Oude scheepsmodMen^ Bonnen die thans geldig zijn: Fluiten en Pinasschepen. Mastwortels en Knodsebollen. HEEMSKERK De konijnen zijn duur. (jfóote belangstelling voor pluimvee- markt. „Mr de distributie van vleesch zijn de tamme ïnen meer en meer in trek gekomen. Eén van 'Eerste gevolgen hiervan was natuurlijk, dat de e4en der konijnen bijkans iedere week omhoog De schaarschte aan vleesch en de nade- Kerstmis dragen er op het oogenblik weer bü dat de konijnen nóg gewilder zijn. ng vuekelij-ksche pluimveemarkt in het Veiling- iiouw »'fc Centrum" mag zich ten gevolge van omstandigheden in een druk bezoek verheu- ne handel is daar zeer vlug, want het komt i'vuidig" voor dat de eigenaars van konijnen Ü*ds öij den ingang worden opgewacht door de "^o^Vlaamsche reuzen werd Dinsdag ongeveer .1 f 4.50 tot f 7.50 betaald. Halfslags. zooals de ;;al midt. gaan voor prijzen van f 2 tot ruim f 4 '-•■I de hand. De kleine jonge konijntjes verande- ;j van eigenaar voor f 0.60 tot f 1. (jevoutleu en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te be zeil over de volgende gevonden en verloren --onverpen en dieren: Gevonden: map met inhoud, twee heeren- rfiwielen, oud damesrijwiel, legitimatiebewijs, ?Üneshandschoen, motorhandschoen, rozenkrans, -jilbandje, bouvier, dameshandschoen, glacé 'adschoen, leeren zak. gouden damespolshorloge, -jjderhandschoen, textielkaart, gebreide hand- boenen. vleeschkaart, wollen handschoen, wol- b want, rijwielbelastingmerk. Verloren: kosteloos belastingmerk, rijwielbe- viingmerk, bril, huissleutel, legitimatiebewijs, nicerbon, bivakmuts, een gulden, darnestasch, 'óamesbaret, handwagen, portemonnaie met in- •vjd. damesportemonnaie, identiteitsbewijs, zie- ienhuiskaart, machtiging van Sociale Zaken, paar handschoenen, vulpen, heerenportenionnaie hnkbiüet. HOOGOVEN SCHAAKCLUB. De stand van groep 2 van de Hoogoven Schaak- pö is nu circa een kwart van de competitie is teéindigd als volgt: 1. H. Andréa 4 gesp., 4 pnt.; j' a. Scherer 6 gesp., 3y2 pnt.; 3. G. Schmitz 4 :j5p,. 3 pnt.; 4. P. v. d. Broek 5 gesp., 3 pnt.; 5. G. Schouten 5 gesp.. 3 pnt., 6. R. Visser 3 gesp., 2y2 pnt.; 7. P. IJzerman 3 gesp., 2J/2 pnt.; 8. P. van [valst 5 gesp., iy2 pnt.; 9. C. de Boer Jr. 5 gesp., ;i,piit.: 10. G. van Alfen 2 gesp., 1 pnt.; 11. C. J. Mulder 6 gesp., 1 pnt.; 12. F. Uylenbroek 5 gesp., Spnt. De nieuwe verduisteriiigs- voorschriften. Treden vandaag In werking. Wij herinneren er nog eens aan, dat wielrij ders met ingang van vandaag, 4 December, hun rijwielen voorzién moeten hebben van de voor geschreven, afgeschermde, verlichting. De voor lantaarn moet zoodanig zijn afgeschermd, dat slechts een 3 c.M. lange en 0.4 c.M. hooge ope ning in de bovenste helft het licht doorlaat. Bovendien moeten voor- en achterlicht van boven afgedekt zijn. Het verdient aanbeveling goedgekeurd af- schermmateriaal aan te schaffen. Den voetgangers wordt er nog eens op gewezen, dat lantaarns bij het gebruik buitenshuis al- donkerblauw licht van niet te groote sterk te mogen uitstralen. Ook dit donkerblauwe licht mag niet naar boven worden gericht-of-zoodanig worden gebruikt,- dat anderen er door worden verblind. ;i de juiste naleving van de nieuwe voor schriften betreffende het verduisteren zal i worden toegezien. MACHINISTEN-EXAMEN. Te Den Haag slaagde voor het eerste gedeelte van diploma C de heerJ. W. Krijgsman, al- KERSTFEEST VAN DE VRIJZ. ZONDAGS SCHOOL. Kerstfeest van de Vrijz. Zondagsschool al op Zondag 22 December 's middags 2 uur vinden in het kerkgebouw. MARKTBERICHTEN. Noteering van 2 December 1940. Spinazie per kilo 18. Andijvie per kilo 2—6. Koolrapen per zak 1.50. Wortelen per bos 1.50. Bieten per kilo 6 ct. Schorseneeren per kilo 8y2. Aardappelen, klei per kilo' 515. Spruitjes per kilo 1018. Boerenkool per kilo 25 Roode kool per kilo 3'/2 Savoije kool per kilo 3y2 Bloemkool per 100 8. Prei per kilo 69. Sla per 100 krop 3y2—4. Pieterselie per bos 3. Selderie per kistje 8. Appelen per kilo 2036. Peren per kilo 20—50. Druiven per kilo 80. Brusselsch lof per kilo 2226. Voetbal Een inhaal-Zondag. V. S. V. weer naar Rotterdam. fct programma voor Zondag 8 December voor de clubs 'Haarlem en Omstreken is als volst: C. v. V.V. S .Ar. VolendamE. D. O. WatergraafsmeerH. F. C. Hercules—R. c. H. He Kennemers—H. B. C. Santpoort—Bloemendaal ZandvoortD. E. M. AGENDA VOOR BEVERWIJK. WOENSDAG 4 DECEMBER. Theater, Breestraat: „Met geheime op- «aehf en bijprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. Heden: Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij te doel", 10—4 uur. Luxor Theater: „Op stap", 2.30, 6.30 en 8.45 uur ijjlace: „Moordzaak Holm", 2, 6.30 en 8.45 uur 'rans Hals Theater: „Verbannen", 2.30, 6.30 eD Mo uur, Bembrandt Theater: „De Postmeester", 2.30, 6.30 8.45 uur. DONDERDAG 5 DECEMBER. lrans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zi te doel", 10—4 uur. Bioscooptheaters. Voorstellingen des middags en te avonds. Sterk gedaalde consignatiezendiiigen in November. Aanvoer uit zee en havens bracht circa 12000 op. De cijfers van den omzet in den Rijksvisch- afslag van de maand November toonen een aan zienlijke daling van de opbrengst der consignatie zendingen aan. Bedroeg deze in October nog bijna f 185.000, in de verslagmaand was dit cijfer ge daald tot f 36248 of ongeveer 3^ deel van den totalen omzet, die f 48403 bedroeg. De laatste maanden bestond de aanvoer nagenoeg geheel uit consignatiezendingen en bedroeg de rechtstreek - sche aanvoer van de visscherïj slechts eenige hon derden 'guldens. In November leverde de eigen visscherij ongeveer f 12.000 op, n.l. f 514 van 10 motorkustvisschers, f 2384 van 160 open booten. 5865 van 4 Nederlandsche motorloggers er f 3391 van 3 Deensche motorkotters. Uit het bovenstaande blijkt, dat er heel wat visch in de havens wordt gevangen. Deze wordt, aangevoerd door de open booten, vletten enz. waar-' van de eigenaars hun fuiken en andere netten op verschillende plaatsen in de havens uitzetten en waarmee aardig wat bot gevangen wordt, die in kwaliteit het midden houdt tusschen Noordzee bot en de gerenommeerde, inmiddels verdreven Zuiderzeebot. Hiervoor worden hooge prijzen be taald, trouwens alles wat visch is of maar eenigs- zins daarop gelijkt, wordt duur betaald. Bot brengt soms f 60 a f 70 per kist op en daardoor behoeven deze miniatuur-reeders, die geen kolenreke- ningen, geen molestpremïes enz. te betalen hebben, maar weinig te vangen om hun arbeid loonend te maken. Door den grooten teruggang van den aanvoer van consignatievisch vertoonde het omzetcijfer een grooten terugslag: het was slechts f 48403 tegen f 758.869 in November 1939, zoodat de aanvoer meer dan gedecimeerd werd. Visch is dan ook een weelde-artikel geworden. Dit geldt nu ook voor de snoekbaars, een vischsoort, die verleden jaar haast nog voor elke beurs te koop was, door dat er zulke groote hoeveelheden werden aange voerd. Deze visch brengt zelfs Nf 1 a f 1.30 per kilo op, een prijs die zelfs voor tong aan den hoogen kant is. Alleen de heele kleine scharretjes en scholletjes van de puf-klasse vallen nog wel eens binnen het bereik van den burgerman, maar ook deze vischjes zijn nog zoo duur, dat ze alleen als een hartig hapje bij de boterham gegeten kunnen worden en dan alleen nog maar door hen, die wat vettigheid hebben gespaard om ze er in te ■bakken. PERSONALIA Tot onderwijzer aan de Insingerschool te IJmuiden is benoemd de heer A. Straatsma te Leeuwarden. Geslaagd voor het apothekersassistentexamen mej. A. Sieuwertsen, IJmuiden. DE RIJKSPOSTSPAARBANK IN NOVEMBER. Aan het postkantoor IJmuiden en het daar onder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand November 1940 Ingelegd f 32880,04. Terugbetaald f 183180,89. Het laatste door dat kantoor uitgegéven boekje draagt het nummer 29690. JUBILEA BIJ DE PAPIERFABRIEKEN. Dinsdag herdachten de heeren J. Meyer en D. Dekker clen dag, waarop zij vóór vijfentwintig jaar in dienst kwamen bij de N.V. Vereen. Papier fabrieken der firma Van Gelder Zonen. De heer Meyer, werd des morgens op het kan toor ontvangen, waar hij in tegenwoordigheid van ir. M. van der Lèe, bedrijfsingenieur, namens de directie door ir. W. A. Staring, procuratiehouder, werd gelukgewenscht. De lieer Staring memoreer de hierbij de verdiensten van den jubilaris en overhandigde hem de gebruikelijke enveloppe. Ten kantore van de afdeeling Centrale, waar de heer D. Dekker als stoker werkzaam is, had 'n hudiging van dezen jubilaris plaats. Namens de directie en in tegenwoordigheid van den bedrijfs ingenieur ir. L. P. Krijger richtte de heer J. Smit, procuratiehouder, hartelijke woorden tot hem.. De heer Smit zeide o.a. dat de heer Dekker gedurende de afgeloopen jaren had getoond een goede kracht te zijn en in dien tijd zijn werkzaam heden tot tevredenheid had verricht. Tenslotté ontving ook de heer Dekker een enveloppe. Den beiden jubilarissen, die dezen gedenkdag thuis doorbrachten vielen ook daar nog vele schriftelijke en persoonlijke gelukwenschen ten deel. SINT-NICOLA AS IN SCHOOL No. 7. Het St.-Nicolaasfeest voor de kinderen van de laagste klassen van de openbare lagere school no. 7 (school G) wordt gehouden op Donderdag 5 December a.s. des morgens om elf uur. GEREFORMEERDE KERK. De collecte, welke tijdens de godsdienstoefe ning der Geref. kerk ten bate van de armen zorg werd gehouden, heeft f 350 opgebracht. Burgerlijke Stand. Bevallen: M. B. D. S. Stek-Verbeek d.. Acacia straat 37, IJmuiden; J. AalbersbergDijkhuizen d., Smidt v. Gelderstraat 44 Velsen-Noord; W. Zandbergende Wolf z., IJmuiderstraatweg 95, IJmuiden; A. Kortingde Klerk z., Kerkweg 131, Santpoort; M. v. d. DuinGravemaker z., Oliv. van Noortstraat 9 IJmuiden. M. J. v. d. Bos Groeneveld d., Smidt van Gelderstraat 43, Velsen- Noord: M. Th. Kettingten Hoorn d., Elzenstraat 3, IJmuiden. Overleden: J. Dijk, 73 j., echtgen. van J. Vooijs Bik en Arnoldkade 43 rood IJmuiden; P. v. d. Laag 72 j., echtgen. van A. M. A. Dokter, Watervliet- straat 8 m, Velsen-N.; L. Visser 35 j., echtgen. van A. Oldenburg, Koningsplein 13 IJmuiden. Geringe daling van het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen in deze gemeente, dat op 23 November j.l. nog 1281 bedroeg, was op 30 November gedaald tot 1178. Het aantal ingeschre ven werkzoekenden daalde in dezelfde week van 1990 op 1885. Als werkzoekende stonden ingeschreven 238 (268) bouwvakarbeiders, 136 (146) metaalbewer kers, 25 (26) houtbewerkers, 31 (32) landarbeiders, 203 (201) havenarbeiders, 196 (217) visschers, 61 (60) kantoorbedienden, 609 (656) losse arbeiders en 245 (240) arbeiders in overige beroepen. Verder 104 (100) mannen onder 18 jaar, 27 (21) vrouwen boven en 16 (17) vrouwen'oiider 18 jaar. Concertavond in „Concordia". Mannenkoor „De Eendracht" en „Euphonie" werken samen. Het Mannenkoor „De Eendracht" directeur de heer Stephen Jansen, welk koor thans omstreeks zeventig leden telt, geeft in samenwerking met het Symphonie-orkest „Euphonie", directeur de heer K. H. Kerkhof f een. concertavond op Zaterdag, 14 December a.s. in gebouw „Concordia". Ongetwijfeld zal, naar het bestuur ons mede deelt, dit concert, waaraan een achttal Haarlem- sche solisten medewerking verleent, zeer zeker waardeering van muziek- en zangliefhebbers on dervinden. Het begin is op 7 uur gesteld. Het concert wordt geopend door het mannenkoor, dat ter nagedachtenis aan de in den oorlog geval lenen het mooie werk van Felix Mendelssohn Bar- tholdy „Beati Mortui" ten gehoore brengt. „Euphonie" vervolgt met de Symphonie in Es- dur.(met den Paukenslag) van Jos. Haydn. waarna het koor nog zal zingen „Wand'rers Nachtgebet" van C. M. von Weber; Ave Maria van Fr. Witt en „Het Geuzenvendel op den thuismarsch" van Fred. J. Roeske. Voor de pauze zal het orkest nog uitvoeren. „Herzwunden" en „Letzter Frühling", beide van Grieg. Het mannenkoor vervolgt daarna met Le Rossig- nol van A. E. M. Grety en Noordzee van Ed. Flipse; Euphonie zal haar optreden besluiten met het uit vier deelen bestaande werk van A. Luigini „Ballet Egyptien". Tot slot van dit mooi gearrangeerde concert zul len beide vereenigingen uitvoeren „Ons Hollandsch" van Bern. Zweers. Naar het bestuur van „De Eendracht" ons verder mededeelt, zal na afloop van dezen voor muziek- minnenden mooien kunstavond, ïnplaats van dan sen, den aanwezigen nog een bijzpndere attractie worden aangeboden. Bovendien verzekerde men ons, dat het in de be doeling van het gestadig groeiende mannenkoor ligt, in het komende voorjaar nogmaals te concerteeren. GEEN ST.-NICOLAASFEEST VAN „KINDERVREUGD". Naar het bestuur van de speeltuinvereniging „Kindervrëugd" ons mededeelde, zal dit jaar, in tegenstelling met vorige jaren, geen St.-Ni- colaas feest voor de kinderen worden gehouden. Dit houdt verband met de huidige omstandig heden. De middelen, welke anders voor een kin derfeest gebruikt zouden zijn, zullen nu worden aangewend tot verbetering van speeltuin en club huis. Hollandsch Fluitschip. A. D. O. Het programma voor Zondag van de R.K. voetbalclub A.D.O. luidt: A.D.O.T.H.B., 2 uur. Volendam 3A.D.O. 2, 2.30 uur. A.D.O. 3V.V.Z. 4, 12.30 uur. A.D.O. 4A.D.O. 5, 2.30 uur. A.D.O. aG.V.O. a. 1 uur. PERSONALIA. Onze plaatsgenoot A. de Bie. arbeider-telegra fist bij de Ned. Spoorwegen te Uitgeest, is be vorderd tot assistent van den stationsdienst standplaats Beverwijk. Daiisverbod opgeheven. Het A.N.P. meldt: Van bevoegde zijde wordt medegedeeld d&t het dansverbod van 5 Dec. af, zoowel voor de Nederlandsche bevolking als voor de Duitschers, zal worden opgehesen. De opheffing geschiedt bij wijze van proef en zal indien zich geen moeilijkheden voordoen blij vend zijn. i Niet op straat bij luchtafweer! 's-GRAVENHAGE, 3 December (A.N.P.) - Het komt steeds opnieuw voor dat dooden en gewonden onder de burgerbevolking te betreuren zijn omdat het voorschrift, dat bij het schieten van het lucht afweergeschut dekking moet worden gezocht, niet wordt opgevolgd. De bevolking wordt daarom nog maals dringend aangemaand ook dan, wanneer geen luchtalarm gegeven wordt en alleen het afweerge schut schiet, tijdig dekking te zoeken en in geen geval uit nieuwsgierigheid op straat te blijven. Men zegt, dat Socrates in een oogenblik van oot moedige zelfkennis heeft uitgeroepen: „Het eenige ■wat ik weet, is, dat ik niets weet". Men behoeft geen wijsgeer te zijn, om na een bezoek aan de tentoonstelling van oude scheepsmodellen, die mo menteel in het Scheepvaartmuseum aan de Cor nells Schuytstraat te Amsterdam wordt gehouden, tot dezelfde erkenning te komen. Men moge een boeier van een tjotter kunnen onderscheiden, een lark van een schouw en een B.M. van een Regen boog, wie tusschen de Vitrines van het Amsterdam- sche museum verzeilt, bekent het zichzelf deemoe dig, dat hij van het zeventiende-achttiende, ja zelfs negentiende eeuwsche vaartuig toch maar een schimmetje weet. Dat is toch wel jammer. Iedereen weet, dat de Hollanders altijd nogal stoute zeevaarders zijn ge weest en in heel wat zee-oorlogen hebben getoond, vertrouwd met de navigatie te zijn, maai- op wat voor soort schepen die zeventiende eeuwsche pik broeken hun zeebeenen plantten, op welke bodems Kees Tromp en Michiel de Ruyter het commando voerden, zie, daarvan weet iemand, wiens vak 't zoo niet is. toch maar een heel klein beetje. En daarom was liet een goede gedachte van de leiding van het Scheepvaartmuseum, ons voorstellingsvermogen te hulp te komen met een aantal modellen van schepen uit den ouden tijd. Laat mij u er een kleinigheid in leekentaal van vertellen, terwijl we-in gedachten tusschen de mo dellen door drentelen. Dat het Fluitschip een vroe ger algemeen voorkomend model zeilschip was weet ge allicht, maar dat ze gekenmerkt wax-en door een ronden achtersteven is u misschien niet zoo bekend. Het waren schepen met sterk ingehaalde boox-den. niet omdat bei-ekening of ervaring dien vorm vooi'schreef, maar omdat daardoor de tol, die bij het passeeren van de Sont moest worden betaald, verminderd kon worden. Het is een wijs volk, dat op de kleintjes weet te passen. Dit pinasschip ver schot zooveel niet van de Fluit. Het was een mo del, dat zoowel voor de oorlogvoering als voor de koopvaardij bij de O.-I. Compagnie werd gebruikt, Het onderscheid met het fluitschip bestond hierin, dat ze een platten spiegel hadden, waarop de huid gangen eindigden, Een oogenblikjedaar liggen teekeningen van den grooten Van der Velden, den man, aan wien we heel wat matei-iaal van recon structie van zeeslagen danken. Ditmaal is het even wel geen oorlogsbedrijf, dat hij in beeld heeft ge bracht, maar een Staten-jacht voor den een of anderen stadhouder, een spelevaar-dingske, waax*- san intusschen heel wat sculptuur den f raaien bouw sierde. Die driedekker daar behoort tot een uitzonder lijk type in de Nedeidandsche scheepvaart. Hoe krijgshaftig het er ook uitziet met zijn tientallen stukken geschut, de Nederlandsche Zeemacht heeft er van 16821721 maar 19 gehad. Ze wai*en ruim 170 voet lang en met 80 tot 106 kanonnen bewapend. Ze waren dus nogal wat mans, maar schijnen over 't algemeen toch niet voldaan te hebben. Hier, op deze plaats ziet gc de koopvaax'dijvloot der reerie- ri.j B. Kooy Jzn. en Boissevain en Kooy in 1844. We tellen er 16 zeilschepen op; de Nederlandsche ï-eeder heeft de zaken nooit bekrompen aangepakt: er viel aan de verre kusten zooveel pionierswerk te verrichtenwas het niet het Hollandsche koopmanshuis Van Eeghen. die met haar Holland Land Company in het jonge Noord-Amerika gron den kocht, waarop later New-York verrees en aldus de waarde van dit object het eerst begreep en in het licht stelde? Het kofschip „Zwaan" uit 1857 toont ons het model van een schip, dat in de 18c en 19e eeuw al gemeen voor de grootte kustvaart in gebruik was. Het waren kloeke vaartuigen, eenigszins vierkant aan voor- en achterschip, 'maar niettemin nobel van vorm. Het is toch wel vei'dulveld aardig, al die sche pen, waarvan je de namen wel eens gehoord hebt maar niet thuis kunt brengfen zoo in model voor je te zien. En waar de modellen ontbreken ver goeden teekeningen het gemis: Sloepen, fregatten, brikken. kanonneerbooten, bommen., knodse bollen (wat dat zijn weet ik niet, maar 't is een prachtig woord), aken en loodsboolen wat is er al niet in dien ouden tijd van stevige schepen door knappe" teekenaars in beeld gebracht! SCHEEPSMODELLEN. BROOD BON 16. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. BON 17 Geldig van 2 tot en 15 December. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 t.m. 15 Dec. 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie- bonboekje van 9 Nov. t.m. 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 16 Algem. Distributie- boekje van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1 K.G. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 10 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet of een rantsoen vleeschwaren BON 10 „worst of vleesch waren" van 25 Nov. t.m. 4 Dec. 75150 gr. vleesch waren. BOTER EN VETTEN BON 18 Boterkaart. Van 23 Nov. t.m6 Dec. 1/2 pond boter of margarine. BON 18 Vetkaart. Van 23 Nov. t.m. 6 Dec. 1/2 pond margarine of boter. BON 19 Boterkaart en vet kaart. T.m. 6 Dec. 1/2 pond boter of 1/2 pond margarine of 2 ons vet. KAAS BON 24 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. BONS 49, 50, 62, 6S Algem. Distributieboekje elk 1 ons kaas. Geldig van 229 Dec. PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 43 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttenmeel. BON 83 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr gort of gortemeel of grutten BON 98 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie- boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maizena of griesmeél of sago of aardappelmeel. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr. tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. EIEREN BON 37 van het Algem. Dis tributieboekje. Geldig van 25 Nov. t.m. 8 Dec. 1 ei. BON 36 Geldig van 2 Dec. t.m. 15 Dec. KOEK EN GEBAK BON 16 v. 25 Nov. t.m. 8 Dec. BON 17 van de broodkaart v. 2 t.m. 15 Dec.: 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr. biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr. klein korstgebak 400 gram.) SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crème of 1 pot scheerzeep. ZEEP BON 29 T.m. 6 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen o1 200 gr vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 04, 05, 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen, haarden, kachels, 1 een heid. BONS 07, 08, 09, 10, 11, 12, 13 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode: 1 eenheid. Bons. gemerkt: Cokes, één eenheid tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10. 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 14 December. HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 11 Tm. 31 Dec. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov t.m. 15 Dec. 2 L. Dan poozen we weer even bij zoo'n geweldenaar: een zwaar Hollandsch oorlogsschip, bewapend met £2 stukken en dateerend van ongeveer 1665. Dat was dus de Tweede Engelsche oorlog. En nu is er toch maar weinig verbeelding noodig of je ziet hier Jan Evertsen of een Michiel de Ruyter op d* kampagne staan, gereed voor 't gevecht en klaar, om het zijn de woorden van Cornells Tromp een braven dans te dansen. Vergeef dat ik den stroom van historische her inneringen stuit, maar wat zijn dat voor pagode achtige voorwerpen van fraai gebeeldhouwd eiken hout, kunstig bewerkt en voorzien van schoone motieven? Het zijn masttoppen, of, zooals men toen zeide „mastwortels", die op binnenschepen en kustvaartuigen werden aangebracht en even sier lijk moeten hebben gestaan als dat ijzeren scheepje, dat eenmaal windvaan op een grooter schip ge weest is. Zie nu tegenover zoo'n admiraalsschip zoo'n sim pel gebouwden boeier uit 1751. 't Was een Dordtsch prezier vaartuig, maar ik verzeker u, dat je ze tweehonderd jaar na dato nog precies zoo aantreft op de Hollandsche plassen. Nu, oud of niet, bouwen kónden onze menschen. En toch is dat een kwestie apart. „De scheepsbouw" aldus licht de tentoonstel ling ons voor, „in de 17e eeuw berustte voorname lijk op proefondervindelijke gegevens, op over levering van vader op zoon, terwijl van .een berëke- ning op theoretischen grondslag in die dagen nog weinig sprake was. Toch bewijzen de enkele, bewaard gebleven, scheepbouwkundige teekeningen, dat „bouwteekeningen" toen al niet geheel en al onbe kend waren, zij het dan ook, dat ze weinig over eenkomst vertoonen met de degelijke teekeningen uit later eeuwen. Pinasschip uit het midden der 17de eeuw. Overigens stond ons land bij andere naties niet ten achter en belangrijke opdrachten, zelfs voor oorlogsschepen en koopvaardex-s' bewijzen, dat wij een goeden naam als scheepsbouwers hadden in de 17e eeuw. Spoedig daarna raakten wij- achter en Tsaar Peter van Rusland, die in 1697 gedurende 3 maanden op de werf der O.I. Compagnie te Amster dam werkte om den scheepsbouw te leeren moest verklaren, „dat de Hollanders d'volkommentheid van de bouwkunst op de geometrische wijze niet hebben". Over dien zeventiende-eeuwschen schepenbouw heeft de bekende Amsterdamsche burgemeester Nicolaas Witsen een werk geschreven, dat nog steeds als standaax-dwerk geldt, 't Is hier aanwezig, zoogoed als een portret van den magistraat. Bekijk den fijnen kop maar eens goed. Maar dan tioon ik u toch éven mede naar den Enkhuizer beurtman, wel te verstaan naar zijn schip, zooals dat in het begin der vorige eeuw over de Zuiderzee zwierde. Een paar stoombooten doen wat vreemd aan bij al die zeilschepen, 't Zijn raderbooten, die we hier ook al geprobeerd hebben (de eerste Batavier-boo ten op Londen behoorden er toe) en dan, als repre- •sentanten van het laatst der 19e eeuw een schroef- stoomschif), de Atjeh en de kruiser „Gelderland", die, zooals men weet. nog van 1898 dateert. Wat nog meèr in dit vluchtig praatje van de tentoonstelling te zeggen? De afbeelding van dat Zaansche trekjacht, dat in den tuin van 't museum als een bruinvisch op 't droge ligt, hebt ge'al in dit blad gezien. Maar er is nog zoo heel veel, dat de bezichtiging, de aandachtige beschouwing waard is van ieder, die den zin voor den rijkdom en de schoonheid van ons zeewezen van 1600 tot 1900 be- waard heeft. Welnu: van Haarlem naar Amsterdam is weinig meer dan een tramritje en IJjn 16 brengt u tot voor de deur van 't Museum. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5