Keur van goede doelverdedigers in ons rayon Een verdienstelijk politieman jubileert. (ligadier-majoor-rechercheur P. Vellekoep X (cliché archief Kenn. Ct.) Op 1 Januari a.s. zal een Beverwijksche politie- rjan, brigadier-majoor-rechercheur P. Vellekoop jen dag herdenken, dat hij voor dertig jaar aan de wlitie verbonden werd. De heer Vellekoop begon op 1 Januari 1911 zijn >(ipbaan als veldwachter te Aalsmeer. Ongeveer leven jaren latex-, op 1 Mei 1917, werd hij aan- jesield als veldwachter voor Wijk aan Zee en juin met als standplaats de badplaats. Op 19 Juli 1519 werd hij bevorderd tot chef-veldwachter. Het grootste aantal van zijn dienstjaren heeft je a.s. jubilaris politietoezicht uitgeoefend in \fijk aan Zee en geniet daar onder de bevolking niet alleen groote bekendheid, maar ook aller ;chiing door de wijze, waarop hij zich van zijn raak moeilijke taak kweet. Reeds vede jaren, als •ve ons niet vergissen van de oprichting af, heeft je heer Vellekdfcp de financiën beheerd van de Wijk Ean Zeeër Reddingsbi-igade, welke vereeniging reeds veel en goed werk heeft verricht in haar be staansjaren. De fusie tusschen de gemeenten Beverwijk en, Wijk aan Zee en Duin, welke op 1 Mei 1936 tot üand kwam, heeft ook voor den heer Vellekoop ten groote verandering gebracht. Want met in jaag van denzelfden datum werd hij tot hoofdagent benoemd. De heer Vellekoop kreeg in Wijk aan Zee een andere opvolger en vestigde zich toen meer in het centrum van groot Beverwijk. Reeds op 10 Maart 1933 werd hij tot brigadier-majoor benoemd. 2 December 1939 wei-d de a.s. jubilai-is door jen burgemeester, mr. H. J. J! Scholtens, belast met de leiding van den recherchedienst, waai-aan bij zijn titel brigadier-majoor-rechercheur te dan ken heeft. Tevens werd hem toen opgedi-agen het. toezicht op de volkslogementèn en opkoopers en controle op de uitvoering van bijzondere wetten. Ook heeft de heer Vellekoop de leiding over de hulppolitie van den luchtbeschermingsdienst. Op 11 October van het vorige jaar wei-d den majoor een onderscheiding uitgereikt door de Maat- cchappij tot ReddiiVg van Drenkelingen. De onder scheiding bestond uit een medaille, toegekend voor menschlïevend hulpbetoon. Deze medaille had majoor Vellekoop te danken aan zijn kordaat en oordeelkundig optreden, tijdens een begin van brand dat op 29 Mei woedde in een woning aan den ïïijkerstraatweg en waai-bij twee kinderen door den rook bewe'lmd waren geraakt. Helaas mocht voor één dier kinderen menschelijke hulp niet meer baten, maar het tweede kind bleef behouden, dank zij het juiste optreden van den majoor. Door dr. Netelenbos, als voorzitter van de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade, werd den majoor ,een bronzen legmedaille met inschrift, een draag- medaille benevens het bijbehoorende diploma, overhandigd. Voor majoor Vellekoop was deze eenvoudige plechtigheid een groote verrassing. Hij dankte 'oen met een enkel woord, waai'bij hij opmerkte dat hij slechts zijn plicht als mensch had gedaan. Deze enkele woorden schetsten majoor Vellekoop voldoende, zooals hij is en altijd -geweest is. De jubileerende politieman is niet alleen pen ningmeester van de W.R.B., maar ook nog voor- ïitter van de afdeeling Beverwijk van den Alg. üederlandschen Politiebond en voorzitter van de poütieschietvereeniging „Westerhout". De heer P. Vellekoop staat bij zijn supei-ieuren en overige leden van het politiecorps, de alhier ge- i'ationneei-de marechaussee en Rijkspolitie, hoog aangeschreven. Dat is eveneens het geval bij de burgerij, dié den ai-beid van den jubilaris, die een ijverig en serieus politieman is, op hoogen prijs beeft leeren stellen. De jubileerende majoor, die door zijn prettig sarakter vele vrienden gemaakt heeft, zal den eersten dag van het nieuwe jaar zeker veel be langstelling ondervinden. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN. VRIJDAG 6 DECEMBER. Thalia Theater: „Alai-m", 7.30 uur. Hex Theater: „Artistenliefde", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De laatste vier van Xanta Cmz" 8 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER. Thalia Theater: „Alax-m", 7.30 uur. Hex Theater: „Artistenliefde", 8 uur. Bioscoop De Pont: „De laatste vier van Xanta 8 uur. AGENDA VOOR BEVERWIJK. VRIJDAG 6 DECEMBER. Jfxor Theater, Breestraat: „Sergeant Beiry" en •iiprogramnia, 8 uur. ZATERDAG 7 DECEMBER. Luxor Theater, Bi-eestraat: „Sei-geant Berx-y" en '■jprogramma, 8 uur. AGENDA VOOR HAARLEM. VRIJDAG 6 DECEMBER. Frans Hals Museum. Tentoonstelling „Kunst zij ®s doel", 104 uux-. ,Hembrandt Theater: „De Postmeester" (gepro beerd), 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Merijntje Gijzen's Jeugd", 2, 6.30 en uur. luxor Theater: „Menschen, dieren en sensaties". -4 6,30 en 8.45 uur. ln 8.45 uur. ka Gaité: Henri Corté met zijn orkest. ZATERDAG 7 DECEMBER. .Stadsschouwburg: St. Nicolaas Kindervoorstelling °?r Tobi's Cabaret, 2 uur. .Stadsschouwburg. Tobi's Cabaret: „Cocktail". '•30 uur. Hotel „De Leeuwerik": The American club „The "Vthm Sellers", 711 uur. ffans Hals Museum: Tentoonstelling „Kunst zij ®s doel", 104 uur. Sioscooptheaters: Voorstellingen des middags en avonds. Handel aan de groentemarkt zeer gunstig. Nog groote verscheidenheid van producten. Ofschoon bij het einde der vorige week de weersgesteldheid teekenen vertoonde, dat Ko ning Winter weer in aantocht was. is deze ver wachting gelukkig niet bewaarheid, daar het slechts bij enkele nachtvorsten is gebleven. De aanvoeren zijn er ook niet door beïnvloed, zoodat hierin geen stagnatie voorkwam, terwijl van schade weinig sprake is, daar de xxieeste artikelen, die niet tegen vorst bestand zijn thans wel veilig geborgen zijn. De gang van zaken in den groentehandel ge- durende de week vaxi 29 Novexxiber tot 4 December had een zeer gunstig verloop met zoo goed als voor bijna alle producten goede prijzen. Deze gunstige toestand valt te meer op daar als regel de week van het St. Nicolaasfeest meestal voor den groen tehandel niet zoo -bijzonder uitmunt. Behalve Woensdag was de markt Vrijdag en Maandag nog van een uitgebreide verscheidenheid vaxi produc ten voorzien, ofschoon de wintel-producten nu weer den boventoon voeren en langzamerhand de najaarsproducten in de minderheid komen, om straks geheel van het tooneel te verdwijnen. De aanvoer van bloemkool wordt ook belangrijk min der, waai-mede de kwaliteit gelijken tred houdt. Voor de beste shorten cirkelden de prijzen van 1013 ct., tweede en mindere soorten bewogen zich op een peil van 4—9 ct, per. stuk. Ook het aanbod spinazie begint gestadig in te krimpen; hiervoor werd deze week naar kwaliteit van 10—18 ct. per K.G. betaald. Sla, waarvan zoo nu en dan nog kleine partijtjes werden aangevoerd werd naar soort verhandeld van 2—3^ ct. per stuk. An dijvie is nog voldoende voorradig. -Hiervan kwa men nog flinke partijen aan de markt, waaronder van zeer mooie kwaliteit. De noteeringen voor dit product verschilden echter nogal in verband met het verschil in kwaliteit. De prijzen liepen dan ook uiteen van 2%—8 ct. per K.G. Voor bospeen be stond een willige handel en het waren vooral de goede soorten, die weer tot mooie prijzen konden komen. Naar kwaliteit varieerden de prijzexx vaxi 6—13 ct. per bos. De prijzen van waspeen, dat nog ruim vertegenwoordigd was, liepexi van 48 ct, per K.G. uiteen. Met de tomaten begint het min der te worden, niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief. Daar dit product aan vastgestelde prijzen gebonden is stonden de noteeringen naar soort van 1017 ct. per K.G. De spruiten handel had een zeer gunstig verloop. Voor de beste ge schoonde soorten werden goede prijzen besteed. In het laatst der vorige week kwamen nog uit zonderingen voor, die het van 25—28 ct. per K.G. brachten. Overigens werd voor de goede soorten naar verhouding van 12—20 ct. per K.G. besteed. Boerenkool is nog steeds het artikel, waarvan het aanbod de vraag overtreft en al wordt voor een enkel partijtje een redelijke prijs besteed, toch zijn over het algemeen de prijzen te veel aan den lagen kant. De noteeringen wisselden ongeveer van 25 ct. per K.G. Voor de andere diverse koolsoor ten, die wel is waar thans ook tot de artikelen van maximumprijzen behooren. was de handel de laatste dagen eenigszins gedrukt en bleven zeer veel partijen- met de besommingen hier ver onder. Prei. dat de afgeloopen week vrij verhan deld werd, ging in prijs weer naar boven zoodat de noteeringen naar soort weer kwamen te staaxi van 48 ct. per K.G. Voor knollen was vooral voor de beste soorten veel animo. De grooten werden verhandeld van 5—13 ct. per stuk. Mindere soor ten maken allerlei prijzen van 14 ct. per stuk. Schorseneeren werden de afgeloopen week nog flink aangevoerd, waarvoor de noteering naar soort op 515 ct. per kg stond. TENTOONSTELLING JUEIANASCHOOL. Op Zaterdag 14 December wordt er in de Julia naschool in het villapark een tentoonstel- ling van het werk der leerlingen gehouden. Tevens zal er gelegenheid zijn voor de ouders om zich met het onderwijzend personeel over' de kinderen te onderhouden. De uitslagen van „Sans Atont". De wedstrijden voor het clubkainpioenschap voox' Sans Atout hadden het volgende verloop: Groep 3. Noord-Zuidlij n. 1. W. G. KleineL. Moutón 51 m.p. 2. C. SpruitK. van der Wal 49 m.p. 3. A. en Ph. van Groningen 38 m.p. 4. G. TabakJ. Dil 38 m.p. 5. De heer en mevr. Thomas 28 m.p. Groep 5. Oost-Westlijn: 1 Mevr. DilTh. Braam 45 m.p. 2. J. BerleeJ. Nijman 41 Va m.p. 3. A. HabersK. Heynen 39% m.p. 4. H. en J. v. d. Vlugt 38V2 m.p. 5. Dames Steenbergenv.d." Linden 35 1/2 m.p. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden zijn: Noord-Zuidlijn: 1. J. BosG. de Boer 46 m.p. 2. J. BroekhuizenT. Romijn 58% m.p. 3. 3. J. GrootJ. v. d. Bex-g 62 m.p. 4. A. en C. Hoogeboom 62 m=p. 5. De heer en mevr. Tand 65 m.p. 6. R. Hoen-j-J. Commandeur 65 m.p. 7. J. de VriesA. Tabak 82 m.p. Oost-Westlijn. 1. A. Michel—J. van Leeuwen 68 1/2 m.p. 2. K. KeeG. Daalhuizen 70 m.p. 3. De heer en mevr. Admiraal 70 1/2 m.p.- 4. J. BlomF. v. d. Linden 74 1/2 m.p. 5. Mevr. BraamTh. Sluitman 77 1/2 m.p. 6. De heer en mevr. v. Amstel 80 m.p. St. Nicolaas op bezoek bij de schooljeugd. Overal groote vreugde. Ter gelegenheid van zijn verjaardag beeft St. Nicolaas en zijn onafseheidelijken knecht Donder dag een bezoek gebracht aan verscheidene Bever wijksche scholen. BEZOEK AAN DE FRÖBELSCHOLEN. 's Morgens tien uur maakte de Sint zijn op wachting reeds in het Handenax-beidlokaal van de Zeewijkschool voor de kleuters, die de Neutrale Fröbelschool bezoeken. Na de projectie van een komische film werden de verschillende klassen met den goeden Sint en Zwarte Piet op de gevoelige olaat vastgelegd. De grootste vreugde was natuur lijk het uitreiken wan de cadeautjes. Met zang en tractaties werd deze voor de kleintjes onvergetelijke ochtend afgewisseld. 's Middags bracht St. Nicolaas een bezoek aan de Christelijke Fröbelschool in het gebouw „Adri- chem". Hier werd de goede Heilige een welkomst lied toegezongen. Piet strooide kwistig allerlei lek kernijen, waarna de Sint de presentjes aan de op getogen kleuters uitreikte. Ook bracht St. Nicolaas nog een bezoek aan de twee laatste klassen van de Chr. Fröbelschool aan de Meerensieinstraat. IN DE ZEEWIJKSCHOOL. Ook de laagste klassen van de Zeewijkschool aan den Romerkerkweg werden niet vergeten, want daar verscheen de Sint 's middags. De kinderen zijn orettig beziggehouden met een poppenkast, waarna de cadeautjes werden uitgereikt. HET FEEST IN DE JULL4NASCHOOL. Aan het slot van dezen drukken middag bezochten de Sint en zijn zwart knecht de laagste klassen van de Julianaschool. Ook hier zongen de kinderen St. Nicolaas hartelijk toe. waarna er gestrooid werd en surprises werden uitgedeeld. Sint Nicolaas maakte daarna nog een rondgang door de hoogste klassen. De oudercommissie was bij dit feest tegenwoordig. De opstelling van «Ie Kennemers. elf tallen. De elftallen van Dc Kennenxers zijn4 voor de wedstrijden van Zondag a.s. als volgt samenge steld De KennemersII.B.C.Brethouwer; Rijn de rs en Balder; v. d. Putten, Steeman en Six; Van Luin. Horeman, Himpers, Jonker en Bleeker. O.S.V. 2Kennemers 2: Zoontjes; Van Wijk en Brethouwer; Steenbeek. v. d. Waa en De Graaf; Verbeek. Arxtonisse, v. d. Bos. Ooyevaar en Se- meins. TROTTOIRBANDEN WITGEVERFD. Opnieuw is men thans bezig om de trottoir banden op de hoeken van de drukste straten met een laagje witte verf te bedekken. Ook de door gangen in de gazons in de Breestraat worden thans met witte verf aangegeven, evenals de brandput ten, waarom een witte cirkel wordt getrokken. „Alarm". Het Thalia Theater vertoont deze week ds uit muntende politiefilm „Alarm". De vex-rassing van deze film is: de opzet. We vin den hier twee genrefilms doox-een geweven. Eener- zijds is het een detective-film, anderzijds wordt het thema door het spionnagemotief beheerscht. Dit is daarom zoo interessant, wijl het tot een vergelijking dwingt, die markante resultaten op levert. Het detective-element ondei-scheidt zich van het spionnage-motief vooral sterk in de intelligentie. Daar, waar deze film het geheele politie-apparaat in werking brengt om eexx geheimzinnigen moord tot klaarheid te brengen, worden we geboeid door het knap en scherpzinnig stellen van feiten en com bineeren van schijnbaar toevallige omstandigheden. En daar waar de film den nadruk legt op het spionnage-geval, zijn het veel eerder sluw ge- enscèneerde, quasi-onschuldige, ontmoetingen, die juist door de lens vergroot, zoo doorzichtig worden. Het verschil komt dan ook wel typeer,end tot uiting iix de dialoogbe- handeling. Het detective gedeelte. boeit den toe schouwer sterk door het snelle kruisverhoor, den slagvaardigen dialoogvorm- en de verrassende ge spreks wendingen. Dit op zichzelf voor den toeschouwer spannende element is echter het minst filmisch. De stilstaande beelden bij verhoeren in de politie-bureaux, leve ren niet veel actie op. Daar zijn het de gelaats expressies vaxx de artisten zelf, die het gesprokene accentueeren en kleur geven. In het spionnage-gedeelte treden al deze détails op den achtergrond en krijgen spel en handeling een grooter en belangrijker aandeel. Want hier moet de handeling zélf het vex-haal duidelijk maken, terwijl bij de detective-scène eigenlijk het gespro ken woox-d de illustratie woi'dt van het beeld. In „Alax-m" werken deze twee ondex-scheidene element van de film prachtig op elkander in, zoodat er een geheel ontstaat dat van het begin tot het eind ons in gespannen aandacht houdt. Er is een regel matige climax en de verx-assende wendingen,, die het gegeven oplevert, makexx dat de toeschouwer als 't wax-e gedwóngen wordt actief mee op te tx-eden. Ik geloof dat dit laatste de grootste lof is, dien men aan Rudolf van der Noss als regisseux kan toezwaaien. Maar naast hem verdient ook de camera-man, Kax-1 Drews, onze waardeering. Onder de medespelenden treffen wij Lola Müthel, die de vrouwelijke hoofdrol vervult. Er is in het spel van deze vrouw iets ongedefinieerds, waardoor dat onschuldige ontstaat, dat hier in haar rol zoo goed tot zijn recht komt. En naast haar zijn het Jasper van Oertzen, Schx-öder-Schrom en vooral Erich Fiedler, die de handeling beheerschen. Prach tig van nuances in Fiedler in zijn quasi-onschul- dig spel, terwijl de politie-autpriteiten, die hier met zooveel intelligentie optreden ixx Hans Zesch-Ballot en Herbert Gemot, uitmuntende vex-tegenwourdigers vinden. Waar de film in het stadsbeeld van de groote Europeesche steden haar weg zoekt, heeft de regis seur vex-x-assende resultaten 'bereikt. Bex-lijn, Parijs, Stockholm als groote centx-a zijn treffend op de film in beeld gébracht Muziekvereeniging „Voorwaarts". Het bestuur van de Muziekvereeniging „Voor waarts" deelt mede. dat de vereeniging de repeti ties weer hervat heeft. Gerepeteerd wordt Zon dagsmorgens in „Ons Huis", IJmuiderstraatweg Wegens verhindering van den directeur den heer Ph. Vlessing is de heer L. v. d. Hoef te Bever wijk tijdelijk tot directeur aangesteld. De heer v. d. Hoef is o.a. directeur van de vereenigingen .Apollo", Haarlem, „Trou moet Blijcken", Lisse en „Harpe Davids" Noordwijkerhout. Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN, 6 Dec. Consignatievisch; Bot f 10085, kleine schar f 14. wijting f 32.5031, alles per 50 kg. Tong f 4.40 per kg. Zoetwatervisch: Snoek: f 0.700.68, snoekbaars f 1.24—1.18, baars f 0.64-^0.36, blei f 0.42—0.25. voorn f 0.260.16, spiering f 0.640.60 per kg. Kustvisschers open booten: IJM. 344 f 48, IJM. 304 f 20. IJM. 370 f 20. IJM. 328 f 19. „Artistenliefde''''. Hieronder volgt de inhoud van de hoofdfilm „Artistenliefde", die van hedenavond af in het Rex Theater wordt vertoond. Miinchen in 1887. Petex-, een jonge kunstschilder en Stupss, zijn vriend, een even jonge componist, wijden zich met hart en ziel en met volle overgave (maar met een leege maag) aan de Kunst. Zoo nu en dan vinden 'zij echter toch wel gelegenheid om een klein pleziertochtje te maken met een velocipède. dat duivelsche gevaarlijke verkeersmiddel dier dagen. Op een der tochtjes van een Florentijnsche stroo- hoed als slachtoffer, wat aanleiding wordt tot de kennismaking met de charmante bezitster: Toni, een danseresje van het Hof-Ballet. De kennismaking leidt op haar heurt tot een wederzij dsche genegenheid en het duurt niet lang of Peter heeft Toni's portret geschilderd. Hij zendt dit pprtret in naar de jaax-lijksche tentoon stelling. doch de schilderij wordt afgewezen. Toni probeert Peter zoo goed mogelijk te troosten, doch hij wil niet getroost worden. Hij wil niets meer van het portret weten en weigert zelfs de schildei-ij van de tentoonstelling terug te halen. Toni besluit dan zelf maar de schildex-ij te gaan halen. In het tentoonstellingsgebouw, plaatst zij. gehoor gevend aan een plotselinge ingeving het geweigerde portret bij een groep aangenomen schilderstukken en zoo komt het, dat Peter's werk toch een plaatsje op de tentoonstelling krijgt. Nog mooier, de Prins-Regent, die de ten toonstelling bezoekt, spreekt zelfs, nadat zijn kunstzinnige adviseur Graaf Hohenstein hem ex- op attent gemaakt heeft, zijn bewondering over het wérk uit. De Prins-Regent ontbiedt Peter bij zich en draagt hem op eenige muurschilderingen te maken in het gezantschapsgebouw te Rome. Het afscheid van Toni valt Peter zwaar, doch eenmaal in Rome is hij haar spoedig ge noeg vergeten. Hij maakt er kennis met een rijke weduwe: Olivia van der Hagen, die zich sterk voor hem ixxteresseert. Pas wanneer hij tijdens een receptie in het gezant schapsgebouw het praatje hoort rondgaan, dat Toni de maitresse van Graaf von Hohenstein zou zijn geworden, hex-innert hij zich Toni. Hij neemt den eersten den besten trein naar München om zich van de waarheid van dit px-aatje te overtuigen. Inderdaad ziet hij Toni met Graaf von Hohenstein in diens rijtuig zitten. Toni had echter tijdens een repetities haar enkel verstuikt, waarop Graaf von Hohenstein haar aangeboden had haar naar huis te brengen. Ondertusschen heeft Toni vernomen, dat Peter weer in München is. Niets, zelfs haar verstuikte enkel niet, kan haar weerhouden om hem zoo spoedig mogelijk op te zoeken. Op zijn oude kamer ontmoet zij echter niet Peter doch Olivia van der Hagen, die Peter is nagereisd. Olivia maakt haar duidelijk, dat het voor Petex-'s carrière beter zou zijn, wanneer zij (Toni) hem maar zoo spoedig mogelijk vergat. Olivia gelooft, nu Peter voorgoed voor zich ge wonnen te hebben. Zij laat een geheel nieuw atelier .voor hem inrichten. Peter kan echter in deze luxueuze omgeving niet werken en vlucht weer terug naar zijn oude zoldex-woning. Hier ontmoet hij -Toni weer, doch in plaats van een verzoe ning volgt een hevige twist, daar beiden elkaax's ontrouw verwijten. Tijdens een gx-oot jaarlijksch bal in de opera, waarbij ook Toni zou optreden, die inmiddels dank zij Graaf von Hohenstein's bemiddeling tot solo danseres is benoemd, beleedigt Olivia Toni in bij zijn Van Peter. Toni vlucht naar haar garderobe, geheel overstuur en niet in staat om op te treden. Peter's vriend maakt Olivia de hevigste verwijten, daar zij de schuld is, dat Toni zoo diep-ongelukkig is. Het komt tusschen Peter en Olivia tot een breuk en dank zij Graaf Hohenstein, die Peter over zijn ware verhouding met Toni inlicht, komt eindelijk de verzoening tot stand. Ditmaal zal geen vrouw ter wereld Peter meer van Toni kunnen scheiden. NEDEKL. VOETBALBOND. (onderafdeellng Haarlem) WEDTRI.ÏD PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 7 DECEMBER ÏOJO'. ZATERDAG-COMPETITIE Afd. A: RCH—Johez, 3 uur. Chr. Klerk; SIZO—VEW. 3 uur, II. Drupsteen; VGS—VVV, 3.30 uur, S. de Boer; Ken- nemerland 1—Kennemerland 2, 3 uur. G. H. Hesselink Jr. Afd. B; VVRA—VVB, 3 uur, H. J. Boeree; Kennemer land 5—Kennemerland 4. 3 uur, B. de Bruin; Kennemer land 3—VGS 2, 3 uur J. A. G. Krouwels Jr.; Johez 2— ETO, 3 uur, M. van der Stelt; Telefonia 2—VEW 2, 3 uur, A. Zomer Jr. ADSPIRANTEN COMPETITIE. Afd. A: Haarlem a—DeCcO a, 3 uur, W. Traksel; Scho ten aHFC a, 3 uur. R. Honijk: RCH a—EDO a, 4 uur, J. C. H. van der Eem. Afd. B. Geen wedstrijden. Afd. C: Geen wedstrijden. Afd. D; THB a—Haarlem c. 3 uur; EDO cSpaarndam, 3 uur; RCH c—Bloemendaal. 3 uur. Afd. E. EDO d—RCH d. 3 uur; WH—Hillegom, 3 uur; Zeemeeuwen—RCH e. 3 uur; SIZO—Halfweg b, 3 uur; DO AHilllnen. 3 uur. Afd. G: O. Gezellen b—HBC b, 3 uur; O. Gezellen c— KBC c, 3 uur; TYBB c—DSS a, 3 uur; TYBB b—DEK, 3 uur. NOORDELIJKE ADSPIRANTEN COMPETITIE Afd. A: VVB a—VSV a. 3 uur. W. de Boer: Kennemers a Beverwijk a, 3 uur. G. Jansen. Afd. B: Stormvogels bStormvogels- c. 3 uur; Kenne mers b— Beverwijk b. 3 uur, VVB b—Kinheim b, 3 uur; VSV d—VSV c, 3 uur. ST.-NICOLAAS OP SCHOOL K. St.-Nicolaas heeft bij zijn jaarlijksch bezoek aan Nederland de kinderen van school K (Vel- serbeek) niet vergeten. Wel was hij verhinderd het middagfeest bij te wonen, doch des morgens, toenook de burgemeester en mevrouw Kwint aanwezig waren, vertoefde hij ongeveer twee ur.en bij de leerlingen van de eerste en tweede klasse, over wie hij in het algemeen en over en kelen in het bijzonder zijn hooge tevredenheid te kennen gaf. Des middags trod voor de grooten prof. Alilibi, de bekende goochelaar, op, terwijl tenslotte eeni ge humoristische films werden vertoond. c. v. v.—v. s. v. V.S.V. vertrekt met: Miehei, Broek, Van den Gevel, Poulus, De Vries, Van Osch, Döhring, Van der Kuyl, Van der Lugt, Balvers, Sterk. JAARVERGADERING VAN „SPARTA". De gymnastiekvereëniging „Sparta" zal Zondag, 15 December in gebouw Concordia haar jaarver gadering houden. DE CENTRALE KEUKEN. De Centrale Keuken in de gemeente Velsen zal worden gebouwd aan de Abeelenstraat alhier. De bouw waarvoor de vergunning reeds is verleend zal geschieden naar de plannen van het ingenieurs bureau Dwars, Hederik en Verhey te Amersfoort. SCHUITEN OP DRIFT GERAAKT. Tengevolge van den stox-m zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag eenige schuiten die voor den steiger van de Papierfabriek lagen ge meerd, losgeslagen en op drift geraakt. Ter hoogte van het Pontveer werden zij terug gevonden. In den loop van den nacht zijn zij weer op hun plaats gebx-acht. Ook een zware ijzeren roeiboot van het aakschip „God met Ons", geraakte op drift en sloeg vol water. In zinkenden toestand werd de boot naar het aakschip teruggebracht. ONGELUK BU DE HOOGOVENS. Hedenmorgen omstreeks kwart voor dx-ie is de 57-jarige gehuwde arbeider J. Huiskens uit Haarlem toen hij zich na het schaften weer naar het werk begaf, door de duisternis misleid, misge stapt en van het bordes van den cokesoven vallen. Hij kreeg hierbij een kneuzing aan zijn rug en een wonde aan het hoofd. Nadat hem ter plaatse door den verbandmees- ter van het Hoogovenbedrijf eerste hulp was ver leend is H. per ziekenauto naar het Roode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vexwoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. HEEMSKERK ST. NICOLAASFEEST. Donderdagmiddag vond in het K.S.A.-gebouw het St. Nicolaasfeest plaats voor de kinderen van de leden vaxi den L.F.B. Toen de 170 kinderen met hun ouders in de groote zaal aanwezig waren, arriveerde de goede Sint. Onder het zingen van Sinterklaasliedjes, nam de groote kindervriend op het podium plaats. Met een kort woord van den voorzitter, den heer Th. Bruin,-werden allen welkom geheeten. Hierop vertelde de Sint aan de kinderen zijn moeilijk heden om zoo'n groote reis te maken en ook, hoe lastig het was om inkoopen te doen met al die bonnen. Daarna werden de cadeautjes uitgereikt. Ieder kind ontving een fraai stuk speelgoed, benevens vele lekkernijen. Een woord van hulde komt wel toe aan het co mité voor de uitstekende regeling. In de morgenuren bracht de Sint xiog een be zoek aan de katholieke scholen en des namiddags aan de christelijke school. Goede prestaties van clubs uit Haarlem en Omstreken. Het is al heel wat jaartjes geleden, dat de voetbalclubs uit ons rayon _over de geheele linie zulk een toonaan gevende rol in de competitie van den N. V. B. hebben ge speeld. V. S. V. staat, na de helft van het programma te hebben afgewerkt, met het maximum aantal punten bo venaan, terwijl de jeugdige ploeg van „Haarlem" als runner-up fungeert. De Stormvogels hebben op eigen veld fraaie successen behaald, want na de sensationeele 6—0 overwinning op Feijenoord werd ook het sterke D. W. S. het kind van de rekening. In de tweede klasse stevent E. D. O. op het kampioenschap af hoewel de nieuweling in deze omge ving. het Hcemsteedsche H. B C., zich snel heeft aan gepast en slechts vier punten achter is, na eerst Velox de eerste nederlaag te hebben toegebracht en daarna E. D. O. een kostbaar punt te hebben ontfutseld. Het aloude Schoten heeft in de derde klasse den kop, op den voet gevolgd door Zandvoort, eveneens een ploeg, die door uitstekende resultaten blijk geeft van den ernsti- gen wil om een plaats in de hoogere afdeeling te her overen. Beverwijk en Kinheim doen al weinig voor deze beide clubs onder en in de vierde klasse is het de jonge club Vliegende Vogels, die, na een kampioenschap van den voormallgen H. V. B„ zich in luttele jaren tot een ge gadigde voor een N. V. B.-titel heeft opgewerkt. Waar lijk, we kunnen dit seizoen allerminst ontevreden zijn. Te minder, daar er in verschillende matches vlot cn enthousiast wordt gespeeld en in meerdere elftallen spe lers op den voorgrond treden, die feitelijk door de nood- competitie van vorig jaar pas vasten voet hebben ge kregen. Het pleit dan ook voor de kwaliteiten van de club- oefenmeesters. die niet zelden uit eigen kring worden gerecruteerd, alsmede voor de aanpassingsmogelijkheden van den Hollandschen voetballer, dat een zeer behoorlijk technisch peil kan worden bereikt. Indien de tactische capaciteiten daarmede gelijken tred hielden, zou men van een gedecidserdén vooruitgang kunnen spreken cn het is in dit verband, dat we de aandacht vestigen op de noodzaak om bij de keuze van een aanvoerder zeer om zichtig te werk te gaan. Een speler met inzicht kan In deze functie de tactische hoedanigheden van een ploeg met honderd procent verhoogen en door woord cn daad zijn team op den juisten weg brengen. Aanvoerders als Karei Haak, Zandstra en Kick Smit hebben in dit opzicht hun sporen verdiend. Uit het voorgaande volgt, dat. men uit het spelersma teriaal in ons rayon niet slechts een zeer sterk eersla klasse elftal zou kunnen samenstellen, doch evenzeer een team uit de lagere afdeelingen. dat den topklassera met veel kans op succes partij zou kunnen" geven. Het Nederlandsch voetbal heeft vele uitmuntende doel verdedigers naar voren gebracht en men kan zonder overdrijving zeggen, dat de plaats onder de lat altijd sterk bezet is geweest. Het is slechts noodig om de namen van hetrdriemanschap Beeuwkes, Göbel en Van der Meulcn te noemen om daarvan het bewijs te leveren. Doch er zijn er meer, die een reputatie hebben opgebouwd, zooals b.v. Barend van Hemert (D F. C.), Van Driel (Sparta), ren tenaar (Quick, Den Haag). Van Eek (Haarlem), Van Trot- senburg (H. B. S-), La Chapelle (H. V. V.), Schindeler (Blauw Wit), De Boer (Ajax), Mac Neill (H. V. V.), Lede- boer (Quick, Nijmegen), Halle (Go Ahead), Dijxhoorn (Velocltas, Breda) en nog Vele anderen. In ons rayon is Van der Meulen lange jaren de ster geweest, doch het is merkwaardig, dat zijn voorbeeld in breeden lering zoo opwekkend en leerzaam heeft gewerkt. Want als we in onze naaste omgeving zoo eens rond kijken, dan blijkt,-dat bijna alle groote clubs over een doelverdediger van bizondere kwaliteiten beschikken, waarvan er een aantal reeds In aanmerking voor een ver tegenwoordigend elftal kon worden gebracht. Wille van E. D. O is momdnteel wel de beste, maar Kraak (Stormvogels) doet toch maar weinig voor hem onder. Michel (V. S. V.) is een tikje wisselvallig doch hij werd toch terecht de eer waardig gekeurd om de natio nale kleuren te verdedigen en ook voor zijn club heeft hij menigen wedstrijd uit het vuur gesleept. Voorts is er H. F. C., dat het in niet geringen mate aan het kundige werk van Van der Togt heeft te danken, dat de neder lagen tot meerendeels bescheiden cijfers beperkt blijven, terwijl R. C. H. in Van der Vliet over een keeper met groote capaciteiten beschikt. Qok In de derde klasse wordt het doel van meerdere clubs door spelers met aanleg verdedigd en in dit ver band is het te betreuren, dat Dc Haas van Bloemendaal dit seizoen geen gelegenheid meer kan vinden om het spel te beoefenen. Zooals men weet, heeft de Streekcommissie voor Haar lem en Kennemerland door de speciale training onder leiding van Glendenning en Kaufman zeer veel gedaan om het peil van het voetbal in ons rayon te verbeteren. Daarvan hebben niet in de laatste plaats de doelverde digers geprofiteerd en de opkomst van Wille, Kraak en Kluit (Haarlem) levert in dit opzicht een doorslag gevend bewijs. Hoe een doelverdediger zijn prestige op het spel kan zetten. Onlangs speelden de Kennemers te Hilversum tegen de club van dien naam en wisten, geholpen door Vrouwe Fortuna, een 2—1 zege te bewerkstelligen. Vooral in de tweede helft was het overwicht van de thuisclub bijwij len zoo groot, dat de strijd zich vrijwel voortdurend in het doelgebied van de Wijkers afspeelde. De Hilversum- doelman Bouman bleek zich niet te kunnen schikken in een „dolce far niente", hij verliet zijn heiligdom en posteerde zich in de nabijheid van de middenlijn. Op een gegeven moment kwam hij in het bezit van den bal. doch in plaats van het leder aan een der backs te geven, ging hij er mede dribbelen, passeerde eenige tegenstanders en forceerde tenslotte een hoekschopl die geen resultaat had. We kunnen deze spelopvatting van keeper Bouman geens zins bewonderen, want het Is nu eenmaal zoo, dat elke speler in een elftal een bepaalde taak heeft. Gaat een van hen buiten zijn boekje, dan kan dat schromelijke gevol gen hebben, al ls het alleen al door een verstoring der concentratie. Te oordeelen naar zijn prestaties in den wed strijd tegen E. D. O. in het Noorder Sportpark heeft juist Bouman een grondige concentratie zeer van noode, want in die ontmoeting liet hij door nonchalance een tweetal gemakkelijke schoten van Schildwacht glippen, waardoor zijn team met 4—0 kansloos werd geslagen. Eèn dergelijke vreemdsoortige activiteit van een doel verdediger kwam vroeger overigens meer voor, te weten in den tijd, dat een keeper op de geheele eigen terrein- helft het leder met de handen mocht spelen. Toen was het ook nog niet verplicht om den bal om de drie passen te laten stuiten en al kaatseballend het leder telkens even in de lucht gooiend maakte een keeper soms uit gestrekte wandelingen. Veel nuttig effect bereikte hij daar mede niet; integendeel, zijn teamgenoten waren doods benauwd, dat een tegenstander de kans aju waarnemen om den bal met een ver schot In het leegp doel te doen belanden en voor het overige werd het prestige van den doelman door zulke ontactische manoeuvres nu niet be paald verhoogd- De Vitesse-doelverdediger Ras de voorganger van Göbel had van deze „Wanderlust" meermalen te lijden en we herinneren ons enkele gevallen, waarbij de tegen partij de gelegenheid gretig aangreep om een volkomen .overbodig" doelpunt te scoren, alvorens de op topsnel heid sprintende keeper weer tusschen de palen was aan geland.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 5