AB'S AVONTUREN KORT EN BONDIG. De Torenwachter DONDERDAG 12 DECEMBER 1940 Amsterdam denkt aan de toekomst, B. en W. willen thans reeds rekening houden met den aanleg van een Kanaal om de Noord. B. en W. van Amsterdam hebben een uitvoerige schriftelijke uiteenzetting gezonden aan den raad inzake den aanleg van het kanaal om de Noord, Hierin stellen zij. dat een uit nautisch oogpunt ontoelaatbare toestand zou ontstaan indien men ir de toekomst alle scheepvaart van het Amsterdam- Rijnkanaal naar de geprojecteerde Westelijke havens langs het IJ zou blijven leiden. Het Johan van Hasseltkanaal wordt ten eenen- male ongeschikt geoordeeld om de functie te ver vullen van vaarweg voor de in de Rijnvaart voor komende groote sleeptreinen. Alleen een kanaal om de Noord voldoet naar het oox'deel van B. en W. aan alle eischen welke aan den vaarweg tusschen de Westelijke havens en het Amsterdam-Rijnkanaal moeten worden gesteld. B. en W. meenen er met nadruk op te moeten wijzen, dat thans van (3ien aanleg nog 'geen sprake is. Wanneer de verwachte ontwikkeling der Weste lijke havens het noodig zal maken, dat tot den aan leg van het kanaal om de noord wordt overgegaan, zal uiteraard omtrent dien aanleg nadere beslissing van den raad worden vereischt. Het gaat er thans om, de mogelijkheid open te laten het kanaal te „kunnen aanleggen, zooais zulks in het algemeen uit breidingsplan tot uitdrukking wordt gebracht. In dien het uitbreidingsplan in dier voege zou worden gewijzigd, dat het daarin ontworpen kanaal om de Noord zou vervallen en het betreffende gebied voor bebouwing zou worden aangewezen, zou Amsterdam zich eigener, beweging voor al tijd de gelegenheid ontnemen, de eenig moge lijke, snelle en veilige, dus goedkoope verbin ding te verkrijgen tusschen het Amsterdam-Rijn kanaal en de neiuwe Westelijke havens, welke met het daaraan verbonden industriecomplex een der belangrijkste bronnen van het hoofdstedelijke be staan zullen uitmaken. Om van de aan den aanleg van het kanaal ver bonden kosten een beeld te geven, is èen begrooting van die kosten, inbegrepen die, verbonden aan de te bouwen bruggen en overige kunstwerken, opge maakt. Die kosten worden, volgens de voor den oorlog geldende prijzen, geraamd op een bedrag van rond f 6000.000. Dit bedrag is uiteraard het resultaat van een zeer globale raming en B. en W. wijzen er, voor zooveel noodig, op, dat op dit oogenblik niet kan worden aangegeven hoeveel de aanleg op een thans nog onzeker tijdstip zal kosten. Beschouwt men het geraamde bedrag in verhouding tot de grootte der overige in den aanleg van de haven c.a. geïnvesteerde kapitalen (voor de haven werken zeventig millioen, voor het Noox'dzeekanaal 85 millioen en, volgens de raming, voor het Am sterdamRijnkanaal 45 millioen gulden), dan kan het h.i. niet een te hooge last genoemd worden. P. T. T.-opbrengsten over October. Bevredigende cijfers. Na de lage opbrengsten over de vorige periode zijn de P.T.T.-opbrengsten over October, mede dank zij de recente tariefsverhoogingen, vóór bet eerst weer bevredigend: Meer of min der dan in 1939 -f f 321.237 f 532.131 -f f 292.459 Omschrijving Posterijen Telegrafie Telefonie Postcheque en giro dienst Totalen Opbrengst f 3.235.329 f 56.160 f 3.103.884 f 8^7.238 f 7.282.611 f 132.948 f 214.513 Verwaoht mag worden dat. indien zich geen on voorziene tegenslag voordoet, de P.T.T.-opbreng- sten zich weer ongeveer op het normale niveau zullen blijven bewegen. De jaarcijfers over 1940 zullen echter, naar zich uit de bieronder vermelde cijfers over de periode Januari ti'm October laat aflezen, aan den lagen kant blijven: Omschrijving Opbrengst Posterijen f 26.047.875 Telegrafie f 2.524.546 Telefonie f 25.706.353 Postcheque en giro dienst f 8.286.079 Totalen f 62.564.853 Meer of min der dan in 1939 f 2.441 f 1.429.776 f 370.562 f 1.186.244 f 3.055.356 Hervatting der besprekingen te Batavia. TOKIO. 11 Dec. (D.N.B.) De speciale afge zant van Japan voor Nederlandsch-Indië, Jos- jizawa, is vandaag naar Batavia vertrokken teneinde aldaar de economische besprekingen voort te zetten. VERZOEK OM BEHOUD VAN DE GEERTEKERK TE UTRECHT De cultureele kamer van Nationaal" Front heeft aan den secretaris-generaal van het departement van Kunsten en Volksvoorlichting, dr. T. Goede- waqgen, Woensdag een request overhandigd, waarin zij krachtig protest aanteekent tegen het plan tot afbraak van het 13-eeuwsche cultuurmonu ment. De Sint Geertekerk te Utrecht. In het request spreekt zij de verwachting uit, dat de secretaris-generaal, in tegenstelling tot vroegere regeeringsinstanties, het verdwijnen van deze en dergelijke kostbare volksche waarden zal weten te verhinderen. Aincrsfoort's raad tegen uitbreiding van bet politiecorps. In zijn Woensdag gehouden vergadering heeft de gemeenteraad van Amersfoort een voorstel van B. en W. behandeld tot uitbreiding van het politiecorps met 24 agenten en drie in specteurs. Eenige raadsleden gaven als hun meening te kennen, dat dit voorstel niet in behandeling kon komen, omdat het financieel niet was toegelicht. Zij informeerden tevens of deze uitbreiding was opgelegd. De heer Stadig stelde voor een uitbreiding van tien agenten en een inspecteur. De burgemeester, mr. J. C. Graaf van Rand- wijck, wees er op, dat het politiecorps in geen ja ren was uitgebreid, niettegenstaande de groote toeneming van het aantal inwoners en» de enorme uitbreiding van het wegennet. Hij liet een ernstige waarschuwing hooren dat, wan neer het gezag de orde niet meer kan handha ven, het in de gemeente niet goed zal'gaan. De raad sloeg deze waarschuwing in den wind. Het -voorstel-Stadig werd verworpen. Hierna kwam het voorstel van B. en W. in stemming om het politiecorps met 24 agenten en drie inspec teurs uit te breiden. Dit voorstel werd met zes tien tegen zes stemmen verworpen. (A.N.P.) UIT DE STAATSCOURANT. Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis- scherij zijn, te rekenen van 1 October 1940, be noemd tot leeraar aan de Middelbare Land bouwschool te Groningen, tevens belast met het geven van onderwijs aan de rijkslandbouw-win- terschool aldaar, ir. P. W. Bakker Arkema en dr. J. Oudman, beiden thans tijdelijk als zoo danig werkzaam. Ls vóór het tijdvak van 1 September 1940 tot 1 September 1941 weder belast met het geven van cursussen in vee voedingsleer aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen, ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van het veeteelt- en zui- velwezen te 's-Gravenhage. Zijn voor het tijdvak van 17 September 1940 tot het einde van het studiejaar 19401941 we der belast met het geven van een cursus aan de Landbouwschool te Wageningen ir. C. Koeman, rijkstuinbouwconsulent te Aalsmeer,. J. M. Riemens, Rijkstuinbouwconsulent te 's-Gravenhage, ir. K. Volkersz, rijkstuinbouw consulent te Lisse, S- G. A. Doorenbos, directeur van den dienst der gemeentelijke plantsoenen te 's-Gravenhage, ir. J. G. Tukker, rijkspluim- veeteeltconsulent te Beekbergen en dr. ir. A. Minderhoud, rijksbijenteelt-consulent te Wa geningen. Is voor het tijdvak van 17 September 1940 tot het einde van het studiejaar 1940—1941 be last met het geven van onderwijs in koloniale landhuishoudkunde en Indisch Agrarisch recht aan de Landbouwhoogeschool te Wage ningen dr. J. W. Meijer Ranneft te 's-Graven hage. Is voor het tijdvak van 17 September 1940 tot het einde van het studiejaar 19401941 we der belast met het geven van een cursus in grondverbetering aan de landbouwhoogeschool te Wageningen, ir. C. Staf te Arnhem. Arbeidsregeling en sociale verzorging in Oost-Iudië. Lezing in het kader der Indische Iandbouwweek. Woensdagmiddag is de twintigste Indische Iandbouwweek te Amsterdam voortgezet met lezin gen van mr. A. G. Fennema en mr. M. Haisma, respectievelijk over de onderwerpen Arbeidsrege ling en sociale verzorging in het Éuropeesche land bouwbedrijf ter Oostkust van Sumatra" en „Ar beidsregeling en sociale verzorging in het Éuropee sche landbouwbedrijf op Java". Voor beide gebiedsdeelen heerscben dezelfde wetten. 1-Iet verschil is, dat op Sumatra de toepas sing od gr o r-te re schaal geschiedt. Beide sprekers gingen nader op de wettelijke bepalingen wélke de arbeidsverhoudingen met het inheemsche personeel beheerschen in en noemden de sociale maaJregelen. welke door ce ondernemin gen zender wetteüjken-dwang ten behoeve var dit personeel genomen zijn. Vooral de kóstelooze me dische xoorziening, de woningbouw en de ouder domsvoorzieningen, zijn zeer belangrijk. Ook werd de „aanvullende planters regeling" welke met de algemeene regeling van het arbeids contract de* arbeidsverhoudingen met het Éuropee sche personeel.cn met die van het inheemsche per soneel, welke, wat hun arbeid betreft, met het- Éuropeesche pex-soneel worden gelü'c gesteld, be heerschen, behandeld. Ook de ouderdomsvoorzie ningen van het Éuropeesche personeel werden aan een beschouwing enderworpen. Het „vexlïgheidsreglemert" de „ongevallenrege ling 1939" en de ordonnantie inzake bepei'king van kinderarbeid en van nachtarbeid van vrouwen, zijn eveneens zeer belangrijke sociale maatregelen. In de slotbeschouwing, trokken sprekers een vergelijking met de Hollandsche wetgeving op so ciaal gebied, waarbij er op gewezen werd, dat bier te lande de organisaties van werkgevers en werk nemers geregeld 'bij de uitvoering van en de con trole op de sociale maatx*egelen worden ingescha keld, een verschijnsel, dat zichin Iiud'ië px-actisch nog niet vóox-dóet. De handel tusschen Ned.-Indië en China. Sterke uitbreiding van het handelsverkeer. SHANGHAI. December (Europapress)Het handelsverkeer tusschen China en Ned. Indië heeft zich in den loop van 1940 aanzienlijk uitge breid. De cijfers voor de eerste 8 maanden van dit jaar. in vergelijking met de cijfers over de zelfde periode van het vorige jaar luiden als volgt: Tijdvak Invoer in China Uitvoer uit China 1-1 tot 31-8 '39 Pond 2.576.844 Pond 135.508 1-1 tot 31-8 '40 Pond 5.143.159 Pond 434.012 Bijna 70% van den invoer bestond uit vloeibare brandstof, terwijl 18% uit suiker bestond. De uit voer naar Ned. Indië bestond voornamelijk uit textielwaren en kleine ijzerwaren, waarbij vooral in den uitvoer van laatstgenoemde producten een groote stijging is waar te nemen. De sterke uitbreiding van het handelsverkeer tusschen Ned. Indië en China is vooral interes sant in verband met de te Batavia plaats vinden de besprekingen ter uitbreiding van den handel tusschgn Ned. Indië en Japan, welke natuurlijk ook betrekking hebben op de door Japan bezette Chineesche gebieden. ALS KERSTMIS NADERT. De Zuidzijde van den Singel te Amsterdam van de Wijde Heisteeg af is door het gemeentebestuur der hoofdstad aangewezen ais tijdelijke hulpmarkt voor Kerstboomen en hulst. De aanvoer is beduidend. (Foto Pax Holland) Waardebonnen van de Winterhulp Nederland. Steun in natura met volwaardige inschakeling van den detailhandel. Het A.N.P. meldt: De Winterhulp Nederland heeft het op prijs gesteld den steun, die uit haar fondsen wordt verleend, aan de geholpenen te doen toekomen in natura, in den vorm van nuttige goe deren dus. Om bij dezen vorm van hulp-verleening niette min den detailhandel volledig en volwaardig te kunnen inschakelen, heeft de Winterhulp der voi-m gekozen van waardebonnen, welke aan de achter zijde op naam van de betreffende gesteiirden wor den gesteld. De Nederlandsche Middenstands-Centrale, die uitex-aard met den aldus gekozen vorm der hulp verleening haar volle ir stemming kon betuigen, vestigt er in het bijzonder de aandacht van den winkelstand op dat de waardebonnen onmiddel lijk en tot .het volle bedrag te verzilveren zullen zijn bij het bankwezen, met name ook bij alle kan toren van de Nederlandsche Midderstandsbank. De bons kunnen dus voor den'aankoop van le vensmiddelen, Meeding of brandstof door alle win keliers en kleinhandelaren in betaling worden aan genomen. - De waardebons worden uitgegeven in coupures van f 0.50, f 1.00, en f 2.50. Zij mogen slechts in betaling worden aangeno men bij levering van levensmiddelen, Meeding brandstoffen. Zij dienen voorts tot hun volle waarde door detailhandelaar in betaling'te worden aangenomen* Geheele of gedeeltelijke ir-wisseling tegen contant geld. mag niet plaats vinden. VOOR DE KINDEREN Toen oom Eduard met Dib dien avond niet op den afgespi-oken tijd terugkeer den en zelfs het eene uur na het andere verstreek. kon professor .Zoeker het niet langer uthouden in zijn hut. Hij nam zijn stok uit den hoek, gespte zijn sneeuwschoenen aan en stapte de hut uit, den donkeren nacht tegemoet. De hevige storm joeg hem de ijzige sneeuw vlokken in het gezicht. Hij was nu vlak bij het luchtschip. De kabel, waaraan het reuzenlucht- schip bevestigd lag, knarste en piepte aan de ijzeren meertorens. De met een groote laag sneeuw bedekte metalen sigaarvormige romp bonkte heen en weer. Plotseling staarde professor Zoe ker met groote oogen van ontzetting naar het luchtschip. De storm had het gevaarte gegrepen en boog het langzaam omhoog. Toeneen knal gevolgd door nog zeer vele en daarna zag professor Zoeker niets dan vlammen. Ab en Dib en oom Eduard staarden over de donkere, wijde watervlakte. Ze stonden op een groot ijseiland, dat lang zaam maar zeker met den storm mee dreef. Plotseling sprongen zij alle drie op en grepen Ab en Dib eikaars hand. Zij vernamen een knal, die weerkaatst werd door vele echo's en toen zagen zij een groote vlammenzuil. Alle bewoners van het dorp waren in rep en roer en alle leden van de Pool expeditie staken de handen uit de mouw. Maar hoe moedig een ieder ook was van hun prachtig luchtschip viel niets meer te redden. Professor Zoeker moe digde een iéder aan, maar niets hielp meer en ze moesten zelfs erg voorzich tig zijn, want de professor kreeg als be looning voor zijn durf een groote, gloeiende ijzeren staaf op zijn hoofd. De politie te Arnhem heeft vijf personen ge, arresteei'd, die zich schuldig hebben gemaakt aan heling van koffie en thee, welke in verschillende plaatsen in den Achterhoek, o.a. te Hummelo en Keppel en omgeving, was gestolen. In de Woensdag gehouden raadsvergadering heeft de gemeenteraad van Barneveld besloten met de N.V. Nederlandsche Middenstandsbank een geldleening te sluiten voor het jaar 1941 tot maximum bedrag van f 400i000. De 42-jarige L. Veer uit Nij kerker veen, die rijwiel op den rijksweg Hoevelaken—Nijkerk onder de gemeente Hoogland reed, is door een hem achter, op komende personenauto uit Ermelo aangereden. De man werd zoo ernstig gewond, dat hij vrij. wel onmiddellijk overleed. Er is eindelijk licht gekomen in de tallooze raadselachtige verdwijningen van rijwielen, die te Amersfoort langs den weg geparkeerd waren. De politie is er toe ovex-gega'an twee inwoners van' Amersfoort aan te houden, van Wie zij met reden kan vermoeden, dat zij zich aan deze diefstallen hebben schuldig gemaakt. Het zijn de 32-jarige S. en de 28-jarige K. Naar het A.N.P. verneemt zal mr. H. M. Fruin, de nieuwbenoemde president bij de arrondisse- mentsrechtbank te Utrecht, in een bijzondere zit- ting op Vrijdag 20 December a.s. dés morgens om tien uur worden geïnstalleerd als opvolger van den overleden president, mr. M. E. Havelaar. De politie van het bureau Linnaeusstraat'te Amsterdam heeft een 25-jarigen expediteursknecht aangehouden die in de laatste maanden kans heeft gezien van vei-schillende remboursementen een be- bedrag van 1200 gulden in zijn eigen zak te stop pen. Door de politie van het bureaü Kattenburger gracht te Amsterdam is een achttienjarige jonge man gearresteerd, die bekend heeft zich in de laatste zes maanden te hebben schuldig gemaakt aan verscheidene diefstallen uit spoorwegwagons, welke op verschillende raxxgeerterreinen daar ter stede stonden. Voorts heeft de politie- een 58-jarigei» man ge- arx-esteerd, die zich uitgaf voox' een geldschieter. Deze man wordt thans beschuldigd van heling. Hij zou van zijn macht als geldschieter misbruik hebben gemaakt om den jongen tot diefstal aan te zetten. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den meenteraad voor aan dr. H. E. van Gelder, directeur van den dienst voor kunsten en weten schappen, die binnenkort den 65-jarigen leeftijd zal bereiken, met ingang van 1 April op de meest eervolle wijze als zoodanig ontslag te verieenen onder dankbetuiging voor de vele en de belang rijke diensten aan de gemeente bewezen. Verder stellen zij voor tot zijn opvolger te benoemen dr. G. Knuttel Wzn„ thans hoofd conservator bij genoemden dienst. EEN VERHAAL VAN DE ZEE. bewerkt door ADRIAAN J. HUISMAN. (Nadruk verboden). 19) Dat geloof ik ook, antwoordde Constance. Maar de rnensch is een slaaf van "Zijn, verbeelding; dat is de heele zaak. Wat moet er van ons worden, Constance? zuchtte Enid, als we hier nog een paar dagen moe ten blijven. Lieve kind, vraag' me dat niet. Daar moeten we maar niet aan denken. Maar vader denkt er wèl over! Ik heb hem daarnet goed aangekeken toen ik hem wat eten bx-acht en Stil, lieveling. Laten we bidden hopen.. Er was opeens gekletter var. voetstappen op de ijzeren trap. De mannen van de wacht kwamen naar beneden om de ijzeren deur te openen. Een stevig-gebomvd vlo.t was door het dienstvaartuig in' zee neergelaten. Een h u lp vuur toren wachter, met een zwemvest aan en een lijn om zijn middel, Mom in den pri mitieven mast iri het midden van het vlot. Twee forsche kerels aan boord van de dienstboot vierden het touw en de platte, geïmproviseerde houtmassa dreef met het getij langzaam naar den vuurtoren. De deur van den toren ging raar het Oosten open, zoodat de wind en de massa's schuim, die deze opwierp, tegen de tegenovergestelde zijde aan kwamen en de sterke granietrots vormde ook nog een soort beschutting voor den ingang. Het plan. dat van de boot geseind was, was uit stekendAlleen een krankzinnige zou pröbeeren de rots zelf te naderen, maar er was kans, dat het vlot dicht genoeg bij de deur zou komen om het avogeliik te maken om uit den toren een dreg te werpen naar de lijn, die de dapperei vrijwilliger op het vlot om zijn lichaam had. Diens taak was het dan, om de twee touwen te verbinden en het zóó mogelijk te maken, dat met een steviger kabel een verbinding tusschen het dienstvaartuig en den toren tot stand werd ge bracht. Een andere weg was er niet. Op den vuur-' toren bevond zich geen lijn, die lang genoeg was, om door het vlot mee teruggenomen te worden naar de boot, zonder dat menschelijke bemiddeling noo dig was. Dit was het kunststukje, dat men wilde uitha len. Als een kat wilde het vreemdsoortige, plat boomde vaartuig binnen het bereik van den toren sluipen. Maar plotseling werd het een speelbal in het geweld van de branding, het-werd als een veertje opgenomen door den storm, terwijl de beide ka bels, waarmee het van de dienstboot afgestuux'd werd, afknapten als draadjes. De hulpvuurtorenwachter, die drijvende werd gehouden door zijn zwemvest, werd, half verdron ken, met de lijn aan boord getrokken dwars.door het verstikkende schuim heen, terwijl de golf, die het huipelooze vlot opgetild had, een spijtige tong krulde en er bijna in slaagde een aantal mannen, die in de poort-opening van den vuurtoren ston den, mee te sleuren. Met groot geraas viel de ijzeren deur weer toe en toen de zeeman gered was, stoomde het dienst vaartuig weg om te trachten het vlot io veilig heid te .brengen. Het falen van deze eerste poging scheen een somber voorteeken en de eenige maar zwakke troost was het afscheidssignaal van de boot. —Zullen het bij het volgend getij weer pröbee ren. HOOFDSTUK XIII. Voor den dageraad. De discipline begon dien nacht angstwekkend te Verslappen. De voornaamste, oorzaak daarvan was, dat Emmett ziek werd. Ofschoon hij gewoon was aan de ontberingen en vermoeienissen van het zeemansleven en den strijd tegen de elementen, was bet nooit te voren van hem verlangd om ge- weekt brood te eten en gecondenseerde stoom met een vèrnis-smaak er aan te drinken, met spek- zwoerd als meest-substantieel deel van het dage- lijksoh. menu!. Daarbij kwam het gebrek aan bewe ging en frissche lucht en het voortdurend rond- loopen in met geheel droge kleeren. Het gegrom en de ontevredenheid namen toe, vooral onder de bemanning van de „Chinook" en het gevaar van een aanval op de voorraadkamer was. verre van denkbeeldig. Zegt u maar, wanneer we den boel gaan bar ricadeeren, zei Payne tegen Brand, toen hij de dienstkamer binnentrad. Vanavond nog niet, was het korte antwoord. Beneden kan de hel ieder oogenblik losbre ken. Is er iets bijzonders gebeurd? Ja. De boel loopt verkeerd. Een van de man nen heeft een hoeveelheid methyl-acohol in de werkplaats gevonden. Genadige hemel! Heeft hij er van gedx'on- ken? Hij en zijn makkers hebben de bus leegge dronken. Acht zijn er stomdronken en de anderen zijn grommerig en recalcitrant. Ik vrees elk ooger.'- blik een stormloop op de voorraadkamer. Maar waarom heeft de tweede officier me daar niets van gezegd? Hij dacht, dat u al zorg genoeg aan uw hoofd had. Als hij zeker wist, dat hij op de andere man nen rekenen kon, zou Ixij de ergsten binden. Idioten, mompelde Brand. En juist nu het weer begint te veranderen! Wat bedoelt u? Luister! Stephen Brand wees raar de glazen wanden van de torenkamer rondom. Zware druppels dropen er aan den buitenka.fit langs; het leek op schuim, maar Payne riep met onderdrukte blijdschap in zijn stem: Is het regen? Ja. Be was juist op het punt de mannen van de wacht te roepen om te helpen alle potten en ketels te vullen. We moeten er stukken zeildoek overheen leggen en als het hard blijft regenen, kunnen we voldoenden voorraad opdoep. Boven dien zal de zee kalmer worden als het blijft rege- nen. Weet je wat dat beteekent, kerel? Dat betee- kent redding! Dus bind dat stelletje zwakkelingen en later, al de nuchtere mannen je helpen. In een wip was Payne de deur uit. Op de trap pen ontmoette hij Constance, die naar boven kwam om haar vader goeden nacht te zeggen* voor ze haar moede ledematen uitstrekte1 op den harden keivkei> vloer. Ze heeft later nooit geweten, wat er op dat mo ment eigenlijk precies gebeurde. Ze had het gevoel, dat'ze stevig tegen iemand werd aangedx-ukt en Payne's gezicht eigenaardig dimt bij het hare. Het regent! riep hij opgewonden. Zorg, dat alle pot.en en pannen huiten worden gezet! Zijn opwinding was overigens wel een beetje overbodig, want de regenbui duurde niet zoo heel lang en er waren nog al wat moeilijkheden aan verbonden om het water te verzamelen. De vuur toren was er op gebouwd om het hemelwater juist zoo veel mogelijk af te weren en het heele kwan tum frisch drinkwater, dat ze konden opgaren, be droeg niet meer dan een halve gallon, d.i. ongeveer 4L. Maar tooh" deed die kleine hoeveelheid veel goed. Zij deed menig gezicht opklaren; voor Riand was zij een soort voorteeken. dat er een kentering op til was en het deed -zijn hoop rijzen, da* de red dingspogingen van den volgenden dag meer succes zouden hebben dan die van den votigen. Later zaten Payne en Stephen Brand in het dienstvertrek genoeglijk samen te praten. Vindt u dit leven prettig? informeerde de jonge Amerikaan. Re heb de beste jaren- van mijn leven op deze manier gesleten. Payne rookte een pijp, die Brand hem geleend had. Rooken was een troost" en deed tegelijk den honger minder voelen. Dus met andere woorden: wilt u zeggen, dat u eem soort raadsel bent? opperde Payne, terwijl hij dikke rookwolken uitblies. Je kunt het opvatten zooals je wilt, maar de dienst bevalt me. O, maar dat kan ik me best voorstellen. Ik lieb me nooit zoo gelukkig gevoeld als toen ik als vierde machinist een reis maakte op een vracht boot in de Golf van Florida. Maar daarom had ik toch liever niet dn rest van mijn levensdagen in de machinekamer gesleten. Ben je scheepsmachinist? vroeg Brand be langstellend. Ik heb mijn diploma gehaald, alleen voor de mop. Ik heb altijd liefhebberij gehad voor tech niek. Maar van mijn beroep ben ik leeglooper! De vuurtorenwachter lachte zóó hartelijk en na tuurlijk, dat de jonge man zich gevleid voelde. Be leefd ongeloof kan een compliment zijn! Een leeglooper? Ik geloof toch niet, dat je je zelf daarmee juist geclassificeerd hebt, Toch is het zoo. Mijn grootvader is zoo vrien delijk geweest een paar dollar te steken in een schapenfokkerij op de plaats, waar nu Manhattan Avenue is. Mijn oom erfde de eene helft; mijn moe der de andere. Zijn je beide ouders overleden? Ja, al jarer geleden. Ook op zee omgeko men; met het jacht van mijn vadex\ Wat vreeselijk! Ja, ontzettend. Ik was toen zes jaar. Mijn oom verloor zijn "vrouw en kind, toen de „Esmeralda" verongelukte. Het heeft jaren geduurd voor hij het te boven is gekomen. Maar sinds hij Mrs. Var.- sittart heeft leeren kennen, is hij weer aan her trouwen gaan denken. Maar zooais ik al heb ver teld. wil ze daar niet van weten, waarom weet mijr? oom ook niet. Er schijnt iets geheimzinnigs in haar verleden te zijn, dat het belet. Maar dat neemt niet weg, dat mijn oom ,haar toegewijde vriend is; het feit, dat hij hier in de buurt 'is, be wijst dat voldoende. A propos, nu je het toch over haar hebt: mrs. Vansittart wou me gisteren spreken, maar ik kon geen oogenblik voor haar vrij maken en daarom heb ik haar maar een beleefde boodschap gestuurd. Ze vertelde aan Constance dat ze dacht, dat ze me kende. Dat is niet heel waarschijnlijk, glimlachte Payne, als u bijna uw heele leven op vuurtorens hebt doorgebraeïxt! Ik bedoelde niet dezen indruk bij je vestigen! Maar jaren geiteen heb ik iemand gekend, die net zoo heette als haar overleden man. .(Wordt vervolgd!,,'

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 6