IJmuider Courant Dorus Rijkers redt vele menschen DAGBLAD VOOH VELSEN, IJMUIDEN, SANTPOORT EN OMSTREKEN i Trager Tijden. Postbestelling. Rotterdam door hoog water bedreigd. Autobus op overweg gegrepen. UW BELANG IS JAARGANG NO. 32 t» Lourens Coster, Maatschappij voor Ö3ni-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. piraat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau jder Courant: Kennemerlaan 42, IDmuiden, efoon MflV®0 ^omen 5301, Postgiro 310791. Alle Advertenties, voor dit blad, worden kosteloos in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, beüalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ZATERDAG 7 DECEMBER ÏTIQ Abonnementen per week ƒ0.1214 per maancf 0.5234, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. iB groot deel der verworven verkeers-snelhe- ons in dezen tijd ontvallen. Van het ver- ^vliegtuig is heelemaal geen sprake meer, het ^jden is nog maar voor zeer weinigen weg- en dan alleen veroorloofd voor bepaalde êps-doeleinden, de spoorwegdiensten zijn ursch en houden zich veelal niet erg nauw- g aan de tijden, in het spoorboekje vermeld, mogen nu blij wezen dat wij het meest-fiet- volk ter wereld zijn in het vlakste aller lan- L anders zouden de bezwaren van al dit snel- sverlies nog veel grooter zijn. [aar nu sloeg ik een boek open dat heet „Onder jaupe van het buitenland" door G. Brugmans, n de schrijfster een overzicht geeft van het- bekende buitenlanders in den loop der eeuwen ons volk en land teo beste hebben gegeven, •i; geen nieuw boek, ik heb het ook niet giste- i St. Nicolaas gekregen, het is verschenen ■529 en het staat al vele jaren in mijn boeken- Maar men vindt in boeken van vroeger tijd, rtlerlei boeken en dus niet alleen in klassieke s-jenverken der litteratuur, zooveel dat het her- lard is. Daar heb ik al eens eerder voor kit. ik dit boek opensloeg, dat geenszins uitslui- j vriendelijke meeningen over ons Nederlanders «island ten beste geeft, trof ik toevallig het oor van den Spaanschen schrijver Esquiros aan de wijze waarop onze voorouders zich in het ■bare verkeer voortbewogen. En het gold niet =een oordeel van zoo heel lang geleden. Esquiros' Nederland en het Leven in Nederland" ver- 1858, dus 82 jaar geleden zoodat het voor velen onzer den jongen tijd van onze groot jes geldt. Er waven in 1858 weliswaar al spoor- maar nog maar heel weinig en zoo had de ójaard ons land in hoofdzaak doorkruist met het anaals nog geijkte vervoermiddel, de trek- Hij heeft daar een beschrijving van gegeven a plezierig aandoet dat onze verlangens in tijd meer naar dat trage vervoermiddel zouden lendan naar den terugkeer van al dat vervaarlijk motorvervoerals wij voor zulke rust en alleenheid, zulke trage voortbeweging nog maar [hikt waren. Dat zijn we niet meer. Onze groot- Iers waren het wel. En ziet nu hoe Esquiros hun sschuit schildert: j)eze trekschuiten zijn een soort gondels of wa- diligences. Over bijna de geheele lengte van jeveer dertig voet verheft zich een houten kast, wijls groen geschilderd, waarvan het dak of ter het dek, waarop de schippersknecht loopt izoo noodig te boomen of ander werk te ver- hten, bestreken is met een teerachtige zelf- jitiigheid, waarover gestampte mosselschelpen (rooid zijn. Dit huis is in twee stukken of ka as verdeeld. De grootste afdeeiing, het ruim, sr den kant van den voorsteven, is bestemid zoo- Ivoor personen als voor goederen. Daar varen sinters de goede lieden, als in een doos opge ien en in een zware rookwolk gehuld. Des iers worden de houten luiken weggenomen en at dat gedeelte van het dekzeil, waardoor de rigers in- en uitgaan, open. De tweede dtfdeeling teroef, waartoe een dubbele deur toegang ver at, Deze kajuit, om het kamertje dus te noe- d, is klein maar niet zonder smaak ingericht, vier of zes vensters hebben ieder een glasruit zijn, naar gelang van het seizoen, met roode of ;te gordijntjes behangen. In het midden staat een il, waarop een koperen komfoor met vuur en iander, kleiner bakje, bestemd voor de sigaren- a, beide schoongemaakt en geschuurd met een itelijkheid, die alleen in Holland en nergens am- wordt aangetroffen. Een mat, een spiegel en r winters een houten voetwarmer voor de da- stoof genoemd, dat een potje of bakje van tewerk (test) bevat, voltooien het ameuble- at Aan weerszijden staan banken, met kussens be lt, waarop de reizigers, vis a vis kunnen plaats aen. Somtijds vindt men er eenige boeken op iplank ten gebruike van den leesgragen passa- r. Dit eenvoudig en toch uiterst waardeerbaar niort kenschetst geheel den erationalen geest. De Énte bij den voorsleven is bezet met koopmans- ederen, zakken, kisten, vaten en balen, terwijl :öek bij den achtersteven wordt ingenomen door reizigers, die van de frissche lucht willen genie ën den schipper, die onder het rooken van een ?,kalm het vaartuig bestuurt. Voorop staat de üt. die bij elke brug wordt neergelaten. Aan den [daarvan is een lange lijn bevestigd, waaraan paard is gespannen, dat de schuit voorttrekt, 'paard wordt bereden door een postiljon of ja- mmeestal een jongen knaap, die van een osse in is voorzien, welke hij aan eer touw op zijn teuder draagt en waarop hij blaast hetzij om het I tot vertrek te geven, hetzij om de bruggen te s ophalen of de schuiten, die van den anderen - op het vaarwater aankomen, te waarschu- -Van tijd tot tijd wordt aangelegd om passa- 5 uit te laten of in te nemen. Komt men door stad, dan wordt de lijn afgespannen en brengt -de schuit al boomend door de andere schuiten schepen heen. Hollandsche schippers zijn luidruchtig noch siziek; het is een pleizier hen rustig en stil op ;kalme water hun werkzaamheden te zien ver- -■cnIs de vaart lang. dan gaat een ieder in •roef zitten en zet daar zijn bezigheden voort als ft hij thuis, want het ligt in den aard der Hol ders zuinig te zijn met hun tijd. In de roef wordt ïhreven, gegeten en geslapen, vrouwen verrich ter naai- en borduurwerk, de meer bejaarden -en. Van de eene stad naar de andere maken ze ss een halve kous af. Niet zelden treft men in jruim een orgeldraaier aan, die door zijn mu- s de passagiers tegen de verveling vrijwaart. De &jes zingen, vooral op Zondagavonden, gaarne hoor. reizen op het water heeft iets naïefs en be— 'trlijks en laat een merkwaardigen indruk achter, do trekschuiten vindt men het oude Holland rijn taal, zijn zeden en gemoedelijke, maar =hemin krachtige originaliteit terug. Er zijn ook Schuiten, waarin men den nacht doorbrengt. Js® zes uur des avonds verzoekt de schipper, als ivriendelijk is (en wij hebben nooit anders dan 'adeljjke schippers ontmoet), u op de thee. Dan ?-®en uit een klein kastje kopjes, een suiker ten eer trekpot van zwart aardewerk te voor in komen. De waterketel staat op een soort van "fftr. waarvan de buitenzijde met Chineesch lak- Prijkt, en waarin een steenen pot (komfoor) gevuld met uitgebrande turf. 's Nachts is de in tweeën gesplitst, in een zit- en een slaap- Kffek. Als u in het donker, vrinden Eens een brief moet posten gaan, Kunt u somtijds moeilijk vinden, Waar die bus ook weer moet staan. Als u dan na even tasten, Dit probleem hebt opgelost, Zucht u wellicht: wat 'n lasten Tegenwoordig met die post. Ja, dat hebt u tusschenbeien, Maar 't heeft weinig om het lijf, Denk eens aan de posterijen En de zorg van dit bedrijf. Denk eens even wat een passen En een meten het wel kost, Om u steeds weer te verrassen Met een vlotbezorgde post. 'k Hoef u toch niet te vertellen, Want het is een duidlijkheid, Om de post goed te bestellen Is een post in dezen tijd. 't Is tenslotte geen machine, Zonder nachtelijk transport En met schaarschte aan benzine Spreekt het, dat moeilijk wordt, 'k Wou er dus weieens op wijzen, Dat er volop reden is, Om met warmen dank te prijzen, Wat de post op heden is. Vragen van organisatie Worden steeds weer opgelost, Met een keurige prestatie Blijft de post steeds op haar post. THEATER I1MUIDEN. ZONDAG 8 DEC. te half twaalf vertooning van het actueele documentaire filmwerk «Aan den Jland dec Sahara» Prachtig filmwerk van het woestijngebied. (Adv. IngezMed.) En staat gij des nachts in den stuurstoel, dan ge niet gij een waarlijk schoon schouwspel. De molens met hun beweginglooze wieken, het stille maan licht op het stille water, de kleioe huizen, die langs de vaart staan te droomen, en waaruit af en toe het gekraai van een haan wordt gehoord, zij open baren u de schoonheid van het Hollandsche land. Langs het water vindt men in de buurt van de steden Chineesche paviljoens of koepels, waarin thee en koffie wordt gedronken. De vrouwen houden zich daar met handwerken bezig en werpen onderwijl een schuinschen blik op de voorbij komende schuiten en reizigers, terwijl voor de mannen de uren in kringen van tabaks rook opgaan. Terecht heeft men de opmerking ge maakt dat uit geen mond de pijp zoo natuurlijk hangt als uit die van den Hollander". Gij zult evenals ik door de bekoring van deze ge noeglijke beschrijving zijn getroffen. De schrijver zegt niets over de snelheid, die zooiets als zes of zeven K.M. per uur bedragen moet hebben, ongere kend het tijdverlies, door wachten voor de vele bruggen veroorzaakt. Hij zegt er niets van.om dat die factor hem heelemaal geen belang inboezem de. De traagheid werd aanvaard als iets dat nu eenmaal zoo was. Probeer u daar eens in te denken! Maar toch is het overige bekorend.die vredige gezelligheid der passagiers onderling, die goedmoe dige en vriendelijke schipper, die smaakvolle in richting van de schuit zelf. En zulke voorrechten heeft al het comfort van vliegtuigen, auto's en treinen ons niet kunnen schenken al moet Plesman daar naar gestreefd hebben toen hij het met de in stelling van de „vliegende gastvrouwen" bij de K. L. M. voor een deel verwezenlijkte. In het beeld van Esquiros behoort meer. De vrien delijke vrede bekoort. Nu, in oorlogstijd, meer dan ooit. Maar die althans zal tot ons weerkeeren. Binnenstad stond blank. In Kralingen werd de noodklok geluid. Rotterdam en omgeving hebben Vrijdagavond eenige spannende uren doorgemaakt ten gevolge van het hooge water, dat, opgezweept door den zwaren storm, eenige stadswijken bedreigde. Om half elf deden alarmeerende berichten de ronde, dat het water de kruin van den dijk, waarlangs de Hoog straat is gebouwd, had bereikt en om elf uur liep de geheele binnenstad onder. Dit laatste was ech ter van weinig beteekenis, daar de binnenstad wegens de gebeurtenissen in Mei geheel is ontruimd. Alle velden liepen onder water. Erger was, dat het verkeer tusschen de beide Maasoevers werd verbroken, doordat de straten in de binnenstad blank stonden en het in de duisternis levensgevaarlijk was er doorheen te waden. De bewoners van de stadswijk Kralingen wer den omstreeks elf uur opgeschrikt door het luiden van de noodklok, welke slechts in beweging komt, wanneer het water een stand van drie meter zestig Rottepeil heeft bereikt. De peilschaal wees reeds 3.62 M. aan en derhalve achtte men het raadzaam behalve tot het luiden van de klok, ook tot het op roepen van het z.g. dijkleger, dat bij dijkbreuk in moet grijpen, over te gaan. Verscheidene ge meentediensten werden eveneens wegens het over- stroomingsgevaar voor Kralingen in gereedheid gehouden. Ob half twaalf meldde het hoogheemraadschap Schielar !at het water niet meer steeg en weinige minuten daarna kon men val constateeren, zoodat het gevaar voor Kralingen was geweken. Ook op den linker Maasoever heeft men last van het hooge water gehad en werden eenige straten overstroomd; alle kelders liepen onder water. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Hier en daar is schade aangericht. »aiw.aiuÉ»eiM« Maarschalk Pétain overhandigde te Clermont-Ferrand aan een der Fransche eerc-afdeelingen een vaandel. De maarschalk kust de trophée. (Foto Weltbild) Visschersvaartuigen benoorden Wieringen vergaan. Vliegende storm langs de kust. DEN IIEDDER, 6 December (A.N.P.) Op do ï'cede Aan Den Ilcldcr is 't Zweedscho stoom schip „Osslan" aangevaren en in zinkenden toe stand op den Zuidwal gezet. Vanmiddag' werden noodseinen gelieseben, waarop de motorreddiugboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuid-HolJandsclie Redding Maatschappij bij vliegend stormweer er stond een orkaan uitvoer onder schipper Koen Bot. Men slaagde er in de geheele bemanning' van 22 koppen behouden aan wal te brengen. In den loop van den middag werd de „Dorus Rij kers" nogmaals gealarmeerd voor een aantal vis schersvaartuigen, die benoorden Wieringen in nood verkeerden. Tijdens het vliegend stormweer voer de „Dorus Rijkers" wederom uit om haar gevaarlijken plicht boven de gronden van de Waddenzee te gaan vervullen. De stormwind welke de kracht van een orkaan had, zwiepte de golven hoog op en joeg het stuivende water door de lucht. Nog vóór het inval len der duisternis slaagde de bemanning van de red dingboot er in drie man van een in nood verkee- rend visschersvaartuig over te nemen, hetgeen met levensgevaar en zeer groote moeilijkheden ging ge paard. I-Iet was inmiddels half donker geworden hetgeen het zoeken naar de andere in nood verlceerende vaar tuigen zeer bemoeilijkte. Na eenigen tijd werd een Boomen stonden open. Twee meisjes gedood. Vrijdagochtend in de vroegte is bij de Ka- pellerlaan te Roermond een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij twee dooden en drie gewonden te betreuren zijn. Te kwart voor vijf werden de omwonenden aan den overweg uit hun nachtrust opgeschrikt door een geweldigen klap. Men begreep dat er een of ander ernstig ongeluk gebeurd was en velen snelden naar buiten. Het bleek dat een autobus tegen een trein was gereden. Er reden namelijk eenige auto bussen over de Kapellerlaan naar de grens met een aantal meisjes, die naar hun werk gingen. De eerste bus wilde juist den overweg passeeren, toen de chauffeur bemerkte dat van links uit de richting van het station Roermond een goederentrein na derde. De slagboomen stonden open en een botsing was niet meer te vermijden. Ongeveer 25 meter voorbij den wachtpost kwam de trein tot stilstand. Bij de botsing werden twee van de dertig inzittende meisjes uit de bus geslingerd. Zij werden op de rails geworpen voor den rijdenden trein. Zij waren op slag dood. Drie andere meisjes liepen min of meer ernstige verwondingen op. De chauffeur en andere inzit tenden zijn er wonderlijk goed afgekomen. Aan stonds kwam geestelijke en geneeskundige hulp op dagen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk ver nemen wij dat de baanwachter K„ die op dat oogen blik dienst had. onwel was geworden en zich dien tengevolge even verwijderd had. De beide meisjes, die verongelukt zijn, waren de dames Moens uit Wessem en R. Sanders uit Heijthuijsen. De gewon den zijn mej. Dekkers uit Heijthuijsen, A. Schmitz uit Roermond en L. Weyden uit Roermond. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: OP 8 DECEMBER van 17.27 tof 9.33 Maansopkomst 14.42 Maansondergang02.39 d.a.v. OP 9 DECEMBER van 17.27 tot 9.38 Maansopkomst 15.05 Maansondergang 03.42 d.a.v. onderstboven liggend visschersvaartuig ontdekt. Schipper Bot achtte het wegens de duisternis het vliegende stormweer raadzaam het zoeken naai de andere vermiste visschersvaartuigen te staken tot het aanbreken van den dag. Na een zware reis over de Waddenzee, waarbij de „Dorus" Arerscheidene ma len in gevaarlijk water kwam en op banken stootte werd Den Helder bereikt. Door deze en andere reddingen is de dappere be manning er in geslaagd in het afgeloopen etmaal een groot aantal zeelieden veilig aan wal te brengen. HET LOT VAN DE „OSSIAN". ITet voorschip van de „Ossian" is lek geslagen, zoodat dit onder water zit en de schroef is te zien. Het water reikt van den voorsteven af tot aan de brug. Het schip, dat eigendom is van de Rederia a.b. te Helsing'borg', werd in 1892 gebouwd en meet circa 1G00 ton. TWEE PERSONEN IN LEVENSGEVAAR. Tengevolge van den hevigen Avesterstorm, ge paard aan lioogen vloed is bij Schiermonnikoog de landingsdam waar de veerboot aaniegt onder wa ter komen te staan. De veerboot „Brakzand" kon wel aan'eggen, doch de passagiers konden niet te voet over den dam. Men is er in geslaagd met een autobus de ongeveer twintig passagiers van het schip te halen. Toen men poogde op gelijke wijze de post en vracht van het schip over te nemen, werd de mo tor van de auto nat, zoodat deze afsloeg en niet meer op gang gebracht kon worden. De auto bleef daar door midden op den dam in het water staan; twee personen zaten in de cabine. De roeireddingboot voer uit om hen te halen, doch de roeiers hadden door den storm een hijzonder zware taak en kon den de auto niet bereiken. In den loop van den avond zijn daarop eenige man nen met een touw achter zich over den dingsdam ge- loopen. Ondanks de zware branding slaagden zij er in het touw aan de auto te bevestigen. Het voertuig kon toen gemakkelijk op den wal worden getrokken zoodat de roeireddingboot verder geen dienst be hoefde te doen. zuinig op Uw linnengoed te zijn. Zendt Uw wasch daarom naar de %muidex Wasschexii SNELLIUSSTR. 39, Tel. 4371, IJmuiden Door deskundige behandeling voorkomt U onnoodige slijtage. Wij gebruiken ZACHT WATER, waardoor Uw goed soepel blijft. (Adv. Ingez. Med.) Onjuiste geruchten over <le samen stelling van het hrood. Men late zich niet verontrusten. 's GRAVENHAGE, 7 December (A.N.P.) Het Centraal Bureau voor het Bakkersbedrijf deelt, het volgende mede: Het hardnekkige gerucht doet de ronde dat bloembollen mede verwerkt worden bij de ver maling van tarwe en Rogge tot bloem en meel als grondstof voor de broodbereiding. Het Centraal Bureau spreekt deze geruchten met de meeste beslistheid tegen en deelt mede, dat de samenstelling van het tegenwoordige brood is als volgt: Wittebrood, 65 pet. tarwe en 35 pet. rogge. Bruinbrood, 75 pet. tarwe en 25 pet. rogge. Roggebrood, 100 pet. rogge. Ook de klachten dat het z.g. oorlogsbrood als gevolg zou hebben het optreden van op schurft gelijkende huid-aandoeningen zijn onjuist, zooals blijkt uit een verklaring van den geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. C. Banning, gepubliceerd in het tijdschrift van Ge neeskunde van Zaterdag 30 November j.l. Het Centraal Bureau voor het Bakkersbedrijf doet een dringend beroep op het publiek om zich door dergelijke praatjes niet ongerust te laten maken. De overheid doet in samenwerking met het bakkersbedrijf alles wat mogelijk is om den consu ment een gezond en voedzaam stuk brood voor te zetten. Meisje verdwenen. Sedert 20 Mei wordt te Amsterdam de 18- jarige Catharina Kaandorp vermist. Het signale ment van het meisje luidt: lang pl.m. 1.70 meter, tenger postuur, lichtblond haar, lichtblonde wenk brauwen en lichtblauwe oogen. De politie is reeds geruimen tijd met haar op sporing doende, tot nog toe echter zonder succes Melkanlo door locomotief geramd. Machinist zag den wagen niet. Vrijdagmorgen omstreeks half zeven, toen het nog zeer duister was, is een locomotief van de Gooische stoomtram op den Laarderweg bij Hil versum tegen een melkauto gebotst, die op de rails stond geparkeerd. De bestuurder van de locomo tief verklaarde de auto door de duisternis niet te hebben gezien. De vrachtauto werd ruim tien meter mee gesleurd en belandde in den tuin van een per ceel. De wagen was grootendeels vernield, terwijl eenige duizenden liters melk verloren gingen. Het bleef bij deze groote schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, Het parkeeren op de rails is verklaarbaar, daar den laatsten tijd, sinds de Gooische een autobus bedrijf is, nooit meer trams rijden. Deze rit van een locomotief was echter een uitzonderlijk geval. MR. A. B. SOMER GEÏNSTALLEERD. De nieuwbenoemde griffier van den Hoogen Raad, mr. A. B. Somer, is Vrijdag door den secre taris-generaal van het departement van justitie be- eedigd en daarna door den Hoogen Raad geïnstal leerd. Bewaart Uw kolen als goud Stookt een mengsel van kolen en hout Hetzij dennen, eik of berk, Prima verkrijgbaar bij DE CLERCQ GEMENGD BRANDHOUT ƒ4.- PER 100 K.G. Controleert zelf het gewicht op onze bestelwagens. Electrische Brandhoutzagerij Fa. DE CLERCQ VAN LENNEP Soendaplein 5 Haarlem Telef. 10677 en 25424 (Adv. Ingez. Med.) Generaal Franco woonde de herdenking bij op den vierden verjaardag van het overlijden van Primo de Rivera. Franco begeeft zich met vertegenwoordigers van de regeering, van het leger en van de Pljalanx naar de bijeenkomst. (Foto Weltbild)

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1