Nederland en Duitschland. Nieuwe Uitgaven. BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 6-DECEMBER 1940 „VOOR HET KIND". De verkoop van de nieuwe weldadigheidszegels voor het kind is weer begonnen. De speciale stand in het hoofdpostkantoor te Amsterdam. (Foto Pax Holland.) Radiorede van prof. dr. G. A. S. Snijder Prof. dr. G. A. S. Snijder, voorzitter van den Ne- derlandschen Kuituur Kring, heeft Dinsdagavond een rede voor de Nederlandsche radiozenders uit gesproken, naar wij gisteren reeds in het kort in een deel onzer oplaag hebben gemeld. Daarin heeft hij gewezen op het werken van dezen Kring. Er is reeds veel gedaan, hoewel de resultaten daarvan nog niet zichtbaar zijn. Binnenkort ;:ullen plannen, voor een nauwer persoonlijk contact tus- schen de leden, wier aantal zeer is uitgebreid, wor den voorgelegd. Als belangrijk resultaat van den arbeid van den Kring kan thans reeds genoemd worden de splitsing van het vroegere departement van Onderwys, aan welke splitsing de Cultuurkring alles behalve vreemd is. Er is veel zeer veel te doen en alles kan nu een maal niet tegelijkertijd gebeuren. Wie ongeduldig wordt, zou ik willen vragen dit te bedenken, en ook, dat naast het vraagstuk dat zijn bijzondere belang stelling heeft, tientallen andere staan, die in on derling verband beschouwd moeten worden. Daar om moeten wij ons voorbehouden de. volgorde, ik zou haast zeggen: de organische volgorde van den opbouw zelf te bepalen, niet uit voorkeur of zelfs uit willekeur, maar om de simpele reden, dat wij: nooit het geheel uit het oog willen en mogen ver liezen. Samenwerking. Wij, leden van den Nederlandschen Kuituur Kring, behoeven ons niet meer te haasten, want om de woorden van den Rijkscommissaris te gebruiken „wij hebben de richting van den weg bij het begin van onzen marsch reeds gekozen". Dat is in Septem ber geschied. Toen hebben wij tot uiting gebracht, dat wij voor ons Nederlandsche volk streven naar een eervolle plaats aan de zijde van het Duitsche volk, dat wij bereid waren in eerlijke kameraad schap samen te werken aan een groote toekomst, een toekomst, die daar zal nu wel niemand meer aan twijfelen voor het Duitsche volk groot zal zijn. een toekomst die voor ons eigen volk -groot kan zijn Of dit inderdaad ook het geval zal zijn ligt aan ons, aan het Nederlandsche volk zélf. De Rijkscom missaris heeft het onlangs in Maastricht nog eens weer#gezegd: de beslissing is onze taak. Maar daarmede is geenszins gezegd, dat het Duit sche volk deze beslissing, hoe die ook uitvalt, zon der meer zal aanvaarden, of zelfs accepteeren. Want, zoo voegde de Rijkscommissaris daaraan onmiddel lijk toe: „Toestanden, die opnieuw tot een lOen Mei zouden kunnen leiden, kan en zal het Duitsche volk hier niet dulden." Wat wil dit zeggen?-Het lijkt u misschien vreemd, dat ik hier de woorden van den Rijkscommissaris ga- verklaren en toch schijnt dat noodig te zijn ge tuige de zonderlinge conclusies, die een deel van de pers uit zijn vroeger gesproken woorden getrok ken heeft. Welnu, dit beteekent, Nederlanders, voor zoover gij u er niet toe beperkt slechts te luisteren naar wat li aangenaam is en uit uw eigen kringetje wilt tre den en even wilt nadenken dat wij de keus heb ben, om of als kameraden van Duitschland het einde van den strijd te beleven, of wel afwachtend, maar dan uit eigen wil als vijanden van het Duitsche Volk nog bij het eind van den strijd terzijde te staan. Het Duitsche volk heeft ons die kameraadschap aangeboden. Ik weet. het is_ hard als overwonnene dit aanbod te aanvaarden, ik' weet ook, dat het voor den overwinnaar gemakkelijker valt. Maar dat neemt niet weg, dat het zelfs voor een overwinnaar een ongewoon aanbod is. Wie meent, dat dr. Seyss- Inquart hier staat als gouverneur van 'n onderwor pen gebied, weet nog niet, wat dat beteekent. Laat hij den Rijnlanders, die de Fransche bezetting mee maakten, of desnoods den Polen maar eens om in lichtingen vragen. Dat ziet er anders, uit. Neen, de Rijkscommissaris is veeleer een gezant van den Führer van het Duitsche volk, die met ons volk als geheel over den vrede spreekt en onder handelt. Het klinkt u misschien zonderling in de ooren, wanneer ik zeg, dat de vredesonderhandelingen op het oogenblik in vollen gang zijn. Maar er zijn meer dingen in dezen tijd die, gemeten aan den normalen gang van zaken, in de laatste paar eeuwen„zondei-ling" zijn. Deze heele oorlog is „zonderling", is een gebeuren, zooals het misschien iedere 500 of 1000 jaar plaats grijpt en deze „vrede" die midden onder het krijgsbedrijf, midden in den eindstrijd al voor onzë oogen (en zonder maandenlange genoeglijke conferenties) wordt opgebouwd, is minstens even „zonderling" evenzeer „op zich zelf staand". De dingen die gebeuren, zijn zoo groot en zoo eenvoudig, dat wij, gewend als wij nog zijn aan ingewikkeldheid en gecompliceerdheid, gewend als wij zijn om kortzichtig naar kleinigheden te zoeken, nauwelijks in staat zijn, denafstand te winnen om de dingen in hun grootheid en eenvoud te herkennen. Het is ook moeilijk. Maar dat ontslaat ons niet van den plicht er naar te streven de gebeurtenissen in hun ware ver houding te zien. Maar voor de overgroote meerderheid van ons volk is dat in den grond van de zaak heelemaal niet moeilijk, omdat zij in het diepst van hun hart wel weten dat het bewustzijn, dat zij echte Nederlanders zijn, hun bewustzijn, dat zij echte waar zij thuis behoorén. Ook dat is weer een zoo simpele waarheid, dat velen haar juist om haar groote eenvoudigheid en natuurlijkheid over het hoofd zien. Als wij echter eenmaal dat bewust zijn herwonnen hebben, dan is al het andere even eenvoudig. Dan begrijpen wij (zooals de Scandi- naviërs en, daarvan ben ik overtuigd, zooals ten slotte, na oneindig veel meer ellende en lijden dan wij, het Engelsche volk het zal inzien)' alleen daardoor reeds, dat onze plaats aan de zijde van Jiet Duitsche volk is. Dat inzicht zal het winnen, omdat het het ruimst is en omdat het een logische vortzetting van een eeuwenlange ontwikkeling is. Wij hebben voor de eerste maal overigens in onze gescheidenis nu eens met onzen Duit- schen broer gevochten. De strijd is voorbij en wij staan nog tegenover elkaar. Maar wij kunnen het daarbij niet laten en wij weten ook, dat w" tenslotte broers zijn en met elkaar verder moeten, Het komt er nu op aan, dat het Nederlandsche ën het Duitsche broedervolk weer den weg tot elkaar vinden. Daar ligt de keus, waarvoor wij thans staan. En wie ons Nederlandsche volk met opzet of door onverstand er toe brengt, te volharden irö een bevroren starheid en stijfkoppigheid, draagt tegenover zijn eigen volk een zeer groote verant woordelijkheid. Want laat hij wel bedenken, dat wij nu staan tegenover de „vredesvoorwaarden" Ook deze zijn weer ongehoord in hun evenoud, want in den grond van de zaak kan ik ze samen vatten in enkele woorden: „zullen wij als goede kameraden samenwerken, ja of neen?" Dat is de vraag, die de rijkscommissaris ons telkens weer stelt, en het is zaak, dat wij dit ver staan. Een vraag; die de keuze behelst. En wanneer ik u verzekerd heb, dat wij van den Nederlandschen Kuituur Kring en vele anderen met ons in het land hier „geen haast" meer hebben, omdat wij al gekozen hebben dan wil ik daar alleen nog aan toevoegen, dat zij, die nog steeds niet hebben wil len of kunnen kiezen, wel haast hebben! Wie dan thans kiest, dient daarbij niet te ver geten, dat het niet om zijn persoonlijke neiginkjes of voorkeurjes gaat, maar dat hij verantwoordelijk is tegenover ons Nederlandsche volk, niet alleen nu, maar ook en vooral in de toekomst. (A.N.P.) Stoomvaartmaatschappij Zeeland" Nadeelig saldo over 1939 41.286. Aan het jaarverslag van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" over 1939 ontleenen wij, dat de exploitatie-ontvangsten f 1.575.376 belie pen tegen f 2.080.086 in 1938. De exploitatie kosten bedroegen f 1.307.753 in 1939, tegen over f 1.514.223 in 1938. Het overschot van de exploitatie der schepen bedroeg dus in 1939 f 267.622 tegenover f 565.802 in 1938. Blijkens de winst- en verliesrekening moeten van dit overschot der exploitatie-rekening de volgende lasten in mindering kómen: Interest (waaronder begrepen de interest gedurende het afgeloopen boekjaar verschul digd op de 4 pet. eerste hyp. obligatieleening ad f 80.000) met eeen bedrag van f 72.974 (54.898) Afschrijvingen, waarvoor is aangewend f 245.000 (f 254.786 plus buiteng. lyasten f 41.560). Het nadeelig saldo is f 41.256 (v.j. winst f 193.141). De stemming in Nederlandsch-Indië jegens Japan. Een artikel van de „Nitsji-Nitsji Sjimboen". TOKIO, 5 December (Domei) Het Japansche blad „Nitsji-Nitsji Sjimboen" behelst een redactio neel artikel, waarin de jongste uitingen van anti- Japansche gezindheid in Nederland-Indië aldus Domei worden toegeschreven aan een „Anti- Japanschen geest, welke op onverantwoordelijke wijze door de Nederlandsch-Indische autoriteiten wordt aangekweekt". Het blad eischt daarvoor eer herstel en een waarborg dat dergelijke incidenten zich niet zullen herhalen. Vervolgens merkt het blad op dat er 7000 Ja panners in Nederlandsch-Indië wonen en voegt hieraan toe: Japan wenscht weliswaar de betrek kingen van vriendschap met Nederlandsch-Indië te versterken, maar kan geen ongerechtvaardige anti- Japansche betoogingen toelaten. Japan ziet niet in waarom de autoriteiten van Nederlandsch-Indië zich vijandig jegens Japan zouden betoonen. Indien deze anti-Japansche houding, zoo waarschuwt het blad, een weerspiegeling is van het vertrouwen, dat de Nederlandsch-Indische overheid stelt in de Ver. Staten en indien de autoriteiten te Batavia de ge volgtrekking gemaakt hebben dat Japan, gezien De sprotvangst in liet Marsdiep. Korte doch loonende visscherij op de „clupea sprattus". Het is een verheugend verschijnsel, dat geduren de de laatste weken wederom een belangrijke op leving in het Heldersche visscherijbedrijf valt te constateeren. Botters en vletten '-varen af en aan. om hun vangsten te lossen aan den vischafslag, die in ver band mei, de oorlogsomstandigheden, thans tijdelijk gevestigd is in een der schuren aan de Heldersche binnenhaven, naast de werf van de fa. Visser. De visch, welke door deze vaartuigen wordt aangevoerd, bestaat op het oogenblik hoofdzakelijk uit sprot, welke in het Marsdiep wordt gevangen. Daar de vangsten gedurende dit seizoen, dat echter zeer kort en alweer een paar weken oud is, tot nogtoe zeer overvloedig zijn geweest en de prijzen van de sprot bovendien goed waren, be teekent deze visscherij voor de Heldersche vis- schers, een niet te versmaden vooi'deeb Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de visschers thans alle pogingen in het werk stellen om van deze visscherij nog zooveel mogelijk te kunnen profiteeren. De „sprot" (Clupea spratitus), welke in ons land eveneens „Schardijn" of „Sardijn" wórdt genoemd, gelijkt veel op een kleine haring, tot welke familie zij dan ook behoort. Hoewel de haring aanmerkelijk grooter wordt, bereikt de sprot hoogstens een lengte van 15 cM. en onderscheidt zich nagenoeg alleen van deze visch door een langeren aarsvin en een scherp ge- tanden buik, die eenigszins doorgezakt is. De kleur van haar rug is donker groenachtig blauw terwijl ook de plaatsing van de vinnen bij die van de haring verschilt. Dit valt echter op het oog niet zoo gemakkelijk waar te nemen. In verband hier mede gebeurt het dan ook dikwijls, dat jonge haring (bliek) en sprot met elkander verwisseld worden. Wat de levenswijze betreft heeft de sprot eveneens veel overeenkomst met de haring. Volgens dr. H. C. Redeke, voedt de sprot zich hoofdzakelijk met planktonkreeftjes en vischlar- ven. WatN de voortplanting van de haring en sprot betreft, bestaat er bij deze visschen echter een aanmerkelijk verschil, aangezien de eieren de haring op den zeebodem worden gelegd en zicli aldaar aan planten en andere voorwerpen vast hechten. De sprot heeft echter pelagische eieren, hetgeen wil zeggen, dat deze, gedurende het geheele ontwikkelingsproces, in het water blijven zweven. Evenals de Ha ring leeft de sprot het grootste ge deelte van het jaar in groote scholen samen; zij wordt gedurende de laatste maanden van het jaar dicht bij onze kust en in de zeegaten aan getrof fen. De jaarlijksch? trek van de sprot naar onze kust is nogal aan variatie onderhevig en blijft altijd een verrassing. Bij het begin van den trek weet men niet of het een goed of een slecht jaar zal worden. Er zijn immers vele jaren dat er in onze wateren weinig sprot wordt gevangen en dan plotseling komt er een jaar, zoo als thans het geval is, dat zulke groote scholen op onze kust en in de zee gaten worden aangetroffen, dat zooals de visschers dit noemen het water „dik van de sprot" is. De weersomstandigheden hebben blijkbaar een grooten invloed op den. trek van deze vischjes, Vooral een stormachtige Novembermaand, gepaard gaande met Westelijke winden schijnt den trek van de sprot naar onze kust aanmerkelijk te be vorderen, doch hoe het ook zijn moge, het blijft altijd een verrassing. Nu de sprot dit jaar overvloedig is en thans in groote scholen, bestaande uit ontelbare vischjes, door het Marsdiep jaagt, trekken de botters en de van motorkracht voorziene groote vletten twee aan twee (in span) hun netten door het water, ten einde de rijke vangsten binnen te halen, die. zoóals wij hierboven reeds hebben aangehaald1, thans voor goed loonende prijzen aan den afslag- in de Binnenhaven in den Helder wórden ver kocht. De prijzen der sprot varieerden verleden week van 14 tot 16 gulden per mand. Behalve op onze kust en in de zeegaten komt de sprot ook op alle overige Noodrzeekusten voor, tot in het Kanaal en vervolgens op de kusten van Noorwegen en Zweden en eveneens in de Oostzee. De meeste sprot wordt na gerookt en in bosjes of kistjes verpakt te zijn, gewoonlijk onder den naam van „Engelsche' of „Kielersprot" in den handel gebracht. Met het koopen van in kistjes verpakte sprot moet men echter rekening houden met het feit, dat men te maken heeft met een pro duct, dat meestal nogal vrij vochtig is en spoedig tot schimmelvorming aanleiding geeft. Deze kistjes die in normale omstandigheden in den winter meestal uit Duitschland worden geïmporteerd, beware men dan ook in den mogelijk niet te lang. Voor een bosje gerookte z.g. „Engelsche sprot" bestaalt men in de meeste winkels thans 25 a 30 cent per stuk. Versche sprot (eveneens als z.g. •bakbokking zeer licht gerookt) werden Donderdag j.l. op de Nieuwmarkt te Amsterdam voor 2 '/2 cent per stuk verkocht. Voor de meesje huismoeders echter niet te be talen! D. KRUIJFF. (Nadruk verboden). Bij W. J. Thieme en Cie. te Zutphen is ver schenen: „Besluit op de Winstbelasting 1940". Met toelichtingen voorzien door W. Schotema. „Winstbelasting 1940" door P. Nassette en F. Klomp. 2e druk. Een leidraad bij het samenstel len van de overgangsbalans (fiscale balans) en tekst van het definitieve Wetsontwerp. Uitgaven ~'an De Belastinggids te Amsterdam. „Blijft u zelf!" Een aansporing tot behoud van geestelijk evenwicht door G. H. Streurman. Uit gevers Maatschappij „Elsevier" N.V. te Amster dam. der Nederlandsche Hervormde Kerk geeft, is Hoofd bestuurslid van den Christelijk-Nationalen Werk mansbond. Bij J. J. Romen en Zonen te Roermond-Maaseik verscheen de tweede druk van een „Oorlogskook boek" door A. Geurts. „Hoe behandel ik zelf de wasch?", door A. W. Schuckink Kool. Uitgeversmaatschappij W. Haan N.V. te Utrecht. „Het snoeien van boomen en struiken", door G. Bleeker. Handleiding voor allen die snoeien of laten snoeien. 2e druk. Met 27 fotografische afbeeldin gen van den schrijver. N.V. Uitgevers Mij. „Kos mos' te Amsterdam in de serie Weten en Kunnen Nieuwe Reeks. Tevens verschenen in de Serie Weten en Kunnen Nieuwe Reeks, bij de N.V. Uitgevers Mij. ..Kosmos' te Amsterdam: ..Rotsplanten^ in den tuin", door Mien Ruys en „Rozenteelt voor amateurs" door J. J. van der Windt. „Kornuiten" is een bundel liedjes van David Tomldns, verzameld door Jo Elsendoorn, die bij Van Gorcum en Comp. N.V. te Assen het licht zag. De liedjes zijn voor guitaar en accordeon of piano bewerkt door N. de Haas. „Hollandsche baanbrekers der wetenschap is een door J. C. Alders, geschreven wérk, waarin de verdiensten van een aantal Nederlandsche na tuur- en scheikundigen in het licht worden ge steld. Alles wat zweemt naar wiskunde, con structie van toestellen en instrumenten, berekenin gen, waarnemingen enz. is weggelaten. De schrijver heeft zich ria een verklarende inleiding beperkt tot het beschrijven van de problemen, waarvoor de onderzoekers zich gesteld zagen, hoe zij ze be antwoord hebben en de verschijnselen verklaar den. Aldus bezorgde hij een overzicht van wat ge durende een halve eeuw Nederlanders hebben bijgedragen tot de wetenschap. Hoofdstukken ge wijd aan Kamerlingh Onnes,, Van der Waals, Van 't Hoff en Lorentz, om er;maar enkelen te noemen, de petroleum-industrie, radio-telefonische verbin dingen, de mutatietheorie van De Vries en nog heel wat meer, geven een interessant overzicht van wat onze grooten in de laatste vijftig jaar gewrocht hebben. Het lezenswaardige- werkje werd bezorgd door- Bigot en Van Rossum te Amsterdam. „Hoe wij vliegen", is een werkje geschreven door ir. C. G. de Kat, verb'onden aan de K. L. M en gewijd aan de theorie van de luchtvaart. De schrijver, die reeds jaren lang onderwij: geeft in deze theorie aan verschillende cursussen bij de K. L. M. en bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers, is tevens werkzaam bij het practische luchtverkeer. Hij is daardoor bij uitstek in staat te beoordeelen welk gedeelte van de theorie in de practijk 't meest noodig. Bij het schrijven heeft hij ernaar gestreefd, zooveel mogelijk begrip te vormen van de behandelde stof en geen droge opsomming van' feiten te geVen. Aan het einde van ieder hoofdstuk volgt een korte samenvatting van hetgeen in de voorgaande bladzijden behandeld werd. De tekst wordt verduidelijkt door 126 af beeldingen. Uitgave H, D. Tjeenk Willink en Zoon, Haar lem. Wat zegt U de kinderzegel? De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels schrijft ons: Wie den jongsten Kinderzegel ziet, kan zi^h niet onttrekken aan de bekoring, die van het kinderge zichtje daarop uitgaat. Misschien komt dit vooral doordat we door den kunstenaar worden binnengeleid in de eigen wereld van het kind, in het spelletje dat het geheel al leen en voor zichzelf in vollen ernst speelt. Spel en ernst van het kind staan ons hier in een klein beeld helder voor oogen. Duizenden kinderen moesten in hun opvoeding worden voortgeholpen door verstandige handen, die de gebroken, verwaarloosde leventjes weer in het gereel brengen Duizenden kinderen moeten in de zeelucht -■ in bosschen, worden verzorgd onder deskundige leiding, om verloren gezondheid en kracht terug te vinden. Alles wordt daar gedaan om spel en ernst van het kind zuiver te houden! Dat is de meest directe opwekking tot hulp. Hei kind heeft onze hulp noodig: voor zijn spel, voor zijn ernst. De kinderzegels die dit jaar voor den zeventien den keer worden verkocht, en wel gelijk bekend van 2 December tot en met 6 Januari a.s., stellen een ieder in de gelegenheid om ten koste van 2 a 3 centen al deze kinderen de noodige verzorging te geven. Door het veelvuldig verbruik kunnen de beproefde Nederlandsche instellingen voor Kinderbescherming méér kinderen opnemen, beter voor de kinderen zorgen, kortom, onze misdeelde jeugd op groote schaal helpen. Dit is hard noodig, zeker in onzen tijd! Daarom :elke kinderzegel, op brief of briekaari geplakt, béteekent geestelijke en lichamelijke ge zondheid voor Nederland's misdeelde jeugd. Ge- V A. 1- j - "1, -"Hoe wordt onze Kerk bestuurd?", door J. Prik- tu,,ulICiU VWi in het licht der ontwikkeling van den Europeeschen I kei. De schrijver van dit boekje, dat een eenvoudig I bruikt dus allen in deze maand voor "geheel uw oorlog, zwak is, zouden zij geen grootere fout en beknopt overzicht van de Bestuursinrichting I correspondentie Kinderzegels! hebben kunnen maken. j Lijk van een Franschen offic;er beroofd. Dader tot anderhalf jaar gevangenisst» veroordeeld. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Dec. (A.N.P) rechtbank te 's Hertogenbosch heeftvaiw' vonnis gewezen in de strafzaak tegen j jarigen, thans gedetineerden dansleeraar t van R., woonachtig te Tilburg, die, toen opui? onder de gemeente Oirschot een Fransch 1 tuig neerstortte, van het lijk van den daarbij^ gekomen Franschen officier, een gouden rinn weggenomen. De officier van justitie had den verdachte een gevangenisstraf van W geëischt. De rechtbank veroordeelde den r» vandaag tot een gevangenisstraf van een jaa? zes maanden met aftrek van het voorarrestv vendien heeft de rechtbank de teruggave van?! ring gelast aan de weduwe van den Frant? officier. Prof. dr. S. R. Stcimnetz overleden HAARLEM. Donderdag Een der stichters van de Volksuniversiteit Op 78-jarigen leeftijd is van daag fc Ani sterdam overleden de oud-hoogleeraar prof S. R .Steinmetz, een der oprichters van dc'J' kende Volksuniversiteit. Prof. Steinmetz, die tot de grootste geleerden U hoorde, welke Nederland in de laatste eeuw h- gekend, heeft zeer veel gedaan voor de opvoJS van het .volk, zooals de oprichting der Volfo? versiteit bewijst. Hij had een breeden kijk on sociale toestanden en nooden van ons volk en buiten onze landsgrenzen was hij bekend om g publicaties op sociaal en ethnologisch gebied. De oorlogsschaderegeling. Een toelichting op het genomen besluit, 's-GRAVENHAGE, 4 December. (A.N.P.) een persconferentie is ons door mi'. Ph. van Carr' pen, deskundige van het departement van financiën een toelichting gegeven op het besluit op de maib rieele oorlogsschaden. Wij ontleenen aan deze lichting het volgende: BEGIXSELEt In het besluit „op de materieele oorlogsschar zijn neergelegd de beginselen, die van overheid wege aan de vergoeding en het herstel van hetgêg door het oorlogsgeweld verloren ging ten grondsla zullen worden gelegd. Tot nu toe werden voor hl meerendeel voorloopige voorzieningen getroffen. Aan de definitieve maatregelen moest een nau». keurige verkenning voorafgaan van de met i herstelarbeid samenhangende maatschappelijke, nancieele, technische en juridische problemen, Hf besluit geeft dan ook meer dan alleen de maatstava waarnaar in de individueel geleden schade overheidswege zal worden tegemoet gekomen, legt door afbakening der aanspraken en nelangg der daarbij betrokkenen de grondslagen vast, waai op thans, met inzet van alle krachten, de herstel» beid tot een goed einde kan worden gebracht, mij allen hun medewerking daartoe verleenen en., de noodige offers daarvoor worden gebracht. Hét besluit huldigt het beginsc" iat voor de. heele gemeenschap in de oorlc lasten dient"t? worden bijgedragen en dat deze lasten niet mogen blijven drukken alleen op hem, dien het ongeluk trof. Hiermede is niet gezegd, dat de te verkenen vergoedingen ook zoodanig kunnen zijn, dat de ge troffenen geheel in den vroegeren toestand worden teruggebracht. Voor wie zijn trouwens/de omstan digheden van voor en na 15 Mei nog gelijk? De massale omvang der ontstane schade noopter toe het gemeenschapsbelang bij den wederopbouw op den voorgrond tè stellen. Eenerzijds moet ervoor, worden gezorgd, dat de op te leggen, lasten ter fi nanciering van een op het algemeen belang ge- richten wederopbouw een zoo hoog' mogelijk nuttig effect opleveren. Anderzijds mag door te honge op voering dezer lasten het economisch fundament, waarop de wederopbouw van het land uiteraard moet steunen, niet worden ontwricht. Vorenstaande beginselen hebben geleid tot een zekere begrenzing van de uit te keeren vergoedingen en voorts tot hel stellen van den eisch, dat de uit te keeren golden, met name voor zoover zij zijn bedoeld als vergoe ding voor onroerend goed, voor wederopbouw moe ten worden besteed. FINANCIERING. Op de vraag hoe het rijk de middelen zal "inden /por de'aan de oorlogsslachtoffers te verstrekken uitkeeringen, geeft het besluit geen antwoord - i systeem van bijzondere bestemmingsheffingen is daarvoor niet doelmatig gebleken. De financiering zal derhalve op den duur uit de algemeene midde len, die een belangrijke versterking bèhoeven, nen te geschieden. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HAARLEM, 5 Dec. Bevallen: 2 Dec.: E M Bosch—Hornsby. l Dec.: J. Canniovan Weezeiz., J- D. Kuipers- van Goor, d.. M. van Sc hagenKoopman, d- Dec.: C. Hoogkamer—Eising, z. Overleden 4 Dec.: G. Prins. 83 de Grootvan Berkel. 64 j.. Benink. 82 j.. Oost Indiëstraat. j.. Thomsonlaan. Teijlerstraafc. J- MA1FT ElKiCUTIN WINTERSLAAP. Gemeerd tegen het oude bastion brengen de be kende Maastrichtsche pleizierbooten de komende maanden door. .(Foto Het Zuiden.). Dc groote silo's en opslagplaatsen van „Landbouwbelang" te Maas tricht vorderen snel. Een overzicht van den enormen bouw in de betonbekïsting. (Foto Het Zuiden.) MARKTBERICHTEN BARNEVELD. Pluim veemarktOude kippen per kS f 0.95—fl- Oude hanen f 1.50—f-2.50. Jonge hanen per kS f 1f 1.50. N.H. Blauwen per kg f 1.10—f 1-25. Jonge hennen f 1.20f 1.75. Duiven per pafl f 0.40-—0.50. Tamme eenden f 0.75f 1. Wilde e den( in jachttijd) f 1f 1.40. Ganzen f 7—f W* Kalkoenen per kg f 1.90f 2.20. Tamme konynen f 2.50f 3.50. Wilde konijnen I 1.25—f 1.50. Hazen (in jachttijd) f 2.50f 3.50. Fazanten (in jacht tijd) f 1.75f 2. Aanvoer 15000. handel trager. Eeiermarkt: Kipeieren f 1.07 per kg. Eenden eieren f 5.75f 6.75 per 100 st. Aanvoer ÏIOXX»; handel matig. Veemarkt: Zeugen f 100 tot f 150. Schrammen f 28 tot f 37.50. Biggen f 18 tot f 25. Zware varkens 38 tot 39 ets. per pond. Vette kalveren 42 tot 48 ets., p. pond. Nuchtere kalveren f 10 tot f 20. Han* del ïedelyk.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2