KORT NIEUWS. AG 22 NOVEMBER '1940 pe toetreding van Hongarije tot het pact van drie. wan van ^r'e m°Sen^heden bij een aanval. fi.fani meldt: je toetreding van Hongarije tot het drie- Ldhedenverdrag vestigt men te Rome de aan- f0p de volgende punten: je toetreding kent geen enkel voorbehoud. n beteekent dat Hongarije zich verplicht tot '^frleenen van politieken, economischen en mi- steun aan de andere onderteekenaars in van een aanval, ondernomen door een mo- - h id die thans niet in het conflict betrokken dien Hongarije zou worden aangevallen, zou Inieun krijgen. 'V De toetreding lijkt logisch met het oog op de iftcbapsbanden tusschen Hongarije en de spil- ndheden en de Hongaarsche dankbaarheid n- de spil. De toetreding bewijst de aantrekkingskracht verdrag, dat een middel voor algeheele sa- 153 -«king met de spil is ter beperking van het i ter verzekering van de militaire overwin- n'ter vereeniging van de landen, die werkelijk 6'ede en een nieuwe wereldorde willen. Onder wereldorde moet men niet verstaan een ^Unt dat slechts de Engelsche hegemonie zou neen, maar ook een economisch stelsel, dat Mering kan brengen in den levensstandaard Aken. Engeland heeft den slag toegegeven en tevergeefs de beteekenis dezer gebeurtenis te jgöeinen. „Geen winsten meer". Nieuw „levensmotief" in Engeland. teens berichten uit Londen, zoo meldt het vjó heeft de Engelsche minister van Ar- Be vin, in een redevoering verklaard dat -ïland eindelijk de speciale veiligheid en niet »/de winst moest maken tot motief van zijn en tot het eerste oorlogsdoel van Enge- "nH Eindelijk moet er voor gezorgd worden dat r«jes buiten de arbeidsbureaux verdwijnen, "eer dit vraagstuk niet wordt opgelost zal Sand na den oorlog in een der ergste re- ïnties verzeild raken. Men moet den massa's In snel mogelijk in die richting een goed voor bid geven. Het vereischte nieuwe levensmotief jin winsten meer" moet door de geheele Celsche gemeenschap genomen worden, ^'toenemende agitatie onder het Engelsche -viletariaat en een niet inwilligen van de so- Vie economische eischen zou alle verstand en ijviteit der staatslieden en diplomaten onder lijnen. Critiek op minister Amery. News Chronicle dringt aan op dominion-status voor Britsch-Indië. jat ne.News Chronicle" critiseert Amery, om- deze Britsch-Indië verweten heeft dat zijn jaders liet niet eens zijn met de Engelsche poli- lk ten opzichte van Britsch-Indië. Het blad ïerinnert aan de opsluiting van de Britsch- Sdische leiders sedert het begin van den' oor- ,.j en aan den lagen levensstandaard van de meerderheid der bevolking en verklaart dat het weliswaar juist is dat Britsch-Indië niet in- is op het Engelsche aanbod van 8 s, maar dat degenen die dit aanbod hebben, die weigering hadden moeten voorzien. Alleen de volledige dominion-status gl Britsch-Indië tevreden stellen. Al te lang Is, zoo besluit het blad, heeft men den sch-ïndiërs deze begoocheling van den do- •ïnion-status voor oogen gehouden en die weer naar believen van Westminster doen verdwijnen. Wij kunnen het betreuren en doen tót ook dat de binnenlandsche moeilijkheden tan Britsch-Indië ertoe bijgedragen hebben het leiders onmogelijk te maken deel te nemen den uitgebreiden uitvoerenden raad van ün onderkoning of aan het door hem voorge stelde adviseeren.de oorlogscomité. Maar ook in jat geval zijn wij het en niet de Britsch- die steeds weer „de bus missen". Zeep uit petroleum. Een Roemeensch procédé. BOEKAREST, (EPE). De bereding van zeep uit petroleum volgens een nieuw Roemeensch pro cédé is een'groot succes geworden. Door de toe passage van dit procédé is de binnenlandsche markt van voldoende zeep verzekerd, terwijl uit het buitenland reeds tal van aanvragen voor deze nieuwe zëepsoort zijn binnengekomen. De Britsche ambassadeur te Istanboel heeft fisteren, naar het D.N,B. meldt een langdurig cezoek gebracht aan den Turkschen minister van 'ouitenlandsche zaken.'Dit bezoek heeft in poli tieke kringen aldaar sterk de aandacht getrokken. - Koningin-moeder Helena van Roemenië is fisteren naar Italië vertrokken en wel om te be rinnen naar Venetië. Aan het station werd haar •jiigeleide gedaan door haar zoon, Koning Michael, een plaatsvervangenden premier, Horia Sima, en bet corps diplomatique. (D.N.B.) - Uit Belgrado verneemt het D.N.B. dat de Sau in de omgeving van Posjnisj Brod de dijken c'oorbroken en de stad alsmede de omliggende torpen onder water gezet heeft, zoodat de bevol king met bootjes gered moest worden. Er zijn twee stoomschepen gezonden om in geval van noodmenschen op te nemen, die in bootjes moch ten ronddrijven. - De Engelsche Koning heeft gisteren de nieuwe parlementszitting geopend, aldus het hT£. In een door hem persoonlijk uitgesproken •'ede verklaarde hij dat Groot-Brittannië vastbe ten is den strijd voort te zetten tot de vrijheid 'srzekerd is. In het Hoogerhuis werd een tweede rede van i«n Koning door den Lord kanselier voorgelezen. Het D.N.B. bericht uit Genève: 'De gewe- Fransche minister-president Paul Rey- l, alsmede de Jood Mandel zijn, naar de töringoire" meldt, van het kasteel Cbazeron, cat hun als gedwongen verblijfplaats was aan wezen, overgebracht naar Pelvoisin, waar ook de vroegere kopstukken van het Volks front Dormoy, Auriol. Moch, Grumbach e.a. be tiaden. De Italiaansche minister van buitenland se zaken, graaf Ciano is Donderdag middag blijkens een D.N.B.-bericht even na 12 uur amende van Weenen per vliegtuig uit Venetië op bet vliegveld van Rome Littorio, aangekomen. - De Fransche minister van Financiën, Bouthillier, heeft, naar het DNJ3. meldt, het "ansche staatshoofd een wet ter onderteekening voorgelegd, die bepaalt dat een bijzondere com- ^sie, waarin alle beroepen en standen verte genwoordigd zijn, in de plaats van de afgezette Parlementen de nieuwe begrooting voor 1941 Kwerkt. De taak van deze commissie zal oaarin bestaan dat zij het begrootingsontwerp controleert en met een rapport ter goedkeuring aan maarschalk Petain voorlegt. -Lord Lothian, de Britsche gezant te Washing ton, heeft .volgens het D.N.B. te Lissabon een vrij langdurig onderhoud gehad met, den chef van de Britsche inkoopcommissie in Amerika. Purvis, die JS op het oogenblik op den terugweg naar tonden in Lissabon bevindt. Duitsch legerbericht Hef optreden der Duitsche motortorpedobooten. Luchtaanvallen op Weymouth Northampton en Bournemouth. BERLIJN, 21 November (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „De Duitsche motortorpedobooten hebben in talrijke gevechten met superieure Engelsche strijdkrachten sedert het uitbreken van den oor log een groot aantal vijandelijke oorlogs schepen met een inhoud van 11.300 ton, waar onder zes torpedojagers en twee duikbooten tot zinken gebracht. De door de motortorpedoboot tot zinken gebrachte handelsscheepsruimte bedraagt sedert het optreden dezer booten in het westelijk gebied 212.000 b.r.t. Eerst thans is voor het eerst een Duitsche motortorpedoboot bij een actie tegen de Engelsche Oostkust tijdens een gevecht met verscheidene Engelsche tor pedojagers verloren gegaan. In den nacht van 19 op 20 November zette het luchtwapen, behalve de reeds gemelde groote aanval op Birmingham, zijn vergeldings- vluchten tegen Londen voort. Andere aanval len waren gericht tegen de haveninstallaties van Weymouth, Northampton, Bournemouth, en andere voor den oorlog belangrijke doelen. In den loop van den dag bleef de bedrijvigheid als gevolg van de weersomstandigheden be perkt tot gewapende luchtverkenning. In den nacht van 20 op 21 November vie- le.ii Britsche vliegtuigen in West- en Noord- Frankrijk eenige Duitsche vliegvelden aan. Geen enkel doel werd echter getroffen. Ook aanval len op eenige plaatjes in West-Duitschland had den geen noemenswaardig succes. Slechts een werkplaats en een gasleiding van een mijnbouw- onderneming werden getroffen. De aangerichte schade werd in den korst mogelijken tijd door het ingrijpen van den bedrijfsveiligheidsdienst hersteld. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." FRONTBERICHT. Het frontbericht van het DN.B. van Don derdag luidt als volgt: Omtrent de in het weermachtbericht van van daag medegedeelde Engelsche tonnage verlie zen door Duitsche motortorpedobooten verneemt het D.N.B. nog nader: Wat de leiding en de bemanning van deze kleinste eenheden der Duitsche marine aan heldenmoed en zeemans kunst, aan uithoudingsvermogen en offervaar digheid hebben gepresteerd, wanneer zij steeds opnieuw den tegenstander opspoorden en den strijd aanbonden met sterkere Engelsche strijd krachten, ten einde dit resultaat te behalen, blijft voorbehouden voor een latere schildering. Dat bij een dusdanig agressief wapen, dat den tegenstander alleen kan aanpakken en treffen door verrassende aanvallen, verliezen op den koop toe genomen moeten worden ligt voor de hand. De Duitsche motortorpedobooten waren en blijven de schrik der Engelschen, sedert zij voor de eerste maal bij den terugtocht van het Britsche leger van het vasteland aan het eind van Mei voor Duinkerken opdoken en het Ka naal onveilig maakten. Nu is voor de eerste maal zoo'n boot na heldhaftigen strijd niet weer in zijn thuishaven teruggekeerd. Daar staan tal rijke trotsche overwinningen van Duitsche mo tortorpedobooten tegenover, waarbij vergeleken het eerste verlies, hoe betreurenswaardig op zichzelf ook, wegens de successen van weinig beteekenis is. Het weermachtbericht van vandaag meldt, behalve den reeds gepubliceerden grooten aan val op het in Midden-Engeland gelegen bewa peningscentrum Birmingham, verder tezelfder tijd uitgevoerde bombardementen op de haven installaties van Weymouth, Northampton, Bour nemouth en andere voor den oorlog belangrijke doelen. In deze haven- en industriesteden vinden de Duitsche gevechtsvliegtuigen een overvloed van loonende doelen. Weymouth ligt aan de zuidkust in het graafschap Dorset en beschikt over belangrijke militaire installaties, zooals forten en torpedodepóts, Northampton, aan de monding van het Grand Junction Ca nal, onderscheidt zich door zijn ijzer-industrie en vliegtuigenfabrieken, Bournemouth is een groote zeestad aan de zuidkust ten westen van het eiland Wight en bezit o.m. een autofa- briek, een vliegveld en molens en glasfabrieken." Kennedy blijft bij zijn nieening. Ver. Staten kunnen afzijdig blijven. NEW YORK, 21 November (D.N.B.) De gis teren naar New York teruggekeerde Amerikaan- sche ambassadeur te Londen, Kennedy, heeft tegenover de pers geweigerd een verklaring af te leggen over het gerucht, dat hij ontslag genomen zou hebben als ambassadeur en door maarschalk Field vervangenzou worden Op de vraag, of hij nog steeds van meening was, dat de Vereenigde Staten zich van den Europeeschen oorlog afzijdig zouden kunnen houden, antwoordde Kennedy: „ongetwijfeld". 1 E WARE WIJNKENNER GEBRUIKT EEN KAARS als hij uil zijn kelder een fijne flesch te voorschijn haalt. En hij gebruikt een lichtgevend speldje van de firma Hooij, als hij 's avonds op straat komt. Ter gelegenheid van de fees telijke heropening van ons verbouwd filiaal Rijksstraat weg 8 geven wij deze week in al onze zaken zoo'n keurig speldje cadeau. Wij leveren al onze wijnen en likeuren nog onder volle garantie voor de beroemde kwaliteit van vroe ger! Wie verstandig is, vult vandaag, zonder één dag te wachten, zijn voorraad aan. Bekijk ook de leuke Sinter klaascadeautjes eens in onze etalages. Bonnen of punten hebt U daar nog niet bij noodig. Winkels door de geheele stad. (Adv. Ingez. Med.) Oude indianenstad ontdekt. Ruïnes uit den vóór-Incatijd. CUZCO, November. In het moerassige, met riet begroeide gebied aan den linker oever van de rivier Vilcanota, ongeveer 100 K.M. van de oude hoofdstad der Inca's Cuzco, verwijderd, heeft men de zich in goeden staat bevindende ruïnes van een stad uit den voor-Incatijd ontdekt. Het zijn gebouwencomplexen van beteekenis, die door een dichten plantengroei overwoekerd zijn en uit ongepolijste, versierde steen en zijn opgetrok ken. Tot nu toe heeft men drie torens ontdekt, die blijkbaar voor verdedigingsdoeleinden bestemd wa ren. Bovendien zijn verder reeds 9 verschillende trappen blootgelegd, die naar kleine ronde plaatsjes leiden. Bovendien is een aantal bronnen ontdekt, dat door smalle kanalen met elkander in verbin ding staan. Thans wordt hier een wetenschappe lijke expeditie georganiseerd, die deze oude stad zal onderzoeken. (United Press). Een Engelsch plan voor een nieuw Europa. De „Ne-w-York Times" meldt uit Londen dat de Engelschen tegenover de nieuwe orde van Europa, zooals die wordt uitgevoerd door de spilmogend- heden, een ander Europeesch plan willen stellen. Den inhoud van dit plan kan men echter slechts raden. Engeland zal waarschijnlijk beginnen met een conferentie van allé in ballingschap zijnde re geeringen in Engeland om de methodes te bespre ken, hoe de oorlog kan worden gewonnen. Mogelijk zal de conferentie verder gaan en zeer in het algemeen verzekeren dat alle met Engeland verbonden landen zich bij het herstel van de al- gemeene Europeesche stabiliteit aaneen zullen slui ten. Het is mogelijk dat bij de aankondiging van het nieuwe plan de nadruk meer gelegd zal wor den op de oorlogvoering dan op de toekomst. En geland ziet zich echter gedwongen het een of an dere antwoord te geven op de nieuwe ordening van Europa door de spil. (D.N.B.) Santos Dumont of de gebr. Wright? Het eerste experiment „zwaarder dan lucht". Het D.N.B. verneemt uit Rio de Janeiro: De Braziliaansche Aeroclub publiceert een protest tegen het besluit der regeering van de Ver. Staten den 17en December ter herinnering aan de „eerste vlucht zwaarder dan lucht" der gebroeders Wright, te maken tot den dag der Pan-Amerikaansche vliegerij. In het protest wordt gezegd dat aan de Braziliaanschen vlie ger Santos Dumont de eer toekomt, de eerste vlucht van dien aard te hebben gemaakt. Dit is in 1906 ten overstaan van een officieele Fran sche commissie geschiedt. Zelfs de meeste Ame rikanen geven den Braziliaanschen vlieger deze eer en beschouwen derhalve algemeen den 23sten October als herdenkingsdag der vlie gerij. Italiaansch legerbericht. Grieksche aanvallen in den sector van Korciano afgeslagen. Bij luchtgevecht in Noord-Afrika zeven Britsche toestellen neergehaald. ERGENS IN ITAUë, 21 November (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 167 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Aan het Grieksche front, vooral in den sector van Korciano, liepen de herhaalde aanvallen van den vijand te pletter op de hechte verdediging van onze troepen. Onze luchtmacht bombardeerde de vijandelijke basis Preveza, militaire doelen in de zones van Frikkala en in Korciano. Vier van onze vliegtuigen worden vermist. Een van onze lucht- formaties deed een aanval op militaire doelen van Malta, waarbij het vliegveld van Tavenezia werd getroffen, alsmede militaire werken en het ar senaal van La Valletta, waar een zware brand ontstond. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Een Engelsche machine van het type Wellington moest een noodlanding maken op Sicilië. De uit zeven personen bestaande beman ning. onder wie de vice-luchtmaarschalk Boyd, een majoor en drie lagere officieren, werd gevan gen genomen. In Noord-Afrika behaalde onze luchtmacht op nieuw een schitterend succes. Een van onze for maties jagers merkte een groote formatie vijande lijke jachttoestellen op, welke veel grooter in aan tal was. Niettemin ondernamen de onzen een re- soluten aanval. In het gevecht, dat hierop volgde werden zeven vijandelijke toestellen brandend neergehaald, n.l. vier Glosters. twee Hurricanes en een Blenheim. Van onze vliegtuigen zijn drie niet teruggekeerd. Onze luchtformaties bombardeerden de spoorlijnen Alexandrië—Kaïro en Alexandrië— Mersa Matroeh, het vliegveld Biraby Batta (ten zuiden van Mersa Matroeh) en de vijandelijke kampen langs den weg van Mersa Matroeh naar Bir Kenays. Vijandelijke vliegtuigen wierpen zonder eenig gevolg bommen óp de haven van Tobroek. In Oost-Afrika ontwikkelde de vijand een felle actie der artillerie op onze stellingen van Galla- bat. Toen de vijand onze linies genaderd was, on dernamen wij een tegenaanval en werd de vijand op de vlucht gedreven, met achterlating van dooden en oorlogsmateriaal. Onze vliegtuigen bombardeerden het spoorwegstation van Showak (Soedan), troepenkampen te Ghedaref, gemoto riseerde afdeelingen, luchtdoelbatterijen ten wes ten van Gallabat en op den berg Reyan, alsmede de haven van Aden. Een van onze vliegtuigen is niet teruggekeerd. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bommen op Assab. waarbij onder de inlanders vijf personen gedood en negen gewond werden. Een vijandelijk oorlogsschip, dat Chisiami probeerde te naderen, werd door onze vliegtuigen aangevallen en ge dwongen zich terug te trekken". De gevangenneming Van luchtmaar schalk Boyd. De speciale correspondent van Stefani aan het luchtfront meldt eenige bijzonderheden over de gevangenneming van den Britschen vice-lucht maarschalk Owen Tudor Boyd. Boven Sicilië kre gen Italiaansche jachttoestellen een groot vlieg tuig van het type Wellington in het oog. Zij om ringden het onmiddellijk en losten eenige salvi om het tot dalen te dwingen De Engelschen, die inzagen, dat zij verloren waren, maakten een noodlanding. Op geringe hoogte bleven de Ita liaansche jagers boven het Engelsche toestel vlie gen tot de plaatselijke politie aankwam, die de Engelschen gevangen nam. Boyd was tot 15 November commandant van den ballonversperringsdienst in Engeland. Op dien dag werd hij benoemd tot ondercommandant van de Britsche luchtmacht in het „Midden- Oosten". Hij was op weg naar zijn nieuwe stand plaats. Naar Reuter meldt, bevestigt het Britsche ministerie van luchtvaart dat luchtmaar- schalk Owen Tudor Boyd zich als gevangene in handen der Italianen bevindt. Mislukte landingspoging. Ten aanzien van den mislukten aanval op Gai- daro, een eiland der Italiaansche Dodecanesos, meldt de „Giornade dTtalia" uit Rhodos dat de landingspoging op dit noordelijkste eiland, dat eigenlijk slechts een rots is, ondernomen werd door vijftig Grieken, die gekomen waren van het slechts op 10 K.M. afstand gelegen eiland Samos. Ondanks de geweldige overmacht hadden de en kele carabinieri, die zich op het eiland bevonden, stand gehouden tot versterkingen met motor torpedobooten waren gekomen, bij welker aan komst de Grieken spoedig de wijk namen. De Zweedsche industrie van houten huizen. Van steeds grooter beteekenis. STOCKHOLM, (E.P.E.) Reeds sedert jaren bezit Zweden een vrij eigenaardige industrie, n.l. de vervaardiging van houten huizen, die tot in alle onderdeelen worden gereed gemaakt en daar na geplaatst. Deze „monteerbare" houten huizen zijn zelfs een exportartikel geworden en men heeft o.a. dit soort huizen naar tropische en sub tropische gebieden en hier in Europa vooral naar Engeland geëxporteerd. Hoewel de export over het algemeen min of meer stilligt, zal de Zweedsche productie van uitneembare huizen niet alleen worden voortgezet, doch nog worden verhoogd. Dezer dagen hebben bijv. de groote zagerijen van Kramfors in Midden-Norrland een fabriek voor afgewerkte houten huizen opgericht, teneinde de in de fabrieken overbodig geworden arbeiders aan het werk te kunnen houden. De Zweedsche houten huizen hebben nu in Finland en Noorwegen een niet onbelangrijke markt gevonden. In deze beide landen is men in tensief aan den wederopbouw begonnen en een belangrijke schakel in dit werk is de bouw van woonhuizen voor de daklooze en uitgeweken be volking. In Finland zijn reeds honderden van deze houten huizen geplaatst, terwijl in Noorwegen geheele woonwijken uit Zweedsche houten huizen zullen bestaan. Overal is men met dit Zweedsche product ten zeerste tevreden en men voorspelt het, ook na den oorlog, een goede toekomst. Australische mijnenveger gezonken. Reuter meldt uit Melbourne dat een Austral! sche mijnenveger in den nacht van Woensdag op Donderdag bij het binnenvaren in de haven van de Philippbaai in botsing is gekomen met een koopvaardijschip. De mijnenveger is gezonken. De geheele bemanning van den mijnenveger, bestaan de uit vier officieren en 19 man is om het leven gekomen. De verkeerspolitie in de groote steden wordt in de uitoefening van haar moeilijke taak thans bijgestaan door leden van de Ordnungspolizei. Een der Amsterdamsche agenten op post in gezelschap van zijn Duitschen collega. (Foto Pax, Holland) België was genoodzaakt te capituleeren. Radiorede van Cudahy. NEW-YORK, 21 November (D.N.B.) De vroe gere Amerikaansche ambassadeur te Brussel. Cu dahy, heeft in een 'radiorede, die over het geheele land is verspreid, opnieuw verklaard, dat België einde Mei gedwongen was te capituleeren, daar het Belgische leger hopeloos verslagen was. De ge allieerde legerleiding was op de hoogte gesteld van het te verwachten einde. De Engelschen hadden zich toen reeds op Duinkerken teruggetrokken en het Fransche leger verkeerde geheel en al in ont binding. Een snel bijeengeroepen oorlogsraad be sloot tot een offensief tegen het Duitsche doorge broken leger om den druk te verminderen, doch doordat de hiermede belaste Fransche generaal Bilotte doodelijk verongelukte, werd dit offensief vertraagd. De aanval, die den volgenden dag werd ingezet, stortte jammerlijk ineen. RECORD AUTO-PRODUCTIE DER VER. STATEN IN OCTOBER. NEW YORK, (EPE). Nadat de grootste auto mobielfabrieken in de Vereenigde Staten meldden, dat in October de grootste auto-productie bereikt is, schatten deskundigen de totale productie van het laatste kwartaal op 1.350.900 stuks of 1.6 pet. meer dan in het afgeloopen jaar. Op grond van deze recordcijfers zal de productiecapaciteit van de werktuig-machine-industrie voor andere doel einden worden aangewend, hetgeen ook een ver klaring is voor het feit, dat voor het volgende jaar slechts weinig nieuwe modellen verschij nen. Zes bekende leden der Indische Congrespartij gearresteerd. STOCKHOLM, 22 November (D.N.B.) Op- nieuw is een zestal vooraanstaande leden der In dische congrespartij gearresteerd, meldt Reuter uit Bombay. Dit is geschied krachtens de verordening voor de verdediging van Indië. Hiei*mede is het aan tal arrestaties tot boven de tien gestegen. Reuter meldt uit Madras, dat mrs. Lakshmi Pathi, de vice-voorzitster der wetgevende vergadering in de provincie Madras, tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld is wegens deelneming aan de beweging voor burgerlijke ongehoorzaamheid. Hongarije dient reeds duizend jaar Europeesche doeleinden. Verklaring van graaf Teleki. BOEDAPEST, 22 November (D.N.B.) De mi nisterpresident graaf Teleki heeft na zijn terug keer uit Weenen verklaard, dat de toetreding va» Hongarije tot het driemogendhedenpact in de eer ste plaats een Europeesch succes is. Thans hebben al degenen, die een land besturen, zoo zeide de minister-president, den plicht, de stabiliteit van Europa te vex'zekeren om gemeenschappelijk de moeilijke vraagstukken van dezen tijd té helpen oplossen. Wij, Hongaren, dienen sinds duizend jaar de Exxropeesche doeleinden. Wij hebben volledig vertrouwen in de toekomst. Op den weg, welken wij tot dusver gevolgd hebben, vertrouwen wij op de kracht van de natie. PROGRAMMA ZATERDAG 23 NOVEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nedcrlandsch programma. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.30 KRO-Symphonie-orkest (opn.). 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Rococo-octet en gramofoonmuziek. 12.45 Nieuws- en economische berich ten A. N. P. 1.00 Musiquette en gramofoonmuziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 „Onze Zaterdagmiddag". 5.15 Nieuws- economische en beursberichten A. N. P. 5.30 „Uit de we reld van de film", vraaggesprek. 5.45 Reportage. 6.00 Gra mofoonmuziek. 6.10 Causerie „Wat in Nederland ver scheen". 6.30 Overpeinzing met muzikale omlijsting. 8.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P., sluiting, HILVERSUM II, 301.5 M. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continu bedrijven. 12.00 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Letterkun dig overzicht. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalf- uurtje. 3.30 De Ramblers. 4.00 Lezing „Ons volksleven". 4.15 VARA-orkest en solisten. 5.00 VPRO: Bijbelvertellin gen. 5.15 Nieuws-, economische en beursberichten A. N. P. 5.30 VARA-orkest ën solisten. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6.15 Esmeralda en solist. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Gronlngsch praatje en Nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. NCRV. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.43 Berichten, Engelsch. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten, Duitsch. 9.15 Cym- baai-sextet en gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Berichten. Engelsch. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 De .Postillons" en een mannenkwartet (opn.). 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- ep econo mische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.30 Be richten, Engelsch. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.002.15 Be richten. Duitsch. 2.30 Berichten, Engelsch. 2.45 Marcando- ensemble. 3.303.45 Berichten, Engelsch. 4.30 Gramofoon* muziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economi sche- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Gra mofoonmuziek. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gewijdq muziek (opn.). 7.00—7.15 Gronlngsch praatje en nieuws* berichten A. N. P„ sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 9