Jiunsf „Winterhulp Nederland Uit de Pers. WOENSDAG 4 DECEMBER 194Ö Kunstmatig drogen van gras. Ook bloembollen worden gedroogd. BOTTERDAM, 3 December. Meer en meer vindt het kunstmatig drogen van gras ingang in ons iand. De omstandigheden beletten het invoeren van meelsoorten e.d. en kunstmatig gedroogd gras is nu een welkom mengvoeder voor de dierlijke voeding. Maismeel was de carotine-bron bij uit nemendheid. Carotine is de moederstof van vita mine A en daar het maismeel zeer schaarsch wordt, wordt het grasmeel waarin men 'een welkom ver- vangmiddel heeft gevonden door het koeienmeel gemengd. Meer in het bijzonder is grasmeel geschikt als pluimveevoeder. Bovendien heeft men waarge nomen, dat kunstmatig gedroogd gras ongeveer 10 tot 15 x meer carotine oplevert dan de beste mais- soort terwijl hooi in het geheel geen carotine be vat. Voor dit kunstmatig drogen van grassoorten zijn bijzondere installaties noodig. Het eerst is het drogen toegepast in Amerika en Engeland. In Noord-Amerika wordt b.v. de z.g. lucerneklaver op deze wijze gedroogd tot lucerneklavermeel, dat in 1929 op de Nederlandsche markt \verd gebracht en sedert dien bij groote hoeveelheden iri ons land werd gebruikt. De eerste firma die dit klavermeel invoerde was de firma W. A. Pesch Jr., die zich thans aan de gewijzigde omstandigheden heeft aan gepast en met een eigen grasdrogerij, maalderij en mineraalmengerij de grondstoffen voor samenge stelde veevoeders gereedmaakt. In den seizoentijd heeft men in deze drogerijen aan den Keileweg 22 het beschikbare gras gedroogd en thans houdt men zich o.m. bezig met het drogen van aardappelen, peen en in groote hoeveelheden tulpen- en iris- bollen, welke laatste een uitstekend surrogaat voor koffie blijken te zijn. Het bedrijf in Rotterdam werkt thans met ca. 30 man personeel. Het is vol-automatisch, alle ver voer van grondstoffen in de drogerij geschiedt aan den loopenden band. Het jonge bedrijf is in vollen gang, op het oogen blik verwerkt men bloembollen. Nog iederen dag wordt thans gearbeid aan de vervolmaking van de installatie, die door werkspoor is geleverd, en ver schillende aanvullingen staan nog op het pro gramma. HET DROGEN VAN GRAS. Gras is buitengewoon onhandelbaar. In de in stallatie bleek het op vele plaatsen opstoppingen te veroorzaken en. het vereischte alle aandacht dit euvel op te heffen. In een snijmachine wordt het gras en worden thans de bollen klein gesneden waarna het met een Jacobsladder omhoog wordt gevoerd tot boven de droogkasten. twee in getal. Geheel boven in het gebouw wordt het zorgvuldig verspreid in een ruimte, die door draaibare schoepen is afgeslote van de ruimte in de droogbak daar onder. Deze droogbak bestaat uit verschillende af- deelingen. De schoepen kan men met een handbe weging open stellen, waardoor de geheele inhoud omlaag valt (men noemt dit de „sluishor"), waarna de grondstoffen nog een tweede sluishor moeten passeeren. Daarna valt de massa door nog 9 gaas horren en tenslotte, op den beganen grond door weer twee sluishorren. Een cokesoven levert de warme lucht, die in de droogkasten circuleert en met koude lucht wordt vermengd. Het hier toege paste principe is drogen met zeer veel lucht en weinig hitte. Het gras wordt gedroogd op een temperatuur van circa 100 gr. C. Dit biedt dit voordeel, dat de cellen practisch ongeschonden blijven, waardoor gëen omzetting in eiwit ontstaat en practisch geen vitaminen A verloren gaan. Heeft de grondstof de reis door de droogkast gemaakt, dan valt ze bij gedeelten op een transportband, waarna ze via een verdeeler naar een hamermolen wordt gevoerd, waar ze tot meel wordt vermalen. Per uur kan deze drogerij ongeveer 2000 KG gras vermalen hetgeen theoretisch 50 ton per dag bedraagt. Het drogen van bloembollen, waarmede men thans bezig is, gaat langzamere per week kan men circa 100 ton -bollen verwerken. Wielrijden Room voor zieken. Een andere regeling getroffen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd deelt mede, dat de voorloopige rege ling voor de verstrekking van room aan zieken in middels is vervallen. Voortaan zal room aan zieken uitsluitend tegen een door het distributiekantoor afgegeven bewijs worden verstrekt, een soortgelijke regeling derhalve als reeds voor extra-rantsoenen van gedistribueer de levensmiddelen voor zieken bestaat. De ge\iees- heeren zijn van deze regeling op de hoogte. Zij, die meenen voor de verstrekking van room in aanmer king te komen, dienen zich tot hun geneesheer te wenden, door wiens bemiddeling een bewijs kan worden verkregen, dat door de plaatselijke distri butiediensten wordt afgegeven. Indien een dergelijk bewijs is afgegeven, kan tegen inlevering daarvan aan den normalen room- leverancier de op het bewijs vermelde hoeveelheid room worden verkregen. Het bereiden van room en het afleveren daar van aan zieken hetgeen dus slechts tegen over legging van bedoeld bewijs kan geschieden.mag uitsluitend geschieden door houders van een zgn. kaTnvergunning, die tevens in het bezit zijn van een vergunning tot het bereiden en afleveren var room voor zieken, afgegeven door de afd. zuivel- controle der Nederlandsche zuivelcentrale in de betreffende provincie. Room voor andere doeleinden kan niet beschik baar worden gesteld. Toestand der A. O. V. précair. Geel. Staten van Gelderland stellen verdubbeling der subsidie voor. Door de tijdsomstandigheden is de financieele toestand der Arnhemsche Orkest Vereeniging uiterst precair geworden, aldus deelen Ged. Staten van Gelderland den Staten mede. Zag het er in de eerste helft van 1939 naar uit, dat o.m. als gevolg van de stijging van het aantal abonnés en leden betere dagen voor het Arnhemsche orkest zouden aanbreken, tengevolge van de tijds omstandigheden is dit echter niet het geval geweest. Het bestuur der A.O.V. heeft derhalve Ged. Staten om een extra subsidie verzocht en dit college stelt den Provinciale Staten- van Gelderland thans voor de A.O.V. voor een jaar een extra subsidie van 4000 te verleenen, waardoor het normale sub sidie wordt verdubbeld. GARANTIES IN VERBAND MET DE DISTRIBUTIE WET. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijverheid en scheepvaart heeft een commissie ingesteld, welke hem van advies dient inzake het vervallen verklaren van garanties, ge steld in verband met de uitvoering van de distri butie wet 1939. Tot voorzitter en leden dezer commissie zijn be noemd: dr. D. L. Uyttenboogaart te Heemstede, lid, tevens voorzitter; W. Graadt van Roggen te De Bilt, lid. tevens plaatsvervangend voorzitter; Chr. Rueb J.Gzn., te Wassenaar, lid; mr. J. B. W. P. Kïckert te 's-Gravenhage, plaatsvervangend lid, tevens secretaris. Meer waschgoed per zeepbon naar de wasscherij. Volgens de Telegraaf ligt het in het voornemen de hoeveelheid waschgoed, welke men bij inleve ring van een zeepbon aan de wasscherij kan mee geven, met ingang van 7 December a.s. te brengen op 20 KG. Zooals men weet, bedraagt deze hoeveel heid tot nu toe 8 KG, Wals en Bellenaars reden in Brussel. Nederlandsche koppel bracht het niet tot een overwinning. BRUSSEL. 3 December (A.NP.) Voor het eerst na de capitulatie van Nederland en België is er Zondag weer contact geweest tusschen de renners van beide landen. Wals en Pellenaars. die al zoo veel triomphen in België gevierd hebben, zijn de eerste Nederlanders geweest, die in het Brusselsche sportpaleis hun krachten weer met hun Belgische tegenstanders gemeten hebben. Vrijwel alle bekende Belgische renners waren aan wezig om den strijd tegen Wals en Pellenaars op te nemen. Een zeer talrijk publiek was getuige van uiterst spannende wedstrijden, die den Nederlan ders wel is waar geen overwinningen opleverden maar die toch het aankijken ten volle waard waren. Allereerst werd een omniumwedstrijd voor ploegen gereden, welke bestond uit drie manches. Deze werd gewonnen door het koppel KaersDe bruyeker met WalsPellenaars op de vierde plaats. De koppel wedstrijd over 50 K.M. werd na een zeer spannenden strijd gewonnen door het koppel Nayevan Simaeys. terwijl het koppel Wals Pellenaars op de derde plaats beslag legde. De totaaluitslag luidt: Omniumwedstrijd voor ploegen: eerste manche: 1. K.M. met vliegenden stark en aflossing: 1. KaersDebruycker 1 min. 4 2/5 sec., 2. Clautie: Bruneel' 1 min. 4 3/5 sec.. 3. SclierensSylVer Maes 1 min. 6 4/5 sec., 4. WalsPeHenaars 1 min. 7 3/5 sec. Tweede manche: Australische achtervolging over max. 15 K.M.: 1. KaersDebruycker 4 min. 23 sec., 2. WalsPellenaars op 80 M., 3. Clautier— Bruneel ingeloopen na 3 min. 15 sec. Individueele wedstrijd over 20 ronden: 1. Sche- rens 6 min. 25 sec., 2-. Kaers, 3. Bruneel. 4. Clau tier. 5. Pellenaars. 6. Debruycker, 7. S. Maes, 8. Wals. Totaaluitslag: 1. KaersDebruycker 12 pnt., 2. Clautier—Bruneel 17 pnt., 3. Sclierens—S. Maes 22 pnt., 4. WalsPellenaars 25 pnt. Koppelwedstrijd over 50 K.M.: 1. Nayevan Simaeys 1 uur' 1 min. 30 sec.. 2. ClaessensDe- predhomme, 3. WalsPellenaars, 4. KintDe- foort. Op een ronde: 5. ex aequo: KaersDe bruycker, Scherens—S. Maes, ClautierBruneel, CoolsThijssen. van het sportverbond werkzaam is. Edstroem heeft vooral door zijn werkzaamheden als voorzitter van de internationale athletiekfederatie een beken den naam in de sportwereld gekregen. Ongetwjj feld lijdt het- Zweedsche sportwezen door zijn be danken een gevoelig verlies. Buksen Zweden heeft een nieuwen sportleider. STOCKHOLM, 3 December (A.N.P.) Tijdens de jaarlijksche vergadering van liet Zweedsche Sportverbond heeft Edstroem zijn ontslag als voor zitter genomen. In zijn plaats werd Ernst Bredberg gekozen, die reeds sedert een twintigtal jaren in het bestuur Amerikaansche boksers in actie. Het A.NP. meldt uit New-York: In Madison Square Garden heeft Billy Conn na een gevecht van twaalf ronden op punten van Lee Savoldi ge wonnen. Een andere mededinger naar den titel in het zwaargewicht, de neger Buddy Walker, toon de eveneens zijn goeden vorni door een punten- overwinning op Tony Musto, die in de vijfde en achtste ronde herhaaldelijk door Walker tegen de planken geslagen werd. De vroegere Europeesche lichtgewichtkam pioen Aldo Spoldi behaalt in Amerika de eene overwinning na de andere. Zijn laatste zege was tegen den Amerikaan Elridge, die het niet langer dan 1 min. 50 sec. tegen Spoldi uithield. Op dat moment kreeg Elridge een dergelijk harden stoot, dat hij uitgeteld werd. Nadat ongeveer een maand geleden Arm strong als wereldkampioen in het weltergewicht door Zivic onttroond werd, zijn-er thans onder handelingen gaande voor een revanchewedstrijd tusschen beide tegenstanders. Waarschijnlijk zal deze wedstrijd reeds in de tweede helft van deze maand in Madison Square Garden plaats vinden WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Bevroren vleesch in den handel. Ook deze week jiog moeilijkheden met de vleeschvoorziening. Ter bestrijding van het vleeschtekort, zendt de Veehouderijcentrale duizend bevroren ruhderen uit de koelhuizen te IJmuiden naar de voornaamste verbruikscentra, dus hoofdzakelijk de groote steden, aldus meldt Het Volk. De aanvoer van levend vee is op de markten nog steeds zeer gering. Voor de slacht zijn iedere week ongeveer 12.000 runderen noodig en de aan voer bedraagt nu circa 1200 stuks. Voegt men hierbij de duizend runderen uit de koelhuizen, dan blijkt, dat ook deze week nog met een zeer krappe vleesch- voorziening moet worden rekening gehouden, daar maar ongeveer 20 pCt. van de normalè hoeveelheid rundvleesch beschikbaar is. Dekanozow, de plaatsvervangende Russische volkscommissaris voor Buitenlandsclie Zaken, is benoemd tot gezant te Berlijn. (Foto Weitbild.) Wat te Haarlem tot dusver is ontvangen HAARLEM Dinsdag Naar ons wordt medegedeeld heeft de straat collecte te-Haarlem Zaterdag j.l. opgebracht f 639.7,14'/:;. Bovendien werden- aan giften buiten de straatcollecte door den penningmeester van Winterhulp te Haarlem ontvangen f 6894, zoodat tot dusver een bedrag van f 13.291.14'/2 is binnengekomen. schier wèl mogelijk zal zijn. Al zal dan ti de N.S.B, wat water met den wijn moeten r'e?-1 gen. In elk geval is er geen principieele afJnïR* meer. Zelfs ging men nog een stap verder 'en- dat de - verder rir? verklaren, dat men gaart e zou zien, dat d door daden toonde, dat men niet langer h!J^ PROVINCIALE STATEN (Vervolg van ons nummer.van gisteren). Nadat mr. J. B. Bomans en de heer E. Luden hun redevoering hadden uitgesproken, werd de ver gadering geschorst en verlieten de familieleden die de zitting hadden bijgewoond, o.w. mevr. A. A. bar.esse Röell-foar.esse De Vos van Steenwijk, de zaal. Na heropening van de vergadering werden m de vacature P. P. Hartendorf en dr. A. Melchior die periodiek aftreden, tot leden der Commissie van Bestuur van de Provinciale Ziekenhuizen be noemd de heeren P. P. Hartendorf te Haarlem en A. J. van Lemen te Velsen. (In vérband met be palingen van het Algemeen Reglement kan slechts één der aftredenen voor een herbenoeming aanmerking komen). Tot leden van den Raad van Toezicht op de Prov. Bedrijven in de vacatures E. Luden en dr J. A. van Steijn (aftredend) en in de twee vaca tures,' ontstaan door het overlijden van de heeren dr. ir. Th. van der Weerden en R. P. van Royen, werden' herkozen de heeren E. Luden, te Hilversum en dr. J. A. van Steijn te Zeist en ge kozen de heer W. van de Valk te Allernaar en ir W. J. Harders te 's Gravenhage. Verschillende voorstellen -werden commissoriaal gemaakt. Hierna werd de vergade.ring verdaagd tot 17 December, des morgens te half elf. Oorspronkelijk zou het krachtvoeder voor liet rundvee dezen winter niet vóór Februari a.s. verstrekt worden. Evenwel is thans vastgesteld, dat de veehouders reeds nu, bij het intreden van den staltijd, krachtvoeder zullen ontvangen. De veehouder krijgt hierbij een bepaalde hoeveelheid toegemeten, welke hij naar goeddunken onder zijn vee kan distribueeren. (Foto Pax Holland.) DE NEDERLANDSCHE UNIE. „Dé Standaard" schrijft in een driestar over de Nederlandsche Unie, na er op gewezen te hebben in beginsel in dezen tijd niet aan polemiek met andere partijen te doen, omdat het blad streeft naar zoo groot- mogelijke samenbinding op die terreinen, waar men van gemeenschappelijke doelstelling spreker kan, o.m.: „In het nummer van haar orgaan „De Unie" van 16 November dient de Unie zich aan. als een revo- lutïonnaire groep, zichzelf daarbij met Nationaal Front en N.S.B. op één lijn stellend. Ons lijkt dit een gevaarlijke positie, zooals trouwens ook blijkt uit de beschouwingen, die het orgaan wijdt aan een mogelijk samengaan van deze drie revolutionnaire groepeeringen. Weliswaar schijnt het haar toe, dat eenheid tus schen de drie genoemde stroomingen op hetroogen- blik nog niet bereikbaar is, maar daarin ligt toch de gedachte besloten, dat het in de toekomst mis- in Haarlem en daarbuiten. Een Haarlemsch schilder wordt tachtig jaar: Rens Lensselink. Nog al vaak moest ik in" loop van tijd van bezoe kers, die de nauwe wenteltrap naar mijn werkka mer op den Kruisweg 62, klommen, minzame ver wijten incasseeren over het gemis daar van een lift, of een breeder opgang met gemakkelijker ligging. Niet altijd kondën die verwijten danontzenuwd worden door het wijzen op het ouderwetsche knap pe stuk timmermanskunst, waarvan de zich sterk buigende houten leuningen getuigenis aflegden, die zich in een zeer beperkte ruimte naar drie verdie pingen omhoog kronkelden. Knap handwerk, dat men nu niet meer maakt; niet meer noodig heeft te maken, maar waar ik van houd en dat ik ongaarne door een opzuigbare apenkooi vervangen zou zien. Maar het zij toegegeven: voor bejaarde lieden zijn die trappen niet aanlokkelijk. Onze voorouders ken den. geen andere ende zij murmureerden niet. En met welk een genoegen ontving ik dan ook dezer dagen de bezoeken van den Haarlemschen schilder Lensselink, die aanstaanden Zondag tachtig jaar hoopt te worden en die mijn trapjes opklimt en af deelt met die vlugge zekerheid van doen, die mij hem doet bewonderen zooals ik zijn geheele activi teit, zijn geheugen, zijn gesprek bewonder. Lensselink en zijn werk zullen velen onzer lezers niet zoo bekend wezen als beide waard zijn. Het zij ons dus geoorloofd er hier iets van te vertellen. Het gaat over een levensloop, waarin studie en energie'nooit insliepen en die voor moedelooze jongeren van onzen tijd bemoedigend kan zijn. Lensselink dan was twee en twintig toen hij op de Amsterdamsche Normaalschool, toen nog boven in het Rijksmuseum, zijn eerste schreden zette. Praktische kunstbeoefening was daar het einddoel der opleiding, maar vooral in wat later jaren zijn vandaar velen naar de velden der vrije kunst over gewipt, toen in die regionen vrij vlot roem en. duiten te verdienen waren. Doch in '82 was daar nog zoozeer geen sprake van en kwamen ook later de jongelui die onder directies van Molkenboer en De Kruyff gestudeerd hadden, als teekenleeraars, ontwerpers en assistenten op architectenbureaux terecht. In Lensselink's tijd was er de zeer knappe J. D. Huibers als docent werkzaam en aan hem dentk onze Haarlemsche schilder en teekenaar nog met waardeering graag terug. De middelbare acte heeft Lensselink na de Normaalschool dan ook ge makkelijk gehaald, doch hij heeft er nimmer geT bruik van gemaakt en nooit les gegeven. Er zat lust voor avontuur in den jongen mar. Hij trekt naar Argentinië en vindt er werk als teekenaar voor Fransche en Spaansche bladen. Dat duurt een tijdje, tot dat de eene of anderê revolutie aan dat werk een eind maakt. Geen nood, Lensselink zoekt en vindt werk goed onderlegd als hij- is op een grafische inrichting. Doch een volgende revo lutie treft weer die zaak en ze moet opdoeken. Als Lensselink nog niet anti-revolutionnaïr was, zou hij het toen geworden kunnen zijn. Hij kiest de wijste partij en keert naar Holland terug, waar hij voorshands een kantoorbaantje aanvaardt, doch intusschen ijverig door blijft teekenen. Met dat alles zijn wel wat jaartjes gemoeid geweest als hij er in 1912 toekomt uitsluitend schilder en teeke naar te zijn. Hij heeft dan eenige jaren te Am sterdam aan den overkant van het IJ gewoond, en Zaandammer van geboorte als hij is, is zijn gene genheid voor het teekenen en aquarelleeren van schepen wel goeddeels hieruit verklaarbaar. Bescheiden en veel ruchtbaarheid schuwend, was het pas in 1915, en in Haarlem, waar hij zich in middels hadgevestigd, dat Lensselink er toe kwam een eerste eigen expositie te houden. Die marine aquarellen hadden vooral bij de schepenkenners een aardig succes. Behalve dat ze goed van kleur en teekeniing waren, konden ze ook in de oogen der scheepsbouwkundigen genade vinden door de tech nische perfectie waarin schip, tuig en want behan deld waren. Zoo is het dan ook niet vreemd dat men in het Amsterdamsche Scheepvaartkundig Museum een vijftal teekeningen van Lensselink zal kunnen aantreffen, dat onze kunsteaar er an dere naar het buitenland (Berlijn, Stockholm enz.) verkocht en Amerikaansche tijdschriften er repro ducties van gaven. Hij zond in die dagen ook zijn geregeld werk naar buitenlandsche tentoonstellin gen, waar het, als in San Francisco bijvoorbeeld, niet onopgemerkt bleef. Die eerste en uniek gebleven Haarlemsche tentoonstelling van een kwart eeuw geladen herin ner ik mij met veel genoegen voor Lensselink te hebben ingericht. Bij een toevallige ontmoeting de- '.en zomer, kwam het gesprek op leeftijden en den zeldzamen verjaardag van den schilder.. In een spontane opwelling van prettig respect voor den krassen ouden heer stelde ik hem voor zijn zilveren bruiloft met het Haarlemsche tentoonstellingswe zen, op zïjr verjaardag met een tweede expositie te vieren, welk voorstel onmiddellijk een goed ont- haSl vond. De verrassing voor mezelf is geweest dat ik in plaats van schepen al maar schepen, thans land-, schappen met hooge luchten, duir- en boschgezich ten, bewogen zeeën te zien kreeg, meerendeels werk van de laatste paar jaren, waardoor mijn respect voor Lensselink's vitaliteit nog groeide. Als ge woonlijk onthoud ik mij op deze plaats van criti- sche bespreking over zaken, waar ik, zij het zijde lings, bij betrokken ben. Ik wil alleen dit zeggen dat het arrangeeren van die kleine, intieme hulde aan der krassen Haarlemmer mij,, evenals voor vijf en twintig jaar, een aangenaam werk is ge weest en tenslotte den heer Lensselink toewen- schen, dat hij zijn prettige opgewektheid en leven dige activiteit nog een reeks var jaren voor het werk dat hem lief is, mag behouden. J. H. DE BOIS. RENS LENSSELINK (Foto Neo- Photo.) twijfelen aan de goede bedoelingen dezer Men zou wenschen. dat de N.S.B zekerh dat alle politieke activiteit, ook bij haar gedragfr werd door de zorg om de tnekomV het Nederlandsche volk en „in het Werkeli'v „lang van dit volk zijn Iaatstp verantwoonT vindt". *«3 Nu zal men ons niet verdenken van overvl de liefde voor de N.S.B.. welker leidersbegTpiT] voor Nederland teneenemale onbruikbaar apl.*'' maar dit belet ons riet aan te nemen, dat mening' leiderden kring der N S.B. oprecht de meenin toegedaan. dat zij het welzijn van het Nederl Is sche gemeenbest op het oog hebben. Daaraan i thans hebben wij nooit getwijfeld, al zijn we o* zijds van ineen i g, dat hun systeem voor land verwerpelijk moet worden geacht Aanvankeliik dachten we, dat dit ook het sta punt der Unie was. maar daarin hebben wil klaarblijkelijk vergist. Want ten aanzier van v tionaal Front, dat even beslist als de N.S.B leidersbeginsel aanvaar it, wordt in het num van 16 November verklaard, dat de Unie metl!!* Front op een hechten grordslag zou kunnen i'-61 mengaan. Er zijn ook nog wel verschillen, maarT grondslag wordt aanwezig geacht. Men ziet dus hoe de Unie aan het opschuiven on het zou ons uiteirdelijk niet eens verbazen dien de leider van Nationaal Front blijk In' verhoudingen scherper te zien dan de sche Unie. Waarom we hierop wijzen? Omdat de Unie door velen gezien is als bolwerk tegen de N.S.B. Daaruit is haar groot le. dental te verklaren: daaruit de sympathie haar streven scheen te wekken. Ons dunkt, dat de houding van de Unie in a» opzicht vela-, die wat overhaast tot haar toege treden zijn. tot nadenken zal brengen. En dit te meer. indien men ook acht slaat op de verklarin? in hetzelfde nummer, dat de vei-eeniging van "I S. B en Verdinaso geschied is op den grondslag j/an een drietal geformuleerde punten, die door de Unie „geheel onderschreven" kunnen worden En zoo wordt er aan toegevoegd, „waarschijnlijk ook wel dooi Nationaal Front". DE VERVREE1MDTNG V.\v LANDBOUWGROND. Het Volk is van oordeel, dat door de vercr- lening inzake de vervreemding van landbouwgrond het euvel van de grondprijsstijging bij één derwor. tels is aangegrepen. „Principieel zijn wij over dezen maatregel voldaan, maar toch hebben wij een bezwaar L0Vlt één der bepalingen, die naar onze meening te Ter gaat en daardoor onhoudbare eischen stelt. Deze be paling is de eisch, dat de prijs niet hooger mag zijn dan de waarde van 1939. Sinds 1939 is het alge- meen prijspeil belangrijk gestegen en deze stijging kan men noch negeeren noch teniet doen. Wij heb ben haar als eer feit te aanvaarden, hoezeer wij het ook betreuren, dat een al te lang aarzelen eer men tot ingrijpen besloot, deze stijging veel vereer heeft doen oploopen dan onvermijdelijk was. Hei lijkt ons daarom te veel gevergd, dat de prijzen van 1939 als norm zullen worden aangenomen. Be- °r ware het de gebruikswaarde van het oogenblik te laten vaststellen aan de hand van de vastgestel de productenprijzem Dat wil zeggen: van de richt- prijzen, die op het moment van den grond- geiden. Uiteraard is het mogelijk, dat die Ln de toekomst wijziging ondergarn; in dat zal de grondprijs op en neer ge De billijkheid van den op dien grerdslag bere. inden prijs niemand ontkennen". Het Huisgezin wijst erop dat de consequentie van den genomen maatregel zal zijn, dat na verloop van tijd alle gronden waarop landbouw, veeteelt ot tuinbouw wordt gedreven, in handen zullen komen van hen, die één dier agregarische beroepen uit oefenen. „Alle anderen, die op het oogenblik den eigen dom van landerijen bezitten, zullen vroeger of later daarvan afstand moeten doen: ze kijnnen dit bezit niet overdragen dan aan verkrijgers, die, de kwali teit van „landgebruiker" bezitten, m.a.w. daadwer kelijk landbouwer, veeteler of tuinbouwer zijn, Zoo ze al niet bij hun leven tot verkoop van hun landbezit overgaan dan zullen hunne erfgenamen, voor zoover ze geen „landgebruiker" zijn, zelf niet den eigendom der landerijen kunnen verwerven en dus tot veiling moeten overgaan. Het is immers niet aan te nemen, dat toewijzing uit eenige nalatenschap tof de bijzondere gevallen zal worden gerekend, waarin bij wijze van uitzon dering toestemming tot de overdracht der goederen zal worden gegeven. Ook is het duidelijk, dat een landbouwer g eigenaar van een boerderij zal kunnen worden, hij zelf niet bewerkt, maar aan een ander verpacht; in dat geval heeft hij niet rechtstreeks en zonder tusschenpersoon de leiding van het op die lande rijen uitgeoefende bedrijf, en is hij voor wat dit be treft niet „landgebruiker" in den zin van het Be sluit. Niet zeer klaar is het, of dit nu ook van toe passing is op ieder in pacht uitgegeven stuk cultuur grond; let men op de strekking van het geheel, dan komt men tof dr opvatting, dat de bedoeling voorzit den boer tot eigenaar te maken van zijn hoeve, den eigenaar-verpachter uit te schakelen en daar mee dus ook de pachters te doen verdwijnen. Dit met het oog op de uitschakeling van den orijsopdrijvenden invloed van hét naar belegging in vaste goederen zoekende kapitaal, een invloed die de laatste maanden zich weer krachtig heeft doen gelden en tot verkoopprijzen voerde, die in geen •erhouding staan tot de bodemopbrengst". Het Alg. Handelsblad is getroffen door verschillende gedachten in de radiorede van prof. dr. J. van Dam. Aanknoopende aan de woorden van den spreker, dat de verwarring voorbijgaat, schrijft het blad, dat ook een oorlog voorbijgaat en dat na den vrede de natuurlijke gevoelens van sterk nationaal bewust en op hun eer en trouw gestelde volken, die tijdens de strijdperiode be grijpelijkerwijze tegenover elkander staan, na den vrede steeds weer in kalmer banen worden geleid, en vervolgt dan: ,Ook na den vorigeii wereldoorlog zijn er perioden geweest waarin de tegenstanders van weleer elkander schenen te zullen vinden en be grijpen. Het was het noodlot der staatkunde uit die jaren, dat de leiding gevende -figuren er met in geslaagd zijn die bruggen werkelijk te slaan. Ook de tegenwoordige oorlog zal eenmaal weer overgaan in een vredesatmosfeer, waarin zonder de remmen die thans veler gevoelens verstarren, zal gewerkt kunnen worden aan den opbouw van een gelukkiger Europa en van een gelukkiger wereld. Voor ons volk. dat thans als bezet gebied dat oogenblik moet afwachten, is het noodig zien daarop geestelijk tijdig voor te bereiden, om daar voor tijdig een sterke innerlijke eenheid te sme den. Van'degenen die straks in het nieuwe Europa leiding zullen geven, mag men anderzijds ver wachten, dat zij zullen begrijpen, dat een oua volk als het Nederlandsche, dat eeuwen lang met eigen vormen en een eigen volksaard heeft ge leefd. gedacht en gewerkt, het nuttigste en het meest overtuigde rendement voor een nieuwe internationale samenwerking, in goede verstand houding met zijn .buurvolk en groot achterland zaf kunnen leveren, wanneer 't in staat gesteld word' om dit in het groote verband zooveel mogelijk met eigen middelen, naar eigen normen en in zijn eigen geestelijke sfeer te verrichten. Hier kan zied staatkundige ruimheid van inzicht paren a?" nuchter zakelijk verstand. Tot heil van het uit eindelijke practische resultaat. In dezen zin neb ben wij indertijd het woord van den rijkscommis saris verstaan: wij willen dit volk onze overtuiging niet opdringen". X.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2