AB'S AVONTUREN KORT EN BONDIG De Torenwachter VRIJDAG 6 DECEMBER 194Ö V Beveiliging onbewaakte overwegen. Transparant en reflectoren. 's-GRAVENHAGE, 5 Dec. Het A.N.P. meldt: Omdat de verduistering voor het groote aantal bewaakte overwegen bijzondere veilig heidsmaatregelen noodig maakte, heeft de di rectie van de Nederlandsche Spoorwegen in samenwerking met de Duitsche autoriteiten diepgaande proefnemingen gedaan met maat regelen, die de autorijders zoo duidelijk moge lijk op het gesloten zijn van de spoorboomen op merkzaam moeten maken. Voor drukke spoorwegovergangen is een transparant ontworpen, dat bij gesloten boo- men het woord „stop" in roode lichtende letters vertoont. Als de boomen open zijn, is het op schrift niet verlicht. Het stoplicht zal in het al gemeen op de hoogte van de spoorboomen rechts Van den weg ongeveer anderhalve meter hoog worden aangebracht, zoodat het verlichte trans parant op ongeveer tachtig tot honderd meter zichtbaar zal zijn. Ook zullen bovendien in het midden van de spoorboomen drie reflectoren worden aangebracht. De minder drukke overwegen worden alleen met reflectoren uitgerust en wel naar gelang van de wegbreedte met drie tot négen stuks. De reflectoren zullen zoo worden, aangebracht, dat zij bij gesloten stand van de spoorboomen een rechte lijn vijftig c.M. boven den grond zullen vormen. Bij de invoering van de nieuwe maatregelen, die door het Luftgaukommando Holland be proefd en goedgekeurd zijn, vervalt de plaat sing van roode handlantaarns ter beveiliging der overwegen. Poging tot oplichting. Onjuiste declaratie wegens vordering op den Staat. 's-GRAVENHAGE, 5 December. Voor de Haagsche rechtbank werd vooHgezet de behande ling van de zaak tegen den 35-jarigen landbouw kundige en zaadhandelaar J. J. A., tTiacs uit an deren hoofde te Rotterdam gedetineerd, idie ver dacht wordt'van poging tot oplichting. Hem was terr laste gelegd, dat hij in Juni j!., om den bevoegden ambtenaar te bewegen hem geld uit te betalen, een, brief geschreven heeft aan den Opperbevelhebber, bestemd voor de „Adviescom missie van vordering", waarin hij voorwendde, dat hem, terwijl hij op 5 Mei van dit jaar was gear resteerd en nadien geïnterneerd te Ooltgensplaat, bij zijn arrestatie waren afgenomen gelden en goe- dereri (nl. een 1000 markbiljet, een zilveren siga rettenkoker en een sigarenaansteker) met opgave van de beweerde waarde en dat hem een koffer was toegezonden, inhoudende goederen, met opgave van de beweerde wharde, een en ander tot een totaal bedrag van f 1122.85. Verd. beweerde, dat een en ander niet weer in zijn bezit was gekomen en als verloren moest worden beschouwd, waarom hij schadeloosstelling verzocht tot bovengenoemd be drag. Aan dit verzoek is echter geen gevolg ge geven. 'Als getuige werd gehoord de 38-jarige mej. A. C. A., die verklaarde, dat A. den koffer heeft te rug ontvangen bij -haar in huis. Deze koffer was toén niet ledig. Eenzelfde verklaring had de neef van verd., C. J. A;, die met de vorige getuige sa menwoont, afgelegd blijkens het voorgelezeo pro ces-verbaal. Op 28 Juni heeft verd. geschreven, dat hij èen koffer miste en hij vroeg hiervoor een vergoeding van vijfhonderd gulden, i De Officier van Justitie eischte een gevangenis straf var negen maanden. De rechtbank zal'19 December uitspraak doen. (A.N.P.) GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Smedestraat, te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Kareisen, Reilzstraat 48, arm band; v, Turnhout, Neptunussiraat 31, armband; Vrugt, v. Wassenaerstraat 11. boorden: Hobstaken. Duinoord straat 51. das; Kennel Thornwood, v. *t Holfstraat 93, hond; Wiegman, Duvenvoordestraat 53 rw., hond; Meeu wenoord. Kloosterstraat 22. hond: Ilirt, Sophiastraat 21 zwart, hoedje; Disko, Donkere Spaarne 50 rd„ halsband met. riem; Lcislng. v. Oosten de Bruynstraat 209, hand schoenen; Megdes, Parklaan 108. handschoenen; De Boer, Orïonweg 22. ketting: Gouwentak, Spaanschevaartstraat 49. distributiekaart; Bureau van Politie, Smedestraat, distributiekaart; De Boer. Relgerstrrat 78, manteltje; Timmer. Duïnoordstraat 53. portemonnaie m. i.; v. d. Sluijs. Schotersingel ?7 A, portemonnaie m. i.; Lamp, Barteijorisstraat 18, portefeuille m. i.: Holtus, de Clercq- straat 138, portemonnaie m. i.; Busman. Caninefaten- straat 55. rijwielplaatje; Verkooy, Dacostastraat 4, bril; Feringa, Jacobijnestraat 6 rd., kerkboek; Beker, Kenau park 6, broekje; Groenendaal, Bantamslraat 114, dames hoed; De Vos. Eendrachtstraat, 33. handschoenen; Offrin- ga, Wouwermanstraat 94, horloge; Gabriel, Fr. Halsstraat 27 zw.dameshandschoenen; Molenkamp. Teylerstraat 43 a rd., MariabeelcUe; Bureau van Politie, Smedestraat., medaillon; Verharen, Eikenstraat 26, onderdeelen van vvaschmachine; Terol, Solostraat 6, parapluie; Bosma, Gen. de Wetstraat 43, portemonnaie m. i.; Bureau van Politie, Smedestraat, portemonnaie m. i.; Vossen, Witte Heeren straat 23, portemonnaie m. i.; Rembrandt Theater, Groote Markt, ring; Hogendijk, Weltevredenplein 57, shawl; Bureau van Politie, Smedestraat, heerenschoen; Covers, Kleverparkstvaat 7, moersleutel; In 't Hout. Spaansche vaartstraat 73, heerenvest; Kuiper. Prinsenlaan 14, Heem stede. want; Bureau van Politie, Smedestraat, want; Pierlot, Ternatestraat 56, zegels. Gedenkboek der N.V. „Kerko". Een kwart eeuw overhemden-Industrie. De N.V. Kerko v.h. Haarlemsche Overhemden-in dustrie P. L. Kerkvliet bestaat 25 jaar en ter gele genheid daarvan is een eenvoudig doch daarom niet minder smaakvol en interessant gedenkboek uitgegeven. Bestaat er voldoende aanleiding een gedenkboek te doen verschijnen omdat een onder neming haar zilveren feest vierde en onlangs een nxemv fabrieksgebouw heeft betrokken? Op deze vraag geeft de samensteller van de uitgave zelf het antwoord als hij zegt: „Iedere zilveren herden king, in welk tijdsgewricht ook, moet als het ware op haar eigen verdiensten getoetst worden. Zoo is het ook hier. Klein begonnen, gestadig gegroeid, niettegenstaande de doorgemaakte'moeilijkheden in de kinderjaren en een daarop gevolgde dubbele oorlogsperiode met haar eigen zorgen". Van dier gestadigen groei geeft dit boek een helder en leesbaar overzicht. De vele uitbreidin gen. die het oorspronkelijk klein opgezette bedrijf onderging leiddener tenslotte toe, dat in 1939 aan de Stephenson en Marconistraat een nieuw fabrieks gebouw verrees, dat met de nieuwste binnenland- sche en buitenlandsche machines is uitgerust. Hoe het afzetgebied zich. zeer snel uitbreidde en zich tenslotte zelfs uitstrekte tot Ned. Oost- en West-Indië en Noorwegen en Zweden wordt op smakelijke wijze in dit boek beschreven. Beter dan uit veel wooriden blijkt de juiste psychologische kijk, die de leiding 'heeft uit volgende zinsneden: Een land als Zweden is zeer verwend en de Zweedsche verbruiker heeft 'n groote voorkeur voor het kwaliteitsproduct. Het gevolg was, dat het Kerko-fabricaat er in korten tijd belangrijke terreinwinst boekte. De positie in Noorwegen was een. geheel andere. Daar diende in het bijzonder rekening te worden gehouden met de Engelsche concurrentie. In tegenstelling met Zweden is Noor wegen uitermate conservatief. Het kostte tenminste groote inspanning het afzetgebied daar uit te brei den. De vasthoudendheid van den Noor was daar van de directe oorzaak. Des te meer stemde het tot voldoening, dat ook in Noorwegen de omzet van het Kerko-product steeg, al was dat in veel min dere mate dan in Zweden". Uil eeo dergelijk overzicht blijkt duidelijk met welk een juisten psychologischen kijk de zaken bij „Kerko" worden aangepakte Dit goede inzicht zal het, bedrijf ook in idezen moeilijken tijd den juisten weg doen bewandelen. De geest, die uit dit gedenk boek spreekt, toont dit duidelijk aan. EEUWFEEST CONGREGATIE BROEDERS VAN DE ONBEVLEKTE ONTVANGENIS. De Congregatie van de Broeders van de Onbe vlekte Ontvangenis, gevestigd te Maastricht, die in het Bisdom Haarlem .189 leden telt, van wie te Haarlem 17, viert haar 190-jarig bestaan. Te dezer gelegenheid is van het maandelijkse!) tijdschrift „Kerk, School en Ziekenhuis" een fraai uitgevoerd, rijk geïllustreerd feestnummer ver schenen, waarin wij o.a. lazen dat de Congregatie, klein begonnen met de stichting van een paar bewaarschooltjes in Maastricht, haar werk steeds weer heeft uitgebreid, niet alleen in ons land, maar ook in Ned.-Indic. Zij heeft voor het Katholiek onderwijs zoowel in het Moederland als in de koloniën, zeer veel goeds gedaan en stichtte tal van scholen, ook inrichtingen voor doofstommen. In den polder de Schermer is de aanleg van het laatste gedeelte van den grooten verkeersweg tusschen West-Friesland en Alkmaar in vollen gang. (Foto Pax Holland.) EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor het doet. ex. rechten: de heeren J. W. de Roever en J. van Leuven. DE ZAND- EN ZOIJTSILO'S VAN DE GEMEENTEREINIGING TE HAARLEM. Het tijdschrift „Publieke Werken", .officieel or gaan van de Vereeniging van Directeuren van Gemeentewerken, Openbare Werken, Bouw- en Woningtoezicht en Woningdienst, bevat een ge- ïllustreei-d artikel over de zand- en zoutsilo's voor de Gemeentereïniging te Haarlem, door ir. J. J. Fuijkschot, ingenieur bij Openbare Werken. Tot voor kort, zoo deelt de heer Fuijkschot in zijn artikel mede, ontbrak op het terrein van de Gemeentereiniging aan den Oudeweg te Haarlem een behoorlijke bergplaats voor het zand en. zout, dat 's winters beschikbaar moet zijn voor het strooien bij gladheid. Bij gebrek aan beter werd het in de garage bewaard. Besloten werd tot de doelmatigste oplossing: het maken van een zestal silo's, met een nuttigen inhoud van 210 M3. Zoo kan het laden der strooiers snel geschieden, teneinde zoo spoedig mogelijk met strooien te kunnen beginnen. De silo's zijn uitge voerd in gewapend beton en steunen op een ge- wapend-betonframe. De ruimteonder de' silo's wordt gebruikt als karrenbergplaats. De bodem van de silo's hebben een helling van 45 gr. De uitmondingen liggen twee aan twee naast elkaar. De silo's worden afgesloten door stalen cylinder- schuiven, die met de hand bediend worden van een loopbordes af dat op zoodanige hoogte boven de straat ligt, dat de auto's er onder door kunnen rijden. Zij worden gevuld met behulp van een verrijdbaren, verticalen elevator, die het materiaal in de silo's stort door openingen in de dakplaat. Van de silo's wordt er steeds één gevuld met rivier zand en ééri met zout. De totale kosten waren f '30.900. Gedurende den afgeloopen winter zijn de silo's veel gebruikt en de ervaringener mee zijn gun stig geweest. Geraffineerde oplichting. Cement-chocoladé. UTRECHT 5 December. Hier ter stede, aldus het A.N.P., heeft zich <$en merkwaardig geval van oplichting voorgedaan. Een winkelierster ontving n.l. een groot pakket, dat blijkens het opschrift afkomstig moest zijn van een der groote chocolade firma's van ons land. Een en ander was onder rembours gestuurd en de bezorger zei^e, dat er f 6.45 rembours moest worden betaald. De winke lierster betaalde prompt, doch kwam bij het uit pakken tot haar. schrik tot de ontdekking, dat het pakket slechts cement bevatte. Zij heeft van het geval aangifte gedaan bij de politie. VOOR DE KINDEREN 7/t Toen de slede geheel was volgestapeld met de houten kistjes naaide de profes sor uit een schuur eenige tientallen groote ruige- honden en spande deze voor de slee. Daarna deed hij zijn sneeuwr schoenen aan, nam een .prikstok in de rechterhand en met een kort klakken van zijn tong begonnen de honden allen tegelijk te loopen. Ab was erg nieuws gierig. Daarom trok hij ook een paar sneeuwschoenen aan, nam een stok en bleef ongemerkt vlak achter den pro fessor loopen. Het groote luchtschip was nu intusschen bijna geheel geland. Toen oom Eduard, Ab's oom, boven het proviandstation vloog, liet hij den neus van het gi-oote luchtschip naar be neden zakken om. zoodoende te kunnen landen. Hierdoor*was het gebeurd dat Ab uit het luchtschip was gegleden met zijn slee op de glibberige zeepbaan. Slechts één persoon had het groote ge vaar gezien, waarin Ab had verkeerd. Het was Dib, die door de raampjes naar buiten stond te kijken om te zien hoe het luchtschip zou landen. Hij was hevig geschrokken, toen hij Ab als een steen zag vallen. Verlicht haalde hij weer adem. toen hij tot zijn groote blijdschap bemerkte dat een valscherm zich boven hem ontplooide. Na de gebruikelijke begroeting met de sirene was het luchtschip vlot geland en lag nu veilig en wel aan den meerpaal eenige meters boven den'grond. Dib be merkte dat de bewoners van de hutten hen spoedig hadden gehoord, want drie saluutschoten had hij duidelijk verno men,. Snel had Dib Oom Eduard op de hoogte gebracht van Ab's verdwijning. Ontsteld had de wereldreiziger naar Dib geluisterd. Spoedig was een touwladder uitgegooid en Dib was de eerste, die naar beneden klom; professor Zoeker was de eerste, die met zijn slede bij het luchtschip aankwam. Ab, die steeds op de hielen bleef van professor Zoeker, was een oogenblik blijven staan om zijn sneeuwschoenen, die losgeraakt waren, weer vast te knoo- pen. Toen hij weer door wilde loopen, hoorde hij plotseling achter zich hijgen en toen hij omkeek, zag hij tot zijn ont zetting twee groote wolven staan. Met groenig flikkerende oogen en wijdopen- gesperde bekken keken zij hem aan. Ab zag dat de slee met professor Zoeker reeds een groot eind van hem verwij derd was. Wat moest hij doen? Diefstal van bonnen. Onbetrouwbaar ambtenaar. ;jV£ De 45-jarige kantoorbediende O. R. te n0M }>n dam had zich voor de Rotterdamsche jstr bank te verantwoorden, omdat hij tijdelijk ambtenaar bij den distributiedienst bfru koffie- en theeb.onnnen had gestolen, die hij controleeren. De man had de bonnen voor. S'° gebruik meegenomen, maar daar hij met zijn -sgf bonnen kon uitkomen had hij er eenige aan W 'sen gegeven. Hij had evenwel nooit bonnen ^n° kocht. - De Officier, mr. Meischke, noemde het feit ergerlijk. Hij eische een gevangenisstraf van maanden met aftrek. Uitspraak 19 December' (A*j Slachten, koopen en verkoopen van paarden. 's-GRAVENHAGE, 5 December. Het Rim bureau voor de voedselvoorziening in oorli.-,, tijd deelt in aansluiting op het, bericht, een besluit van den secretaris-generaal vain! departement van landbouw en visscherij is yg schenen, waarbij het slachten en het koopen 1110 verkoopen van paarden zonder vergunning boden is, nog het volgende mede: Slachtvergunningen worden afgegeven door -i vanwege de Nederlandsche Veehouderijcentf1! te 's-Gravenhage en vergunningen voor koopen van paarden door of vanwege de betop3 fende landbouwcrisis-organisatie, behalve s -5li dien het betreft het koopen van voor slachts ihn bestemde paarden, waarvoor de vergunning ',-ot de Nederlandsche Veehouderijcentrale zal v den verstrekt. De vergunningen voor het koopen van paarc-- worden in tweevoud uitgereikt, het origin* moet door den verkooper worden bewaard t het duplicaat door den kooper opgezonden de instantie, die de vergunning heeft ui$ Vordering van paarden. tfe it 's-GRAVENHAGE, 5 December. Het i% bureau voor de voedselvoorziening in oorlog^ ,n; deelt mede, dat in de komende weken de 1)1?' sche legerautoriteiten hier te lande - - zullen vorderen. Ten einde te bereiken, dat de te vordergtte paarden zoo juist mogelijk over de proving worden verdeeld om rekening te kunnen ht den met de omstandigheden op de verschilled bedrijven, is genoemd rijksbureau belast de voorbereiding van deze vordering. Voor de uitvoering hiervan worden de prora, es ciale voedsel-commissarissen ingeschakeld, dÈi' zullen voormonsteringen organiseeren, waarw commissies, door hen aangesteld, de paarden, d!> voor monstering door de Duitsche autoriteitfj in aanmerking komen, zullen aanwijzen. Op dei' voormonstering moeten alle paarden boven dri> ■jaar met .uitzondering van de hengsten, wordt! voorgeleid. Het zich onttrekken aan voormonstering monstering is strafbaar, terwijl bovendien beslagneming van de paarden kan volgen. Plaatsen en data voor de voormonstering len t.z.t. wordén bekend gemaakt. Petroleumprijzen vastgesteld. Niet hooger dan 18 cent per liter. t, De secretaris-generaal, wnd. hoofd van departement van handel, nijverheid en scheepvaa deelt mede, dat met ingang van 5 December j.l, i „prijzenbeschikking petroleum no. 1" in werking! getreden. Volgens deze beschikking is het aan verkooper! van petroleum verboden petroleum en detail koop aan te bieden of te verkoopen tegen hoogert prijzen dan die, welke zij sedert 19 Augustus 1 in rekening brengen, vermeerderd met 4% cent liter, met dien verstande, dat de prijs nimmer ger zijn mag dan 18V2 cent per liter. Derhalve wordt de prijs in de zone, waarin dra! 13 y2 cent per liter bedroeg, thans 18 cent; in oï zone waarin de prijs 13 3/4 cent per liter bedroeg thans 18 1/4 cent,, in de zóne waarin de prijs cent per liter bedroeg thans 18 y2 cent. y ;:VC j li» De 'rechtbank te Zwolle veroordeelde twei mannen uit Amersfoort, die op 18 September jl. Li een vacantiekamp te Nunspeet hadden ingebroken, tot zeven maanden gevangenisstraf. De eisch luidde negen maanden. A. V. M. en M. uit Utrecht, die in een land huisje te Vierhouten hadden ingebroken, werden door de Zwolsöhe rechtbank tot drie maarden ge vangenisstraf veroordeeld. Het O. M. had een jaar geëischt. (A.N.P.) Te Nunspeet, is de boerderij van den heer Vreeweg afgebrand. Ook een schuur ging in vlam men op. Zes koeien kwamen in de vlammen om. Te Kerkrade en Utrecht is een inwoner dezer gemeenten door de duisternis misleid te water ge raakt en verdronken. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 14) Ik dacht wel, dat zij het hier niet zou uithou den, zei Connie bij zichzelf én de kamer binnen tredend vond zij daar de gezochte tegen een muur geleund staan. Vaderbegon zij, maar de ander was haar voor. O, ik geloof, dat ik te haastig ben geweest, hij heeft natuurlijk zijn handen vol. Misschien kan ik hem even spreken voor de boot morger och tend komt. Ze zullen toch wel gauw een schip sturen om ons af te halen? Zoo gauw mogelijk, was het opgewekte ant woord. Om u de waarheid te zeggen, hebben we net met een schip in verbinding gestaan, dat te gen den morgen terug zal komen. Uit den kring vrouwen steeg een verheugd ge mompel op. Connie had den moed niet om hen te vertellen hoe verkeerd ze haar begrepen hadden! HOOFDSTUK X. De volgende morgen. Een zwak licht in het Oosten kondigde den ko menden morgen aan en de kleine maatschappij op den vuurtoren was over het bericht hiervan zeer 'verheugd. Dé nieuwe wacht liep alle trappen op en af en zette ramen open en toen Brand zijn toe stemming had gegeven, ook de ijzeren toegangs deur. Volgens den zee-almanak was het nu laagwater. maar de sterke Zuidwestenwind zweepte het wa ter veel hooger op dan het bij een normalen vloed fcwam, De „Falcon" poogde opnieuw den toren te naderen, maar moest op een eerbiedigen afstand blijven. De jonggeboren dag was grauw en mieze rig en waar de zon was, kon men alleen met behulp van kompas en horloge uitmaken. De heliograaf was ook niet te' gebruiken en met behulp -van een paar matrozen begon Brand naar Landsend te sei nen. Zoodra het licht was, stoomde de „Faleon" weer op den toren aan. Brand seinde een kort bericht. „Chinook", van New-York naar Southampton, liep tijdens storm op rots schroefas gebroken acht en zeventig overlevenden op den toren kapitein en ongeveer 200 passagiers en leden be manning met het schip vergaan. Terwijl Brand de kleine boot praaide, waren op verschillende telegraafkantoren reeds menschen aan het werk getogen om een huivering van ontzet ting te doen gaan over heel de wereld. Volgens zijn belofte was Stanhope aan boord van de „Falcon" en met hulp van Emmett lukte het, een kort, maar vrij volledig verslag van de ramp te ge ven. Het dapper gedrag van Payre werd niet ver geten en tenslotte seinden de boodschappers de namen der geredden. Connie volgde de bewegingen van de „Falcon" door een zeekijker en pas toen zij Enid de kamer hoorde binnen komen en Payne vriendelijk goeden morgen wenschten, keek zij eyen op: Jack is aan boord, kondigde zij aan. Maar er zijn: og een hoop anderen: half Penzancel. Enid voegde zich bij haar zuster en Payne volgde haar .voorbeeld. Stanhope was duidelijk zichtbaar Ln zijn oliejas. Wie is die kapitein van dat bootje? infor meerde Payne. De meisjes begonnen allebei te lachen. U bedoelt Jack? Maar die is de kapiteir niet. Hij is een vriend van ons, een marine-officier. Jack is zeker zijn voornaam? vroeg Payne verder. We zullen u even voorstellen, de afstand hoeft geen beletsel te zijn, zei Connie luchtig. Me neer Payne, mag ik u even voorstellen: Luitenant ter-zee Jack Percival Stanhope. Een van de beste menschen op deze wereld. Het moet prettig zijn om een vriend van u te wezen, juffrouw Brand, als u over al uw vrien den op die manier spreekt, zei de Amerikaan droog. We houden allemaal erg veel van Jack, ver duidelijkte Enid. Het is heel toevallig, dat hij gisteren niet met ons mee hier naar toe is ge komen. Ik had het hem verboden, vertelde Connie. Hij had maar drie dagen verlof en ik vond het noodzakelijk, dat hij den eersten middag naar zijn moeder ging inplaats van als een hondje achter Enid aan te loopen. Hoe durf je Jack als een hondje aan te dui den? protesteerde Enid. Neem me niet kwalijk, merkte Payne op. Ik ben erg blij dat uw zuster een minder vleiende kwalificatie van hem heeft gegeven! Er klork zulk een blijdschap in Payne's stem dat Enid een moment haar oog van de boot afwend de. Ze begreep heel goed, dat zijn opmerking iets heel anders beteekende dan een hatelijkheid aan het adres van haar hartsvriend! Maar de werudirg, die de conversatie nam, be viel Constance niet erg en ze zei zakelijk: We staan hier onzen tijd te verpraten, Enid, jij en ik hoorden in de keuken te zijn. Wij hebben fcenmirste nog wat kunnen slapen, maar ik ben er zeker van, dat u vannacht geen oog hebt dicht gedaan. Ik zal zorgen, dat vader en u een paar uur gaan liggen, direct na het ontbijt. Connie, fluisterde Enid, zoodra de Amerikaan ze niet hooren kon, zooiets heb ik nog nooit be leefd! Ik geloof, dat meneer Payne op het eerste gezichthet lijkt waarachtig wel iets uit een roman Ik vind, dat je onder deze omstandigheden dergelijke flauwe opmerkingen wel voor je kunt houden, zei Connie Brand geprikkeld, maar met een vuurroode blos op het gezicht. Ik vond jou met je opmerking over Jack an ders ook rijkelijk flauw, verdedigde Enid zich. Het andere meisje bleef hierop het antwoord schuldig. En ze bleef zwijgen tot ze den proviand- voorraad inspecteerde voor den komenden maal tijd. Een en tachtig! mompelde ze. Wat een af schuwelijke hoop menschen voor zoo'n•beetje eten! Wat geeft het, of je er over zeurt? meende tEnid. Waar een wil is, is een weg. Je moet maar •denken: morgen schijnt de zon weer, al zit die vandaag achter de wolken! Maar Constance .was voor een dergelijke, opper- vlakkig-optimistische redeneering niet' toeganke lijk. Haar helder verstand zag een donkere scha duw over de dingen liggen en die schaduw verjoeg alle gedachten aan den knappen jongen man, wiens Opmerking een blos van verrassing op haar gezicht had gebracht. Hoe vréeselijlc zou het zijn, hongerigen met een weigering te moeten afschepen! Toen Payne weer bij haar kwam, -zag ook hij den omvang van de nieuwe moeilijkheid. De ver moeienissen van den emotievollen nacht eisch ten, dat de overlevenden van de schipbreuk krachtig en voldoende voedsel kregen. Allemaal, tot de ge wonden in het hospitaal toe, waren ze ontzettend hongerig en het rantsoen was een halve kop thee en een halve scheepsbeschuit! _Voor het middagmaal zou er per persoor. beschik baar zijn twee ons vleesch of spek, één aardappel, wéér e'en halve beschuit en een hoeveelheid water ter grootte van een wijnglas vol. Voor het souper was het rantsoen vastgesteld op een halven kop caoao en twee ons brood, dat in den loop var den dag zou moeten worden gebakken, Genoeg om niet van honger om te komen, dit menu, maar toch verre van voldoende voor uitgeputte èn gezerde, sterke mannen en vrouwen! De „Falcon" was weggestoomd ze hadden aan boord de onmogelijkheid ingezien om den toren nu. te naderen om de wereld- op te schrikken met de bijzonderheden over.de ramp. Stanhope's laat ste bericht was een poging tot geruststelling ge weest. Hij zou niets crbeproefd laten om zoo spoe dig mogelijk hulp te brengen. Payne bracht het schamele ontbijt voor zichzelf en den vuurtoren wachter op een blad naar de dienstkamer. De onvermoeide Stephen Brand was op den buitenomgarg om een bemoedigend signaal van Landsend te beantwoorden. De Amerikaan zette het blad op de schrijftafel en keek er met eei.: klagelijken blik naar. Een paar minuten gingen voorbij. Brand was bezig de laatste vlaggelijn friamen. te halen, toen de jonge Amerikaan "trippelende voetstappen op de trap hoorde. Loop niet zoo vlak achter me aan, zei een kinderstem. Mijn arm doet nog pijn als ik hem' teveel beweeg. Een kopje met verward blond haar verscheen boven aan de trap in het licht van de lamp. Het Was een van de twee kleine meisjes, die Payne niet gezien had, sedert zij van het dek van de zinkende „Chinook'' naar den toren waren geheschen. Hun verbazing was wederkeerig. Het kinfcl, het was een jaar of acht, herkende in hem een speel kameraad van de mooie dagen aan boord. Met een uitroep van tevredenheid draaide het kleine meisje zich om. Ik heb toch gelijk gehad, Mamie! Jij zei het was beneden en ik zei, dat het boven was. Hier heb je de groote lantaarn.... en meneer Payne! Ze verhaastte haar stap. Payne zag, dat ze h linkerarm in een slinger droeg, was bang, dat re vallen zou en iiep op haar toe om haar te helpf0- Dank u wel, meneer Payne, zei het kleme meisje met een alleraardigst air van damesachtige waardigheid Dat heb je er uitstekend afgebracht, prees Payre, maar vertel me nu eens, hoe je in vre desnaam hier komt. Wie heeft gezegd, dat je t" maar door den toa-en mocht loopen? Het antwoord op deze vraag kwam pas, .toen Mamie aar^Elsie's zijde stond. Mamie scheeneen jaar jonger. Behalve, dat Elsie's arm en sdhoiwer gewond waren, waren ze zonder letsel aan de ont zettende ramp ontsnapt. Ook hun humeur was weer in de beste orde. Mamie kwam naar mijn kamer voor het ont bijt. legde Elsie tenslotte uit. We hebben vre selijk en hc»- ger en toen ik mevrouw Taylor om nog een beschuit vroeg, begon ze te huilen. En toen ik zei, dat we dan moeder gingen zoeken, begon ze weer te huilen. Ja, bevestigde Mamie, we hebben vreese* lijken honger. En alsjeblieft, voegde ze er aan toe, zegt u ons, waar moeder is! JWordt verval

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6