Voor laeöe avonden* KORT NIEUWS. ;ATT:RDAG 7 DECEMBER 1940 Duitseh leger bericht: Duitsche actie boven Zuid en Midden-Engeland; nach telijke aanvallen op Londen en Portsmouth. ogRLlJN. 6 December (D.N.B.) Het opper hel van de weermacht deelt mede: In het zuidelijke deel van den Atlantischen loeaan is. zooals reeds gemeld, een zeegevecht itstaan tusschen een Duitsch en een Britsch «rlogsschip, in het verloop waarvan het Britsche Oorlogschip zware beschadigingen opliep. Een Soot heeft vier vijandelijke koopvaardijsche- tn met een totalen inhoud van 13.300 b.r.t. tot linken gebracht. Hiervan werden twee schepen een convooi weggeschoten. Jm den nacht van 4 op 5 December vielen ge rechtsvliegtuigen Londen, Birmingham en South- cnoton aan. In alle drie steden werden kleine en ^oóte branden als gevolg van de neergeworpen Mmmen waargenomen. "in den loop van den dag bleef de bedrijvigheid nnhet luchtwapen beperkt tot afzonderlijke aan dien op Londen en eenige andere doelen in Zuid- ,n Midden-Engeland. In den nacht van 5 op 6 December waren op nieuw Londen en Portsmouth het doel van de jjuitsche luchtaanvallen. Het leggen van mijnen in Britsche havens werd Toortgezet. Ver dragend geschut van de marine èn het leger heeft een vijandelijk convooi ten /vosten van Dover doeltreffend beschoten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen in den nacht ran 5 op 6 December het Westen van het Duitsche rijk binnen zonder bommen neer te werpen. De totale verliezen van den vijand bedroegen giste- i tien vliegtuigen, waarvan zes in luchtgevech ten. Zeven eigen vliegtuigen worden vermist. DE AANVAL OP PORTSMOUTH. Kader meldt het D.N.B.: Portsmouth, de belang rijkste oorlogshaven aan de Zuidkust van Enge land. is. in den nacht van 5 on 6 December in Terschillende golven aangevallen. Het bombarde- jent begon vroeg in den avond en duurde tot iaat in den nacht. Portsmouth is een van de bekendste Engelsche oorlogshavens en het voornaamste steunpunt voor de Britsche thuisvloot en bezit een aantal belangrijke zeevaartscholen. De groote onderaard de tankinstallaties alsmede de opslagplaatsen voor munitie en mijnen vormen ook voor de in Southampton en in andere in de nabijheid ge- &en havensteden gestationneerde oorlogssche pen een belangrijke ravitailleerings- en rêserve- "basis. Kaar uit de verkenningen ondubbelzinnig is ge- Weken heeft het nachtelijk bombardement een eroot succes opgeleverd. Verscheidene groote en een aantal kleine branden geven een beeld van de uitwerking. Verder verneemt het D.N.B.: Over de aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen van Vrijdag nog de volgende bij zonderheden Een vliegkamp werd in een duikvlucht voor een groot deel vernield. De hangars stortten na de ontploffing van de goed gerichte bommen voor het grootste deel in, het vliegveld werd on bruikbaar gemaakt. In de stad Lowestoft aan de Oostkust werd een sterke batterij luchtdoelgeschut door bom- PROGRAMMA ZONDAG 8 DECEMBER 1340. HILVERSUM I, 415 M. Nederlantlscli Programma. 8.00 KRO. 1.00—7.15 AVRO. 8,00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 1.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Lezing ,,De H. Maagd in de Nederlandsche Poëzie'. 12.15 Concertge bouworkest (gr.pl.). 12.45 Nieuws- en economische be richten A. N. P. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. 1.45 Neder- landsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren voorouders. 2.00 Concertgebouworkest en solist. 2.50 -3.15 Causerie „Jan de Lapper". 4.00 Gramofoonmuziek. MO Cabaretprogramma (opn.). 5.10 Sportnieuws A. N. P. 115 Wekelijksche gedachtenwisseling A. N. P. 5.30 Ver- lorte opera „Si j' étais roi". 6.30 Orgelspel. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Nieuwsberich ten A. N. P., sluiting. HILVERSUM II, 301 M. 8.00 NCRV. 8.30 VPRO. 9.30 N'CRV. 1.00 KRO. 4.00 NCRV. 5.15—7.00 KRO. 8,00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 Orgelconcert (opn.) I.M Studiodienst. 9.30 Gewijde muziek (opn.). 10.00 Gra mofoonmuziek. 12.00 Zang met orgelbegeleiding. 12.25 Cyclus „Kent Gij Uw Bijbel" (gr.pl.), 12.45 Nieuws- en Ronomsche berichten A. N. P.è 1.00 Gramofoonmuziek. 15 Middenstandspraatje. 2.00 Adventsuitzending. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.30 R.K. Haarlemsche Oratoriumver- eeiiglng, KRO-Symphonie-orkest en solisten. 3.00 Causerie •Bruckner". 3.15 KRO-Symphonie-orkest en soliste. 3.55 Gramofoonmuziek. 4.00 Wijdingswoord. 0.15 Wekelijksche icdachienwisseling A. N. P. 5.30 Radiotooneel. 6,15 Gra mofoonmuziek. 6.457.00 Actueele reportage of gramo foonmuziek, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Be richten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Berichten. Duitsch. 10.15 Orgelspel. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.3011.45 Berichten, Engelsch. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- ffl economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmuziek. UM.45 Berichten, Engelsch. 2.00—2.15 Berichten. Duitsch. 138 Berichten, Engelsch. 2.45 Verkorte opera „Der Frei- KhOtz" (gr.pl.). 3.30 Uit Berlijn: 51e Verzoekconcert voor de Bultsche Weermacht. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.30 Berichten Ingelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 Nieuwsberichten A- N. P., sluiting. MAANDAG 9 DECEMBER 1940. HILVERSUM I. 415 M. Nederlandscb programma. VARA SM Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. (Tn de jiuze: VARA-Almanak). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang met pianobegeleiding. 11.10 Decla re. 11.20 Orgelspel. 12.00 Esmeralda en solisten. Ca. 12.30 'ARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A N, p. i.oo VARA-orkest. 2.00 Voor de vrouwen. 3.00 "Wl, piano en gramofoonmuziek. 3.40 Gramofoonmuziek. '81 Gramofoonmuziek met toelichting. 4.30 Voor de kinde- jw. 5.00 Orgelspel. 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten A. N. P. 5.30 VARA-orkest en soliste. 6.006.15 L*-&ig „De lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche *1*". 5.43 VARA-Almanak. 6.45 Actueete reportage of Fsmofoonmuziek. 7-00—7.15 Economische vragen van de k? en nieuwsberichten A. N. P„ sluiting. HILVERSUM II, 301 M. NCRV. 'WNieuwsberichten A. N. P. 8.10 Schriftlezing en medita- 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. Morgendienst. 1100 De „Consonanten" en gramofoon- 6t'aefc 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten A. N. P. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gramofoon- mWek. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Quatrc-mains en gramo- •■«nmuziek. 3.15 Orgelconcert (opn.). 3.30 Gramofoonmu- «k. 3.45 Bijbellezing. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de Aderen. 5.00 VPRO. Cyclus „Het gezin in onzen tijd". 5.15 leuws-, economische- en beursberichten A N. P 5.30 Be- ?.?len 535 Molto Cantabile. 5.55 Gramofoonmuziek. 6.10 'CRV-orkest en soliste. 6.457.00 Actueele reportage of Iftmofoonmuziek, sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO. M Berichten, Duitsch. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Be richten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten A. N. P., gramofoonmuziek. 9.00 Berichten, Duitsch. Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo- jMnmuziek. 10.30 Solistenconcert. 11.30 Berichten, Engelsch. Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten, eventueel gramo- ■Miunuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten "Jdtsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. •M Russisch programma (opn.). 1.30 Berichten, Engelsch. j5 Gramofoonmuziek. 2.00—2.15 Berichten, Duitsch. 2.30 _crichten, Engelsch. 2.45 Sylvestre-trio. 3.30 Berichten, -T'Klsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Verzoekconcert voor jidoor de Duitsch Weermacht. 5.00—5.15 Berichten, Duitsch j Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.007.15 "ksch praatje en nieuwsberichten A. N. P., sluiting. men en machinegeweervuur doeltreffend aange vallen. Behalve de kanonnen werden o.a. de munitievoorraden getroffen. Behalve deze en andere afzonderlijke acties door verschillende vliegtuigen moet nog de aan val van verscheidene gevechtsvliegtuigen op voor de oorlogvoering belangrijke installaties bij Chatham genoemd worden, waarbij talrijke branden ontstonden. Italiaansch legerbericht. Grieksche druk op het front in Albanië. Italiaansche tegenaanvallen. ERGENS IN ITALIë, 6 December (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 182 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: ..Gebruik makend van teruggetrokken strijdkrachten, ook afkomstig van de andere grenzen, gaat de vijand in Albanië voort met druk uit te oefenen, vooral op onzen linker vleugel. Onze troepen hebben tegenaanvallen ondernomen. Tijdens de geleverde gevechten hebben de troe pen van de divisies Arezzo en Venezia zich gedra gen op een wijze welke hoven allen lof verheven is. Onze luchtmacht doet met succes aanvallen op de verbindingswegen en concentraties van vijandelijke troepen door bombardementen en beschietingen met machinegeweren. Al onze vlieg tuigen zijn teruggekeerd. In Noord-Afrika ontstond op verschillende plaatsen een treffen tusschen afdeelingen ver kenners in het gebied ten Zuiden van Sidi el Bar- rani. De vijand wierp eenige hommen uit in de zone van Tobroek, waarbij twee personen om het leven kwamen en een persoon gewond werd. Bom men in de gebieden van Solloem en Sidi el Bar- rani maakten geen slachtoffers en richtten geen schade aan." JOEGO SLAVIË ZAL MEDE WERKEN AAN DE VESTIGING VAN EEN NIEUW EUROPA. Zoetkowitsj acht de internationale positie van het land gunstig. NAAR RECONSTRUCTIE VAN HET KABINET? Het D.N.B. verneemt uit Belgrado: Minister-president Zvetkowitsj heeft voor het seniorenconvent van Belgrado een redevoering uitgesproken, waarin hij o.a. ook sprak over de buitenlandsche politiek. Hij zeide daarover: Op alle gebieden en over alle internationale betrek kingen kan het thans tot onderhandelingen en besprekingen komen. Ook wij zullen medewer ken aan de instelling van een nieuwe orde in Europa en over al deze betrekkingen bespre kingen en onderhandelingen voeren, Gij kunt er echter van overtuigd zijn dat daardoor op geencrlei wijze onze veiligheid, onafhankelijk heid in het geding zullen worden gebracht. Dank zij een verstandige, ordelijke, duidelijke en doordachte politiek, kan Joego-Slavië zeg gen dat zijn internationale positie goed is. Er zijn vele moeilijkheden en storingen geweest, maar het land zal door vast te houden aan de be proefde, tot dusver gevolgde beginselen, alle crises en tegenslagen die hét overkomen, kunnén overwinnen en in vrede voort kunnen gaan. Ten slotte zeide de minister-president dat een gun stige situatie in de eerste plaats te danken is aan de verstandige binnenlandsche politiek, die de overeenstemming tusschen Serven en Kroa- ten ten grondslag heeft. In leidende politieke kringen te Belgrado verwacht men in den eerstvolgenden tijd een reconstructie der regeering. Gedeeltelijk zou ook een verwisseling van portefeuilles plaats vinden. Stefani meldt dat in den huize Vittorio Mus solini een dochter geboren is. Vittorio Mussolini, de oudste zoon van den Duce, is sedert 't uitbreken van den oorlog ingedeeld bij een escadrille bom menwerpers. Moeder en dochter zijn wel. De bondspresident van Zwitserland heeft in de bondsraadszitting rapport uitgebracht over de re cente schending van het Zwitsersche luchtruim door Engelsche vliegtuigen, op den avond van den viehdien December, en medegedeeld dat hij een zeer scherp protest bij de Engelsche regeering heeft doen indienen. (D.N.B.) Tot directeur van het Vrijdag opgerichte or ganisatiecomité van de Fransche filmindustrie is, naar het D.N.B. meldt, Ra-oul Ploquin benoemd. Hij is vele jaren vertegenwoordiger van de Tobis te Parijs geweest. De „Daily Telegraph" meldt dat de Britsche premier een nieuwen diretceur-generaal van de British Broadcasting Corporation zal benoemen. Wellicht hangt met deze benoeming een volkomen nieuwe organisatie van de B.B.C. samen, zoo meer-f het blad. (D.N.B.) - Uit Beiroet meldt het D.N.B. dat tusschen de regeeringen van Syrië en Irak een overeenkomst gesloten is over de gemeenschappelijke bestrijding van de sprinkhanenplaag in het gebied van Dzje- sireh. - Tegen de vroegere leiders van de Roemeen- sche Petroleummaatschappij Astra Romana op een na allen Engelschen is blijkens een D.N.B.- bericht een proces wegens beradeeling van den Roemeenschen staat aanhangig gemaakt. De recht bank heeft vastgesteld "dat de Astra Romana door aardolieboringen, die zich tot het gebied van den staat uitstrekten, den Roemeenschen staat in den loop der jaren voor twee milliard lei heeft bena deeld. - De Führer heeft den plaatsvervangende® Finschen president der republiek zijn gelukwen- schen gezcr den ter gelegenheid van den nationale® feestdag. (D.N.B.) De Mandsjoerijsche minister van verkeer Lishaogen is, naar het D.N.B. verneemt, benoemd tof ambassadeur van Mandsjoekwo in Tokio. De tegenwoordige Mandsjoerijsche ambassadeur te Tokio volgt Lishaogen op als minister van verkeer. De Braziliaansche minister van verkeer heeft de berichten tegengesproken, volgens welke de Lloyd Brasileiro van plan zou zijn den dienst op Europa te staken. Zoo er al op het oogerblik geen booten naar Europa vertrekken aldus de minister, 'dian vindt dit zijn oorzaak in het gebrek aan sche pen. Een deel idler schepen van den Lloyd Brasileiro bevirdt zich in Europeesche havens, terwijl een deel onderweg is. (D.N.B.) Stefani meldt dat de Roemeensche regeering machtiging gegeven heeft tot den uitvoer van 1000 ton vliegtuigbenzine naar Italië in ruil voor ethyl voor de vervaardiging van benzine. Verliezen aan boord van de „Carnarvon Castle". Na gevecht in den Atlantischen Oceaan. Het D.N.B. meldt: Officieel wordt in Londen medegedeeld dat de „Carnarvon Castle" Don derdag in het zuiden van den Atlantische»: Oceaan bij een gevecht met een vijandelijk vaartuig beschadigd is. Er vielen eenige ver liezen aan boord van de „Carnarvon Castle". Een D.N.B. bericht uit Rio de Janeiro meldt: Het bericht omtrent de zware beschadiging van den Engelschen hulpkruiser „Carnarvon Castle", die den aanval op de Braziliaansche kustboot „Ita- pe" heeft gepleegd, door een Duitschen hulpkruiser in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan, heeft in Brazilië buitengewoon diepen indruk ge maakt. De avond.blade»n van de Braziliaansche hoofdstad hebben het bericht groot opgemaakt ge plaatst. De Argentijnsche ambassadeur te Rio, Labougle, die tevens vertegenwoordiger van Argentinië in de Pan-Amerikaansche neutraliteitscommissie is, heeft omtrent het incident met de „Itape" verklaard: „Brazilië kan op Argentinië rekenen, welke hou ding Brazlïë ook zal aannemen". Labougle zeide dat met het oog op de moeilijkheden van den over- zeesche handel als gevolg van den oorlog de inter- Amerikaansche handel bijzondere beteekenis heeft. „Daarom", zoo zeide hij, „is de kustvaart van vi taal belang voor de Amerikaansche landen, daar zij draagster van den inter-Amerikaanschen ha» del is. De kustvaart en de in ter-Amerikaansche handel mogen niet gehinderd worden 'dhor inmen ging van mogendheden van buiten het continent". Vonnis tegen Pierre Vienot. Acht jaar wegens desertie. Uit Vichy wordt aan het D.N.B. gemeld: Het Militaire Gerechtshof te Clermont-Ferrand heeft den gewezen onder-staatssecretaris Pierre Vienot veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf onder aftrek van preventief. Voorts tot verlies van zijn militairen rang en zijn burgerrechten voor den tijd van twintig jaar. Vienot had zich aan boord van het vluchtelingenschip „Massigli" begeven, of schoon hij als kapitein, die onder de militaire auto riteiten stond, daartoe van zijn meerderen geen toestemming had ontvangen. Vienot is wegens desertie veroordeeld evenals de oud-minister van onderwijs Jean Zay, die door hetzelfde militaire ge rechtshof tot levenslange verbanning is veroordeeld Het verschil in de strafmaat is door het gerechtshof daarmede gemotiveerd dat Vienot in den wereld oorlog driemaal gewond en tweemaal onderschei den werd, hetgeen als verzachtende omstandigheid werd aangemerkt. Het opperste gerechtshof van Riom heeft, naar verder wordt medegedee1 'ot dusverre 200 getuigen gehoord. De acten worde'; thans aan de voornaam ste beklaagden Daladier, Gamelin, Guy Lachambre, Léon Blum en hun verdedigers toegezonden. In aansluiting hierop zullen de beklaagden voor de laatste maal worden gehoord. De documenten gaan dan weer naar den procureur-generaal en daarop wordt het tijdstip vastgesteld van den aanvang der openbare behandeling. In welingelichte krin gen gelooft men dat nog vier tot zes weken zullen verstrijden voor den aanvang van het proces. In goed ingelichte kringen te Vichy verluidt dat bij het opperste gerechtshof een presidents wisseling voor de deur staat. De huidige president Caous, zal vervangen worden door den rechter van het hof van cassatie Emile Lagarde. die juist tot president van dit hof benoemd is. Naar verluidt is het ontslag van Caous een gevolg van meenings- verschillen, die gerezen zijn tusschen hem en den minister van justitie, Alibert, nopens de technische procesvoering te Riom. De „Temps" meent te kunnen aannemen dat het proces van Riom naar alle waarschijnlijkheid in de eerste dagen van Januari zal beginnen. Doodstraf op gewapende opstandigheid in Roemenië. Speciaal gerechtshof ingesteld. BOEKARES""i 6 December. In het staats blad is een decreet verschenen dat de dood straf stelt op gewapende opstandigheid. De verordening bedreigt de aanstichters en leiders van zulk een opstandige beweging met den dood en zij die eraan deelnemen en het doel nastreven een revolutie te ontketenen, kunnen op levenslangen dwangarbeid rekenen. Alle personen die binnen het kader van deze wet worden aangeklaagd zullen terechtstaan voor een bijzonder hof, waarvan de drie leden alle generaals in actieven dienst door den minister voor de nationale verdediging benoemd worden. In bijzondere gevallen is de commandant van het leger of die van een legercorps bevoegd de drie generaals, waaruit het gerecht bestaat, te benoe men. In het decreet heet het dat het vonnis bin nen 24 uur na de opening van de behandeling geveld moet zijn. eD executie moet binnen tien uur na de publi catie van het vonnis volgeft. Het decreet is geteekend door Antonescu en den minister van justitie. (United Press.) Engelsche werven in de Ver. Staten. Voor monteering van onderdeelen van vrachtschepen. Het D.N.B. verneemt uit New-York: De Britsche regeering heeft, naar de „New- York Herald Tribune" uit Washington meldt, besloten eigen scheepswerven in de Vereenigde Staten op te richten, waarop de onderdeelen van vrachtschepen in serie gemonteerd zullen worden. De afzonderlijke deelen zullen in Amerikaansche fabrieken worden vervaardigd en aan twee werven geleverd worden, waarvan een aan de west- en de andere aan de Oostkust van Noord-Amerika zal worden opgericht. De Britsche scheepvaartmissie, die zich bijna twee maanden in de Vereenigde Staten be vindt. is naar New-York teruggekeerd om haar arbeid te voltooien en dan de verdragen te onder teekenen. Eerst dan zal het plan voor het op richten der werven gepubliceerd worden. BEVORDERING VAN HET ZELF MUSICEEREN Een plan van de V.A.R.A. Het A.N.P. meldt: Uitgaande van de ge dachte, dat het amateurisme in de kunst een on gewoon belangrijke factor is in het cultureele leven van een volk, heeft de VARA zich sinds verscheidene jaren op de bevordering van het amateurisme toegelegd. Voorbeelden daarvan waren o.a. samenwerking met de bonden van arbeiderszang- en arbeidsmuziekvereenigingen, twee groote series amateurs-uitzendingen, een liedjesprijsvraag, benevens de onlangs uitgege ven oproep aan componisten voor harmonie- en fanfare-orkesten en die voor microfoonverhalen. Thans zal de VARA een oproep aan componis ten doen om te componeeren voor kleine ensem bles van drie tot vijf instrumenten, die in har monie (fanfare) orkesten gangbaar zijn. Door beschikbaarstelling van dergelijke composities tegen een zeer lagen prijs zal de mogelijkheid schapen worden, dat zich in den boezem van de bestaande harmonie of fanfare orkesten klei ne groepen vormen, die thuis kunnen musicee- ren. Aan de gevraagde composities zullen de zelfde eischen gesteld worden in groote lij nen althans als aan die van den vorigen op roep. De reis van graaf Csaky naar Belgrado. Semï-officieel wordt uit Berlijn gemeld: In politieke kringen der rijkshoofdstad wordt het vermoeden uitgesproken dat de reis van den Hongaarsellen minister van buitenlandsche za ken naar Belgrado in hoofdzaak ten doel heeft besprekingen te voeren over de betrekkingen der beide landen met elkander. Het ligt alleen maar in de lijn van het streven van Duitschland, zoo verklaart men, naar een vreedzame en vrucht bare ontwikkeling van het Europeesche Zuid oosten, wanneer de betrekkingen der in deze ruimte levende staten en volken ook onder el kander meer en meer verdiept worden. (D.N.B.) No. 23. WAAIER-PUZZLE. Bij juiste invulling van de gevraagde woorden ontstaat zoowel aan den bovenrand als aan den benedenrand een bekende zegswijze. 1. Geneesmiddel. 2. Hereeniging. 3. Uit elkaar. 4. Toch. 5. Kleedingstuk. 6. Drukfouten. 7. Hinderlijk. 8. Stad in Spanje. 9. Geneesmiddel. 10. Stuk land op zich zelf. 11. Zeenimf. 12. Als. 13. Woestijn. 14. Schaaldier. 15. Borrel. 16. Indische haarwrong 17. Stad in Spanje. 18. Bezinksel. 19. Agio. 20. Huldebetoon. 21. Hard loopen. De gevraagde woorden bestaan uit de volgende lettergrepen ba bil deh di dien do dra du ei een er geld ha im in jo ki kon lam land las le man mers ne ne ni nie o o oes oor op ra ra re re re sa si si ta tel ter tie tig to u uit um va ven. OPLOSSING VORIGE OPGAVE. No. 22. INVULRAADSEL. 1 2 3 4 5 6 7 8 PAAR A RE AAR LAN LE EIN LIEF DE DE DE DE DE DE DE DE KRACHT LEN LIJK WEG LIJK POP LOOS DIENST Ongelukken in de hoofdstad dooi den storm. AMSTERDAM, 6 December In de Wieringen- straat te Amsterdam is Vrijdag ten gevolge van den storm een 48-jarige vrouw in een kelder gevallen. Zij kwam daarbij zoo ongelukkig terecht dat zij met eèn wervelfractuur naar het Binnengasthuis moest worden overgebracht. Nog ernstiger was het ongeval, dat een 45-jarigen wielrijder overkwam, die op den rijksweg Am sterdamDen Haag onder Amsterdam door den storm tegen een boom werd gesmakt. In ernstigen toestand heeft de G.G. en G.D. hem naar het Wil- helmina Gasthuis vervoerd, waar een schedelbasis- fractuur werd geconstateerd. Een ongeluk, dat eveneens op rekening der hevige stormvlagen moet worden geschreven, gebeurde in het Deysselhofplantsoen, waar een 55-jarige dame bij het sluiten van een raam een luik-tegen het hoofd kreeg, waarbij zij een schedelfractuur opliep. Het slachtoffer is naar het O.L. Vrouwegasthuis ge bracht. Ook aan de brandweer bezorgde de wind veel werk. De brandweer moest 33 maal uitrukken in verband met losse dakpannerf omgewaaide schut tingen, afgerukte zinken pijpen, luifels, die gevallen waren door den storm en schoorsteenen, welke gevaar opleverden. MEDEDEELIISG. Beperking verkoop van sterken drank. Daar 's avonds na 7 uur geen sterken drank (gedistilleerd, likeuren enz.) meer mag worden verkocht of afgeleverd, wordt het publiek verzocht zijn bestellingen of inikoopen zóó vroegtijdig te doen, dat verkoop en aflevering kan plaats hebben vóór 7 uur. Onze winkels staan gereed om U zoo vlot mogelijk te bedienen. TH. S. J. HOOIJ. (Adv. Ingez. Med.) In de openlucht-slagerij. De Duitsche legerkok verslaat de kunst van het worsten-stoppen. (Foto .Weltbild) Karpoets en ruige muts. Tentoonstelling in „Typisch Nederland" te Amsterdam. Twee traditioneele hoofddeksels: Links de Urkeï karpoets, rechts de Volendammer „ruige muts". Het is geen groote tentoonstelling, en het onder werp is heusch niet wereldschokkend. Het zijn „karpoetsen" en „ruige mutsen", de traditioneele hoofdbedekkingen der Urkers en Volendammers, die men verzameld kan zien in de „gildenkamer" van het winkeltje in den Heiligemveg te Amster dam, dat „Typisch Nederland" heet. Maar alles behoeft tenslotte niet wereldschokkend te zijn, om onze belangstelling gaande te maken. En het is ongetwijfeld belangwekkend, een iets meer te hooren over dergelijke dingen, waarvan men wel weet, dat ze bestaan, maar waarvan men dan ook niets méér weet. Twee geestdriftigen, wien dergelijke traditioneele kleedingstukken ter harte gaan( de journalisten G. Werkman en F. Thomas te Amsterdam) behooren tot hen, die met droefenis zien, dat de typische mutsen der Markers en Volendammers gaan ver dwijnen. Zooals zij ook met droefenis zien, dat nog slechts één man, de Urker Albert Woord, de kunst verstaat die mutsen te maken. Want de bereiding van het materiaal, dat tegen alles bestand moet zijn, is een bijzondere, en Albert Woord, de zeven tigjarige, dreigt die kunst met zich in het graf te zullen nemen. Men vindt op deze tentoonstelling exemplaren van alle traditioneele hoofddeksels van Urk en Vo- lendam, en er zijn ook ter inzage enkele „klassieke" schrijvers, die over deze mutsen spreken, met in begrip van Beets en Huyghens. Voor wie zich gaarne verdiept in de bijkomstig heden des levens, die toch heusch wel waard zijn geweten te worden, is deze tentoonstelling zeker de moeite waard. KAPITEIN POPESCU VERONGELUKT. Officieel wordt te Boekarest medegedeeld dat de bekendste Roemeensche vlieger, kapitein Popescu, Donderdag verongelukt is. Zijn machine geraakte bov«n het militaire vliegveld van Boekarest in botsing met een Duitsch vliegtuig en stortte naar beneden.. De Duitsche vlieger bracht er het leven af, zijn vliegtuig werd echter ernstig beschadigd. (UniteÜ Press). WEER DANSEN! Direct na opheffing van het Dansverbod biedt de Vereeniging van Reünisten der Handelsavondschool te Haarlem een speciaal „Dansant" 'op Zaterdag a.s. in het Gebouw van den H. K. B. Medewerking wordt verleend door The Original Margians in vol ledige bezeting, terwijl als speciale attractie op treedt het populaire duo „The Hot Rascals".

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 7