IJmuider Courant DAGBLAD VOOK VELSEJN, IJMU1DEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN nieuwe vleeschbon jO dagen geldig. St. Nico laas-pakketten moeten tijdig worden gepost figelsch bombardement op Marseille. Pas op uw bonnen. Prins Sayonji overleden. Zware luchtaanval op Southampton. De verduistering Steunt Winterhulp De Rijkscommissaris spreekt op een „Richtfest" Brochure over den Führer ï#,e" «nomen JAARGANG NO. 21 ,ye Lourens Coster, Maatschappij voor .'.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. -taal93' Haar,em' Telefoon 10724. Bureau courant: Kennemerlaan 42, Pmuiden, n5J01Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 25 NOVEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12J4, per maand 0.52J^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex, Adverteitïën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. cecretaris-generaal, wnd. hoofd van het «ment van Landbouw en Visscherij maakt P? jaj jn de distributie van vleesch en aren een wijziging is gebracht. Door billende omstandigheden is het aanbod van rS. dezer dagen gering. "...1,0nd hiermede is de duur van de eerst- t als1 distributieperiode gesteld op tien dagen 'Thet rantsoen ongewijzigd is gebleven. Men .derhalve het gebruikelijke rantsoen over 1 °en jn plaats van zooals tot dusverre V-al was over een week te verdeelen. Arende het tijdvak van Maandag 25 Novem- 'fm Woensdag 4 December a.s. geeft elk der 'Lr tien vleesch" gemerkte bonnen recht fkoopen van 100 gram vleesch, been inbe- e' óf een rantsoen vleeschwaren. De met worst vleeschwaren" gemerkte bon geeft '"'rende dat tijdvak uitsluitend recht op het »ii van een rantsoen vleeschwaren. v bonnen welke op 4 December a.s. nog niet •Ut zijn, blijven nog geldig t/m Zondag 8 De- CJ-rac niet dien verstande, dat zij gedurende advak van 5 December t/m 8 December a.s. Ibniikt zullen mogen worden voor het koo- "m vleesch of vleeschwaren in hotels, restau- 8 d 'antsoen vleeschwaren, dat per bon kan fjpnffefeocht, bedraagt 75 gram voor gerookt of 'inkt"varkens-, rund- of kalfsvleesch en voor Se worstsoorten, 100 gram voor gekookte ^soorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor ^artikelen, tongenworst en nierbrood en 150 bloedworst. „De St.-Nicolaaspaketten, die men per post Énden wil. dienen dit jaar in verband met de jroersmoeilijkheden. de verduisteringsmaat- n en de beperkte autotractie extra 2 ter post te worden bezorgd. Natuurlijk 'post al het mogelijke doen, om na Za- •jjff 30 November geposte St.-Nicölaas- en- betten nog tijdig te bezorgen, maar de kans teleurstelling is dan heel groot. ®n helpt de post en zichzelf door, bij het 'eedmaken van St.-Nicolaaspaketten, voor .volgende te zorgen: S?n volledig adres, zoowel op de adreskaart óp het pakket, waarin vooral ook naam van i afzender worde vermeld. Een bijzonder azdelijke verpakking met stevig touw en h- Het adres op het pakket schrijven of plak- b (met lak vasthechten is verboden). Een gelijkluidend adres in het pakket slui- Leg dit niet tusschen, maar boven op den ud. Geen verzending van saprijk fruit e.d. amen ra,et andere dingen, die kunnen be- rren of vlekken ft in dezen tijd aan bederf onderhevige iren met de post wil verzenden, houde er in algemeen rekening mede, dat het vervoer ins bijna altijd langer duurt en dat de post ie komende St.-Nicolaasdagen zwaar be lt zal zijn. Het D.N.B.' publiceert het volgende commu- 'liqué uit Vichy: Vliegtuigen van nog niet bekende nationa- ïieit zijn Zaterdagavond tegen 22 uur 30 bo ra: Marseille verschenen en hebben bommen ■j de binnenstad en de buitenwijken gewor- fen. Er werd luchtalarm gemaakt. Het af- vsergeschut kwam in actie. Volgens een eer- re mededeeling der militaire autoriteiten Itoende vliegtuigen ook talrijke lichtfakkels tallen. Zondagavond is met betrekking tot dit bom- tardement het volgende communiqué gepu- eüceerd: „Zooals reeds gemeld, is in den af dropen nacht te Marseille luchtalarm ge raakt. Op dit alarm volgde een door verschei- sne Britsche vliegtuigen ondernomen bom- todement. Er werd een aantal bommen, eronder ongeveer 20 brandbommen, gewor- ?a. Volgens de tot dusver ontvangen berich te zijn vier vrouwen gedood en vijf gewond, wie huizen, waaronder een in het centrum to stad gelegen, hebben aanzienlijke schade «leden. Het onderzoek der niet ontplofte ommen en het vinden van anti-Italiaansche techriften laten geen twijfel bestaan om tolt de nationaliteit der vliegtuigen. verband met dit feit heeft de Fransche re- ■img een krachtig protest tegen dit niet te üficeeren en onverwachte optreden der Brit- li luchtmacht ingediend en van de Engelsche pfing schadevergoeding verlangd. De protest- 4is Zondag nog door bemiddeling van de Ver fde Staten, die na het afbreken der Fransch- ftne betrekkingen de belangen van Frankrijk wgenwoordigen, verzonden, toter is nog een aantal bijzonderheden bekend toden over dit bombardement. vliegtuigen koersten bij helderen, door ster- - verhchten hemel, ongeveer 35 minuten op hoogte boven de stad. De vier dooden en ■afwonden zijn veroorzaakt doordat een bom go woonhuis terechtkwam. Volgens een nog «vestigd bericht zou het waterleidingbedrijf a ae stad door een bom getroffen zijn. Men r1®® dat de vliegtuigen óf van een in de Mid- w e z,ee liggend vliegtuigmoederschip zijn van Engeland komend over het Z "1 ziin gevlogen. Dit laatste wordt in ver- i™clit met het feit, dat in Genève Zater- ^t 0n4 luchtalarm is gegeven. Het luchtalarm tvi le buurde in totaal anderhalf uur. Ook muon en in het departement Var werd giste- 23.00 tot 23.45 uur luchtalarm gegeven. ^President Laval, die zich op het oogenblik ■ranjsbevindt, is onmiddellijk door zijn bureau n^Hgte gesteld. Opnieuw luchtalarm. .«agochtend is in Marseille tegen vijf uur -ter r -maal lucTitalarm gegeven. Er werd Lfn vliegtuig waargenomen. Over uitge- Pen is evenmin iets békend, to. dezJ dingen te Marseille wordt gezegd tolen j0Verval. indien de vermoedens bevestigd -ae',e.rnstigste gevolgen" voor de Fransch- le betrekkingen zal hebben. De voorzitter van het Mannenkoor „Die Spaernc-Sanghers", de heer J. M. H. van der Wateren, neemt op een Zondag in „Lido" gehouden receptie afscheid van den dirigent, Lieven Duvosel, die naar Brussel vertrekt. Links mevrouw Duvosel. SANTPOORT Er wordt officieel gewezen (En 't is waard het goed te lezen) Op het dreigende gevaar, Als g' uw bonnen zoudt verliezen, Dus 't is makkelijk te kiezen, Houd ze keurig bij elkaar. Het door nieuwe remplaceeren, Na' niet al te goed beheeren, Is totnutoe vlot gegaan, Maar nu is 't besluit genomen, 't Wordt als het nu voor mocht komen, Niet zoo maklijk meer gedaan. Wees precies in het bewaren, Om u schade te besparen, Beng ze dus zorgvuldig op; Maar dan tevens zoo weer, vrinden, Dat ge z' altijd weer kunt vinden, Anders hebt ge ook een strop. U kunt van de bonnen meen en 'k Wou dat z' èliemaal--verdwenen, Maar denk jthans in dezq, lijn: Als ik nu bon af zou wezen, Staat het zeer voor mij te vreezen, Dat ik niet bon af zou zijn. Invloedrijk Japansch staatsman Prins Sayonji. (Foto archief H. D.). Uit Tokio vernee,mt het D. N. B. dat prins Sayonji Zondag in den ouderdam van 92 jaar overleden is. Mea dei dood van prins Kinmotsji Sayonji betreurt Japan het verlies van een der man- ien, aan wie het ontwikkeling dankt van Mid- deleeuwschen feodalen staat tot groote mo- gendhend. Prins Sayinji was de laatste der „Genro" d.w.z. bejaarde staatslieden, die keizer Meiyi tot zijn adviseurs in bijzonder moeilijke gevallen benoemde. Soyinji werd in 1849 in Kioto geboren. Hij stahmt uit een oud Japansch geslacht. Van 1870 tot 1880 studeerde hij rechten en politiek in Frankrijk. Daarna reisde hij door Europa en Amerika om vervolgens in Japanschen staats dienst te treden. Hij werd eerst gezant in Wee- nen, daarna in Berlijn zn vervolgens vice-voor- zitter van het Japansche Hoogerhuis. In het kabinet bekleedde hij achtereenvolgens de func ties van minister van onderwijs, van buiten- landsche zaken, van financiën en minister president. Op de vredesconferentie van 1919 was hij de leider van de Japansche delegatie, cijn adviezen legden steeds zoowel bij den keizer als bij de Japansche staatslieden groot ge wicht in de schaal. Toen de keizer Zondagavond op de hoogte werd gestelrd van het overlijden van den laat- sten Genro, toonde hij teekenen van diepen smart en bracht hij zijn verdiensten in herinne ring. Wang Tsing Wei, zoo wordt uit Nanking ge meld, heeft een telegram van rouwbeklag ge zonden wegens het overlijden van prins Sayonji, die steeds geijverd heeft voor betere betrekkin gen tusschen Japan en China. Het D.N.B. meldt: Het zwaartepunt van de Duitsche uiicht- aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag lag op de havenstad Southampton zaan de zuidkust van het Britsche eiland. Ongeveer 250 vliegtuigen vielen de havenin stallaties, de Docks en opslagplaatsen van deze stad aan en wierpen ongeveer 300.000 kilogram dynamietbommen van allerlei soort en alle kalibers en meer dan 12.000 brandbommen neer. Het wolkendek was hier en daar open, zoodat de aanvallende vliegtuige.n hun doelen goed konden herkennen. De uitwerking was zeer groot. Talrijke branden, van allerlei grootte, ontploffingen en steekvlammen werden waar genomen. Verscheidene branden breidden zich in den loop van den nacht aanzienlijk uit en waren van verre zichtbaar. De aanvallen duurden den geheelen nacht. Terwijl de eerste vliegtuigen reeds kort na zonsondergang start ten, keerden de laatste pas Zondag in de vroege morgenuren terug. .Terwijl dus de voornaamste aanvallen in den nacht van Zaterdag op Zondag tegen Southampton waren gericht, werden naar het D.N.B. naner verneemt, Londen en eenige andere steden door minder sterke af deelingen van het Duitsche luchtwapen en afzonderlijke vliegtui gen met bommen bestookt. In Londen lagen de doelen in de City, in de regeeringswijk en in en kele oostelijke stadsdeelen. Er werden opnieuw een aantal groote en vele kleine branden, alsmede in stortingen veroorzaakt. Behalve Londen werden Liverpool, Birkenhead en Bristol aangevalle. De wapenfabriek Grantham werd on brand geworpen. De vuurgloed was nog op verren afstand te zien. Evenzoo werden de tank installaties in Pembroke doeltreffend met bom men bestookt. Naar het door Reuter gepubliceerde com muniqué van het Engelsche ministerie van luchtvaart en van het ministerie voor openbare veiligheid mededeelt, werden in de eerste uren van den nacht van Zaterdag op Zondag in vele deelen van Groot-Brittannië bommen gewor pen. Een stad in Zuid-Engeland had een aanval van verscheidene uren te verduren, waarbij vele bommen werden geworpen. Door explosieve en brandbommen werd talrijke schade aange richt, aldus wordt gezegd. Een aantal personen werd gedood of gewond. Vrijdagmiddag is de 11-jarige H. Bos, die in de Meidoornlaan te Winschoten speelde, door een neerstortende paal van de radio-centrale getroffen. Ernstig gewond is de knaap naar het R. K. Ziekenhuis vervoerd alwaar hij Zondag middag is overleden. ZON EN MAAN OP 25 NOVEMBER. ZONSOPKOMST 9.19 ZONSONDERGANG 17.35 MAANSOPKOMST S.09 MAANSONDERGANG15.11 d.a.v. Post Giro voor Velsen: 45760 voor Beverwijk: 43660 voor Heemskerk: 13831 voor Castricum: 43811 De burgemeester van Amsterdamdr. W. de Vlugt. heeft het kernachtig gezegd: „De on gunst der tijden heeft ontelbaar velen diep getroffen en de nooden in allerlei geledingen zijn dienovereenkomstig gestegen. Hierin te helpen voorzien is gewetensplicht en natio nale plicht." Het Postgiro-nummer van de Landelijke organisatie Winterhulp Nederland" is 5553, Hofweg 7, den Haag JEUGDFILMS. De proef met het vertoonen van jeugdfilms op den „schoolloozen" Zaterdag in het Verenigings gebouw der Ned. Herv. Gemeente is een groot suc ces geworden: De geheele zaal was tjokvol met meisjes en jongens, die intens genoten hebben van een vijftal films. Jammer genoeg moesten wegens plaatsgebrek nog eenige tientallen kin deren worden teleurgesteld, doch de commissie hoopt daarin een volgenden keer te voorzien door het geven van twee voorstellingen. INGEBRUIKNEMING HULPVERBAND PLAATS. Zaterdagmiddag werd de hulpverbandplaats aan de Frans Netscherlaan, gevestigd in het gymnastieklokaal van de School met den Bij bel, officieel In gebruik genomen. Onder de genoodigden merkten we o.a. op den heer Put man Cramer, het hoofd van den L.B.D. en ver schillende doktoren. Nadat de heer Van der Pluym allen het wel kom had toegeroepen, verkreeg dr. F. M. ter Borg het woord. „Luchtbescherming", aldus spr. „Is iets eigenaardigs. Het is „steeds afwachten", om. als het noodig is, direct „paraat" te zijn. Vele moeilijkheden zijn te overwinnen ge weest. Zoo was de hulpverbandplaats eerst in de kleuterschool gevestigd. In Augustus j.l. moesten we het veld ruimen, doch toen we niets anders konden vinden, mochten we blijven. De vreugde was echter van korten duur, want enkele weken geleden werd de school gevorderd. Thans hebben we hier een onderdak gevon den en ik moet zeggen, dat ik zeer tevreden ben. Gaarne breng ik dank aan alle medewer kenden. Thans hebben we gesalarieerde krachten. De vrijwilligers zijn nu niet meer zóó noodig, maar toch dienen ze paraat te blijven. U, dr. Mansholt, draag ik thans als medisch leider, deze verbandplaats over, in de hoop, dat zij nimmer gebruikt zal behoeven te worden en in het vertrouwen, dat gij uw beste krachten voor uw medemenschen zult geven." Hierop heesch dr. Mansholt de witte vlag met het groene kruis. Hij dankte alle medewerken den en zei, dat, wat tot stand was gekomen den Santpoorters een gevoel van geruststelling zou geven. Nadat dr. Malsholt bloemen waren aangebo den, werd nog het woord gevoerd door den heer Putman Cramer en den heer Van der Pluym, waarna er gelegenheid was tot het bezichtigen van de verbandplaats. Daarbij bleek, dat men o.a. de beschikking had over 13 bedden, 3 onderzoektafels, 2 ambulance-auto's en uitste kend materiaal der uitrukcolonnes. KERKELIJKE VERKIEZINGEN. De verkiezing van 4 leden van het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, zulks wegens perio diek aftreden van de heeren A. A. Bosman, W. A. Dolleman en P. van Meurs en het be danken van den -heer Raap, had tot resultaat dat de heeren Bosma, Dolleman Van Meurs en Goedewijk herkozen, resp. gekozen werden met 166, 175, 172 en 162 stemmen. Op de rechtzin nige candndaten, t.w. de heeren De Jonge, Pee reboom, Veldkamp en Winters waren resp. 49, 48, 46 en 47 stemmen uitgebracht. IJMUIDEN KERSTGRATIFICATIE VOOR ARBEIDERS BIJ HOOGOVENBEDRIJF. Naar wij vernemen heeft de directie van het Hoogovenbedrijf aan haar arbeiders medegedeeld, dat hun een Kerstgratificatie zal worden ver strekt. Als voorschot hierop habben de gehuwde vaste en losse arbeiders inmiddels reeds een be drag van f 15 ontvangen benevens f 1.50 per kind beneden 15 jaar. Ongehuwden kregen een bedrag van f 7.50 uit betaald. Het spreekt vanzelf dat dit mooie gebaar der directie door de betrokkenen ten zeerste op prijs wordt gesteld. Rijksmaarschalk Goering bracht een bezoek aan de odrlogs-tentoonstelling, welke te Weenen geopend is. (Foto Weltbild.) De arbeid, niet het geld moet in het middelpunt van het leven staan. Het A.N.P. meldt: Tijdens het Vrijdag te Maas tricht gehouden „Richtfest" ter gelegenheid van de voltooiing van den bouw van het nieuwe dienst gebouw van zijn gevolmachtigde voor de pro vincie Limburg, heeft de Rijkscommissaris de volgende redevoering uitgesproken: Partijgenoot Schmidt, partijgenooten en Neder- landsche arbeidskameraden. Het verheugt mij dat ik vandaag hier ben in een kring, dien ik schat op 200 personen en waar van men kan zeggen, dat het grootste deel uit Nederlanders bestaat. Wij huiden een „Richtfest". Het is een oud gebruik van onze voorvaderen. Wanneer een bouwwerk gereed was, kwam nog eenmaal aales bij elkaar. Dtn kwamen de bouw meester, alle meesters, helpers, gezellen en leerlingen om in een vroolijk uur het mensche- lijk einde aan dit werk te vieren. Ziet gij, dat is een gebruik, dat alleen dan mogelijk is, wan neer men het werk, dat men verricht heeft, be schouwt als het toonaangevende doel, en wanneer niet de winst of het loon, kortom het geld, een rol spelen. Toen dan later de kapitalistische orde kwam, is dit gebruik in vergetelheid geraakt. Want toen werd het werk niet meer gedaan om der wille van het werk, maar de arbeid was, zooals iedere andere waar, te koop. De eene dat is de on dernemer trachtte zooveel mogelijk arbeid voor weinig geld te koopen, de ander trachtte zijn ar beidskracht zoo duur mogelijk te verkoopen. Het resultaat was de klassenstrijd. Geld is niet het belangrijkste begrip voor den mensch; het es- sentieele begrip voor den mensch is de arbeid. De arbeid is het groote „kapitaal" zooals wij het wil len noemen, dat ons de natuur of de Schepping of God heeft geschonken, en daarom, kameraden, zooals ik u thans allen wil* noemen, moeten wij anders gaan denken, onze gedachten moeten zich van het geld afkeeren. Wij in Duitschland doen dat. Wij stellen den arbeid van den mensch en den arbeidenden mensch in het middelpunt van ons geheele leven. Thans zult gij wellicht begrijpen, waarom wij juist in de werkloosheid een ongeluk zien, niet omdat men dan uit de begrooting van den staat ondersteuning moet betalen, maar omdat dit bij zondere goed van den mensch niet wordt ge bruikt. Wat iemand presteert moet voor de ge' meenschap waardevol zijn. Dat is juiste en waar' devolle arbeid. Op dezen arbeid komt het aal en eerst deze geeft den mensch de waardigheil van zijn arbeid. Het gaat er heelemaal niet om dat een werk' looze slechts een klein inkomen heeft, bij wijzd van spreken een aalmoes, het gaat erom, dat de mensch eerst door den arbeid de waardigheid ver-» werft. Wanneer wij ons voorstellen dat een volk, zoowel het Duitsche als het Nederlandsche, leeft in een lotsgemeenschap, dan is het duidelijk, dat iedere hand, die zich niet roeren kan, een ver lies is voor het geheele volk, en dientengevolge hebben wij in het middelpunt van ons doel de eer van den arbeid geplaatst. Kameraden, gedachten van dezen aard komen op wanneer men bijeenkomt na de voltooiing van een bouwwerk, wanneer degenen elkander nog eens begroeten, die hier maandenlang bijeen waren en die iets gewrocht hebben. Zij hebben allen medegewerkt tot een groot gemeenschappelijk werk gereed was. Dit is een schoone gelegenheid om de kameraadschap in den arbeid te gevoelen. Nu moet gij niet denken, dat dit slechts een enkele gelegenheid is, die wij aangrijpen. Het is niet als een op den kalender van tevoren aan gegeven feest, waarvoor men nettere kleeren aan trekt, er heengaat en wacht tot het voorbij is. Tenminste zoo zouden wij dat niet willen. Wij gelooven dat wij steeds weer bijeen moeten komen. Men moet iedere gelegenheid aangrijpen, waar dit mogelijk is, opdat allen die gemeenschappelijk iets tot stand hebben gebracht, ook buiten dezen arbeid in blijde uren te zamen zijn. Ik acht het zeer belangrijk, dat juist diegenen, die de ver antwoordelijkheid dragen, steeds tot het volk gaan en steeds midden in het volk staan. Tenslotte moeten zij uit het volk opgegroeid zijn, want alleen zoo weten zij waar zich de nooden bevinden. Maar nog meer, wij moeten tot het volk gaan en iederen medemensch in de oogen zien, wiens lot wij in handen hebben. Het is slecht gesteld met den leider, die slechts aan een groene tafel zit. De juiste leiding moet midden in het menschelijke leven gaan staan. Zij moet het gevoel hebben: ik heb getracht te doen wat juist en werkelijk nood zakelijk was en ik zal thans in hun oogen lezen, of het mij gelukt is, dan wel of ik mij nog meer moet inspannen. (Men gie ook pag. 2),

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1