BEVERWIJK Vergoeding oorlogsschade geregeld. Let op de kleintjes Beiden Bém§ I iakdet fnwteu Cakoxct De feksf van de verordening. FREEK JANSSEN LUIDSPREKERS rr~3 EXTRA LEVENSMIDDELEN Luidspreker K (Vervolg van pag. 1.) ïrorclening Inzake de regeling van de De tekst van de oorlogsschade luidt AFDEELING 1. Van de vaststelling der schade en A'an de bepaling der daarin door den staat te verleenen bij drage. Artikel 1. l. Als door oorlogsgeweld veroorzaakte schade in den zin van dit besluit wordt aangemerkt iedere schade, die door oorlogsgeweld hetzij van Nederlandschen. hetzij van vreemden oorsprong, is toegebracht aan onroe rende goederen of aan zoodanige roerende goederen, die tot een bedrijf behooren of het uitoefenen van een be- 3'oep dienen, dan wel hieraan, voor- zoover deze goederen ten tijde van het ontstaan dier schade toebehoorden aan Nederlandsche. natuurlijke of rechtspersonen of aan Ne- derlandsehe onderdanen en binnen de Nederlandsche grenzen door oorlogsgeweld zijn getroffen. 2. Op schepen is dit besluit slechts van toepassing, voor zoover het betreft binnenvaartuigen, veren, vaarbaar materieel en drijvende inrichtingen, dan wel door den secretaris-generaal van het departement van financiën aan te wijzen zeeschepen. 3. De secretaris-generaal van het departement van finan ciën kan dit besluit mede van toepassing verklaren op Nederlandsche schepen die buiten de Nederlandsche grenzen door oorlogsgeweld zijn beschadigd. 4. Dit besluit heeft geen betrekking op: I. schaden, voor de vergoeding waarvan afzonderlijke wetten of admini- - stratieve maatregelen gelden; 2. schaden, aan goederen, toebeboorende aan publiekrechtelijke lichamen, of die voor het geheel of voor een overwegend deel met over heidsmiddelen zijn verkregen of vervaardigd en toebe- hooren aan lichamen, die door den secretaris-generaal van het departement van financiën voor de toepassing van dit besluit met publiekrechtelijke lichamen worden gelijk gesteld; 3. schaden, die in verband met den finan- cieeelen toestand van den getroffene, van zoo geringe be- teekenis moeten worden geacht, dat zij naar het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van financiën, door den getroffene zelf kunnen' worden ge dragen. 5. In geval van twijfel of een rechtspersoon een Neder landschen rechtspersoon is, Js het oordeel van den secre taris-generaal van liet departement van financiën be slissend. Artikel 2. De vaststelling van de in elk afzonderlijk geval geleden schade en van de daarin te verleenen bij drage, geschiedt op den voet van de hiernavolgende be palingen door den secretaris-generaal van het departe ment van financiën aan de hand van de uitkomsten der, onderzoekingen, ingesteld door de daatoe ingestelde schade enquête Artikel 3. Voor zoover de 'artikelen 7 en 8 niet anders bepalen, wordt de schade bepaald door het verschil tus- sclien de waarde van het goed voor en na de beschadi ging, blijkt in geval van herstel van het goed, dat de her stellingskosten, na aftrek van een redelijk bedrag wegens de door het herstel verkregen vernieuwing of verbete ring lager zijn dan het bedrag der overeenkomstig den vorigen zin bepaalde schade, dan wordt het lagere bedrag aan de vaststelling der schade ten grondslag gelegd. Artikel 4. l. Bij toepassing van art.-3 wordt de waarde van het goed gesteld op de normale verkoopwaarde op 9 Mei 1940 voor zoover hierna niet anders wordt bepaald. 2. Voor onroerende goederen, waarvoor een zoodanige verkoopwaarde niet kan worden vastgesteld wordt waarde van het goed voor de beschadiging gesteld op de boekwaarde. 3. Voor hetgeen behoort tot de uitrusting van bedrijven als machines, toestellen en gereedschappen, voertuigen enz. alsmede voor roerende zaken, dienende tot de uitoefening van een beroep, wordt de waarde van het goed voor de beschadiging, eveneens gesteld op de boekwaarde. 4. De boekwaarde wordt bepaald door van den kostenden prijs volgens goed koopmansgebruik, in verba'nd met den ouderdom van het oged, af te trekken de afschrijvingsbedragen, die door den secretaris-generaal van het departement van financiën, hetzij in het alge meen, heizij voor bijzondere gevalen, worden vastge steld. 5. Voor onroerende goederen wordt bij de'vaststel ling van den kostenden prijs uitgegaan van het bedrag, dal op 9 Mei 1.940 zou noodig zijn geweest om het" goed in den toestand van voor de beschadiging te brengen. Voor hetgeen behoort tot de uitrusting van bedrijven, enz. (lid 3) wordt uitgegaan van het bediag, dat op 9 Mei 1940 zou noodig zijn geweest voor de verkrijging of vervaardiging daarvan. 6. De boekwaarde wordt niet lager gesteld dan de prijs, die op 9 Mei 1940 voor hel goed had kunnen worden bedongen. Artikel 5. 1. Voor bearijfs- en handelsvoorraden wordt de 'waarde voor de beschadiging gesteld op den inkoop prijs. 2. In geval de ten tijde van de beschadiging aan gehouden voorraad een grooter omvang had dan die, welke met inachtneming van goed koopmansgebruik en van de destijds bestaande omstandigheden voor het ge troffen bedrijf als redelijk kon worden aangemerkt, wordt dat meerdere buiten beschouwing gelaten. Artikel 6. l. In de overeenkomstig de artikelen 4 en 5 bepaalde totale schade, door een persoon geleden, wordt tot een bedrag van 50.000 een bijdrage verleend voor het volle bedrag en in het meerdere een bijdrage van 90 ten honderd. 2. Voor de kosten vgn het bergen en ver- sleepen van het schip naar de plaats van herstel of on derzoek wordt daarenboven een bijdrage verleend tot het volle bedrag Artikel 7. 1. Voor huisraad, met inbegrip van lijfsgoe deren en verbruiksvoorraden, worden, in afwijking van de bepalingen van dit besluit, de bijdragen .bepaald en ,uitbetaald overeenkomstig regelen, die door den secre taris generaal van het departement van financiën den gesteld en in de Nederlandsche Staatscourant wor den bekend gemaakt. 2. Bij die regeling worden borgen geschapen voor een doelmatige besteding van de bijdrage. Tevens worden daarbij regelen gesteld met be trekking tot de aanspraken van hen, die verloren gegane goederen in huurkoop hebben gegeven, of aan wie dus danige goederen tot zekerheid in eigendom waren gedragen, waarbij aan de betrokkenen kan worden opge legd een soortgelijke credietovereenkomst aan te gaan. 3. Aangaande de vatbaarheid voor beslag van het uit.de bijdrage aangeschafte huisraad worden door de secre tarissen generaal van de departementen van financiën en justitie nadere regelen gesteld. 4. Op de in dit artikel bedoelde goederen, die in een bedrijf of bij de uitoefe ning van een beroep worden gebezigd, blijven de arti kelen 3-6 van toepassing. Artikel 8. De secretaris generaal van het departement van financiën kan de schade en de daarin te verleenen bijdrage in bijzondere gevallen in afwijking van de rege len der artikelen 1-7 vaslstellen. Artikel 9. Op het totaal bedrag van de volgens de art. 3-8 vast te stellen bijdrage wordt in mindering gebracht hetgeen uit anderen hoofde zonder verplichting tot te rugbetaling 'of verrekening, wegens de geleden schade reeds is of nog zal worden ontvangen, voor zoover dat door den secretaris generaal van het departement van financiën voor aftrek in aanmerking wordt gebracht. Een dergelijke aftrek heeft niet plaats voor hetgeen uit hoofde van verzekering tegen oorlogsmolest reeds is of zal worden ontvangen boven het totaal bedrag der bij drage (artikel 18, lid 4 en 5). AFDEELING 2. Van dc uitkeerlng der bijdragen Artikel 10. l. De bijdragen worden uit 's rijks kas be schikbaar gesteld ten behoeve van degenen, die op de beschadigde of verloren gegane goederen een zakelijk recht bezaten. Zij kunnen, behoudens de navolgende be malingen, aan de eigenaren der beschadigde of verloren gegane goederen, terzake waarvan de bijdrage wordt ver leend (rechthebbende op de bijdrage) worden uitbetaald. 2. De uitbetaling heeft echter aan de Stichting Rotter dam 1940 of aan de van 'overheidswege in het leven ge roepen provinciale stichtingen plaats in de gevallen, waarin en voor zooveel deze stichtingen, wegens door haar aan de rechthebbenden op de bijdragen verleende geld- leeningen, vorderingen op dezen hebben. De stichtingen bezigen de aldus ontvangen bedragen ter voldoening, voor zooveel- mogelijk, van de bedoelde vorderingen. Zij maken een afrekening, op, die zij onverwijld aan den rechthebbende doen toekomen. 3. Voor zoover de uitbe taling niet overeenkomstig bet tweede lid plaats heeft, kan de secretaris géneraal van het departement van fi nanciën bepalen, dat de bijdrage wordt aangewend tot terugbetaling van of verrekening met hetgeen de recht hebbenden op de bijdragen reeds bij voorbaat,, onder de verplichting tot terugbetaling of .verrekening, uit 's rijks kas of van derden ontvangen hebben. Artikel 11. 1. Bijdragen wegens schade aan gebouwde onroerende goederen worden niet aanstonds in geld uit betaald, doch ingeschreven in een tot dit doel naar de voorschriften en vanwege den secretaris generaal van het departement van financiën te voeren grootboek voor den wederopbouw, zoolang niet voldoende zekerheid be staat. dat zij overeenkomstig de hierna volgende bepa lingen besteed zijn of zullen worden voor den wederop bouw (artikel 13)L 2. De inschrijvingen worden ten name! gesteld van de eigenaren der onroerende goederen, ter zake waarvan de bijdragen zijn verleend. Zij dragen, te rekenen van den eersten dag van de.maand volgende op die, waarin de schade is ontstaan, 'gedurende een dooi den algemeen gemachtigde van geval tot geval of voor groepen van gevallen vast te stellen tijdperk, echter voor zooveel zij betrekking hebben op schade aan gebouwde onroerende goederen in de gemeenten Rotterdam en Mid delburg gelegen, gedurende den tijd van ten hoogste vijf jaren en voor zooveel zij betrekking hebben op schade Aan gebouwde onroerende goederen in de overige ge beenten gelegen, gedurende den tijd van ten hoogste drie Jaren een rente van vier ten honderd 'sjaars, betaal baar in halfjaar!ijksche termijnen. 3. De inschrijvingen en de renten kunnen behoudens het bepaalde in dc art; 12 lid 3 en 15 noch worden vervreemd, noch worden pand, noch in beslag worden genomen, de inschrijvingen blijven ook buiten het faillissement van den rechthebben de. De algemeen gemactigde voor den wederopbouw kan overeenkomstig regelen, te stellen door de secretarissen- generaal van de departementen van financiën en van justitie, in bijzondere gevallen anders beslissen. Artikel 12. 1. Bij de inschrijvingen worde melding ge maakt van de hypotheken en andere zakelijke rechten, welke op de beschadigde goederen rusten of voor onteïge- 'ng gerust hebben. De inschrijvingen blijven tot zeker heid voor de zakelijke rechten verbonden, totdat de uit betaling der bijdragen heeft plaats gevonden. 2. De hou ders van hypotheken zijn niet gerechtigd op de hoofdsom, der inschrijvingen verhaal uit te oefénen. Op de rente over de inschrijvingen kunnen zij echter wegens hun vorderingen, overeenkomstig regelen te stellen door den secretaris-generaal van het departement van financiën, voor ten hoogste drie- vierde gedeelte verhaal uitoefenen bijzondere gevallen, met toestemming van den secretaris-generaal, ook tot een hooger bedrag. Het overschietende bedrag aan rente wordt aan dengene wiens naam de inschrijving staat uitbetaald. 3. Indien gedurende het in art. 11 tweede lid. bedoelde tijdperk noch degene, te wiens naam de inschrijving staat, noch een derde ingevolge een overeenkomst, als bedoeld art. 15 met den herbouw een aanvang heeft gemaakt de ingeschrevene niet door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw van de verplichting tot herbouw ls vrijgesteld, kan op verzoek van hypotheekhouders, met goedkeuring van den algemeen gemachtigde, voor den wederopbouw, de inschrijving ten beloope van het bedrag hunner hypothecaire vorderingen op hun' naam worden overgeschreven, indien zij een plan tot herbouw aan den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw hebben voorgelegd. De hypotheekhouders kunnen aan de aldus verkregen inschrijvingen geen meerdere rechten ontlee- nen dan aan dengene te wiens naam de inschrijving stond, op grond van dit besluit toekwamen. Artikel 13. 1. Het bedrag eer.er inschrijving moet herbouw worden besteed. 2. Herbouw moet geschieden in dc gemeente, waarin het pand, waarop de bijdrage betrekking heeft, gelegen was, op een daarvoor in het plan van wederopbouw door den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw geschikt aangemerkte plaats. De algemeen gemachtigde kan ook goedvinden dat herbouw op een andere plaats in Nederland plaats vindt. Voor ge bouwen, waarin een bedrijf wordt, uitgeoefend, ver leent hij deze goedkeuring niet. indien naar zijn oordeel het belang van de gemeente bij behoud van dit bedrijf binnen haar grenzen, zwaarder moet wegen dan het be lang van den rechthebbende op de bijdrage. 3. Van de besteding der inschrijvingen voor herbouw kan worden afgezien: a. in het geval, dat van den rechthebbende op de bijdrage onroerend goed onteigend is en in ruil daar voor onroerend goed is toegewezen, tot een hoogere waarde dan de vergoeding wegens onteigening bedroeg. Deze hoogere waarde kan met goedvinden van den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw uit het bedrag der inschrijving worden gekweten; b. in zeer bijzondere gevallen tot onbillijkheden leidende, ter beoordeeling van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw. Artikel 14. 1. Het plan van herbouw behoeft de goed keuring van den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw. 2. Indien hypotheken en andere zakelijke rech ten bij de inschrijving zijivvermeld, verleent hij deze goedkeuring niet dan nadat hem gebleken is, dat met de houders van die rechten een regeling omtrent hun spraken is getroffen. 3. Bij die regeling wordt tevens be paald de rangorde der bestaande hypotheken ten opzichte van nieuwe, die ter waarborging van de ter financiering van den herbouw verstrekte geldleeningen worden ge vestigd. 4. Bij gebreke van overeenstemming tusschen de partijen omtrent de regeling dier aanspraken, beslist de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw daarbij ekening houdende met de 'belangen van alle partijen, overeenkomstig door den secretaris-generaal van het de partement van financiën te stellen richtlijnen. In zijn be'slissing. kan de algemeen gemachtigde nieuwe zakelijke rechten vestigen en zoo poodig rangorde der hypo theken regelen, met dien 'verstande, dat de hypotheken, door oorlogsgeweld niet beschadigd goed ten, te dien aanzien bun ouden rang behouden. De alge meen gemachtigde draagt.onverwijld zorg voor de inschrij ving van de rechten in de openbare registers. Tegen zijn beslissing staat geen voorziening open. 5. Heeft het plan de goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw verworven, en bestaat voldoende zekerheid dat het zal worden uitgevoerd, dan wordt de inschrijving in liet grootboek naarmate de uitvoering vordert, over eenkomstig de door den algemeen gemachtigde te geven aanwijzingen betaalbaar gesteld. Artikel 15. l. De rechthebbende op de bijdrage kan met een derde overeenkomen, dat deze zijn plicht tot herbouw overneemt. 2. Een dergelijke overeenkomst be hoeft de goedkeuring van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, hij verleent die goedkeuring alleen, indien voldoende zekerheid bestaat, dat herbouw door dezen derde overeenkomstig door hem goed te keuren plannen zal plaats vinden en dat de aanspraken van de bij de inschrijving vermelde hypothecaire schuldeischers en andere zakelijke gerechtigden géregeld zijn. Artikel 14, leden 24, vinden daarbij overeenkomstige toepas sing. 3. De overeenkomst kan inhouden, dat de inschrij ving op naam van den derde wordt overgeschreven en te zijnen bate, overeenkomstig artikel 14, lid 5, betaal baar zal worden gesteld. Artikel 16. 1. De algemeen gemachtigde voor den we deropbouw is in overleg met den secretaris-generaal van hetdepartement van Financiën bevoegd, om, ter bevor dering van den wederopbouw van een bepaalde gemeen te, aan personen, die binnen het kader van goedgekeurde herbouwplannen gebouwenneerzetten, voor zoover hun zelf daarvoor geen bijdragen zijn verleend, tot een door den algemeen gemachtigde van geval tot geval te bepa len bedrag, bouwbewijzen uit te geven, waaruit blijkt, dat zij gebouwen hebben neergezet overeenkomstig goed gekeurde bouwplannen. 2. De algemeen gemachtigde stelt omtrent de uitgifte van bouwbewijzen nadere regelen vast. 3. Degene, aan wien een. bouwbewijs wordt afge geven, kan daaraan geenerlei aanspraken tegen den staat ontleenen. Legt een rechthebbende op een bijdrage een bouwbewijs over, hetwelk hij van een derde verv heeft, dan kan zijn inschrijving in het grootboek tot het in het bouwbewijs aangegeven bedrag met toestemming van den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, betaalbaar worden gesteld. Artikel 14", leden 24, vindt daarbij overeenkomstige toepassing. De algemeen machtigde verleent zijn goedkeuring niet, indien naar zijn oordeel het belang van de gemeente bij hel herstel jjan het gebouw, waarvoor de bijdrage werd verleend, uit een oogpunt van algemeen belang, zwaarder moet wegen dan het belang van den rechthebbende op de bijdrage. Artikel 17. l. Bijdragen wegens schade aan schepen worden niet in geld uitbetaald, zoolang niet voldoende zekerheid bestaat, dat haar bedragen besteed zijn of zul len worden tot herstel of nieuwbouw van schepen. Tot dat tijdstip worden zij'ingeschreven in een onderdeel van het in art. 11. lid 1, bedoelde grootboek voor den weder opbouw. 2. De inschrijvingen geschieden volgens de voor schriften en vanwege den secretaris-generaal van het departement van financiën, zij worden ten name gesteld de eigenaren der schepen, terzake waarvan de bij dragen zijn verleend. Zij dragen te rekenen van den eersten dag van de maand volgende op die, waarin de schade is ontstaan, gedurende den tijd van drie jaren een rente van vier ten honderd 's jaars, betaalbaar in half- jaarlijksche termijnen. 3. De algemeen gemachtigde voor den wederopbouw ziet toe op en regelt het herstel en den nieuwbouw van schepen. •tikelen 11, lid 3, 12, 13, leden 1 en 3, 14 en 15 vinden ten deze, voor zoover mogelijk, overeenkomstige passing. AFDEELING 3. Slotbepalingen. Artikel 18. l. De door den secretaris-generaal van het departement van. financiën aan te wijzen maatschappijen, vereenigingen, stichtingen, instellingen, van weiken aard en samenstelling ook, die zich ten doel stellen schade, als dit besluit bedoeld, geheel of gedeeltelijk te dekken, zenden binnen een maand na den dag van hel In werking treden van dit besluit bij het departement van financiën a. een volledige lijst van de namen en .adressen van hen die in geval van schade door oorlogsgeweld aanspra ken op schadevergoeding zouden kunnen doen gelden. een lijst van de namen en adressen van hen. die we gens daadwerkelijk geleden ooriogsgeweldschade aan spraken op schadevergoeding kunnen doen gelden, onder opgave van de dbor schade getroffen 'Verzekerde zaken en onder vermelding van cessies, verpandingen, beslagen en faillietverklaringen die op voormelde aanspraken be trekking hebben. 2. Ten aanzien van verzekeringen, die na het in werking treden van dit besluit worden gesloten en voor schade gevallen, die na dit tijdstip ontstaan, moeten dezelfde bedrag van de aan den verzekerde verleende of nog te verleenen rijksbijdrage van zijn op hetzelfde schade geval betrekking hebbende verbintenis uit het verzeke ringscontract bevrijd. IIij kan reeds uitbetaalde bedr; terugvorderen of verrekenen met hetgeen nog door hem verschuldigd is. 5. De verzekerde is van zijn verbintenis uit liet verzekeringscontract in zooverre bevrijd, als deze betrokking heeft op dat deel der verplichtingen van den verzekeraar, waarvan dc laatste, ingevolge liet vorig wordt bevrijd. Hij kan de 1c dier zake reeds betaalde be dragen terugvorderen. Artikel 19. 1. Indien uit feiten, waarmede bij de vast stelling der. schade geen rekening was gehouden, blijkt, dat een bijdrage overeenkomstig dit besluit geheel of ge deeltelijk ten onrechte is toegekend, kan het dientenge volge ten onrechte uitbetaalde bedrag iworden terugge vorderd. 2. De terugvordering heeft plaats overeen komstig een aanslag, vastgesteld door of namens den secretaris-generaal van het departement van financiën, ten name van dengene, aan wien het terug te vorderen bedrag is betaald, de desbetreffende beschikking is met redenen omkleed, vermeldt de termijnen waarin het terug te vorderen bedrag moet worden betaald en wijst een ontvanger der directe belastingen aan voor de invorde- ing. 3. Na verloop van tien jaar sedert de uitbetaling van de bijdrage kan terugvordering overeenkomstig het vorig lid niet meer plaats hebben. 4. Voor een aanslag, opgelegd na het overlijden van den schuldenaar, zijn diens erfgenamen niet verder aansprakelijk dan ieder tot het beloop van zijn erfdeel, vermeerderd met het bedrag van hetgeen hem gelegateerd is. 5. Terzake van een over eenkomstig het eerste lid terug te vorderen bedrag zijn de wetten van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22) én van 1 Juni 1850 (Staatsblad no. 26) van toepassing met dien v stande. dat: le. het terug te vorderen bedrag gelijk wordt gesteld met inkomstenbelasting. 2e. Onder ..kohier" wordt verstaan een door of namens den secretaris-generaal het departement van financiën gewaarmerkt afschrift van zijn beschikking, bedoeld in het eerste lid. 3e. onder „aanslagbiljet" wordt verstaan een door den ontvanger gewaarmerkt en gedagteekend afschrift van de voren bedoelde beschikking. 4e. Voor ..belastingschuldige' wordt gelezen: schuldenaar. 5e. De door den secretaris generaal van het departement van financiën vastgestelde vervaltermijnen in de plaats treden van die genoemd in artikel 8 der wet van 22 Mei 1845. 6e. De ontvanger voor de toepassing van art. 20 der laatstgenoemde wet geacht wordt ten dezen op te treden namens het bestuur dei- belastingen. Artikel 20. Indien een belanghebbende of derde met medeweten van den belanghebbende opzettelijk onjuiste opgaven of inlichtingen hebben verstrekt om een te hooge bijdrage te verkrijgen of om een bijdrage uitbetaald te krijgen, kan het bedrag van de hem toekomende bijdrage worden verminderd met ten hoogste vijftig ten honderd. Artikel 21. Terzake van de toekenning der bijdragen of de betaalbaarstelling daarvan worden geen rechtsvorde ringen tegen dén staat toegelaten. Artikel 22. 1. Alle stukken, opgemaakt ter uitvoering van dit besluit zijn vrij van zegel, van het recht van gistratie en van leges. 2. Voor de verrichtingen aan de bewaringen van de hypotheken, het kadaster en dc scheepsbewijzen, noodig voor de uitvoering van dit be sluit, worden geen kosten in rekening gebracht. 3. Voor •erkzaamheden van notarissen betreffende eigendom men en zakelijke rechten op onroerende goederen in ver band met den wederopbouw ingevolge dit besluit worden noodig door de secretarissen-generaal yan de depar tementen vanjustitie en financiën bijzondere tarieven •astgesteld, die bij de voor bedoelde werkzaamheden in rekening te brengen honoraria, niet mogen worden over schreden. Artikel 23. l. Dit beslui! treedt in werking op den dag zijner afkondiging. 2. Het wordt aangehaald als „besluit op de materieele oorlogsschaden." Dankbetuiging Voor de vele en hartelijke blijken van medeleven, betoond bij het overlijden van onzen Man en Vader G. DE JONG, betuigen wij hierdoor onzen mr tel ij ken dank. Uit aller naam: Wed. G. DE JONG—KNOL. W. Barendszstraat 23, IJmuiden. JAM, per pot 28 APPELSTROOP, per pot. 20 KEUKENSTROOP, per pot PRIMA RIJST, per pond 12 ZELFRIJZEND BAKMEEL 18 PRIMA GORT. per pond 1618 GEKLEURDE HAGEL p. ons 12 WITTE HAGEL, per ons 12 FIJNE SPECULAAS y. pond 25 THEE-BISCUIT '2 pond 18 ZÉEPPASTA, per bus 25 GROOTE ONTBIJTKOEK 16 STIJFSEL, per pak12 GROENE ERWTEN prima 12 le soort SPL-ITERWTEN 18 Laat Uw bonnen niet verloopen. Wij hebben voorraad. - Koopt daarom uitsluitend in IJmui- den's Speciaal Zaken ONGEVAL OP HET TERREIN VAN DE HOOGOVENS. Dinsdagmiddag heeft op het terrein van de Hoogovens een vrij ernstig bedrijfsongeval plaats gehad. De constructieschilder B., wonende te Am sterdam, had het ongeluk van een 6 meter hooge stelling te vallen, waarbij hij een zware hersen schudding opliep. Per ziekenauto is B. naar het Roode Kruis Ziekenhuis vervoerd. VERKEERSONGEVAL OP DEN WIJKER- STRAATWEG. Op den Wijkerstraatweg had een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto'en een wielrijd- ster. De bestuurder van den vrachtauto reed een stilstaanden wagen voorbij terwijl van de tegen overgestelde richting een andér motorrijtuig na derde, waarvan de bestuurder te scherp naar rechts uithaalde, zoodat de wielrijdster werd aan gereden. zij kwam te vallen en kreeg wonden aan hoofd en handen. Zij isrper ziekenauto naar het Antonius Ziekenhuis vervoerd. Haar rijwiel is ernstig beschadigd. „D.Z.T.V." RICHT EEN MANNENKOOR OP. Het bestuur van de Hoogovenzangvereeniging D.Z.T.V." (Door Zang Tot Vriendschap) hoopt tot oprichting over te gaan van een Mannenkoor bij het reeds bestaande Gemengd Kooi'.. Ais directeur is benoemd de |ieer Leo Pielage. Reeds een 25-tal leden, gaf zich op. De repetities zijn vastgesteld op Dinsdc' ivond in het Statenhuis te Beverwijk. Tevens zal men in Januari met de repetities beginnen van het onlangs opgerichte Kinderkoor. LEDENVERGADERING HANDBALDLCJB. De Handbalvereeniging van Hoogoven-Staten hield Dinsdagavond een ledenvergadering in Let Statenhuis. Bij de bestuursverkiezing werd de heer G. Schaar tot voorzitter gekozen. In de Handbalcommissie na men zitting de dames: J. de Vries, A. Oortwijn, B. Rekveld en de heeren G. Offerhaus en G. Schaar. In de elftalcommissie werd benoemd de heeren Ten Napel en G. J. Offerhaus en mej. A. van IJsel- muyden. Na de pauze heeft de heer Ten Napel een be schouwing gegeven over de spelregels voor het Honkballen. GEBROEDERS ALBERS VRAGEN OVER SCHRIJVING NAAR DE KENNEMERS. Naar wij vernemen hebben de bekende Bever- ijk-spelers de gebr. C. en J. Albers overschrijving aangevraagd naar de Kennemers. altijd voorraad! op het krachtigste reclame-middel: Couranten cedatue* Ouderdomspensioen Is Uw toekomst ook onder de bestaande omstandigheden ver zekerd? Wendt U tot den Raad van Arbeid te Haarlem. Afd. V. O. V. om inlichtingen. :roote keuze St. Nic. Cadeaux Luxe flacons Eau de Cologne, Boldoot 4711, Tosca, Maja. La vendel, enz. diverse Poeders en Parfums. Onze bekende 1k Liter D. V,. C. incl. belasting f 2.60. Wij vullen uw fleschjes! Tot 8 uur geopend. Aanbevelend, flcoqistecif «tBoonackeC» Kleine Houtstraat 4, Haarlem. Wijkerstr.weg 40, Velsen-Noord uit Kennemerland Verduister goed, Zooals het moet. WOENSDAG op DONDERDAG van 17.28 tot 9.5S MAAN Opkomst 5 December 13.33 Ondergang 5 December 24.00 Duitschers van Braziliaanscli schip gehaald. opgaven worden gedaan binnen veertien dagen nb het af-I RIO DE JANEIRO, 3-December (DNB) Vol- T£" r .sr.: ^ree>nseen he< w. lijsten bedoeld in lid 1 en de opgaven ingevolge lid 2. aan de te zijner beschikking staande gegevens en deelt aan de verzekeraars mede. welke in de lijsten en latere op gaven voorkomende personen een rijksbijdrage ontvangen hebben of daarvoor in aanmerking komen, daarbij wordt tevens zooveel mogelijk aangegeven het bedrag der af zonderlijke rijksbijdragen. 4. De verzekeraar is tot het vaartuig „Itape" is Zaterdag het s.s. „Meileni" door een Engelsche hulpkruiser opgebracht. Ondanks protest van den kapitein zijn 22 Duitsche passagiers met hun bagages van boord gehaald. Toen de kapi tein er op wees dat het schip zich in de veiligszóne bebond antwoordde de Engelschen dat Engeland slechts de driemijlszöne erkent. Elke ri 3 Regels 25 cent egel meer 10 ct. (uitsluitend bij vooruitbetaling) TE KOOP: ELECTRO LUX STOFZUIGER, zuigt goed, t. e. a. b. - Sluisplein' 19, IJmuiden. NET DAGMEISJE GEVRAAGD Zondags vrij. - Houtmanstr. 35, IJmuiden. TE KOOP: MANDOLINE met koffer ƒ2.50 en ACCORDEON, 40 bassen, 6.Frans Hals straat 57, IJmuiden-Oost. DIVAN TE KOOP GEVRAAGD Br. met prijsopg. no. IJ 355 a. li. Bureau van dit Blad. Gevr NET DAGMEISJE, zelfst. kunn. werken, van 84 uur. Mevr. SCHOO, Jacob Cats- laan 3, Driehuis. TE KOOP: z. g. a. n. ACCOR DEON (kl.), 80 bassen. Alb. van Saxenstr. 9, Beverwijk. Agb. zelf best. KINDER AUTO, ook te ruilen voor poppenwagen. Engelmundusweg 89. is en blijft Nieuwendijk 103 Amsterdam. Altijd GEZELLIG enPRIMA CONSUMPTIE. 4e TREKKING HAIGHTON Co. Welfige Premïeleenïng 1912 le KLASSE, 2e LIJST TREKKING VAN WOENSDAG 4 DECEMBER 1940 HOOGE PREMIËN: f 2000.— f 1500.— f 1000.— f 400.— f 200.— f 100.— 20758 8049 16493 20914 865 1974 4076 5618 8672 PREMIËN VAN 231 562 719 901 1208 1601 1340 2204 2475 2945 3203 3611 3938 37 50 82 4981 5224 546S 6014 6309 6502 6721 7199 7369 4970 5216 5457 6012 6236 6244 6458 6715 '7080 7339 7660 7940 8242 8609 8855 9865 9896 10111 10123 10297 1Ö300 10741 10752 10965 11017 11018 11499 11503 11693 11760 12004 12032 12300 12302 12516 12526 12705 12725 12999 13020 13233 13241 13451 13460 13607 13624 13914 13926 14108 14118 14287 14294 14728 14733 15070 15103 15265 15406 15631 15637 16050 16091 16312 16327 16581 16588 16827 16854 17002 17101 17347 17351 17594 17617 17992 18023 18265 18267 18442 18444 18688 18643 .19015 19024 19339 19353 19440 19444 19656 19673 19871 19894 20129 20154 20384 20452 20638 20675 20922 20943 377 574 581 643 688 761 796 819 824 913 916 927 937 1274 1282 1354 1382 1672 1736 1762 1771 1941 1956 1979 2086 2275 2318 2335 2370 2585 2610 2626 2638 3017 3021 3035 3053 3339 3408 3430 3479 3630 3637 -3708 3751 4121 4129 4131 4163 4344 4386 4411 4455 4680 4715 4725 4799 5005 5054 5065 5069 6052 6074 6115 6131, 16763 20f 1033 1419 1779 2133 2402 2795 3111 3492 3848 4178 4502 4817 5073 5440 5655 1175 L592 1827 2194 2471 4249 4520 4927 5201 5455 6310 9521 6739 7200 7376 7775 8047 8346 8692 8945 9299 9637 9930 10145 10319 10769 11129 11504 11814 12057 12369 12551 12815 13061 13254 13501 13626 13954 14125 14393 14744 15111 15410 15737 16109 16342 16604 16895 17127 17438 17636 18070 18272 18460 6336 6338 6367 6559 6583 6621 6743 68006803 7232 7234 7244 7411 7502 7549 7776 7777 7803 8052 8054 8059 8355 8395 842'i 8705 8753 8759 8981 8985 9001 9318 934U 9407 9710 9711 9743 9933 10004 10010 10175 10237 10245 10339 10349 10361 10855 10856 10878 7263 7554 7822 8068 8538 8770 9023 9410 9786 10021 10246. 10373 6410 6428 6436 6668 6704 6713 I 6881 6957 7033 7289 7323 7324 7617 7625 7640 7902 7925 7928 8119 8198 8210 8555 8564 8602 9046 9416 9811 10031 10252 10563 10909 9831 9846 10042 10068 10285 10296 10663 10705 10918 10958 19365 19452 19675 19896 20187 20476 20685 20963 11196 11212 11279 11301 11519 11565 11566 11628 11837 11892 11901 11917 12130 12148 12208 12219 12378 12412 12417 12425 12611 12624 12636 12650 12868 12897 12924 12929 13141 13178 13190 13202 13269 13291 13302 13349 13528 13535 13543 13572 13685 13696 13723 13750 14007 14009 14015 14022 14130 14139 14161 14164 14441 14516 14595 14620 14757 14821 14832 14859 15131 15168 15180 15181 15417 15431 15495 15501 15753 15762 15381 15921 16157 16160 16188 16198 16353 16364 16432 16444 16626 16658 16712 16715 16911 16950 16962 16979 17146 17151 17202 17214 17449 17455 17494 17504 17695 17701 17745 17752 18106 18121 18125 18140 13314 18331 18345 18352 18480 18500 18516 18545 18705 18719 18802 18820 19114 19128 19169 19203 19373 19376 19380 19397 1949' 19522 19524 19525 19677 19706 19801 19809 19931 19934 20001 20035 20214 20222 20246 20291 20480 20499 20504 20537 20713 20727 20754 20818 20964 20978 ONGECORRIGEERD 11316 11398 11639 11663 11932 11957 12222 12289 12428 12479 12657 12669 12933 12941 13210 13216 13386 1342» 13575 13536 13754 13825 14067 14070 14219 14248 14629 14703 14999 15026 15201 15248 15530 15614 15949 16021 16200 16237 16446.-16526 16727 16757 16985 16986 17270 17321 17506 17507 17848 17849 18157 18187 18357 1,8378 18546 18548 18901 18944 19232 19253 19398 19402 19546 19551 19839.19858 20038 20079 20297; 20308 20545 20612 20833 20855 11401 11675 11980 12295 12497 12676 12964 13221 13440 13596 13833 14099 14275 14704 15048 15264 15628 16048 16307 16549 16813 16993 17345 17535 17981 18190 18424 18585 19007 19322 19427 19655 19870 20105 20312 20625 20891 Verbeteringen: le klasse, le lijst: Premie van f 20.—» 4898 moet zijn 4893. Vaat lanqdwdqen- en nachtwdeid De Leider van den Distributiedienst maakt bekend, dat EXTRA RANTSOENEN BROOD, VLEESCH en BOTER Of VET kunnen worden aangevraagd voor 1. Arbeiders in fabrieken of werkplaatsen (als bedoeld in Art. 2 der Arbeidswet) die gedurende minstens één maand ononderbroken eiken werkdag lichamelijken arbeid ver richten en die tengevolge van den grooten afstand van hun woonplaats naar en van het werk en/of ten gevolge van een langdurigen arbeidsdag 12 uren of meer per dag van hun woning afwezig zijn. 2. Arbeiders als bovenbedoeld, die bij het 3 ploegen- stelsel, gedurende minstens één week van elke drie weken ononderbroken in de nachtploeg lichamelijken arbeid verrichten. De arbeiders, die reeds extra levensmiddelen ontvangen voor zwaren of zeer zwaren aübeid, vallen buiten deze regeling. De aanvragen kunnen uitsluitend door werkgevers wor den ingezonden overeenkomstig de voorschriften, welke bij den plaatselijken distributiedienst verkrijgbaar zijn. De Leider van den Distributiedienst, P. WAARDENBURG. tleuBEUUli TE koop? plixATS i=en .omt men iemand op straat tegen ....dan kan men zich afvragen of hij (of zij) gewoon is te rooken misschien, of hij (of zij) wel eens naar een bioscoop gaat - misschien, of hij (of zij) naar een radio pleegt te luisteren misschien.maar men behoeft zich niet af te vragen of hij (of zij) een krant leest 1 Dat doet hij, dat doet zij zeker, heel zeker en iederen dag! Vandaar dat couranten-reclame logischerwijs de kern is van iedere goede reclame-campagne.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 4