pwt eft k/cdddjdm Vaar bevochten over- ^inning van Haarlem (2-1) ,S.V. niet in topvorm Goede prestatie van Stormvogels Voetbalverbroedering R.C.H. laat zich 3-0 voorsprong ontglippen Mijn kijk op het spel VOETBALUITSLAGEN VAN DEN N. V. B: Groote spanning bij Velox-E.D.O. Onverwachte Kennemers zege |AypAG 25 NOVEMBER 1940 VOETBAL Verdediging der roodbroeken in vorm ^Yï^bevóchten. Zonder geluk vaart niemand lÜ' n de zege had evengoed voor V.U.C. kunnen tfêègelegd, anders gezegd: de partijen wogen 2,Ii tegen elkaar op en een gelijk spel had be- •')J verhouding weergegeven. Met dat al is Haar- hveer een paai' kostbare punten rijker. 'fdit resultaat heeft, als gezegd, de achterhoede .'"ieèst bijgedragen. De V.U.C.-voorhoede is i' ^..voetballers als Stam, Van Gelder en De zeer gevaarlijk en was de roodbroeken-ver- heeft de Haarlem-achterhoede de over- dan ook niet volle anderhalf uur op haar ïteve geweest dan zou het succes voor de Iiage- I niet twijfelachtig geweest zijn. Maar het 'lemsche verdedigingsstelsel zit puik in elkaar 'pit een zelfvertrouwen, dat zeer, zeer velen netware partij van dezen middag veroorloof- n.'winter en Boeree niet veel tot den Haarlem en aanval bij te dragen. Het trio Ninaber-Bak- Koning viel tegen. Ninaber, die verleden week ri 200 schitterend weerde was geheel uit vorm nok van Koning hebben we niet veel moois ge- B Bakker kwam in de eerste helft door onbe- S „itloopen van keeper Dommers ten val en -- ook al niet meer de oude. Bij V.U.C. we reeds zeiden, de voorhoede gevaar- fin de verdediging viel het spel van Blauboer n- wedstrijd zal ongeveer een kwartier oud zijn «•{est, toen Bakker uit een vluggen aanval scoor- yUC. antwoordde met een serie aanvallen, waarbij het Haarlem- doel eenige malen op het uiterste nippertje aan een doorboring ont- W kwam. Kluit speelde echter een uitstekerde jjfeiM partij en werd dan ook JÉIgjHL herhaaldelijk in de ver- dedlglng betrokken. Tegen rust verviel Haarlem tot een inzin- king, die het ergste deed ^^HES^|||||ra vreezen en toen V.U.C. HhPHb geen halve minuut na de hervatting gelijk KLUIT (Haarlem) maakte waren het niet archief H. D.) eens de ergste pessimis ten, die vreesden, dat de broeken een nederlaag tegemoet gingen, doch inliet de verdediging zien, wat zij waard is De «linie wist van geen wijken en retourneerde, Isjlpên door De Winter en Boeree het leder ^durend. Helaas bleven de gevaarlijke rushes in Ninaber uit zoo goed als de voorzetten van ining en bovendien zat het dit tweetal niet mee. 'o miste Ninaber voor open doel en had Koning 'l misfortuintje, een bal, dien Dommers geen jis kon, naast te schieten. Een doelpunt van De i-der werd aan den anderen kant wegens buiten- geannuleerd. Boeree dribbelde en pingelde wel wat veel. Toen dan ook eenmaal van verren afstand een schot Sle verraste dit den V.U.C.-doelverdediger blijk bar en Haarlem had opnieuw de leiding. Het spel bleef op en neer golven. De Hagenaars noegden om den gelijkmaker en De Harder en a Gelder verrichtten dikwijls voortreffelijk irk, maar er was aan de roodbroéker-verdedi- 'geen doorkomen en het einde werd dan ook zevende overwinning, waarmede de roodbroe- i de eerste helft van het competitie-programma «luiten. Kleine 2-1 zege op Blauw Wit leze ontmoeting, die in een 21 zege voor V.S.V. biigde heeft een goede eerste en een slechte «de helft te zien gegeven. De partijen deden in icht niets voor elkander onder. Blauw-Wit heeft eer niet van de zwakke momenten, welke de S.V.'ers ditmaal hadden gebruik wetèn te ma il Ware dit wel het geval geweest, dan had i&V. vast en zeker haar eerste nederlaag geleden, rood-witte middenlinie kreeg na de rust een in- iiiïg, die bedenkelijke vormen aannam, zoodat V.S.V.-supporter met angst en vreeze het cd van dezen wedstrijd tegemoet zal hebben ge- 3i. In zeker opzicht heeft dit spelverloop toch :i weer zijn goeden kant gehad; men kon zich zi realiseeren, hoe de uitslag zou zijn geweest, vaeer Broek in plaats van v. d. Gevel was op- steg geweest. Ongetwijfeld was deze wedstrijd a op een nederlaag uitgeloopen. V. d. Gevel heeft wel zeer verdienstelijk ge speeld; de moeilijkste situaties welke voor het V.S.V.-doel ontstonden, wist hij op te lossen en door zijn snel en door tastend optreden heeft deze speler zeker twee haast zeker schijnende doelpunten voorkomen. En daarbij kwam nog dat juist de linkervleu gel der bezoekers het gevaarlijkst was en door den spil Sanders "aaldelijk aan het werk werd gezet. Als geheel "aide Blamv-Wit een betere ploeg, waar tegen stond, dat haar voorhoede de kunst om doel palen te maken niet verstond. Dat de Blauw-Wit- *per, ondanks het feit dat Wilders, Slot en Fer- jtrda een moeilijk te passeeren verdediging vorm ei tooh oog tweemaal gepasseerd werd, daarvan "lthem zeker geen verwijt te maken. 'Mn Mulder in een periode, dat V.S.V. het meest Hen aanval was zich plotseling een doorgang ^nde door de V.S.V.-verdediging en met een goed_ Mt schot Blauw-Wit de leiding gaf, zullen wei-" t:?on verwacht hebben, dat V.S.V. al spoedig hier- gelijk zou maken. ,"a een spannend verloop en een volkomen tegen Kaar opwegen kreeg op een moment Balvers den zijn bezit en op een afstand van zeker 35 "■Ier van het Blauw-Wit-doel af loste hij een "Mt, dat precies doel trof. (11.) jt'was een zeer mooi staaltje voetbal, want hoe mogellijk is dat een speler van zoo klein for- 'al als Balvers, zulk een kracht achter den bal Setten blijft onbegrijpelijk. öerust ging jn met gelijken stand (11), welke --••omen de verhouding weergaf van hetgeen door •toe elftallen in de eerste helft was gepresteerd. ?°ed als er voor de rust werd gespeeld, zoo het in de tweede helft. Blauw-Wit er nog het meeste van terecht. En na een Jhier spelens wist Mulder nogmaals voor Blauw- - te doelpunten, doch de uitstekend fluitende huisrechter Boeree had een overtreding van Mijenspelregels geconstateerd en annuleerde dit Het was of V.S.V.. dat toch zeker het ge- inzag, onmachtig was een verbetering in haar [v- te verkrijgen. Zelfs de Vries en Poulus deel- BALVERS (V. S. V.) 'foto archief H. D.) den in de malaise. Een doorbraak van v. d. Lugt bracht wat verademing, doch Ferwerda wist het schot te keeren. Plotseling nam V.S.V. dan tooh de leiding toen Sterk voorzette en Döhring den bal fraai langs Ferwerda kopte. (21). Maar van den aftrap af ging de BI au w-Wit-voor hoede er van door, een misverstand ontstond tus- schen Voet en Michel, maar v. d. Gevel sprong bij en op het nippertje kopte hij den bal uit het ver laten doel. Het laatste kwartier had V.S.V. zichzelf weer teruggevonden. Er volgden tal van aanvallen op het Blauw-Wit-doel, doch de Amsterdamsche ver dediging was niet meer te passeeren en het eir.de bracht een schrale 21 zege voor V.S.V. Gelijk spel in uitwedstrijd tegen D.F.C. Als de thuisgebleven Stormvogels-supporters ge weten zouden hebben, dat hun favorieten met in vallers voor Karei Haak en Luuk Gentsen naar de grijze Merwedestad waren getrokken, zouden zij zeker reeds bij voorbaat alle hoop op een over winning of zelfs maar op een gelijk spel hebber laten varen, vooral nu de uitwedstrijd tegen Her- mes-D.V.S. hun zulk een geweldige desillusie had gebracht na de fraaie resultaten van de thuiswed strijden tegen Feijenoord en D.W.S. En toch heeft de gehardicapte Stormvogels-ploeg het kranige staaltje uitgehaald één punt rijker uit Dordrecht thuis te komen en het hadden er zelfs twee kunren zijn, als de tSormvogels-aanval maar over één schotvaardigen speler had beschikt, want vooral in de tweede helft waren er perioden, waar in Stormvogels niet van 't Dordtsche doel was te slaan. We weten, dat Schoorl schieten kan, doch vaak en dat was ook dezen middag weer 't geval duurt het te lang voor hij tot een schot komt en daaraan is zijn speelwijze „pingelen" schul dig. Ook Verdam en Krab waren met schieten niet erg op dreef. Laatstgenoemde was meestal het beruchte onderdeeltje van eer1 seconde te laat, terwijl Ver dam, ondanks zijn ontwikkelde activiteit nog min der aan schieten toekwam. Feitelijk waren de beide buitenspelers Van Opbergen en Van Pel nog het best op dreef. Laatstgenoemde kreeg eer,maal een dot van een kans en zeker zou hij een doelpunt gemaakt hebben, als het zachte, gladde veld hem geen parten had gespeeld. Ja, ook het terrein was voor de Vogels een ge duchte handicap. Herhaaldelijk zagen we, dat de IJmuidenaren geen rekenirg hielden met het feit, dat hier de bal niet zoo hoog opsprong, als op hun eigen zandterrein. Vooral Schippers en Visser, de beide IJm ui der-backs zagen we daardoor nog al eens half of heel missen, iets, wat hun aan een dergelijk veld gewerd zijnde D.F.C.'-collega's, Groen en Schleicher, veel minder overkwam. Het was daarom een geluk voor de Stormvogels, dat de middenlinie, vooral uit een verdedigend oog punt bekeken, zooveel werk verzette. Jacobs stond tegenover den wing Punt-Mijnders en heeft zich daar tegen uitstekend gèweerd, zoo zelfs, dat de ge- routireerde Punt niet opviel en Mijnders zijn spel lang niet ten volle kon ontplooien. In dit verband was het wel zeer onjuist gezien van de Dordtena- ren om bijna alles op links te spelen, hoewel de rechtsbuiten Van Velzen, als hij den bal kreeg, er toch steeds iets goeds mede deed. Veel werk verzette ook spil Tol weer. De Smit had het dan ook niet gemakkelijk tegen hem en als deze Dordtsche mid voor in de eerste helft niet een doelpunt gemaakt had, zou men in Dordtsche kringen al zeer ontevreden over hem geweest zijn. Invaller Zwemmer, maakte al een bijzender gun stig debuut. Vrijwel van stonde af aan voelde hij zich in d.it millieu thuis en toen hij eenmaal goed ingeburgerd was, deed hij Gerrits geheel vergeten. Indirect was hij zelfs betrokken in den gelijkmaker, welken Tol, die met Schoorl van plaats gewisseld had, 5 minuten voor het einde scoorde. Zwemmer schoot toen den bal hard op het doel en het zou de gelijkmaker beteeken'd hebben, als de paal doel man Kasteel niet had bijgestaan. Nu volgde een hevige scrimmage voor 't Dordtsche doel, waaraan Tol na enkele vergeefsche pogingen een einde maakte, door den bal langs Kasteel te schieten. Behalve aan haar middenlinie dankt Stormvo gels het gelijke spel ook aan doelman Kraak, die zijn doel weer met buitengewoon talent verdedigd heeft. Vooral de wijze, waarop hij een kogel van Mijnders pareerde, verdient vermelding. De intrede van de R.-K. clubs in den Neder- landschen Voetbalbond ligt al weer eenige maanden achter ons. Nu de helft van het sei zoen verstreken is. is het misschien wel eens goed te constateeren, dat overal waar de Ka tholieke elftallen tegen neutralenin het veld traden de wedstrijden in de beste weder- zijdsche verstandhouding zijn verloopen. Daar heeft ons, althans in het Haarlemsche district, geen wanklank bereikt. Dat stemt tot voldoe ning en dat bewijst dat de stap, die dóór den R.-K. Voetbalbond werd ondernomen geen „faux pas" is geweest. Had men in het begin wel eens de idee dat de fusie niet zóó spontaan tot stand was gekomen als men gaarne had ge- wenscht, thans heeft de praktijk de sceptici in het ongelijk gesteld. Dank zij de juiste in deeling van Karei Lotsy houden de R.K. clubs zich over het algemeen kranig. En zoo is een voetbal-verbroedering tot stand gekomen, die iedereen van harte zal toejuichen en die niet zal nalaten een gunstige uitwerking op het Ne- derlandsche voetbal te hebben. Gelijk spel tegen Volendam Een aardige wedstrijd, waarvan de uitslag beide partijen wel bevredigd zal hebben. Zag het er aan vankelijk naar uit dat R.C.H. opnieuw een groote overwinning zou gaan behalen, omdat na 35 min. spelen het scoringbord een 3—0 voorsprong aan wees, het elftal bleek echter over te weinig rugge- graat te beschikken om daaruit inderdaad de zege te aistilleeren. Met rust was het nog 31. Spoedig daarna trapte Stevenhage uit een scrimmage in eigen doel, 32, en den resteerenden tijd was het een sterk aanvallend Volendam dat vocht om de overwinning tegen een nerveus R.C.H. dat zich in groot gevaar zag, De uitnemend spelende links buiten van Volendam, Koning, smaakte het genoe gen een kwartier voor het einde op fraaie wijze gelijk te maken. Daarna kwamen beide doelen nog enkele malen in groot gevaar doch het bleef 33. R.C.H. begon weer knap, zij het lang niet zoo goed als vorige week in Beverwijk. Het 9pel sloot minder, bet tempo werd vooral door de Wette te veel gedrukt, waardoor ook rechtsbuiten Berk min der gevaarlijk was, alhoewel deze speler weer dui delijk toonde een aanwinst in het elftal te zijn. Vooral in de eerste helft waren zijn voorzetten weer prima. Een daarvan pikte Hanse in de vlucht op en scoorde daaruit buitengewoon fraai het twee de doelpunt. Hanse vooral heeft zeer goed gespeeld, loste diverse gevaarlijke schoten, stelde zioh goed op en wist zich herhaaldelijk goed vrij te spelen. Van Roode maakte op werkelijk sublieme wijze het eerste doelpunt, kon overigens geen grooten indruk achter laten. De middenlinie was ditmaal weer niet sterk. Koppen schijnt zijn beste spel voor uitwedstrijden te bewaren, al heeft hij tegen het einde als mid- half R.C.H. waarschijnlijk voor een nederlaag be hoedt. Vos zakte tegen het einde geducht af en moet trachten zijn krachten beter over den gehee- len wedstrijd te verdeelen. Stevenhage was onvol doende. Van het backstel dient Brandse genoemd, Bartels zwakke zijde kwam aan het licht tegen een tegenstander als Koning, die het felle aanvallen juist noodig had om zich gemakkelijk van hem te ontdoen. Deze speler was stellig de beste Volen- dammer, zijn buurman linksbinnen maakte sve5" eens een goed figuur, terwijl in de achterhoede linksback Runderkamp op den voorgrond trad. Overigens is Volendam een elftal van physiek goed getrainde spelers, dat ten volle het gelijke spel verdiende. Scheidsrechter Vernooi leidde goed. R.C.H.Volendam „Himmelhoch jauchzend, zum Tode betriibt"; dat kenmerkte de stemming der Racing-supporters ge durende het verloop van deze zeer spannende en snelle partij voetbal, waarin Volendam kans zag een 3-0 achterstand in een gelijk spel om te zetten. Het eindresultaat geeft de verhouding uitstekend weer, want het zou jammer en ook onverdiend zijn ge weest, als een der elftallen had verloren. Daaruit volgt dus, dat de drie goals-voorsprong der thuis club sterk geflatteerd was en inderdaad werd die behaald na een periode van belangrijk veldover- wicht van Volendam. Het is altijd interessant, wanneer men met het spel van een „nieuwe" club kan kennis maken en als dan blijkt, dat zulk een elftal zijn plaats in de afdeeling waard is, dan komt men tot een dubbele conclusie. In de eerste plaats verheugt men zich over den toevoer van „frisch bloed", dat de com petitie en de belangstelling daarvoor ten goede komt, doch mén betreurt tegelijkertijd het feit, dat de beperkte promotie-règeling dezen toevoer kunst matig reduceert. Het zou overdreven zijn om te be weren, dat het spel van iedere club een bizonder kenmerk heeft, maar het voetbal van Volendam heeft zeer zeker een eigen cachet. Dat kwam vooral in het eerste half uur tot uiting, toen de ploeg een vlot, open spel vertoonde, waarbij het goede plaatsen en het in eens doorspelen van den bal opvielen. Daarmede werd een hoog tempo bereikt, dat R.C.H. aanvankelijk niet vermocht te volgen, mede doordat de binnenspelers het leder te lang bij zich hielden. De vleugelvoorwaartsen der thuisclub kwamen er toen nauwelijks aan te pas en het was derhalve ty peerend voor het nut. van open aanvallen, dat vrij wel de eerste keer, dat Van Rooden en Berk in het spel werden betrokken, onmiddellijk doelpunten het gevolg waren. Nadat eerstgenoemde den blauwzwarten de lei ding had gegeven, kon men weer eens constateeren, hoé dikwijls het verrassende element in een voet balwedstrijd den doorslag geeft. Herhaaldelijk ont snapte het doel der thuisclub als door een wonder aan den gelijkmaker en toen maakte plotseling R. C. H. binnen een halve minuut twee goals. Dat gaf den burger niet alleen moed, maar ook zelfvertrou wen en het tempo steeg tot het peil der tegenpartij, wier spel daardoor aan nauwkeurigheid inboette Volendam beschikt echter over een linksbuiten van groot formaat, een speler met een balcontröle, een vaardigheid en een inzicht, zooals er in ons land maar weinig te vinden zijn. Deze lange, slanke jongeman. Koning genaamd, heeft eigenlijk heele- maal niet het type van een voetballer en juist daar om verbaast men zich over het gemak, waarmede hij den bal als het ware aan een touwtje houdt en zijn tegenstanders zonder merkbare inspanning stuk voor stuk passeert. Met een sterker spelenden linksbinnen beide binnenvoorwaatsen waren in vallers zou de virtuositeit van Koning nog beter tot zijn recht komen, maar ook thans was deze succesvol genoeg om zijn club een verdiend gelijk spel te bezorgen. De wijze, waarop hij het derde doelpunt „enscèneerde" en zelf tot stand bracht, zal slechts door weinigen worden geëvenaard. In Run derkamp hadden de bezoekers voorts een uitste kenken linksback, die door opstellen, kopwerk en het trappen van een goede lengte opviel en voorts dient ook linksmidden Bond te worden vermeld. R C. H. is er sinds het begin van het seizoen op vooruitgegaan, maar het is duidelijk, dat het uit meerendeels zeer jeugdige krachten samengestelde elftal zich nog meer moet inspelen. Aan enthousias me altijd een factor van beteekenis ontbreekt het niet, doch de ploeg laat zich desondanks door tegenslag te snel ontmoedigen. Gebrek aan routine is daarvan de hoofdoorzaak; het verband tusschen de linies gaat dan voor een groot deel verloren en het initiatief komt zoodoende aan de tegenpartij. Het is voornamelijk de achterhoede geweest, die het gelijke spel heeft bevochten, want hoewel de aanval drie goals scoorde wat toch in den regel voldoende voor het behalen van een overwinning kan worden geacht kreeg men toch niet den in druk, dat de Racing het heft in handen had. Wel EERSTE KLASSEN. Afdeeling I DWSHDVS D FC—Stormvogels •I Gooi—Feijenoord Sparta—KFC DHC—ADO Afdeeling 2 VSV—Blauw Wit Haarlem—VUC KBS—Xerxes CVV—Ajax DOS—RFC Afdeeling 3 Go Ahead—Quick EnschedéWagen. Heracles—Ensch. Boys 7—: Afdeeling 4 Helmond—PSV 12 Eindhoven—NAC 2—4 2—2 l—l afg. 3—2 ReormondNO AD Willem 2—MVV BW—Juliana LimburgiaLonga Afdeeling S HSC—Be Quick WW—Achilles GVAV—Veendam Velocitas—Leeuwarden Heerenveen—Sneek AFDEELING I 2e klasse B RCH—Volendam 3—3 Hilversum—Kennemers 1—2 HVC- Hercules 0—1 Velox—EDO 2—3 Spartaan—W.graafsmeer 3—4 3e klasse B. Bl'daal—Zeemeeuwen TYBB—O. Gezellen Ripperda—Schoten Beverwijk—Kinheim 4e klasse H THB—VI. Vogels WB—WE (gest. d. 0—2 sch.) 4—1 DIO—DSSH 0—2 Spaarnev.—BSM 2—3 EHS—Uitgeest 4—0 Reserve le klasse Stormvogels 2AFC 2 03 RCH 2—DWS 2 3—4 Ajax 2Hilversum 2 30 Spartaan 2—ZFC 2 0—3 BI. Wit 2—Haarlem 2 4—1 Reserve 2e klasse A Ajax 3—De Spartaan 3 3—1 KFC 2—Kennemers 2 5—3 BI. Wit 3—Zeeburgia 2 3—1 Reserve 2e klasse B VSV 2—HFC 2 3—1 EDO 2O WO 2 2—1 Volewijckers 2—Meteoor 2 4—2 Reserve 2e klasse C Santpoort 2DWV 3 9—1 Zeeburgia 3—H'lem 3 0—8 Zeem. 2—Bl'daal 2 3—1 WA 2—WMS 2 1—3 AFDEELING II. Derde klasse. tonegido—r.ugdunum 0—4 ASC—Blauw Zwart 3—1 DOSRde Ooievaars 2—3 RVCLaakkwartier 1—2 Hillegom—Hillinen 1—1 HUPMARIETJE Onder luide aanmoedigingen van de kameraadjes houden de jeugdige leerlingen de eer van hun school hoog. Een moment op het schoolzwemfeest van „Haarlem", dat Zondag in Stoop's Bad werd gehouden en een groot succes is geworden. Goede propaganda voor de zwemsport (Foto De Haas.) waren de doelpunten van uitstekende kwaliteit en vooral het tweede, door Hanse ingekopt, was zeer fraai, wel brachten de vleugelspelers het leder dik wijls genoeg voor het doel, maar het afwerken van den aanval liet te wenschen. Men gaf zich geen rekenschap van de situatie, men schoot te gehaast en daardoor gingen vele eenvoudige kansen keer op keer te loor. Dat viel te meer te betreuren, om dat de middenlinie groote moeite had het contact met de voorhoede te bewaren; meerendeels hadden de halfbacks het te druk met de aanvallen der Vo- lendammers en het plaatsen „op den langen af stand" was te onzuiver, zoodat zelfs de teruggetrok ken binnenspelers weinig invloed op den gang van zaken konden uitoefenen. Op de momenten, dat Hoogendoorn zich niet aan „pingelen" bezondigde, waardoor zijn harde werk niet steeds effectief was, brachten zijn onverwachte schoten het vijandelijk doel menigmaal in gevaar, maar slechts zelden vormde hij, evenmin als rechtsbinnen De Wette, de hechte schakel tusschen halfbacks en de andere voorwaartsen. De Wette is te licht en te klein van postuur om zich te doen gelden en hetzelfde is met linkshalf Stevenhagen het geval, met dit verschil echter, dat eerstgenoemde zeker de capaciteiten heeft om een plaats in dit elftal te kunnen be dingen, wat van Stevenhagen niet kan worden ge zegd. De spil De Vos heeft verdedigend gedurende drie kwart van den wedstrijd uitstekend gespeeld en vooral zijn kopwerk viel te loven. De geroutineer de Koppen gaf als aanvoerder het goede voorbeeld, maar aan linksbuiten Koning had hij zijn handen meer dan vol. Toch was hij het juist voornamelijk, die de voorhoede tot aanvallen in staat stelde, al bleef de zoo nuttige „cross-pass" vrijwel achter wege. De backs Bartels en Brandse, alsmede doel man Van der Vliet hebben zich kranig geweerd en hun spel was van goede technische kwaliteit. Bar tels verdient een pluim voor zijn herhaalde po gingen om Koning het scoren te beletten, pogingen, die dikwijls, zij het dan ook ten koste van hoek schoppen, succes hadden. Van de drie voorwaartsen in eerste linie bleek rechtsbuiten Berk een aanwinst; met meer routine zal hij zijn weg wel vinden, want speciaal zijn voor zetten waren accuraat Van Rooden speelde een nuttige partij, terwijl Hanse met iets meer ovei'leg meer succes van zijn enthousiast doorzetten zal oogsten. Het was een levendige, vlotte wedstrijd, die door scheidsrechter Van Rooij goed werd geleidt CRITICUS. Benauwde 3-2 zege der Haarlemmers Toen even na rust een In het nauw gedreven Velox- spll een voorzet van Spek in eigen doel kopte (1—2), was dit het groote moment voor de Haarlemmers. Ten voile den terugslag uitbuitend dien dit doelpunt by Velox veroorzaakte, viel E. D. O. fel aan. Weer was het de rechtervleugel die het doel der Utrechtenaren in gevaar bracht, nu scoorde Spek (1—3). Maar goed ook, want het antwoord van Velox kwam en slechts met de grootste moeite kon E. D. O. de score tot 23 beperken. E. D. O. had gewonnen, maar overtuigend was de zege niet. Daarvoor was de tegenstand te groot. Velox bleek een homogene, technisch goed geschoolde ploeg, die tot veel goeds in staat was. Het spel van beide elftallen was voor rust niet te best. Nadat E. D. O. enkele mooie kan sen gemist had, nam Velox de leiding. Rechtshalf Hoevers. die utt een corner van verre hard inschoot, had succes daar een E. D. O.-speler den bal van richting veranderde, zoodat Wille misgreep (1—0). Even later kon Zandstra nog juist den bal uit het doel koppen. In de E. D. O.-voorhoede speelden Hellingman en Spek een beste partij. Spek. daartoe in staat gesteld door goe de passes, stichtte herhaaldelijk verwarring in de Velox- verdediging. Het was dan ook uit een voorzet van Spek dat Hellingman met een kopbal gelijk maakte. Op de midvoorplaats speelde Rietman (ex-Go Ahead). Of hij een versterking is kan na één wedstrijd niet beoordeeld wor den. Enkele keurige passes van Rietman stelden Spek in staat tot gevaarlijke rushes. Schijvenaar had het verre van gemakkelijk. Het tempo was snel en daar kwam nog bij dat in zijn nabijheid Sluyk opereerde, Velox' uitstekende rechtsbinnen. Oomen Jr. was er goed in, hij zorgde er voor dat rechts buiten de Rooy weinig gevaarlijk was. Aan de andere zijde had P. Schildwacht het lang niet gemakkelijk, want v. d. Linden speelde ageresslef. Nadat Hellingman even na rust gelijkmaakte (1—1) en de stand op bovengenoemde wijze 13 werd, steeg de spanning. Velox zette alles op den aanval en bracht het tot een serie aanvallen die Zandstra en v. d. Sluys ge ducht in het nauw brachten. Gelukkig was Wille er weer prachtig in. Zeer fraai bracht hij enkele keeren redding, maar eindelijk moest hij zwichten. Bij een Velox-aanval, die niet zoo gevaarlijk leek, kwam de bal in het bezit van v. d. Linden, die plotseling een formidabel schot loste, dat Wille te machtig bleek (23). Aan den wedstrijd kwam dit ten goede, want de spanning bereikte nu haar hoogtepunt. Even hardnekkig als Velox aanviel verde digde E. D. O. zich. Aan beide zijden deden zich kansen voor, doch benut werden zij niet. Golf WINTERWEDSTRIJD. De tweede winierwedstrijd werd gisteren op de banen van de Kemxemer Golf Country Club te Zandvoort gespeeld. 36 holes medalplay zonder handicap. De beste resultaten waren: R. F. Schill 81—76 totaal 157. Jhr. P. Quarles van Ufford 7882 is 160. Jhr. mr. A. 'Calkoen van Limmen 8181 is 162. M. Wetsclaar 81—83 is 164. Ir. T. F. Hubrecht 82—82 is 164, Slecht voorhoedespel van beide ploegen Geheel tegen de verwachting hebben de Kenne mers beslag gelegd op beide punten. Een gelijk spel had beter de verhouding weergegeven. Bij Kenne mers ontbraken Six en v. d. Kolk zij wei-den ver vangen door M. Brethouwer en Fernee. Het is een van beide zijden zeer slecht gespeelde wedstrijd geweest, die niet eens op derde klas peil stond. De achterhoede en middenlinie hebben goed werk laten zien, hoewel het middentrio voor rust weer teveel verdedigend speelde. Met de voorhoede was het echter hopeloos. Het plaatsen liet alles te wen schen over. Na rust toen de halflinie meer steun verleende ging het beter. Ook de Hilversumsche voorhoede liet niet veel bijzonders zien. Want vooral in de eerste helft opereerde zij steeds voor het doel der gasten en een behoorlijke schutter had toen al voor een veiligen voorsprong kunnen zorgen; nu bleef deze maar tot een magere 10 beperkt. Reeds In de eerste oogenblikken trapte Balder over $en bal heen, doch door te laat reageeren van Van Schaick ontsnapte het doel der roodzwarten aan een doorboring. De Kenremers trachten welis waar het spel te verplaatsen, doch door dat de half linie sterk verdedigend speelt en ook de binnen spelers zich te ver terugtrekken ziet de Hilversum sche achterhoede zich maar tegenover drie spelers gesteld, waardoor de pogingen van het Kennemers- elftal al bij voorbaat tot mislukking zijn gedoemd. Ondanks het groote overwicht duurt het bijna een half uur voordat een der thuisclub-attaques succes heeft. Nadat een voorzet van Van Beek eenige malen in het doelgebied heen en weer getrapt is, komt het leer tenslotte bij Sikking, die van dichtbij scoort. (10). Even later schiet dezelfde speler op één meter afstand nog over. De enkele Kennemers-aanvallen zijn zoo door zichtig, dat deze voor de Hilversum-defensie geen moeilijkheden opleveren. Rust (10). Na de thee blijken de roodzwarten een andere en betei'e tactiek toe te passen. De middenlinie trekt ou goed achter de voorhoede aan, waarmede tevens een einde komt aan het overwicht van de thuis club. De voorhoede van de gasten speelt echter zoo onbenullig en het plaatsen is zoo erbarmelijk slecht, dat het slechts zelden tot een gevaarlijken aanval komt. Een omwisseling van Bleeker met Brethou wer brengt echter eenige verbetering. Van de half linie is het vooral v. d. Putten die flink den aan val steunt. Hij is het die na 25 minuten uit een door Bleeker genomen corner den gelijkmaker scoort. (11). De Hilversum-aanvallers maken er ook niet veel van en Balder en Rijnders verdedigen stug. Een voorzet van Fernee komt bij Himpers, die met een schuiver den stand op 12 brengt Dit schudt de thuisclub wakker; steeds weer ope- reei*en zij voor het Kennemers-doel. Een vijftal corners worden, zij het met moeite weggewerkt. De Hilversum-backs staan tot de helft van het veld opgedrongen. Dan doet zich een komisch incident voor. Als de Kennemers een bal weggewerkt heb ben komt het leer bij de ver uit zijn doel gekomen Bouman; deze drijft den bal op tot ver op de helft der gasten en geeft dan goed af. Deze aanval loopt tenslotte uit op een corner. Hilversum stélt nog eenige verwoede pogingen in het werk om een ge lijk spel te forceeren, doch niets baat. Als de goed- leidende arbiter Tijssen het einde aankodigt héb ben de Kennemers een matige, doch nuttige zege behaald. Ranglijstjes. AFDEELING gesp. gew. gel. verl pnt. v.-t. gem.- D. W. S. 8 5 2 1 12 8— 4 1.50 A. D. O. 8 5 2 1 12 19—12 1.50 D. H. C. 9 5 3 1 13 27—16 1.44 H. D. V, S. 8 4 2 2 10 20—13 1.25 D. F. C. 8 3 2 3 8 15—12 1.— Stormvogels 9 4 1 4 9 14—15 1.— Feijenoord 8 3 1 4 7 14—17 0.87 't Gooi 8 2 2 4 6 9—15 0.75 Sparta 8 2 1 5 5 16—15 0.62 K. F. C. 8 0 0 8 0 6—29 0.— AFDEELING 2. V. S. V. 8 8 0 0 16 26— 9 2.-J Haarlem 9 7 0 2 14 26—13 1.56 Ajax 10 5 2 3 12 30—19 1.20 D. O. S. 8 4 1 3 9 22—24 1.12 Xerxes 8 3 2 3 8 18—13 1.— H. B. S. 10 3 2 5 3 29—25 0.80 Blauw Wit 9 2 3 4 7 11—12 0.78 V. U. C. 8 2 1 5 5 16—26 0.62 R. F. C. 9 2 1 6 5 18—36 0.55 C. V. V. S 1 2 6 4 12-31 0.44 2e klasse B. E. D. O. 8 4 4 0 12 19— 5 1.50 H. V. C. 10 6 2 2 14 22—15 1.40 Velox 9 5 1 3 11 21—19 1.22 Hercules 8 4 1 3 9 23—13 1.13 H. B. C. 8 3 2 3 8 16—16 1.— Volendam 8 3 2 3 8 18—17 1.— Watergraafsmeer 8 3 2 3 8 15—16 Hilversum 9 4 1 4 9 19—22 1.—» Spartaan 9 2 4 3 8 12—18 0.39 Kennemers 9 3 1 5 7 17—28 0.73 n. C. H. 9 1 4 4 6 14—16 0.67 H. F, C, Z 0 2 I fr-18 0

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7