Spoorwegen moeten goederenvervoer laten voorgaan. Giften voor Winterhulp Nederland. LANGS DE STRAAT. PT--\"?n \r, 26- vm- Het inkuilen der wortels van witlof, beter bekend als Brusselsch lof, waaraan tegen het a.s. voorjaar een krop zal zijn gegroeid, welke de populaire groente voor den consument vormt. (Foto Pax Holland.) Reizigersverkeer moet ervoor wijken. De laatste jaren mochten de Nederlandsche Spoorwegen zich verheugen in de intense be langstelling van het publiek. Geen wonder: het reizigersverkeer had zich sterk uitgebreid, het aantal forensen was met duizenden toegeno men. De actieve directie bracht ons spoorweg stelsel op een dusdanige hoogte, dat het met ieder land in Europa vergeleken kon worden. Uitstekend en zeer modern materiaal, goede en vele verbindingen en hoog opgevoerde snelhe den vormden een verwend publiek, dat aan een goede service hechtte. Thans maken de Nederlandsche spoorwegen en haar directie evenals vele ondernemingen in den lande zware tijden door, waarin men te kampen heeft met vele en velerlei moeilijkheden, Van de zijde van het publiek hoort men klach ten, klachten, die culmineeren in sombere ver moedens voor de naaste toekomst van ons spoorwegverkeer Naar aanleiding hiervan heeft het A.N.P. een gesprek gehad met de directie van de Neder landsche Spoorwegen. In dit gesprek stelde dé directie voorop, dat het reizend publiek toch vooral dient te begrijpen, dat wij leven in een tijd van groote en noodgedwongen versobering. Op vele gebieden is. de distributiemaatregel in gevoerd. Ook, en noodgedwongen, op het ge bied van de spoorwegen. Er moet. bezuinigd worden op het materiaal en op kolen; het aantal rijtuigen en locomptiefkilometers moet zoo laag mogelijk worden gehouden. Een primaire eisch in dezen tijd is een vlot goederenvervoer. Daarvan immers is grooten- deels het goed functionneeten der levensmidde lendistributie afhankelijk. Dit is een factor, die het publiek niet dient te vergeten. Daarbij be denke men, dat door benzinegebrek het vervoer per vrachtauto voor een belangrijk deel -is ver vallen en dit vervoer is overgeheveld naar dc spoorwegen. Wij kunneii dan ook zeggen aldus tie directie dat het goederenvervoer, waar voor de spoorwegen heeft te zorgen'met 50 procent is toegenomen. Bovendien dient men het kolenvervoer niet uit het oog te verliezen, eveneens een factor van groot belang, zoowel voor de industrie als vobr den burger. Dit kolenvervoer is 30 procent hoo- ger dan in normale tijden. Dat is deels ook toe te schrijven aan het feit, dat we door de oor logsdagen met het kolenvervoer. van de z.g.n. zomeraanvulling ten abhter waren. Bij ons gaat dus en dat zal iedereen kun nen billijkenaldus de directie, het goederen vervoer thans vóór alles dat is dan ook wel eens oorzaak, dat een personentrein geruimen tijd moet wachten, of langzamer moet rijden tot het baanvak, in gebruik door den goederentrein, vrij is. Vertraging van goederentreinen moet worden voorkomen, om den omloop van het materiaal niet te verminderen. Dit principe, dat voor Ne derland een levensbelang is, heeft ons dan ook gedwongen voor te schrijven, dat Zaterdag middag en ook Zondag door moet worden gegaan met lossen door de ontvangers der goederen. De goederenwagens moeten weer vrij komen om den wagenomloop te versnellen en het goederenver keer zoo intensief mogelijk te maken. Wij kun nen een wagon niet anderhalven dag ongebruikt laten staan. Gelukkig is ons materiaal zoowel dat voor goederenvervoer als voor reizigersvervoer vrijwel volkomen intact gebleven, slechts een klein percentage is door den oorlog in het on gereed e geraakt. Op al deze gronden moesten de spoorwegén de reizigerstreinen, die voor een niet onbelangrijk deel door plezierreizigers worden bezet, in krimpen. De treinen werden korter, het aantal treinen minder. De nieuwe dienstregeling die Maandag is in gegaan, geeft slechts een zeer geringe vei'sobe- ring op enkele baanvakken. Uitdrukkelijk kreeg het A.NJP. de verzekering, dat het forensenver keer zooveel mogelijk zal worden ontzien. De forens make zich over zijn treinverbindingen voorshands nog niet teveel zorgen. De directie van onze spoorwegen kent en begrijpt het groote belang, dat de forensen hebben bij een be hoorlijke treinverbinding. Wel zijn in de nieuwe dienstregeling de snel heden gewijzigd om de slijtage van het mate riaal te verminderen. De electrische treinen zijn teruggebracht van 120 op 100 K.M. per uur en de locomotief zal ons voortaan niet met een snel heid van 100 K.M. pear uur maar met een 8( K.M. vaart naar ons doel brengen. Wij zijn nu voor de electrificatïe van een be langrijk deel van ons net zeer dankbaar, merkte ir. Hupkes nog op. De electrische treinen zijn snel, hebben een groote vervoerscapaciteit en geven een aanzienlijke kostenbesparing. Met de elektrificatie wan de lijn naar het Gooi wordt v'-v-i-tegaan, de werkzaamheden zijn niet gestag neerd. Moge het publiek aldus besloot de directie ons helpen door inzicht in onze moeilijkheden te toonen. NAT. BOND VOOR REDDINGWEZEN EN E.H.B.O. „HET ORANJE KRUIS". De 31e Alg. Bondsvergadering 'werd Zaterdag gehouden in het Gemeente Ziekenhuis te 's-Gra- venhage. De voorzitter, de heer H. F. M. E. Gx*aaf van Limburg Stirum opende de vergadering en heette de gasten en afgevaardigden hartelijik welkom. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op Dr. W. B. Smit, directeur van den G.G. en G. Dienst te Haarlem, als vertegenwoox-diger van dien dienst. Dè voorzitter wijdt hartelijke woorden van waar deering aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. A. Bierlee, voorzitter van den Nedt Bond tot het Redden van Drenkelingen; deze woorden wor den door de aanwezigen staarde aangehoord, waar op een oogenblik van stilte volgde. Na de gewone verslagen, worden enkele wijzigin gen in de statuten en het huishoudelijk reglement behandeld, als ook de reorganisatie van den Bond, die nood'ig bleek te zijn tijdens de oorlogsdagen in Nederland. Bij acclamatie werden de heeren Ir. H. W. O. de Bruyn, vertegenwoordiger van den A-N. W.B. en P. D. Schulle tot Peurum tot leden van het bestuur benoemd. De afgetreden voorzitter, dé heer H. F. M. E. Graaf van Limburg Stirum, wordt wegens zijn groote verdienste jegens den Bond benoemd tot eere-lid. Dr. J. E. Feisser, directeur ran den G. G. en G. Dienst te Rotterdam is tot voorzitter benoemd. Voor de Winterhulp Nederland kwamen tot op heden de volgende giften binnen: J. C. D.. Scheveningen f 100.L. B., Den Haag f 100.P. P. Katwijk a. Zee f 100.Sp. en B. Utrecht f 100.W. van R. Amsterdam f 500. D. T. van H. Rijswijk (Z.-H.) f 100.—; J. C. T. Den Haag f 200.Ned. Unie Den Haag f 5000.S. B. Tilburg f 100.A. B. Wassenaar f 100.Z. W. en Co. Den Haag f 100.H. L. Groenlo f 100. dr. K, Utrecht f 100.—; F. W. H. Rotterdam f 1000; mevr. A. Gr. Amsterdam f 100; C. F. J. Den Haag f 100: mej. A. G. M. Den Haag f 100; N.N. Den Haag f 100; P. D. W. Den Haag f 100; Sp. Fr. Den Haag f 250; A'damsche Droogdok Mij. Amsterdam f 10.000, v. d. L. Geldrop f 1000; Cr. Den Haag f 100; S. van H. en Zn. Rotterdam f 100; N.V. Rott. Nieuwsblad Rotterdam f 1000; J. C. Sp. Amster dam f 100; M. J. v. d. B. Amsterdam f 250; ir. J. -W. M., Chili f 500; J. C. R. Breda f 1000; Ned. Ver. Wegenbouwers Den Haag f 1000: N.V. Trarsicol Rotterdam f 250; Centr. Bond P.T.T. Den Haag f 500; Curacaosche Handel Mij. Amsterdam f 500; U. F. A. Amsterdam f 176.83; mej. M. G. C. van B. Den Haag f 100; N.V. Esveha Den Haag f 971.74; J. H. H. Rotterdam f 100; O. S. K. Rotterdam f 500; H. G. Den Haag f 300; A. R. van G. Rotterdam f 100; A. V. f 500; Z. Den Haag f 100; M. C. v. d. H. Nunspeet f 500; J. J. M. Amersfoort f 100; J. L. A. M. S. Utrecht f 100; mr. dr. D. Amstei'dam f 250; P. M. Amsterdam f-100; Neko Geldrop f 100; fa. H. J. S. f 100; G. S. S. Den Haag f 100; M. M. Rot terdam f 100; N.V.V. Amsterdam f 10.000; W. H. P. Amsterdam f 100; J. S. Hillegersberg f 5000. Aan persoonlijke giften kwam dus ee»i totaal bin nen "van 1' 43.748.57, terwijl aai: diverse giften een bedrag binnen kwam van f 8.917.43. Bovendien zijn toegezegd de volgende gïftev: C. A. Brenninkmeyer f 50.000; Philips Eindhoven f 50.000; en de Rotterdamsche Bankvereexriging f 25.000. fo\de%£ vzw PMlfPf De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd (Adv. Ingez. Med.) Optocht der W. A. door Breda. Eenige incidenten. Het A.N.P. meldt: Zondagmiddag hield de West-Brabantsche afdee- ling der W.A. van de N.S.B. een marsch door de stad waaraan door een 130-tal W.A.-mannen werd deelgenomen. Om twee uur marcheerde rnen in twee groepen, welke geopend werden door bereden afdeelingen der W.A., op weg naar de Groote Markt Afdeelingen bereden marechaussee en de politie zorgden, onder leiding van den commissiaris van politie, den heer De Bruyn, voor de afzetting. Op de markt volgde een défilé voor den banleider in West-Brabant, F. Ouwerling en voor den districts leider W. D. de Ruyter. Vele honderden toeschou wers sloegen eveneens het défilé gade. Na den opmarsch ontstond er een rumoerige stemming, welke door eenige incidenten werd volgd. Toen een der ruiters passeerde, begon hei publiek te roepen en te fluiten, waarop de bereden afdeeling op de toeschouwers inreed. Dit verhitte de gemoederen nog meer, zoodat de politie zich genoodzaakt zag op eenige plaatsen met sabel en gummistok een charge uit te voeren, waarbij klap pen vielen. Enkele personen werden door de politie gearresteerd en opgebracht. Na ifïze incidenten werd .de orde hersteld en kon de colonne zich on gehinderd naar de plaats van vertrek begeven, waar zij werd ontbonden. Ook Zaterdagmiddag is het op enkele plaatsen in de binnenstad tot botsingen ge komen, naar aanleiding van de gebruikelijke col portage, waarbij ook de bereden afdeeling van de W.A. optrad. De politie was echter met een stei-ke afdeeling aanwezig, zoodat de relletjes spoedig de kop werd ingedrukt. Zes zwaar gewonden bij autobolsiiig. Zandauto tegen verhuiswagen gebotst. - Maandagavoxxd is een ernstige autobotsing ge schied op den Rijksweg onder de gemeente Ede, waarbij zes personen zwaar gewond werden en een aantal anderen lichte verwondingen opliepen. Omstreeks half acht wilde de chauffeur van een zandauto op den rijksweg tusscheu de Klomp en Ede een andere zandauto passeei'en, welke met een defect langs denkweg stond. Op hetzelfde mo ment naderde een zware verhuiswagen uit Zutfen uit tegenovex-gestelde richting. In de cabine van de zandauto zaten drie personen en in den laadbak nog twaalf. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak vloog de zandauto tegen den verhuiswagen op en vervolgens tegen den langs den weg stilstaanden wagen, waardoor de menschen, die in dij laadbak zaten op den weg werden geslingerd, terwij] ook de twee personen naast den chauffeur ernstig in de knel kwamen. Daar de botsing tot ver in den omtrek hoorbaai was, schoot van alle kanten hulp toe. Weldra bleek, dat zes personen er ernstig aan toe waren, n.l. J. G Lodewijk uit Velp, mevr. J. de Heer uit Soesterberg en P. Bosveld, die in de cabine van de zardauto zaten, ter-wijl van de overige twaalf personen G Bosveld, Vlaswinkel en H. Scheffer, allen uit Rhe- den zware verwondingen hadden. De zwaargewonden warden per auto naar de ziekenhuizen te Ede en Velp vervoei-d, de overige licht gewonden konden, na ter plaatse verbonden te zijn, de reis naar hun haardsteden vervolgen. DE CONTROLE OP DE VERVOERCAPACITEIT DER BINNENVLOOT. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van waterstaat heeft naast de reeds eerder bij of kx-achtens artikel 4 van de wel gebruik vervoex-middelen 1939 aangewezen per sonen, de ambtenax-en van de scheepvaartinspectie belast met de controle op ie uitvoering van artike. 1 van het besluit tot ver.iooging van de vervoer- capaciteite der binnenvloot en met de opsporing van desbetreffende stx-afbaar gestelde feiten. Amsterdam's stads- schoon wordt op het doek vastgelegd. Een zeer dankbaar onder werp vormen twee his torische geveltjes aan het Kattegat. (Foto Pax Holland). Mislukt bezoek van Sinterklaas. Een steeg in oud-Amsterdam. Een hoog oud huis. Daarvoor een paar blauwe stoeptreden. Een open deur'naast het stoepje laat het begin zien van een versleten, vervelooze trap, die zich naar boven in het duister verliest. Op de stoep zitten drie kinderen, twee jongens en een meisje. Aan den overkant van de steeg staat op het smalle trottoir een iets ouder meisje. De kinderen op de stoep zitten mooi rechtop, alle drie met gekruiste armen en ze houden strak den blije gevestigd op het meisje tegenover hen. Want ze spelen school tje, die vier en het iets oudere meisje, een bijde hand ding, is de onderwijzeres. De „juffrouw" staat diep na te denken. Dan heft ze ineens het hoofd, met de wilde blonde haren, op en zegt: „Henk, kom 's hier!" Henk vliegt overeind en staat in een oogwenk vóór de juffrouw. „Ga jij 's effe naar den boekenwinkel en haal een schrift en twee potlooden!" Als een pijl uit den boog vliegt Henk weg en verdwijnt om den hoek van de steeg. Even later komt hij terug: „Juffrouw, ze hebbe ze niet!" rap porteert hij, gaat weer naar zijn plaats en her neemt zijn starre houding. De juffrouw fronst de wexTkbrauwen en verzinkt weer in gepeins. Dan zegt ze: „Jan, kom jij 's hier! Jan toont zich fiiet minder gedienstig dan Henk. „Ga jij 's", zoo draagt de onderwijzeres, die blijkbaar weinig variatie in haar opdrachten weet te brengen, hem op „naar dien anderen winkel en haal één schrift en één potlood!" Jan gaat de richting in. tegenovergesteld aan die Henk insloeg en verschuilt zich. even in een portiek. Dan verschijnt hij weer en zegt: „Ze hebbe ze daar ook niet, juffrouw!" U begrijpt, hoop ik, dat dit alles maar spel of liever fantasie is en dat er geen echte boeken winkels in de buurt te bekennen zijn. De onderwijzeres is nu diep teleurgesteld. Maar dan verheldert zich plotseling haar gezicht. Ze heeft iets moois bedacht. Weer roept ze Henk tot zich. want de kleinste van het drietal op de stoep is nog wat jong en doet alleen voor spek en boonen mee. Even een kort geheimzinnig f luister gesorek, dat eindigt met een heftig ja-knikken van Henk en dan verdwijnen ze door de deur rechts, de trap op. Het duuxt vrij lang eer ze tenigkeeren; de scho lieren worden bijna ongeduldig. Maar dan eindelijk: gestommel op de trap en daar heb je de juffrouw weer, met verhoogde kleur op de wangen. Ze gaat vHk vóór haar leer lingen staan en kondigt, wat stooterlg en heesch van nauw bedwoneen ontroering, aan: „Sinnie. Sinnieklaas komt!" De rij van scholieren houdt den adem in. „Sin nieklaas komt!" hex-halen ze. zenuwachtig fluis terend. Ze gaan extra mooi zitten en hebben geen oos van de trapdeur af. Uit die deuropening treedt hu Henk. Maar hij is onherkenbaar. Hij heeft een mijter op. van een kx-ant gevouwen. Een oud vitragegordijn, aan den voorkant boven aan zijn .„bloes" met een paar vei ligheidsspelden bevestigd, bedekt zijn bovenarmen, schouders en rug en sleent hem sierliik-noncha- land over de straat na Onder zijn kin bungelt, vastgebonden met een paar touwtjes, een oud bontje van kon'inevel: zijn baard. Hij steunt met groote waardigheid op een stuk lat dat hii als een staf in de rechter hand houdt en dat veel grooter is dan hij zelf. Hii speelt zijn rol niet zonder talent. Statfg schrijdt hij naar de onderwüzei-es- ..Ziin de kin deren zoet geweest, juffrouw?" vraaef hij en zijn tiöoge stem is in wonderlijke tegenstelling met de grh'.sheid van ziin baard. ..Héél zoet. Sint", antwoordt de juffrouw wat beverig. Al is ze dan in het comnlot, ze is toch onder den indruk ge'komen van dit zoo gewichtig gebeuren. ,En", vraagt de hooge stem vei'der. ..neemt -Jan" nooit meer een anoel weg, die van Henk hoort?" Deze vraag heeft een funeste uitwerking. „Dat liegt ie!" klinkt het fel van de blauwe stoeo. En daar vliegt Jan op Sintei-kiaas af en dient hem een gevoeligen stomp toe. In een mi nimum van tiïd is een verwoed gevecht ontstaan. De jongens rollen over elkaar en over de straat, de mijter ligt daar vertrapt, de baard ook en de tabberd is aan flarden. Als Sintei'klaas behoorlijk afgetuigd is. staat Jan hijgend op en schreeuwt: „En zeg nou nog 's dat ik anoelen steel!" „Sinnieklaas" heeft er niet van terug. Zoo eindigt ontüdig dit bezoek van den goeden Sint aan een school! J. C. E. Catharina van Rcnnes overleg HAARLEM Een bericht, dat tot grooten Weemni" In den ouderdom van 83 jaar is jn huis" te Amsterdam, waar zij de laat werd verpleegd, overleden Catharina va N muziekpaedagoge en componiste. n B Aldus het berichtje, geijkt naar den vo-*, in zijn beteekenis een mare, die bii en duizenden gevoelens van dankbare he erkentelijkheid jegens de overledene en ring voor haar werk zal verlevendigen Catharina van Rennès dood! Men wist sprankelende vitaliteit was bij het küm jaren stilaan verminderd. Haar corresn ontvingen niet meer de geestige, puntige geschreven in het karakteristieke schrift het kernachtig beloog van iemand' die veei werk te verzetten heeft, de verras- een blij twinkeldeuntje op een hoogtijd- neex-gepend op een blad muziekpapier, bw i wegewat bleef was de herinnering a onvergetelijke lessen op „Bel Canto" "ha"! :3Jli vermoeid ijveren voor een zingend' volk*.. klare composities, waarin zij het beste v zonnige persoonlijkheid heeft gelegd. 30 Catharina van Rennes. (Foto archief h. d,)( Betalingsverkeer met Bulgarije. Het. Nederlandsch clearinginstituut maakt bekend: De afwikkeling van het betalingsverkeer met Bulgarije geschiedt voortaan binnen het kader der Nederlandsch-Duitsche en Duitsch-Bulgaar- sche clearing. Onder de regeling vallen alle wederzijdsche ver plichtingen. voortspruitende uit transacties, afge sloten na 14 October 1940, wegens: 1. Invoer van Nederlandsche goederen in Bul- garije, en van Bulgaarsche goederen in Neder land. 2. Nevenkosten in het goederenverkeer. 3. Veredelings- en reparatiekosten. 4. Het verzekeringsverkeer inclusief het herver- zekeringsverkeer, voorzoover de verplichtingen uitgedrukt zijn in rijksmarken, lewa's of guldens. Vooruitbetalingen voorzoover usantiel zijn toe gestaan. Voor storting in de clearing is een vergunning van het deviezeninstituut te 's-Gravenhage ver- eischt, aan te vragen per formulier b'i, met ver melding bovenaan het formulier „Bulgarije", Nederlandsche debiteuren zijn verplicht tot storting op postrekening 2020 ten name van het Nederlandsche clearinginstituut .Duitschland" of of de rekening „Duitschland" van het Nedex-land- sche clearinginstituut bij de Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam onder gelijktijdige inzending aan het clearinginstituut. afd Bulgarije; van het in de Duitsche clearing gebruikelijke stortings formulier ,.a". waarop duidelijk in rood te ver melden „Bulgarije". Grooter gedeelte der voorraden kaas mag worden verkocht. - Het rijksbureau voor de voedselvoorziering in oorlogstijd deelt het volgende mede: In verband met de op 28 Augustus 1940 getrof fen kaasregeling werd aan houders van voorraden kaas, grooter dan 500 K.G. de verplichting opge legd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming der Nederlandsche Zuiveleer trale. afd. zuivel té 's-Gx-avenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een gedeelte van 25 pet. met een minimum van 500 K.G. voor het verhandelen en aflevei-en vrijgegeven. Dit ge deelte wordt met ingang van Maandag 25 Novem ber 1940, niet 10 pet. tot 35 pet. verhoogd, met een min. van 1000 K.G. zoodat dan nog 65 pet. (ver- mindex-d met den indroog op den totalen oorspron- kelijken voorraad) van den op 28 Augustus 1940 aanwezigen voorraad geblokkeerd blijft. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toe wijzingen op grond der bepalingen van de kaas- distributiebeschikking 1940 1. Een mooi, rijk gezegend leven is 0.VU1U1BU Langer dan veertig jaar heeft zij jong Nederb leeren zingen volgens haar eigen, beproefde metta diek, langer nog componeerde zij, kinderen, dj het in later jax-en tot een zeer hooge plaats op de maatschappeiijken ladder zouden brengen ontvj gen van haar het eerste muziek-onderwijs, vrijwel iedere gebeurtenis, die tot een feestdij herdenking in den lande aanleiding gaf droeg haar muzikaal aandeel bijwel zeer is hi gansche bestaan een getuigenis geweest van hy groote liefde voor de Nederlandsche toonkunst Reeds op zeer jeugdigen leeftijd wijdde zjj zjj aan de muziek, studeerde solozang bij Messchseri klavier bij van der Werff en compositieleer ei muziekgeschiedenis bij Richard Hol. Het diploma voor klavier en zang behaalde zij op de muziek, school van de Maatschappij tot bevordering Toonkunst te Utrecht. Aldus toegerust met een denkelijke voorberei ding begon zij haar loopbaan ai als zoovele! die na volbrachte studie het, doornige pad vand kunst betreden. Maar al heel spoedig bleek, dl zij aan een grondige kennis van haar vak de van uitnemend paedagoge paarde en aide recht kon doen gelden, een schare van leerL0 om zich heen te verzamelen. Daartoe diende he1 door haar opgerichte muziekinstituut „Bel Canto" dat jarenlang de verzamelplaats is geweest, waar jongen en ouderen vrijwel ieder uur van den dag bijeenkwamen en er, hetzij de eerste beginselen van hun muzikale opvoeding ontvingen, hetzjj zich vei-der bekwaamden in theorie en techniek Een gemakkelijke docente was Catharina van Rennès niet. Zij eischte veel, heel veel van haar leerlingen, zooals zij ook zeer veel van zkh zelf vergde. Zij eischte in de eerste plaats tot* wijding, kon niet uitstaan, dat haar vak en baga telle werd behandeld en bracht dat haar jeugdig! leerlingen van meet aan bij. Hoe kon zij tocma met dat fond van goedheid, dat haar nwit verliet als er thuis niet geoefend of het me zilcaal dicté niet naar den eisch verzorgd was, maar ook, hoe kon zij bij haar leerlingen eigea initiatief stimuleeren en het elementair gevoel voor muziek ontwikkelen. Hoe haatte zij alle dorheid, alle slordigheid in uitspraak, alle knoeierijtjes..~ en toch, toch, al beefde menige zondaar als hij of zij op plichtsverzuim betrapt was, er was altijd die groote liefde, waarmede haar leerlingen haar omringden, die aanhankelijkheid, die 't deel blijft van iederen docent, die zijn gaven vaif hoofd cn hart in zijn werk" vermag te leggen. Dit alles was haar dagelijksch werk. Langer dan veertig jaar. Altijd maar weer de kleintjes om de piano verzameld, vertellen, dat hard zin* gen niet hetzelfde is als blij zijn, dat „zefir" niet moet klinken als „zeewier", dat je moet zingen alsof je dansschoentjes aan hebt, altijd maar weer de meergevorderden, volwassenen met twintig jaar muziek-educatie, de rijke, volle schoonheid doen beleven van wat misschen technisch vol maakt werd voorgedragen, maar niet met hart en ziel werd gevoeld. Dit alles in weinig woorden te zeggen is moei lijk Zij, die het voorrecht hebben gehad, Catha- aanvullen met de duizenden herinneringen azn rina van Rennès persoonlijk te kennen, zullen het de nooit vergeten uren. Doch zij was. niet alleen muziek-paedagoge - herinneren we er aan, dat zij het was. die Jacques Dalcroze hier introduceerde door haar klassen voor rhythmische gymnastiek zij was ook componiste en er zal wel geen Nederlander zijn. die af en 'toe niet eens een Rennès-vnjsj! neuriet. Ze zijn veelal zoo vluchtig en zoo lucntoft zoo zangerig en in 't gehoor liggend, Langs de lange Lije klept de klokkebije. In de rondte snorren.... haar liedjes van bloe men en vlinders en zomerweeldeis dit de verdienste van haar levenswerk, dat zij, de vol wassene. altijd het kinderlijke, het eenvoudige, heeft opgediept en er schoone gestalte aan heet gegeven? Gemakkelijk was zij ook als componiste nte Begaafd met een fijn en terk ontwikkeld taa* gevoel stelde zij hooge eischen aan den tekst, waar voor zij een melodie schreef. Maar dan kreeg oo ieder woord in de compositie zijn beteekenis e woord en klank smolten samen tot schoon ge- heel. Haar bundels: Windekelken, Silhouetten, le venslust. Zon en Zang en zoovele andere «1$ er bewijs van af. Graag componeerde zij ook Kin* dercantates. „De muizenwereld", „De kluch.ir avonturen van pop Topsy", „Het alphabet aan piano", half cantate, half muzikale vertelling- zullen nog jarenlang gezongen worden. Tot haar schoonste scheppingen behoort het l kende „Zonnelied": „Zie, hoe het vriend'lijke zo. licht schittert op weide en op woud", een map* strale compositie, waarin haar „dankbaaf £®m,oe. zich ten volle heeft uitgezongen en die tot het lerbeste zal blijven behooren, wat de F" °'"a sche toonkunst heeft voortgebracht. - Nu haar avondzon is ondergegaan, verdwijnt har in a van Rennès, de begaafde, de vermaarde, inderlijke. uit ons midden. Haar lied blijft. - De begrafenis van Catharina van ^eJViei,IjS< schiedt Woensdag om 12 uur op de derde meene begraafplaats te Utrecht.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2