IJmuider Courant Dr. T. Coedewaagers over zijn nieuwe taak. ipan zal protesteeren KORT NIEUWS. Rex-Theater pxesen teeitr Jimiugsülqetf Maastunnel. Winterhulp De verduistering JAARGANG NO. 21 Lourens Coster, Maatschappij voor levert en Algem. Drukkerij N.V., Gr. straal 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau courant Kennemerlaan 42, 13 mui den, 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos DAGBLAD VOOK VELSEN, IJMUIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beaalve op Zon- en Feestdagen omen in de Kennemer Courant Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 28 NOVEMBER 1910 Abonnementen per week ƒ0.1254, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwartaal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60. elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelïngen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Jn openbaren dienst jjaame Joden ontslagen. NP meldt d.d. 27 Nov. uit Den Haag: „pi-zekering van de openbare veiligheid, orde in de bezette Nederlandsche ge- c w-eft het bevoegde bureau van den Rijks- r «nis het noodig geoordeeld, tegen de Jo- M?een openbaar ambt bekleeden of in •ien dienst werkzaam zijn, wegens de te- •p bezettingsmogendheid gerichte actie ■Pt jodendom maatregelen te nemen. Op van een rondschrijven is derhalve be- Jat zuike Joden uit hun ambt of uit hun fi dienen te worden ontslagen. Hun raken op uitkeerïngen op grond van hun :Uno- of op andere tegenprestaties van ma- 5® aard blijven daarbij onaangetast. Sluiting van Hoogescholen. miskenning van het doel van dezen maat- f "nebben de studenten te Delft en Leiden joden partij getrokken en het bezoe ker colleges voor den tijd van 48 uur ge- $- Ms algemeene waarschuwing heeft de iLaris-generaal voor bestuur en justitie ^noodzaakt gezien, de Technische Hoo- *ool te Delft en de universiteit te Leiden Ge de daaraan verbonden instituten voor Senten van alle jaarklassen onmiddellijk nader order te sluiten. Jaarlemsche „^verzekering Mij. Nieuwe directeur benoemd. -directeur van de Haarlemsche Brandver- Maatschappij van 1846 is heden in de Haarlem gehouden vergadering benoemd Ir. Hefebvre te Heemstede. De nieuwbenoemde Gur volgt in deze fupctie wijlen Jhr. F. W. iStyrum op. (Lefebvre was tot dusver directeur van de dandsche Assurantie Cie. voor Brand en Bin- •ondsche Vaart te Zaandam. Als zoodanig zal W dagen aftreden om zijn taak te Haarlem énvaarden. legen anti-Japansch optreden in Ned. Indië. 'OKIO, 27 November (Domei). De mi- •?r van buitenlandsche zaken Matsoeoka naar wordt verwacht, binnenkort een krach protest indienen bij den Nederlandschen at. generaal J. C. Pabst, tegen het her- ide anti-Japansche optreden in Neder- ■ndsch-Indië en formeele verontschuldigin- schadevergoeding en een garantie voor de ïonist eischen. Soit geleden hebben zich drie ernstige ge in voorgedaan De Japansche eigenaar van een ijzerwaren- riek te Batavia op 11 November aangeval- en mishandeld door een Nederlandschen Üe-beambte. ,0p 23 November is de Japansche vlag, die en kapperszaak te Bandoeng uithing, ver at Denzelfden dag werd de kanselier van het gnsche consulaat-generaal te Batavia, Ari- I, bij het passeeren van de amtswoning iden gouverneur-generaal van Nederlandsch- k door een schildwacht aangeroepen en met ü!d naar het politiebureau opgebracht. Hij i echter spoedig op vrije voeten gesteld, ét niet alleen de beschuldiging van het ille- iotografeeren van het paleis van den gou- survolkomen ongegrond bleek te zijn, zoo- dij zelf met nadruk had verklaard, doch het 'jrafeeren ook wettelijk was toegestaan, imii de onnoodige onderdrukking door de hlandsche autoriteiten blijkt, v/ordt verder nog melding gemaakt van en- minder belangrijke gevallen, o.a. geweld- Ég door Nederlandsche soldaten. -Naar uit Belfast wordt gemeld zijn vijf leden -het lersche republikeinsche leger d.R.A.) k de rechtbank te Belfast veroordeeld tot p. jaar tuchthuisstraf en tien slagen met de Mes. De veroordeelden waren na een vuurge it gearresteerd. (D.N.B.) ■UitSofia meldt het D.N.B.Ondanks 'het ver zijn gisteren ter gelegenheid van den ver- srtag van het dictaat van Neuilly eenige be ogen gehouden, waaraan vooral studenten fen meegedaan. Het hoogtepunt bereikten de rangen des avonds voor de militaire club sr. HetZweedsche s.s.Veronica", groot 1300 ton, %ns een mededeeling. ontvangen door het j&c-he ministerie van buitenlandsche zaken, gelukt. De kapitein rapporteert, dat een ont- «ag, die waarschijnlijk door een torpedo is "■''maakt, het schip ten westen van Ierland anken heeft gebracht, aldus het D.N.B. -inde Zuid-Slavische stad Bitolj (Monastir), Milt bij de Grieksche grens is gelegen, is ^iiet D.N.B. meldt gistermiddag om kwart opnieuw luchtalarm gegeven, daar vijf ifnlandsche bommenwerpers op groote hoogte Sue stad vlogen in de richting Prilep. -Aan den ingang van den Bosporus is ten ge- van een storm, die in de Zwarte Zee woedt, jroot motorschip met een lading hout gekap- fDe bemanning van veertien koppen wordt •®en geacht. (D.N.B.) 'jktóer meldt dat de maharadja van Kohla- Dinsdag in zijn paleis gestorven is. Hij was in ■pabekend wegens zijn beroemde renpaarden, "ij verscheidene wedstrijden prijzen hebben «Men. -Official wordt volgens Reuter te Londen sföeeld dat de vijand twee kleine oorlogsvaar- 1 ,de ..Kingston Alalita" en de ..Reed" tot sa heeft gebracht. - Alle Spaanse he bladen maken met vol- ïaiig gewag van het weer verschijnen van de W 5 van net J™ de Barcelona". Dit blad is de oudste ^Mche krant en een der oudste der geheele gj Het blad werd in 1792 opgericht. "Het D.N.B. meldt dat de Italiaansche mi- justitie, graaf Dino Grandi, gisteren ,oerlijn naar Rome vertrokken is. Onder zeer groote belangstelling heeft Woensdag op de Derde Algemeene Begraafplaats te Utrecht de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot der hekende zangpaedagoge en componiste Catharina van Bennes. Aan de groeve. Velen strooiden bloemen op het graf van de dierbare overledene. (Foto Pax Holland.) van VRIJDAG 29 NOV. l/m. WOENSDAG 4 DEC. de groote Circus-sensatie-film Met CHARLOTTE SUSA en IVAN PETROVITCH. Vooraf afwisselend bijprogramma. - Aanvang avondvoorstelling 8 uur. Zondagmiddag 3 uur matinee. (Adu. Ingez. Med.) Particularisme op radiogebied niet te handhaven' ff 's-GRAVENHAGE, 27 November. Kort nadat de Rijkscommissaris den nieuw benoemden secre taris-generaal van het departement van volksvoor lichting en kunsten, dr. T. Goedewaagen, had be- eedigd, vond een redacteur van het A.N.P. laatstge noemde bereid over de taak van dit nieuwe depar tement het een en ander te vertellen. Besprekin gen van velerlei aard hadden dezen dag reeds be slag gelegd op den tijd, waarover dr. Goedewaagen kon beschikken, zoodat dit personderhoud even tus- schen de bedrijven door moest worden geperst, waarbij overigens de factor „volksvoorlichting" zich dadelijk en metterdaad kon doen gelden. Dit departement beteekent, zoo ongeveer ving dr. Goedewaagen zijn mededeelingen aan. ten opzichte van de volksvoorlichting iets geheel nieuws, omdat in vroegeren tijd en vooral in de laatste jaren door middel van pers, radio en film, die voorlichting was overgelaten aan particuliere instellingen met in- divMueele en groepsbelangen, waarbij uiteraard de volksgemeenschap veelal op den achtergrond kwam. De geest van dezen tijd is vooral daardoor ge kenmerkt, dat ook de volksvoorlichting als onder deel van de staatstaak wordt aangevoeld. Natuur lijk niet in dien zin,„dat bepaalde meeningen aan het volk moeten Worden opgedrongen, maar wel, dat aan de in de samenleving opkomende meenin gen en opvattingen vorm en richting worden ge geven. Op de vraag wat de zorg van het nieuwe depar tement voor pers, film en radio omvat, antwoordde dr. Goedewaagen aldus: Ten aanzien van de pers neemt het departement in zooverre een zeer bijzondere positie in, dat het geen hiermede wordt beoogd voor een groot ge deelte reeds is voorbereid in den Raad van Voor lichting der Nederlandsche Pers. Deze raad toch stelt zich de ordening van de pers in materieelen, socialen en finar.cieelen zin ten doel, hierbij gaat het vooral om de geestelijke waarde van ce pers. Het nieuwe departement zal het werk van den Raad van Voorlichting kunnen aanvullen en be kronen. Zuivere instelling en goede wil ten opzichte van de nieuwe orde en van den nieuwen, gang van za ken in Europa zijn voor de pers de factoren waar om het voornamelijk zal gaan. Wat de radio betreft, ook daarvoor zijn belang rijke wijzigingen noodzakelijk, aldus dr. Goede waagen. Het particularisme, ook in de radiowereld, waar in iedere volksgroep haar eigtin opvattingen had en met enorme verspilling van geld en arbeids kracht meer haar aanhangers dan de Nederland- sche volksgemeenschap diende, is, warneer we de wereld uit het nieuwe gezichtspunt van den orga- nischen samenhang bekijken niet meer te hand haven. Ook hier zullen ongetwijfeld maatregelen moeten worden genomen, die werken in de rich ting van een totale her-onienteering. Mijn aandacht, zoo ging dr. Goedewaagen verdei-, is in het bijzonder ook op een verheffing van het peil gei-icht, in zooverre, dat de radio veel meer in nationaal-opbouwenden zin werkzaam zal moe ten zijn. Het dex'de onderdeel, de film, is sinds haar ont staan in de moderne maatschappij vooral een fac tor van amusement geweest. Zonder nu dit element te verstrooien of te willen verwaarloozen, lijkt het mij noodig ook in hét filmwezen het kunstzinnig en voorlichtend element aanmerkelijk te versterken en dit orgaan der volksvoorlichting in nauw con tact te brengen met de blijvende volksche waar- den, die sluimerend op den bodem van ons volks bewustzijn liggen. Hierna kwam het nieuwe departementshoofd tot de andere hoofdgroep van zijn taak: de verschil lende kunsten. Deze hadden zich, aldus dr. Goede waagen, in de afgeloopen generaties voornamelijk in den individualistischen zin ontwikkeld. Het is, zoo zeide hij, mijn vaste overtuiging, dat het volk sche ethos van onze dagen ook voor de kunsten een opleving zonder weerga kan beteekenen. De kun stenaar zal geen parasiet of anarchist meer zijn. Hij zal zich opgenomen weten in de doör bloed en geest bepaalde gemeenschap van het Nederland sche volk en zijn historische traditie. De staat is niet bij machte op directe wijze de vrijheid van den kunstenaar te beïnvloeden. Ten- denz-kunst is in alle opzichten verkeerd en kans loos, maar wel moet en kan de staat de voorwaar den scheppen, niet alleen sociaal, maar ook geeste lijk, om den kunstenaar in diens vrijheid de kansen voor zelfontplooiing te geven. Van verre strekking zijlij de gevolgen van dit al les ten aanzien van de muziek en het concertleven en niet minder van de architectuur, de beeldhouw en de schildei-kunst. In het bijzonder zie ik hier groote mogelijkhe den voor 'het theater en het drama. Het drama was te allen tijde (men denike aan de Grieken) uitdrukking van een volksche mythe. In het algemeen heeft het depax-tement echter nog een veel ruimere taak: een volk moet zich uit leven in vormen van levensstijl. Het volk zoekt telkens weer bepaalde wegen, waarlangs verschil lende sociale vormen van gemeenschapszin zich als het ware aanschouwelijk maken. Ook hier heeft de staat een positieve exx opbouwende taak en hij zal daarbij moeten opvoeden op een wijze, die het volksche bewustzijn versterkt en den volksaard in stand houdt. De vorm van staatsbemoeiing, zooals hier ge schetst, is voor een gx-oot deel van onbekenden aard. Het Nederlandsche volle zal echter ook op dit gebied een levensstijl moeten kiezen en het lijkt mij, zoo eindigde dr. Goedewaagen, niet ver wonderlijk, wanneer ons volk van bouwmeesters en schild ex-s hierin onder de voorzichtige leiding van den staat zal slagen. (A.N.P.) Egyptisch minister onverwacht overleden. Op station ineengestort. KAïRO, 27 November. Nadat kort gele den de premier van Egypte onverwacht overle den is, is thans hetzelfde geschied met den Egyptischen minister van oorlog, Saleh Younes Pasja. Younes begleidde koning Faroek naar Fayoem waar een nieuwe waterinstallatie ingewijd zou worden. Onmiddellijk voor het vertrek van den trein zakte de minister plotseling in elkaar. Hij werd dadelijk naar de stationswachtkamer overgebracht, maar nog voor hulp aanwezig was, had hij den geest gegeven. (United Press.) (Het negende en laatste stuk van den Rotterdamschen Maastunnel is ver voerd naar de plaats waar het tot zinken moet worden gebracht.) Wij leven in een waterland En men kan 't bruggen bouwen, Aan ons talent van hoofd en land Volkomen toevertrouwen. Maar tunnels bouwden we nog niet Tot nu pas kort geleden, Wij gingen niet op dit gebied Met andx-e landen mede. Er werd wel vaak over gepraat, Maar geen besluit genomen, Zelfs na het overrijpst beraad, Kon het er niet van komen. Totdat de Maasstad óp een dag Verblijd werd bij 't ontwaken, Met een bericht in 't x-aadsverslag: We gaan een tunnel maken. Zoo kwam dan, beter laat dan nooit, 't Project, nog kort geleden, Thans is de tunnel haast voltooid, Ondanks veel moeilijkheden. Het valt in 't water dit project, Instede van gejammer Heeft dat de tx-ots juist opgewekt Van eiken Rotterdammer, Straks zullen drommen met elkaar Door dezen tunnel schrijden En veel millioenen ieder jaar Onder de Maas door rijden. Nu is er nog geen kwestie van, Dat spx-eekt vanzelf, maar later Blijft elke vrouw en elke man, In alle deugd en eere dan, Daar tijdlijk onder water. P. GASUS. Wij gaan met bus en offerschaal. Helpty Nederlandersallemaal Volmachten voor de Turksche regeering. Beveiliging der levensmiddelenvoorziening. Door de wijziging, die thans wordt aange bracht in de wet ter bescherming van de natio nale huishouding worden de Tux-ksche regee ring verstrekkende volmachten verleend, welke hoofdzakelijk zullen worden toegepast op het gebied der beveiliging van de voeding, de le- vensmiddelenvooi-ziening en de energieke be strijding van het achterhouden van goederen voor speculatieve doeleinden. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uilstraling van t licht: van 's avonds 17.23 tot 's morgens 9.24 MAANSOPKOMST 9.05 MAANSONDERGANG 18.11 Antonescu, de Roe- meensche minister van Buitenlandsche Zaken, inspecteert de eere- wacht tijdens zijn be zoek aan het gedenk- teeken Unter den Lin den te Berlijn. (Foto Weltbild.) IJMUIDEN Het herstellen van door oorlogsfcitcn beschadigde Belgische vaartuigen. Bevoorrechte schuldvorderingen. De Belgische regeering !»seft een besluit bekend gemaakt, waarin bijzondere bepalingen zijn opge nomen in verband met het weder vlot brengen, het behoud, of het weder in goeden staat herstellen van zee- of binnenschepen (ook visschersvaartuigen), die tengevolge van een oorlogsdaad gezonken of beschadigd zijn. Onder nader bepaalde voorwaax-den worden de schuldvorderingen van hen, die voor dit bergings- en herstellingswerk geld hebben voorgeschoten, be voorrecht voor hoofdsom, interest en kosten. Boven dat voorrecht hebben nog den voorrang de uitgaven, die in het gemeenschappelijk belang van de schuld- eischers, na de herstelling van het vaartuig gedaan werden voor zijn behoud of om het te kunnen ver- koopen en den verkoopprijs te kunnen verdeelen. Hieruit spruit voort, dat bovengenoemde schuld vorderingen moeten worden betaald vóór alle hy pothecaire en andere schulden. Als schade, veroorzaakt door een oorlogsdaad, wordt beschouwd de stellige materieele schade, voortspruitende uit het feit, dat Belgische zee- of binnenschepen, ook buiten het gebied van het Rijk, rechtstreeks wex-den getroffen door maatregeïen of door daden, die, naar aanleiding van den oor log, genomen of verricht werden door oorlogvoe rende mogendheden, een hunner agenten of onder- hoorigen. De oorlogsfeiten moeten gebeurd zijn gedurende het tijdstip van 10 Mei 1940 tot een later door een bijzonder besluit vast te stellen datum. Om den meestertitel. Zaterdag 30 November a.s. zal de eindstrijd om den meestertitel beginnen. Er spelen 12 spelers, die verdeeld zijn in 2 groepen van 6, A- en B- klasse. In de A-klasse zijn ingedeeld: P. J. v. Dartelen en IJ. de Jong, Haarlem; H. Laros, IJ muiden; Huisman, Lelden; De Krijger en Stahlberg, A'dam. In de B-klasse, welke hoofdzakelijk te Rotter dam speelt, zijn ingedeeld: Kinnegin en Blom, Rotterdam; Verlouw en De Kluijver, Dordrecht; v. d. Klift en de Rooy. Den Haag. Voor Zaterdag is de eerste ronde van de A- groep als volgt vastgesteld: J. de KrijgerIJ. de Jong. W. HuismanH. Laros. M. C. R. Stahlberg—P. J. v. Dartelen. Deze partijen worden gespeeld in Amsterdam. Van deze twee groepen plaatsen de twee boven ste van iedere groep zich in de finale. Deze vier spelers spelen dan een dubbele ronde om den meestertitel. Indien v. Dartelen (die meespeelt om de verlo ren gegane rechten verbonden aan den meester titel te heroveren) als no. één mocht eindigen, dan krijgt no. twee den meestertitel. Zoo is dus voor den IJmuidenaar Laros de eer ste ronde vastgesteld tegen den kampioen van Leiden, den jeugdigen W. Huisman. Van Dartelen ontmoet een ouden tegenstander M. C. R. Stahl berg. Het meespelen van den jeugdigen Haarlemmer IJ. de Jong kwam ter elfder ure, doordat drie spelers van Noord-Holland in den eindstrijd zijn toegelaten. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 28 Nov. Consignatievisch: Bot f 9070, schar f 40, alles per 50 kg. ZoetwatervischSxioekbaars f 1.23—0.95. blei f 0.26, voorn f 0.26, spiering f 10.95, karper f 0.82, alles per kg. „Het Visscherijblad" herleefd. Nadat wij het Visscherijblad sedert het uitbreken van den oorlog niet meer hadden ontvangen, ver raste de post ons gistermorgen met een 23 Novem ber 1940 gedateex'd exemplaar van dit te Ostende verschijnende blad. Uit een artikel over „De toe komst onzer visscherij" blijkt, dat het blad in. Augustus tijdelijk geschorst werd. De omstandig heden hebber er natuurlijk toe geleid, dat de van Mei tot Augustus verschenen nummers ons niet konden bereiken. In een mededeeling betreffende de herverschij ning wijst de redactie er op, dat zij, hoewel van visscherij voor het ooge-rblik weinig sprake is, zoo vele visscherij vraagstukken zoo niet een volledige ■hervoi'ming, dan toch een grondig onderzoek moe ten ondergaan. Vele van deze vraagstukken, zooals de verzekering van de visschersvaartuigen en van de manschappen, het visscherijonderwijs, de gelei delijke vernieuwing van de visschersvloot, in_ en uitvoer enz., dienen langs nieuwe wegen te worden geleid. Aan deze vraagstukken zal de redactie haar beste krachten wijden, om nuttige wenken te kunnen ge ver aan hen, die met de hervorming belast zijn. Behalve deze vakartikelen, zal het blad inlichtin gen trachten te verschaffen over al wat de vis scherij, den vischhandel en de visschersbevolking betreft.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1