Van menschen en dingen in Amsterdam. verscherpt! Het PHILIPS RIJKSKEUR De bouwbedrijvigheid hier te lande DINSDAG 3 DECEMBER 1940 'Het was even winter en de eerste enthousiaste beoefenaars van de schaatssport konden op de ondergeloopen landerijen reeds hun hart ophalen. (Foto Pax Holland.) In den doolhof der Doelmatigheid. „Efficiencydagen 1940". TWEE dagen heeft men in Amsterdam vergaderd in verband met de Efficiency dagen. Twee dagen, dat wil zeggen dis cussies over negen praeadviezen, twee excursies, filmvertooningen en tweemaal lunchen temidden van de verscheurende dieren. Want ver gaderd werd er in het Koloniaal Instituut, gegeten in het nabij gelegen Artis. Er zijn menschen, die zeggen niet te gelooven aan dezen vorm van efficiency-pleging. Zij hebben dan de efficiency-tentoonstelling van twee jaar her in gedachten, een tentoonstelling die inderdaad -althans voor den belangstellenden buitenstaan der den indruk moest maken van een soort jaar- beurs-van-handelaren-in-cyclostyles. Dergelijke menschen hebben ongelijk. Zeker, die tentoonstelling was ook naar onze meening geen geslaagde vertooning. Niet alleen was zij wat al te uitsluitend ingesteld op kantoormachines, doch wat erger is, zij was teveel ingesteld op wat er in Nederland toch al aan de markt was; zij ging ook voorbij aan veel, en aan veel gebieden, die b.v. in Amerika gemeen goed zijn, doch die men hier nog nietkent, omdat de toepassing buiten de Neder- Iandsche draagkracht viel. Er zijn andere menschen, die meenen dat men in tijden als wij thans beleven, niet over efficiency kan spreken. Zij beweren, dat de moeilijkheden te groot zijn, dat er aan de omstandigheden te veel concessies gedaan moeten worden, dan dat men „efficient" kan zijn. Ook zij hebben ongelijk. Want „efficient" zijn beteekent, onder gegeven omstan digheden er het beste van maken, het minste ver kwisten in tijd, in geld, in materiaal, in arbeid. En het is duidelijk, dat men daarbij niet kan tegen werpen, dat er bijzondere omstandigheden zijn, Want voor bijzondere omstandigheden geldt dan alleen bijzondere efficiency. TIJDSPROBLEMEN Ongetwijfeld was het zichtbaar, dat de tijdsom standigheden hun stempel drukten op de bijeen komst, op het besprokene, maar vooral ook op den geest, waarin gesproken werd. Het sterkst kwam dit tot uitdrukking in de praeadviezen „Verpak kenmaar hoe?" van den heer A. J. de Jong, bedrijfsdirecteur van de Lever's Zeepmaatschappij, „Transportmiddelen voor wegverkeer in oorlogs tijd", door den heer J. J. C. Voerman, hoofd der Rijksautomobielcentrale van P. T. T., en „Enkele suggesties ter bestrijding van de huidige vervoers problemen" door den heer A. H. Bredero, directeur van het bouwbedrijf van dien naam. Te merkwaardiger was het, dat wij ook den geest der omstandigheden meenden te kunnen be speuren, toen er gesproken werd over de prae adviezen „Centrale werkplaatsen voor_ jongeren en ouderen" door J. de Kanter, secretaris van de afdeeling Rotterdam van den Metaalbond, en „De opleiding dei* leerlingen bij de Nederlandsche Scheepsbouwmaatschappij" door Ir. Ch. Penning, ingenieur bij de N. S. M. Want zoo op het eerste oog verraden de titels toch niet, dat ook daar de tijdgeest zou meespreken. De wijze, waarop dit geschiedde, was dan ook bij de twee boven geschapen groepen geheel, wij zouden willen zeggen: principieel, verschillend. Bij de eerste groep was het het onderwerp, dat den tijdgeest ademde. Bij de tweede groep was het de denkwijze. Het meest in het oog springend geschiedde het wel bij het praeadvies van Ir. Penning over de leerlingenopleiding. Daar sprak een man, die uit den aard van zijn beroep het standpunt vertegen woordigde van de maatschappij, van den produ cent. Bij het debat sprak een der aanwezigen, als psychologisch en psychitechnisch adviseur aan eenige bedrijven verbonden. Het werd iets van te genspraak, toen het ging over het waarde-geven aan den arbeid voor de arbeiders, aan het „zin" geven aan den arbeid. De opponent sprak over de arbeidsgemeenschap; bij hem lag het accent op de sfeer, waarin de arbeiders werken. De prae- adviseur sprak over de kwaliteit van den arbeid: voor hem bepaalde de invloed op de kwaliteit, wel ke maatregelen men moest nemen. Doch tenslotte waren beiden het er broederlijk over eens, dat de „sfeer" van groot belang was, dat gestreefd moet worden naar meer besef van den „zin' des arbeids, naar meer persoonlijke deelneming in de gebeur tenis, die de vervaardiging van het werk is. Wij willen niet beweren, dat de stelling, dat al leen een „mede-beleven" van het productie-proces den arbeid weer zin kan geven, en juist daardoor de productie ten goede komt; dat deze stelling op dit congres voor het eerst verkondigd werd. Doch het is ongetwijfeld belangwekkend, dat hier twee menschen, die twee belangengroepen vertegen woordigden (de praeadviseur sprak als de produ cent, zijn opponent als vertegenwoordiger der ar beiders) langs twee wegen tot eenzelfde resultaat kwamen. Temeer, waar dit resultaat zoo diep kan ingrijpen. Evenmin als van de andere praeadviezen, willen wij hier den inhoud van Ir. Penning's opstel uit voerig weergeven. Doch wij willen in dit verband zijn woorden herhalen: „In elk geval moet ontslag zooveel mogelijk vermeden worden'. (Gesproken wordt van voortdurend weerkeerende periodieke werkloosheid in verband met de „conjunctuurge voeligheid" van den scheepsbouw). „Den arbeiders móet zekerheid verschaft worden, de dreiging van werkloosheid kan op den duur niet gunstig op de prestaties van de arbeiders werken; het is m.i. dan ook een groote fout te donken, dat dit integendeel de prestaties juist zou verhoogenspoedig wordt de hoogere prestatie teniet gedaan door ner vositeit tengevolge van concurrentie met mede arbeiders, die voor hetzelfde probleem zitten. Fou ten worden gemaakt, die anders niet gemaakt wor den, standjes volgen, wat weer moedeloosheid of opstandigheid uitlokt, hetgeen de stemming „het lukt toch niet in. het leven roept". BESTENDIGE CENTRALE WERK PLAATSEN? Even merkwaardig was het te hooren, hoe dit gezelschap van toch overwegend tot de rangen der werkgévers behoorenden het pleidooi aanhoorden van den heer De Kanter, waar deze den Centralen Werkplaatsen een bestendig bestaan voorspelde, en vroeg om grooter, uitgebreider en kostbaarder outillage, om innige samenwerking met het be drijfsleven, om zoo een instituut te scheppen, dat ook in normalere toekomsttijden uitvallende ar beidskrachten kan regenereeren. Men zal zeggen dat de kwestie der sociale recht vaardigheid werkelijk al lang niet meer alleen een stokpaardje" der socialistische groepen is, waar naar de werkgeverskringen hoogstens welwillend luisteren. Dat geven wij u toe. Doch er is toch nog eenig verschil tusschen de wijze, waarop nog maar enkele jaren geleden dergelijke kwesties werden aangehoord, en de wijze waarop in deze vergade ring werd gereageerd. Wij meenen oprecht, dat het gehoor, gevonden door de pleidooien van deze twee dagen voor grootscheepscher en intensiever wederopheffingsarbeid voor uitgevallen arbeids krachten, en voor een intenser „geestelijke inscha keling" van den arbeider in de geboorte van het werk; dat dit gehoor een novum was. En ook in dat opzicht zouden wij willen spreken van den tijdgeest" die merkbaar was. De voorzitter van een der beide organiseerende vereenigingen het congres stond onder auspi ciën van het Nederlandsch Instituut voor Efficien cy en het Nederlandsch Instituut voor Documen tatie en Registratuur zeide het onomwonden: van deze efficiency-dagen moet men geen oplos singen verwachten, er worden slechts suggesties gegeven, er worden alleen problemen aangeroerd. Opdat men er zijn gedachten over laat gaan, en opdat men dan pas tot een oplossing kan geraken, hoe geleidelijk ook. De eerste kennismaking met winter 19401941. Het schaatsseizoen had dit jaar al spoedig zijn Antrcde gedaan. (Foto Pax Holland.). De voorschriften voor rijwielverlichting Dè oplossing ZONDER afscherm- schijf of luifel VERDUISTERINGS RIJWIELLAMPJE met (Adv. Ingez. Med.) De Rijkscommissaris en Commissaris Wimmer in Drente. Rapport over den toestand in de provincie. De Rijkscommissai-is voor het bezette Neder landsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart en de Commissaris-Generaal voor Bestuur en .Justitie. S.S.-Oberführer dr. Wimmer waren Zaterdag, naar aanleiding van het optreden van het Schneiderhan- kwartet te Assen, de gasten van den Beauftragte van den Rijkscommissaris voor Drente, Gau-inspek- teur Thiel. Onder de genoodigden bevonden zich behalve vertegenwoordigers der Duitsche militaire en burgerlijke autoriteiten, vooraanstaande Neder landsche personen uit het Noorden des lands. Commissaris-Generaal dr. Wimmer maakte zich zijn aanwezigheid te Assen ten nutte om den vol genden dag in gezelschap van Gau-inspekteur Thiel een groote rit te maken door de provincie Drente. Bijzondere belangstelling van de bezoekers vond het in goeden staat verkeerende hunebed bij Emmen. De rit ging ook door de uitgestrekte veen gebieden der provincie. Dr. Wimmer, die in Emmen door burgemeester Bouma met een toespraak begroet werd, liet door bevoegde personen een uitvoerig rapport uitbren gen over den toestand in de provincie Drente. In het bijzonder werd daarbij aandacht besteed aan de cultureele en sociale vraagstukken. Mr. H. C. Schokker gemachtigde voor de prijzen. De Secretaris-generaal van het Departe ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart heeft tot Gemachtigde voor de prijzen be noemd: Mr. H. C. Schokker, administrateur bij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. (A.N.P.). Tuinbouwleelfregeling voor 1941 verzacht. Maar geen vrijheid om te telen wat men wil. Het A.N.P. meldt d.d. 2 Dec. uit Naaldwijk: Nu de Nederlandsche tuinbouw een enormen afnemer heeft gevonden in het groot-Duitsche rijk, ver wachten sommige tuinbouwkringen, dat in het teeltplan voor den tuinbouw alle teeltbeperkingen zouden vervallen. Dit is echter niet het geval. In bevoegde overheidskringen denkt men er niet aan, den tuinbouw geheel vrij te laten en alle teeltbe perkingen op te heffen. Men wenscht een herha ling van de crisisjaren te voorkomen, die wellicht ontstaan zou indien de tuinbouw zich ongebreideld kon uitbreiden. Thans wordt gestreefd naar coördinatie en or dening in het bedrijfsleven van den tuinbouw. De nadruk wordt gelegd op de behartiging van de be langen van den tuinbouw in zijn geheel en van de volksgemeenschap .waarbij het individueele be lang niet mag overheerschen. Tevens dienen gronden in ons land vrij te blijven voor andere takken van bedrijf, die in dienst staan van de volksvoeding. Toch zijn in het officieele teeltplan 1941 ver schillende bepalingen verzacht en soepeler toege past dan voorheen het geval was. Zoo mag de tuinder de hem toegestane oppervlakte glas be telen zooals hem het beste lijkt. Ook de telers van vroege aardappelen hebben wat meer vrijheid ver- kregen. Dat de opleving in den Nederlandschen tuin bouw niet slechts van tijdelijken aard was, blijkt wel duidelijk uit de nog steeds stijgende omzetten der tuinbouwveilingen. De laatste weken werden in het Westland schorseneeren en prei in grootere kwanta aangevoerd en verkocht tegen bevredi gende prijzen. Alleen al aan de groente- en fruitveiling te Poeldijk bedraagt de omzetvermeerdering verge leken met het vorige jaar, bijna een millioen gul den. Tot 24 November j.l. bedroeg de totale omzet der Poeldijksche veiling f 2.750.422,61 tegen f 1.905.956.06 in 1939. In het Westlandscbe tuinbouwcentrum blijkt de perzikencultuur zich dit jaar te hebben uitgebreid. De teelt van perziken is voor ons land van groot belang, vooral nu de import uit Italië eenigszins stagneert en velen ook de Hollandsche vruchten vanwege de kwaliteit prefereeren boven de Ita- liaansche. In 1939 werden aan de fruit- en groenteveiling te Poeldijk 1.363.606 stuks perziken aangevoerd voor een waarde van f 72.144.35. In 1940 werden echter aan deze veiling 1.721.766 perziken aangevoerd welke f 89.405.49 opbrachten. Dit is dus een belangrijke vermeerdering. Maximumprijzen voor groenten en fruit. Voor het binnenland vastgesteld. Met ingang van 2 December zijn voor groenten en fruit bestemd voor het binnen land maximumprijzen ter veiling vastgesteld. Tevens zijn percentages vastgesteld, welke maximaal door den groot- en kleinhandel mogen worden berekend. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar een in de bladen opgenomen officieele publicatie. St. Nicolaas-pakketten voor de geïnterneerde Nederlanders. Door Ned. Roode Kruis en Winterhulp Nederland samengesteld. Het A.N.P. meldt d.d. 2 December uit Den Haag: Overeenkomstig een aan hem medegedeeld initia tief heeft de Rijkscommissaris, rijksminister Seyss- Inquart, goedgevonden, dat aan de zijnerzijds, bij wijze van represaille wegens de arrestaties van Duitschers in Nederlandsch-Indië, ter interneering aangehouden en naar Duitschland in het kamp Buchenwalde overgebrachte Nederlanders bij ge legenheid van den aanstaanden St. Nicolaasdag geschenkenpaketten worden overhandigd. Deze paketten, welke een gewcht van tien pond per stuk hebben, zijn door het Nederlandsche Roode Kruis en door de Winterhulp Nederland samen gesteld en ter verzending gereedgemaakt. Zij zullen morgen in den loop van den dag in vracht auto's naar Buchenwalde worden vervoerd om daar tijdig vóór den St. Nicolaasdag aanwezig te zijn. i Onzekerheid over oorlogsschadevergoeding spoedig voorbij. Materiaalposifie behoeft niet remmend te werken. In het algemeen geen toestemming voor den bouw van groote gebouwen. 's-GRAVENHAGE, 2 December (A.N.P) In aansluiting op een verklaring van dr. Fisehböck aan de Deutsche Zeitung in den Niederlanden om trent te groote bedachtzaamheid, welke de bouw bedrijvigheid hier te lande onnoodig remt, heeft men ons van de zijde van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw een uiteenzetting gegeven van de vermeende en werkelijke moeilijkheden in de bouwnijverheid. Uit de kringen van particuliere bouwnijverheid worden stemmen gehoord, dat het Regeei'ingscom- missariaat voor den wederopbouw remmend werkt op de particuliere bouwactiviteit, omdat voor alle werken goedkeuring van den algemeen gemach tigde noodzakelijk is en deze goedkeuring in vele gevallen niet zou worden verleend. Deze opvatting, is, naar ons werd verzekerd, volkomen onjuist en gemakkelijk aan de hand van de cijfers te weer leggen. Van het totale aantal aanvragen dat over Augustus September en October is binnengekomen, is tus schen de 95 en 96% goedgekeurd. Naar de geld bedragen, welke ermede gemoeid zijn, gerekend, is dit geschied met ca. 80% van de aanvragen. De aanvragen voor woningbouw (nieuwbouw, vei bouw en onderhoud) en voor kleine bedrijfsgebouwen worden zoo goed als alle goedgekeurd. Uit het feit 95 lot 96% van het aantal aanvragen correspon- deeren met 80% van de geldbedragen, blijkt reeds, dat de bouw van groote representatieve gebouwen, behalve dan in zeer dringende gevallen, niet is toegestaan. De formaliteiten kunnen dus nooit een verklaring voor de geringe bouwactiviteit zijn. Wel zijn er twee andere factoren, die inderdaad zeer reëel zijn. In de eerste plaats is er de onzekerheid ten aan zien van de vergoeding der geleden schade. Deze onzekerheid zal spoedig tot het verleden behooren. Het besluit immers, waarin de bijdrage van rijkswege in de oorlogsschade wordt geregeld, zal nu zeer binnenkort verschijnen, en ieder weet dan, waar hij aan toe is. In de tweede plaats werkt de onzekerheid ten aanzien van de materiaalpositie remmend. Inder daad moet worden erkend, dat de materialen, vooral hout, staal en betonijzer, schaarsch zijn. Daarbij is een zeer bijzondere moeilijkheid, dat enkele maten en sorteeringen practisch niet meer te krijgen zijn Voor hout zijn dit voornamelijk de lange en zware maten en hout op vaste lengten. Deze werden aan gevoerd uit het voormalige Polen en Tsjecho Slo wakije en deze aanvoer staat thans practisch stop. Echter wordt er nog wel uit Zweden en Finland hout van kort tot lang aanvoerd. Men is nu bezig om proeven te.nemen met het aan elkaar lasschen van balken om op deze wijze de bezwaren te overwinnen. In het algemeen kan gezegd worden, dat de voor uitzichten niet ongunstig zijn. Indien men de mate- riaalbesparende voorschriften, welke de algemeen gemachtigde heeft uitgevaardigd, in acht neemt, kan men er zeker van zijn, dat er in ons land nog voldoende hout aanwezig is om in een snel tempo met den bouw voort te gaan tot het aanstaande voorjaar. En met reden mag verwacht worden, dat de aanvoer dan aanmerkelijk zal toenemen. „Indien men de materiaalbesparende voorschrif ten in acht neemt". Deze richtlijnen van materiaal besparing behoeven voor geen enkel architect of bouwer onoverkomelijke hinderpalen te zijn. Zij stellen alleen aan hun vindingrijkheid iets hoogere eischen. Echter doet men wel de ervaring op, dat. de menschen in het algemeen nog onvoldoende in geschoten zijn en het groote deel nog niet de kunst verstaat om met deze richtlijnen zoo economisch en efficient mogelijk te werken. Mocht blijken, dat een bouwer tengevolge van bijzondere omstandig heden met een bepaald project niet uit kan komen, dan is men bij den wederopbouw soepel genoeg om Er was niet veel materiaal noodig voor een ouderwetsche slede, die het met wat fantasie nog best doet. (Foto Pax Holland.) Den Haag krijgt voorloopig geen nieuw stadhuis. In de memorie van antwoord inzake de be grooting van 's Gravenhage deelen B. en W. den raad met betrekking tot den stadhuisbouw het volgende mede: Een poging in Juni 1940 gedaan om de ver- eischte vergunning van den algemeen gemachtig de voor den wederopbouw te verkrijgen voor de uitvoering van den bouw van het gewapend be- tonskelet voor het nieuwe raadhuis is zonder het gewenschte resultaat gebleven. Inmiddels is de materialenpositie in ons land nog aanmerkelijk moeilijker geworden, zoodat de vergunning voor dezen bouw voorloopig uitge sloten moet worden geacht. Met het uitwerken van de plannen wordt ge regeld voortgegaan. den man te helpen (vooral op het platte ]a men nog wel eens aan materiaalbespar^ In vele gevallen zal echter gebruik gemaain ten worden van vervangingsmaterialen Od ir116* bied is al veel bereikt en indien men IH neemt om inderdaad te onderzoeken, of k voorwerpen van materiaal dat schaarsch vangen kunnen worden, zal men nog tot rassende ontdekkingen komen. Enkele voorts van materiaalbesparing mogen hier volgen- Lood voor waterleidingen vervangen d bitumeerd ijzer; Lood en zink voor dakbedekking door bih producten; Balklagen zijn zeer goed te vervangen door- baksteenvloeren, betonbalken, cassettenplaten 3 betonplaten; Houten vloeren door monolythvloeren o* welke tegen geluid, vocht en warmte kunnen - den geïsoleerd; a1* Dakbeschot door houtvezelplaten, enz. Binnenkort komt in den handel een kraan bij messing (geel-koper) zooveel mogelijk ven-51' gen is door een alliage. Voor staal en betonijzer is de situatie inüerd- moeilijk, doch er bestaat gegronde hoop, dat' ook in dit opzicht door de grootste moeWfo? heen geholpen zullen worden. Ter besparne betonijzer is baustahlgewebe een zeer goed arlil' Naast deze factoren is er echter nog een den? welke wellicht door de belanghebbenden wel J2 aangevoeld, doch die nog niet zoo zeer gemeen? is geworden, n.l. dat zich naast het eigenlijke wed opbouwwerk ontwikkelt een taak van sociale hn Het blijkt hoe langer hoe meer, dat het niet vol doende is voor iemand een huis te bouwen dort dat het noodig is den man ook weer in het' zaïT te helpen. De herbouwkosten zullen de waarde w het huis op het oogenblik van de vernieling unrjj overtreffen. Een hypotheekverleening voor W meerdere is niet doeltreffend, daar vergrooting ïa, hypotheekschuld verzwaring van lasten beteekent welke in vele gevallen onmogelijk kan worden ca gebracht. Dikwijls moet bovendien een zekere fi nancieele saneering plaats vinden en dit schat tallooze moeilijkheden. Het is dus niet alleen m» de vraag, hoe het huis van den man op te bouwe maar ook, hoe den man zelf weer op de been helpen. Hier moet geval voor geval bekeken wc den. Dit heeft in het bijzonder betrekking op standen op het platte land, waar menschen m groote gezinnen van kleine inkomens moeten levg en dat in vele gevallen konden doen, omdat zij èg eigen huisje hadden op een klein stukje grond. Voor den wederopbouw en voor de functie van da Algemeen Gemachtigde geldt wellicht meer dsj voor wie ook, dat het onmogelijk is iedereen te vreden te stellen. De Algemeen Gemachtigde stapt in een volledige chaos, t.oen hij dit werk aanvia Dat hij er na eenige maanden in geslaagd is bet g* heel samen te bundelen is een prestatie op zichzeif. Hij staat echter open voor alle critiek en ook voor nieuwe ideeën. Indien in de practijk moeilijkheden zouden bestaan, is men op het regeeringscommls sariaat, zoo wordt ons vei-zekerd, allesbehalve for malistisch. Op ambtelijke stroefheid behoeft men daar niet te rekenen. G. H. BüHRMANN'S PAPIERGR' >TH ANDELN.ïj In de Maandag gehouden buitengewone alge meens vergadering van aandeelhouders werd da tot dusver eenige directeur der vennootschap, de heer G. H. Bührmann, benoemd tot Hoofddirec teur. terwijl tot directeur werd benoemd de heer H. Weidema, tot dusverre onder-directeur der vennootschap. (A.N.P.) De moord te Leidscliendam. 's-GRAVENHAGE, 2 December De Hooge Raad heeft heden arrest gewezen in de zaak van den 29-jarigen Rotterdamschen koopman R. A„ of ter zake van moord op den veekoopman C. G. vat der Horst te Leidschendam door het gerechtshof te 's-Gravenhage is veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. De Hooge Raad heeft heden het cassatieberoep verworpen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het doctoraal economie: de heerea J. Vroom en S. Feiltsma. NOTARIEEL EXAMEN. Geslaagd voor het derde deel van het notarieel examen N. A. Schol, te IJmuiden. VERPLEEGSTER. Voor gediplomeerd verpleegster slaagde in het Wilhelmina-Gasthuis te Amsterdam mej. Lieneke d. Kluft, te Haarlem. PROVINCIAAL SUBSIDIE VOOR ARTIS. Ged. Staten van Noord-Holland stellen Piot, Staten voor te besluiten, aan Artis tot dekking van het tekort, dat de exploitatierekening over het boekjaar 19401941 zal aanwijzen (voor zoover dit niet eventueel door het Rijk zal worden ge dekt) een subsidie te verleenen ten bedrage V3ü 1/3 van dat tekort tot een maximum van f 23.000 onder voorwaarde, dat het overige 2'3 deel van dat tekort tot een maximum van f 46.000 door de ge meente Amsterdam wordt gedekt. Pafentwef ook geldend voor den tuinbouw? Naar het A.NP. verneemt bestaan er plan nen de patentwet ook te doen gelden voor den tuinbouw. Hierdoor zou het mogelijk worden, nieuwigheden op het gebied van den tuin bouw zooals nieuwe variëteiten en cultures, wettelijk te beschermen Deze patentkwestie, die vele moeilijke kan ten heeft, wordt in de kringen van den tuin bouw met groote belangstelling gevolgd. De Weldadigheidspostzegels zullen weer verkrijg baar worden gesteld. Hierboven het portret van den Voorzitter der Centrale Propagandaconimissie. Mr. ,H de Bie, Voorzitter van den Ned. Bond tot Kinderbescherming. léFoto Archief E. BA

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2