IJmuider Courant Vergoeding oorlogsschade geregeld. Spoorwegramp in Spanje. DAGBLAD VüOK VELSEJN, 1JMUIDFIN, SANTPOORT EiN OMSTREKEN fschiedenis van dagelijksch leven. Normale verkoopswaarde op 9 Mei j.l. aangenomen. ELZER's Een oude baas. Bristol haast nog erger getroffen dan Coventry. Twee dooden door kolendampvergiftiging. ;!ve ',n|.liitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. itraat Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, LJmuiden, i!jon JAARGANG NO. 29 Lourens Coster, Maatschappij voor 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, ^even tornen voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEKEBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM WOENSDAG iDECEMBER I 0 Abonnementen per week /0.12J4, per maand ƒ0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Advertettiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. -5ren heb ik geschreven over boeken io het al- Zr- over oorspronkelijke Nederlandsche en gide uk het buitenland. En nu moet ik iets över één boek in het bijzonder. Het behoort gjoote groep van historische werken, die in |-.,tsie jaren ter markt verschenen is en., aan .rjeds klimmende vraag poogt te voldoen. L'in die groep is het toch weer een genre op Eigenlijk streeft het naar het antwoord vraag,die iedereen die geschiedenis op leerde zich toen en ook later wel vaak ge boet hebben: waarom bepaalt het zich alles '_,0te mannen, goede en slechte grootheden en geldige gebeurtenissen zooals oorlogen en Uigs? Waarom weten wij zoo weinig van het van den gewonen mensch in het verleden? aider de tijd, hoe minder wij van hern weten, 'eefden onze voorouders hun dagelijksch le- sat deflen en ondervonden zij en wat dachten jisrbij? ■werd in oude tijden oneindig minder van op- .-send dan in de onze.-Wie er aan denkt dat de ■•drukkunst pas in de vijftiende eeuw werd uit een en dat die dagelijksche kroniek des le- krant. pas in de zeventiende eeuw ontstond ^•it in de tweede helft van de negentiende tot „wasdom geraakte, vindt daarin al veel ver- 4 Ook was de litteratuur zelfs maar een eeuw geleden nog zooveel beperkter dan nu. fcgboek van den Engelschman Samuel Pepys, zelf nimmer voor openbaarmaking be- jj, blijft gelden als een zeer zeldzame getuige- het leven der zeventiende eeuw en in ons iiennen wij de honderdjarige Camera Obscura weergave van het burgerlijke* leven van de helft der negentiende, die geen evenknie In vroeger eeuwec hadden bovendien ge- edschrijvers blijkbaar weinig neiging om het s van alledag te boekstaven. En toch is er in tlci andere vórmen wel veel'van opgeteekend: itschrijvirgen van zeden en gebruiken, in oude >n en dagboeken"; in de beperkte litteratuur, ie zelden is gepoogd er een totaal beeld van schrijfster Anne H.1 Mulder heeft dit nu on- aomen in een groot werk onder den titel „Ze- Eeuwen Nederlandsche Levenskunst" met den {[titel „Een geschiedenis van het Dagelijksche Het. zal in vijf deelein verschijnen in den 0 een paar jaar; het eerste deel heeft het I gezien bij dën uitgever, die Querido te Am- jam is. iet is een groote opgaaf die zij zich gesteld Maar hij bekoort haar buitengemeert, zooals i uit deze' passages uit haar inleiding: Het is een. lokkend en fascineerend avontuur, caiedenis te schrijven met alleen maar een -ver- i muiltje in je-hand, met'alleen maar een. om- noten wijnglas voor je. Er is een historie, die illel loopt aan de officieele. Want de heftigheid :de wereldgeschiedenis is niet alleen af te me de stroomen vergoten bloed en aan den der politieke debatten, maar even goed aan ongte van een vrouwerok. Echter werden, als onze vaderlandsche geschiedenis repeteerden, dingen stelselmatig overgeslagen. Er zijn eigen- wel duizend Vaderlandsche geschiedenissen te ijven: die van de keuken en die van de liefde, van de zee en die van den dansEn alle :»nd zullen ze niet anders dan de eene, eeuwig ::ende geschiedenis van menschen zijn". I bijzondere karakter van dit boek komt niet tot uiting in het feit, dat men het niet in een de gebruikelijke klassen kan indeelen. Het is roman, geen wetenschappelijk werk en natuur- .sog minder „officieele" geschiedenis. Het is in cgenre een eenling. Misschien zal het de eerste- i van een nieuw genre blijken te zijn. Maar bo- :iien is het bijzonder in zijn opzet, zijn indeeling ijn zeer eigen, levendigen, met veel humor en jmet vriendelijke ironie doorspekten verteltrant, et en indeeling baseeren zich op een lied, cap oude Hollandsche liedje „In Holland staat een Zoo vinden wij onder dien aanvangsregel in eerste deel: Bouw en inrichting van een mid- suwsehe burcht. Bouw en inrichting van abdij Uoosters Viit dien tijd. Boomen, bloemen en eden in de Middeleeuwen. ■=n volgt „En in dat huis daar woont een heer", reik hoofdstuk levendig', soms speelsch beschre- borden: Edelen. Ridderideaal. Spel, illusie, rid- •t vechtbedrijfKleeding, maaltijden, wapenen, blijken. Kloosterorden, standen in kloosters, -reele centra, etc. gaat het verder. Wij blijven niet bij ridders sdelvrouwen en geestelijken, want immers: Die die kiest een kind, dat kind dat kiest een en die knecht die kiest een meid.met al •dagingen die daarop volgen en de brand vah "huis tot slot: allemaal hoofdstukken. ,Jae H. Mulder moet een zeer uitgebreide bron- studie voor dit eerste deel volbracht hebben. Ik het als ik bijvoorbeeld de voor onzen lijd -ontstellende beschrijving lees van de zeer m- r-kkelde kleedij en uitrusting van den geharnas- :ridder. Als gij leest in hoeveel lagen alleen hoofd al verpakt was zult gij niet naar zijn -cn zijn beproevingen terug verlangen. En even- izal de vrouw dat doen, die uit dit boek inzicht ■A'dt in de levenspositie van haar middeleeuw- voorgangster, hetzij edelvrouwe of boerin, fhet boeit, ge doet al lezend een schat van ken- r-»p, blijft geboeid er. bent vaak geamuseerd en ^mt van de melaatschheid, van de kruistoch- ran het onderwijs en de middeleeuwsche be- •■:Pen omtrent opvoeding, van het leven in de en var handel, scheepvaart en bestuur, van leraars, geldschieters, marskramers en zooveel •-ischeii en toestanden meer. Is waarlijk een werk dat verrijkende kennis Bedragen tot ƒ50.000 volledig vergoed. UITHEEMSCHE KUNST. In het Koloniaal Instituut te Amsterdam wordt deze week een tentoonstelling van Afrikaansche Kunst geopend. Het inrichten der expositie. (Foto Pax Holland.) Vook ietete kwaliteiten- HEERENMODEHUIS Zeeweg 78, IJm.-O. (Adv. Ingez. Med.) brengt. En dat nog veel belooft in zijn volgende vier deelen. Want naarmate Anne H. Mufder zich verder voortspoedt door haar zeven eeuwen zal zij meer materiaal ter beschikking krijgen over het leven en de levenskunst van den gewonen mensch. Zij heeft thans de oude kronieken terzijde gelaten en de oude gebruiksvoorwerpen als haar voornaamste bron nenstudie gebezigd. „Wij staan wat schichtig tegen over die chaotische erfenis van oude schoenen, pruiken en poederdoozen, van vaatwerk en retorten, eetserviezen en ordéteekenen, geeselwerktuigen en brieven, sleutels en zegels, scheepsmodellen en stadsmuren, want deze en al die andere simpele, ontroerende getuigenissen van het dagelijksch leven zullen de attributen voor onze geschiedschrijving zijn", zegt de schrijfster in haar inleiding. Zij zal in haar tocht door de eeuwen steeds meer in steeds grooter verscheidenheid vinden, ten dienste van de volgende .viqr deelen en van hen die ze zullen lezen. Dit eerste is een vervulling op zichzelf en houdt tevens een groote belofte in, R. P. Exprestreinen tegen elkaar op gereden. Het D.N.B. verneemt uit Saragossa, 3 Decem ber: Vanochtend zijn bij het station Velilla del Ebro de expressetreinen uit Madrid en Barce lona op elkaar gereden. De locomotieven scho ven in elkander. Verscheidene wagons werden vernield. De eerste ambulancetrein met slachtoffers van de ramp is hier aangekomen met veertig dooden en zestig gewonden. Het aantal dooden van het spoorwegongeluk bedraagt volgens de laatste berichten 53, dat der gewonden ligt boven de zestig. De oorzaak van het ongeluk is wellicht gelegen in vertraging van den express van Barcelona. Ge woonlijk passeeren de beide express-tremen op dit traject elkaar op het station Puebla de Hijar. Ten gevolge var. de vertraging werd dit punt ver plaatst naar Velilla del Ebro. Blijkbaar was de wisselstand verkeerd. De botsing geschiedde om half vijf 's morgens Voor zoover men thans heeft kunnen nagaan is voor den express uit Madrid ten onrechte het sein op veilig gezet. De stopseinen van den baanwachter van Velilla konden den trein niet meer tot staan bren gen, ofschoon de machinist de remmen nog aan zette. De trein uit Barcelona reed met groote kracht en volle snelheid om een vertraging van een half uur in te halen. Een slaapwagen school over den bagagewagen heen, een wagon derde klasse sloeg om en een andere viel de Selling'van twee meter af in puin. De beide locomotieven èn een tender schoven in elkaar. Oq_der de passagiers bevond zich ook een priester, die den stervenden de laatste troost van de kerk reikte. De botsing geschiede 51 KM ten zuidoosten van Saragossa. Het station wordt door de Ebro van de plaats Velilla geschieden. Daardoor wei-den de red dingswerkzaamheden aanvankelijk zeer bemoei lijkt. De eerste hulp kon slechts door drie spoor- cmnloyés verleend worden. Van de vele gekwetsten is de toestand ernstig, daar hun wonden door de vorst erger geworden zijn. Men veronderstelt ook dat de doodelijke afloop in een aantal gevallen eén gevolg van bevriezing is. De eerste hulptreinen kwamen pas enkele uren na het ongeluk aan. De koude bedroeg op het tijdstip van het ongeluk tien graden onder nul. Onder de dooden en gewonden bevindt zich ook een groot aantal soldaten, dat met verlof naar Val- ladolid ging. Van de 53 dooden heeft mep er tot dusver 20 kunnen identificeeren. Nader verneemt het DJNLB. uit Madrid: De machinisten der beide sneltreinen hebben zich weten te redden door van de locomotief te springen. Beiden verklaarden dat de seinen op veilig stonden. De trein uit Madrid kon nog remmen, terwijl de trein uit Barcelona met een vaart van 90 kilo meter op den anderen inreed. (In Turkije is een man ontdekt, Osman Islamoglu geheeten, die volgens ambtelijke opvattingen 152 jaar oud moet zijn en zelf beweert reeds 300 jaar geleefd te hebben.) Vriend Methusalem werd ouder En, natuurlijk, Sinterklaas, Maar die twee dan daargelaten, Is die Turk een krasse baas. Vreemd dat steeds weer in den Balkan, Zulk een voorbeeld wordt ontdekt, Dat misschien dan niet tot leering, Maar dan toch tot afgunst wekt. Honderdtweeënvijftig jaren Is die grijsaard officieel, Maar hij schat zijn eigen leeftijd Op maar liefst tweemaal zooveel. 't Is. niét maklijk uit te kienen Want er was in 't Türksche land, Toen dat oudje werd geboren, Nog geen burgerlijke stand. Daarom blijft het bij een schatting, Nou, zeg honderd vijf tig maar, Waarop d'oude zelf verklaarde: 'k Voel me wel driehonderd jaar. Tja, wat moet men ervan denken, Als men van die marge leest, Voor den oude valt te zeggen: Hij's er steeds zelf bij geweest. Anderzijds lijkt dit te machtig, Dan blijft nog de mooglijkheid, Dat die Osman Islamoglu, 'n Dubbel leven heeft geleid. NEW-YORK, 4 December. (D.N.B.) Nieuwe uitvoerige schilderingen van Amerikaansceh correspondenten in Engeland geven een aan schouwelijk beeld van den omvang der ver woestingen in Bristol, dat door de Duitsche nachtelijke luchtaanvallen door golven van Duitsche vliegtuigen in afstanden van telkens drie minuten werd aangevallen. Talrijke vroe gere inwoners van Coventry, die zich na de verwoesting van deze stad naar Bristol hadden (begeven, verklaarden aan de Amernkaansche correspondenten dat de schade welke in den nacht van Zondag op Maandag is aangericht reeds aanzienlijk belangrijker is dan in de Engelsche communiqués wordt toegegeven. De indruk van het bombardement is wegens de uitgestrektheid van de stald bijna nog verschrik kelijker geweest dan de vernietigende aanval len op Coventry. Daarboven tot 90 procent. Voor huisraad en lijfgoederen aparte regeling. - Het Verordeningenblad van Dinsdag bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Financiën betreffende de bij dragen van het rijk in de als gevolg van het oorlogsgeweld geleden schade. Behalve voor hpisraad en lijfgoed en voor an dere bijzondere gevallen, waarvoor speciale re gelingen zullen worden getroffen, wordt de schade bepaald door het verschil tusscnen de waarde van het goed voor en na de beschadi ging. Blijken in geval van herstel van het goed de herstellingskosten, na aftrek van een rede lijk bedrag wegens de door het herstel verkre gen vernieuwing of verbetering, lager te zijn dan dit genoemde verschil, dan wordt het lagere be drag als grondslag voor de schadeloosstelling ge nomen (art. 3.) De waarde van het goed wordt in den regel gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940. Voor onroerende goederen, waar van deze verkoopswaarde niet kan worden vastgesteld alsmede voor bedrijfstoerustin- gen geldt de boekwaarde d.i. kostende prijs minus afschrijvingen (art. 4.) De schade aan bedrijfs- en handelsvoorraden wordt vastgesteld op grondslag van den in koopsprijs, waarbij van abnormaal groote voor raden alleen.de normale hoeveelheid in aanmer king komt en het overige wordt verwaarloosd, (art. 5). De aldus vastgestelde schade wordt tot een bedrag van f 50.000 voor 100 pet. ver goed, daarboven voor 90 pet. (art. 6) Voor huisraad en lijfgoederen zal de Ned. Staatscourant een bijzondere regeling, opgesteld door den secretaris-generaal van financiën, be vatten. Deze-' regeling betreft in de eerste plaats de bijdragen in de geleden schade en ook waarborgen voor een goede besteding daarvan. Voor zoover huisraad gebezigd werd in een bedrijf of bij de uitoefening van een, beroep valt het onder de hierboven genoemde algemeene regels (art. 7). Tenslotte is den secretaris-generaal in artikel 8 vrijheid gelaten in bijzondere, gevallen scha de en bijdrage op afwijkende wijze vast te stel len. Op de rijksbijdrage worden uit anderen hoofde ontvangen schadevergoedingen a fonds perdu in mindering gebracht. Voor de molestverzeke- ring gelden bijzondere regelingen (Zie hier onder). De uitkeering. In den regel geschiedt de uitkeering van de bijdrage aan den eigenaar van het beschadigde goed. Indien deze een voorschot heeft van de „Stichting Rotterdam" of van een provinciale stichting, wordt!» aan deze stichting uitbetaald, Iets dergelijks kan geschieden op aanwijzing van den secretaris-generaal, indien het rijk of der den voorschotten verleend hebben (art. 10). De ontvangen uitkeer'ingen moeten in het algemeen voor herbouw resp. heraanschaffing worden besteed. Het besluit stelt daarvoor waarborgen. Bijdragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen worden niet aanstonds in geld uitbetaald, doch in geschreven in een „grootboek voor den we deropbouw", totdat waarborgen voor een juiste besteding zijn gegeven. De inschrij vingen zijn onvervreemdbaar en blijven bui ten faillissement. Zij dragen 4 pet. rente gedurende een bepaalde periode- (art. 11) Hypotheekhouders hebben geen verhaal op de hoofdsom, gedeeltelijk wel op de rente. Na de rentedragende periode kan de inschrij ving door den hypotheekhouder worden verworven, indien de ingeschrevene dan nog niet met den herbouw is begonnen (art. 12). EEN DRIJVEND HOSPITAAL. In de ziekenzaal van eén marine-lazaret, dat aan boord van een Duitschen hulpkruiser is ingericht. (Foto Weltbild.) Het plan van herbouw behoeft de goedkeu ring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Deze houdt rekening met de belan gen van hypotheekhouders en andere zakelijke gerechtigden (art. 14 e.v.) Molestverzekering. De molestverzekeraar is tot het bedrag der rijksbijdrage van zijn verplichtingen bevrijd. Hij kan reeds uitgekeerde bedragen deswege terug vorderen. Voor zoover de uitkeering der molest verzekering de rijksbijdrage overtreft, komt het meerdere den verzekerde ten goede (artt.. 18 en 9). De verzekerde is van zijn verbintenis uit het verzekeringscontract in zooverre bevrijd, als deze betrekking heeft op dat deel van de verplichting van den verzekeraar, waarvan deze door de rijksbijdrage wordt bevrijd (art. 18 lid 2). Tenslotte bevat het besluit bepalingen over de terugvordering van ten onrechte uitge keerde bedragen. Ook wordt bepaald dat tot 50 pet. van de bijdrage kan worden af getrokken in geval van onjuiste schade-op- gave. Terzake van toekenning en uitbetaling der bijdrage worden geen rechtsvorderingen te gen den staat toegelaten. De stukken, opgemaakt ter uitvoering ^an het besluit zijn vrij van zegel, registratie rechten en leges. (Voor de tekst der verordening zie men elders in dit nummer). Tragisch gebeuren te *s Gravenhage. In een woning aan de Jan Steenstraat no. 53 te 's-Gravenhage heeft zich een geval van kolen dampvergiftiging voorgedaan, dat aan een 38-ja- rige moeder en haar negenjarig zoontje, het leven heeft gekost. Zaterdagavond was de bewoonster, mej. K. van der V., met haar beide zoontjes van 11 en 9 jaar, die bij haar op de kamer sliepen, bijtijds naar bed gegaan. In het vertrek brandde een vrij primitief kolenkacheltje. Toen Zondagochtend de moeder en de elfjarige jongen even wakker waren, heeft, deze op verzoek van de moeder de schuif van de ka chel dicht gedaan. Beiden gingen vervolgens we der slapen. Eerst Dinsdagmiddag te ongeveer vier uur ont waakte de oudste jongen. Hij bemerkte .oen, cïat tzijn moeder en zijn broertje geen enkel teelten van Teven meer gaven. Buren waarschuwden den geneeskundigen dienst, die spoedig in de woning verscheen, doch slechts kon constateeren, dat moeder en kind den dood door kolendampvergiftiging hadden gevonden. In het kacheltje was geen vuur meer aanwezig. De lijken van de beide slachtoffers zijn naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Het elfjarig zoontje, dat de kolendampvergifti ging blijkbaar zonder schade voor zijn lichaam heeft doorstaan, is bij familie opgenomen. BEVERWIJK De uitvoering van liet groote rioleeringsplan. Aan de laatste loodjes wordt binnenkort begonnen. Met de uitvoering van het groote rioleerings plan wordt thans spoed betracht. Vorige week deelden wij reeds mede. dat binnenkort met de binnenstadrioleering begonnen zal worden. Over enkele weken zal echter ook een begin gemaakt worden met den bouw van de fundeering van de zuiveringsinstallatie voor rioolwater, welke aan de Ringsloot in den polder zal verrijzen. De uitvoering van dit werk is opgedragen aan de N.V. voorheen H. J. Nederhorst te Gouda. Met de voorbereidende werkzaamheden is reeds een aanvang gemaakt. De benoodigde materialen en machines worden per schip aangevoerd aan de Pijpkade, vanwaar zij straks via een aan te leg gen smalspoor worden vervoerd naar de Ring sloot. Alleen de bouw van de fundeering al zal eenige maanden lang aan vele handen werk geven. In het najaar van 1939 reeds had de gemeente de benoo digde heipalen aangeschaft ongeveer 1600 en deze naar de plaats van bestemming laten vervoeren. De gemeente' heeft echter buiten den waard gerekend, want de palen zijn er niet meer of liever gezegd niet meer in de Ringsloot. Van overheidswege zijn de houten palen opgevorderd ten dienste van den wederopbouw van Rotterdam. Er is in dien tijd niet stilgezeten, want thans zal de fundeering geheel uit betonpalen bestaan. De fundeering komt nu te rusten op ongeveer 450 betonpalen van ongeveer twintig meter lengte. Zij zijn vervaardigd en zullen geplaatst worden, volgens het Vibro-systeem. In ons land is dit systeem nog maar in enkele gevallen toegepast. De gewoonte was om de betonpalen vooraf gereed te maken en ze daarna in den grond te heien. Dit gebeurt nu eens niet. Bij het nieuwe systeem, wordt een lange buis op de gewenschte plaats iri den grond gedreven, waarna in de buis de bewa pening wordt aangebracht om daarna volgestort te worden met beton. Geleidelijk aan wordt daiï ook weer de buis uit den grond getrokken, waar bij de betonnen paal echter natuurlijk blijft staan. Al met al zal het nog wel geruimen tijd duren, vóór dat de geheele installatie klaar zal zijn. De hoofdzaak is echter, dat het groote rioleerings plan, dat bijna één millioen gulden kost, na vele overwonnen moeilijkheden haar voltooiing nadert. De bewoners van de binnenstad moeten dan. ook straks, als voor de verbetering van de rio- leering de straten worden opgebroken, maar voov oogen houden, dat eerst na de nadeelen de voor deden komen.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1