IJmuider Courant Vet" De Nederiandsche arbeiders in Duitschland Projectielen zijn geen speelgoed DAGBLAD VOOH VELSEIN, IJMIJIDFIN, SANTPOORT EN OMSTREKEN zonken Steden. Chef van den Italiaanschen marinestaf afgetreden. Kinderzegels. Hevige nachtelijke aanvallen op Londen Geen petroleum voor verwarming van opslagplaatsen JAARGANG NO. 33 ive Lourens Coster, Maatschappij voor ,anI.Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. ■straat 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, .,o0n 5301Postgiro 310791. Alle Advertenties, ,.g8ven voor dit blad, worden kosteloos -snornen in de Kennemer Courant. Verschijnt dagelijks, benalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM MAANDAG 9 DECEMBER 194Ö Abonnementen per week fOMf/i, per maancl 0.52^, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex* Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeelingen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. er Amerika hebben ze weer eens iets nieuws ^!it. dat van ongebreidelde fantasie blijk geeft. ifeagsche Post wijdt er de volgende beschouwing ■rij hebben al lang gedacht: komt er nu uit £a niet eens iets wonderbaarlijks op het 'ai van de bescherming tegen luchtaanvallen? ■;;0 wjj de berichten gelooven, dan is het er nu tja houdt de Amerikaansche pers er zich druk i bezig- Het is een uitvinding van den architect Ij!d Wright, gedaan op bestelling van den mil- •"'air Thomas Manville Jr. Deze rijkaard, die -rust schijnt te hebben als hij niet eens per Vè iets doet dat sterk de aandacht trekt, had lenden architect opgedragen „iets" uit te vin- ien zich afdoende tegen een bombardement te Aermen. Harold Wright heeft het getrouwelijk Tei. Hij vond uit: het huis, dat in den grond taijnt. Tijdelijk natuurlijk. Eén druk op den het huis zakt snel naar beneden, waar behoorlijke ruimte is gereserveerd om den gast ■ntrangen. Is het huis voldoende gezakt, dan 4en twee dikke stalen platen naar elkaar toe ffordt het van boven afdoende tegen bommen ?iligd. In het ontwerp is aan alles gedacht, wat Zakelijk is om beneden in den grond het a normaal te laten functionneeren. De Ameri- -sdie pers heeft de opmerking gemaakt, dat ^huizen toch te duur zouden worden voor de -4, waarop de architect heeft geantwoord, dat, ^de gemeenten zulke huizen „in serie" lieten jen "het nog wel zou meevallen. Het moet -er'voor vliegeniers wel een ontmoedigende ■blik zijn plotseling een heele stad zachtkens J. beneden te zien glijden. Maar dachten de i!gn Manville en Wright, dat de technici van - vijand geen middel zouden vinden, om de huizen :;.eer naar boven komen te beletten? Dan zat !-a heele stad voor goed onder den grond. Och, wereld wordt met den dag gezelliger! Misschien ...en wij over vijftig jaar nog slechts onder den $ii" heb ik al de opmerking hooren maken dat ^id. die zoo'n verzinkend huis van den architect rold Wright bezat het ook zou kunnen laten fijnen als de deurwaarder kwam. En deze ge- bte opent, vooral als men aan Amerika denkt, jere verschieten. De bende van den een of an- toekomstigen Al Capone zou op dusdanige kunnen verdwijnen, zich beveiligend onder dichtschuivende staalplaten en via een onder- :dsche gang weer kunnen opduiken met een ier huis, of desnoods onschuldig-uitziend hutje- -de-hei, op een plek natuurlijk waar heelemaal politie te zien was. Welk een vruchtbaar on- iwcrp, pasklaar voor vele varianten, om te he ndelen in „thrillers", in detective-verhalen waarbij haren recht overeind gaan staan en die de nacht van den bedaardsten mensch in onrustig woelen benauwde droomen doen verlceeren. gedachte aan verzinkende steden is nog erger, beeld van de toekomst ziet er als een nacht tevens dagmerrie uit. Gelukkig maar dat de stand van ons gronidwa- hoog is dat wij ons niet behoeven voor te dat 'het in'ons land te verwezenlijken zou Althans niet in het Westen. Een verzonken kent onze historie. Het was Renners waal. En verzonken dorp, in de oude Haarlemmermeer; een verzonken kasteel: de Brittenburg bij Kat- maar die werden alle door de wateren ver- nden en kwamen nooit meer boven. De eenige nnnering aan een verzonken stad die dat wel leeft bij velen onzer 'dde „Nils Holgersson's aderbare Reis" van Selma Lagerlöf gelezen boen. Want daarin komt de Zweedsche legende van de stad Vineta, welker bevolking door groote welvaart tot zoo zondige weelde ver overd dat de stald tot haar straf in zee verzonk, hmaal in de honderd jaar kwam zij boven en i iemand haar dan betrad en er iets kocht bij een vele kooplieden, die er him kostbaarheden aan- >ien, zou zij hoven mogen blijven. De ooievaar, Sjnheer Ermerik, bracht er Nils heen en hij vond igou'dien muntje op het strand en betrad de stad, toen hij iets koopen wilde van de overdaad, hem aangeboden werd, bleek hij het verloren hebben. En Vineta verzonk opnieuw. Dat is een bekorende schoon ook aangrijpende Het Amerikaansche plan met zijn vreese- techniek is wel aangrijpend maar heelemaal bekorend. En het schiet in zooverre in ver- siaingskracht tekort, dat het maar aanneemt Sat werel'd zal voortgaan met geweldige oorlogen voeren. Dat weiger ik te gelooven. I'k heb de dat in elk geval op den huidigen oorlog een machtige herleving en opbouw zullen volgen, daaruit een wereldstructuur zal ontstaan die g althans voor zeer langen tijd zal onmo- Jjk maken. De wereld moge er voor bewaard -iven, nu alweer technische voorzieningen voor ijeede oorlogen te gaan maken. R. P. Op bon 20 ook 'i GRAVENHAGE, 7 December. De secre- hris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt kkend, dat alsnog kan worden goedgekeurd, dat de met „20" genummerde bon van de boter- kaart zoowel als van de vetkaart naast boter margarine tevens recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a.s. kan de met „20" genummerde bon dus gebruikt wor den voor het koopen van een half pond boter een half pond margarine of twee ons vet. öeop 22 November j.l. reeds bij de producenten m den handel aanwezige voorraden spijs- T=t in verpakking van 250 gram mogen voorts !=Sen inlevering van een met „20" genummer- oen bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December a.s. nog Biet gebruikt zijn, blijven nog geldig gedurende week van 14 tot en met 20 December. Hoe de sociale zorg geregeld is Ziekteverzekering geldt ook voor familieleden Over de rechtspositie, ten aar,zien van de sociale verzekering der in Duitschland werkende Neder iandsche arbeiders en hun families, deelde de lei der van de vakgroep „Soziale Verwaltung", de heer Jakob, het A.N.P. het volgende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minister van Arbeid een door mij voorgestelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederiandsche arbeiders en hun familie leden van groot belang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziekteverzekering. Als verzekerir.gsplichtigen wordt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks kon den zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voordeelee, welke uit de wettelijke ziekteverzeke ring voortvloeien. In het bijzonder was het niet mo gelijk 'de bepalingen betreffende hulp aan verwan ten toepasselijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende familieleden. Ook kon de verzorging van den verzekerde niet voortgezet worden als deze, in geval van ziekte, raar Nederland terug keerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het vaderland, want naar de voorschrif ten van de Duitsche verordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van ver zekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regellrg van den minister van Arbeid des Rijks, zal in de toekomst deze be paling met betrekking tot Nederland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de be palingen der ziekteverzekering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke om vat kostelooze geneeskundige hulp, ook op het ge bied van den tandarts, specialistische hulp, zoo mede kostelooze verstrekking van medicijnen en kleine hulpmiddelen (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoo noodig een kostelooze ziekenhuis verple ging. Hierop kunnen de echtgenoote van den ver zekerde en diens kinderen aanspraak maken. Tot de prestaties ten opzichte van de familiehulp behoort ook de kraamverpleging. Volgens de voor schriften-van de wettelijke ziekteverzekering ont vangen onder bepaalde voorwaarden de ecbtgenoo- ten, zoomede dochters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij be valling of zwangerschapsmoeilijkl)eden de hulp van een vroedvrouw, medicijnen en kleine hulpmidde len en voorts ook, voor het geval deze noodig is, geneeskundige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maatregel van den Rijksminister van Arbeid ook bepalingen in voor het geval, dat een Nederiandsche arbeider ziek uit Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ont vangt de verzekerde dezelfde behandeling als die, welke hij zou hebben genoten wanneer hij in Duitschland zou zijn gebleven. De Nederiandsche arbeider die in Duitschland werkt wordt .dus met betrekking tot de ziektever zekering in ieder opzicht gelijkgesteld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij tevens ont heven van de zorg om het lót van zijn familie in ge val van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die tot heden be stond, brengt de nieuwe regeling een niette onder schatten materieel voordeel, want het is in de toe komst niet meer noodzakelijk dat een in Duitschland te werk gestelde Nederiandsche arbeider zijn fami lie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bedra gen tot de wettelijke ziekteverzekering ook nog bij draagt voor de vrijwillige verzekering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Nederlandschen arbeider met den Duitschen op het gebied van het sociale verzekeringsrecht is wederom het bewijs ge leverd, dat de arbeider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist, doch als gelijkberechtigde in de groote sociale ge meenschap van de werkende mensehen in het Groot-Duitsche Rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zooge naamde harde noodlot, dat de arbeider uit de be zette gebieden in Duitschland moet dragen, op hui chelachtige wijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor de Nederiandsche arbeiders zorgt, wordt verder bewezen door het feit, dat in den laatsten tijd tusschen bevoegde Duitsche en Ne deriandsche instanties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden, door gepaste maat regelen ieder nadeel voor de in Duitschland werken de Nederiandsche arbeiders op het gebied der invali diteitsverzekering uit te schakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort open baar gemaakt zal worden. Over de invoering der nieuwe bepalingen ten aan zien van de ziekteverzekering, zooals die hierboven werd uiteengezet, zullen nadere mededeelingen ge schieden in binnenkort te houden radiovoordrachten. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der Alge- meene Ziekenkas Jülich, Raamweg 90, Den Haag en door de burgemeesters. (A.N.P.). Admiraal Cavagnari wordt door admiraal Riccardi vervangen. Het D.N.B. verneemt uit RomeDe chef van den Italiaanschen marinestaf, admiraal Do- minico Cavagnari, is op eigen verlangen uit zijn functie getreden. Tot zijn opvolgen is be noemd admiraal Arturo Riccardi en tot diens plaatsvervanger Inigo Campione. Tot opper bevelhebber ter zee van de vloot is admiraal Angelo Jachino benoemd. Admiraal Cavagnari is ook afgetreden als onderstaatssecretaris in het ministerie van marine. Admiraal Riccardi heeft zich ook met dezen post belast. KORT TEVOREN NOC GEWAARSCHUWD Nu te Scheveningen twee jongens door explosie gedood Zondagmiddag zijn wederom twee jongens het slachtoffer geworden van het spelen met onbekende voorwerpen. Om ongeveer vier uur speelden een paar Scheveningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat te Scheve ningen met een aangespoeld projectiel. Een passeerende burger waarschuwde lien, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op korten afstand gekomen toen het projec tiel ontplofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag gedood, namelijk de 10-jarige G. den H. uit de Pluvierstraat en de 13-jarige J. van D. uit de Markenschestraat. De zwaar verminkte lijken werden door den genees kundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te 's-Gravenhage overgebracht. Een in de nabijheid zijnde li-jarige jongen C. L. den H. van het Meeuwenhof werd ge wond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje M. J. van der R., uit de Haagbeukstraat kreeg een blessure. Zij werd in het Kinderziekenhuis te 's-Gravenhage ver bonden en kon naar huis gaan. Gisteer rijmde ik wat regels Over 't vlotte postverkeer, En vandaar naar kinderüegels Is een kinderstap, niet meer. Ze zijn weer opnieuw gekomen, In December, als elk jaar, Hebt u er al wat genomen? Nou, ze liggen voor u klaar. Ja, ze liggen u te wachten, 't Kost wat extra als u 't doet, Door de weldoende gedachte Wordt dat echter ruim vergoed. En ze maken van uw brieven, Droeve brieven minder droef, Lieve brieven extra lieve, Stroeve brieven minder stroef. Zeg niet, dat het gaat vervelen, Dat men 't ieder jaar weer vraagt, Denk aan het traditioneele, Dat het ieder jaar weer slaagt. Maak geen inbreuk op den regel, Die, zoo schoon, zoo weinig kost, Plak als steeds het kinderzegel In December op uw post. Verduister goed, Zooals liet moet. VAN 10 OP 11 DECEMBER 1940: van 17.27 lot Maansopkomst 15.28 Maansondergang 4.45 d.a.v. VELSEN Zielental der gemeente weer gestegen. Op 1 November waren er bijna 49.000 Velsenaren. Na een kleine vermindering van het zielental van Velsen gedurende September, leverde October weer een kleine vooruitgang op. De be volking steeg in laatstgenoemde maand van 48.942 op 48.989, zoodat we thans ongetwijfeld al bezig zijn aan het duizendtal, dat er nog noodig is om de 50.000 vol te maken. Er was gedurende October een vermeerdering,.door: Vestiging met 277 (137 m. en l4(Tvr.) en door geboorten met 91 (48 m. en 43 vr.); totaal Een mindering door: Vertrek met 300 (133 m. en 167 vr. en door overlijden met 21 (13 m. en 8 vr.); totaal 321. De netto vermeerdering over October bedroeg dus 47. Uit het bovenstaande blijkt, dat er een vertrek- overschot was van 23, dat echter door het ge boorte-overschot van 70 werd weggewerkt. Het is thans, door de bijzondere omstandighe den moeilijk, een blik in de toekomst en dus een beschouwing over den loop der bevolking in de komende maanden te houden. Onder normale omstandigheden zouden we ongetwijfeld in 1940 de 50.000e inwoner of inwoonster van Velsen mo gen begroeten. Of dit inderdaad zal geschieden, is moeilijk te zeggen. Duitsch luchtwapen past nieuwe tactiek toe. BERLIJN, 9 December (D.N.B.) Talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn Zondag 8 December bij het vallen van den avond opge stegen om een aanval op Londen te onder nemen. Reeds vroeg werd er in het stadsge bied van Londen luchtalarm gemaakt, waarna weldra vijandelijke vliegtuigen verschenen, die lichtfakkels, alsmede sterk ontplofbare- en brandbommen op de stad wierpen. Kort nadat lichtfakkels waren uitgeworpen, hagelde het brandbommen op bepaalde stads wijken en geraakten geheele huizenblokken in brand. Toen volgde er een ware regen van bri santbommen, die weldra de brandende huizen in puinhoopen veranderden. Urenlang vloog de eene golf vliegtuigen na de andere boven de stad. Sinds den eersten September heeft Lon den een aanval van zuil? een omvang niet meer beleefd, aldus de in Stockholm ontvangen be richten. Londen heeft in den nacht van Zondag op Maandag, zoo vervolgt het D.N.B.een der hevigste luchtaanvallen sinds de dagen van September moeten beleven. Van alle luchthavens in Neder land, België en Frankrijk vlogen sinds de eerste avonduren van 8 December Duitsche formaties ge vechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofdstad. Vol gens rapporten van de eerste terugkeerende Duit sche vliegtuigbemanningen werden de aanvallen ondernomen bij helder weer. Het maanlicht maakte het mogelijk de doelen in het stadsgebied duidelijk te onderscheiden, zelfs door 't zoeklicht heen. Reeds een uur nadat de eerste bommen geworpen waren, konden talrijke branden worden waargenomen. Verscheidene wijken in de City stonden in brand, In een gasfabriek vloog een gashouder met een ge weldige steekvlam in de lucht. Enorme zwarte rookwolken hingen boven een in brand geschoten opslagplaats van brandstof. De brandhaarden namen snel in omvang toe. Noch aan de Engelsche nacht jagers, noch aan de luchtdoelartillerie gelukte het de Duitsche vliegtuigen te verhinderen om boven Londen te vliegen. GERUISCHLOOS BOVEN DE STAD. De eerste uit Londen via Stockholm ontvangen berichten over den aard en uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op de Britsche hoofdstad in den nacht van Zondag op Maandag verrassen door schil deringen, welke wijzen op het gebruik van een nieuwe uiterst dappere offensieve tactiek door het Duitsche luchtwapen. Reeds in de avonduren van 8 December werden de bewoners van de Britsche hoofdstad door helle lichtschijnsels boven de ge heele stad verrast. Daar men geen geronk van vliegtuigen vernam geloofde men eerst dat de luchtverdediging van Londen een der aangekon digde nieuwe geheime middelen tot afweer van Duitsche vliegtuigen probeerde. Zee spoedig bleek evenwel dat het talrijke lichtfakkels waren, die uit Duitsche vliegtuigen geworpen werden, welke met afgezetten motor boven de stad vlogen. Het gebruik van een nieuwe tactiek wordt be vestigd in een nader bericht uit Londen, waarin letterlijk gezegd wordt: Terwijl de eerste Duitsche vliegtuigen op den avond van 8 December Londen door het uitwerpen van lichtfakkels helder verlicht ten, richtten de zoeklichten zich op de geruischloos boven Londen glijdende voorboden der Duitsche eskaders, waarna de luchtdoelartillerie het vuur op de afzonderlijke toestellen begon te richten. Maar kort daarop verstomde in de verschillende sectoren het geschut en gingen de zoeklichten uit, toen geheele zwermen van de zwaarste machines, soms op nauwelijks op negentig zoet hoogte, boven de zoeklichten en afweerstellingen raasden en honder den kleine explosieve bommen op de luchtdoelartil lerie lieten regenen. De bemanningen van den afweer op den grond probeerden wel terstond weer het vuur te openen, maar zoodra de eerste zoeklichten weer aan den hemel verschenen, verschenen er nieuwe zwermen van laag vliegende bommenwer pers, die het personeel van het geschut en de zoek lichten naar hun schuilplaatsen verdreef. Toen de Duitsche machines in dichtere formaties kwamen opzetten, viel er na den tweeden of derden aanval reeds in het geheel geen afweerschut meer te on derscheiden. BRITSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSCHLAND. BERLIJN, 9 December (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van Zondag op Maandag in gering aantal geprobeerd naar West- Duitschland te vliegen. Reeds aan de Westelijke grens van het Duitsche rijk geraakten zij in hevig afweervuur en wierpen zij hun bommen ten westen van den Rijn lukraak meestal op het open veld neer. Een toestel werd door de luchtdoelartillerie neer gehaald. EN KLOMMEN ZE TOEN NIET ALS KATTEN IN HET WANT. De „jongens" van de Pollux tuigen zelf in de Amsterdamsche hoven hun nieuwe schuit op, die thans zoo goed als gereed is. (Foto Pax Holland.) Als Kerstmis nadert, komen de Kerstboomen weer in het middelpunt der belangstelling. Op weg naar huis vol met plannen voor de heerlijke dagen. (Foto Weltbild.) In verband met de ingetreden koude, bestaat thans bij verschillende bedrijven de noodzaak be paalde opslagplaatsen (bijv. van aardappelen en bloembollen) te verwarmen, teneinde de goederen tegen bevriezen te vrijwaren. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat voor deze doeleinden in geen geval petroleum ter beschikking kan worden gesteld. Deze brandstof kan slechts worden toege wezen aan hen die geen andere mogelijkheid voor koken of verlichten hebben dan met petroleum. Het petroleumverbruik moet nu eenmaal tot het aller noodzakelijkste worden beperkt. (A.N.P3,

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1