Waar blijft het vleesch? Winterhulp Nederland. ZATSRDKtr 7 DECEMBER 1940 Ook in Amsterdam gaat Tante Pos met paard en wagen rijden. Binnen enkele dagen zal het postvervoer te Amsterdam weer met de typische wagens geschieden. Reeds zijn enkele van deze historische voertuigen in dienst gesteld, om de drukte bij de pakketpost te venverken. (Foto Pax Holland.) Een toelichting van bevoegde zijde Met Kerstmis een half pond kaas extra Het A.N.P. meldt d.d. 6 Dec. uit den Haag: Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Bij de vleesch voorziening in Nederland zijn voorbijgaande moeilijkheden gerezen, welke voor niet ter zake kundigen aanleiding zijn geweest, de meest verschillende onjuiste beweringen te uiten voor wat de oorzaak betreft. Voorop moet worden vastgesteld, dat de vleescn- productie in Nederland voor langen tijd toerei kend zal zijn om de voorziening der bevolking van de toegezegde rantsoenen te kunnen verze keren. Het zal zelfs mogelijk zijn een hoeveelheid vee aan te houden, welke niet in overeenstemming is met de voederbasis. Economisch bezien zou het Juister zijn als nuttelooze vreters (zeer oude en andere voor de melkproductie weinig geschikte dieren) in ruimere mate voor de vleeschvoorzie- ning ter beschikking gesteld zouden worden. De vrees van de Nederlandsche veehouders, dat een ingrijpen met betrekking tot den veestapel In 'het voornemen ligt, dat den productiegrondslag hunner bedrijven ernstig zou aantasten, is onge grond. Het resultaat van het vrijgeven van het fokken van vrouwelijke kalveren zal, wat het aan tal betreft, rijkelijk opwegen tegen het afgeven van andere dieren. De bewering, dat van de afgeleverde hoeveel heden vee het grootste deel voor export naar Duitschland bestemd wordt, is in geen enkel op zicht juist. Gedurende vijf maanden werden dooi de bevoegde instanties voor paarden- en vee aankoop te zamen rond 15.000 stuks rundvee, dus 6 pet. van den Nederlandschen veestapel op de vrije markt gekocht, in hoofdzaak (13.000 stuks) dragende dieren. Varkens werden tot nu toe, uitgezonderd een enkel fokzwijn, in het geheel niet geëxporteerd. Integendeel, er werd door Duitschland varkens voer vrijgemaakt om het aanhouden en mesten van de aanwezige hoeveelheid varkens mogelijk De aankoopcommissies hebben opdracht (het uitvoeren daarvan wordt voortdurend gecontro leerd) te blijven binnen de prijsgrenzen, welke noodzakelijk geacht worden voor de instandhou ding van de teelt. ,T Wanneer de vraag naar rundvee m Nederland Beer groot is, dan vindt dat zijn oorzaak in het streven van vele veehouders, hun aantal stuks vee te vergrooten uit vrees voor de reeds hier boven bedoelde maatregelen. De tot nu toe gevolgde practijken in den vee lhandel en de vaststelling van den prijs hebben er niet toe bijgedragen de bereidheid van de boe ren om te leveren te bevorderen. Het is in het al gemeen niet juist de oorzaak voor het onvoldoen de aanbod daarin te zoeken, dat naast de Vee houderij centrale een reeks handelaren als bijzon dere vertrouwensmannen kleine hoeveelheden vee rechtstreeks hebben opgekocht tegen van overheidswege goedgekeurde prijzen. Nu de directeur-generaal voor de voedselvoor ziening bekend heeft gemaakt hoe hoog de af levering door de verschillende bedrijven in de toekomst moet zijn, kan worden verwacht, dat door den handel het voor de voedselvoorziening vereischte slachtvee op de markt zal worden ge bracht en nog in den loop van December na ge volgde reorganisatie de volledige weekrantsoenen weer zullen kunnen worden uitgegeven. Met het oog op het. aanstaande Kerstfeest zal de bevolking éénmaal een bijzondere toewijzing van kaas ter grootte van een half pond ontvan gen. In verband met bovenstaande wordt van des kundige zijde nog het volgende opgemerkt. De Engelsche radiopropaganda, die er reeds vele malen blijk van heeft gegeven met de waar heid te spelen, beweerde onlangs, dat van de 28.000.000 kippen, die er in Juni j.l. in Nederland waren, er sindsdien 22.000.000 zijn geslacht en er thans dus nog maar 6.000.000 over zouden zijn. Deze cijfers zijn met de waarheid in strijd. Vol gens officieele gegevens waren er in Juni j.l. 20.874.000 kippen in Nederland. Op het oogenblik bedraagt dit aantal rond 8.000.000. De slachting is dus veel geringer geweest dan de Engelsche propaganda beweert. Zooals bekend, is deze ver mindering van den kippenstapel noodzakelijk ge worden, omdat Engeland den aanvoer van het kippenvoer naar Nederland heeft geblokkeerd. Verder wordt aan de overzijde van het Kanaal beweerd, dat in Nederland alle varkens geslacht zouden zijn, alsmede ook het vierde deel van den melkveestapel. Ook deze cijfers zijn niet juist. Er bevinden zich in ons land thans rond 1.500.000 varkens. Het zal Engeland niet gelukken deze var kens door een blokkade te laten verhongeren, aangezien uit Duitschland het ontbrekende voer wordt aangevoerd. Melkkoeien zijn in het geheel I nog niet geslacht. Jean Sibelius 75 jaar. De Finsche componist Jolian Julian Christian Sibelius bereikt op 8 December den vijfenzeventig- jarigen leeftijd. Aangezien deze componist ook in Nederland bekendheid geniet, vooral door zijn „Finlandia" en „Valse triste"' (eigenlijk een stuk uit de tooneelmuziek voor Jarnefelt's „Kuolema"), die vaak op concerten worden uitgevoerd, is er wel aanleiding dit feit te vermelden. lius de ziel en de kracht van Finland vertolkt en er de diepste menschelijke emoties in weergege ven. Daarom geldt hij in zijn geboorteland dan ook als de nationale kunstenaar bij uitnemend heid, maar daarbuiten zijn de meeste van zijn werken weinig of niet bekend. Het toondicht „Fin landia" („Finland ontwaakt") werd geschreven voor een patriottische demonstratie in het Zweedsch Theater in November 1899. Verder be- hooren tot zijn voornaamste werken: Der Schwan von Tuonela; Eine Sage; Karelia-Suite; Früh- lingslied; Lemminkainen. Voorts zeven sym- phonieën. koren, een strijkkwartet (op. 56), liede ren, stukken voor piano enz. (Foto Archief H.D.) Martin Wegelius (19461906) en Robert Kaja- nus (geb. 1856) zijn de grondleggers van de Fin sche muziekcultuur, die echter pas tot, bloei kwam door Jean Sibelius, die in 1865 te Tawastehoes werd geboren. Reeds als kind begon Sibelius te componeeren. Later kreeg hij viool- en pianoles en studeerde in HeLsingfors, Berlijn en Weenen. In 1890 keert hij naar Finland terug. Op 32-jarigen leeftijd verleent de Finsche staat hem een jaar geld, opdat hij zich geheel aan het componeeren kan wijden.' Zijn werken dragen vóór alles een typisch nationaal karakter en zijn vooral ge ïnspireerd op de Finsche sagen en legenden en wel voornamelijk op het volksepos „Kalewala", waarmee hij ook debuteerde. De barschheid van het land met den langen, strengen winter en de charme van Finland met een korten, maar heer lijken zomer zijn er beide in terug te vinden. Som berheid en romantiek zijn in zijn werken ver- eenïgd. De letterkundige onderwerpen, waarnaar hij vele van zijn werken geschreven heeft, zijn even eens krachtig nationaal getint. Aanvankelijk zocht Sibelius inspiratie in de Finsche sagen en symfonische gedichten (tus- schen de jaren 1890 en 1900). Na 1900 gaat hij tot een anderen vorm over en begint hij sympho- nieën te schrijven, waarvan er tot nu toe zeven zijn voltooid. In deze periode ontstond ook zijn Vioolconcert (op. 47 in d-moll). In de periode die ongeveer de laatste vijftien jaar omvat, toont de componist in zijn werk sterk den invloed te ondergaan van de harmoniek en zijn composities zijn nu ook zeer impressionis tisch getint. In zijn symphonieën en toondichten heeft Sibe- FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V. Amsterdam). Uitgesproken: 4 December B. A. H. Schulte, caféhouder, wo nende te Amsterdam C., Gelderschekade 123. R.C. Mr. J. Jutte. Cur. Mr. H. G. Th. Keune, Keizers gracht 522, Amsterdam. 4 December P. C. van Vliet, landbouwer, wo nende te Maarseveen, Nieuweweg. R. C. Mr. J. J. Plugge. Cur. Mr. J. A. Kuneken, Utrecht. 4. Dec. J. Zijsveld, garagehouder, wonende te Zwolle, Rembrandtlaan 11B. R.C. Mr. J. Milders, Cur. Mr. P. Kapteyn, Koestraat no. 18, Zwolle. Vernietigd: 21 October H. Jonkers, notaris, Goes. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 2 December N.V. Fabriek van Stalen Ramen „Alta" den Haag. 2 December De Nalatenschap van de weduwe C. J. OmtzigtBeuk, Leimudien. 3 December J. J. Schoorl, sigarenwinkelier, IJmuiden. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 30 November. Venn. o. d. Firma van Welsum en Stoep (Muziekhandel Gloria) in liq. en hare ven- nooten: G. van Welsum en J. Stoep, beiden te Rot terdam.' Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Uik. 2.38 pet. venn.; G. van Welsum 11.86 pet. J. Stoep 2.4 pet. 2 December Arie van den Berg, slager, Haar lemmermeer. Idem. Uitlc. nihil aan conc. credi teuren. 3 December B. Kramer, rijwielhandelaar, Arn hem. Idem, Uitlc. 8.9 pet. H. Selle, Den Haag. Ge ëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. N.V. Parkflat „Marlot", den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der slotuitdeelingslijst. 5. D. de Vries, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Nalatenschap van A. Beek, den Haag, Idem. Uitgesproken: 4 December L. Buys, wonende te Amsterdam-W. Admiraal de Ruyterweg no. 114 I. R. C. Mr. J. Mei huizen, Cur. Mr. P. J. Verdam, Weteringschans 66, Amsterdam. Aan rechtstreeksche giften ruim vijf ton binnengekomen. TENTOONSTELLING OVER DE VRIJ METSELARIJ TE LEEUWARDEN GEOPEND. Hei; A.N.P. meldt: Te Leeuwarden is Vrijdagna middag de eerste van een reeks tentoonstellingen geopend, welke 'dtoor de N.S.D.A.P. in ons land zal worden georganiseerd van voorwerpen, geschriften, gravures, schilderijen enz., welke bij het sluiten der 69 gebouwen van de vijmetselaarsloge in Ne derland in beslag zijn genomeo. Bij de opening van deze expositie, welke in het voormalige gebouw der loge „Friesche Trouw" te Leeuwarden is ingericht, waren o.m. aanwezig de vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris in het bezette Nederlant'sche gebied, Schulungsleiter Sommer, dr. Schwier, referent van den Rijkscom missaris voor internationale organisaties, Oberst Eueschel, verscheidene Duitsche politie- en leger- autoriteiten. de commissaris van politie te Leeu waarde, de heer C. Kool, de divisiecommandant der marechaussee, eerste luitenant Lenstra en vele an deinen. Voor de opening der expositie hield dr. Schwier een korte toespraak,, waarin hij memoreerde, hoe, sedert Adolf Hitler in 1933 de macht in Duitsch land overnam, de N.S.D.A.P, den strijd gevoerd heeft tegen 'die vreemde indeologieën welke even als elders in het Duitsche volk waren doorgeziekt en er een verderflijken invloed op uitoefenden. Vervolgens gaf dir. Schwier het woord aan Schu lungsleiter Sommer, die zeide verheugd te zijn, dat hem de gelegenheid Was geboden, de eerste loge- tertoonstelling in Nederland, waar attribuiten der geliquideerde vrijmetselarij zijn geëxposeerd, te mogen openen. Na dank te hebben gebracht aan dr. Schwier voor het werk. dlat hij heeft verricht om een zoo groot mogelijk overzicht van het wezen der vrij metselarij te kunnen geven, besprak ook referent Sommer dier invloed, we 11ce deze beweging op een volk uitoefent. Hij noemde de vrijmetselarij een onnatuurlijke ideologie, die geen aanspraak kan maken op den naam geestelijk goed. Met een driewerf Sieg Heil op den Führer, wien spr. dankte voor de wijze, waarop hij zijn volk verlossing bracht, verklaarde hij de tentoonstelling voor geopendi. Vervolgens gaf dr. Schwier een uitvoerige toe lichting op hetgeen tentoon was gesteld, waarbij hij er op wees, hoe bij het inrichten der tentooi' stelling uitgegaan was van de grondbeginselen der vrijmetselarij. Een eïectrlsch uurwerk met verlichte wijzerpla ten wordt tegelijk met het nieuwe carrillon in den toren van kasteel Nijenrode aan de Vecht aangebracht. Aan de buitenzijde zijn er lam pen op bevestigd. (Foto Pax, Holland) 's-GRAVENÏ-IAGE,. 6 December. De derde op gave van de Winterhulp Nederland vermeldt in de periode van 29 November t.m. 3 December 1940 de volgende giften: Xuid-Hollandsche Bierbrouwerij, Den Haag f 1000, mr. F. H. van H„ Amsterdam f 100. N.N.. Amster dam f 500, Gerzon's Modemagazijnen, Amsterdam f 750, Ver. Vorstenlandsche Cultuur Mij., Amsterdam f 2000; N.V. Almara, Amsterdam f 1000; Hope en Co., Amsterdam f 2500; G. E. S. v. d. E., Amsterdam f 200; N.V. Tabak Export en Import Mij., Amsterdam f 2000; Rhodius Koenigs Hdl. Mij.. Amsterdam, f 2000; Incassobank, Amsterdam f 5000; N.N., Am sterdam f 100; Heinekens Bierbrouwerijen Mij.. Am sterdam f 5000; Deli Spoorweg Mij. N.V., Amster dam f 500; Pierson en Co., Amsterdam f 2500; R. W„ Amsterdam f 100; Automobielindustrie, Amster dam f 100; De Nederlandsche Bank, Amsterdam f 25000; N.V. Javasche Cultuur Mij., Amsterdam f 5 00; Totte en Cie, Rotterdam f 300; N.V. Provin ciaal Geld. Electr. Mij., Arnhem f 1000; N.V. Blaauwh. Vriezenveem, Amsterdam f 250; Mevr. C. K.- E., Den Haag, f 15 0; Mij. tot expl. der Suikerend. Karangsoe- woeng Adiwerma Djati Barang, Amsterdam f 250; Wed. I. L. van L., Den Haag f 100; Gebr. Lampe, Amsterdam f2500; Galeries Modernes N.V., Am sterdam f 250; Buitenlandsche Bankvereeniging, Am sterdam f 1000: Alg. Waarborg Mij., N.V.,' Amster dam f 130: Rebholz Eff.kantoor, Amsterdam f 1000; Ned. Ind. Bank en dochter Mijen. Amsterdam f 2000; Amsterdamsche Bank N.V., Amsterdam f 10.000; Jhr. J. de S. L„ Amsterdam f 1000; V. en D., Den Helder f 200: J. J. V„ Den Helder f 100; Friesco Damesconfectiefabriek, Bussum f 100; Langedijker Groentecentr., Broek op Langedijk f 250; R. Slot en Bonnet, Broek op Langendijk, f 100: N.V. Ned. Springstoffabr. De Krijgsman, Muiden f 500; Conf. bedrijf Gerzon Serphos, Amsterdam f 100; N.V. Teerbedr. Uithoorn, Uithoorn f 500; N.V. Uithoorn- sche Baconfabr., Uithoorn, f 500; N.V. Aann, Mij. J. M. Strijland Uithoorn flOO, N.V. Havermoutfabr. De Grootvorst, Zaandijk f 100; Onderl. Brandwaarborg Mij, Koning en Boeke, Zaandijk f 100; N.V. Zand- voortschduin, Zandvoort f 1000; Firma Gerzon, Haarlem f 5 00; mr. H. J. D, D. E„ Haarlem, f 100: N.V. Gebr. Goedhart's Aann. Bedr., Amsterdam f 500; N.V. Kerko v.h. Haarl, Overhemdenindustrie, Haar lem f 250: Fabr. J. Mulders, Bussum f 250; R. M., Bussum f 100: D. B. Dzn., Bloemendaal f 2000; W. J. van R., Amsterdam f 100; N.V. Amsterdamsche Ballastmij., Amsterdam f 25000; Deli-Batavia Rub ber Mij. N.V.. Amsterdam f 1000; Geo Wehry en Co., Amsterdam f 500; R. J. E. Graaf S., Den Haag f 1000; Peek en Cloppenburg, Den Haag f 1000; Peek en Cloppenburg. Amsterdam f 1000; V. en D., Den ITaag f 5000: N.V. Ver. Scheepvaart Mijen Den Haag f 1000: Heck's Lunchrooms, Rotterdam f 1000: N.V. Ver. Kon. Pap.fabr. Van Gelder Zonen, Amsterdam f 10.000; dr J. L. F. van E. voor verg. steun in bijz. gev.. Den Haag f 250: N.V. Bankiers kantoor Furnee en Co., Den Haag f 100. E. H., Amsterdam f 509, N.V. Uitgeversmij. Neer- landia, Utrecht f 100, P, van V. Hilversum f 100, N.V. Gebr. v. d. Bergh Kon. Fabr. Oss, f 250, N.V. Uitgevers Mij. Neerlandia Limburger Koerier. Maastricht f 100, verg. Ons Thuis, Den Haag f 100, N.V. Machinefabr. Reineveld, Delft f 250, B. V. Mentz v.h. Lansberg, Den Haag f 250, mej. L. K, den Haag f 100, jhr. mr. R. van L. den Haag f 100, J. G. Sr.. Baarn f 109, Ruys en Co., den Haag f 250, J. W. A. Amsterdam f 100, A. W. V. den Haag f 100, P. van B. B., Putten (Veluwe) f 100, Peek en Cloppenburg, Arnhem f 400, mevr. A. S. B., Was senaar f 100, F. J. H. den Haag f 250 N.V. Cult. Mij. Kali-Tello, den Haag f 200, N.V. Uitgeversmij. Neerlandia, Breda f 100, N.V. v.h. Ruhaak en Co, den Haag f 109, N.V. Stookwerk, Rijswijk (Z.-H.) f 100, farn. Kr., Rijswijk (Z.H.) f 200, P. W. den Haag f 100, K. van D. S., Amsterdam f 100, de Holland-Asiatic-Trading Cy, Amsterdam f 150; Bloch en Stibbe Hollandia, Amsterdam f 500, Burger Ziekenfonds v. 1940 N.V., Amsterdam f 100, Peek en Cloppenburg, Groningen f 400, Ned.-Ind. Suikerunie N.V. en dochter Mij:en, den Haag f 3590, N.V. Cultuur Mij. Kali Bakar, den Haag f 500, N.V. Cultuur Mij Kali Kempit, den Haag f 200. Ten Hagens drukkerij en uitgevers mijen, den Haag f 100, H.A.K., Wassenaar f 100, J. P. Rotterdam f 100, N.V. Tarakan Petroleum Mij., den Haag f 1009, mej. J. C. V., den Haag f 100, N.V. Machinefabriek Reineveld, den Haag f 150, M. v.d. M., Amsterdam f 200, Brandon Mesritz en Co., Am sterdam f 100, Coöp. Boerenleenbank „de Voor schotbank", Naaldwijk f 100, Ned. Hdl. Mij. N.V. A. Amsterdam f 10.000, J. C. van Z., Amsterdam f 100. C. ter P., Amsterdam f 100, J. W. B. E. den Haag f 100, N.V. Borneo-Sumatra Handel Mij. den Haag f 500, N.N., Amsterdam f 590, A. E. K., den Haag f 100, N.V. de Centr. Arbeiders Verz. en Deposito Bank, den Haag f 3000, W. Amsterdam f 500, Cantzlaar en Schalkwijk, Rotterdam f 150, van Leeuwen Boomkamp en Co., Amsterdam f 1250, dr. B. J. Q. van T., den Haag f 300, hoofdadmini stratie N.V. A. Kreijmborg en Co., Amsterdam f 5000, de Bandar Rubber Mij. N.V., Amsterdam f 100, C. J. J. W. den Haag f 100, N.V. Unie van Ijsfabrieken, den Haag f 500, Haagsclie Post N.V. Den Haag f 100, N.V. Rubber Cult. Mij. „Amster dam", Amsterdam f 2500, dr. J. C. S. Amsterdam f 100, H. S,, Heemstede f 100, H. C. den Haag f 100, Wallich en Matthes, Amsterdam f 500, R. van P. van E., den Haag f 100, Peek en Cloppen burg, Nijmegen f 490, N.V. Hdl. Verg. Amsterdam. Veilig verkeer. Met een enkele handbeweging w0 j. op het bureau der Amsterdamsche verkccrsnolr de stroomsterkte van de verkeerslichten, thans ook in de donkere ochtend- en avondnr dienst doen, gewijzigd. (Foto Pax. Hotiaojj Amsterdam f 10.000; Peek en Cloppenburg, Rot terdam f 600, prof. ir. C. L. v. d. B. den Haag f 100, N.V. de Ned. Gasmeterfabr. G. W., den Haag f 100, mr. A. Q. M. Amsterdam f 100, J. S. C., den Haag f 100, N.V. Magazijnen voorheen Meddens en Zn. Rotterdam f 1500. B. S. S-, Amsterdam f 109 N.V. Biam, Rijswijk (Z.H.) f 100, wed mr. J. B. O. geb. A. J. van H. T. S., Beetsterzwaag f 100, Z. V., den Haag f 500, A. M. de V. den Haag f 100, N.V. Amsterdamsche Rijtuig Mij., Amsterdam f 250, dr J. B., den Haag f 100, N.V. Alg. Hyp. Bank, Am sterdam f 100, Becht N.V. den Haag f 109. S. A. Fles en Zor Rotterdam f 250, N.N. den Haag f 1000. Peek ei. Cloppenburg, Utrecht f 400, idem Leiden f 400, idem Leeuwarden f 100. Mr. A. van Tr., Amsterdam f 275; N.V. Heeren- en Kinderkleeding mag. v/h Gebr. Bervoets fil. Rotter dam f 100; Neerlandia, Onderl. Brandwaarborg Mij. Scheveningen f 100; N.V. Bankierskantoor van Men des Gans en Co., Amsterdam f 100; Rotterdamsch Bankverg. N.V., Delft f 100; voor Ph. v/d H. Suiker Cult. Mij., Amsterdam f 250; Cult. Mij. Baleng Een- do, Amsterdam f 200; Sf.; Amsterdam f 200; Cult Mij. Soember Kareng, Amsterdam f 150; Cult. Mij. Kemanglen, Amsterdam f 100; C. D. L Wassenaar f 100; N.V. A. Batschari Cigaret Fabriek, Den Haag f 500; N.V. Twehtsche Textiel Mij., Enschede f 100' N.V. Westl. Stoomtram Mij, Loosduinen f 100; J B. van Heijst en Zonen, Den Haag f 1000: N.V Cult. Mij. Gesieken en Ren tooi, Den Haag f 100- Armenfonds der fam. Antheunis, Rotterdam f 200: mr. P. V., Amsterdam 100; N.V. Mij. Rommenhöl- ler, Den Haag f 300; W. S., Amsterdam f 100 N.V. t. expl. v/d suikerend. Djatie, Den Haag f 200 C. T..Amsterdam f 100; N.V. Spruyt van Rietscho- ten's speciaalzaken, Amsterdam f 300; Talens en Zoon N.V., Apeldoorn f 1000; J. Beuns en Zoon, Amsterdam f 100; E. F., Amsterdam f 100; Esge Suitings Co., Den Haag f 100; N.V. Hdl: Cy. Hakko lakens en Buckskins, Amsterdam f 100; C. D. v. d. L„ Den Haag f 100; fa. Otto Meijer, Amsterdam f 100; Peterson's Havenbedrijf, Rotterdam f 300 L. M. v. d. W„ Den Haag f 100; N.V. Hollandsche Kleefmachinefabriek, Rotterdam f 250; N.V. Mij Expl. der s. o. Djatiorangi, Den Haag f 100: N.V Nepeha, Nijmegen f 100; fa. Peek en Co., Amster dam f 500; Erikson Telefoon Mij, Rijen f 500; N.V Ned. Standaardbank, Amsterdam f 2000; prof. dr C. de L-, Amsterdam f 100; Mij. t. expl. van rijst landen op Java „Michiels Arnolds N.V.", Den Haag f 100; K. W. B., Den Haag f 200; N.V. Wed. J. Arend en Zoon, Rotterdam f 100; dr. W. S., Am sterdam f 200: N.V. mij. t. expl. der KentL suikerfabrieken, Den Haag f 700; mr. W. c. ÏTT Den Haag f 250; mr. M. S., Hilversum f 100; R n F. P., Hillegom f 100; P. J. Landry's bankierskai' toor, Den Haag f. 100; Lippman Rosenthal en Co' Amsterdam f 1000; Ruys' Handelverg. N.V, tv'1 Haag f 250; Ned. Siemens Mij. N.V., Den'lha! f 5000; N. N., Wassenaar f 100; v/h Piet v. d. Brul Amsterdam f 1000; Hotel des Indes, Den'Haas f 100; N.V. Alex Israels, Amsterdam f 200; Wou. denberg en Co., Amsterdam f 250; Consei-vattiv Baarn f 100; Van Vloten en Gijselaar, Amsterdam f 100: Kon. PlateeLfabriek, Gouda f 200; H. B. M Amsterdam f 100; N.V. v/h De Wit Hzn., Rijstóft (Z.-H.) f 100; N.V. Lijnkamp en filialen, Den H-;a f 400; Pander, Den Haag f 1000; N.V. Ned. Kabet fabriek, Delft f 5000, Oppenheim en Van Til], jvj Haag f 100; N.V. De Zeeuw, Hus, Den Haag f N.V. Bandenmij, Amsterdam f 100; B. p, pold's Uitgeversmij., Den Haag f 100; N.V. Cu] mij. Wonolangan, Den Haag f 350; de Twentse:, Bank N.V.. Amsterdam f 10.000; Eugène Arnouts" Den Haag f 100; mr. F. N. K., Rotterdam f 50Q. W. G. Rolthaus N.V. Confectiefabr., Rotterdan f 100; prof. dr. C. D. de L., Utrecht f 100; N.V, Handel Mij. Gestetner, Amsterdam f 100; M. C., Den Haag f 1000; fa. H. Tulp, Zwolle f *109. A. J.P., Amsterdam f 100; N.V. Hollandsche: Stoomboot Mij., Amsterdam f 250; N.V. Billiton Mij., Den Haag f 10.000; Van Bron en, Co,, An\. sterdam f 100; N.V. Cult. Mij. Kaahïfaten, Don Haag 500; N.V. Asphaltfabriek U. F. A. Koolteer Den Haag f 500; J. C. K. S., Vogelenzang f ii]ijj Hirsch en Cie N.V.. Amsterdam f 1000; N.V, Dordrechtsche Asphaltfabr., Den Haag f 500; 'li L. H. de C., Den Haag f 100; M. G. W. H., Loo*;. duinen f 1000; N.V. Transforma. msterdam f loV J. D. S., Den Haag f 100; N. N. )en Haag f 100; N.V. Van Kempen Begeer en Vol, Den Haag f 500; Bouwkundige verg. ondern. en vrijh., Den Haag f 250; Fa. B. Cordemeijer, Amsterdam f 100; N.V, Ned. Linoleumfabr., Krommenie f 1000; N.V. Cult,' Mij. de Lampongs, Den Haag f 100; N. N., Krom. menie f 100; L. S., Den Haag f 500; N.V. Alg, Beleggingsmij., Den Haag f 100; N.V. Gemeensch. Effectenbezit, Den Haag f 200; Cult. Mijen onder dir. van mr. J. W. F., Den Haag f 1000; dr. J. H,, Den Haag f 100; Cult. Mij. Bandoeroto, Den Haag f 100; N.V. Handel Mij. Lohman en Co., Amsterdam f 300; Brinkman en Co. N.V., Haarlem f 100, dir. v/h N.V. Ned. Japonstoffenhandel v/h Leopold Mundheim en Co, Amsterdam f 100; Coöp. Boeren leenbank, Uithoorn f 100. Totaal f 249.014.95. Aan giften onder f 100 kwam in de bovengenoem de periode in totaal een bedrag binnen van f 5859.95. Tezamen met de vorige twee opgaven kwam er binnen f 564.988.69. Bedrijvigheid in de Amsterdamsen filmindustrie. Drie films in de maak. Het A.N.P. meldt: Na een periode van rust, welke gebruikt is voor het verrichten van ver schillende herstellingswerkzaamheden, is er een tot optimisme stemmende bedrijvigheid in de Cinetone- studio aan de Duivendrechtsche kade te Amsterdam ontstaan. Het algemeen Amsterdamsch Film Agentschap, kortweg Aafa geheeten, heeft een drietal korte films op stapel gezet en Vrijdag is met de op nemingen begonnen. Reeds met Kerstmis hoopt men de eerste twee aan het publiek te kunnen toonen en indien zij in den smaak vallen zal de productie, niet alleen van voorfilms, doch ook van hoofd films worden voortgezet. Allerwege worden pogingen in het werk ge steld om een Nederlandsche filmindustrie op te bouwen. In het verleden waren er talrijke moei lijkheden, welke remmend werkten. Een deel daar van is door de gewijzigde omstandigheden opge heven, terwijl de vraag naar goede Nederlandsche films ongetwijfeld gestegen is. De kansen voor den opbouw van een industrie zijn zeker niet on gunstig, al zullen er nog talrijke bezwaren over wonnen moeten worden. De strijd hiertegen is thans aangebonden. De oroductiestaf is met zorg uitgekozen en de toe komst zal moeten uitwijzen of de Aafa den juisten weg gekozen heeft. Onder de medewrekers aan de productie van deze eerste drie film^. waarvan de titels zijn: ..Oost, west, thuis....", „Och. wat hindert het nou", en „Hol landsche ballade", zijn Gerard Rutten, regie, An- dor von Barsy, Otto van Nijenhof en Frits H. Meyer, aan de camera, Lex Kleykamp, architect, G. R. Olierhoek, geluidsingenieur, en Gilles Pirotte, muziek. ALs acteurs verleenen hun medewerking Gusta C-hrispijnMulder, Tilly Perin Bouwmeester en Herbert Perquin, alsmede het Haagsche jongens koor „Het Matrozen-koor". De a'lgemeene leiding is in handen van M. J. van der Wiele. Decoraties zijn ontworpen door mejuf frouw van der Linden en Fokke Deutz. De teksten der liedjes werden gemaakt door Perquin en Wim Kan, het orkest is dat van Frans Wouters. Toen de plannen voor deze films en de toe komstige productie besproken werden, heeft men als leidraad genomen dat deze producten op den duur een bijdrage zouden moeten zijn aan het Ne derlandsche cultuurleven. Zij zullen een Neder- landsch karakter moeten hebben bestemd moe ten zijn voor het Nederlandsche publiek. Geen productie dus gericht op export, doch films voor Nederlandschen bodem. Niet dat de makers het met toe zouden juichen wanneer het buitenland belang stelling zou toonen. Integendeel, doch het eerste doel zal ons land zijn. Er zal hard gewerkt worden in de komendi maanden in Cinetone. 'i

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 2