Bonnen die thans geldig zijn: Op den 3taaysdien Jükkeizolde? De Hoogeschool der Acrobatiek Jiuu&t WOENSDAG 27 NOVEMBER 1940 Hef parool luidt hier: oefenen, oefenen, oefenen! Ergens in het groote Den Haag is een nauw straatje, stil en verlaten geklemd tusschen de drukte van groote verkeerswegen. Daar vind ik een gammele deur, schuin hangend in roes tige hengsels, een kale, steile houten tj-ap. Er komt een duw in het donker ergens boven mijn hoofd tegen een harde zoldering. Een luik opent zich knarsend en ik sta in een fan tastisch milieu: den Haagschen „Kikkerzol der", een soort ..Hoogeschool?" der acrobatiek, uniek in Nederland, waar artisten voor geza menlijke rekening oefenen en repeteeren en waar aspirant-artisten worden opgeleid. Heel toevallig was ik er achter gekomen, dat ons deftige Den Haag een dergelijke gelegenheid rijk was en al spoedig had ik den eigenaar of beter: den directeur van deze uitzonderlijke onder wijsinrichting gevonden en van hem de toestem ming tot een bezoek treten te verkrijgen. Die di recteur was niemand minder dan Bob Sfceffin, in de Variété-wereld een,zeer bekend persoon. Trou wens ook zélf een artist van ras en naam! Wie het kleine, gemoedelijk-gezette manneke hier. ziet, in hemdsmouwen en met een voor zijn postuur veel te groote pijp in den mond, zou ze'ker niet op het ideè komen dat hij staat tevenover een all round goochelaar, buikspreker, hondendresseur. marionetten-theater-artist, leeraar acrobatiek, en nog heel wat meer. Alleen zijn guitig-glinsterende oogjes zoudeh iets kunnen verradenMaar ge moet hem dan ook eigenlijk 's avonds op de „Bühne" zien: waardig en deftig in zijn zwarte rokcostuum! Ja, dan zoudt ge het wel weten na tuurlijk! Toen ik met mijn hoofd boven het luik opdook was hij juist aan het „lessen": er stond „iets" voorovergebogen, met de handen steunend tegen den muur, één been loodrecht ja eerlijk waar: loodrecht! omhoog gestoken, waartegen Stef- fin verwoed stond te duwen, omdat hij een rech ten hoek blijkbaar nog niet mooi genoeg vond en er daarom een stompen van trachtte te maken! En met succes zelfs! Onze veronderstelling, dat hij zich tot onze komst onledig hield met een elastie ken pop, werd zwaar gelogenstraft, toen wij even later tot de ontstellende ontdekking kwamen, dat de pop een echt mensch was: een achttienjarige acrobate, die „lenig" gehouden moest worden. Op verzoek nog welEn een heimelijke vrees bekroop ons, dat wij straks zouden worden uitgenoodigd „het ook eens te probeeren"Gelukkig is het zoover niet gekomen! Bob Steffin heette ons allerhartelijkst welkom op den gewijden grond van zijn „Kikkerzolder" fom te voorkomen, dat oud-Hagenaars ontdekken zouden, waar deze illustere school gelegen is, kun nen wij den oorsprong van dezen naam helaas niet nader toelichten), waar nu reeds vijftien jaren lang tallooze artisten uit het Variété-bedrijf, wier namen mooie gefingeerde namen natuurlijk, want naar „Jan Jansen" of „Piet Dekker" zou im mers geen rasechte Hollander gaan kijken! thans met vette letters op reclamebiljetten prij ken. werden opgeleid of hun training bijhielden, Want op dit laatste komt het aan. In dit vak geldt het parool: oefenen, weer oefenen en nog eens oefenen! Zoo wij hiervan al niet voldoende doordrongen waren, dan heeft deze morgen op den Kikkerzolder ons er wel levenslang van over tuigd. In circus, cabaret, bioscoop of variété heb ben u en ik ons wel eens vergaapt aan een acrobaten-"nummer", en we begrepen natuurlijk wel, dat zooiets niet feilloos op een achtermiddag werd geleerd. Maar wist u, dat een jaar van dage- lij-ksche oefening voor men het nummer op de planken kan brengen heel gewoon is? De beroem de Rastelli heeft wel eens 15 jaar lang geoefend op één trucGeduld is hier inderdaad een schoone zaak. Wij kunnen ons nu de verzuchting van den acrobatischen clown Halley. dien wij ook op den zolder aangetroffen en aan wïen wij straks een beurt zullen geven voor een „nummertje'', dan ook beter begrijpen: „Meneer, je wordt heel wat gemakkelijker advocaat dan acrobaat!" Ondertusschen is een zoon van Steffin, die ook al lang in het vak is en reeds de halve wereld met zijn repertoire heeft bereisd (op zijn 15e jaar maakte hij reeds alleen een tournée door Luxem burg), aan het Jongleeren geslagen. Ook dat vak is: oefenen, weer oefenen, en nog eens oefenen! Hij rent, staande op een grooten bal, dien hij met zijn voeten voortrolt, over den zolder technisch heet het: dansen op den kogelterwijl hij 011- x dertusschen nog kans ziet, met een aantal ringen of knotsen te jongleeren. Even later maa'kt hij doodleuk een fraaien hoogstand op de leuningen van twee op een tafel geplaatste stoelen, én dan laat hij langzaam zijn eene hand los en balanceert wijdbeens op één hand boven óp die, voor ons ge voel: wankele stelling. Ook een nieuwen truc, die nog „in training" is, hebben wij van Steffin Jr. gezien, een unicum in de wereld der acrobatiek: drie leeren voetballen boven op elkaar op de hand balanceeren, en dan ondertusschen nog één op de wreef van den voet en één op het hoofd in evenwicht houden! 't Lijkt heel eenvoudig: probeert u het echter maar eens! 't Kan geen kwaad! Voorloopig is alleen drie op een hand voldoende. Als wij het goed ont houden hebben, is er, behalve Steffin Jr. nog slechts één jongleur op de geheele wereld, die dezen truc product van eindeloos geduld en hardnekkig doorzetten machtig is. Misschien kunt ge dus wel de derde worden Halley had het ook geprobeerd met sinaas appels. Maar om te voorkomen, dat deze kostelijke vruchten al te droog zouden worden, had hij ze na eenige dagen maar opgepeuzeld. bewonderen. Halley Sr. gaat op zijn rug op den grond liggen, in de schouders gesteund door een bankje en met de voeten omhoog gestoken; dan springt Halley Jr. bovenop die voeten, die hem kunstig opvangen, en gaat erop zitten. Halley Sr. zet vervolgens af, de jongen maakt een verbluf- fenden salto in de.lucht en komt weer op de voe ten'van pa terecht; wéér zet Sr. af en met een nieuwen salto belandt Jr. weer op den grond! Halley Jr. munt nog op een ander terrein uit: de mnemo-techniek, de kunst van het overbren gen van gedachten. Hij heeft mij b.v. keurig ver teld, wanneer en waar ik geboren ben. hoeveel knoopen ik aan mijn jas heb. welk nummer de krant, die ik in mijn zak heb. draagt; enz. enz. Ik heb werkelijk paf gestaan! Er was geen bedrog bij en ook zonder de nadrukkelijke ontkenning van Halley Sr. was ik bereid dit aan te nemen. Het is niet alleen een gave. maar vooral het re sultaat van eindelooze oefening van het concen tratievermogen tusschen vader en zoon. Dit alles en nog véél meer! hebben wij op dien merkwaardigen Kikkerzolder, ergens groot-Den Haag, gezien. Met verbazing en bewon dering. En ook: met respect! Het beroep van' den acrobaat, den variété- of circus-artist lijkt zoo romantisch en zoo gemak kelijk. Maar het is een hard en zwaar leven. Het optreden-zelf een paar „nummertjes" van ieder slechts enkele minuten Ls. ofschoon natuurlijk een hoogtepunt, eigenlijk slechts bijzaak. Het kale leeren en het levenslang experimenteeren en trai nen, en wéér experimenteeren en trainen, is de niet-geziene werkelijkheid van dit door schmink, licht en klatergoud „gekleurde" beroep. Het,is een vak van ongeëvenaarde „Ausdaüer". En groot is het aantal dergenen die, verlokt door den lich tenden buitenkant, het wel beginnen, maar het niet tot een goed einde weten te brengen. Zij bleken niet opgewassen tegen de vele en groote moeilijkheden van dit wonderlijke vak; en zij deinsden terug voor de „pijn". Want om iets tè bereiken moet men. althans ten aanzien van de acrobatiek „de hoogeschool der gymnastiek" eerst door het stadium van „pijn doen" heen. Om over „geduld" nog te zwijgen! Die morgen op den Kikkerz-older, vol met een eindelooze hoeveelheid attributen voor lucht voor ,,parterre"-acrobatiek, waar de jeugd het „vak" leert van de ervaren ouderen, heeft ook mij veel geleerd. En werkelijk onder den indruk daal ik de zondertrap af. Twee andere zoons van Steffin 15 en 16 jaar oud beoefenen de muziekkunst. Met treffende muzikaliteit en verbluffende vaardigheid bespelen zij ieder een gróote accordeon. Voor de vuist weg spelen ze voor ons een marsch en zelfs een fan tasie van Verdi's „Traviata". Binnen een jaar wa ren zij de kunst machtig en speelden reeds op de „Bühne". En goed ook! Want pa Steffin heeft in zijn wereldje een reputatie op te houden en levert niets af, wat niet in de puntjes in orde is. „Dat is mijn eerezaak", zegt hij ons met reehtmatigen trots. Morgen vertrekken deze beide jeugdige Steffins weer, samen naar Nijmegen, waar zij in een va riété-programma zullen optreden. Ten slotte de acrobatische clown Halley, met zijn 16-jarigen zoon. Hij is al 35 jaar in het vak en trad meermalen o.a. in Rusland, Polen, Oosten rijk en Duitschland op. En nog niet lang geleden hield hij in het Seheveningsche Kurhaus, voor een uitgelezen publiek, een lezing over zijn kunst. Hij heeft een prachtigen, karakteristieken kop, deze Halley. Een nummertje „clownerie" kon hij natuurlijk op dien zolder niet weggeven. Daar is een zaal voor noodig. En ook een tooneel, schmink, voetlicht, publiek en de noodige attributen. Maar hij wilde ons wel een voorbeeld van een andere „spécialité" van zich en zijn zoon laten zien: acrobatiek zonder gebruikmaking van de handen; uitslui tend dus voeten- en beenenwerk. Eenig in Neder land! Wij kunnen het nummer, dat wij zagen, moeilijk beschrijven; men moet ihet eigenlijk zien.... en BROOD BON 15 v. 18 Nov. tm. 1 Dec. BON 16. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie- bonboekje van 9 Nov. t.m 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 16 Algem. Distributie boekje van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 10 „vleesch" van de Vleesclikaart.. Van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch oj ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren. BON 09 geldig t.m. 1 Dec. BON 10 „worst of vleesch waren" van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 75150 gr. vleesch waren. BON 09 geldig t.m. 1 Dec BOTER EN VETTEN BON 18 Boterkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond boter of margarine. BON 17 Boterkaart. T.m. 29 Nov. 1/2 pond boter of mar garine. BON 18 Vetkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond margarine of boter. BON 17 Vetkaart. T.m. 29 Nov. 1/2 pond margarine of boter. BON 51 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldio t.m. 1 Dec. BON 24 Algem. Distributie- boekje. 1 ons kaas. Geldig v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 82 Algem. Distributie boekje T.m 29 Nov 250 gr rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel. BON 85 Algem. Distributie- boekje T.m. 27 Dec. 250 ar havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem Distributie boekje. T.m. 27 Dec 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem Dtstributie- boekjp Tm 27 Dec 100 gr macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 95 Algem. Distributie- boekje T.m. 27 Dec 100 gr maizena of griesmee l of sago of aardappelmeel BON 1 van de Bloemkaart T.m. 1 Dec. 50 gram brood of 65 gram roggebrood of 35 gr. meel of bloem of 1/2 rantsoen gebak. PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie- boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten. EIEREN BON 64 Algem. Distributie- boekje. 1 ei geldig tm. 1 Dec. BON 37. Geldig van 25 Nov t.m. 8 Dec. KOEK EN GEBAK BON 15 geldig t.m. 1 Dec. BON 16 v. 25 Nov. t.m. 8 Dec BON 1 van de Bloemkaart T.m. 1 Dec.. 1/2 rantsoen koek of gebak. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) KATTENBROOD BON 6Tm 30 Nov. 1 1/2 kg Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten ZEEP BON 29 T.m. 6 Dec. 150 gr toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr zeeppoeder of 125 gr zeep vlokken of 250 gr zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep. BON 114 T.m. 31 Dec 50 gr scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep BRANDSTOFFEN BONS 04. 05. 06. 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 07 08, 09. 10. 11, 12, 13 t4 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons. gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e perio de: 1 eenheid. Bons. gemerkt: Cokes, één eenheid. tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10. 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht mien geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 30 November HONDENBROOD BON 6 Tm 30 Nov. Groep 1 en 2: 10 K.G Gr 3: 8 K.G Gr 4: S K.G Gr 5. 4 K.G Gr 6: 3 K.G Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr ZEGEt PERIODE B (alleen voor hendie uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov t.m 15 Dec. 2 L Mondelinge pachtovereenkomsten. Ieder van beide partijen zou eischen dat zij op schrift worden gesteld. Het Dinsdag uitgegeven verordeningenblad bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van 'justitie en van landbouw en visscherij ten aanzien van mondelinge pachtover eenkomsten. Hierin wordt bepaald ten aanzien van pachtover eenkomsten, welke vóór 1 November 1938 zijn aan gegaan: indien vóór 1 November 1938 een pacht overeenkomst is gesloten, welke niet schriftelijk is aangegaan, heeft iedere partij het recht van de wederpartij te verlangen, dat een schriftelijk con tract wordt opgemaakt. Wanneer partijen niet binnen een maand nadat het verlangen daartoe bij exploit aan de weder partij is kenbaar gemaakt, een schriftelijk contract hebben opgemaakt, geschiedt de schriftelijke vast legging der overeenkomst door den in pachtzaken bevoegden rechter, op vordering van de meestge- reede partij. De rechter roept beide partijen op en legt, zooveel mogelijk in overleg met haar, de over eenkomst schriftelijk vast. Een vordering, als hierboven bedoeld, kan niet worden ingesteld, indien het gepachte in zijn geheel op regelmatige wijze door een ander dan den pach ter is in gebruik genomen. Een verzoek tot schriftelijke vastlegging van de overeenkomsten gesloten na 31 October 1938 doch vóór de inwerking treding van dit besluit kan uit sluitend vóór 1 Mei 1941 worden gedaan. De rech ter roept beide partijen op en legt de overeenkomst zooveel mógelijk in overleg met haar, schriftelijk vast, tenzij de belangen van één dér partijen daar door aanzienlijk zouden worden geschaad. Gaat de rechter niet tot schriftelijke vastlegging van de overeenkomst over, zoo spreekt hij de nietigheid daarvan uit. Indien daartoe aanleiding bestaat, regelt hij bovendien de gevolgen van deze nietig verklaring voor beide partijen. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging met terugwerkende kracht tot 31 Oc tober 1940. Storm vernielde 18.000 dennen in Bredasche houtvesterij. Uit het door den houtvester in de houtveste rij Breda uitgebrachte rapport blijkt, dat door den storm van 14 November 1.1. in genoemde hout vesterij meer dan 18.000 grove dennen geveld zijn, met een inhoud van 3.350 M3, De helft van deze boomen viel in het Ulvenhoutsche bosch. de rest was gelijkmatig verdeeld over Liesbosch, Mast-ds. Cannegieter Opmerkelijk is, dat bij den vorigen beruchten storm, dien van 6 November 1921, alleen het Mastbosch werd geteisterd. Daar werd toen niet minder dan 7.800 M3. hout gestreken, dus bijria twee maal zooveel als thans in alle bosschen der houtvesterij tezamen. Andere boomsoorten zijn in vergelijking met de grove dennen slechts in zeer geringe mate ge troffen. Het gros der gevelde boomen was gezond. bosch, Dorst en Chaam. Begrafenis dr. L. Talsma. Onder zeer veel belangstelling heeft gistermid dag op de begraafplaats Westerveld te Velsen de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van dr. L. Talsma, arts te Krommenie, bestuurslid van het Tehuis voor ouden van dagen Wildhoef te Bloemendaal. Van het bestuur van Huize Wildhoef waren aan wezig dr. W. J. Talsma, alhier, J. de Jong Czn., directeur van publieke werken te Bloemendaal en W. H. van Drunen Littel te Overveen. Verder waren er de oud-burgemeester van Krommenie, ie heer II. Klerk, deputaties der afd. Zaanland van de Nederl. Mij. tot bevordering der geneeskunst, van het Witte Kruis en het verpleeghuis te Kromme nie enz., de heer Ja van Luinenburg namens de Ver. Blikfabrieken, vele notabelen uit Krommenie, de heeren J. H. Drijver en F. Broersma uit Aerden- hout, J. A. C. Clay uit Vijfhuizen, J. E. Backer, chirurg te Amsterdam e.a. Dr. T alsma alhier, broeder van den overledene, zeide dat de overledene zijn werk lief had en dat hij zijn gaven en kundigheden ter beschikking van de menschheid stelde. In den loop der jaren heeft hij mede eenige groote industrieën gesticht, welke thans met eere worden genoemd. Namens directie, commissarissen en personeel van de Hollandsche Caseïne werken bracht spr. zijn broeder dank voor alles, wat hij daarvoor was geweest. Spr. herdacht daarna, hoe zijn broeder en hij samen een ideaal koesterden, n.l. het stichten van een rusthuis voor ouden van dagen, in het dorp Bloemendaal. Als voorzitter van het bestuur dezer stichting zeide spr. dankbaar te zijn voor alles wat zijn broer daarvoor gedaan heeft. Met hem is in zoo korten, tijd reeds het tweede bestuurslid heenge gaan. Wij allen zullen hem zeer missen. Verder hebben gesproken Ds. P. Cannegieter. Ned. Herv. predikant te Krommenie, G. C. A. Mul der Sr., dr. C. van Dam namens de afd. Zaanland van de Ned. Mij. tot bevordering der geneeskunst, dr. Lubberte te Krommenie als collega en namens het verpleeghuis, de heer P. Walig, namens het Witte Kruis. De organist speelde het gezang „Rust, mijn ziel, uw God is Koning" en Psalm 23. Bij de groeve bad het „Onze Vader" en dankte de in Haarlem en daarbuiten. Een weinig bekend portret van een geestelijke. Bezit van de Oud-Katholieke gemeente. In één der vertrekken van het nieuwe kerkge bouw der Oud-Katholieke gemeente te Haar lem hing een niet groot, maar mooi geschilderd portret van een geestelijke, dat om die qualiteit onze aandacht trok, toen wij den vriendelijken herder dier gemeente, pastoor Nieuwenhuyzen uit anderen hoofde een bezoek brachten. De schilder ervan noch de herkomst waren bekend en het was dan ook niet onaardig dat wij. toen het paneeltje van den wand genomen en in het niet-sterke Novemberlicht bij het raam beke ken was, konden vaststellen dat er linksonder aan nog voldoende .sporen van een echte, oude signatuur te zien waren, zoodat althans de ma ker kon worden vastgesteld. Tenminste, dat hoopten wij. Maar dat zit nog niet altijd zoo glad. als het op het eerste gezicht lijkt, omdat het niet altijd direct duidelijk is. „wat" er eigenlijk staat. Men kan daar dan lang op zitten turen en allerlei mogelijkheden met het zichtba re restant letters in contact brengen, zonder dat men opschiet: integendeel, men wordt hoe langer hoe onzekerder van zijn vermoedens. En die "vermoedens waren toch in dit geval nog al ruimte latend aan vele mogelijkheden. Immers oudste zoon voor de belangstelling, Een weinig bekend portret. (Foto De Haas.) al kon, toen het portretje nog aan den wand hing de naam van Gerard Terborgh even zijn opgekomen, dichterbij bekeken was er te veel zwaks in, om aan dien eersterangs meester te blijven denken. Typisch voor1 Terborgh was wel die doorlichte, zilveriggrijze achtergrond met de zuil, en het werkelijk prachtige stilleventje met de boeken en het crusifix, doch in de linker helft van de schilderij zaten, nog afgezien van zwakheden in de schildering' van de handen, veel meer elementen, die aan de Haarlemsche School dan aan Terborgh deden denken. Want, belan; rijker dan de signatuur blijft toch altijd de schilderij zelf, die per slot den weg naar den maker wijzen moet. Van Terborgh was het dus zeker niet: uit zijn omgeving kon de schilder gekomen zijn. Vele leerlingen heeft Terborgh niet gehad, doch van één ervan is bekend dat hij niet langen tijd bij den meester in Deventer heeft gewerkt, daarna naar Amsterdam ge trokken is en er onder invloed van den Haar lemmer De Bray. ja zelfs van Frans Hals komen is. Die leerling was Pie ter van Anraath. Verblijd u niet met een doode musch. Want zit er in den kop en de draperie daarboven op ons portret veel wat aan De Bray doet denken, al heeft het forsch geboetseerde kopje iets van den grooten Halsals we met de loupe weer over de signatuur gebogen zitten, schijnt het on mogelijk daar iets van Anraath uit te distillee- ren. Jammer, want het zou zoo mooi geklopt hebben. Want zelfs in den nuchtersten onder zoeker sluimert steeds het gevaar dat hij gaat zien wat hij verwacht te zienal is het er niet. Hij behoeft daar nog niet eens zoo naief. voor te zijn als de leden van den uitgebreiden stam dier ontdekkers die in ieder prulletje bij den uitdrager voor een paar kwartjes verworven een Rembrandt zien, omdat zij in iedere craquelure, in ieder berstje een R mee- nen te vinden. En toen, behalve de naam van Van Anraath, ook de namen van andere schilders uit Ter- borgh's omgeving niet met het letterschrift op het paneel in overeenstemming te brengen wa ren, leek het verstandig de veronderstelling dat het kunstwerk uit dien hoek moest ko men, voorloopig op te geven. De heer Gratama, diè het portret bij ons gezien had, was toen zoo vriendelijk aan te bie den de schilderij op het museum onder een sterk licht gevende electrische lamp te plaatsen, en daar het onderzoek voort te zetten. Inderdaad werden daar de letterteekens der signatuur, voor zoover aanwezig, duidelijker zichtbaar. De heer Gratama zag er zonder verder twijfelen den naam van J. Vaillant in en op dien grond is nu de aardige schilderij, aldus benaamd, naar de pastorie teruggekeerd. XDnder het sterke licht der electrische lamp is die benaming wel verde digbaar. met het bloote oog zal er weinig van te zien zijn. In geval wij als schilde,r J. Vaillant accep teeren, dan moet die het portret in zijn sterf jaar, 1670, geschilderd hebben. Behalve dat J. Vaillant meer graveur dan schilder was, lijkt het feit, dat op de schilderij in de dateering 1670, maar ook 73 of 78 te lezen is, tot eenige voor zichtigheid aan te sporen. Nemen wij den schil- dersnaam Variant in dit geval als ondiscutabel aan dan zou het nog van zijn broer, Wallerüs Vaillant kunnen zijn, die in zijn tijd een zeer gezocht portretschilder was en de vriendelijk heid had pas in '78 te sterven, zoodat iedere le zing' van het jaartal -verantwoord zou zijn. Maar dan zou de J. V. aan het begin, die voor den heer Gratama indiscutabel waren. weer niet kloppen. Enfin de lezer heeft nu een kleinen kijk kunnen krijgen op de moeilijkheden die een rechtvaardigen doop van een oud kunstwerk in den weg kunnen staan. En per slot doet de be naming er niet zoo erg veel toe of af. Misschien wordt in het kerkarchief of voor vergelijking met analoge portretten of door vondst van een document dat op den voorgestelde betrek king heeft, de juistheid onzer veronderstellin gen bewezen. lDe geldswaarde der schilderij staat hier gelukkig buiten ieder geding en daar om kan het hier voldoende zijn te constateeren; dat het op een enkele slijtage na, een zeer mooi klein kunstwerk is, dat de Oud-Kath. Ge meente in dit portret bezit en wij zijn pastoor Nieuwenhuyzen dank verschuldigd dat hij het ons zoo rustig liet onderzoeken en den heer Gratama evenzeer voor zijn welwillende as sistentie daarbij. De schilder Leo Visser, van wien wij het vo rige jaar een mooi werk op de Onafhankelijken signaleerden en over wiens leven en arbeid wij toen eenige bijzonderheden konden dipii zond ons een door hem in kleuren °phhT'ea feerden kalender voor 1949, die in k een recks van bloem- en dierstudiex \l die door een geestige, onschoolsche en smakelijke teekening en kleurencombirLi prettig effect maakt en door menschep gevoelig oog voor die zaken, wel gewaarde worden. Leo Visser heeft in die dingen h vere naïveteit van het jeugdige oogvL *1 bewaren, doch op een wijze die ook on ren kan blijven bekoren, omdat het niet* 0Me" kinderlijks heeft, doch speelsch, den geest verraadt. Hij is dan op z'n aard' verwant met naturen als Van Hoytema p Cachet, zonder die na te volgen. De kale een uitgaaf van „De Moderne Boekhand Amsterdam, die er denkelijk wel plezier, leven zal. anbe H. De E De beurs te Batavia wordt herone j AMSTERDAM, 26 November. Naar heu - verneemt zal de beurs te Batavia op 1 jjn. weer worden heropend, nadat zij sedert Me i' sloten is geweest. 1 Het beursbestuur te Batavia heeft zich het A.N.P. bij zijn besluit tot heropening v beurs laten leiden door de gedachte, dat d doelen der heurssluitins overwpopn k„... 1762 1801 181J 1935 1989 20(8 2312 2326 2333 2780 2817 2380 3032 3082 3103 3237 3267 3263 3530 3555 3573 '3945 3995 4188 4207 4222 4271 4439 4497 4508 4524- 4810 4842 4852 4860 5137 5177 5193 5201 5319 5330 5340 5391 5529 5654 5657 5658 5840 5844 5882 5895 5947 5953 5955 6048 6119 6162 6193 6210 636 1 6372 6603 6618 6808 6829 7215 7251 7490 7491 7739 7742 7875 7898 80'49 8063 8269 8283 deelen der beurssluiting overwegen boven verwachten scherpe koersdaling Naar het A.N.P. voorts van welingelichte -j wordt verzekerd, zouden Engelsche belangen rende den tijd der beurssluiting van de gelegc gebruik hebben gemaakt tegen voordeelige L-nd groote aandeelenpaketten over te nemen, ten zich invloed in Ned.-Indische onderneming verschaffen. 485e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste Klasse, 2de Lijst Trekking- van Dinsdag 28 November 1040 Hooge Pryzen f 20.000.— 19733 f 5.000.— 11924 t 2.000.— 10165 f 1.500.— 10546 f 1.000.— 5880 18478 f 400.— 6913 11347 13607 f 200.— 5376 7196 10220 18013 f 100.— 5082 11151 11530 13629 20526 2frf20 Prijzen van f 20. 1025 1084 1099 1128 1132 1153 1210 1211 1242 1259 1291 1324 1328 1336 1368 1371 1395 1483 1485 1497 1524 1544 1579 1583 1605 1630 1707 1734 1752 1865 1886 1911 1917 1918 2013 2071 2272 2288 2418 2452 2483 2539 2556 2608 2618 2633 2646 2654 2710 2743 2759 2772 2776 2908 2974 2984 2988 3011 3119 3155 3168 3184 3204 3300 3353 3410 3416 3618 3641 3724 3799 3822 3885 '3! 4006 4052 4064 4149 4291 4299 4364 4402 4570 '4732 4750 4787 4945 5040 5066 5096 5219 5264 5280 5303 5419 5420 548f 5508 5683 5701 5742 5803 5899 5924 5937 5941 6055 6061 6069 6075 6224 6237 6273 6276 6295 6296 6391 6404 6460 6472 6558 6584 6619 6711 6723 6727 6785 6800 6914 6983 7118 7121 7161 7183 7270 7309 7344 7356 7413 7461 7513 7653 7655 7661 7720 7734 7776 7827 7837 7850 7852 7858 7903 7918 7970 7978 7979 8043 8096 8125 8144 8182 8192 8206 8292 8328 8399 8433 8460 8521 8540 8») 8583 8589 8654 8660 8669 8705 8721 8141 8745 8765 8775 8840 8842 8949 9046 9079 9167 9210 9221 9287 9329. 9343 9361 9455 9464 9471 9518 9519 9520 9530 9554 9567 S595 9639 9660 9702 9705 9724 9725 9761 9820 9835 9842 9872 9886 9892 9893 9921 9995 9997 10010 10012 10044 10046 10066 10084 10036 10103 10183 10275 10327 10335 10421 10429 10443 10468 10480 10512 10519 10522 10525 10535 10559 10580 10588 10607 10634 10669 10680 10685 10702 10710 10715 10718 10722 10752 10785 10325 10840 10895 10935 10974 11031 11040 11077 11090 11107 11121 11125 11159 11211 11217 11313 11326 11331 11375 11388 11433 11481 11493 11502 11521 11536 11544 11558 11592 11606 11629 11S55 11657 11661 11664 11673 11693 31715 11800 11857 11892 11927 12025 12052 12055 12061 12084 12100 12137 12157 12189 12219 12249 12253 12256 12257 12302 12332 12386 12416 12441 12459 12460 12492 12584 12688 12710 12754 12766 12805 12815 12831 12877 12889 12936 12951 12974 12983 12989 13037 13073 13084 13128 13201 13211 13215 13256 13264 13302 13342 13378 13432 13509 13545 13549 13571 13703 13733 13736 13780 13824 13831 138T4 13952 13988 13999 14010 14018 14043 14050 14074 14105 14126 14184 14242 14249 14269 14317 14342 14359 14366 14369 14384 14432 14462 14513 14545 14582 14588 14616 14619 14634 14636 14655 14728 14784 14801 14805 14808 14821 14892 14896 14915 14953 14973 14974 15003 15009 15044 15074 15181 15205 15227 15243 15245 15290 15323 15337 15345 15374 15382 15386 15412 15520 15530 15570 15575 15618 15535 15652 15660 15688 15705 15763 15822 15896 15947 15968 15982 15989 15999 16037 16043 16057 16086 16130 16133 16138 16147 1615-7 16170 16180 16231 16244 16256 16277 16296 16327 16335 16341 16448 16481 16487 16499 16504 1651T 16532 16544 16546 16635 16637 166S9 16701 16713 16715 16718 16719 16724 16783 16871 1693? 16937 16964 16976 17063 17107 17131 17143 17147 17179 17195 17222 17259 17311 17333 17392 17412 17444 17450 17493 17551 17569 17586 17609 17637 17668 17683 17710 17738 17773 17782 17825 17826 17837 17849 17887 17915 17941 17988 18072 18082 18147 18154 18233 18284 18339 18340 18343 18423 18461 18464 18533 18636 18693 18806 18873 18890 18894 18922 18963 18966 18972 18997 19025 19052 19073 19086 19087 19113 19201 19207 19229 19393 19396 19435 19442 19460 19472 19481 19496 19565 19575 19614 19713 1972» 19726 19791 19811 19835 19849 19895 19966 19970 20029 20047 20059 20064 20074 20076 20084 20096 20101 20120 20163 20211 20222 20234 20274 20306 20366 20398 20434 20443 20448 20450 20462 20513 20574 20587 20677 20729 20752 20793 20818 20851 20896 20936 20945 20946 20947 20949 20973 20998 21002 .21009 21016'21067 21072 21075 21077 21084 2 109 9 21104 21180 21 23 1 2123 3 21343 21397 21437 21446 21465 21503 .21533 21554 21669 21694 21721 21782 21797 21811 21835 21857 21884 21899 21977 21980 21992 AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 27 NOVEMBER. Luxor Theater, Breestraat: „Het mysterie van M Mondscheinsonate". en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: WOENSDAG 27 NOVEMBER. Rembrandt Theater: Snip en Snap in de Revtw* „Kop op", 2, 4.30 en 7.30 uur. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst DJ ons doel", 104 uur. Frans Hals Theater: „De verboden vrucht 2.M .30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Singende Jugend", 2.30,6.3u .45 uur. Palace: „Alarm". 2. 6.30 en 8.45 uur. DONDERDAG 28 NOVEMBER. Rembrandt Theater: Snip en 'Snap in de Kevue. „Kop op!" 2.30 en 7.30 uur. Frans Hals Museum Tentoonstelling „Kunst ons doel", 104 uur. Bioscooptheaters des avonds. Voorstellingen des

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2