Bij de 100-jarige herdenking van prof. Hugo Verriest \e\ Winterhulpwerk. Pe eerste bijeenkomst van het plaatselijk comité. burgemeester over dwaze jruchfen. ,r (je raadszaal van het gemeentehuis heeft [Lja^niiddag, onder leiding van den burge- P*mr. H. J. J. Scholtens. een bijeenkomst 'f*'- ffevonden, waarin het Plaatseljk Comité de" Win terhulp Nederland is geïnstalleerd, n burgemeester, plaatselijk directeur van de terhulp, heeft een korte rede uitgesproken, tin hij wees op de groote taak die de Winter- ffn wacht. Hij zei o.a. het volgende: f,aens de statuten van de Stichting Winter- .L j^edei'land, welke door den secrelaris-gene- i'j van het Departement van Binnenlandsche zijn uitgevaardigd, verleent de plaatselijke gemeenschap aan den plaatselijken directeur 5 en bijstand bij de vervulling van zijn taak. ffegn u allen dankbaar, dat gij u daartoe bereid verklaard. 'pe burgemeester als plaatselijk directeur is vlast niet de zorg voor de vervulling van de taak stichting in de gemeente. Hij doet zijn werk éreenkomstig de hem door den directeur-gene- i'j 0f den provincialen directeur aangegeven 4tlijnen. Ik mag u zeggen aldus spr. dat ik het 'Èen eereplicht heb beschouwd deze functie op nemen. Voorzoover mijn ambtsbezigheden toestaan, zal» ik van harte per- het Winterhulpwerk in onze ge- leiden. Dat ik daarbij op uw daadwerke- steun mag rekenen is van groote waarde, „geesten van u hebben hun sporen op het ge- der maatschappelijke hulpverleening reeds ^nschoots verdiend. Met uwe ervaring en uw jj'jjes zal het winterhulpwerk in Beverwijk 1 zijn gebaat. Verder deelde de burgemeester mede, dat de .«jren W. van Dok, mr. L. Spaan en N. H. Smit, «pectïevelijk in het comité de functies van plaats- hangend directeur, algemeen secretaris, en pen- •hmeester vervullen. eerste werkzaamheden zijn reeds aangevan- «met de oprichting van een plaatselijk bureau, jjartoe de voormalige Huishoud- en Industrie el aan de Raadhuisstraat is ingeincht. Het seau is telefonisch bereikbaar en voorts is er gj girorekening geopend. Voorts vestigde de burgemeester er de aandacht jat gerekend moet kunnen worden op de al- Ifiaeene medewerking van de burgerij. Zij kan, niet het volle vertrouwen geven. De namen ia hen. die in de landelijke-, gewestelijke- en •V'tselijke comités zitting namen, staan hiervoor dioende borg. DWAZE GERUCHTEN. Niettemin doet een gerucht de ronde. Dit gerucht treft noch ons, noch de Winter hulp, 'aldus, de burgemeester, maar bezorgt groote schade aan de plaatsgenooten, die dezen winter in nog moeilijker omstandig heden verkeeren dan anders, t gerucht is dwaas. Eenzelfde gerucht werd verspreid bij de in deling voor de geteisterde gebieden. Toen had -jfrouw Zus van juffrouw Zoo gehoord van 'het :;efje in de mantelzak. Nooit is een zoodanig 'briefje, ondanks er veel •ceite voor is gedaan, gevonden. Als iemand mij a dergelijk briefje zou voorleggen, aldus spr., ::u hij mij daar een grooten dienst mee bewijzen Als ik 'het gevoel zou hebben, dat dit werk niet zuiver voor en door Nederlanders zou ge schieden, had ik mijn functie als plaatselijk directeur niet aanvaard en zou mijn functie ils burgemeester neergelegd hebben. Ook de leiding van de Winterhulp heeft dit ge rent bereikt en ook van dien kant zijn deze dwaas- :-:en weerlegd. liet bijzonderen nadruk wees de burgemeester er f. dat er hulp verleend wordt zonder aanzien esoons, van welke gezindte of politieke richting Dé geest van het Winterhulpwerk is iets nieuws i»rNederland en de geest van de Hollanders staat Sir vreemd tegenover. Zij kijken eerst liever de uit den boom. Maar de tijd dringt. Als wij eerst Meten wachten tot iedereen zijn meerling over dit. rik gevormd heeft is het te laat, want de winter t voor de deur. Nu moge echter gelukkig geconstateerd worden, i: de offervaardigheid in Beverwijk groot is. Dit isiben wij mogen ervaren bij de acties van het :mïté „Hulp in Nood" bij de rampen, die over as kwamen. De offervaardigheid was groot en er ns medewerking van alle kanten. "i die gelegenheid stond de nood echter con- Ret voor.oogen. Maar dit is nu moeilijker, ffel staat concreet voor oogen, dat deze winter 1 moeilijker zal zijn, dan wij ons ooit kunnen kogen. Het is de bedoeling in het komende halfjaar sen collectes meer te houden, dan alleen voor de Viierhulp. De verwachting mag gekoesterd wor- in een geest, van samenwerking met an ise instellingen op dit terrein verder gewerkt zal reden. Ook was het gebruikelijk om ieder winterhalf- ia een beroep te doen op de burgerij voor de éoolvoeding. De burgerij toonde dan altijd groote kreidwillig-heid om de noodige middelen te ver effen. Ook deze bijdrage van de burgerij hoopt M plaatselijk Winterhulpwerk te kunnen waar den. 0? steun van de geheele burgerij zal het moeten tornen. Daarom moet men niet vreemd hier- cxnover staan. Als er ooit een arbeidsveld is ge- AGENDA VOOR BEVERWIJK. DINSDAG 26 NOVEMBER, r Theater, Breestraat: „Het mysterie van de ••indscheinsonate", en bijprogramma, 8 uur. WOENSDAG 27 NOVEMBER. Theater, Breestraat: „Het mysterie van de -••■dscheinsonate", en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: DINSDAG 26 NOVEMBER, stadsschouwburg, Wils onsplein: „Toontje heeft ft paard geteekend" door de N.V. Het Residentie toneel, 7.45 uur. ■'Onbrandt Theater: Snip en Snap in de Revue: »«P op!" 2.30 en 7.30 uur. «aas Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij doel", io4 uur. •■aas Hals Theater: „De verboden vrucht", 2.30 en 8.45 uur. wsor Theater: „Singende Jugend", 2.30, 6.30 en uur. kern „Alarm", 2, 6.30 en 8.45 uur. WOENSDAG 27 NOVEMBER, ndt Theater: Snip en Snap in de Revue "f °P 2, 4.30 en 7.30 uur. 'rans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zii Moei", 104 uur. -ascooptheaters: Voorstellingen des middags en avonds, weest waar allen kunnen samenwerken is dp Win terhulp dit wel. Vele menschen blijven echter langs den weg staan en laten het aan anderen over. Bij ieder moet nu echter de gedachte voorzitten hoe zal ik het beste kunnen helpen om den heerenschen nood te lenigen. Hierop moet het Comité het aan sturen. Men late niet één enkeling zwoegen, maar een ieder schakele zich in. Dit is wel een ideaal, dat echter toch dicht te benaderen is. Als eerste taak wacht het Comité de groote lan delijke collecte te schragen. Op Vrijdag 29 November zal met inteekenlijsten worden gewerkt, terwijl op Zaterdag 30 November een speldjesdag wordt opgezet. De speldjes zijn geen ééndags-'vliegen., maar een lichtgevend molentje, dat in de donkere dagen nog veel licht kan ver schaffen. Het Comité bleef hierna nog bijeen om eenige huishoudelijke zaken te bespreken. Het plaatselijk Comité van de Winterhulp Ne- deiTand te Beverwijk is als volgt samengesteld: Mr. H. J. J. Scholtens, Burgemeester, Plaatselijk Directeur. W. van Dok, Plaatsvervangend Directeur, Mr. L. Spaan, algemeen secretaris, N. H. Smit, ge meente-ontvanger, penningmeester, D. Danger- mod, J. Deegenaar Jr., mevr. Dekker-Schutte, mevr. Kemp-Haan, mej. A. van Lieshout, C. Maters, me vrouw Moens-van der Veen, J. G. van de Nes, E. van Kookhuizen, Dr. M. A. de Ruiter, mevr. L. Scholtens-Regout, G. W. P. Stoutenbeek, Dr. Alb Vis, A. Wernke. Van een drietal candidaat-leden wordt nog ant woord verwacht. „Winterhulp Nederland, afdeeling Beverwijk", heeft als postrekening no. 396400. Het plaatselijk bureau is gevestigd in de Raad huisstraat 5. (Voorloopig geopend alle werkdagen 14.00—16.00 uur). Telefoon: 3156. Vervoederen van peen verboden. Krachtens een besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij is het vervoederen of doen vervoederen van alle roode bos-, breek- en bewaarpeen verboden, tenzij door de Ned. Groente- en Fruit Centrale ontheffing hiervan is verleend. DELFTSCHE STUDENTEN—STRAWBERRIES (2—0). De Studenten gaan nu wel onbedreigd aan .het hoofd van deze afdeeling. Na B.M.H.C. 2 is thans ook Strawberries afgewezen als pretendent voor de eerste plaats. Toch speelde Strawberries een goeden wedstrijd, beter dan voorgaande, ook al was de voorhoede nog niet geheel ingespeeld. De eerste helft bracht den Studenten een 10 voorsprong. In de tweede helft werd na een straf- corner het tweede doelpunt gemaakt (20). Dank zij het goede werk van de Beverwijksche verdediging en speciaal den keeper konden de Studenten hun meerderheid niet in meerdere doelpunten omzetten. De Beverwijksche voorhoede had tegen de sterke Delftsche verdediging een te zware taak, zoodat het einde van dezen spannen- den wedstrijd een verdiende overwinning voor de Studenten bracht. Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te beko men over de volgende gevonden en verloren voor werpen: Gevonden: mutsje met handschoen, heerenhand schoen, heerenhandschoen, kinderhahdschoen, grijze handschoen, pijp, broche, wollen handschoen, Du-it- söhe uniformpet, blauwe ceintuur, damestasch, jon genspet, half ons rooktabak, handwarmer, dames rijwiel, wildleeren handschoen, zelfbinder. Verloren: ceintuur, heerenhandschoen, damespor- temonnaie met inhoud, handschoen, portemonnaie met inhoud, étui met inhoud, portemonaie met in houd, donkerblauwe wanten, textielkaart, kolen- bon, 3 identiteitsbewijzen, twee vulpotlooden, 4 rijwielbelastingmerken, textielkaart, boodschap- pentasch, identiteitskaart, damesiportemonnaie met inhoud, meisjesmuts, damesrijwiel, heeremhand- 'schoen, 24 kippenringen, sportjasje, pull-over, hee- reruportemonnaie met inhoud, bankbiljet van f 10. heerenportemonnaie met inhoud. Wat de tuinders kregen. VEREENIGDE VEILINGEN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". Prijsnoteering: 25 November 1940. Spinazie per K.G. 7—22 Rapen per kist 55—60 Sla per 10 krop U/s3.80. Andijvie per K.G. 2iy2 Wortelen per bos 6—10 Radijs per bos 3—31/2 Selderij per bos Zl/23 Peterselie per bos 3'/»—4 Drielingen (duinzand) per K.G. 6.70 Tomaten per K.G. 12—17 Prei per K.G. 31^—6.40 Uien per K.G. 3—3.70 Witlof per K.G. 22—24 Waspeen per K.G. 3l/28'/j Bloemkool I per stuk 1013 Bloemkool TI per stuk 5—7 'Knollen I.per stuk 6—12 Knollen II per stuk 2i/2—4 BI. gele per K.G. 3—6 v" Groene kool per K..G. 3—5 Roode kool per K.G. 3.25 Breekpeen per K.G. 3—3t/o Schorseneeren per K.G. 6—14 Boerekool per K.G. 2—5 Spruiten per K.G. 1220 MARKTBERICHTEN. Spinazie per K.G. 1016. Andijvie per K.G. 3—6. Koolrapen per zak f 1.50. Wortelen per bos 68. Bieten per K.G. 6. Schorseneeren per K.G. 8V2 Aardappelen, klei per K.G. 5Vfe. Spruitjes per K.G. 1018. Boerenkool per K.G. 2V26. Roode kool per K.G. 31/-. Savoye kool per K.G. 3. Bloemkool per 100 814. Uien per K.G. 8. Prei per K.G. 6—8. Sla per 100 krop 3'/2. Pieterselie per kistje Selderie per kist 8. Peren per K.G. 2040. Druiven per K.G. 4550. Brusselsch lof per K.G. 2027. VEREENIGING OUD-CURSISTEN R.L.W.S. Vrijdag 29 November fcal de vereeniging van oud-cursisten van de Rijks Landbouw Winter- school een ledenvergadering in het Veilinggebouw .Kennemerland" houden. Spreker is veearts Lankamp van Uitgeest over verschillende veeziekten. LAAT GEEN FIETSEN ONBEHEERD STAAN! Ook in de afgeloopen dagen heeft de politie weer eenige personen bekeurd, die hun rijwiel in het donker op den openbaren weg onbe heerd lieten staan. 18. Stichting „Winterhulp Nederland". Namens de Stichting „Winterhulp-Nederland" schrijft men ons: Aanvragen voor ondersteuning komen reeds binnen, terwijl de collecte nog moet beginnen. Wel een. bewijs hoe noodig. zelfs noodzakelijk het is deze actie te doen slagen. Om dit te bereiken raden wij een ieder aan, zich alsnog, maar dan onmiddellijk te melden als collectant(e) er is nu nog gelegenheid. De nood der stille armen is nu grooter dan ooit te voren. Wie zal zich kunnen verheugen op een vroolijk St. Nicolaasfeest of een gewijd Kerstfeest in eigen kring, met de wetenschap dat anderen in de meest kommervolle omstandigheden verkeeren? Blijft dan niet aan den kant staan, het komt hier op daden aan. Laat ons de handen inéén slaan. Zij die over vrijen tijd beschikken geven hun arbeid, als collectant, anderen, die zoo ge lukkig zijn en geen tijd over hebben, geven geld. Dat zijn daden! Wil men den nood gelenigd zien z,al men eerst tot bovengenoemde daden moeten overgaan, eerst dan zal men aan de aanvragen kunnen vol doen. ST.-NICOLAASFEEST. Donderdagmiddag 5 December zal St.-Nico- laas een bezoek brengen aan de Christelijke Fröbelschool aan de Meerensteynstraat. Behalve de gebruikelijke versnapering zal St.- Nicolaas aan alle leerlingen nog een verrasing uitreiken. ST. NICOLAASFEEST VAN „PAPYRUS". Het bestuur van de Perscneelsvereeniging der Papierfabrieken „Papyrus" deelt ons mede, dat in verband met de huidige omstandigheden en de ge volgen daarvan van plannen om in dit seizoen voor de leden cultureele- en ontspanningsavonden te houden noodgedwongen moet worden afgezien. Echter zal voor alle kinderen, van zes tot en met tien jaar, van het aan de Papierfabrieken werkzame personeel in gebouw „Concordia" een kindermid dag worden georganiseerd en wel op Zaterdag 7 December a.s. des middags half drie. Het programma van dezen middag begint met de vertooning van de smalfilm Felix de Kat, waarna een tooneelschets De Betooverde Klas, in scène gezet door één van de leden-, wordt uitgevoerd. Deze sohets zal door toepassing Van eenige goo chelkunstjes en mechanische trucs wonderlijke din gen in de klas doen gebeuren. Als vervolgens St. Nicolaas, die natuurlijk ook van de partij is, binnen is gekomen zullen de kin deren tezamen zingen, terwijl op het tooneel Sin terklaasliedjes ten gehoore zullen worden gebracht. Enkele meisjes voeren verder een poppenballet „In den Speelgoedwinkel" uit. Tenslotte zal St. Nicolaas niet zonder meer af scheid van zijn jonge vrienden nemen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door le den van de Harmoniekapel „De Eendracht". KIESCOLLEGE NED. HERV. GEMEENTE. Bij de Zondag gehouden herstemming voor leden van het kiescollege der Ned. Herv. Ge meente tusschen de heeren H. A. Drooger en B. M. Mulder is de laatstgenoemde gekozen. DRANKWET Bij Burgemeester en Wethouders .van Velsen is ingekomen een verzoekschrift van H. van Dok- kum van beroep dansleeraar, wonende te Velsen om een verlof B, voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank in de danszaal van het per- veel Kaiverstraat no. 73 te IJmuiden. Vóór 10 December 1940 kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij Burgemeester en Wethouders voornoemd in brengen. HEEMSKERK ST. NICOLAASFEEST. Op Donderdag 5 December wordt in het K.S.A.- gebouw het St. Nicolaasfeest gevierd voor de fan- deren van de leden van den Land- en Tuinbouw- bond. TAFELTENNIS. Vrijdag a.s. speelt de tafelfecmisclufo „D.O.K.'1 een competitie-wedstrijd tegen „Steeds Voorwaarts': uit Assendelft. CASTRICUM EERSTE LUSTRUM „ZANG EN VRIENDSCHAP". In de zaal van Hotel Bakker vierde de Gemengde Zangvereeniging „Zang en Vriendschap" haar eerste lustrum. Er heerschte een zeer geanimeerde stemming gedurende den middag en den avond. Na een openingswoord van den heer Kessler, voorzitter der feestcommissie, sprak de voorzitter de heer Hartog, enkele woorden en hij dankte den dirigent den heer Beider, donateurs en leden voor hun medewerking. Ook de feestcommissie bracht spr. dank. De heer Hartog heette een aan tal vertegenwoordigers van zusterverenigingen welkom. Bloemenhulde volgde van de Mannen- zangvereen. „Orpheus", Alkmaar met een bege leidend woord van den heer Prins. De heer Bak ker, de zaalhouder, bood een bloemstuk aan. Een lauwertak van den Vereenigingsraad ging begeleid van enkele woorden van den heer v. d. Touw. De heer Beyersbergen van Henegouwen sprak namens de Ned. Vereen, van Forensen. C.O.V. 'feliciteerde schriftelijk. Een aardig geschreven vereenigingsrevue van den heer Hartog gaf-mevr. JacobsHaringa ge legenheid, de opkomst en groei der vereeniging in woorden uit te beelden. „Zang en Vriendschap" liet vele nummers uit haar 5-jarige historie hooren; goede zang, die liet zien dat de heer Beider in 5 jaar iets heeft weten te bereiken. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ.. 's-GRAVENHAGE, 26 November. 20.000.— 19733 5.000.— 11924 2.000.— 10165 1.500.— 10546 1.000.— 5880 18478 f 400!— 6913 11347 13607 200.— 5376 7196 10220 18018 100.— 5082 11151 11530 13620 20526 20720 Voetbal Lastige uitwedstrijd voor Haarlem. Twee plaatselijke ontmoetingen in de tweede klas. Het programma voor Zondag 1 December voor de clubs uit Haarlem en omgeving is als volgt: Stormvogels—'t Gooi Blauw WitHaarlem R. F. C.—V. S. V. E. D. O.—H. F. C. De KennemersDe Spartaan H. B. C.—R. C. H. SchotenBloemendaal De ZeemeeuwenT. Y. B. B. Onze GezellenBeverwijk KinheimD. E. M. Santpoort—Zandvoort Vurig strijder voor de Vlaamsche zaak Ook in Nederland had hij vele vereerdersJ Den 25en November was het een eeuw geleder, dat Hugo Verriest, de hoogbegaafde priester en dichter, die 18 jaren geleden overleed, in het ne derige dorpje Deerlijck, nabij Kortrijlc, het levens licht zag. Weinig hadden de eenvoudige ouders, die het boerenbedrijf uitoefenden, kunnen vermoeden, dat hun Hugo, één der 7 loten van den Verriest- stam, eenmaal tot een vermaard geestelijke zou uitgroeien, en niet alleen tot een dienaar der kerk, maar tevens alom bewonderd zou worden om zijn zoet-klinkende lyrische gedichten, waarin hij zich zoo'n aanhankelijk leerling van Guido Gezelle zou toonen. Van 1842 dagteekent de eerste kennismaking dei- familie Verriest met den toekomstige»! meester Guido Gezelle, en de geheele familie zou zich latei- wijden aan dé verspreiding, de bekendmaking, de waardeering van het werk van „dat schamel por ti erken", zooals André de Ridder in zijn biografi sche studie over Hugo Verriest 1), zoo typisch zegt. Gezelle bewaakte nl. de poort van het klein Se minarie te Rouselaere, teneinde op 15- of 16-jari- gen leeftijd, zijn kostgeld aldaar te kunnen verdie nen. Tot zijn 10e jaar kreeg Hugo Verriest les van vader Renier, een der bekendste van de laatste rederijkers. Hij bezat een bijzonder talent van ver tellen, en Zondagsavonds mochten de scholieren de school van vader Renier telde meer dan 100 kinderen, van wie er verschillenden bij hem in woonden naar school komen, om den gezelligen causeur te hooren vertellen. Dan leerde hij hun de diepe beteekenis van „de Leeuw van Vlaanderen", van ..Jacob van Artevelde" en „zijn woord beefde, wanneer hij sprak van de sohoonheid en de groot heid van Vlaanderland. Vol ingespannen aandacht luisterde ook Hugo Verriest. Door de gloedvolle wijze, waarop vader Renier, die eenvoudige dorps schoolmeester, van Vlaanderen wist te vertellen, werd in den jongen Verriest hét eerste zaad ge strooid, dat later zoo welig zou opschieten. De kinderen van den ouden Verriest werden te zelfdertijd in de muziek onderricht door Peter Benoit. Tweemaal per Week kwam de jonge Benoit, met zijn viool onder den arm, van Harlebeke (dat op eenige kilometers afstand lag) naar Deerlijck loopen. In het prieeltje van de familie Verriest heeft de later zoo beroemde componist Benoit zijn eerste zangen gecomponeerd en Gabriëlle Verriest, een nidhtje van hem, dien wij thans herdenken, kwam in het bezit van verschillende onuitgegeven muziekfragmenten van Benoit, dagteekenend uit die jaren. Ook later zijn de vriendschappelijke be trekkingen tusschen de familie Verriest en den componist gehandhaafd. Na de school van vader Renier te hebben afge loopen, bezocht Hugo Verriest als student het klein Seminarie van Rouselaere, waar, eerst onder leiding van Gezelle, later onder die van Verriest en nog later door Albrecht Rodenbach de strijd werd ge streden voor Vlaanderen's rechten. Destijds werd aan genoemd Seminarie slechts één uur per week aan de Vlaamsche taal besteed. Hierover heeft Ver riest zich als volgt uitgelaten: „Ik was student en het Vlaamsoh lag sedert lang in den vergeethoek; of als er hier of daar iemand was, die over het Vlaamscb sprak, en handelde met eerbied en liefde, het was als van eenen gestorvene, wiens lichaam men be- zalfde of balsemde, om het in eene kas ter be wondering uit te stallen, maar die toch eeuwig moeste doodblijven. Het Vlaamsch was dan in 't gedacht van velen, alzoo dood als de oude koningen van Egypten". Kort nadat Verriest het Seminarie te Rouselaere had betreden, trad Gezelle op; in 1854 werd de Meester tot „Professor van Commerce" benoemd, waarmede de handelscursus werd aangeduid en waarover Verriest het volgende schreef: „Die second cours de commerce bestond in ouder dagen, voor het algemeen, uit minbe kwame leerlingen. Daarbij, van commerce en cijferen wist Gezelle niets en hij zal wel nooit tot tien centen hebben geteld, zonder er, on- derwege, vijf van verloren te hebben. En toch, na korte maanden, stak die Gezellekop boven het hoofd van alle" professors uit. Zijne leer lingen vertelden wonderen van zijn onderwijs, zoo vernuftig en zoo schoon. We bezagen en vervolgden hem, waar hij ging of stond". In 1864 werd Hugo Verriest tot priester ge wijd en weinige jaren later, in 1867, na eerst een tijdje lang Professor van de Fransche klas te zijn geweest, n.l. te Brugge, ontving hij zijn benoe ming van Professor van „poësis" in de school waar hij voorheen zelf op de banken had gezeten en met gespitste ooren had geluisterd naar de lessen van Guido Gezelle, in het kleine Seminarie van Rouselaere. Verriest was op en top de be waarder der Gazelle-traditie welke hij wilde vei-breeden en verspreiden, om daardoor te zijn de schepper van het Vlaamsche leven. In 1873 werd de vurige strijder voor Vlaande ren. Professor van „rhetorika" en vervolgens was hij 'bestuurder van het klooster te Heule waarna hij gedurende tien jaren Overste te Yperen was. welke stad door André de Ridder betiteld werd als „de verfranschte stad van Vlaanderen". Zijn 25-jarig professorsleven sloot met het pastor-zijn te Wacken (dat hij, na korten tijd, wegens on- eenigheid met den kasteelheer, moest verlaten) en te Ingoychem. Daar heeft hij het geestelijke leven van de eenvoudige boeren van het kleine dorp beheerscht. Maar de groote Verriest deed ook méér. Hij studeerde veel, schreef veel, schreef boeken en brochures en bovenal lyrische gedich ten. In 1875 stichtte hij het tijdschrift „De Vlaamsche Vlagge" en daarin is ook zijn prachtig gedicht ver schenen „Avondstilte", dat wel tot een zijner schoonste pennevruchten behoort. Ook in „De Nieuwe Tijd", destijds uitgegeven door Julius de Meester, zijn vele studies en schetsen van Verriest verschenen. Vooral verdient vermelding „Regen boog", „Op Wandel" en „Vlaamsche Koppen". Maar daartoe bepaalde de groote denker, dichter en .spreker zich niet. Hij wilde ook Noord- Nederland bezoeken en zoo trad hij in November 1902 voor het eerst hier te lande op en wel in de Amsterdamsche Vereeniging „Geloof en Weten schap". Het werd een victorie; zelden was een auditorium zoo machtig onder den indruk van het gesproken woord. Na Amsterdam konden Haar lem, Den Haag, Rotterdam, Zwolle, Maastricht en andere gemeenten waar hij als spreker werd uitgenoodigd, persoonlijk kennismaken met dezen beminnelijken man, die als weinigen de gave van het woord bezat. Overal wist hij geestdriftige bewonderaars en vrienden te kweeken. Aan den invloed van zijn melodieuze Vlaamsche taal, van zijn frïssche origineele iedeeën en beelden, van zijn kleurige voordracht, kon niemand zich onttrek ken en wie hem gehoord had, was vriend geworden van Gezelle, van de Vlaamsche kunst en van de Vlaamsche beweging. Ontroerend 'is de hulde geweest, die Verriest's vroegere leerlingen, die inmiddels tot mannen waren gerijpt en andere, vereerders, als H. Persijn, D. van Haute, Stijn Streuvels, August Cuppens, Dr Lauwers, P. de Witte en anderen, den grooten Meester gebracht hebben in 1904. Verriest had 1) Uitgave L, J. Veen, Amsterdam. toen n.l. uit zijn pastorie te Ingoychem geant woord op een brief, welken oud-leerlingen hem geschreven hadden naar aanleiding van de huldi ging van zijn leerling, den dichter Rodenbach en over de vereering van Van Hee, den „stand- Vlaming", den teederen vriend, u onlangs ontval len". In het antwoord van Verriest was deze zin snede voorgekomen: „Ik word een oude man, een moede man", Deze uitlating was voldoende ge weest, om tal van vereerders in *t geweer te bren gen. Een bundel gedichten en prozawerk van die vereerders werd den geliefden Meester toegezon den en H. Persijn schreef o.a. in zijn voorwoord tot dien bundel: „Het is onder dent indruk van die tijding, dat het gedacht bij ons ontstond, 't welk deze blad zijden bezielt: Aan onzen zoo beminden en vereer den Meester, dien God op onze bede weer gezond deed worden een bewijs geven van al onze liefde en onze dankbaarheid. Wij gingen kloppen aan de deur van eenige vrienden en deden vrijmoedig onze- boodschap: overal, aan eiken heerd was 't onthaal even hertelijk, de hand even gul en ge dienstig. Al viel de tijd zoo kort voor velen, mid den alledaagsche bezigheid en zorgen, toch staan wij hier reeds voor u, niet de vruchten van onzen arbeid. Zijn zij ten aanzien van uw werk en uwe verdiensten een al te zwak en ontoereikend loon dit immers kan God u alleen vergelden zij zijn toch „versaemt. 't jongsten" en zullen, naar wij hopen, den moedèh nian verfrisschen en den ouden man verjeugdigen. Liefde en dank hebben ons dit werk ingegeven". Moeten wij nog zeggen, dat alle bijdragen tin telden van Vlaamschen geest en deels ook van pittigen humor? Dit was in 1904. Rustig voor zooverre Hugo Verriest rustig kón zijn lefede hij temidden van zijn parochianen in het stüle Ingoychem, tot dat de wereldoorlog uitbrak en deze heeft hem sterk aangegrepen. Hij werd sukkelend en in 1922 overleed hij, maar bij duizenden leeft hij in dank bare herinnering voort. JOH. CHR. W. Het researcli-Iaboratorium der B. P. M. In dienst van de Nederlandsche gemeenschap gesteld. AMSTERDAM. 26 November. Het Research- laboratorium van de Bataafsche Petroleum Maat schappij gevestigd in het imposante gebouwencom plex aan de overzijde van het IJ te Amsterdam, waarin tot voor korten tijd door den uitgebreiden we- tenschappelijken staf uitsluitend gewerkt werd ten bate van de B.P.M., wordt nu wetenschappelijk werk van de hoogste orde verricht ten bate van de Nederlandsche gemeenschap. Het speurwerk, dat in een Researchlaboratorium wordt verricht is zoowel gericht op verbetering van productiemethoden en van de eigenschappen der producten zelf als op het voortbrengen van geheel nieuwe stoffen, welke gebruikt kunnen worden als grond- of hulpstoffen voor andex-e bedrijven of aanleiding geven tot geheel nieuwe takken van bedrijf. Het vormt een onmisbare schakel in de industrie. De bijzondere omstandigheden van het oogenblik hebben het laboratorium, waaraan 1300 werkkrach ten, o.w. 150 academici, zijn verbonden, afgesneden van het contact met een groot deel der oliewinnings- en veredelingsbedrijven, die evenals de afzet gebieden over de geheele wereld verspreid liggen. Daar verder in het grondstoffenmateriaal voor een aantal onderzoekingen niet langer voorzien kon worden, kon een belangrijk deel van het in behan deling zijnde werk niet voortgezet worden. Anderzijds hebben echter deze zelfde omstandig heden de Nederlandsche overheid en de leiding van tal van industrieele ondernemingen voor een vloed van onverwachte problemen geplaatst, welke drin gend om oplossing vragen. Meer dan ooit moet thans overal de uiterste zuinigheid betracht wor den, en vele bedrijven moeten zich instellen op de verwerking van andere tot dusverre niet gebruikte grondstoffen, op de fabricatie van vervangings goederen en moeten zich aanpassen aan sterk ver anderde marktomstandigheden. Een en ander heeft de leiding van de Bataafsche Petroleum Maatschappij doen besluiten het labora torium en de arbeidskrachten van deze organisatie beschikbaar te stellen voor de geheele Nederland sche technische en economische gemeenschap. Doop dit initiatief stelt het laboratorium zich op een basis, waarvoor in Europa niet licht een parallel te vinden is, maar die in Amerika reeds lang haar bestaans recht heeft bewezen. Men denke bijv. aan het befaamde Mellon In stitute, in Pittsburgh, gegrondvest met het doel om het Amerïkaansche bedrijfsleven in al zijn geledin gen in staat te stellen speurwerk te laten uit voeren in een groot, goed geoutilleerd en rationeel georganiseerd laboratorium. Het doel van het instituut is door beschikbaarstelling van een orga nisatie die groote ervaring bezit op het terrein van toegepast natuurwetenschappelijk researchwerk, de grootst mogelijke baten te bereiken voor de ont wikkeling van wetenschap en techniek, terwijl door doeltreffendheid van organisatie de kosten zoo laag mogelijk gehouden worden. De physisch-chemische en technologische werk zaamheden, die het laboratorium in opdracht van derden uitvoert, zijn van den meest uiteenloopenden aard. Zij omvatten: het uitwerken van fabrlcatie-methoden van ver vangingsmiddelen voor producten of materialen, die schaarsch zijn geworden of niet meer te krij gen zijn; het uitwerken van nieuwe werkwijzen voor de bereiding van producten, waarvoor de tot dus verre gebruikte methode niet meer kan worden toegepast: het opsporen van de oorzaken van bc- drijfsstoornissen of fabricatiefouten bij industrieën; het verbeteren van de eigenschappen van fabricaten en half-fabricaten; het verrichten van natuurweten schappelijk onderzoek voor het oplossen van vraag stukken, die zich voordoen bij landaanwinning cn bij land- en tuinbouw. Daarnaast zijn er belangrijke problemen voortge komen uit de burgerlijke bouwkunde, zooals het onderzoek van de eigenschappen van nieuwe of tot dusverre weinig toegepaste bouwmaterialen, en de bestudeering van de meest doelmatige wijze vari toepassing van die materialen bij den bouw. Enkele concrete voorbeelden, waaraan wel alge meen bekendheid mag worden gegeven, vormen de opdrachten, welke de B.PJVI. op instigatie van regeeringsinstanties als het rijksdistribütiebureau voor chemische producten, den dienst voor den wederopbouw, en de centrale organisatie voor toe- gepast-natuurwetenschappelijk onderzoek, van het centraal instituut voor materialenonderzoek heeft ontvangen in zake het maken van vervangingsmid delen voor de gebruikelijke lijnolie-verven en lijn olie-stopverf, voor producten op asphaltbitumen- basis. Men is bezig met een onderzoek naar de duur zaamheid van de bescherming, die deze bitumen- /erven geven en naar de omstandigheden waar onder ze worden toegepast. 4

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5