Joego Slavië en Hongarije sluiten een vriendschapspact. Lord Lothian overleden. KORT NIEUWS. RADII), VRIJDAG 13 DECEMBER 194Ö ,,Permanente vrede tusschen beide rijken" stilstand gebracht en afgeslagen door onze troe pen en ons anti-tankgeschut. Een van onze ver kenningsvliegtuigen, welke werd aangevallen door zeven vijandelijke jagers, heeft daarvan een bran dend neergeschoten en is behouden en wel terug gekeerd. Een Britsche kruiser is verschenen voor Chisimaio en heeft eenige schoten op de stad ge lost zonder schade te berokkenen. De kruiser werd op" zijn beurt door onze kustbatterijen ge troffen. Vijandelijke vliegtuigen hebben de gebie den van Hargheisa en El Oeak in het vroegere Britsche Somaliland gebombardeerd." Het D.N.B. meldt uit Belgrado: Donderdagavond om 6 uur plaatselijken tijd js tusschen Joego-Slavië en Hongarije een vriendschapsverdrag onderteekerd in het mi nisterie van Buiten]andsche Zaken alhier. De onderteekenang werd verricht door den Joego- Slavischen minister van Buitenlandsche Za ken, Ciróar Markowitsj, en den voor een offi cieel bezoek in Belgradio vertoevenden Hoin- gaarschen minister vain Buibenlamdsche Za ken, graaf Csaky. Het pact behelst drie artikelen. Artikel 1 zegt: „Tusschen het koninkrijk Joego-Slavië en 't koninkrijk Hongarije zal permanent vrede heerschen en 'n eeuwige vriendschap bestaard'. Artikel 2 luidt: „De hooge verdragsluitende par tijen zijn overeengekomen te beraadslagen over alle problemen, die naar haar meening de we- derzijdsche 'betrekkingen zouden kunnen raken". Artikel 3 zegt: „Dit verdrag wordlt geratifi ceerd. De raticifatieoorkonden zullen zoo spoedig mogelijk in Boedapest worden uitgewisseld. Het verdrag wordt van kracht óp den dag der •uitwisseling der ratificatie-oorkonden". In aansluiting op de onderteekening van het ver drag heeft de Joego-Slavische minister van Bui- tenlandsche Zaken tijdens eer ontvangst van de binnen- en buitenlandsche pers een verklaring af gelegd, waarin hij o.a. zeide: Het gesloten verdrag bevestigt thans ook formeel de reeds bestaande oprechte vriendschapsbetrekkingen tusschen Hon garije en Joego-Slavië. De minister verzocht in het verdrag een nieuwe bijdrage te zien van de poli tiek van den vrede en van de constructieve samen werking der regeeringen van Hongarije en Joego- Slavië ir> de Donau-ruimte. De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Csaky, verklaarde den journalisten dat *t verdrag kort, maar des te duidelijker was. Het wezenlijke is in het eerste artikel samengevat. Alle streven moet, vooral in deze moeilijke tijden, ér op gericht zijn in het gebied van Midtder- en Zuidoost-Europa den vrede te bewaren. De beide verdragsluitende landen kunnen zich thans aan het werk der nationale consolideering wijden, ter einde ook van hun kant op de beste wijze bij te dragen tot het streven van de mogendheden, welker doel het is om tenminste dit deel van Europa de ca tastrofe te besparen en waarder te behouden, die van nut kunnen zijn voor de herboren wereld. Tot besluit van het officieele bezoek van graaf Csaky aan de .Toego-Slavische hoofdstad is een of ficieel communiqué gepubliceerd, waarin o.a. ver klaard wordt: Tijdens het verblijf van den Hcrgaarsohen mi nister <te Belgrado zijn tusschen hem en den Joe- go-Slavisohen minister van Buitenlandsche Zaken op 11 en 12 December in vriendschappelijke, har telijke sfeer besprekingen gevoerd over de betrek kingen tusschen Hongarije en Joego-Slav'ë. Bo vendien hebben zij van gedachten gewisseld over de vraagstukken, die betrekking hebben op den Internationalen toestand in dit deel van Europa. Bij deze gelegenheid hebben de beide ministers ook een vriendschapsverdrag tusschen Hongarije en Joego-Slavië onderteekend. „HANDHAVING VAN DEN VREDE IN HET DONAUBEKKEN". Ter eere van graaf Csaky heeft minister Mar- kowitsj Donderdagavond een maaltijd gegeven, waaraan d:e Joego-Slavische ministers, de Hongaar- tohe gezant en het gezelschap vain graaf Csaky alsmede tal Van hooge Joego-Slavische ambtenaren deelnamen. Met betrekking tot het gisteren te Belgrado on- öerteekende verdrag tusschen Joego-Slavië zeide minister Markowitsj in een tafelrede dat de Joego- Slavische regeermg vast besloten is in deze over eenkomst een aanknoopirgspunt tusschen beide landen te zien op internationaal gebied voor hun gemeenschappelijk streven, opdat deze oorlog riet tot dt deel van Europa zal overslaan. De regeering wenscht dus dat deze poli tieke overeenkomst tusschen beide landen niet Billeen een. hechte grondslag der betrek kingen van goede nabuurschap zal zijn en blijven., maar ook een belangrijke bijdrage zal beteekenen om den vrede in het Donaubekken te handhaven, dn harmcnae met de beide aangrenzende bevrien de groote mogendheden Duïtschland en Italië. Graaf Csaky zeide dat niet alleen de regeering, maar ook de openbare meening va-n Hongarije een verdere verdieping der betrekkingen met Joego- Slavië wenscht. Dit verdrag is slechts de zichtbare uitdrukking van reeds bestaande betrekkingen tus schen. beide volken. Daarom is het ook goed en duurzaam. Goed, omdat beide volken besloten zijn mede te werken aan het vredeswerk, duurzaam, omdat het overeenkomstig het denkbeeld van een blijvenden vrede is, welke tevens het hoogste doel is van de asmogendheden. VERTREK UIT BELGRADO. Graaf Csaky is Donderdagavond na een verblijf van twee dagen met zijn echtgenoote weer uit Bel grado vertrokken. Hij begaf zich per extra trein naar het koninklijke jachtterrein in de Steiner Al pen, waar hij twee dagen in gezelschap van dien Hcrigaarschen gezant te Belgrado en twee hooge ambtenaren van het Hongaarsche departement van Buitenlandsche Zaken op gemzenjacht zal gaan. De Joego-Slavische minister van Buitenlandsche Za ken. Markowitsj, was op het station aanwezig om afscheid van zijn Hongaarschen ambtgenoot te nemen. Regen-silhouet!en tijdens een der traditioneel geworden „donkere" dagen voor Kerstmis. (Foto weltbild.). Duitsch legerbericht. Van Engelsch convooi vier schepen tóf zinken gebracht. Duitsche luchtmacht doet aanvallen op Midden- en Zuid- Engeland. BERLIJN, 12 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: „Een duikboot heeft van een krachtig be schermd convooi vier koopvaardijschepen met een gezamelijken inhoud van 30.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Op 11 December waren de aanvallen van het luchtwapen in het kader der gewapen de verkenning voornamelijk gericht tegen scheepsdoelen. Bij het vuurschip „Kentish Knock", gelukte het een schip, dat door een vrachtschip werd gesleept, door bomtref- fers zwaar te beschadigen. Ten Zuidwesten van Clacton-on-Sea werden een koopvaardijschip van 1500 b.r.t. tot zinken ge bracht, een tankschip met kanonnen en mi trailleurs aangevallen en een ander koopvaardij schip van 1500 b.r.t. bij een aanval van zeer geringe hoogte zoo zwaar getroffen dat het met slagzij in zinkenden toestand bleef lig gen. In den nacht van 11 op 12 December vielen sterke af deelingen voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland met goed succes aan. Eenige Britsche vliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht in het bezette gebied en in Zuid-West-Duitschland op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen neer, waardoor echter slechts geringe ,materieele schade werd aange richt. Van een kleine fabriek werd het ketelhuis door brand beschadigd. In het bezette gebied werd een Franschman en een Belg gedood. Verscheidene burgers werden gewond. De luchtdoelartillerïe schoot vier vijande lijke vliegtuigen neer. Twee eigen vliegtuigen worden vermist." Hevige aanvallen op Birmingham. Naar de Britsche berichtendienst, blijkens een D.N.B.-bericht meldt, lag het zwaarte punt der Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht op Birmingham. De aan vallen waren buitengewoon hevig en duur den den geheelen nacht voort. Een zoo langdurige aanval is tot dusverre niet op een Engelsche stad gedaan. Er is een geheele reeks, branden uitgebroken. Ook boven andere deelen van het land ver schenen in den afgeloopen nacht Duitsche toestellen, die bommen lieten vallen. In Londen is een „zekere schade" aangericht. Een nader D.N.B.-bericht deelt mede: In den nacht van 11 op 12'December vielen snelle Duitsche bommenwerpers een olieopslag plaats aan de monding van de Theems en militair belangrijke doelen aan de zuidkust van Engeland aan. Door een op Southend en verscheidene andere steden in Zuid-Engeland gerichten aanval ontstonden verscheidene bran den. Eveneens werd een aantal bomtreffers ge plaatst in de ravitailleeringsbedrijven van Hastings. De Woensdag door afdeelingen van het Duit sche luchtwapen uitgevoerde aanvallen op En gelsche scheepsdoelen hadden een mooi slucces. Een klein koopvaardijschip werd door een handi- gen duikaanval aan het hekwerk zoo zwaar ge troffen dat de scheepsschroef vernield werd en het schip, niet in staat om nog te manoeuvree ren, stil bleef liggen. Een koopvaardijschip van ongeveer 2000 b.r.t. werd ten zuidoosten van Clacton-on-sea aan de Engelsche Oostkust door twee voltreffers tot zinken gebracht. Een tankschip, dat eveneens in de richting van de Theemsmonding tusschen Harwich en Clacton- on-Sea voer, werd met bommen en kanonnen aangevallen, in brand geschoten en tot zinken gebracht. Een ander koopvaardijschip van on geveer 1500 b.r.t. kreeg zoo zware treffers, dat het met slagzij bleef liggen. De bemanningen der Duitsche vliegtuigen konden bij het ver trek vaststellen, dat het schip in zinkenden toe stand verkeerde. Italiaansch legerbericht. Onthullingen van Flandin. De briefwisseling Hitler-Daladier in Augustus 1939. Het D.N.B. meldt uit Parijs, 12 December: De Fransche oud-premier Flandin heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „Matin" belangwekkende verklaringen afgelegd over het vraagstuk van de verantwoordelijkheid voor den oorlog, waaraan Daladier mede een belangrijk deel draagt. Op 27 Augustus 1939. aldus Flandin. had hij per soonlijk Daladier in zijn bureau opgezocht en hem woordelijk verklaard: „Deze oorlog zou een mis daad zijn. Men moet hem verhinderen. Wanneer gij wilt dat wij u in de Kamer steunen, dan moet gij den weg der onderhandeling bewandelen. In dit geval kunt gij in de Kamer op onze absolute mede werking rekenen. Duïtschland is vastbesloten, Hitier zal niet wijken, hij zal doorzetten tot het doel be reikt is". Zijn opvatting, zoo zeide Flandin tegen over den journalist, werd echter niet door Dala dier gedeeld. Hij was ervan overtuigd dat Hitier tegenover de Fransch-Engelsche Entente niet zou standhouden. Bovendien had de Fransche ambassa deur te Berlijn. Coulondre, getelegrafeerd dat Hit- Ier „aan het eind van zijn latijn" was. Men moest daarom verzet bieden. Daladier had echter zijn inlichtingen bijna uitsluitend van de Intelligence Service en van bepaalde Duitsche emigranten be komen. Voorts was gebleken dat de Joodsche kliek over al de mannen uit den weg had geruimd, die een vreedzamen invloed uitoefenden en dat dit ook de oorzaak was geweest van het vertrek van den ge wezen Franschen ambassadeur Frangois Poncet. Flandin verklaarde in tegenstelling met de offici eele verklaringen van Henderson te kunnen ver zekeren dat de Engelsche ambassadeur zeer goed den inhoud van de Duitsche voorstellen ten aan zien van Polen die de rijksminister van buitenland sche zaken, Von Ribbentrop, hem had voorgelegd heeft begrepen. Hij kon verder garandeeren dat Polen nooit van deze voorstellen kennis heeft ge kregen en dat Polen de in Duitschland verwachte onderhandelaars niet gezonden heeft. Flandin zag bovendien in de publicatie van de correspondentie tusschen den Führer en Daladier het vaste voornemen der Fransche regeering den toestand aan de Fransche openbare meening ver keerd voor te stellen. Daladier had den Führer een persoonlijken brief gezonden, waarop laatstge noemde den 27en Augustus 1939 antwoordde. Er was besloten deze briefwisseling niet te publicee- fen. Desondanks had men in bepaalde Fransche bladen den brief van Daladier gepubliceerd, doch niet het antwoord van den Führer. De Duitsche ambassadeur te Parijs had hiertegen geprotesteerd en geëischt dat ook het antwoord van den Führer aan het Fransche volk zou worden voorgelegd, op dat het de beide standpunten tegenover elkaar zou kunnen stellen. De persafdeeling van de Duitsche ambassade had den bladen zelfs de Fransche ver taling van den brief van den Führer doen toekomen. Dit had Daldier zoo ontstemd dat hij reeds den 27en Augustus, vier dagen voor de Duitsche troe pen Polen binnentrokken, de censuur in Frankrijk had ingesteld. Iedere pijnlijke waarheid was op deze wijze ver heimelijkt en alles wat via de pers of door aanplak biljetten mitsgaders de radio ertoe had kunnen bij dragen den vrede te redden, was onderdrukt ge- worden. Flandin zeide tenslotte dat- het goedkeuren van de door Daladier in de Kamer verlangde credieten geschied was op grond van twee onmiskenbare leu- gensmamelijk de regeering had in de eerste plaats verklaard dat tusschen Londen, Parijs, Rome en Berlijn onderhandelingen werd gevoerd en verder dat zij zich opnieuw tot de Kamer zou wenden, als zij zich gedwongen zag den oorlog te verklaren. Ook dit "was niet geschied. het niets heeft tegen het Duitsche volk. Duitsch land heeft de Monroedoctrine als een verstandig beginsel erkend en eischt thans voor zich zelf en zijn vrienden doen dat hetzelfde als begin sel der continentale betrekkingen van morgen. Engeland is BÊzig ineen te storten. In den dood strijd van het Britsche gisteren weerklinken reeds de fanfares van den opgang. Europa formeert zich opnieuw. Duidelijk en op grooten afstand hoorbaar hebben de jonge volken en hun vrien den den roep tot samenwerking doen weerklinken. Hun opmarsch is de wet van de komende eeuw, is de idee van het morgen, die erkend of afgewezen moet worden. Om mede te marcheeren bestaat er geen „te vroeg" maar wel een „te laat". Grieksche aanvallen afgeslagen In Egypte zware strijd ten westen van Sidi el Barrani. ERGENS IN ITALIë. 12 Dec. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 188 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „Aan het Grieksche front heeft de vijand eenige afzonderlijke aanvallen ondernomen, welke wer den afgeslagen. Wij hebben krijgsgevangenen ge maakt en automatische wapens veroverd. Ondanks de zeer ongunstige weersgesteldheid heeft onze luchtmacht bomaanvallen ondernomen op troe penconcentraties in de zóne van Barova en op schepen welke in de Golf van Patras gemeerd lagen. In Noord-Afrika zijn de krijgsverrichtingen nog steeds gaande. Ook gisteren zijn hardnekkige ge vechten geleverd ten westen van Sidi el Barrani in de zone van Boegboeg Wij hebben den vijand zware verliezen toegebracht, zoowel wat man schappen als strijdmiddelen betreft. Ook onze verliezen zijn gevoelig/Tijdens de luchtgevechten, waarvan melding gemaakt is in het weermachts bericht no. 186 j.l. Dinsdag), zijn dertien in plaats van vier vijandelijke vliegtuigen neerge schoten. Hiervan is vastgesteld dat zij te pletter gevallen zijn. Van onze vliegtuigen zijn zeven niet op hun basis teruggekeerd. In Oost-Afrlka was bedrijvigheid van 'kleine af deelingen. Aan de grens van den Soedan heeft een van onze verkenningsafdeelingen een vijandelijke post verrast en vernietigd. In de zóne van Tes- senei (Eritrea) is een vijandelijke poging om door te dringen, welke geschiedde onder leiding van eenige gevechtswagens en vijf pantserauto's, tot „Tusschen gisteren en morgen", ,,Berlin-Rom-Tokio,f over de afzijdigen in Europa. Het D.N.B. meldt: Een met drie sterren onder teekend artikel in het tijdschrift „BerlinRom Tokio" behandelt onder het opschrift „Tusschen gisteren en morgen" de naties, die thans nog „uit loutere besluiteloosheid in het niemandsland" staan. Deze naties, zoo wordt o.a. in het artikel gezegd, staan tusschen gisteren en morgen vandaag als dralenden en morgen als eenzamen en vergetenen. Men heeft zich aangewend het gisteren aLs een duurzamen toestand te beschouwen. Dat kwam niet alleen tot uitdrukking in het streven den z.g. status quo uit te roepen tot het heiligste gebed van alle politiek, maar trad evenzeer aan den dag in dé poging tot dogmatiseering van de Britsche opvattingen, Britsche waardebepalingen en Brit sche levensgevoelens als het kernbegrip van het bestaan. Men was er zoo aan gewend de politieke doctrine van Groot Brittannië te beschouwen als de toonaangevende bepalingsfactor dat men aan het Hof van St. James een bezwijming fingeerde, toen de vertegenwoordiger van het nationaal so cialistische rijk niet meer als vroeger een diepe buiging maakte, maar gebruik maakte van de wijze van groeten, die voor ons de uitdrukking is van politieken wil en van een met onzen aard overeenkomend levensgevoel. Men behoeft voor het simpele, halsstarrige en onverdraagzame gis teren van Groot Brittannië geen ander bewijs dan deze kleine episode uit den tijd toen de rijksminis ter van buitenlandsche zaken ambassadeur was in Londen. Deze episode was tegelijkertijd een symptoon van de algemeene Engelsche reactie op de missie van Von Ribbentrop in Londen, die ge richt was op overeenstemming met Engeland. Het is de bedoeling dezen geest van gisteren te breken nu Engeland iederen vorm van vrijwillige afbakening heeft geweigerd en den vuist heeft gekozen Als middel der beslissing. Dat is het front: gisteren en morgen. Wij bevinden ons thans in den tweeden oorlogs winter. Wankelend incasseert Engeland de slagen, star kijkende naar Amerika, vanwaar Churchill niet slechts de leverantie van oorlogsmateriaal, maar ook de deelneming aan zijn reeds beslisten strijd verwacht. Het is bijna verwonderlijk wat voor een geweldige domheid, vergeetachtigheid en onverantwoordelijkheid de Engelsche leiding meende te kunnen verwachten bij het Amerikaan- sche volk. Amerika moet voor Engeland ten oorlog trekken tegen de nieuwe orde, waarvan de Vereenigde Staten meer voordeelen kunnen krijgen, dan hun zelfs een zegevierend Engeland ooit zou kunnen aanbieden. De kwestie van den Amerikaanschen steun is slechts de kwestie, hoe hoog de vrienden van En geland in Wallstreet de verliesrekening van het Amerikaansche volk voor hun vrijage met Groot- Brittannlë gesteld hebben. Wij weten niet hoe de nederlaag van Engeland op de rekeningen der Joodsche bankiers op debet en credit geboekt is. Wij zouden in ieder geval geen gelegenheid willen laten voorbijgaan om ons allang bekende stand punt te herhalen. Duitschland heeft niets tegen het Amerikaansche volk, waarvan wij weten dat OPRUIMINGSWERK IN DE ENGELSCHE HOOFDSTAD. Leden van de Lon- denschc burgerlijke hulpdiensten aan den arbeid bij de opruimingswerken in een der wijken, welke zwaar te lijden had van de Duitsche luchtaanvallen. (Foto Weltbild) Engelsch ambassadeur in de Ver. Staten Het D.N.B. meldt uit Washington d.d. 12 December: In den afgeloopen nacht is de Britsche am bassadeur te Washington in de Engelsche am bassade aldaar overleden, Philip Henry Kerr, markies van Lothian, werd in 1882 geboren. Zijn opleiding genoot hij aan de Oratory School en op de universiteit van Oxford. In 1906 werd hij assistent-secretaris van den in ternationalen raad voor de Transvaal en Oranje Rivier kolonie. Tevens had hij zitting in de spoor wegcommissie der centrale Zuid-Afrikaansche spoorwegen. Deze functies bekleedde hij tot 1908. In de politiek deed hij zijn stem hooren als mede redacteur van de „Round Table". In 1916 werd hij secretaris van den Britschen minister-president Lloyd George, waarna hij sedert 1925 als secretaris van de Rhodes Trust fungeerde In de eerste nationale regeering. welke in 1931 optrad, bekleedde hij de functie van kanselier van bet* hertogdom Lancaster. Voorts bekleedde hij re- geeringsposten in 1931 en 1932 als onderstaats secretaris voor Indië en voorzitter van de z.g. Round Table Francise Committee. Lord Lothian was lid van de Liberale Partij. Uiterst belangwekkend is de rol die Lord Lo thian heeft vervuld in de ontwikkeling der En- gelsch-Duitsche betrekkingen sedert de omwente ling in Duitschland. Aanvankelijk toonde hij een open oog te hebben voor de vernieuwing van krach ten. die in Duitschland aan den dag trad. en trachtte hij in Engeland daar een beter begrip voor te wekken. In de eerste jaren van het aan de macht zijn der nationaal socialistische beweging in Duitschland was hij een dergenen, die herhaalde lijk met de nieuwe Duitsche gedachtenwereld en de Duitsche leidende figuren contact zocht en die als zijn overtuiging deed uitkomen dat het nieuwe Duitschland en het Britsche rijk geenszins onver zoenlijk tegenover elkander behoefden te staan. Hij stond op het standpunt dat een samengaan van beide rijken in de wereld een mogelijkheid was welke zeer stellig kon worden verwezenlijkt, wan neer van Engelsche zijde het noodige begrip voor het levenskrachtige en nieuwe, dat in Duitschland bezig was te ontstaan, kon worden verworven. Deze houding echter liet hij na September 1938 volkomen varen om zich aan te sluiten bij het kamp, dat zijn meèst kenmerkenden vertegenwoordiger vond in den huidigen Britschen minister president, Chur chill! Eenmaal tot dit kamp overgegaan deed hij op nieuw zijn intrede in de practische politiek door een benoeming te aanvaarden als ambassadeur in de Vereenigde Staten. Deze benoeming werd een feit op 30 Augustus 1939, enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog tusschen Engeland en Duitschland. De Britsche berichtendienst deelt mede, dat de overledene Zondagavond j.l. plotseling onwel was geworden. De dagen daarop verbeterde zijn' toe stand, doch Woensdagavond verergerde de toe stand weer. Des nachts om 2 uur is hij op 58-jarigen leeftijd overleden. De Britsche ambassade te Washington maakt vol gens Reuter bekend, dat de dood van Lord Lothian een gevolg is van uraemische infectie. WIE WORDT DE NIEUWE AMBASSADEUR? NEW-YORK, 13 December (D.N.B.) „New York World Telegram" meldt dat er zoo spoe dig mogelijk een vertegenwoordiger van de Engelsche regeering -benoemd zal worden om ..den overleden ambassadeur te Washington, Lord Lothian, op te volgen. In aanmerking komen Eden, de vroegere minister van handel Stanley, de minister van openbare gezondheid MacDonald en de vroegere Engelsche ambassa deur in Parijs Campbell. Naar uit Washington vernomen wordt overweegt het Amerikaansche departement van buitenland sche zaken de Engelsche regeering voor het vervoer van het stoffelijk overschot van den overleden am bassadeur een Amerikaanschen kruiser ter beschik king te stellen. Minister Huil heeft medegedeeld dat de regeering hierover spoedig een beslissing zal nemen. Engeland's volledige Imperiale macht versus Italië. Beschouwing van de „Giornale d'Italia Het IialLaansche blad „Giornale d'Italia" merkt op dat Engeland alles wat het op militair en om- roepgebied beschikbaar heeft samentrekt voor een offensief tegcr. Italië en zulks om verscheidene redenen, aldus Stefaui. In de eerste plaats om het moreel der Engelsche openbare meeminig te verbe teren en im de tweede plaats om den slechten dm-- d.uk weg te nemen, ('Je in Amerika is gewekt door de ononderbroken reeks mislukkingen, die tot dus verre door Engelani. zijn ondervonden en om de Vereenigde Staten ever te halen de levering van materiaal te intensiheerem en credieten toe te staan. Engeland meent dat het nuttig is tegen Italië een systeem van zeniuwenoorlog te gaan voeren, dat reeds tegen Duitschland is mislukt, evenals het mislukte tijdens de Italiaansche oampaguc in Abessynië. Wanneer men er te Londen van over tuigd mocht zljni dat een leugen campagne het mo reel der Italianen zal kunnen aantasten, be te eken t dit dat men Italië slecht leent. De Engelschen zijn bezig een wanhopige partij te spelen door Italië aan te vallen op alle oorlogstooneelen tegelijk. Italië ligt thans dus in het centrum zelve van de groote worsteling en heeft tegen zich alle im periale krachten van Groot-Brittannië. Toen de Duce op 10 Juni aankondigde dat Italië aan den oorlog ging deelnemen, zeibie hij dat de Italianen wisten dat zij groote, moeilijke en harde taken on der oogen te zien zouden krijgen. De Italianen we ten dat oorlogsoperaties ups en downs met zich mede brengen. Zij herinneren zich ook dat de Oos tenrijkers doorgedrongen waren tot Pavia en dat dit niet verhinderd heeft dat de overwinning van. Viitrtoria Veneto kwam. De Italienen vam heden zijn even zeker van de overwinning als de Italianen van gisteren. En zij weten dat in dit conflict Italië reeds een Engelsche kolonie heeft veroverd: Soma liland Zij weten dat de Italiaansche troepen diep zijn doorgedrongen in de Britsche bezittingen van Kenya en den Soedan en iin Egypte. Zij hebben tiie Engelsche scheepvaart, verhinderd tusschen de beide bekkers van de Middellamdsche Zee, zij héb ben 16 vijandelijke oorlogsschepen tot zinken ge bracht 20 dui'kbooten 25 koopvaardijschepen en 6 tankschepen. Zij hebben 61 Engelsche oorlogsvlieg- turigen beschadigd, 2 duikbooten, 26 koopvaardij schepen. De Italiaansche luchtmacht heeft 685 En gelsche vliegtuigen reergeschoten en waarschijn lijk nog 99. De Italiaansche vloot opereerde even- r op de Mïddellandsche Zee als op de Roode Zee en op den Atlantisohen Oceaan. Deze, oorlogsinspanning der Italianen tegen het groote Britsche rijk boezemt de wereld respect in en vormt een element van de spoedige overwinning der spil mogend iheden ,De Giornale dJItalia" eindigt met de woorden aan te halen, die door Lord Lothian aan den vooravond van zijn dood zijn uitgesproken om de interventie der Vereenigde Staten te vragen, zonder welke èe ambassadeur var. Engeland de nederlaag van Groots Brittannië voorzag. Naar nit Vichy gemeld wordt heeft volgens een mededeeling van het Fransche ministerie van koloniën een geweldige brand een stads wijk van Lamentin op Martinique verwoest. (D.NJB.) Blijkens een D.N.B.-bericht uit Genève is de kort geleden uitgevaardigde Fransche wet, volgens welke algemeene raden en gemeentera den met een beroep op het openbare belang door den staat gedwongen kunnen worden af te treden, ook geldig verklaard voor de gebieden die staan onder het ministerie van koloniën. BERCHEM KOMT BIJ ANTWERPEN. ANTWERPEN, 12 December (Belgapress) Maandag besloot de gemeenteraad van Berchem bij Antwerpen eenstemmig zich aan te sluiten bij de stad Antwerpen, in verband met de vorming van Groot-Antwerpen en het algemeen belang, op voorwaarde sommige rechten te kunnen behouden. UT-i PROERAMMA ZATERDAG 14 DECEMBER 1940. HILVERSUM I, 415 M. Ncrtertendsch Programma. VARA, 3.00 Nieuwsberichten A. N. P gramofoonmuziek. (In de pauze: VARA-Almanak). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 VARA- Harmonie-orkest. 12.40 VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Esmeralda, soliste en gramofoonmuziek. 2.00 Causerie „Het impressionisme in de beeldhouwkunst". 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Revueprogramma. 4.15 Orgel spel. 4.30 Lezing „Gemeenschap en Maatschappij". 4.45 Kinderkoor „De jonge Stem" (opn.). 5.15 Nieuws-, econo mische en beursberichten A. N. P. 5.30 Bravour en Char me. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij" 6.15 De Ramblers. 6.43 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten A. N. P.. sluiting. HILVERSUM II, 301 M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Musiqnette. 10.45 Gramofoon muziek. 11.00 Rococo-octct. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 KRO-Groot-Amusements- orkest. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P.- 1.00 Gramofoonmuziek 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Rottere damsch Philharmonisch orkest en solist. 3.45—4.15 Gramo foonmuziek. 5.00 VPRO: Bijbelvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- beursberichten A. N. P. 5.30 Reportage. 6.00 Sportpraatje. 8.15 Propaganda-toespraak. 6.30 Overpeins zing met muzikale omlijsting. 6.45—7.00 Actueele repor-i tage of gramofoonmuziek, KOOTWIJK. 1875 M AVRO. 7.00 Berichten. Duitseh. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Be richten, Engelsch. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws-* berichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 9,00—9.15 Be richten, Duitsch. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel (gr.pl 10.30 AVRO-Amusementsorkest. 11.30 Berichten* Engelsch. 1145 Gramofoonmuziek. 12,00 Berichten, even tueel gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Omroeporkest (opn.). 1.30 Berichten, En-* gelsch. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00—2.15 Berichten, Duitsch. 2.30—2.45 Berichten, Engelsch. 3.05 Cyclus „Leven en daden onzer doorluchtige zeehelden". 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Concertgebouworkest (opn.). 5.00 Berichten* Duitsch. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten A. N. P. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Berichten, Engelsch. 6.45 Gramofoonmuziek, 7.00—7.15 Groningsch praatje en nieuwsberichten A. N. P., sluiting.

IJmuider Courant | 1940 | | pagina 3