Dat zal. hij toch moeten. Wees nu niet onaar dig, Jim! Help mij liever en roep welken kant ik moet op zwemmen. Wees maar niet bang, ik zal het wel klaar spelen. Jim, die er van overtuigd was, dat hun superieur tot zxxo'n gevaarlijk avontuur geen toestemming zou geven, zweeg maar. Hij stelde zijn kijker weer in, wierp een blik op het stoomschip en schonk toen weer al zijn aan dacht aan de kleine boot. De stilte van den morgen had iets onheilspellends. Jim keek ingespannen naar de boot, maar de wind, die eerst de mist verdreven had, deed nu het zeeoppervlak rimpelen, wat het zeer moeilijk maakte duidelijk te onderscheiden wat er zich in de boot bevond. Maar toen de boot naderbij kwam, kon Jim met zijn geoefende oogen toch iets meer zien. Aan stuurboord zag hij een groot aantal blikjes liggen, vleesch of beschuit of iets dergelijks. De massa Woensdagmiddag keerden de beide broerf». Ten Wolde, x^esp. zeven en acht jaar, uit de scliS te Sint Pancras terug. Om den weg naar huis, da| aan de Ringvaax-t staat, te bekoi-ten, zijn zij W den spoordijk gegaan, die tusschen Alkmaar t Broek op Langendxvjk ligt. Door den zwaren s'.or hoorden zij niet, dat een trein naderde en zij men beiden er onder. Het oudste kind was op slag dood, terwijl bit jongste zwaar gewond werd opgenomen. Woensdagmiddag om half vijf is in een p=> ceel aan het zuideinde te Wormerveer en in 4 pakhuis aan de overzijde van de Zaan door de litie een partij smokkelwaar in beslag genomes, welke bestemd was voor den clandestienen handel in levensmiddelen. Deze partij bestond o.a. uit 500 K.G. bruine boo. nen, 100 K.G. rijst, 100 K.G. meel, pakken plan. ten vet, Edammer kazen, blikken worst, stukken zeep, doozen toiletzeep, thee, koffie en nog talrijke andere artikelen, welke verborgen waren in groo. te juten zakken. De levensmiddelen zijn in beslag genomen deels per kraanwagen, deels per taxi naar het politie, bureau gebracht. Tegen den koopman is proces-verbaal opgj. maakt. Woensdagmiddag verloor de achttienjarig» schippersknecht G. Kreuk uit Ouderkerk aan dea IJsel die bezig was puin te storten in een in dé Rijnhaven te Rotterdam liggend schip, het even. wicht, waardoor hij te water geraakte. Arbeiders wisten den jongen na eenigen tijd op den wal te brengen. Men bracht het slachtoffer naar het Zuiderziekenhuis. Bij aankomst bleek hij reeds te zijn overleden. Door overklimmen van een schutting en ver breking van een deur hebben inbrekers zich toe gang verschaft tot een perceel aan de Van Baerle- straat te Amsterdam, waarin een groentenzaasis gevestigd. De ongenoode gasten bleken het op geconser veerde levensmiddelen te hebben gemunt en ont vreemdden 96 blikken zalm, 30 potten mayonnaise en 100 pakjes vanillesuiker. Woensdagmiddag is in 'de Mamixstrant, nabij de Lauriergracht te Amsterdam een 53 jarige wiel- rijdster, vermoedelijk door onoplettendheid tegen een haar tegemoetkomende tram van lijn 10 ge reden. Zij kreeg een hersenschudding en een kaakfractuur alsmede eenige vleeschwonden aan het gelaat. Zij werd ter verpleging in het Binnen Gasthui; opgenomen. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN LUDWIGS- HAFEN. De Hollandsche arbeiders in Ludwigshafen, waaronder velen uit Haarlem, hebben op initia tief van eenigen hunner, besloten, het genii! aan huiselijkheid en gezelligheid te vergoeden door het stichten van een eigen clubhuis. Echter is er één groot bezwaar: de geldmid delen verkeeren nog niet in een toestand om den arbeiders zooveel mogelijk gezelligheid te verschaffen. Daarom doen wij hierbij een beroep op de lezers ons terwille te zijn. Hollandsche lectuur, boeken, tijdschriften, kran ten enz. worden het meest gemist. Wij vragen u daarom: Stuurt ons wat lectuur. De Holland sche arbeiders in Ludwigshafen zullen er u dankbaar voor zijn. Ons adres luidt: den heer Bouwmeester, I. G. Kameradschaftsheim, Hemshofstrasse 56, Ludwigshafen am Rhein. voor op de boot bleef hem. een angstig raadsel De vogels, die zoo druk om de boot heen vlogen, stelden Jim niet gerust. Er was zoo wat een half uur verstreken. De „Princess" had alle krachten ingespannen om den boottrein te halen en was n.u nog slechts een tien tal kilometers van den vuurtoren verwijderd. Hel stoomschip en de boot zouden ongeveer tegelijk bij de baai komen, maar het schip zou natuurlijk wel er voor zoi-gen op een veiligen afstand van ds rotsen te blijven. Eindelijk hoorde Jim iemand de trappen opko men, Dat waS niet Stephen Brand, maar zijn su perieur Jones. Spoedig had ook hij de kleine boot ontdekt, waai hij vol aandacht naar tuurde. Een geluid van ijzer trof hun oor. De groote deur, een tiental metei-s boven den zeespiegel, werd ge opend en Brand stond op het punt, met behulp van de ijzeren ringen, die in den muur gemetseld wa ren, naar de zeè af te dalen. Brand zwemt naar de boot, zei Jones zake lijk. Het is de moeite niet waar dom Landsend te waarschuwen. De mannen op den omloop hoorden een geplas en 'even later zagen zij het hoofd en de schouders van hun kameraad. Na een tiental slagen wierp hij zie hop zijn zij en wuifde tegen de mannen hoog boven hem. Met een krachtigen slag werkte hij zich vlug vooruit. De torenwachter, keek ingespannen door ajn kijker. Boot en zwemmer waren weldra zoo dica bij elkaar, dat hij ze tegelijk kon zien. Brand had zich weer omgekeex-d en zwom kal™ door met een eenvoudigen borstslag. Hij was gee bootlengte meer van zijn doel verwijderd, toen J plotseling dook, terwijl twee van de vogels re® naar boven schoten. Even was een zwarte zichtbaar en een donkere massa in het water draai de zich met een ruk om. w f ia Lieve hemel! riep Jones geschrokken, wai dat? 1 (Wordt vervolg

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6