IJmuider Courant ITIHIIMil^ Zoo hoort het. Engelsche steden fel bestookt. 5eesf in de Jxyidaan KORT NIEUWS. jevef pomen 0! iARGANG No. 36 Coster, Maatschappij voor en Algem. Drukkerij N.V., Gr. oï Haarlem, Telefoon 10724. Bureau i03' f Lourens ,i.üitgaven Courant: Kennemerlaan 42, ITmuiden, Postgiro 310791. Alle Advertenties, zoor dit blad, worden kosteloos de Kennemer Courant. DAGBLAD VOOR VELSEIN, IJMUIDFN, SANTPOORT EN OMSTREKEN Verschijnt dagelijks, beiialve op Zon- en Feestdagen Directie: P W PEEREROOM EN ROBERT PEEREBOOM HoofdredacteurROBERT PEEREBOOM DONDERDAG 12 DECEMBER 1940 Abonnementen per week 0.12^, per maand 0.5254, per 3 maanden ƒ1.55, franco per post 1.95 per kwar.aal. Losse nummers 3 cent per ex. Adverteitiën: 1-5 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.12. Bij abonnementen belangrijke korting* Ingezonden mededeellngen dubbele prijs* Advertenties van Vraag en Aanbod 1-3 regels ƒ0.25, elke regel meer ƒ0.10. tering van paarden verplicht. „ctjHAGE, 11 December. Het rijks- i" r de voedselvoorziening in oorlogstijd 'J Aansluiting op hetgeen inzake de voor- 51 en monstering van paarden reeds werd ser'n°id bekend, dat een ieder, die houder of n een of meer paarden is, verplicht is marden ter voormonstering of eventueel „nstering te verschijnen. Slechts mare- :er hpveden politie en Opbouwdienst zijn -f* verplichting vrijgesteld. -tpHingen voor het verschijnen op deze ïn) .„rino of monstering kunnen onder geen P^ftandighcid worden verleend. ^°die in het bezit is van een of andere of mondelinge vrijstelling, wordt er oO gewezen, dat deze vrijstellingen niet htzïjn, onverschillig of deze door een dan wel door een Nederlandsche instantie ^e.:pkt en dat dus deze vrijstelling hen van '5;lmde verplichting niet ontheft, rtoe» tpr vnnvmm gij niet verschijnen ter voormons-tering of ,nr;telt men zich bloot aan strafvervolging - "tinbesla^^intj DaarHpn kan wnrder gegaan. (A.N.: tot inbeslagneming der paarden kan worden ««aan. (A.N.P-) Generaal der vliegers Fr. Christiansen 61 jaar. Generaal der vliegers Fr. Christiansen. (Foto Pax Holland.) s-GRAVENHAGE, 12 December. Het A. N. P. De Duitsche militaire bevélhebber in 't be- Nederlandsche gebied,., de generaal der vlie- Fr. Christiansen, viert heden zijn 61 sten ver- dag. wea'machtsbevelhebber in Nederland, de ge- sal der vliegers Friedrich Christiansen, stamt der oudste Noordfriesche families in Wyk Foehr, waar hij op 12 December 1879 werd ge- iO, Zijn leven was sinds de prille, jeugd ten de verbonden met de zeevaart. De kinder enen nauwelijks ontgroeid, bevoer hij reeds een transatlantisch zeilschip de zeeën aller we- ieelen. ja eerste militaire opleiding ontving generaal istiansen als wij williger voor één jaar bij qen «do-divisie. Na afloop van, den militairen dienst en nadat hij nog als scheepsofficier dienst had ian, nam hij het commando van een stoom- s* 5 op zich. 1913 leerde hij op de luchtvaartschool van Caspar het vliegen. In het voorjaar van 1914 bij reeds als volledig opgeleid oorlogspiloot een record-vlucht deel, waarbij hij met 13 uur eenige minuten vliegtijd het toen geldende reldrecord dichtbenaderde, toen de wereldoorlog uitbrak meldde zich Fr. ristiansen als onder-officier-torpedist bij de cine en vrijwillig bij den maririevliegdienst üerpas in de lente van het jaar 1915 kreeg hij Zeebrugge aan de Vlaamsche kust een front- aando. Zijn groote successen als militair vlieger den zeer snel door promoties en talrijke onder- adingen erkend. Op zijn geboortedag in het jaar 'werd hem de hoogste Pruisische oorlogsorde r le mérite" verleend. 'i.den oorlog, waarvan de ongelukkige afloop seinde maakte aan het Duitsche militaire vlieg- sen, was generaal Christiansen tot 1921 in dienst de Noorsche luchtvaart. karna ging hij opnieuw tot de zeevaart over. Sa- toet zijn broer, den tegenwoordigen directeur bet Hamburger Walfischkontor, hoofdcommis- j van politie, korvettenkapitan Karl Chris- sai, nam hij beslissend deel aan den wederop- van de Duitsche handelsvloot. Als comman- -pn groote schepen bevoer hij weer de oceanen. J"jntalrijke zeereizen had hij meermalen ge beid uitstekende reddingsacties uit te voeren. w'e reddi"g van schipbreukelingen werd Mt verleenen der groote zilveren en gouden Kille voor de redding van in nood verkeerende beloond. 9 werd de naam Christiansen over de ge- wereld beroemd door de wereldvlucht met de :,:em bestuurde DO X, wier landing bij Am- °°k door de Nederlandsche pers met leven- ^ebngstelling werd vermeld. <aïat in Duitschland de nationaal-socialistische de macht in handen had gekregen, werd n het nieuw gestichte luchtvaartministerie op- •^en waarin hij als commandant van alle lucht- ^cnolen met alle middelen de stichting van ^ortscholen ter hand nam. De vliegsportscho- 'ens^°^G in militaire luchtvaartscholen ®ra. Hun eerste commandant was Fr. Chris- asen. 1938 kreeg hij als generaal het coijmiando over J't den Duitschen luchtsportbond voortgekomen ^"aal-socialistische vliegerskorps. Als korpslei- luitenar.t-generaai en iater als generaal der k'dde hij de Duitsche jeugd als een keur- Ï®°P een zoo breed mógelijke basis voor de staart op. 43Ö Mei 1940 werd de genei-aal der vliegers Fr. Jansen door den Führer op zijn tegenwoordige .""^Woordelijke plaats als weermachtbevelhebber wVrland geroepen en kort. daarna door Rijks- i Goer kg met het gouden vlieger-ken- met briljanten onderscheiden. "aarn va'; generaal Fr. Christiansen is in het en biiitenland een begrip geworden. Hij 4'ni^ glleen door de ouidlere generatie ge- maar juist de „vliegende" jeugd ziet in hem delend voorbeeld. (Onder den titel: Zóó hoort het, is een berijmd boekje verschenen, dat het spoorwegpersoneel aanwijzin gen geeft, hoe het met het publiek behoort om te gaan.) Dit is van de directie van de Sporen Een inderdaad voortreffelijk idee. Die leuze van zóó hoort het laat zich hooren, 'k Feliciteer er haar van harte mee. En 't is merkwaardig dat in deze dagen Dit boekje juist verschijnt, nu wij den trein Zoo heel hard noodig hebben, daar de „wagen" En autobussen haast verdwenen zijn. Dat hindert niet, al gaan ze niet gauw wandlen, Als wij de leus „Zoo hoort het" niet verstaan, Je moet je klanten steeds beleefd behandlen, Zegt de directie, dat kweekt vriendschap aan.... Pfff, wat is dat hier een hitte, Is dat noodig conducteur? 'k Zit hier op de tocht te zitten, Sluit u alsjeblieft die deur. Waarom mag 'k hier geen sigaartje, Wat 'n kinderachtigheid, Kom je nou weer om mijn kaartje? Dat gezeur den heelen tijd. Zit 'k in de verkeerde klasse? Ach, wat doet dat er nou toe, Moet ik nou nog bij gaan passen? Tjonge, wat een klein gedoe. Chef, wat een organisatie, Komt ie nou nog ooit, die trein? Voor zoo'n droevige prestatie Moet je bij de Sporen zijn. Ik heb elders een bespreking En niet hier op het station, Hier krijg ik een longontsteking Op je tochtige perron. Nee juffrouw, ik kan 't niet passen, 'k Heb geen dubbeltje erbij, Is 't zoo poover met de kassen Van de Spoorwegmaatschappij? Hè, wat zijn we weer aan 't schokken, Als 'k mijn wagen weer bezit, Krijgen ze rae met geen stokken Ooit weer op zoo'n rammelrit. Kan ie niet wat sneller rijden? Het lijkt af en toe een soort Gangetje uit trekschuittijden En zoo verder, enzoovoort. U moet het mij welwillend maar vergeven, Als ik wat op een zijspoor ben geraakt, „Zoo hoort het" is niet voor den klant geschreven Die 't personeel het leven moeilijk maakt. Ik weet natuurlijk wel, zoo zijn niet allen, Die in ons land verkeeren met den trein, Maar er bestaan toch nog heel wat gevallen, Waarin 't' publiek onredelijk kan zijn. Als 't personeel „zoo hoort het" toe gaat passen, Zoover het dat al sedert lang niet doet, Trede de eerste tot de derde klasse Het dan ook even hoflijk tegemoet. P. GASUS. Duitsche luchtmacht boven Londen en Liverpool. NEW YORK, 12 December. (D.N.B.) Vol gens Amerikaansche berichten uit Londen zijn Londen, Liverpool en verscheidene andere be langrijke steden van Engeland Woensdag avond en in den nacht van Woensdag op Don derdag weer aan hevige aanvallen van het Duitsche luchtwapen blootgesteld geweest. De eerste aanval op Londen geschiedde, meldt International News Service, reeds om 6 uur des avonds Engelschen tijd. Weer werden bommen van zwaar kaliber uitgeworpen, welker explosies te zamen met de uitbrekende branden den avond hemel helder verlichtten. United Press bericht dat een stad in de Westelijke Midlands des nachts en de eerste ochtenduren van Donderdag door Duit sche bommenwerpers is aangevallen, die in gol ven, op afstanden van twee tot- drie minuten over de stad vlogen. De aanval heeft reusachtige verwoestingen veroorzaakt. Andere aanvallen waren gericht op Liverpool. Wales en gebieden in Noord west-, Zuidwest- en Zuidoost-Engeland. In een kuststad in Zuidoost-Engeland is aan zienlijke materieele schade aangericht. vraagt vanaf VRIJDAG 13 DEC. t/m. WOENSDAG 18 DEC. Uw be langstelling voor het Hollandsche filmwerk Met JOHAN ELSENSOHN - SYLVAIN POONS - ANNIE YERHULST - HERMAN BOUBER - AAF BOUBER. - Aanvang avond voorstelling 8 uur. Zondagmiddag 3 uur Matinée. (Adu. Ingez. Med.) „Winterhulp Nederland". Een belangrijke gift van den Rijkscommissaris WINDJACKEN VOOR DAMES EN HEEREN „DE SPORTHOE K" WIJKERSTRAATWEG 29, VELSEN-NOORD TELEFOON 3019. ALLE SPORTEN. Inventarisatie veevoederproducten en voedingsmiddelen. Vervoer en aflevering van sommige producten van 15 tot 20 December verboden. Hetrijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt, bekend, dat er een inventa risatie zal. worden gehouden van de meeste vee- voederproductén en van een aantal voedingsmid delen, die op Zaterdag 14 December a.s. na afloop der werkzaamheden aanwezig zijn en welke van 15 tot en met 20 December a.s. worden ontvan gen. Ten einde de inventarisatie zoo goed mogelijk te doen slagen is bepaald, dat in de periode van 15 tot en met 20 December het vervoeren en af leveren van de onder de inventarisatie vallende producten is verboden. Een uitzondering op dit verbod wordt slechts gemaakt voor partijen, waarvan het vervoer op 14 December te 24.00 uur reeds een aanvang had ge nomen en voor wat betreft de aflevering van ken nelijk voor menschelijke consumptie bestemde pro ducten aan den consument. Men dient er dus terdege rekening mede te houden, dat in de meeste gevallen het vervoer'van veevoederproducten en van sommige voedingsmid delen in d^e periode van 15 tot en met 20 Decem ber niet is toegestaan. Nadere bijzonderheden zullen per officieele pu blicatie worden bekendgemaakt. (A.N.P.) (Adv. Ingez. Med.) Engelsche bommen op een tiental plaatsen in Nederland. Een kind gedood ,twee gewonden. Het A.N.P. meldt: Eenige Engelsche vlie^rs, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven ons land vlogen, heb ben op eenliental plaatsen bommen geworpen. Over het algemeen werd weinig schade aangericht, aangezien het meèrendeel der projectielen in het open veld terecht kwam. In een geval werd eent bom op een groentekweekerij geworpen, waardoor veel glasschade ontstónd. Eenige woningen werden door bomscherven getroffen en beschadigd. Ernstiger waren de gevolgen in een plaats in Oost-Nederland, waar een huis door een voltreffer- werd verwoest en aangrenzende woningen meer of minder ernstig werden beschadigd. Hierbij werd een kind gedood, een tweede kind ernstig en een vrouw licht gewond. GEEN BOCK-BIER. Bock-bier, dat ieder jaar tusschen St. Nicolaas en Kerstmis in den handel wordt gebracht, zal thans met verkrijgbaar zijn, omdat de brouwerijen geen toestemming hebber, ontvangen voor de be reiding van deze biersoort in verband met de graan- positie van ons land, aldus meldt de Ver. Kath. Pers Bij een groot aantal onbewaakte overwegen zijn thans speciale stoplichten en z.g.n. „katte- oogen" aangebracht ten behoeve van het verkeer in de duisternis. (Foto Pax Holland.) Baron Röell in den Amsterdamschen gemeenteraad herdacht. Waardcerende woorden van loco-burgemeester Kropman. De Woensdagmiddag gehouden vergadering van den Amsterdamschen gemeenteraad werd we gens ongesteldheid van burgemeester De Vlugt ge presideerd door den loco-burgemeester, wethouder mr. G. C. J. D. Kropman. Deze herdacht bij den aanvang der zitting wijlen mr. dr. Antonie baron Röell, Commissaris der pro vincie Noord-Holland. „De Raad van Amsterdam herdenkt dezen nobe- len en kundigen magistraat met weemoed", aldus spreker. „Als burgemeester van deze stad leidde hij het bestuur met vaste hand en groote ervaring, ir strikte onpartijdigheid. Als Commissaris der pro vincie erkende hij de beteekenis van de hoofdstad des lands. Hij bleef een werkzaam aandeel nemen in het bestuur van in Amsterdam gevestigde be langrijke instituten. Hij was een krachtig bevorde raar van de kunst en van de wetenschap. Geen uiting van belangrijk kunstleven in Amsterdam, of hij vereerde haar met zijn gewaardeerde belang stelling. Geen uiting van universitair leven, of, en als commissaris, en als curator onzer universiteit nam hij daaraan deel. Goed jurist en man van hooge plichtsopvatting beoordeelde en besliste hij geen zaak, hoe onbelangrijk zij ook schijnen mocht, zonder volledige kennis van zaken. Baron Röell was een toegewijd en bekwaam dignitaris. Zijn nagedachtenis zal Amsterdam steeds in eere houden. Hij ruste in vrede". Het oudste gemeenteraadslid, prof. dr. R. H. Woltjer, sloot zich namens de raadsleden sprekend bij deze woorden aan. De aanwezigen hadden beide sprekers staande aangehoord- Vervolgens bracht mr. Kropman met enkele worden de raadsleden op de hoogte van den toe stand van burgemeester De Vlugt. Gelukkig heeft deze zich in de laatste dagen zeer gunstig ontwikkeld. Wethouder Kropman besloot zijn mededeeling met de woorden: „Amsterdam kan burgemeester De Vlugt. vooral in deze dagen, niet missen", hetgeen een luid applaus bü de raadsleden ontlokte. De gemeenteraad ging daarna in geheime zitting over Het A.NP. meldt: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, rijksminister Seyss-Inquart, heeft als blijk van zijn waardee ring voor het verblijdende resultaat van de eerste collecte en inzameling van giften van de Winter hulp Nederland Woensdag aan de W.H.N. een gift van f 100.000 doen toekomen. DE OPBRENGST DER INZAMELING IN NOVEMBER. Het eindgetal van de in de maand November voor de Winterhulp Nederland opgebrachte be dragen luidt, behoudens kleine wijzigingen, die zullen ontstaan door thans nog niet binnengeko men resultaten der collecte op 29 en 30 November f 1.407.218,29. Dit bedrag omvat de reeds Dinsdag vermelde collecte-opbrengst, vermeerderd met de giften, die bij het hoofdbureau van de W.H.N. tot 3 Decem ber zijn gestort en reeds eerder zijn verantwoord. Deze giften zijn tot een totaal van f 564.988,69 in het bericht van 7 December j.l. genoemd. Dit be drag moet gecorrigeerd worden en teruggebracht tot f 525.684,81, daar gedeeltelijk deze giften zijn gestort op de rekeningen van plaatselijke en pro vinciale directeuren en door dezen tezamen met de collecte-opbrengst zijn vermeld. Acht ton voor onmiddellijke hulpverleening. Aan de snelle uitkeering wordt gewerkt. 's GRAVENHAGE 11 December. De directeur- generaal der Winterhulp Nederland heeft bepaald, dat voor onmiddellijke hulpverleening gedurende de maand December een bedrag van f 800.000 beschik baar wordt gesteld. Waar is gebleken, dat vooral veel kinderen bij zondere hulp van noode hebben en de verzorging van hun gezondheid voor de toekomst van ons volk van het grootste belang is, is voorts door hem be paald, dat deze eerste" hulpverleening aan gezinnen met een of meer kinderen ten goede zal komen. Aan de burgemeesters, plaatselijke directeuren der W. H. N., is opgedragen, in overleg met hun werkge meenschap, vast te stellen, welke gezinnen hiervoor het eerst in aanmerking komen. Een bedrag van f 400.000 in waardebons is reeds naar de provinciale directies dér W. H. N. verzon den, terwijl nog deze week eenzelfde bedrag zal volgen. Tenslotte wordt er nogmaals uitdrukkelijk op ge wezen, dat de bedragen, welke door de W. H. N. worden uitgekeerd, als extra hulp moeten worden beschouwd en dat deze derhalve nimmer mogen worden afgetrokken van eenigerlei ondersteuning. (A. N. P.) KAMER VAN KOOPHANDEL. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken houdt Woensdagmiddag 18 December een vergadering in haar ge bouw aan het Nassauplein te Haarlem. De agenda vermeldt o.m. installatie van het nieuw gekozen lid voor de afdeeling Grootbedrijf, den heer Ch. S. Visser, en een spubsidie-aanvraag van het Nationaal Comité voor Economische Samenwerking te 's-Gravenhage. Van het Grieksche front. Grieksche opmarsch ten Noorden van Pogradec tot staan gekomen? BELGRADO 11 December (D. N. B.) Uit Bitolj (Monastir) wordt gemeld: De Grieksche opmarsch aan het Noordelijk front an Pogradec schijnt tot staan te zijn gekomen. In den Opper-Sjikoembin werden Grieksche voorhoe den uiteen gedreven, doordat de versterking niet op lijd aankwam. Op den westelijken oever van het Meer van Ochrida op den straatweg van Progradec naar Lin konden de Italianen zich niet alleen in hun stellingen handhaven en alle aanvallen der Grieken afslaan, doch ook nieuwe hindernissen opwerpen. Voor de eerste maal zijn in den loop van den Dins dag in dezen frontsector ook zware kanonnen in het veld gebracht, terwijl de Italianen tot dusver slechts over houwitsers, lichte bergartillerie en granaatwer pers beschikten. Bovendien hebben de Italianen stelselmatig de achterwaartsche verbindingen en verdedigingswerken langs de linie TsjafasanEl Basan versterkt. Verduistering is onze plicht, Weer daarom uitstraling van 't licht: VAN 12 OP 13 DECEMBER van 17.27 tot 9.42 Maansopkomst 17.04 Maansondergang 7.51 d.a.v. Nieuwe functie bij het P. E. N. Ged. Staten van Noord-Holland schrijven o.a. aan Prov. Staten: Na het overlijden van den directeur van het Pro vinciaal Electriciteitsbedrijf is de toenmalige Tech nisch-Ad j unct-Directeur dezen als directeur opge volgd. Sedertdien is de functie van Technisch-Ad- junct-Directeur niet vervuld en het laat zich aan zien, dat daartoe voorloopig nog niet kan worden overgegaan. Het spreekt intusschen vanzelf, dat als de direc teur, hetzij wegens zijn jaarlijksch verlof, hetzij onverhoopt door ziekte, afwezig is, een plaatsver vanger beschikbaar moet zijn, die zich voor de uit oefening dezer taak door de instelling van zijn ar beid, geregeld voorbereidt In de afgeloopen zes maanden is bij afwezigheid van den directeur de Secretaris van de Directie, tot onze volle tevredenheid, voor den directeur op getreden. De huidige secretaris was zoowel door zijn antecedenten elders, als door zijn grondige kennis van het bedrijf, daarvoor dan ook de aan gewezen persoon. Is deze oplossing dus in zooverre bevredigend, de tegenwoordige titulatuur van den plaatsvervan ger is in het geheel niet in overeenstemming met bedoelde functie. Benoeming van den huidigen Secretaris van de Directie, die geen technicus is, tot Technisch-Ad- junct-Directeur, is uiteraard niet mogelijk; boven dien wenschen wij dien rang voor een technicus open te houden, omdat op den duur de aanwezig heid van een Technisch-Ad junct-Directeur ge- wenscht is. Wij hebben thans deze opossing gevonden, dat wij U voorstellen een nieuwe functie in de „Sala risregeling Hoofdambtenaren" op te nemen n.l. die van Economisch-Adjunct-Directeur P.E.N., met een salarieering van f 6475 in minimum en f 7900 in maximum, met drie tweejaarlijksche verhoogin gen van f 475. De salarisgrenzen blijven dus bene den die van den Technisch-Ad junct-Directeur, wiens salaris f 6650 in minimum en f 8075 in maxi mum bedraagt. Wordt wederom een functionaris in laatstbedoelden rang benoemd, dan zal die bij ontstentenis of ver hindering van den Directeur, automatisch diens eerste plaatsvervanger zijn. Prof. dr. A. G. Honig overleden. Oud-hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. In den ouderdom van 76 jaar is te Kampen overleden prof. dr. A. G. Honig, rustend hoog leeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen. Hij was ook oud-predikant der Gereformeerde Kerk in Zeist. De verdiensten van prof. Honig werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. - In het kader van het bouwprogramma, dat te Parijs evenals in het overige deel van Frank rijk zal worden uitgevoerd om de werkloozen arbeid te verschaffen, wil men een groote Cein tuurbaan om Parijs aanleggen, aldus meldt het D.N.B. Het doel van deze ceintuurbaan zal zijn, de uitvalswegen van Parijs te ontlasten. Met de uitvoering van het werk is men reeds begonnen. Doordat als gevolg van wolkbreuken de Ma- ritza en Toendsja buiten haar oevers zijn getreden is in de stad Adrianopel groote schade aangericht. Negentienhonderd huizen werden, naar het D.N.B. meldt, onder water gezet en moesten ontruimd worden. Hiervan zijn er tweehonderd ingestort en honderdvijftig onbe woonbaar geworden. Adrianopel is van de bui tenwereld afgesneden. Behalve de Patriarch van Jeruzalem zijn nog andere hooggeplaatste geestelijken van de Roomsch-Katholieke Kerk in Palestina door de Engelsche autoriteiten geïnterneerd. (D.N.B.) Uit Washington meldt Reuter: Toen men den gewezen president der V.S. Herbert Hoover naar zijn meening vroeg omtrent de bedoeling van de Britsche regeering bij haar weigering tot doorlating van zendingen levensmiddelen naar de door de Puitschers bezette gebieden, ver klaarde hij dat hij dit bericht met belangstel ling vernam, maar daarop geen commentaar kon geven. De Engelèche minister voor openbare ge zondheid, Macdonald, heeft gisteren naar uit Londen gemeld wordt, opnieuw een beroep ge daan op de Londensche bevolking, de kinderen terstond voor evacuatie te laten inschrijven en tegen diphteritis te lateh inenten .(D.N.B.) De president van het Duitsch-Italiaansche genootschap, rijkssportleider von Tscham- mer und Osten, heeft zich, blijkens een D.N.B.- bericht, naar aanleiding van een uitnoodiging van den Italiaanschen minister voor volkscul tuur Pavolini naar Italië begeven om de plechtige oprichting van het Italiaansch-Duit- sche cultuurgenootschap te Rome bij te wonen. Expediteur bij aftappen van benzine in brand geraakt. Noodlottig ongeluk in garage te Bussuni Een Amsterdamsche handelaar had Woens dag den expediteur G., eveneens een Amster dammer, verzocht een vracht voor hem naar Hilversum te vervoeren en opden terugweg in zijn garage aan den 's-Gravelandschenweg te Bussum uit zijn auto het water en de benzine af te tappen om bevriezen te voorkomen. G. kweet zich van deze taak. De auto stond reeds op blokken en het water aftappen ging voorspoedig. Met de benzine vlotte het evenwel niet zoo best. G. verzocht toen den zoon van den in de nabijheid wonenden burgemeester even te helpen. Deze lichtte den expediteur met een electrischen lamp bij. Deze bleek echter niet te voldoen waarop een stallamp werd gehaald. Op dit oogenblik ging in de villa van den burgemeester de gong voor den maaltijd en de zoon ging naar huls. De expediteur bleef alleen doorwerken om het kraantje van de tank los te krijgen. Plotseling zag men in de woning van den burgemeester da^ de garage in lichter laaie stond- Men waarschuwde de brandweer. Deze was snel ter plaatse, doch in dezen korten tijd was de garage reeds in een vuurzee herscha pen. Men wees de brandweer er op dat er een man in de garage had gewerkt, maar dat deze ner gens te zien was. De fel uitslaande vlammen lieten echter geen mogelijkheid de garage bin nen te gaan. Opeens zag een der brandwacht? achter in het boschje, waarin de garage staat, eenige vonken, en toen hij zijn straal in deze richting wendde, bleek hier de expediteur, wiens kleeren vlam hadden gevat, te liggen, Snel doofde men het vuur, doch het bleek reeds te laat te zijn. G. was reeds overleden. De ongelukkige was aan de voor zijde van het lichaam reeds geheel verkoold. Men vermoedt, daar zijn kleeren aan een zijde gescheurd waren, dat hij tusschen de auto be kneld is geraakt en daardoor niet tijdig weg is kunnen komen, toen de brand uitbrak. G. was dertig jaar en ongehuwd. Zijn lijk is naar het lijkenhuisje van de Majel&gfcichtlng overgebracht. w - De garage brandde fcotaai wit.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 1