IJmuider Courant I Vreedzame overeenstemming met Nederlandsch Indië beoogd. Bonnen die thans geldig zijn: DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Gemachtigde voor de prijzen Ceen reden voor oorlog in den Stillen Oceaan. De aanvallen op Engeland De actie der Duitsche luchtmacht In stormgetij. JAARGANG NO. 34 :gave Lourens Coster, Maatschappij voor ,jrjnt.(jitgaven en Algem. Drukkerij N.V., Gr. 93, Haarlem, Telefoon 10724. Bureau .„ider Courant: Kennemerlaan 42, IJmuiden, -afoon 5301Postgiro 310791. Alle Advertenties, -gegeven voor dit b,ad' worden kosteloos jmon» Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM DINSDAG 10 DECEMBER 194Q Abonnementen per week /0.12J4, per maand ƒ0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post ƒ1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex, Advertentiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Advertenties van Vraag-en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. jet gevaar der onontplofte projectielen. Ouders, onderricht uw kinderen 1 ...GRAVENHAGE, 9 December. In ver- Bd met het ernstige ongeluk, dat zich Zon- oimiddag op het Scheveningsche strand heeft -orgedaan en waarbij twee jongens door een .(ploffend projectiel zijn gedood, wordt nog- met grooten nadruk gewezen op het ge- dat ontstaan kan wanneer men op het sand of elders voorwerpen aanraakt zonder te kennen. Vooral den ouders wordt aan braden hun kinderen op dit groote gevaar wijzen. Iedereen wordt de raad gegeven bij t aantreffen van onbekende voorwerpen jjn dichtstbijzijnden politiepost of een Duit se militaire instantie te waarschuwen. Belangwekkende vuursteen- vondsten nabij Enschedé. Het Rijksmuseum Twenthe heeft in den loop van jaar een aantal belangrijke aanwinsten kunnen Voor een deel zijn deze te danken aan het van een amateur archeoloog, de heer C. C. M. jintijn, vroeger te Haai-lem woonachtig, die reveer drie jaar geleden tezamen met zijn vrouw het Usselerveen bij Enschedé een diep uitge- ren kuil ontdekte. Bij onderzoek vond hij op diepte van ongeveer 1 meter enkele bewerkte •jrsteenen en verdere onderzoekingen brachten het licht, dat zich daar ter plaatse op een :em van enkele honderden vierkante meters een jr atelier van steenen werktuigen moet hebben ronden. Van deze werktuigen werden niet maar iele exemplaren gevonden, doch men vond ze tientallen, zoodat spoedig een fraaie collectie eon was. AI spoedig kwam het verlangen op systematische fcrzoekingen in te stellen. Daartoe is de Oud- flkamer Twenthe in September van dit jaar :r»egaan. Op ongeveer een meter diepte werd met houtskool gemengde bodemlaag aangetrof- die vele vuursteenen bevatte. Inderdaad moet en in een uit lateren tijd dateerenden uitbouw den kleinen heuvelrug 't aletier gelegen hebben sleentijdmenschen, die er hun werktuigen, als isjes, schrabbers, naalden, boortjes, pijl- en terpunten vervaardigden. In totaal zijn ongeveer i» bewerkte en onbewerkte voorwerpen aang'e- iKen. De vondsten zijn van verschillenden ouder- :m.De uitbouw van den heuvelrug is langs natuur- weg, door middel van verstuiving, later ont- en de daarin gevonden voorwerpen zijn dus «er. Ook aan de voorwerpen zelf is dit leef- üversclii 1 te constateeren. Mr, F, Florschutz uit Velp heeft een pollen- llytisch onderzoek ingesteld en geconstateerd, gevonden houtskoolresten. van de den waren, vondsten mogen diensvolgens gedateerd worden ongeveer 9000 jaar voor Chr. d.w.z. in den over- tusschen Magdalenien en Middensteen- Ie vondsten worden van zooveel waarde geacht, nadere bestudeering en verder bodemonderzoek zal plaats hebben. - 3e belangstelling naar. steenen sporen van prae- iorisch leven in Twente, dateert volgens Tu- itia van de laatste 10 jaar. Eigenlijk is men er seen toeval aandacht aan gaan schenken, iet begon feitelijk iri Lingen, in het naburige üschland. Daar heeft In den drogen en heeten :er van 1911 een heidebrand gewoed, een abrand. Langen tijdiwas het vuur niet te blus- sn en zoo hevig was de vuurgloed, dat de heide verdween. Slechts stuifzand bleef over. "oen kwam de wind en blies het stuifzand iele jaren later, gingen de kinderen van den ior van het, lyceum in Lingen spelen en wande- in dit vroegere heideveen. Daar vonden, ze waardige stukjes vuursteen, die ze mee naar s namen en aan hun vader lieten zien. Die be geerde de steentjes en begreep, wat hier ont- 'i was. Haar ook daarna heeft het nog lang geduurd, eer n algemeen de waarde van deze vondsten er- de. Men geloofde er 'aanvankelijk niet aan, dat 2 steentjes de resten waren van prae- '•orisch leven. Pas later werd het onomstootelijk rijs geleverd, welke onschatbare waarde deze sisten hebben. langzamerhand begon men ook elders in zand- vingen te zoeken ente vi.nden. Ook in 'fnte. En met goeden uitslag. aantal steenen graveerstiften, een pijlpunt en gabbers, een klein gedeelte van de in het s'erveen gedane praehistorische vondsten. Bo- ;;e i'ij z.gn. graveerstiften; daaronder een pijl— derde, vierde en vijfde rij schrabbers. (Foto. Rijksmuseum Twente). Lezen is zóó in dubbel opzicht „hoofdwerk". Een practische oplossing voor gebruik binnens huis. (Foto Schimmelpenning!!.) Van blauw licht voorzien, kan de nieuwe „hoofd"- lamp in donkere avond- en ochtenduren gemakke lijk zijn bij het zoeken naar huisdeuren en brievenbussen. (Foto Schimmelpenning!!.) Mr. H. C. Schokker vraagt medewerking. Matsoeoka over Japan 's buitenlandsclie politiek. Het D.N.B. verneemt uit Tokio:-De .minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, heeft Maandag middag tijdens een „tea" voor vertegenwoordigers van de buitenlandsche pers eenige verklaringen afgelegd betreffende problemen der Japansche buitenlandsche politiek. Op de vraag of de nieuwe ambassadeur in Washington, Nomoera, speciale richtlijnen heeft gekregen tot regeling' van de Japansch-Ameri- kaans'che betrekkingen, verklaarde Matsoeoka dat Japan's buitenlandse)! politieke lijn jegens de Vereenigde Staten volkomen duidelijk is, aange zien deze is opgebouwd op het driemogendheden- pact. Deze politiek tracht men niet alleen voor het eigen volk. maar ook voor het buitenland duidelijk te maken. Mochten de Ver. Staten aan Duitschland den oorlog verklaren, dan zal Japan op grond van het driemogend'hedenpact terstond aan den oorlog deelnemen aan den kant van de spilmogendheden. Wel hoopte Matsoeoka dat dit niet tot werkelijkheid behoefde te worden. Op een vraag betreffende een mogelijke ont wikkeling der Japansch-Amerikaansche betrek kingen, zeide Matsoeoka: „Wij mogen verschillen van meening met Amerika hebben/maar wanneer beide staten zich met hun eigen zaken bemoeien, kan het niet tot ernstige botsingen, komen. Ik heb de hoop niet opgegeven dat wij wellicht in een niet al te ver af gelegen toekomst oog in oog tegen- over elkander zullen staan en onze betrekkingen vreedzaam zullen regelen. Ik zie geen reden waarom wij in den Stillen Oceaan oorlog zouden voeren. Dat zou een domheid zijn. Moeilijkheden kunnen worden overwonnen, wanneer-beide par tijen het hoofd helder houden." Ten aanzien van de Japansch-Russische betrek kingen zeide Matsoeoka dat onderhandelingen gevoerd worden. Verdere bijzonderheden kon hij niet mededeelen. Wat Nederlandsch-Indië betreft tracht Japan te komen tot een vreedzame overeen stemming. Japan heeft ten aanzien van Ne derlandsch-Indië alleen economische bedoe lingen. Ten aanzien van de in dit verband aangesne den kwestie van den status quo in het Verre Oos ten zeide Matsoeoka dat zaken en ook politieke constellaties in de wereld in den loop van den tijd veranderden. Japan heeft geen territoriale am bities jegens landen van het Verre Oosten. BERLIJN, 9 December (D.N.B.) Ofschoon het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht weer een bijzonder zwaren slag heeft toegebracht aan Londen, waarbij verwoestingen zijn aange richt, welke slechts vergeleken kunnen worden bij die van de eerste zware aanvallen van September, hebben andere eskaders Duitsche gevechtsvliegtui gen in verschillende afzonderlijke aanvallen nog een reeks belangrijke steden aan de Engelsche zuid kust gebombardeerd. Ook hier waren de successen buitengewoon groot, zooals vanochtend door Duit sche verkenners ondubbelzinnig kon worden vast gesteld. De Engelschen trachtten met afzonderlijk vliegende toestellen in West-Duitschland aanvallen te ondernemen, om tenminste naar buiten den schijn van een militaire tègenactie te wekken. Het resul taat van deze onderneming was, dat reeds bij het naderen van de Britsche bommenwerpers 'twee door afweergeschut werden neergeschoten. Het waren ©en Bristol Blenheim en een Hampton Hereford. Wanneer de Vereenigde Staten in Singapore schepen zouden stationneeren, zou dit tot ern stige overwegingen van den kant van Japan moeten leiden. Meer kon de minister hierover op dit oogenblik niet zeggen. Matsoeoka heeft ook de betrekkingen van Japan met de regeering te Tsjoeuking ter sprake ge bracht. Hij meende dat een vrede met het Tsjoengking regime in de naaste toekomst niet mogelijk zal zijn. Op de vraag of de nieuwe Ame- rlkaansche leening voor Tsjang Kai Sjek niet als een toestand van niet-verklaarden oorlog tusschen Japan en de V.S. te beschouwen is, antwoordde Matsoeoka ontkennend. Overigens gaf de minister uiting aan zijn overtuiging dat in de komende tien jaren in het Verre Oosten groote verande ringen te verwachten zijn. De gemachtigde voor de prijzen, mr. H. C.t Schokker, heeft Maandagavond in een vraagge sprek zijn inzichten over de hem opgelegde taak weergegeven. Aan het vraaggesprek is het volgen de ontleend: Vraag: Is uw taak beperkt tot de prijzen van de landbouwproducten? Antwoord: Dit is heelemaal niet het geval. Waar de goederenschaarschte algemeen is, gaat het in belangrijke mate om de bescherming van den consument op elk gebied, zoodat mijn bemoei ingen zich uitstrekken over de prijzen van alle roerende en onroerende goederen, diensten, huren, pachten, enz. Vraag: Hoe denkt u zich eigenlijk de prijsveror- deningen? Werkt de wet van vraag en aanbod nog of worden de prijzen thans van uwentwege berekend? Hoe stelt u zich dat voor? Antwoord: Zooals u weet bestaat er over het geheele terrein van de prijzen een zoogenaamde prïjzenstop. Dit wil zeggen, dat geen hoogere prij zen mogen worden betaald dan op 9 Mei golden. Vraag: Ik meen toch te weten, dat er verschil lende prijzen sinds 9 Mei zijn verhoogd. Antwoord: Dat is inderdaad het geval. Omdat de ontwikkeling heeft medegebracht, dat men niet bij de. stop van 9 Mei kon blijven stilstaan, heeft zich Verder een prijspolitiek ontwikkeld. Deze prijspolitiek is vervat in een aantal prijs- voorschriften, die successievelijk het geheele ter rein der prijzen zullen bestrijken en waarmede de verdere ontwikkeling op dit gebied zal worden gedirigeerd. Vraag: Mag ik u in dit verband eens vragen of u eenige bemoeiing hebt met de loonvorming? De loon- en prijzensystemen schijnen wel dermate sterk verband met elkaar te houden, dat een prij zenpolitiek. zooals u die hier voor onze luisteraars hebt uiteengezet, alleen te voeren is in coördinatie met de loonpolitiek. Antwoord: Uw opmerking is zeer belangrijk. Inderdaad zal de op te houwen prijzen politiek het nauwste verband moeten houden met de loonvorming, zoodat uiteindelijk een organisch prijs- -en loonsysteem tot stand kan worden gebracht, waardoor ieder een billijke en redelijke belooning voor zijn prestaties krijgt. Zooals u bekend is, is voor de loon vorming op 28 November een regeling tot stand gekomen. Het ligt in de bedoeling, dat bij de uitvoering der beide regelingen de nauwste samenwerking in acht wordt geno- Vraag: Dus het komt hierop neer, dat liet aan vankelijke uitgangspunt deze prïjzenstop was, die u noemde. Een soort bevriezing als het ware, welke geleidelijk zal worden vervangen door van over heidswege vastgestelde prijzen, welke zoowel met de belangen van den producent als van den con sument rekening houden. Antwoord: Juist. Maar hier wil ik direct een andere gedachte aan vast knoopen, n.l. dat er in dezen tusschentijd allerlei prijsver hoogingen heb ben plaats gehad, welke geen sanctie hebben ver kregen. Hiermede kom ik op het tweede deel van mijn taak, n.l. dat ik mij zal moeten toeleggen op het voeren van 'een strijd tegen die ele menten onder ons vol'k, die gedreven door een misplaatst eigenbelang nog meenen onder deze voor ons allen zoo moeilijke omstandig heden zich ongestraft ten koste van de ge meenschap als geheel te kunnen verrijken. Het is mij bekend, hoe nog regelmatig, on danks de uitgevaardigde verbodsbepalingen, prijsverhoogingen worden doorgezet, waar- BROOD BON 17 Geldig van 2 tot en 15 December. BON 18. Geldig van 9 t.m. 22 December. 2000 gr. brood of 2500 gr roggebrood. BON 2 van de Bloemkaart Geldig van 2 t.m. 15 Dec. 60 a 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. KOFFIE EN THEE BON 81 Algem. Distributie bonboekjevan 9 Nov. t.m. 20 Dec. 1/2 pond koffie of 3/4 ons thee. BON 30 Algem. Distributie- boekje v. 7 t.m. 20 Dec. 1 kg. suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON 11 „vleesch" van de Vleeschkaart. Van 5 t.m. 18 Dec.,100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmol- ten vet of een rantsoen vleéschwaren. BON 11 worst of vlcesch- waren" van 5 t.m. 18 Dec. 75150 gr. vleeschwaren. BOTER EN VETTEN BON 20 Boterkaart. Geldig v. 7 t.m. 20 Dec. 1/2 pond boter of margarine of twee ons vet. BON 20_ Vetkaart. Geldig v. 7 t.m. 20 Dec. 1/2 pond margarine of boter of twee ons vet. KAAS BONS 49, 50, 62, 63 Algem Distributieboekje elk 1 ons, kaas. Geldig van 229 Dec PEULVRUCHTEN BON 56 Algem. Distributie boekje t.m. 16 December 1/2 kg. peulvruchten. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 43 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijste bloem of gruttemeel of rijst- gries. BON 83 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. havermout of havervlokken of haverbloem of aardappel- meelvlokken of gort of gort- mout of grutten. BON 88 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 250 gr. gort of gortemeél of grutten BON 98 Algem. Distributie boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BON 93 Algem. Distributie- - boekje. T.m. 27 Dec. 100 gr. maizena of griesmeel of sago of aardappelmeel. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 Dec. t.m. 29 Dec. 35 gr. tarwemeel of tar webloem of roggemeel of roggebloem of zelfrijzend bakmeel of boekweitmeel. EIEREN BON 36 Geldig van 2 Dec. t.m. 15 Dec. BON 23 Geldig van 9 t.m. 22 December 1 ei. KOEK EN GEBAK BON 17 (Broodkaart) v. 2 t.m. 15 Dec. BON 18 (Broodkaart) v. 9 t.m. 22 Dec. 1 rantsoen gebak. BON 2 van de Bloemkaart. Geldig van 2 t.m. 29 Dec. (1 rantsoen ontbijtkoek 160 gr., speculaas 140 gr. an dere koekjes 200 gr biscuit en wafels 90 gr., beschuit 75 gr., cake 300 gr., taart 600 gr. gebakjes 600 gr., korstgebak 500 gr klein korstgebak 400 gram.) SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheer- crême of 1 pot scheerzeep. ZEEP BON 17 T.m. 31 Dec. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. BRANDSTOFFEN BONS 04, 05. 06, 07 Bonkaart distributie vaste brandstof fen, haarden, kachels, 1 een heid. BONS 07, 08, 09. 10, 11, 12, 13 14 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid 2e periode: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokeséén eenheid tweede periode: 1 eenheid. BONS 08, 09, 10, 11 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Alles geldig tot en met 14 December. HONDENBROOD BON 11 T.m. 31 Dec. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 11 Tm. 31Dec. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 7 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken van 4 Nov. t.m. 29 Dec. 2 Ltr ZEGEL PERIODE 8 (alleen voor hen, die uitsluitend pe troleum verlichting hebben) van 11 Nov. t.m. 15 Dec. 2 L. voor geen vergunning is verleend. In dit ver band vestigde ik er de aandacht op, dat ver zoeken om prijsverhooging, die bij de daar voor aangewezen overheidsinstanties worden ingediend, steeds aan een nauwkeurig onder zoek, waarbij met alle betrokken belangen re kening wordt gehouden, worden onderworpen. Diegenen evenwel, die meenen buiten de wet-, telijke regeling om met dit spel te kunnen voortgaan, kunnen zich ervan overtuigd hou den, dat ik in den strijd tegen hun tegen het algemeen belang gerichte praktijken voor de strengste maatregelen niet zal terugdeinzen. De uitbreiding, die ik mij voorstel aan de op sporing van overtredingen der prijsbepalin gen te geven, zullen mij in de gelegenheid stellen, allen, die zich op bovenbedoelde wijze jegens ons volk misdragen, en de koopkracht van de arbeidersloonen aantasten, tot betere inzichten te brengen. Ik maak van deze ge legenheid gaarne gebruik om ook de consu menten op het hart te drukken aan ongemo tiveerde prijsopdrijving niet langer hun medewerking te verleenen, doch in tegendeel mij in den strijd hiertegen bij te staan. Zij en vooral ook de huismoeders moeten niet vergeten, dat straks de consumenten ook medewerking moeten verleenen, zelfs al on dervinden zij daarvan ongerief. Vraag: Als ik mij goed herinner zult u ook be paalde bevoegdheden krijgen op het gebied van de berechting. Antwoord: Ja, dat ligt inderdaad in de bedoe ling en ik hoop hierover binnenkort nadere bij zonderheden te kunnen mededeelen. Wel kan ik thans reeds zeggen, dat ernaar zal worden ge streefd, dat ook de berechting van de prijsover- tredingen in bepaalde opzichten zal worden ver sneld en verscherpt. Ik hoop, dat ik u hiermede een indruk heb gegeven van mijn taak. Ik doe gaarne een beroep op de medewerking van de pro docenten- en consumenten-luisteraars, mij daar bij te steunen. Lloyd George in het Britsche kabinet? Geruchten over vervanging van Lord Halifax en Sir Kingsley Wood NEW-YORK, 10 December (D.N.B.) In- ternatiorial New Service meldt uit Londen dat men in welingelichte kringen van Whitehall een wijziging in het Britsche kabinet verwacht, waarbij Lloyd George tot de regeering Chur chill zou toetreden. Bepaalde Engelsche bladen hebben de laatste weken voortdurend de toe treding van Lloyd George tot het kabinet ver langd. Men neemt algemeen aan dat door de verwijdering van den minister van buiten landsche zaken, Lord Halifax, en van Sir Kingsley Wood uit het kabinet dei weg voor de benoeming vaivLloyd George zou worden vrij gemaakt. Winterhulp Nederland. Wij maken er belanghebbenden op attent, dat dp veler verzoek de giro-nummers van de Winter hulp Nederland eiken dag op een vaste plaats in ons blad te vinden zijn. Alle gelden van de W.H.N. kunnen dus aan de plaatselijke banken of financieele instanties op deze giro-nummers worden overgemaakt. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: VAN tO OP 1t DECEMBER van 17.27 tot 9.40 Maansopkomst 15.54 Maansondergang 5.48 d.a.v. (Tijdens den jongsten storm heeft de „Dorus Rijkers" met schipper Coen Bot weder prachtig reddings werk gedaan.) Schipper Bot is uitgevaren Door de opgezweepte baren, Om weer menschen in den knoei, Uit den hoogsten nood te redden, Terwijl wij, in onze bedden, Vaag bemerkten dat het woei. Noch het duister noch de koude Kunnen redders tegenhouden Bij de tijding: schip in nood; Ook al zou 't maar één man gelden Zonder aarz'ling gaan de helden Zee in met hun reddingboot» Schipper Bot is uitgevaren, Met zijn kleine kloeke schare, Mannen van dezelfde kracht; Uren worstelden zij samen, Tot ze veilig binnen kwamen Met een nieuwe taak volbracht. Als de felle winden gieren, Vergt dat alles van de spieren, Maar ook van het zeemansbreïn; Wü zelfs met ons „landlijk" leven, Wij beseffen toch wel even, Hoe zwaar zulk een taak moet zijn. Schipper Bot is uitgevaren, Toen de stormen 't hevigst waren, Aan het roer staand als een rots, Zulk een houding zit tehslotte In ons volkje in z'n „Botten" Dat zij ons: devies en trots. P GASUfc

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1