AB'S AVONTUREN De Torenwachter DINSDAG 10 DECEMBER 1940 Hoe de distributiebonnen te gebruiken? Voedingsraad geeft advies. De voedingsraad schrijft'; Is het mogelijk met de ons ten dienste staande levensmiddelen een goed middagmaal samen te stel len? Jammer genoeg moet geconstateerd worden, dat door het stijgen der prijzen van verschillende le vensmiddelen een deel der bevolking niet, of moei lijk, alle beschikbare artikelen kan aanschaffen, maar ook vroeger werd in gezinnen met een smalle beurs weinig vleesch gebruikt. De voeding moet desondanks zoo goed mogelijk Zijn. Aai-dappelen en groenten vormen de voornaamste bestanddeelen van het middagmaal en zijn nog on beperkt te krijgen, daarom alleen al zouden zij, vooral ook de groenten, in eere gehouden moeten worden. De boter, de margarine of het vet zijn voor de bereiding van de maaltijden niet overvloedig be schikbaar, maar een goede huisvrouw kan met deze hoeveelheid, mits in goede verhouding met de overige beschikbare artikelen gebruikt, nog zeer smakelijke en voldoend voedzame maaltijden op tafel brengen. Wie er moeite mee heeft, raden wij het volgen van de cursussen, die alom voor huis vrouwen gegeven worden van harte aan. De volgende menu's zijn bedoeld als voorbeeld van een reeks opeenvolgende maaltijden met vol doende voedingswaarde. Zij zijn berekend voor volwassen personen of voor 2 volwassen personen en 3—4 kinderen. Wanneer het gezin uit 2 volwas senen bestaat en 3 of 4 kinderen zijn de distributie- voorwaarden gunstiger, terwijl aan de voedings waarde van de maaltijden dezelfde eischen gesteld kunnen worden. Bij de samenstelling van deze menu's is er op gerekend, dat bij het ontbijt een bord pap wordt gebruikt, hiervoor is de rest van de bloem en de havermout of gortmout beschikbaar. De rest van de boter of margarine en de kaas zijn ook voor het ontbijt en den 2en broodmaaltijd bedoeld. Indien de eieren aan het ontbijt gegeven worden dienen zij in het Vrijdagmenu vervangen te worden. Hiervoor komt bijv. in aanmerking gebakken bloed worst, een te weinig gebruikt waardevol en' niet duur voedingsmiddel, dat op de beschikbare vleeschwarenbon is te verkrijgen. Per week is voor 4 personen verkrijgbaar: 280 gr. bloem, 250 gr. rijst, 250 gr. havermout of gort- mout, 50 gr. macaroni of vermicelli, 50 gr. maizena of aardappelmeel, 500 gr. peulvruchten, 1 KG vet of margarine of bo.ter, bijv. 250 gr. vet en 750 gr. margarine of boter, 1 KG vleesch. 300 gr. soep beenderen, 4 porties vleeschwaren, 400 gr. kaas, eieren. Deze hoeveelheden zijn in de volgende menu's niet overschreden. Benoodigdheden en korte wenken voor deze menu's. MENU. Maandag: Stamppot van boerenkool met groene erwten. 2 KG aardappelen, 250 gr. groene erwten, 1V2 KG boerenkool, 3/4 liter melk, 50 gr. vet, wat zout. De bladnerven en de afgeschilde zachte dee- Ien van den stronk van de boerenkool (fijngesnip perd) gebruiken met het bladgroen. De groene erwten van te voren weeken en in de hooikist of in couranten gaar laten worden, zij behooren tot de levensmiddelen, die hiervan niet te lijden heb ben. 7 Dinsdag: Vermicellisoep, aardappelen, winter wortelen, rundvleesch. 300 gr. soepbeentjes, 11/4 liter water, 50 gr. ver micelli, foelie, wat zout. 3 KG aardappelen, in de schil koken,, 1 KG winterwortelen, zout, wat boter, vet of margarine, fijngehakte peterselie met het oog op het vitaminegehalte, 250 gr. rundvleesch, zout, wat vet om te braden (voor de groente en het braden samen 50 gr. vet). Woensdag: aardappelen, spruitjes, peulvruchten- pannekoek, kerrysaus. 2 KG aardappelen, in de schil koken. 1 KG spruitjes met weinig zout en weinig water in 20 minuten gaar en droog koken. Vlak voor' het opdoen wat boter of vet toevoegen, niet nastoven. 250 gr. bruine boonen, witte boonen, capucijners of groene' erwten gaar koken in hooikist of couranten. De fijngemaakte boonen met 200 gr. gekookte aard appelen, 1 flinke gesnipperde ui, peper, zout, noot door elkaar mengen, zoo noodig wat boonennat toevoegen om een samenhangende massa te krij-' gen, in de koekepan een koek er van bakken (voor de groente en het bakken is 50 gr. vet beschiitbaar)'. Wie meer vet heeft, kan van deze massa kleine koekjes bakken. i/2 liter melk, 30 gr. bloem, wat zout, ui, kerry- poeder. Wie wat vet heeft, kan de gesnipperde ui en de kerry hierin gaan fruiten (zonder dat de uien bruin worden) en dan de bloem en de melk toe voegen. Wie geen vet heeft, trekt de ui in de melk, roert de kerry en de bloem met iets koude melk tot een glad napje en bindt de melk daarmee. Donderdag: stoofpot van aardappelen, zuurkool en vleesch. (Een stoofpot is een gerecht waarvan alle bestanddeelen samen in één pan gekookt en tot slot losjes dooreen gemengd niet gestampt wor den). 3 K.G. aardappelen, 1 K.G. zuurkool, 250 gr. varkensvleesch of klapstuk, wat zout, 50 gr. vet, 34 liter melk, wat fijngehakte peterselie. Het vleesch y2V/z uur b* weinig water voor koken, dan de geboende en in stukken gesneden aardappelen toevoegen met de zuurkool en het vet. Alles samen in V2 uur gaar laten wbrden, als de Arnhem-Znid heeft zich tot een moderne stad uitgebreid en om het intensieve personenverkeer met dit nieuwe gedeelte te verwerken, bewijst de speciaal daarvoor ingestelde veerdienst over den Rijn goede diensten. (Foto Pax Holland.) aardappelen gaar zijn de kokende melk toevoegen en alles losjes dooreen mengen. Met de schuim spaan overscheppen in de dekschaal en het overtol lige vocht er bij geven als jus. Vóór het opdoen de fijngehakte peterselie er over strooien. Vrijdag: aardappelen, kaassaus. 3 K.G. aardappelen, in de schil koken. 34 liter melk, 40 gr. bloem, 50 gr. vet, 100 gr. geraspte kaas. Het vet smelten, de bloem toevoegen en langzamerhand de melk. Van deze gladde saus een weinig afnemen en dit deel vermengen met wat azijn en mosterd; hiermede de sla aanmengen. Door de rest van de saus de fijngeraspte kaas roeren. Sla van rauwe andijvie, bieten en hardge kookte eieren. 250 gr. andijvie, 400 gr. gekookte bieten, de sla garneeren met de hardgekookte eieren. Zaterdag: aardappelsoep. 3 K.G. aardappelen, 2 liter melk. 2 liter water, 2 preien, wat bladselderij, 250 gr. rundergehakt, 50 gr. vet, wat fijngehakte peterselie. De geboende aardappelen met de ge snipperde prei en selderij in 1/2 liter van het water gaar koken, na V2 uur fijnstampen, de rest van het water en de melk toevoegen; alles nog 10 minuten met de balletjes samen laten koken en binden. Op smaak afmaken met zout, even voor het opdoen de fijngehakte peterselie toevoegen, deze niet mee koken. Zondag: aardappelen, prei in melksausje, runder lappen, vruchtensirooprijst. Maizenasaus. 2 k.g. aardappelen, in de schil koken 1 k.g. prei, wat zout, J4 liter melk, 10 gr. maizena, 250 gr. rundvleesch, zout, 50 gr. vet. 250 gr. rijst in water gaar koken, vermengen met 1 dL. sinaasappel- of andere limonadesiroop en zoo noodig wat suiker. In den puddingvorm doen en goed koud laten worden. y2 liter melk, 10 gr. maizena, 30 gr. suiker, desverkiezend wat vanillesuiker of een citroenschilletje. Voor-elke distributieperiode zal getracht wor den een stel menu's te geven, betrekking hebbende op de dan verkrijgbare voedingsmiddelen. FALLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformatie v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam). Uitgesproten: 5 December: J. Vink, zaadhandelaar, Warmond, Dorpsstraat 91 B. R.C. Mr. F. J. de Jong. Cur. Mr. J. M. Hempenius, Warmond. 5 December. Hub. Scholts, aannemer, wonende te KrawinkelGeleen aan de Kloosterstraat 59. R.C. Mr. J. Gadiot, Cur. Mr. B. Schattenberg, Geleen. 5 December. J. van der Linden, kleermaker, Prof. Steinmetz ten grave gedragen. Groote beteekenis van zijn arbeid aan de groeve herdacht. Maandag is op Zorgvlied onder groote belang stelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van prof. dr. S. R. Steinmetz, oudhoogleeraar in de sociale geographie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. In de aula waren aanwezig vele curatoren, hoog leeraren, oud-studenten en studénten van de Am- sterdamsche universiteiten, benevens bestuurs leden van vele vereenigingen, waaronder die van de vólks-universiteit. De rector magnificus, prof. dr.'B. Brouwer, was de eerste die naar voren trad om afscheid te nemen van den overleden hoogleeraar, wiens invloed op het onderwijs in de aardrijkskunde aan de gemeen telijke universiteit en ver daar buiten groot is ge weest. Dr. Brouwer sprak woorden van afscheid en hij getuigde van zijn dankbaarheid voor alles wat prof. Steinmetz in de 25 jaren, waarin hij het hoog- leeraarschap bekleedde, aan de hoofdstedelijke universiteit heeft geschonken. Bij een bestudeering van de primitieve volken is de psyche van die volkeren van het grootste belang. Deze studie, spé ciaal van de psyche, heeft prof. Steinmetz ook toe gepast bij de bestudeering van de beschaafde vol ken. Veel omvattend was zijn werk. Hij had liefde en enthousiasme voor zijn arbeid en met dat enthou siasme wist hij een school van Nederlandsche geo grafen te vormen. Namens de faculteit der letteren en wijsbegeerte sprok prof W. E. J. Kuiper. Steinmetz, zoo zeide deze spreker, was in de facul teit een man van groot aanzien en van verstrek kend en invloed. Het onderwijs in de aardrijkskun de heeft aan hem zeer véerverplichtingen en is met zijn optreden in nieuwe banen geleid. Dr. Fahrenfort schetste het werk en het leven van dr. Steinmetz, die een warm verdediger van en strijder voor de sociologie was. In de ethnologie heeft Steinmeiz steeds geijverd voor de toepassing van. meer exacte methodes. Zijn werk was en is ook in deze tijden nog zoowel in binnen- en buitenland geboekstaafd als van het grootste belang. Tenslotte schetste spreker prof. Steinmetz' betee kenis als voorzitter van het aardrijkskundig ge zelschap en hij besloot met een persoonlijk woord ten afscheid. Verder spraken dr. Brummelkamp als oud-leer ling en dr. Büchner, die den overledene als stich ter van de volksuniversiteit-beweging in Neder land herdacht. Nadat nog door twee vrienden van deft overledene het woord was gevoerd, werd de baar, die bedekt was met bloemen en kransen, door oud-studenten grafwaarts gedragen. Rijsfgries mag alleen op den bon worden verkocht. s! EEN GERAFFINEERDE OPLICHTSTER. - De politie van het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam heeft een 43-jarige vrouw ingesloten, die zich in diverse plaatsen van ons land aan verduistering en oplichting heeft schuldig ge maakt. Zij verkocht schilderijtjes en lederwaren. Gewoonlijk had zij de artikelen echter niet bij Helmond, Willem Princenplein 7. R.C. E. Franquinet I zich. Verschillende personen die haar vertrouw- Cur. Mi'. C. van der Ham, Helmond. 5 December. A. W. Beursken, landbouwer, Beek bergen (Apeldoorn). R.C. Mr. H. L. Wilkens, Curatrice Jkvr. Mr. W. L. van Spengler, Apel doorn. In de week van 2 t.m. 7 December 1940 wer den in Nederland 23 faillissementen uitgesproken. den betaalden de goederen vooruit. Het gekochte ontvingen zij echter nimmer. De vrouw is in Hil versum gearresteerd. Ook de politie te Haarlem en 's-Gravenhage stelt veel belang in haar, want ook daar heeft zij haar practijken toegepast. Van de politie te Haarlem vernamen wij, dat de verdachte ook hier zal verhoord worden. VOOR DE KINDEREN Dien avond zaten Oom Eduard en de beide jongens in een_ der verwarmde hutten, die speciaal voor de luchtvaar- ders vooruit waren gebouwd. Hier zou den ze eenige dagen uitrusten. Het luchtschip zou grondig worden nage zien, terwijl tevens het proviand, dat hier opgestapeld lag, In den ballon zou worden geborgen. Plotseling riep Ab: ja, Oom, kijk eens wat ik hier heb', en hij haalde de ruwe stukken glinste rend steen uit zijn zakken. Den volgenden dag was Ab weer ge heel hersteld. Met zijn drieën liepen zij achter elkaar, ieder gewapend met schop en houweel langs den bergvoet. Ab liep vooraan en wees met uitgestrekten aim in de richting die zij moesten loopen. Oom Eduard was uit voorzorg niet ge heel ongewapend meegegaan, want dat hier uitgehongerde wolven rondzwier ven was hun nu bekend. Het doel van hun tocht was: de plek té vinden, waar Ab OYervaUën was door de sneeuw. Na lang zoeken vond Ab de plek terug. „Laten we hier nu eens zoo veel mogelijk de sneeuw wegruimen", zei oom. Eindelijk gelukt het hun na eenige uren werken, den rotschachtigen grond bloot te leggen. Toen Ineens bukte oom Eduard zich en nam van den grond eenige ruwe stukken steen. Nog meerdere stukken glinsterende steen waren gevonden. ,,Wij zullen hier een groote strook grond afbakenen met paaltjes, dat doen de goudzoekers ook." Nu keek Ab toch zijn oom verwonderd aan. „Wat bedoelt u daarmee, Oom? Wij zijn toch geen goudzoekers?" „Wij zijn ook geen goudzoekers, Jongetje", sprak oom vroolijk. ,,Maar wij zijn goudvin- dérs. Hier is een paaltje met een houten bordje met je naam en sla net zooals ik dat paaltje in den grond." De secretaris-generaal, wnd. hoofd van departement van Landbouw en Visscherij het volgende mede met betrekking tot de di»*" butie van grutterswaren. In den vervolge zal r ij s t g r i e s uit__^ onder afgifte van een bon, en wel de voorn aangewezen bon (thans bon „43"), verkocht worden. r De met „43" genummerde bon van het a.ovlIlw distributiebonboekje geeft dus tot en met 27 v eemtoer a.s. recht op het koopen van 250 rijst of rljstemeel of rijstgries of rijstebloem Z gruttenmeel (gemengd meel). De aandacht wordt er op gevestigd, dat rfe gries derhalve niet verkocht mag worden te»* inlevering van den bon, welke ter verkrijging^ maizena en puddingpoeders is aangewezen. Paarden vleescli voor rundvleescli verkocht. Amsterdamsche slager beging dubbele overtreding. Een rechercheur van de afdeeling distributie, dienst van het hoofdbureau van politie te Amstér dam heeft een ossenslager in de Albert CuypgfojJ geverbaliseerd, omdat de man paardenvleesch als rundvleesch verkocht. Niet alleen overtrad hij hier. bij de warenwet, doch bovendien verkocht hij hei vleesch voor een te hoogen prijs. Het vleesch is thans door de politie verkocht tegen de juiste prijzen. Deze slager had zich ongeveer een week gelede eveneens aan prijsopdrijving schuldig gemaakt, De opbrengst der Kinderpostzegel^ Hoe geschiedt de verdeeling? De Centrale Propaganda Commissie voor d verkoop der kinderpostzegels schijft ons: Voor wie gaarne weten wil wat er nu precies gebeurt met de opbrengst van de zegels en kaar ten Voor het Kind moge het volgende een aanwi zing zijn. Het aandeel is voor elke instelling verschillend, het kan uiteenloopen van f 5 tot f 12000 toe! Een eenvoudig voorbeeld moge dit duidelijk maken. Vereeniging A., een vacantiekoloniehuis, her- bergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder gedurende 3) dagen. Vereeniging B., een opvoedingsgesticht, herbergt in 1 jaar 100 kinderen ieder gedurende 300 dagen. Dan- krijgt B. tienmaal zooveel als A. Dat'is de zeer eenvoudige grondslag. Aangezien echter de getallen voor dagen en kinderen nooit zoo mooi rond zijn en voor geen twee instellingeh gelijk, komt aan het einde van de rekensom voor ieder een ander onregelmatig bedrag voor den dag. Het groote voordeel is dat verschillende instel- lingen met eenzelfde doel ook precies dezelfde be rekening ondergaan. Er wordt slechts één onder scheid gemaakt, n.l. tusschen de instellingen die een bijzonder kostbare verzorging moeten geven aan de haar toevertrouwde kinderen, en die welke een normale verzorging verschaffen. Het spreekt vanzelf dat aan 100 doofstomme ol gebrekkige kinderen gedurende 300 dagen onein dig veel meer ten koste moet worden gelegd - aan medische hulp en leermiddelen enz. dan aan 100 verwaarloosde of zwakke kinderen. Daarom krijgen al deze „kostbare" instellingen een iets hooger percentage uit de opbrengst. Ook hier echter geldt binnen dezelfde rubriek instel lingen voor allen precies dezelfde maatstaf. Onderscheidene instellingen verschaffen zelfs 1 de gegevens voor de berekening van haar aan deel, zooveel mogelijk onder bevestiging door haar accountant. Ontbreekt deze bevestiging, dan wordt ten gerieve van de berekening van het aandeel hier en daar een accountantsonderzoek uitgelokt, Eenvoudig in zijn grondslagen, strikt rechtvaar dig jegens allen en controleerbaar voor alle be trokkenen. aldus is het systeem van verdeeling van de opbrengst "der Weldadigheidspostzegels en prentbriefkaarten. Overwegwacliter bleef boomen gesloten houden. Om politie gelegenheid te geven automobilist te verbaliseeren. Aan een seinwachter der Nederlandsche Spoor wegen P. A. was ten laste gelegd, dat hij in de ge meente Eist, toén een trein den weg Arnhem— Nijmegen gepasseerd was, de boomen nog 10 mi nuten heeft gesloten gehouden, daarmee, dezen openbaren weg versperrende. Hij had dit geda teneinde de politie gelegenheid te geven, een c willigen automobilist te verbaliseeren. Nadat de kantonrechter te Nijmegen ontslag van rechtsvervolging had gegeven, werd de seinwach ter door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot 5 gulden boete, van welk vonnis hij' in cassatie kwam. De Hooge Raad heeft dit beroep verworpén. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 17) Ik ga een van mijn meisjes verliezen, zei hij. O neen, niet door de dood gelukkig, maar door het huwelijk! Enid heeft juist iets gekregen, dat je een huwelijksaanzoek zou kunnen noemen. Met vlagge-seinen? vroeg Payne verbluft. Ja, je denkt toch zeker niet, dat iemand var de passagiers van de „Chinook" zoo voortvarend is geweest! Ik weet het niet, zei Payne langzaam en met eigenaardigen nadruk. In ieder geval zou ik mijn bemiddeling niet hebben verleend om het aanzoek over te brengen na een kennismaking van achttien uur, consta teerde Brand. Het zijn een paar lieve en sterke meisjes, zei Payne openhartig. Ze hebben me juist verteld, hoe miss Enid hier is gekomen. Het klinkt als een sprookje. Ze was een geschenk van den. wind en de golven en ze is me zoo dierbaar geworden als mijn eigen kind. Ik zal haar erg missen als alles hier goed gaat. Als het niet onbescheiden xs, zou ik u willen vragen, hoe het komt, dat er om miss Enid geseiod is. De meneer in kwestie moet haast hebban ge had! Ik kan me voorstellen, dat ik in zulke om standigheden hetzelfde zou doen. Hebben ze u niets verteld van een jocgeman, die Stanhope heet? informeerde de vuurtoren wachter. Jja. Ze wezen mij hem vanochtend. Bij de marine, nietwaar? Een jongmensdh met een. titel of zoo iets, hè? t *- Neen. Zijn moeder, Lady Margaret Stanhope, is de dochter van'een graaf, maar zijn vader was alleen maar „knight". Hij neemt al meer dan een jaar bijzonder veel notitie van Enid, met mijn medeweten en tot zijn moeders geweldige ergernis, denk ik. Maar de meening van. Lady Stanhope heeft nooit bijzonderen indruk op me gemaakt! Met die zal ik wel afrekenen als het zoover is. Voorloopig schijnt Jack de zaak op zijn eigen houtje in orde te hebben gemaakt, tenminste als ik mé niet erg vergis. 'Hoe zou jij dit uitleggen? Hij overhandigde Payne een stuk papier, waarop een matroos letter voor letter het signaal had op geschreven, terwijl Brand het aflas: Moeder zendt haar groeten aan Enid. Heeft „moeder" wel eens eerder groeten voor Enid gestuurd? informeerde Payne. Neen. Dan wil dat zeggen, dat Stanhope en zijn mama een hartig woordje samen hebben gepraat. Ik neem mijn pet voor dien jongeman af! Brand steunde zijn hoofd op zijn handen, met de gebalde vuisten zijn ooren bedekkend. Er was een tijdlang een tastbaar zwijgen in de kamer, tot de torenwachter opstond om de lamp aan te steken. Payne sloeg hem met de grootste aandacht gade. Eindelijk verbrak hij het stilzwijgen.. Mag ik u heel eerlijk en op den man af iets vragen, meneer Brand? vroeg hij. Zeker. Wat bedoelde u -daarnet met de woorden*: als alles hier' goeid gaat? Is er een bijzondere reden, waarom de dingen niet goed zouden gaan? Brand gaf openhartig antwoord op de vraag. Haar je dat? vroeg hij, terwijl hij zijn hand uitstrekte in de richting van het rif Ja. Dat kan weken zoo doorgaan! Dat heb ik géhoord. Van wien? Van Emmett. Hij en ik hebben het er over gehad. Maar ik geloof, dat er hier op den toren niemand is be halve ik zelf, die zich de beteekenis daarvan vol komen realiseert! Hij wachtte even en keek in het trappenhuis om te zien of er ook iemand aankwanj, 1 Daai'op kwam hij dichter op Payne toe en ver volgde: Het is dwaasheid om er voor jou doekjes om te winden. Ik heb alles lang en ernstig bij me zelf overlegd en ik zal je vertellen, wat ük beslo ten heb. Ik zal de wacht houden van acht tot twaalf. Om twaalf uur kom jij me aflossen en ik zal naar beneden, gaan om proviand en wat water te halen om het leven van me zelf, van mijn doch ters en van jou wat langer te rekken dan dat van de'anderen. Als ik mijn instructies volgens de let ter zou opvolgen, zou ik alleen mijn eigen leven mogen redden. Een Spartaan zou dat misschien kunnen., maar ik zie geen kans mijn meisjes te zien sterven zonder het verstand te verliezen. Ik ver trouw jou, omdat ik een vertrouwden makker" heb ben moet en omdat jij je een maedig man getoond hebt.. Als het weer niet verandert vóór morgen avond, moeten we de trappen barricadeeren en. vechten.als het niet anlders kan. Zijn gezicht was scherp-geteekend en vertrok ken, zijn oogen gloeiden. Hij huiverde alsof hij een aanval van koorts had. Juist. Zoo heb ik het me ook voorgesteld, zei Payne rustig. Het- is gek, nietwaar, om in zoo'n toestand te zijn. terwijl alle soorten van hulp om zoo te zeggen op roepsafstand zijn. We "korden net zoo goed door een ontploffing in een mijn opge sloten zijn. En.ik wil het u eerlijk zeggen. het doet me vooral leed voor u. Branid liet zich in een stoel achterover vallen, ■het was alsof zijn kracht brak onder deze woor den van sympathie. Het is vreeselijk, zuchtte hij, zooveel mannen, vrouwen en kinderen tot zulk een dood te veroor- deelen Er kwam een trek van pijn op het gezicht van den jongen Amerikaan, maar hij had zijn stem vol komen in bedwang, toen hij sprak: U kimt in elk opzicht op mij rekenen, op één ding na. De oudere man keek hem vol verwachting aan. Wat voor voorwaarde zou Payne verbinden aan de vervulling van zijn vreeselijke taak? Ik ben hier door puur toeval, ging Payne voort. Misschien heeft een van uw dochters u wel verteld, dat Mrs, Vansittart op reis was 0È1 mijn oom in Parijs te bezoeken. Ze zijn heel goede vrienden en mijn oom bewondert haar buitenge woon. Ze is weduwe en mijn oom heeft haar al meermalen ten huwelijk gevraagd en ofschoon ze een groote vriendin van hem is, heeft ze om een duistere reden, dat nooit gewild. Maar dat ze hem na aan het hart ligt hebt u uit zijn boodschap van vandaag kunnen opmaken. Hij heeft haar om zoo té zeggen aan mijn hoede toevertrouwd en ik kan haar niet in den steek laten. .Het is doodjammer, want ik voel geen sikkepit voor haar! Brand legde zijn handen tegen de lamp. Het was altijd of dit hem kracht gaf tijdens een or kaan en of hij er ook kracht uit zou putten, nu hij zulk een moeilijk besluit moest nemen. Er kunnen geen uitzonderingen worden ge maakt, zei hij heesch. Goed. Constance en Enid-zullen bij u zijn, als u het beslisserde woord spreekt; ik moet aan den anderen kant van de barricade blijven. Onzin! schreeuwde Brand verontwaardigd. Je hebt het recht niet een dergelijke kans te verwer pen. Je hebt al deze menschen eenmaal gered. Waarom zou je noodeloos je leven offeren? Hoe komt u erï>ij? Veronderstel, dat het gaat zooals u vreest. Veronderstel verder, dat wij hier boven een paar weken in leven blijven en ontko men. Hoe kan ik den ouden man onder de oogen komen en hem de waarheid zeggen? Neen, dat meent u niet. U zou het zélf ook niet doen. Hoe was het ook weer met die haai, waarvan de meis jes me verteld hebben? Ik kan me precies vooi'- stellen awt er gebeurt is. Het was om de kleine, levende prooi in de boot te doen. Ging u terug, toen u het monster in 'de gaten kreeg? Ik ben veel jonger dan u, Mr. Brand, maar ik laat me niet door u overbluffen! We hebben goddank nog vier en twintig uur tijd, mompelde Brand. Het zou precies hetzelfde zijn, als we nog vier en twintig seconden hadden! Laten we de zaak nu onder de oogen zien. U moet niet vergeten, dat u zoo hard barricadeeren en schieten kunt u als wilt. maar het zal een heele toer zijn om tot-het-uiterste gebrachte en wanhopige mannen aan den anderen kant van uw verdedigingslinie te houden. Als ze op een 'dieet van colza-olie worden gesteld, komt er herrie. Een paar van ons, die de kunst verstaan om hun kans waar te nemen, konden u van nut zijn. Brand sloot de oogen, alsof hij op die manier -aan een vreeselijk visioen wilde ontkomen. Laat het zoo zijn, zuchtte hij, moge God ons helpen! Het was het doodvonnis over tachtig menschen.. als h'et ergste gebeuren mocht! Brand legde zijn hand op Payne's schouder; de jongen was hem lief geworden. Als ik een zoon had, zei de vuurtorenwachter plechtig, zou ik willen, dat hij was zooals jij. Maar laten we nu de gedachten aan de gevaren, die ons bedreigen, van ons af zetten. Misschien maken we ons wel noodeloos on gerust. Ik vrees, dat dat niet het geval is. Ik ken de kust van Cornwallis. Als in dezen tijd van het jaar het slechte weer uit het Zuidwesten komt op zetten zijn we er minstens een week mee opge scheept. Maar is er geen mogelijkheid om hulp te krijgen? Bekwame mannen, onze beste zeelieden, de meest-ervaren ingenieurs hebben een halve eeuw geprobeerd om bij storm verbinding te krijgen met een rotsvuurtoren als deze. En ze zijn niet ge slaagd. Er is geen middel. -Goed, dat ik het weet, zei Payne met een soort navrante opgewektheid. Waar is uw tabaks zak? Ik heb .zin in een paar trekjes! Als ik u die vraag niet had gedaan, zou ik een hoop tijd ver knoeid hebben met te piekeren over een oplossing! Brand moest een middel bedenken om dien nacht ongemerkt de voorraadkamer te bereiken. De „Falcon", die bij de boei heen en weer kruiste, kwam hem daarbij uitstekend te hulp. Hij liet de wachters bij elkaar komen in het dienstvertrek en voorzag ze rijkelijk van tabak en hij zette één man op de buitengalerij om naar de boot te kijken voof het geval, dat zij een nf ander lichtsignaal gaf. <Wordt vervolg

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6