IJmuider Courant ^Eonaanwijzing) uqw Botet enz. DAUBLAL) VOOH VELSEN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Mr. dr. A. baron Röel! overleden. ELZER's KORT NIEUWS. Op bon 21 ook slaolie verkrijgbaar Verdrag tusschen Nanking en Tokio. JCetko Poublefront shirts"] Stormschade. '6c JAARGANG NO. 26 jigave Lourens Coster, Maatschappij voor Ceur|rtt-Uitgaven en Algem Drukkerij N.V., Gr. ■^straat 93, Haarlem. Telefoon 10724 Bureau flmuider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, jgletoon 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, cpgegeven voor dit blad, worden kosteloos opgenomen i i in de Kennemer Courant, Verschijnt dagelijks, beualve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEKBEBOOM EN ROBERT PEEREKOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 30 NOVEMBER 1940 Abonnementen per week ƒ0.1234, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal Losse nummers 3 cent per ex. Adverte ïtlën: 1-5 regels ƒ0.60 elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. Ruim 25 jaar Commissaris dezer provincie. dagavond is Mr. Dr A. Baron Röell, Com- nlssaris der Provincie Noord-Holland in zijn Rotswoning te Haarlem aan hartverlamming Rr'eden. Nadat hij zich nog kort te voren in •rkzaaniheden ten behoeve van de Provincie had Rdieat overviel hem de dood. Midden in den ar- leid, die liem lief was> is deze magistraat ver scheiden. Mr. dr. A. baron Röell. (Foto archief H. D.) Met Baron Röell ontvalt aan dit gewest een re- pent, wiens leven en werken op het nauwst ver weven zijn met het wedervaren van de Provincie Noord Holland. Langer dan vijf en twintig jaren heeft hij aan het hoofd van deze provincie ge staan. na te voren in tal van vooraanstaande juncties elders besturenden arbeid te hebben «rrichfc. Aldus heeft hij weinig minder dan een halve eeuw al de kracht, die zijn scherp vers.and en zijn rijke geest hem verleende, in dienst ge field van zijn volk en zijn land. waarvoor hem ellerwege waardeering en bewondering ten deel viel. Antonie Baron Röell werd 21 Augustus 1864 te 's-Gravenhage geboren als zoon van W. F. Baron Röell en A. C. Baronesse Collot d'Escury. Hij stu deerde, na in zijn geboorteplaats voorbereidend Hooger Onderwijs te hebben ontvangen aan de Leidsehe Hoogeschool en promoveerde op 4 April 'M in de Staatswetenschappen op een proef- Khrift, getiteld: ..Wetgeving op de huisvesting arbeidende klassen" en in de Rechtsweten- fchap op stellingen. Uit de keuze van het onderwerp van zijn disser tatie blijkt reeds zijn toelangstelling voor het so ciale element in onze wetgeving, zoodat het geen verwondering kan wekken, dat hij onmiddellijk rijn arbeidsterrein op het gebied der overheid recht. In hetzelfde jaar van zijn academische pro- sotie trad hij dan ook in functie als Adjunct- Commies ter Provinciale Griffie van Gelderland, toch reeds na een jaar volgde zijn benoeming tot Commies-Afdeelingschef ter Provinciale Griffie unOverijsel. Hier arbeidde hij vijf jaar. waarna In 1898 het burgemeestersambt van Leeuwarden hem werd toevertrouwd. 1904 verwisselde hij de Friesche hoofdstad die van Gelderland en vertoefde ook daar als burgemeester zes jaar, waarna hem de onderschei ding te beurt viel, met het burgemeesterschap van Amsterdam te worden bekleed in de plaats van Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, doch toen deze vijf jaar later het vice-presidium van den Raad van State aanvaardde, was het duidelijk, dat Baron 1. die met krachtige hand het bestuur van de hoofdstad des lands had gevoerd in jaren, die belangrijke politieke machtsverplaatsingen had den opgeleverd de aangewezen figuur voor de ïöi'vulllng van het Commissariaat der Provincie fts. 16 Januari 1915 aanvaardde hij zijn ambt en de herdenking van zijn zilveren ambtsvervulling h het begin van dit jaar ligt nog versch in het feheugen. Moge het feit van een bijna 26-jarige ambts- wvulling als bestuurder van een provincie, waar fc vele opzichten het hart des lands klopt, van tiet geringe beteekenis zijn. de omstandigheden, waaronder de overledene schier onafgebi'oken zijn Jrbeid heeft verricht, verzwaarden zijn taak ten teerste. De wereldoorlog, die woedde toen hij zijn ambt aanvaardde, stelde zeer zware eischen aan het gewestelijk bestuur, en verminderde nauwe lijks, toen de na-oorlogsjaren dozijnen nieuwe Waagstukken aan de orde stelden. Bovendien trof. bist een jaar nadat Mr Röell zijn ambt had op- Kaomen, Noord-Holland de beproeving van den Watersnood, een nationale ramp. die onmiddel lijke voorziening in tal van belangrijke vraag teken van waterbouwkundigen aard noodig maakte. De liquidatie der oorlogsmoeilijkheden betee rde allerminst, dat ér thans rustiger jaren aan maken. Want niet alleen bleef het onderhoud r land- en waterwegen, dijken en polders zijn fschen stellen en vorderden de staag uitbreiden de gemeentelijke bemoeiingen verscherping van iet provinciaal toezicht, er kwamen nieuwe ob- feten aan de orde. De wet tot droogmaking van fc Zuiderzee, in 1918 aangenomen, maakte zeer mtgebreiden voorbereidenden arbeid noodzakelijk. De Provinciale bedrijven breidden op grootsche %e uit. Het wegenvraagstuk diende zich aan. is in die jaren in de Provincie Noord-Holland iglijk veel arbeid verzet. De voorziening van jiegeheele provincie met water en electriciteit gaf talrijke groote technische werken het aanschijn, ^gevolge waarvan veelomvattend ook admi- jj&ratief werk noodig was. Een geheel nieuw financieel beleid werd opgezet. De groote Provin ce Ziekenhuizen waren objecten van voortdu wde zorg, het derde Provinciale Ziekenhuis, C ie Medemblik. werd onder zijn ambtsvervul- ®g geopend annexatieplannen, die al dan niet 3un beslag kregen dienden nauwkeurig bestu deerd. De jaren na 1929 brachten, ook en wel zeer voor C Provinciaal bestuur, hun moeilijkheden van waucieelen aard. De gemeentelijke begrootingen vertoonden tekorten, hetgeen vrijwel dagelijksch contact tusschen Provincie en Gemeenten ten ge volge had. Totdat de moeilijke tijden, die den in zet tot een nieuwen oorlog zouden vormen, aan braken en ieder overheidscollege, ook het provin ciale, met nieuwe zorgen bezochten. Het behoeft weinig betoog, wat het zeggen wil, bij den arbeid, die hier met een enkel woord ge schetst is, meer dan vijfentwintig jaar de leiden de en stuwende kracht te zijn. Dat is de thans overleden Commissaris in den besten zin des woords geweest. Zijn arbeidskracht en zijn werk lust waren spreekwoordelijk, zijn gedegen kennis en juist oordeel, zijn voortvarendheid en onpartij digheid vormden hem tot den regent, die maar één doel beoogt: het welzijn van het gebied, dat aan zijn hoede is toevertrouwd. Daarvan gaven naar buiten de vergaderingen van de Provinciale Staten blijk, die hij steeds op voortreffelijke wijze leidde. Elders in dit blad is wellicht gelegenheid er op te wijzen, hoe uitne mend hij het verstond, de representatieve plich ten, die zulk een gewichtig deel van zijn ambt vormden, te vervullen. De waardeering voor zijn werk is, hoewel Mr. Röell allerminst een man van uiterlijkheden was, eenige malen treffend tot uiting gekomen en wel bij zijn 12V2 jarig jubileum in 1927 en bij zijn zil veren ambtsfeest in Januari van dit jaar. Overi gens had in Mei 1940 een huldiging van zijn per soon plaats, toen de Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen herdacht, hoe hij 25 jaar ge leden tot directeur en onmiddellijk daarop tot Voorzitter benoemd was. In weerwil van zijn veelomvattend werk be kleedde Baron Röell diverse functies. Zoo was hij sedert 1923 voorzitter van het Koloniaal Instituut, welke functie hij eerst kort geleden neerlegde. Als zoodanig maakte hij in 1929 een reis naar Ned.-Indië en bezocht Java, Sumatra en Bali. Tijdens zijn verblijf in onze Overzee- sche Gewesten vertegenwoordigde hij de Ne- derlandsche Regeering op het Pacific Science Congress, dat in genoemd jaar op Java bijeen kwam. Sedert 1910 was hij voorts curator van de Amsterdamsche Universiteit. Zijn belang stelling voor de toonkunst leidde tot zijn benoe ming als voorzitter van het Concertgebouw te Amsterdam, een post, die hij jaren lang heeft bekleed. Tot zijn particuliere functies behoorden o.m. het commissariaat van de Stoomvaart maatschappij „Nederland". In het college van Commissarissen der Alg. Friesche Hypotheek bank bekleedde hij het presidium. In den loop der jaren werd hij met een groot aantal onder scheidingen begiftigd. O.m. droeg hij het eere- teeken van het Duitsche Roode Kruis eerste klasse, het grootkruis der orde van Leopold n van België, en was groot-officier in de Orde van den Heiligen Schat van Japan, comman deur eerste klasse in de orde van de Poolster van Zweden, grootofficier in de Orde van de Kroon van Italië en drager van het Grootkruis voor burgerlijke verdiensten van Spanje. Winterhulp-collecte in historische omgeving. Een bejaarde bewoon ster van het Karthui- zer-hof je te Amsterdam liet haar werk aan de pomp even in den steek, om de collectrice met milde hand ten ant woord te staan. (Foto Pax-Holland) Vaox ietite kwaliteiten^ HEERENMODEHUIS Zeeweg 78, IJm.-O. Adv. inyc'2 Mea. i DE ITALIAANSCHE-ZLIDSLAVISCHE BETREKKINGEN. BELGRADO, 29 November (A.N.P.) De Ita- liaansche gezant te Belgrado, die een bezoek aan Zagreb heeft gebracht, heeft tegenover de pers verklaard, dat de economische, politieke en cul- tureele betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavi. uitstekend zijn en zich voortdurend uitbreiden. Üit Boekarest meldt het D.N.B. dat te Chitila nabij de hoofdstad tengevolge van een verkeerden wisselstand twee treinen op elkaar gereden zijn. Twee menschen zijn om het leven gekomen, tien gewond. De Canadeesche minister van defensie, Ralston, is gisteren, naar het D.N.B. verneemt, met twee Canadeesche officieren te Londen aangekomen. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 30 No vember 1940 tot en met Vrijdag 6 December 1940 geeft, naar de secr.-gen. van Landbouw en Vissche- rij meedeelt de met „19'' genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter of een l/< per d margarine of twee ons vet naar keuze, voor zoover .voorradig. De aan de bonnen „17" en „18" der boterkaart ver bonden faciliteit, dat deze desgewenscht ook recht geven op margarine, blijft derhalve ook voor bcr: 19 gehandhaafd, terwijl bovendien op dien bon naar keuze vet beschikbaar wordt gesteld, zulks met dien verstande, dat het vetrantsoen geen half pond, doch twee ons bedraagt, aangezien het vetgehalte en dus de voedingswaarde van vet grooter is dan die van boter en van margarine. De met „19" genummerde bonnen, die op Vrij dag 6 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts rog geldig tot en met Vrijdag 13 December. In verband met de vaststelling van het vetrant soen op 2 ons, zullen de producenten in den ver volge uitsluitend vet in verpakking van 200 gram of veelvouden daarvan vervaardigen. De op 29 November 1940 reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden iy verpakking van 250 gram mogen tegen inlevering van één met „19" genummerde bon van de boterkaart of de vetkaart worden uitverkocht, aar gezien het niet mogelijk is deze alsnog te doen ompakken. Voor het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Vrijdag 13 December 1940 zal wederom een bon van de boterkaart en van de vetkaart voor het koopen van boter of margarine of vet aange wezen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 14 Decem ber 1940 tot en met Vrijdag 20 December 1940 zal voorts de met „21" genummerde bon van de bo terkaart en van de vetkaart recht geven op het Tijdvak 30 Nov. t.e.m. 6 Dec. (bon blijft geldig t.e.m. 13 December). 7 December t.e.m. 13 December (bon blijft gel dig t.e.m. 20 December) '4 December t.e.m. 20 December (bon blijft geldig t.e.m. 27 December, slaolie mag wor den afgeleverd t.eun. 31 Januari). 21 December Le.m. 27 December (bon blijft I geldig t.e.m. 3 Januari). 28 December t.e.m. 3 Januari (bon blijft geldig t.e.m. 12 Januari). THANS BOTER, MARGARINE OF VET VERKRIJGBAAR koopen van naar keuze een half pond boter of een half pond margarine of een halve flesch slaolie. De met „21" genummerde bonnen, die op Vrij dag 20 December nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 27 December 1940. Is de bon gebruikt voor het koopen van sla olie, dan mag de slaolie ook nog in het tijdvak van 28 December 1940 tot en met 31 Januari 1941 wor den afgeleverd. Aangezien de detaillisten momenteel over geen of zeer geringe voorraden slaolie beschikken, die nen de consumenten, die te zijner tijd de met „21" genummerde bon wenschen te gebruiken voor het koopen van slaolie, dezen reeds thans bij den win kelier in te leveren. Deze zal dan in het tijdvak van 14 December tot en met 31 Januari 1941 aan de klanten, van' wie hij één of meer bonnen 21 heeft ontvangen, slaolie afleveren.Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het detaillisten ver boden is vóór Zaterdag 14 December a.s. slaolie op de ingeleverde bonnen 21 aan het publiek af te le veren. Het zal aanbeveling verdienen, dat de detaillisten aan de klanten, die een of meer met „21" genum merde bonnen bij hen inleveren, teneinde daarvoor t.z.t. slaolie te ontvangen, een ontvangbewijs af geven. Het ligt voorts in de bedoeling voor het tijdvak van 21 tot en met 27 December 1940 een bon voor boter of margarine en voor het tijdvak van 28 De cember 1940 tot en met 3 Januari 1941 een bon voor boter of margarine of vet naar keuze, voor zoover voorradig aan te wijzen. Resumeérende zal dus de distributie van boter, margarine en vet gedurende het tijdvak van 30 No vember 1940 tot en met 3 Januari 1941 verloopen volgens onderstaand schema: bon rantsoen 19 250 gr. boter of 250 margarine of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet). 250 gr. boter of 250 gr. margarine, of 200 gr. vet (oude voorraden 250 gr. vet). 21 250 gr. boter of 250 gr. margarine of 34 flesch slaolie. 250 gr. boter of 250 gr. margarine. 250 gr. boter of 250 gr. margarine of 200 gram vet. In een publicatie zijn nadere bijzonderheden, welke vóór de detaillisten van belang zij» ceerd. gepubli- Gemeenschappelijk streven naar nieuwe ordening in Oost-Azië. TOKIO, 30 November (D.N.B.) Als gevolg van de tusschen Nanking en Tokio inzake de liquidatie van het Chineesche conflict gevoerde besprekingen, is een verdrag tot stand gekomen dat heden onderteekend is en daarmede tevens in werking treedt. Overeenkomstig de verklaring van prins Konoje over het gemeenschappelijke doel van een nieuwe ordening in Oost-Azië spreken beide mogendheden in de inleiding den wensch uit naar vrede in Oost-Azië en daarmede tevens naar den wereld vrede. In de volgende artikelen beloven de beide verdragsluitende mogendheden elkaar wederkeerig respect voor de souvereiniteit en onschendbaarheid van gebied, alsmede verdieping der vriendschap en der cultureele betrekkingen en beloven zij de daartoe noodige maatregelen te nemen. Zij willen elkaai wederkeerig bij de bestrijding van commu nistische actie van eiken aard steunen. Daartoe zullen Japansche troepen gelegerd worden in Bin- nen-Mongolië en op bepaalde punten van Noord China. Tijdens den duur der bezetting zal worden samengewerkt om rust en orde te handhaven. China zegt Japan het recht toe deelen van de vloot te stationneeren in bepaalde Chineesche havens met het oog op den tegenwoordigen toe stand. Een ander artikel betreft de nauwe economische samenwerking volgens de beginselen der gelijk- gerechtigheid en wederzijdsch nut alsmede de nauwste Japansche medewerking bij het ontslui ten van de bodemschatten vooral in Noord-Ghina en Mongolië, voorts bij de ontwikkeling van den handel in het benedendal van de Yangste. Japan belooft na de versterking der wederzijdsche be trekkingen, de afschaffing der ex-territorialiteit en het teruggeven der nederzettingen in overweging te nemen, waartegenover China vrijheid van vestiging en vrije handelsmogelijkheden aan de Japanners in China toezegt. De aanvullende overeenkomsten betreffen den toestand, welke een gevolg is van de nog bestaande vijandlijkheden. Zij behelzen de Japansche toe zegging dat de Japansche troepen zich binnen twee jaar na herstel van den vrede in heel China zul len terugtrekken, alsmede de Chineesche verplich ting schadevergoeding aan Japansche burgers uit te keer en.. DE MEENING IN BUITENLANDSCHE KRINGEN TE SJANGHAI. Uit Sjanghai wordt gemeld dat de in boven staand verdrag principieel vastgelegde belofte der regeering van Nanking om den Japaneezen voortaan vrije keuze van woonplaats en vrije handelsmoge lijkheden in China te verleenen, sterk de aan dacht van buitenlandsche kringen te Sjanghai heeft getrokken, omdat tot dusver het verblijf en de mogelijkheden óm handel te drijven in China voor buitenlanders rechtens tot bepaalde gebieden en verdragshavens beperkt was. Dit gold tot dusver ook voor burgers van die landen, die van hun ex-territorialiteitsrechten hadden afgezien. In Angelsaksische kringen vreest men dat bij het handeldrijven voor het eerst nadeelen uit de ex territorialiteit zullen ontstaan en dat de vermelde verdragsclausule het uitgangspunt zal zijn van een actieve politiek der regeering van Nanking in den zin der afschaffing van de ex-territorialiteit. WAT DOET TSJANG KAI SJEK? Het Japansche blad „Tsjoegi Sjogyo, Sjimpo" schrijft in een hoofdartikel, zoo meldt Domei uit Tokio, dat de regeering van Tsjoengking thans voor de vraag gesteld wordt den strijd tegen Japan voort te zetten of vrede te sluiten. Tsjang Kai Sjek is echter volkomen afhankelijk van de verdere hulp van de Vereenigde Staten, Groot Brittannië en Sovjet Rusland. De Japansche regeering volgt de ontwikkeling der internationale gebeurtenissen nauwlettend, met het oog op de regeering van de geheele Chineesche kwestie. DE ONDERTEEK ENING. NANKING, 30 November. (Domei). Generaal Noboejoeki Abe, de buitengewoon ambassadeur en gevolmachtigd gezant van Japan, en Wang Tsjing Wei, te president der nationale regeering van China, hebben Zaterdagmorgen formeel hun hand- teekening geplaatst onder het verdrag dat de grondslagen vastlegt voor de betrekkingen tusschen Het overhemd met den langeren levensduur PH. DE KONING Kennemerlaan 24 (De storm van 14 November heeft alleen al in de houtvesterij Breda 18300 hoornen geveld.) De storm is langs Breda gekomen En heeft daar met zijn ruw geweld, Ver over achttienduizend boomen, Niet meer of minder, neergeveld. Hij heeft er met zijn toomloos blazen Op ziek hout en gezond gehakt. En in één nacht van heftig razen, Dit groot getal ter aard gesmakt. Zijn onbarmhartige passage Heeft het natuurschoon wreed vervormd Tot beeld van droevige ravage, Voordat hij verder is gestormd. En toen hij eenmaal weder suizend Naar andre streken was gegaan, Wat bleef er van die achttienduizend Toen nog voor waardevols bestaan. Daar lag het hout verward ter aarde, Waar vroeger tijd op werd gesmaald Als brandhout, practisch zonder waarde, Maar nu? gezocht en flink betaald, 't Natuurschoon mocht verliezen lijden, In dezen éénen feilen nacht, De storm die zoo flink hout kon snijden, Heeft heel wat brandstof voortgebracht. P. GASUS. (Adv. Ingez. Med.) beide landen, en waarmede de normale betrekkin gen hersteld worde»:, die verbroken werden op 7 Juli 1937. toen het eerste schot weerklonk op de Marco Polo brug nabij Peking, dat het begin be- teekende van de vijandelijkheden tusschen Japan en China. De historische plechtigheid van de onderteeke- ning der stukken had plaats in de hoofdzaal van het regeeringsgebouw te Nanking, in de schaduw van den Purperen Berg, waar het gedenkteeken voor Soen Yat Sen, den stichter van de Chinee sche republiek, hoog oprijst tegen den hemel. ITAL1AANSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR BERLIJN. ROME, 29 Nov. (Stefani). De Italiaan-- sche handelsdelegatie vertrekt vandaag voor een bezoek van vier dagen naar Berlijn, onder leiding van den directeur-generaal van han delsaangelegenheden in het ministerie van bui tenlandsche zaken, senator Giannini. Tot leden van deze delegatie behoorden de directeur-gene raal van de spoorwegen, de directeur-generaal van het ministerie van handel en deviezen, de directeur-generaal van de Agip en hooge amb tenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: Zaterdag op Zondag: van 17.32 tot 9.27 Zondag op Maandag van 17 30 tot 9.29 MAAN Opkomst 1 December11.08 Ondergang 1 December20.07 Opkomst 2 December11.55 Ondergang 2 December21.12

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1