VELSEN IJMUIDEN BEVERWIJK 't Mooiste St.Tlicolaas Qeschenk BURGERLIJKE STAND Van zwart tot groen havenwater, ^emstmuziek? Visschen in de haven. Beverwijksdie haven is een groot aantal ja- voor velen een groote bron van ergernis ge- :-n. j{et was zoozeer de haven niet, waarop de „propers booze blikken wierpen, maar op het gen vieze, inktzwarte massa, die een on- —siijken stank kon verspreiden en iedereen deed :-ltfen. Vooral op dagen van hooge temperatuur 4e ons haver tje verschrikkelijk. De haven deed •wenst als weervoorspeller, want als er 's zo- rggen of onweer op komst was, geurde het water naar alle kanten. 'Omwonenden werden daardoor vaak onwel. Ook ers_ die regelmatig met hun schepen in de vertoefden, klaagden steen en been; zij ver lakken meestal weer zoo spoedig mogelijk. Maar omwonenden waren wel genoodzaakt, te blij - uitwerking van het water op de scheepShui- was duidelijk merkbaar. De teer en verf blad- -ie in enkele maanden tijd onder de waterlijn Vrijwel ieder jaar moesten de schepen, dié' ge- eld in dit water vertoefden, naar een werf om seheel opnieuw in de menie en teer gezet te Ilrden. De onderhoudskosten voor deze schippers !Jren dan ook zeer groot. Het regende eenvoudig klachten van schippers en ^venenden, die in alle toonaarden het zwarte ^Verzoekschriften enz. werden ingediend; bij het -meentebestuur eii raad, onderteekend door de be- ners van de Meerstraat, Breestraat, Nieuwstraat, 'oksteeg. Koudenhorn en achtergelegen straten, rie raadgevingen werden gegeven, verbetering in bestaanden toestand te brengen, o.a. met eenige ^-trische pompinstallaties eventueel wellen aan «boren: ook werd in overweging gegeven, de ha^ 1 maar te demper.. "jje oorzaak van deze verontreiniging was, dat al ,a[ kalwater der rioleering en der fabrieken in 'e haven geloosd werd, waardoor die eigenlijk niet was dan een verzamelput van faecaliën.. Omlegging der rioleering zou dus de groote ver geving brengen. En dit is gebeurd, want één ge pelte van het in étappes uit te voeren rioleerings- J,Mis gereed. Het afvalwater wordt niet meer ge- •wd"in de haven. En straks, als de rioolwater- -rerirgsinrichting, die bij de Ringsloot zal ver- 'feai, het water zal zuiveren, is al het leed ge ven.' Sinds het rioolwater niet meer op de haven ÊÈwam was de ergernis al verdwenen. In den afgeloopen zomer heeft ons haventje geen ank meer over de hoofden'der Beverwijkers ver weid. Want als u nu het havenwater ziet, kent u K niet meer. Het is niet zwart meer, alsof er een «vecht tusschen inktvisschen was geweest, .maar L heeft nu een groene kleur. Wat een verschil "'et eenige jaren, terug. Vooral bij overvloedigen pueaval valt de verbetering van het water nog -Ier op, want dan wordt veel versch water uit den ^Ider en aan den. anderen kant van de Halve Maan. je Saven ingevoerd. 'Het is nog wel niet zoover, dat er in de haven fêvischt en gezwommen kan worden, maar dat be- toeït ook niet. Zóó is het ook al goed. Maar, wie wet. kunnen we in de toekomst nog eens een baarsje verschalken! bijeenkomst van de huisvrouwen- vereeniging. De plaatselijke afdeeling van de Nederland se Vereeniging voor Huisvrouwen houdt hedenmiddag in het Kennemer Hotel een bij eenkomst. waarin de heer H. G. Cannegieter ut Haarlem een lezing zal houden over het onder werp „Leer verliezen". t kerkdiensten van doopsgezinde gemeente beginnen later. In verband met de verduistering zullen de diensten in de Doopsgezinde Kerk van af Zon- dag a.s. 's morgens om 10.30 uur beginnen. De rioleering van cle binnenstad. Over twee weken wordt begonnen. Haar wij vernemen zal over ongeveer veertien dagen begonnen worden met de verbetering ran de rioleering in de binnenstad, één van de fiideróeelen van het groote rioleeringsplan, dat reeds voor het grootste gedeelte is uitgevoerd. Van de binnenstad komt het Villapark het eerste aan de beurt, wat verband houdt met ver killende omstandigheden. De voorbereidingen voor dit groote werk wor den reeds getroffen. Zoo is men op het oogen ic o.a. druk bezig betonplaten te vervaar den, die voor fundeering van de rioolbuizen rfüen dienen. in den regel gebruikte men hiervoor plan ten, maar door de schaarschte aan hout worden au betonplaten gebezigd. Het geheele werk wordtin werkverschaffing Uitgevoerd. nat. schaaktournooi van de hoogovenschaakcltjb. Dr. Mx Euwe van de partij. Het 4e Nationale Schaaktournooi van de Hoog- '■'enschaakclub is vastgesteld op Zaterdag 11 en kndag 12 Januari in het Kennemer Hotel te Beverwijk. Evenals vorig jaar heeft dr. Max luwe zich opnieuw bereid verklaard in dit tournooi mede te spelen! Er zullen twee eeregroepen gevormd worden. Ee le groep bestaat uit de heeren: dr. Max Live, Cortlever Kramer en Wijnans, de 2e uit van Steenis, A. D. de Groot, Mühring en iconen. Ook eenige bekende schaaksters zijn uitgenoodigd mevr. Koomcn, schaakkapmioene van Neder- '4 mevr. Roodzant en de dames mej. Van ®aiek en mej. M. W. Bannink. .Om het schaken onder de jongeren aan te moe ien zal er een speciale invitatiegroep worden «oiengesteld'waarvoor de jeugdige spelers P. Stet, van Ikelen, C. Blokker en C. Hovingh worden %noodigd. Om de groote kosten van dit toumooï te dek- «a is een tournooifonds opgericht, waarin vrijwel leden van de Hoogovenschaakclub en eenige ^Ketenen hebben ingeschreven. Tot tournooi- fher is benoemd de heer G. L. De Haas te «en, onderlinge competitie van „weenink". Uitslagen van de wedstrijden voor de onderlin- te Competitie van de schaakclub Weenïnk: Groep i. p. Hart—G. L. Wijsman 0—1. Ph. sakker—IC. Slings 10. M. BeinemaP. Step Groep n. j. NuyenD. Kikke lk; H. J'jrnan—Y. Mooy 0—1. F. Hendriks—A. Slings H. C. van Zijl—W. Visser afgebroken; Y. J. Los afgebroken. Groep Hl: F. GeisslerG. Dil Vs. J. fris—c. Nijman 01; G. SietsmaF. C. Hen- fS 1-0; P. Schager—C. Wissel 1—0. G. Dil- - Geisler 0—1. Groepu iv: j. d. Semeyns—n. Roos 0—1; {'.Ppsma—a. Blansjaar 0—1; j. t. Groot—g. "'jsman jr.. O—1: N. Molenaar—A. Schoen aker 0—1. v Gp Dinsdag 3 December* wordt de groe- Ra competitie gespeeld. PRIESTERJUBILEUM. Op Maandag 2 December hoopt de weleerw. heer Jong, kapelaan van St.-Agatha. zijn 1272-jarig priesterfeest te vieren. De ver wachting was. dat de kapelaan dit feest in de parochie zou kunnen vieren, maar eerst op 9 December wordt hij uit het sanatorium „Dek- kerswald" ontslagen. Minder werkloozeii dan verleden week. Het aantal werkloozen, dat op 16 November jl. 1531 bedroeg, was op 23 November gedaald tot 1281. Het aantal bij de Gem, Arbeidsbeurs inge schreven werkzoekenden daalde in hetzelfde tijd vak van 2102 op 1990. Als werkzoekende stonden op 23 November in geschreven 26§ (245) bouwvakarbeiders, 146 (154) metaalbewerkers, 26 (26) houtbewerkers, 32 (29) landarbeiders, 201 (198) havenarbeiders, 217 (313)- visschers, 60 (57) kantoorbedienden, 656 (696) losse arbeiders, 240 (241) arbeiders in overige beroepen. Verder 100 (102) mannen onder 18 jaar, 27 (24) vrouwen boven en 17 (17) vrouwen onder 18 jaar. VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Het bureau voor Jeugdregistra1,ie meldt ons het volgende: Wij hebben onlangs het nieuwe werkkamp te Vierhouten dat op 2 December begint, aangekon digd. In aansluiting hieraan berichten wij nu nog, dat werkloozen van 1424 jaar zich bij de Ge meentelijke Jeugdregisü-alie (Casembrootzij straat te IJmuiden-Oost en Kees Delfweg te Beverwijk) uiterlijk Woensdag voor deelneming kunnen op geven. Het werkkamp te Vierhouten „De Vosse- berg" wordt georganiseerd door - de Moderne Centrale voor Werkloozenzorg, doch is voor iederen jeugdigen werklooze toegankelijk. De grootste spoed bij aanmelding is nu noodig. Nadere inlichtingen zijn bij de Jeugdregistratïe verkrijgbaar. DE WERKTIJD AAN DE PAPIERFABRIEK. Zooals wij in ons blad van 21 November j.l. reeds berichtten, zouden met ingang van 25 No vember j.l. de werktijden aan de Papierfabriek gewijzigd worden. Nadien is echter naar aanleiding van geuite bezwaren door het personeel, vooral in verband met de korte middagrust van een half uur, opnieuw wijziging in de werktijdregeling gekomen. Die arbeiders, welke 40 uren per week werken en binnenarbeid verrichten, werken nu van Maan dag tot en met Vrijdag van 8 tot 12 uur en van 13 tot 17 uur, terwijl zij, die hun arbeid buiten hebben van Maandag tot en met Donderdag wer ken van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur. Des Vrijdags wordt deze tijd een half uur bekort. Zaterdags wordt dan nog van 9 tot 12 uur gewerkt. Voor hen, die ingedeeld zijn in de 36-urige werkweek is de wijziging voor de binnenwerkers: Van Maandag tot en Donderdag zijn de arbeids^ uren van 8 tot 12 en van 13 tot 17 uur en voor den Vrijdag van 8 tot 12 uur. Voor diegenen, die buiten hun werk moeten verrichten is een geheel nieuwe wijziging ge komen. Ook hier wordt om 9 uur des morgens de arbeid begonnen tot 12.30 uur en'van 13.30 tot 17.30 uur. Dit geldt voor de werkdagen tot en met Donder dag. Ten slotte wordt des Vrijdags de dagindeeling van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16 uur. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: J. P. Bregonje-Docter, 7.., Wijk aan Zeeërweg 124, IJmuiden. J. Boelhouwers-Moer- land, d., de Lethstraat 19, Vélsen-N. J. M. E. Veldman-Dekker, d., Engelmundusweg 84, IJmui den. M. Pruissen-Franzen, z„ Zijkanaal C weg 8, Velsen. G. Hoogers-Pereboom, z„ Kabaal straat 68, IJmuiden. Overleden: J. H. Reehorst. 38 j„ eohtgen. van A. .Molenaar, Trompstraat 121, IJmuiden. L. K. v. d. Vlis, 62 j„ echtgen. van J. F. Verburgb, J. van Heemskerkstraat- 71, IJmuiden. J. V. Stern, 86 j„ wed. van J. v. d. Bruggen, Schaepmanlaan 7, Valser. G. den Dunnen, 67 j„ echtgen. van A. de Vos, IJmuiderstraatweg 71, IJmuiden. A. Beu- senberg 68 j„ echtgen. van W. Kuiper, Meidoorn- straat 29, IJmuiden. Zes jubilarissen aan de papierfabriek In de maand December zullen zes personen een arbeidsjubileum herdenken in dienst bij de N.V. Vereen. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen! Van deze zes personen zijn er vijf, die 'hun zil veren dienstverband zullen vieren, terwijl het laatste jubileum in dit jaar een dertigjarig zal zijn. 1 December a.s. herdenkt de heer J. Meyer, werkzaam in de riemenmakerij zijn vijfentwintig jarig dienstverband. Na voorheen in de afdeeling malerij van de Houtstoffabriek te zijn werkzaam geweest kwam hij eenige jaren geleden in de riemenmakerswerkplaats De heer J. G. Peters herdenkt zijn zilveren ju bileum op 2 December a.s. Hij is werkzaam in de afdeeling Centrale, waar hij als hulpstoker en hulpmachinist heeft gewerkt, om thans sedert enkele jaren het beheer te voeren over het maga zijn van de Centrale. Eveneens zal de heer D. Dekker als staker 111 dezelfde afdeeding werkzaam, op 3 December a.s. een zelfde dienstverband herdenken. Jubileum W. Groot. Den 6en December herdenkt de heer W. Groot, die sedert Mei 1933, na het overlijden van den heer D. Kaper, als correspondent van het omvangrijke bedrijf werkzaam is en als het ware met elk on derdeel van het bedrijf en dus ook met zeer vele employé's te maken heeft, zijn zilveren jubileum. De heer Groot kwam reeds op ruim dertien jarigen leeftijd bij de Papierfabrieken, waar hem gedurende den eersten tijd de betrekking van jongste bediende wachtte. Daarna als aankomend bediende en vervolgens als assistent-correspon dent werkzaam, gewerd hem op genoemd tijdstip in deze functie de hoogste post, waar hem alle cor respondentie passeert. Uiteraard zal het ook dezen jubilaris, die van zijn superieuren groote waar deering en van collega's zeker achting geniet, op zijn herdenkingsdag niet aan belangstelling ont- brekefi. De heer J. de Reus, die de eerste paar jaren in de buitenploeg en zeker ruim 22 jaar in de af deeling expeditie van de papierfabriek werkt, sluit de rij van zilveren jubilarissen op 10 De cember a.s'. Tenslotte herdenkt de heer M. de Wildt. die voorheen werkzaam was aan de cellulosemachines, doch de.laatste jaren deel uitmaakt van de af deeling expeditie der c'llulosefabrieken, op 14 December a.s. zijn dertigjarig dienstverband, niet welk jubileum dan ook de vele in dit jaar geval len herdenkingsdagen van langer of korter dienstverband bij de Papierfabriek der firma Van Gelder Zonen zullen besluiten. RUIT VERNIELD. Maandagavond hebben tot nu toe onbekend gebleven daders een steen geworpen door de ruiten van een woonhuis in de Eendrachtstraat. bewoond door de familie B. St. Nicolaasfeesten. Het St.-Nicolaasfeest van de Roode Kruis Transportcolonne zal ditmaal worden gevierd op Maandag 9 December in het gebouwtje op het parkeerterrein. Voor de kinderen der leden van den Ned. R. K. Volksbond is het St.-Nicolaasfeest vastge steld op Zondagmiddag 8 December. Ernstig ongeval bij Van Leer. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de fabriek van Van Leer's Walsbedrijven een ernstig ongeluk geschied. De 20-jarige' J. Plug, wonende in de De Rijp- straat alhier, had het ongeluk tussehen een ma chine bekneld te raken. Gelukkig werd het onge val doos andere arbeiders ontdekt, die Plug uit zijn benarde positie bevrijdden. Door hevige pijnen tengevolge van inwendige kneuzingen verloor Plug het bewustzijn. Nadat eer ste hulp was verleend werd het slachtoffer naar het Antonius-Ziekenhuis overgebracht. Het aan den grond loopen van de „Erin". Raad voor dc Scheepvaart behandelt de kwestie. De Raad voor de .Scheepvaart heeft Dinsdag middag een onderzoek ingesteld naar het op 14 November 1939 nabij Egmond aan Zee aan den grond loopen van den stoomtrawler „Erin" IJm. 12, metende ongeveer 400 bruto registerton. Volgens de schriftelijke verklaring van den schipper van de „Erin" was hij op 3 November uit IJmuiden ter vischvangst vertrokken met aan boord een bemanning van veertien koppen. De koers was Noord en West magnetisch. Op 5 Novem ber werd een begin gemaakt met de visscherij, welke een zeer gunstig verloop had. Op 12 Novem ber werd de terugreis aanvaard. Het zicht was slecht geworden en terwijl de visch verwerkt werd, was langzaam vooruitgestoomd. Omstreeks middernacht had de schipper de brug verlaten en de wacht overgegeven, niet dan nadat hij order ge geven had hem te waarschuwen, indien na een vaart van 25 zeemijlen nog geen kust gesignaleerd was of indien het zicht slechter of de diepgang geringer werd. In de stuurhut onder de brug was de schipper wakker gebleven. Hij had verscheidene malen de vaardiepte gevraagd. Om twee uur des ochtends was deze veertien vadem, omstreeks vier uur bedroeg zij dertien vadem. De schipper had toen order gegeven op halve kracht te varen en was de kaart gaan raadplegen. De getuige, die gehoord werd, een 34-jarige matroos, was van meening, dat de matroos, die met hem op wacht stond, niet voldoende met het echolood op de hoogte was en niet gemerkt heeft hoe het schip langzamerhand in ondiep water ge raakte. Omstreeks half vijf liep de „Erin' aan den grond. Door „volle kracht achteruit" te geven kon men het schip spoedig vrij krijgen en werd de thuisreis voortgezet. Dé inspecteur-generaal voor de Scheepvaart was van oordeel, dat de schipper alles gedaan had wat hij kon om het bestek te_ verifieeren Het vaartuig was goed uitgerust. Z.i. was het ongeluk ontstaan door een gebrek aan kennis omtrent het echolood, dat de noodige aandacht vereischt. Het was het echter niet duidelijk, waarom de schip per zoo plotseling bij een dieptegang van 13 vadem naar boven moest snellen en waarom hij vervol gens zoo langen tijd in het kaarthuis gebleven was zonder koers te wijzen. De raad zal nader uitsprak doen. De verzekering van de zeevisseliers. In een bericht in „Toenadering" wordt herin nerd aan de besprekingen van de besturen der samenwerkende organisaties en de looncommissie van de Reedersvereeniging voor de Nederlandsche Haringvisscherij. Naast andere, op zichzelf zeer belangrijke punten werd echter speciaal de aan dacht besteed aan de verzorging van de nagelaten betrekkingen bij een eventueel ongeval tengevolge van de oorlogsomstandigheden. Wij hebben er toen reeds op gewezen, aldus het blad, dat een zeer ongewenschte toestand was ontstaan, omdat de contra ctueele regeling niet kon worden toegepast. Waar de aanvoer van visch van groote beteekenis is voor onze volksvoeding, zou het een onrecht zijn, om deze mannen naar zee te laten gaan, zon der de zekerheid, dat voor vrouw en kinderen is gezorgd. Het vraagstuk vroeg dan ook een directe oplossing, omdat wij inmiddels een aantal slachtof fers hebben te betreuren bij de K.W. 55. Onmiddellijk na het bekend worden van dit droevig ongeval hebben de organisaties contact gezocht met de Reedersvereeniging en de reederij van de KW. 55. In gemeenschappelijk overleg werden besprekingen gevoerd met de Visscherij - Centrale en het Departement van Sociale Zaken. Allen zonder uitzondering waren het er direct over eens, dat een oplossing moest worden gevon den, terwijl voor de nagelaten betrekkingen een regeling werd getroffen. Het verkrijgen van een directe oplossing, zij het dan een voorloopige. was te danken aan het feit, dat allen van het recht, de billijkheid en de noodzakelijkheid overtuigd waren. SANTPOORT De boomen aan de Wüstelaan. Ongegronde angst. Het bestuur van „Santpoort's Bloei" schrijft ons: Den laatsten tijd doen hardnekkige geruchten de ronde, dat binnenkort onze mooie Wüstelaan on herstelbaar zal worden beschadigd, daar in ver band met de wegvei'betering tot het rooien der boomen zou worden overgegaan. De ongerustheid der Santpoorters werd zóó groot, dat men ons verzocht stappen te doen om fteze voor ons dorp zoo ernstige ramp te voorkomen. De Wüstelaan is ons steeds ter harte gegaan en onze leden zullen zich nog wel herinneren, dat wij eenige jaren terug het genoegen smaakten de prachtige zeedennen tegenover den Zuidelijken in gang van „Spaarnberg", die reeds ten doode waren opgeschreven, te redden. Toen deze geruchten ons dan ook ter oore kwamen hebben wij ons onmiddellijk met den directeur van Openbare Werken in verbinding gesteld en wij kunnen tot onze vreugde met beslistheid ver klaren, dat niemand zich ongerust behoeft te maken! Ir. Verhoef, een der krachtigste verdedigers van Santpoort's natuurschoon, deelde ons n.l. mede dat de Wüstelaan flink onder handen zal worden genomen: er komt een nieuw wegqek. er komen rijwiel- en voetpaden, verbeteringen, die dringend noodig zijn en waarvan iedereen, doch vooral de forensen en de bewoners van 1 Santpoort-station zullen prof i te eren. Al deze verbeteringen zullen echter de Wüstelaan inplaats van beschadigen, in niet geringe mate verfraaien, daar slechts wat kreupelhout zal moe ten worden opgeruimd". PERSONALIA. Onze plaatsgenoot, de heer Fr. J. H. Duverge slaagde dezer dagen voor :fc doctoraal examen wis- en natuurkunde. DISTRIBUTIE-ZORGEN Naar we vernemen, heeft hei bestuur van „Santpoorts Bloei" zich met het gemeentebestuur in verbinding gesteld, teneinde te bewerkstelligen dat ook Santpoort-station een eigen distributie lokaal zal krijgen ,daar het voor de bewoners van dit dorpsgedeelte, vooral in de wintermaaden, zeer bezwaarlijk is zich naar Santpoort-dorp ie moeten begeven voor het halen der distributie bescheiden. HEEMSKERK „ONS GENOEGEN". De tooneelvereeniging „Ons Genoegen" heeft in studie genomen „Gebroeders Kalkoen", een blijspel in drie bedrijven van Gerard Nielen. PERSONALIA. Te Alkmaar slaagde de heer C. Meijer voor het middenstandsdiploma. R.K. VOETBALVEREENIGING „A.D.O." Het programma voor Zondag luidt: V.V.E.—A.D.O. 2 uur. A.D.O. 2W.S.V. 2.30 uur. V.V.Z. 3—A.D.O. 3 2.30 uur. Meervogels 2A.D.O. 4 2.30 uur. ST. NICOLAASFEEST. Het St. Nicolaasfeest voor de kinderen van de leden van den R.K. Volksbond, dat aanvankelijk op Zondag 1 December zou worden gehouden, zal thans op Zondag 8 Dec. worden gevierd. PROVINCIALE STATEN. Begroolingsziltingen begonnen. HAARLEM Dinsdag. Hedenmorgen half elf kwamen de Provinciale Sta ten van Noord-Holland in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de begrooting der pro vincie en van die der bedrijven en ziekenhuizen. Eerst werd het nieuwe lid der Staten, de heer W. F. Allan (V.D.) uit Koog aan de Zaan, die in de vacature van wijlen den heer D. Kooiman ge kozen was verklaard, geïnstalleerd. De heer Allan legde de bij de wet vereischte eeden af. BEHANDELING DER BEGROOTING. De president, mr. dr. A. baron R e 11. deelde mede, dat er geen rantsoeneering van spreektijd was ingevoerd, omdat hij vertrouwde, dat de leden zichzelf wel een beperking zouden opleggen Bo vendien zouden geen politieke beschouwingen worden toegestaan. De heer Van de Vail (S.D.A.P.) opende de ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. Hij merkte namens zijn vrienden op, dat het beeld van deze begrooting sober is, als gevolg van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. Ged. Staten verdienen dan ook voor hun wijs beleid een woord van dank. Het is volgens spreker de algemeene wensch, dat dit beleid op dezelfde wijze zal worden voortgezet. Aanvankelijk was men bevreesd, dat één ding onder deze tijdsomstandigheden zou moe ten lijden, namelijk de financiering van het Wegen plan. Maar uit de memorie van antwoord van Ged. Staten was gebleken, dat die vrees ongegrond' is en dit achtte spreker een gelukkig verschijnsel, omdal dit eèn krachtige bestrijding van de werkloosheid beteekent. Spreker noemde echter de loonen dié in de werkverschaffing - worden uitbetaald, te laag, vooral het loon van de arbeiders, die bij het zware baggeren te werk worden gesteld. Hij bestreed het standpunt van Ged. Staten, dat deze loonen, oe- wel aan den lagen kant, redelijk zouden zijn. De heer Van de Vall deed een krachtig beroep op Ged. Staten zich tot het landsbestuur te wenden, ten einde te verkrijgen, dat die loonen verhoogd wor den. „Veel stuurmanskunst zal van den Commis saris der provincie geëischt worden", aldus eindigde spreker, „maar ik ben er van overtuigd dat het pro vinciale schip veilig zal varen". De heer He ilk er (R.K.) bracht eveneens hulde aan Ged. Staten en hun voorzifter voor hun krach- lig beleid. Hij merkte op, dat de financieele toe stand van de bevolking in deze provincie met sprongen achteruit gaat. Ged. Staten hebben ge meend, de 18 opcenten van het vorig jaar te moeten handhaven. Dit beteekent volgens spreker eigenlijk een belasting verlaging, want dit aantal opcenten zal veel minder opbrengen, dan het vorig jaar. Het verheugde ook spreker, dat liet tempo van den wegenaanleg niet vertraagd zalworden. Er behoeft in dezen dus geen stagnatie gevreesd te worden. Bij de uitbreiding van het verkeer zullen dan ook, wat wegenaanleg betreft, nieuwe eischen te verwachten zijn. Vol vertrouwen ziet de heer Heilker de toe komst der provincie onder het wijs beleid van dit college tegemoet en de staat van dienst van het nieuwe lid van dit college, den heer Van der Wal, staat er borg voor, dat het vertrouwen, in hem gesteld, niet beschaamd zal worden. De heer Boissevain (lib.) was eveneens van oordeel, dat het aan toewijding van dit college van Ged. Staten niet zal ontbreken. Hij vroeg in lichtingen over het ontginningsfonds. Er moet ge waakt worden voor het behoud van het natuur schoon; hiervoor zou een streekplan kunnen dienen dat met de behoeften van de bevolking rekening zal houden. Spreker achtte het gewenscht, het boe zemwater te verzoeten, in het belang van de ma- lariastrijding, want van eminent-wetenschappelijke zijde had hij vernomen, dat de maliaria in Zuid- Holland, waar het water zoeter is, niet zoo ernstig heerscht, als in Noord-Holland. De heer Van Dok (Soc. Werkgemeenschap) verheugde er zich over, dat belastingverhooging kon worden voorkomen en dat toch de gebruike lijke post voor werkverruiming, alsmede de f 500.000 voor het ontginningsfonds kunnen wor den gehandhaafd. Wat de loonen in de werkver schaffing aangaat, heeft spreker geconstateerd, dat een aantal menschen nog met een zeer laag loon naar huis gaat. Hij keurde dit af. Met - belang stelling had hij kennis genomen van de verdere plannen inzake het Geestmerambacht. „Voor velen in en buiten deze Staten is het onverklaarbaar", zei spreker, „dat ik als oud-secretaris van de eerste commissie en inleider op de eerste verga dering, waar Ged. Staten, op mijn uitnoodiging aanwezig waren, geen deel uitmaakte van de nieuwe commissie, die na de verkiezingen benoemd is. Ook wijlen de heer Kooiman was van meening, dat jk lid van deze nieuwe commissie had moeten zijn. Wat de nieuwe plannen betreft, ben ik van oordeel dat de uitvoering er van in een sneller tempo moet geschieden". Spreker was het met Ged. Staten eens, dat gegaan moet worden in een richting, die bevorderlijk is aan het behoud en den uitbouw van intensieven tuinbouw. „Er moet alles op ge zet worden om onze arbeids-intensieve cultures te handhaven. Met de ruim acht millioen zielen op 30.009 vierkante K.M. oppervlakte kan de toekomst alléén met eenig vertrouwen worden tegemoet gezien, indien het gelukt, bij de ontwikkeling der nieuwe verhoudingen agrarisch Nederland te maken tot een centrum van intensieve bodem productie". Met voldoening heeft spreker er ver der kennis van genomen, dat de Economisch-Tech- nologische dienst, vornemens is, de proeven met maiseultuur ook in het nieuwe oogstjaar voort te zetten. Aan goed geoutilleerde koelhuizen bestaat volgens hem een groot gebrek. De overheid zal op dit tererin stimuleerend moeten werken. Bedacht moet worden, dat, hoe soepel de provincie als schuldeischer ook mag zijn, de akkerbouw- en tuinderscredieten de bedrijfsmenschen hinderen in hun credietwaardigheid, de productie moeilijker malcen en dus in zekeren zin de voedselvoorzie ning in den weg staan. Aan deze credieten zou Een Artistieke Kunsttoto van „R CHE FOTO ART" 169 Groote Houtstraat Telef. 13472 (Adv. Ingez. Med.) spreker e eneind gemaakt willen zien, omdat die tot last van de betrokkenen zijn. De heer Keulemans (A.R.) verklaarde zich tevreden met het standpunt van Ged. Staten ten aanzien van den wegenaanleg. Alles moet worden gedaan om normale werkgelegenheid te bevorde ren. Bij die ontginningswerken moet men volgens spreker niet te sentimenteel zijn; vruchtbaaren cul tuurgrond achtte hij belangrijker dan natuurschoon De loonen in de werkverschaffing zijn weliswaar laag, maar de provincie kan daarin toch geen verandering brengen, evenmin als in de sala- rieering van het provinciaal personeel. Dat be rust bij de centrale regeering. De heer Hoogland (S.D.A.P.) bepleitte verhooging van het subsidie aan het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw en dat voor het Museum van den'Arbeid. De heer Clijnk (R.K.) noemde eveneens de loonen in de werkverschaffing te laag. Dirsdagmiddag twee uur werden de algemeene beschouwingen over de begrooting der provincie Nooi-d-Holland en die der bedrijven en ziekenhui zen voortgezet. Mede namens de leden Weslermann, Swierstra, Sietsma, Vermeulen, Doek en De Roos heeft de heer Hoogland een voorstel ingediend, om de jaar- lijksche bijdrage aan het Museum van den Arbeid te verhoogen tot f 900. Verder stelden zij voor, aan het Instituut voor Volkshuisvesting en Stedenbouw een jaarlijksche bijdrage van f 1000 te vcrleenen. De heer V-an Wees (R.-K.) vroeg aan Ged. Staten, de uiterste voorzichtigheid ten aanzien van concentratie van waterschapsbeheer te betrachten en een breed en zoo ruim mogelijk onderzoek in te stellen. De heer VV 0 Iters (C.D.Ü.) hield een pleidooi voor de mannen, die in de werkverschaffing ar beiden: hij vroeg aan Ged. Staten, al hun invloed te willen aanwenden, om te verkrijgen, dat aan hen en aan andere minder-draagkrachtigen een duuvte- bijslag wordt verleend. De heer Groen (R.-K.) vroeg aan Ged. Staten, hun invloed bij cte polderbesturen te willen aan wenden, opdat er iheer soepelheid worde betracht met het. innen der belastinggelden. Hij zou het liefst willen, dat in twee termijnen betaald kan wor den. Mej. Mr. Ribbius Peletier (S.D.A.P.) gaf Ged. Staten in overweging, te bevorderen, dat aan schoolkinderen, die daarvoor in aanmerking ko men, bijvoeding wordt verstrekt in den vorm van melk. „Het betreft slechts een klein gedeelte van de bevolking", zei spreekster, „maar het is een be langrijk gedeelte". Zij. wees op de goede resultaten, die in dezen te Amsterdam en Haarlem zijn be reikt; daarom zou zij gaarne willen, dat de melk- verstrekking 'ook in kleinere gemeenten plaats kon hebben; zij hoopt dat Ged. Staten ait in het belang van de volksgezondheid willen bevorderen. Het geld en de moeite, die hiei-aan besteed worden, kun nen alleszins verantwoord worden genoemd. De heer Honig (Chr.-Hist.) herinnerde er aan, dat Ged. Staten ontkennend hebben geantwoord op de vraag, of het niet gewenscht is, het ongevallen risico over te dragen aan de Rijksverzekeringsbank, omdat de laatste vijf Jaar een gunstig resultaat heb ben opgeleverd. Ged. Staten meenen, dat het voor deel iger is, het risico zelf te dragen, dan bovenge noemde bank tegen premiebetaling hiermee te be lasten. Inderdaad zijn de schade-bedragen gering geweest. De vraag is echter, of dit zoo zal blijven. Niemand kan hiervoor een garantie geven. Spreker meende, dat Ged. Staten een te groot risico op zich. nemen, vooral nu het verkeer zoo gevaarlijk ge worden is. Hij hoopte dan ook, dat het college op zijn standpunt zal terugkomen. De heer V lekke (N.S.B.) was van oordeel, dat de heeren Hoogland c.s. met hun voorstel ten aan zien van het Museum van den Arbeid niet ver ge noeg zijn gegaan; met f 900 komt men er niet om de gewenschte verbeteringen aan te brengen. Daar om stelde hij voor, een bijdrage van f 2000 te ge ven ten bate van het gul tu reel e werk, dat daar verricht wordt. Mocht dit voorstel worden verwor pen, dan zou hij voor het voorstel-Hoogland stem men. De heer B. de Vries (S.D.A.P:) bracht even eens de werkverschaffing ter sprake. Hij drong daarbij aan op behoud en bescherming van natuur schoon. GED. STATEN ANTWOORDEN. Mr. Slingenberg (Ged. Staten) (V.-D.) be tuigde zijn erkentelijkheid voor de welwillende wijze, waarmee de Staten de begrooting hebben- ontvangen. Wat de belastingkwestie betreft, zei spreker, leven wij eigenlijk in den mist. Men weet niet, hoe het in de naaste toekomst zal gaan. On getwijfeld zal het wel zwaar worden. Ten aanzien van het Wegenfonds verdedigde hij dc financieele politiek van Ged4 Staten. Met den wegenbouw zal worden voortgegaan, ook zonder storting in ge noemd fonds. Noord-Holland is een provincie, waar de financiering van een zeer groot gedeelte van den wegenaanleg uit de gewone middelen wordt be- streden.Naar aanleiding van de opmerkingen van den heer Van Dok zei spreker, dat in het snelst denkbare tempo wordt gewerkt. Aan den heer Honig antwoordde bij, dat Ged. Staten gaarne een onderzoek willen instellen over de kwestie van het ongevallenrisico. Met de gemaakte opmerkingen zullen Ged. Staten rekening houden. Het voorstel- Hoogland c.s. bestrijdt bij; verhooging van subsidie wil hij wel overwegen, als het ten bate van de volkskracht zal zijn. Met den heer Vlekke is spre ker het eens, dat de huisvesting van het Museum van den Arbeid slecht is en dat men met f 1000 ter verbetering niets kan bereiken. Hij gaf in overwe ging, de voorstellen-Hoogland c.s. en -Vlekke te verwerpen, mede omdat dit een aangelegenheid voor het rijk is en niet voor de provincie, Mr. Bomans (R.-K.) merkte op, dat de loonen voor de werkverschaffing door het rijk worden vastgesteld. Wel zijn Ged. Staten bereid, bij het rijk op verhooging aan te dringen, omdat hij erken nen moet dat de loonen laag zijn. Naar aanleiding van het verzoek om bij de werkverschaffingsob jecten aan het natuurschoon te denken, merkte spre ker op, dat het uitvoeren van economisch belang rijke werken de voorkeur heeft. Wat het ontgin ningswerk betreft, zei hij, dat. dit een overwinning voor de provincie beteekent en een zegen voor Am sterdam en Zaandam, want het betreft hier een werk van zeven millioen. Natuurlijk zal er wel wat natuurschoon opgeofferd moeten worden, maar daarvoor komen golvende korenvelden in de plaats en dat is toch óók natuurschoon. Mr. Dr. Witt em a (R.-K.) merkte op, dat de kwestie van eventueelc salarisverhoogingen een zaak des rijks is. Er was gevraagd, of Ged. Staten dan geen aandrang kunnen uitoefenen. Spreker vond het echter beter, dit aan de personeel-orga- nisatieS over te laten, al moet hij toegeven, dat de toestand nijpend is. Het college zal niet achter blij ven, als het mogelijk blijkt, verlichting aan te bren gen. Te vijf uur werd dc vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen half elf. HAARLEM, 26 November. Bevallen: 23 Nov.: D. A. Dhont—Papegaaij, z.t C. B. van WankumEhrismann, z. 25 Nov.: O. Kenter—Bottelier, d„ M. Beentjes—Oskam. d. 26 Nov.; A. C. OudendijkHoes, z. Overleden 24 Nov.: A. van der Heijden, 67 j.# Kamperlaan. J. H. Kok, 74 j„ Schotersingel.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5