KORT NIEUWS. Voor lange avonden. plNSDAG 3 DECEMBER 1940 luchtaanvallen op Engelanc Ztveedsch journalist geeft zijn indrukken weer. jjet D.N.B. verneemt uit Stockholm: Kaar aanleiding van de Duitsche aanvallen op de Engelsche provinciesteden geeft de Londen- sche correspondent van „Svenska Dagbiadet" die als eerste neutraal journalist Birmingham, Bristol en Southampton mocht bezoeken een uitvoerige schildering. Wat steeds nog van Engelsche zijde verzwe gen wordt, aldus begint de correspondent, is het |elt, dat alle Engelsche havens en industrie steden. die na Coventry nachtelijke aanvallen beleefd hebben, precies zoo hard en vernietigend getroffen zijn als Coventry zelf en in het geval Coventry heeft men in Londen toegegeven dat de stad practisch vernield en vernietigd is en pas na het einde van den oorlog aan een herbouw -edaclit kan worden. De totale Duitsche lucht oorlog tegen Engeland is nu pas in allen ernst begonnen, aldus schrijft de correspondent ver der en alles wat sedert den massalen aanval op Londen in het begin van de maand September gebeurd is, is kinderspel vergeleken bij datgene wat de Engelsche provinciesteden thans de een na de ander moeten doormaken. Coventry beeft den eersten zwaren slag gekregen, doch hetgeen sedert dien vernield en vernietigd is, js evenzoo veelomvattend, ja, misschien zelfs nog veel meer. Men moet zich inderdaad afvragen, aldus de correspondent, of de geconcentreerde .massale aanvallen op Engeland's provincieste den slechts een generale repetitie zijn voor een zoo groote mogelijk opgezette poging om de Engelsche hoofdstad in puin te leggen. Op deze wijze werd ook Southampton door dc eskaders Duitsche bommenwerpers op Za terdag 23 November en Zaterdag 30 November I aangevallen, doch de laatste aanval was verre- I weg he hevigste en men heeft berekend dat verscheidene dozijnen branden zijn ontstaan. De brandweer van de stad had geen materiaal ge noeg. zoodat de brandweer uit alle naburige steden moest worden opgeroepen. Des ondanks, aldus de Zweedsche journalist, moest de brand weer den volgenden middag, toen ik in de stad aankwam, zwaar werken om alleverschillende brandhaarden onder controle te krijgen en des niettemin brandde het overal nog zeer hevig. Ik zag dikke rookwolken over de stad liggen. In een enkele stadswijk was een gebied van ongeveer 121)0 meter lengte en zeshonderd meter breedte totaal in de asch gelegd en dit was slechts een geval uit velen. Het aantal slachtoffers is zeer groot. Daarbij is, zoo verklaart de Zweedsche journalist met 'nadruk, Southampton slechts een stad met 90.000 inwoners. De aanval begon onmiddellijk bij het vallen der duisternis met het uitwerpen van lichtfak- kels, waardoor de geheele stad daghelder werd verlicht. Daarna volgde een hagel van brand- en dynamietbommen, waardoor de straten der stad met hoopen steen en puinhoopen werden bedekt, die bovendien nog in brand geraakten. Dit duur de urenlang. Heele stadswijken waren een enkele reusachtige vlammenzee. De wandeling door al deze straten, waarin van de huizen alleen nog maar de muren overeind stonden en puinhoopen lagen, was verschrikkelijk. In de haven vond ik een Zweedsch schip, waarvan de bemanning mij vertelde dat zij reeds veel bombardementen had beleefd en niet alleen maar in Engelsche, doch ook in Fransche en Belgische havens. Zij had echter nog nooit iets dergelijks beleefd als in den nacht van Zaterdag op Zondag. Slechts twee man waren aan boord. Zij moesten in de laagst gelegen machinekamer dekking zoeken. Verscheidene brandbommen vielen op het dek van het schip, doch het schip bleef overigens als door een wonder onbeschadigd en werd niet tot zinken gebracht. Over Bristof schrijft de Zweedsche corres pondent^ De laatste Duitsche groote aanval op de stad is. vijf dagen vroeger ondernomen. Desondanks stegen nog steeds rookwolken uit de brandhaarden onder de massa's steen op. In het centrum van Bristol bijv. is de geheele za kenwijk der stad met den grond gelijk ge maakt. In een gebied met een oppervlakte van verscheidene vierkante kilometers heeft het vuur dusdanig huis gehouden dat er niet een enkel huis meer staat. De correspondent heeft door dit groote veld van puinhoopen geloopen, dat eens het zakencentrum van Bristol geweest is, Hier heeft men een gloeiende hel medege maakt zooals nog nooit. De hitte moet fantas tisch groot geweest zijn, want in de puinhoo pen lagen zeer dikke stalen binten, die omge bogen waren als waren het dunne spiralen. Deze puinhoopen hadden deels een geweldigen om vang. Verscheidene straten zijn nog steeds af gesloten en kunnen niet opgeruimd worden, daar het den puinruimers niet mogelijk is daar heen door te dringen. Dit is echter slechts een gedeelte van de verwoesting. JAPAN MAAKT KLEEDING UIT HENNEP. TOKIO, 2 Dec. (Europapress). De Japansche textielindustrie heeft een goeden naam en zou on getwijfeld de geheele behoefte aan kleeding in Japan kunnen dekken, indien wol en katoen in het land aanwezig waren. Dit is evenwel niet het ge val en deze grondstoffen moeten uit Australië, Amerika, Zuid-Afrika en Egypte worden ingevoerd, Waarmede groote bedragen aan deviezen gemoeid zijn. Dientengevolge heeft het Ministerie voor Oor logseconomie bepaald, dat wollen en katoenen weefsels uitsluitend voor den export mogen worden vervaardigd, terwijl de Japansche bevolking met andere weefsels uit binnenlandsche grondstoffen genoegen moet nemen. Hiervoor zijn in eerste in stantie celwol en zijde beschikbaar. Bovendien heeft de Nationale Bond van Inkoopcoöperaties nog een andere grondstof ontdekt, die zich uitste kend leent voor de verwerking door de textielfa brieken, n.l. hennep, dat door zijn groote taaiheid bijzonder geschikt is voor kleeding van schoolkin deren. Hennep groeit in Japan in vele streken en vooral in de maanden Juli tot November. Volgens berekeningen kan een trainingspak uit 800 momme wilden hennep worden vervaardigd (1 momme is 3.75 gr.), een zomerpak voor de schoolgaande jeugd uit 500 momme en een winterpak uit 900 momme. Rond 20 millioen pakken kunnen'uit den m het wild groeienden hennep worden gemaakt, hetgeen voldoende is voor de ongeveer 10 millioen kinderen van de Japansche volksscholen. Daar een Pek uit hennep slechts 8 yen kost, zal door deze kleeding in vergelijking met de gebruikelijke kleeding 160 mill, yen worden bespaard. JAPANSCHE INVOERMOEILIJKHEDEN MET ZOUT. Ook zout uit Ned. Intlië. TOKIO, 2 Dec. (Europapress). De oorlog in ue Middellandsche Zee heeft ook voor Japan ze kere consequenties, daar hierdoor Japan versto ken blijft van den invoer van zout uit de Roode Zee en de Middellandsche Zee. De Minister van Financiën heeft dan ook in Overleg met zekere economische instanties be paald, dat de 700.000 ton zout, die vroeger uit de Middellandsche Zee kwamen, door invoer uit Tsingtau en Tsjangloe zullen worden vervangen, terwijl ook uit Amerika en Ned. Indië zout zal Worden geïmporteerd. De prijs van onbewerkt zout blijft evenwel onveranderd vastgesteld op 39 yen Per ton. Italiaansch legerbericht. Aanvallen der Grieken afgeslagen. ERGENS IN ITALIë, 2 Dec. (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 178 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Aan het Grieksche front zijn de hevige aan- vallen van den vijand afgeslagen. De vijand, die door onze tegenaanvallen tot zijn punten van uitgang werd teruggedreven, heeft zware ver liezen geleden, met name aan den rechtervleu gel van het negende leger waar een aanval die werd ingeleid door zware artillerie, door een geheel legercorps werd ondernomen. Aan het front van het elfde leger hebben zich bijzonder onderscheiden twee bataljons van de divisie- Pusteria en van de divisie Ferrara. Aan het hoofd van het 47ste regiment infanterie is ko lonel Trizio roemvol gesneuveld. Detachemen ten cavalerie, die door onze Alpenjagers verrast werden, zijn in de pan gehakt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen op de verlaten gebieden van eenige eilanden der Dode canese. De aanvallen bleven zonder eenige uit werking. In Oost-Afrika hebben onze jagers een vliegtuig van het type Wellesley op het vlieg veld van Ghedaref in brand geschoten. Vijan delijke vliegtuigen bombardeerden Cassal, waarbij twee personen werden gedood en vier gewond. Een vijandelijke machine is door het luchtdoelgeschut neergehaald. Andere lucht aanvallen hebben plaats gehad op Burao, waar twee vrouwen gewond geraakten, alsmede op Assab en Metemma, waar drie personen den dood vonden en 17 gewond werden." Duitsch legerbericht: Talrijke branden in Southampton. BERLIJN, 2 December (D.N.B.) Het opper bevel der weermacht deelt mede: In den nacht van Zatterdag op Zondag hebben, zooals reeds gemeld is, sterke afdeelingen gevechtsvliegers in opeenvolgende golven de havenstad Southampton met bommen van het zwaarste kaliber aangeval len. Er konden ruim 60 groote en talrijke kleine branden waargenomen worden, die in den loop van den nacht tot een groote vlammenzee aan groeiden. Een groote electrische centrale werd ge troffen. Aan de Testkade en in andere haven wijken stonden uitgestrekte opslagplaatsen in vlammen. In denzelfden nacht en overdag hebben zware en lichte gevechtsvliegtuigen boven Londen gevlogen en daar bommen geworpen. Voor het overige bleef de bedrijvigheid van de luchtmacht overdag beperkt tot verkenning en aanvallen van jagers, welke leidden tot verscheidene met succes bekroonde luchtgevechten. In den nacht van 1 op 2 December werden de aanvallen op Southampton en andere steden voortgezet, terwijl ook in dezen nacht geen Brït- sche vliegtuigen in actie kwamen. Eerst in de ochtendschemering wierpen eenige van de Noord zee komende vliegtuigen bommen op woonwijken van een stad in het kustgebied, waardoor ver scheidene burgers gewond werden. Jachtvliegers hebben gisteren boven Zuid-Engeland 11 vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Twee Duitsche toestellen gingen verloren". FRONTBERICHT. Het Frontbericht van het D.N.B. van Maandag luidt als volgt: De maand November, waarvan de Engelschen op grond van de weersomstandigheden een merk bare verlichting verwachtten, heeft alle sedert het begin van de vergeldingsvluchten in de Engelsche pers zeer veelvuldig uitgesproken verwachtin gen in die richting te schande gemaakt. Het Duitsche luchtwapen heeft in dien tijd bijna dagelijks groote aanvallen gericht op Engelsche industrie- en havensteden, door welker ontzaglijk effect de algemeene toestand van den tegenstander zeer belangrijk minder werd. Het weermachtberieht van Maandag bewijst dat de lange reeks massale aanvallen op de eco nomische centra des lands ook in het begin van December niet ophoudt. Het einde van de vorige maand bracht de Britsche hoofdstad weer een „bommennacht" van den grootsten omvang. De eerste nacht van December zag weer sterke for maties van het Duitsche luchtwapen over het Kanaal vliegen naar het midden van de Engelsche Zuidkust, waar zij opnieuw overgingen tot een massalen aanval op Southampton. De actie duurde den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag en was, zooals Reuter bevestigt, de ergste luchtaan val dien deze stad heeft beleefd; nog pas een week geleden was zij blootgesteld geweest aan een zwaren slag van het Duitsche luchtwapen. Reuter vergelijkt het effect met Coventry. De door den eersten aanval noodig geworden oprui mingswerkzaamheden waren nog niet geëindigd, toen reeds een nieuwe regen van bommen op Southampton neerkwam. De brandhaarden breid den zich zoo uit dat' zij bij elkander aangesloten en ten slotte een groote, golvende vlammenzee vormden, die van de noord Fransche kust duide lijk kon worden gezien en die als een laaiend sein den nachtelijken hemel verlichtte. Daar tus- schendoor schoten als bliksemflitsen machtige ontploffingen omhoog. Londen komt in het geheel niet meer tot be zinning, nadat eenige dagen geleden het „jubileum" van het duizendste kelderuur was opgeteekend, is thans het 400ste luchtalarm sedert den 7en Sep tember 1940 gegeven. Het blijft dus bij een dage- lijlcsch gemiddelde van vijf maal luchtalarm en twaalf uur in den kelder. Uit het weermachtberieht van Maandag kan ondubbelzinnig geconcludeerd worden dat de strijd kracht van de Royal Air Force nog meer vermin derd is. Aan den eenen kant wordt bevestigd dat de Britsche bombardementsvliegtuigen ten zeerste afhankelijk zijn van de weersomstandigheden, die sceeds nauwere grenzen trekt voor hun op zich zelf al zwakke prestaties. Verder echter bewijst het tooneel der talrijke voor de Duitsohe jagers zegevierende luchtgevechten van gisteren hoe zeer de tegenstander steeds verder in het defensief wordt teruggedrongen. Den laatsten tijd gelukt het den Engelschen steeds zeldzamer de aanvallen de Duitsche machines nog voor het bereiken van het eiland op te vangen. Alle luchtgevechten heb ben zich gisteren boven Engeland afgespeeld. GROOTERE INVOER VAN CHEMICALIëN IN NED. INDIë. TOKIO, Dec. (Epe) -r- In Nederlandsch-Indië was in het eerste kwartaal van 1940 een sterke stijging van den invoer van chemicaliën waar te nemen. Deze invoer bedroeg 103.347 ton ter waar de van f 19.930.000 tegen slechts 69.607 ton ter waarde van f 14.360.000 in de voorafgaande drie maanden en 63.298 ton ter waarde van f 10.890.000 in het eerste kwartaal van 1939. Ingevoerd wer den vooral groote hoeveelheden natron, kunst' meststoffen, kleurstoffen en medicamenten. Volgens het Japansche legerbericht hebben vliegtuigen van de Japansche vloot Zondag Tsjoengking aangevallen en militaire doelen ai- daafr doeltreffend met bommen bestookt. De Ja pansche vliegers ontmoetten noch vijandelijke ja gers, noch luchtafweer. (D.N.B.) De „Prawda' meldt blijkens een D. N. B. be richt uit Bitolj (Joego Slavië) dat de sneeuwval in deze streek zoo zwaar is dat het autobusverkeer met Ochrid stopgezet moest worden. De nieuwe Japansche ambassadeur in Washington, admiraal Nomoera, zal volgens Domei op 28 December naar Amerika vertrekken. Uit Vichy wordt aan het D. N. B. gemeld dat generaal Weygand van Rabat uit een tocht naar Port Lyautey heeft gemaakt, waar hij den opper bevelhebber van de Marokkaansche troepen, ge neraal Vergez, en den commandant van het vlieg veld van Casablanca, Voirin, heeft ontmoet. Hier na is Weygand weer naar Rabat teruggekeerd. Europa Press deelt mede: In de eerste twee weken van de burgerlijke ongehoorzaamheidscam pagne van den leider der Congrespartij, Gandhi, zijn honderd leden van deze partij gearresteerd, naar officieel te Bombay bekend gemaakt wordt. Onder de gearresteerden bevinden zich vier voor malige provinciale premiers en elf provinciale mi nisters. Reuter meldt dat op voorstel der regeering van het Australische Commonwealth de Engelsche koning toestemming heeft gegeven dat Lord Gowrie zijn functie van gouverneur-generaal van Austra lië nog een jaar, te rekenen van Januari 1941 af, zal uitoefenen. Tengevolge van de stijging der bijdragen, die Indië voor de Britsche bewapening te leveren heeft, moest de Indische inkomstenbelasting volgens een bericht uit New Delhi met 25 procent verhoogd worden. Ook de post-, telegram- en telefoontarie ven zijn verhoogd. Deze verhoogingen zijn 1 De cember ingegaan. (D.N.B.) De leden der bankcommissie van den Senaat en het Huis van Afgevaardigden der Ver. Staten hebben, naar het D. N. B. meldt, eenstemmig een Amerikaansche leening aan de regeering van Tsjoengking ten bedrage van honderd millioen dollar goedgekeurd. Minister Huil gaf voor de stemming een overzicht van de Amerikaansche hulpverleening aan Tsjang Kai Sjek. De Amerikaansche minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, heeft gisteren verklaard dat Finland wegens niet-nakoming van zijn thans vervallenden termijn der oorlogsschulden aan de Vereenigde Staten niet tot de achterstallige debi teuren gerekend wordt, daar Finland bij besluit van het Congres nadrukkelijk uitstel van betaling had gekregen. (D.N.B.) - Uit Fort de France (Martinique) wordt blij kens een D. N. B. bericht gemeld, dat er op het eiland sinds vijf dagen een tekort aan brood is, waardoor een onrustige stemming onder de bevol king is ontstaan en eenige bakkerijen bcstoi-md zijn. Militairen hebben de orde hersteld. De brood- schaarschte is een gevolg van het feit dat de ver wachte zendingen meel uit de Ver. Staten niet zijn aangekomen. Aan een pleisterplaats tijdens de volksverhui zing van de meer dan 85000 Bulgaren, die uit Roemenië naar hun land zijn teruggekeerd. (Foto Weltbild.) Het opruimïngswerk van sommige deelen van Frankrijk, welke tengevolge van de oor logshandelingen zwaar te lijden hidden, zal nog geruimen tijd vor deren. Een kijkje in Sedan. (Foto Weltbild.) .--V-V.»»; - WÊ? 'ff V fi. *>*■- - JE De Italiaansclie bombardementen in Egypte. Officieel wordt de lijst gepubliceerd van de beschadigingen, die zijn aangericht door de bom bardementen, welke ten uitvoer zijn gelegd door Italiaansche vliegtuigen in Egypte, aldus meldt Stefani. Op 13 November werd in Alexandrië de pantser kruiser „Lotraine" gedeeltelijk vernield, twee schepen vlogen in brand; douane-opslagplaatsen werden vernield. Op 14 November werden op het vliegveld van Aboekir twee hangars vernield en het radiostation Op 15 November werden in Alexandrië de op slagplaatsen van Kediva Mestri gedeeltelijk ver nield. Op 17 November werd de torpedoboot- jager „Hasty" gedeeltelijk vernield. Op 18 Novem ber vielen in Alexandrië 200 dooden onder de ar beiders en soldaten, die in de militaire haven werkten. De binnenscheepvaart in Frankrijk. Het Noordkanaal wordt niet voltooid. PARIJS, 1 Dec. (Epe). r— Tn Frankrijk wordt dezer dagen de oprichting verwacht van een Staatsbureau voor de Binnenscheepvaart, dat den naam zal dragen van „Office National de la Navi gation" en verstrekkende bevoegdheden zal heb ben. Van de Fransche kanalen en binnenwateren, waarvan in totaal 5.200 K.M. bij den wapenstil stand onbruikbaar was, is een lengte van 4100 km. weer bevaarbaar gemaakt, terwijl de rest voor 1 Februari zal zijn hersteld. In totaal zijn 2.000 vrachtschepen tot zinken, gebracht, waarvan 300 nu weer gelicht zijn. Men hoopt 1000 van deze schepen nog te kunnen repareeren. Bovendien zullen nieuwe schepen voor de bin nenvaart worden gebouwd volgens een uniform type. Zij zullen een tonnage hebben van 340 ton en een diepgang van 2.20 m. Het geheele kanalen- stelsel van Noord-Frankrijk zal inmiddels voor dezen diepgang geschikt worden gemaakt, waar voor 300 millioen frs. noodig is. Anderzijds zal het z.g. Noordkanaal, waarvan men reeds eenige tientallen jaren geleden met den aanleg begonnen was, en dat honderden mil- lioenen verslonden heeft, niet worden voltooid. Het gebruik van dit vaarwater zou alleen renda bel zijn, indien men binnenschepen van 600 ton gebruikte. In dit geval zou echter het geheele be staande stelsel van kanalen in Noord-Frankrijk moeten worden veranderd, hetgeen 1,7 milliard frs. zou kosten, ongeacht den bouw van een scheepspark. Men zal dus genoegen moeten ne men met het kanaal van Saint-Quentin, waaraan men voor den eerstvolgenden tijd zeker genoeg zal hebben. KAPM "PROGRAMMA WOENSDAG 4 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Nederlandsch programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmuziek. In de pauze: VARA-Wandkrant. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gra mofoonmuziek. 12.15 Esmeralda. (pl.m. 12.30 VARA- Wandkrant). 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 1.45 Gramo foonmuziek. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 Voor de kinderen. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 De Ram blers. G.00 „Zorg voor het achterlijke kind", lezing. 6.15 VARA-orkest. 6.43 VARA-Wandkrant. 6.45 Actueele repor tage en gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Economische vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. HILVERSUM II, 301,5 M. NCRV. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en Medi tatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 9.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.35 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 12.15 Reportage. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Zang en piano. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.45 Jac. Stoffer's sextet en gramofoon muziek. 3.20 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gra mofoonmuziek. 4.30 Voor de jeugd. 5.00 VPRO: Cyclus ..Het geestelijk karakter van ons volk". 5.15 Nieuws- en beursberichten A. N. P. 5.30 Berichten. 5.35 Postillons en kinderkoor „Melodia" (opn.). 5.55 Gramofoonmuziek. 6.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn). 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten A. N. P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30—7.45 Berichten, Engelsch. Om 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 9.00 Berichten, Duitsch. 9.15 Omroeporkest (opn.). 9.55 Gra mofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.30 Orgelconcert en zang. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.3011.45 Berichten, Engelsch. 12,00 Berichten, eventueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO-A.müsementsorkest. 1.30—1.45 Berichten, En gelsch. 2.00 Berichten, Duitsch. 2,14 Gramofoonmuziek. Berichten, Engelsch. 2.45 AVRO-Aeolian-orkest (opn.). Berichten, Engelsch. 3.45 Concertgebouw-orkest en solisten (opn.). 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Onderwijs fonds voor de Scheepvaart: Technische causerie. 6.00 Gra mofoonmuziek met toelichting. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Brabantsch praatje en nieuwsberichten A. N. F. en sluiting. No. 21 KRUISWOORD-PUZZLE. (VRAAGTEKEN.) L L E E B a E E S P O O M S O u F F F E N R A R E N O D E N M E 0 0 N EMMER 1 N E R A A R E E N E D S T VI E L H D E E R E R R E N A D E O HOK A P A N R E N A PRO No. 22 INVULRAADSEL. 1 2 3 4 5 6 7 8 DE DE DE DE DE DE DE DE 1. de kracht van een paard. 2. in den adelstand verheffen. 3. behoorlijk. 4. onverharde weg. 5. van het land. 6. iemand die willoos doet wat een andtv ftem laat doen. 7. aldoor durend. 8. daad zonder belooning verricht. De eerste letters uit elk vakje van de bovenste rij vormen een woord dat beteekent: evenwijdig. DE TURK SC HE TABAKSOOGST. ISTANBOEL, Dec. (Epe). Over den tabaks oogst van dit jaar zijn uit de teeltgebieden aan de Zwarte Zee nog geen definitieve resultaten bekend. Volgens de laatste berichten zal de oogst daar dit jaar beter zijn dan in 1939. Uit het gebied van Boersa (Zee van Marmora) wordt gemeld, dat de tabaksoogst aldaar over het algemeen aanzienlek -beter zal uitvallen dan in het vorige jaar, bij ongeveer een middelmatige kwaliteit. Ook de oogst in de gebieden van Izmir, Hendek en Duzee zal kwantitatief beter zijn dan in 1939, doch in kwaliteit minder zijn. De tabaksoogst van het achterland van Izmir wordt door het bestuur der Regie voor dit jaar opgegeven .met 35 millioen kg. en wordt als bij zonder goed gekwalificeerd. Het voor den uitvoer geschikte gedeelte der soorten F-HI van den ge heelen oogst zal bij een voorzichtige raming minstens 75% bedragen. PRIJZEN VOOR OUDE SCHEPEN IN DE U.SJL GESTEGEN. NEW YORK, Dec. (Epe). De prijzen voor oude schepen op de Noord-Amerïkaansche markt zijn in den laatsten tijd sterk gestegen. Momenteel wordt voor oude vrachtschepen 60 dollar per bon laadvermogen betaald tegen 45 dollar in I\et vorige jaar.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3